Nederland krijgt een Jeugd Luchtvaart Brigade J. Gentleman-inbreker ontmaskerd Een nieuw type scheepsmotor Ik kan geen wijn meer zien. ik moet hem drinken Belg OPNIEUW OP DE BARRICADEN, NU OM EEN STORTVLOED DRANK TE KEREN Dit najaar vorming van eerste afdeling Aanvaring van de Spaarnestroom ië voert veel Ned. boeken in Inbraken in het gehele land Duitsland verwerpt Nederl. standpunt Verouderde hoest, VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 PAGINA 5 Uitspraak van de Raad van Scheepvaart Proteststaking van wevers te Nordhorn Reden: ontslag van collega Maar Vlaamse boek wint aan belangstelling Y erbroederingsf eest werd steekpartij Niemeijers SMOKING MIXTURE Voor de crifcische roker Indo-Chinese bisschop in Frankrijk Voor tienduizenden guldens gestolen „St. Willibrordus" Antwoordnota Rijnvaaf t Nieuwe onderhandelingen voorgesteld VERKOUDHEID EN GRIEP in Beheerschapscommissie Verzoek aan Nederland inlichtingen over de West f. -.Ml CM AU Tt Geschikt voor gebruik zware brandstofolie Tussen Dijon en Montpellier Wijndecreet: elimineren van slechte wijngaarden; rooien van slechte wijn stokken; oprichten van nieuwe organisatie. Jamin naar Oosterhout In December wordt met bouw begonnen Maastrichtsche ambte naren gaan Frans leren Gelegenheidsstempel Cisterciënsers 50 jaar in Nieuwkuyk Examens Met medewerking van de Rijkslucht vaartdienst. de K.L.M., de Koninklijke Luchtmacht en de Marine Luchtvaart dienst heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart de eerste stappen gedaan voor de vorming van een eerste afdeling der Nederlandse „Jeugd- Luchtvaart Brigade". Deze afdeling zal nog dit najaar te 's Gravenhage worden gevormd naar Amerikaans en Canadees voorbeeld, en ongeveer 50 leden omvat ten. Het is de bedoeling de J.L.B. daar na geleidelijk uit te breiden en in ver scheidene delen des lands centra te vor men. Het doel van de J.L.B. is de jeugd een beter begrip bij te brengen over de bur gerluchtvaart en de militaire luchtvaart. Daarbij wordt gestreefd naar een har monische ontwikkeling van geest en lichaam en in het bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verant woordelijkheidsbesef. Jongens van 16 19 jaar uit alle bevolkingsgroepen kun nen deelnemen; verlangd wordt slechts een verklaring van goed gedrag, een be wijs van goede gezondheid en het aspi rant-lidmaatschap van de K.N.V.V.L. Op het programma van de J.L.B. staan behalve sport, lichamelijke ontwikke ling en eenvoudige exercitie-cursussen over de verscheidene vormen van lucht vaart, de beginselen van het vliegen en elementaire begrippen van metoroloeie. radio-communicatie, navigatie en vlieg- tuigbouwkunde. De J.L.B.-groepen zul- Bij het verlaten van de „Spaarne stroom" had op de verzamelplaats bij de sloep appèl moeten worden gehouden. Met een bemanning van zestien perso nen zou dat geen oponthoud hebben ver oorzaakt en het ontbreken van een man zou dan niet onopgemerkt zijn gebleven. Aldus spreekt de Raad van de Scheep vaart zich uit in de motivering van zijn besluit, kapitein J. H. te Amsterdam niet te straffen naar aanleiding van ae aanvaring, op 20 Maart j.l„ van de „Spa'arnestroom" met het Duitse s.s. „Waldemar Sieg" in dichte mist ter hoogte van Dover. Men zal zich herin neren, dat de olieman C. Schuurman op het wrak achter bleef en slechts door toeval werd gered door het m.s. „Sten tor", dat ook de Spaarnestroom naar Do- ver wist te slepen. Nog afgezien van de oliemannen, is de kapitein niet als laatste van boord ge gaan, aldus vervolgt de raad zijn mo tivering, en heeft daaadoor niet tijdig Kunnen vaststellen of iedereen van boord was. Hij heeft verzuimd na te ti?1? lijnen vast stonden toen de takels werden uitgepikt, en om een man in de boot voor en achter aan te wijzen daarbij wacht te houden. Vooral bij mist was het onverstandig er op te vertrouwen, dat men met behulp van de riemen wel bij het schip zou kunnen blijven. Het feit dat twee lijnen konden worden losgegooid zonder bevel daartoe wijst niet op goede discipline bij de op- Varenden. Dat de raad besloten heeft de kapitein niet te straffen, moet wot- St«nJ°lse„schreven aan de moeilijke om- hebbèn v^en dJe zich die 20ste Maart vering voorgedaan. besluit de moti- Even over de Nederlandse grens in het stadje Nordhorn zijn Donderdag meer dan 300 wevers van de firma Po- vel en Co, onder wie verscheidene Ne derlandse, uit protest in staking gegaan toen een van hun collega's op staande voet werd ontslagen. De directie van deze grote textielfabriek had uit een krantenverslag vernomen dat een van haar werknemers wegens mishandeling, of het aanzetten daartoe, tot een geld boete was veroordeeld. Dit was voor haar aanleiding deze werknemer, de wever A. O. uit Nordhorn schriftelijk mede te delen, dat hij cp staande voet was ontslagen. De meer dan 300 we- uit protest het werk on- Sin S f?er te leggen. De secretaris yande vakbond van textielarbeiders trachtte het geschil op te lossen na een onderhoud met beide partijen. Het re sultaat was dat de stakende wevers weer aan de arbeid gingen, ondanks het feit dat de directie niet bereid bleek de maatregel in te trekken. De geprikkel de stemming cnder het personeel bleef echter. Men verwacht dat deze stem- ming zal overslaan naar de andere be- drijven in Nordhorn, waar ook verschei, dene Nederlandse arbeiders werkzaam zijn. Ter gelegenheid van de boekenbeurs, die op 31 October a.s. te Antwerpen wordt geopend, heeft de secretaris van de Vereniging ter Bevordering van het Vlaamse Boekenwezen verklaard, dat nog steeds meer boeken uit Nederland in België worden ingevoerd dan omge keerd en wei in de verhouding van 1 op 4. Hü voegde hieraan toe, dat de Vlaamse boeken en vooral de romans, zich in Nederland in een nog steeds toene mende belangstelling mogen verheugen. len excursies maken naar Nederlands luchtvaartinstellingen en luchtmachtba ses. zich oefenen in het zweefvliegen en de modelvliegtuigbouw, vluchten mee maken met vliegtuigen van de burger luchtvaart en verkenningsvluchten met militaire vliegtuigen. Er zal een jaarlijks kamp zijn met een nationale competitie. Voorts staan het deelnemen aan inter nationale bijeenkomsten op het program ma en uitwisseling met soortgelijke or ganisaties in het buitenland, o.a. Canada en Amerika. De J.L.B. wordt geleid door de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in nauwe samenwerking met luchtmacht. marine, Rijksluchtvaart dienst en de K.L.M. De leiding zal be rusten bi,j een civiele leider, terwijl elke eenheid onder leiding zal staan van een afgevaardigde der K.N.V.V.L. en van een officier in actieve dienst van Luchtmacht of Marineluchtvaart. De leden van de J.L.B. zullen geüniformeerd worden en er worden rangen ingesteld. Woensdag is H. B. voor de politierech ter in Assen geweest. Hij was in zijn woonplaats Nieuw Weerdinge zijn plaats genoten. de gebroeders Roelof W. en Folkert W. met een bijl te lijf gegaan, en daarvoor werd hij veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De straf viel nogal mee en de gebroeders waren vrij van wraakgevoelens. Daarom hebben ze er maar een uitje van gemaakt. In Assen, Emmen en Nieuw Dordrecht vierden ze een verbroederingsfeest. Met vele bor reltjes werd de prille vrede beklonken. De derde broeder van de familie W., Pieter, voegde zich bij de feestvieren den, doch toen de vredegevoelens totaal in de jenever waren verdronken, schoot Pieter plotseling een oude grief te bin nen, die moest nu maar meteen uitge vochten worden Hendrik B. liep ditmaal de klappen op. Met drie messteken in zijn rug ligt hij nu in het diaconessen- huis te Emmen. De cafebezoeker H. F., die tussenbeide wilde komen, kreeg een snee over zijn gezicht. Pieter en -Roelof wachten nu in de cel te Emmen tot Hen drik beter is om dan samen weer naar de politierechter in Assen te gaan. Advertentie theodowis WEMEUïR Lip ROWNGEN HOUW® MüWM Mgr. Le Huu Tu, bisschop van Phat Diem in Indo-Chi- na, brengt op het ogenblik een be zoek aan Frank rijk. Monseigneur heeft in Parijs be sprekingen gevoerd met verschillende wereldlijke en ker kelijke autoriteiten i. v. m. de moei lijkheden, welke de zielzorg ondervindt tengevolge van de voortdurende oor logstoestand in zijn land. De bisschop heeft ook een be zoek gebracht aan president Auriol, die hem hier har telijk de hand drukt bij het af scheid op het Ely- sée. De Rijksrecherche van het parket van de procureur-generaal te Arnhem en de recherche van de gemeentepoli tie te Arnhem hebben een gentleman- inbreker weten te ontmaskeren, die jarenlang zijn slag heeft weten te slaan in tal van plaatsen van het land en voor tienduizenden guldens heeft ge stolen. De aanleiding tot de ontmaskering was zeer toevallig. Op een gegeven ogenblik n.l. deed een rijksrechercheur een onderzoek naar een paspoortaan- vraag te Barneveld. Hier vernam hij, dat B„ chauffeur van beroep en 35 jaar oud, gouden voorwerpen in pand had gegeven bij bewoners van de gemeente Ede en omgeving voor A. van de P., grossier in textiel te Arnhem. Uiteraard bevreemdde dit de rijksrechercheur. Nadat hierover contact was opgenomen met de Arnhemse recherche, bleek, dat de voorwerpen afkomstig waren van een 28 Januari dit jaar te Arnhem ge pleegde inbraak. Hierbij was ontvreemd voor een bedrag van duizend gulden aan sieraden, f2.500.— aan baar geld en f 500.aan vreemde valuta. Tevens bleek de chauffeur B. in Duitsland in hechtenis te zitten, wegens smokkelarij. Dies togen zowel de Arnhemse als de rijksrecherche voor een nader onder zoek naar dit land. Dit leidde tot de verrassende ontdekking, dat B. parti culier chauffeur was geweest van Van de P., die gewend was in een luxe auto te rijden. Weken heeft het daarop nog geduurd, voor er meer licht kwam in deze opzienbarende zaak. Vast kwam te staan, dat Van de P. er bij voorkeur 's avonds op uittrok met auto en chauf feur om dan zgn. even een handelsre latie te bezoeken. Dit kwam dan neer op het plegen van een inbraak, waar van de chauffeur toch wel moet hebben geweten, aldus de politie. De eerste gereconstrueerde inbraak dateert uit September 1951, toen Van de P. uit een woning te Arnhem een bedrag van f 70.stal, alsmede Perzische kleden. Dat is, voor wat de Gelderse hoofdstad betreft, zo doorgegaan tot en met Maart dit jaar. Zijn voorkeur ging uit naar baar geld en naar textiel en Perzische tapijten. Bij Arnhem bleef het echter niet alleen, want in '52 en '53 opereer de Van de P. ook buiten de Hoofdstad van Gelderland. De hoofdcommissaris van politie gaf ons daarvan ook een opsomming, te weten, te Beek bij Maastricht, te Venlo (op drie plaatsen), te Wychen in een sigarenwinkel, te Culemborg (f2.000.—),- te Ede op zes plaatsen, totaal ook on geveer f2.000.—, te Barneveld op drie plaatsen, te Garderen, Voorthuizen, Kootwijkerbroek, De Steeg, Eersel, Warnsveld, Kampen, alsmede te Zut- phen (op drie plaatsen), Ommen, Zalt- bommel, o.a. in de woning van de bur gemeester, Groningen, Tilburg, Vaassen, Valkenswaard, Rijnsburg, Drachten, Goes en Nijmegen. De lijst is daarmee echter nog aller minst compleet, want het staat voor de politie vast, dat hij zijn inbrekersvak ook reeds voor 1951 uitoefende. Dit wijst zijn methode van inbreken uit. Met zijn arrestatie zijn ook twee he lers van het gestolene aangehouden, te weten de poelier P. en de koopman H„ beiden te Arnhem. De Nederlandse Katholieke Fabrieks arbeiders (sters) bond „Sint Willibror dus" is gewijzigd in: Nederlandse Ka tholieke bond van werknemers (sters) in industriële bedrijven „Sint Willibror dus". Het bondsblad: „De Katholieke Fabrieksarbeider" heet voortaan „In- dustria". Het antwoord der Westduitse rege ring op de voor enkele maanden door de Nederlandse regering aan Bonn ge zonden nota inzake de Rijnvaart is aan de Nederlandse zaakgelastigde in Bonn, overhandigd. In de nota verwerpt de Bondsregering het Nederlandse stand punt, als zou de Duitse Rijnvaartpoli- tiek niet in overeenstemming zijn met het streven naar economische samen werking der beide landen en liberalise ring van de handel. De Nederlandse opvatting, dat de acte van Mannheim de commerciële vrijheid van buitenlanders in het binnenlandse Duitse verkeer op de Rijn en de grond slag voor een gemeenschappelijke vrije markt in het Rijn-stroomgebied zou in schieten, afgewezen. In de antwoordnota wordt gezegd, dat het juist de Westduitse regering is ge weest, die in de laatste vier jaren we zenlijke bijdragen heeft geleverd tot de bevordening van de internationale eco nomische samenwerking op de Rijn, waarbij ook de belangen van de buur landen in acht zijn genomen. Een be wijs daarvoor vormen de omzetcijfers der Beneluxhavens in het verkeer met het Duitse achterland en het aandeel van de Nederlandse vlag in het Rijn- verkeer, aldus de nota. Ondanks deze verschillen van in zicht betuigt de Bondsregering haar bereidwilligheid om de pogingen voort te zetten om tot een economi sche samenwerking in de Rijnvaart te komen en met alle Rijnstaten een overeenkomst te treffen over de om vang en de voorwaarden van een deelname van niet-Duitse schepen aan het Duitse binnenlandse verkeer „in de geest van een verstandige in tegratie." De Duitse nota stelt voor om de in 1936 onderbroken onderhandelingen over een revisie van de Acte van Mann heim weer aan te knopen, teneinde het verdrag „aan te passen aan de tegen woordige omstandigheden." Advertentie Met een paar Aspirin-tabletten (alléén echt met het Bayerkruis) pet dag bestrijdt U doeltreffend De Beheerschapscommissie van de V. N. heeft gisteren met dertig tegen dertien stemmenbij negen onthoudin gen, besloten de Nederlandse regering te verzoeken inlichtingen te verschaffen over Suriname en de Antillen totdat de algemene vergadering besluit dat zulks niet meer nodig is. Vóór de stemming zei de Nederlandse afgevaardigde C.W. A. Schurmann, dat zijn regering niet kon voldoen aan het verzoek. De enige gegevens die zijn regering kon verstrekken, namelijk over de grondwettelijke overeenkomsten met de betrokken gebieden, waren verstrekt en zouden aangevuld worden wanneer een definitieve regeling zou zijn be reikt. Verder kon men niet gaan. Advertentie Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met snelwerkende (Van onze correspondent) Bij de Koninklijke Machinefabriek Gcbr. Stork Co. N.V. te Hengelo is Donderdag voor het eerst een openbare demonstratie gegeven met een nieuw type scheepsmotor. Het betreft hier een enkelwerkende tweetact motor met langsspoeling uitgerust met uitlaatgas sen-turboblowers voor drukvulling. De motor is geschikt voor gebruik van zware brandstofolie. De gedemonstreerde motor is een 8-cylinder machine met een cylinder- diameter van 750 mm. en een slag van 1500 mm. en is bestemd voor het vracht schip Ouderkerk dat door de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij wordt gebouwd voor de N.V. Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Maat schappij. Het vermogen bedraagt zonder drukvulling 7200 e.p.k. bij 115 omw./min; de eerste motor met drukvulling zal 8500 e.p.k. moeten ontwikkelen bij 115 omw./min. De spoellucht wordt geleverd door vier uitlaatgassen-turboblowers fabricaat Brown Boveri Co. te Baden. Tot dusverre werden door Stork als scheepsmotoren voor de grotere ver mogens dubbelwerkende tweetactmoto- ren geleverd. Deze motoren zijn zeer be- i drijfszeker gebleken en zijn van een voudige constructie. Nadat voor de laat ste wereldoorlog reeds vele van deze motoren in vermogens van 4000 tot 8000 e.p.k. waren afgeleverd, werden ook na de oorlog eveneens zeer vele motoren van dit type vervaardigd zowel door Stork als door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, welke deze motoren in licentie bouwt. Behalve in passagiersschepen hebben deze dub belwerkende tweetactmotoren ook veel vuldig toepassing gevonden in vracht en tankschepen. Het in de Stork-dubbelwerkende moto ren toegepaste spoelsysteem, 'n bijzondere soort omkeerspoeling, maakt het echter nodig te werken met een vrij grote luchtovermaat. Het gevolg hiervan is dat de temperatuur van de uitlaatgassen be trekkelijk laag is zodat in een uitlaat- gassenketel slechts weinig stoom van lage druk geproduceerd kan worden. Daar er grote vraag bestaat naar mo toren met vermogens tot circa 10.000 p.k., welke geschikt zijn om te werken met zware brandstofolie en waarvan de uitlaatgassentemperatuur zo hoog is dat in de uitlaatgassenketel een redelijke stoomproductie kan worden verkregen (o.m. voor tankers), werd besloten een nieuw motortype te ontwikkelen dat aan deze voorwaarden voldoet. Het aange wezen type hiervoor is de enkelwerken de tweetactmotor met gelijkstroomspoe ling waarbij de spoellucht door poorten Frankrijk looot over van de wijn. Ik heb nooit geweten dat een dergelijk moment in mijn leven zou kunnen aanbreken. Maar na een tocht van uren, van Dijon, via Lyon en Arles naar Perpignan, kon ik ter hoogte van Montpellier geen wijn meer zien. Tot daar was het ganse landschap bezaaid geweest met wijngaarden, links en rechts, van de berm van de weg tot zover het oog reikte. En steeds maar nieuwe namen; Vougeot, Corton, Beaune, Meursault, Macon, l'Hermi- age, Chateau Neuf du Pape en tientallen andere. tin, niets dan wijn. Druiven, bijna rottend van rijpheid aan e reeds verkleurende ranken tegen de hellingen. En op e weg, van elke tien camions er zeven beladen C"°rmf blinkende tanks, waarop gemorste wijn oe ro e s repen had getrokken, vol met duizenden hters Frankrijk loopt er van over. het hele land is bedolven onder de wijnranken. In het Central Mas sif is ergens nog een klein stukje te vinden en langs de kust van Bretagne loopt een smalle strook, waar geen wijn groeit. Maar verder overal, overal. De Wijnstok groeit bijna tot in de straten van Parijs. Neen, ik kon geen wijn meer zien, ik moest hem drinken! Waar doe je dat in Montpellier beter, dan op het terras van het café „La France" op de Place du Grand Thehtre. Je zit er tegenover de beeltenis van de drie gratiën, die op een begroeid stuk rots ruggelings met een weeïge blik naar een fontein aan hun voeten staan te Wijn naar de al coholretorten der stokerijen. ren. Er lopen veel meer gratiën langs dan daar op dat stukje rots in de zon staan te blakeren. Zo oud als Montpellier „Is deze plaats vrij. „Ja met genoegen". Ze kwam naast mij zitten. Een der is, zo jong is de bezetting van de ter- gratiën, die langs die andere staarogen- rasjes. Want binnen de verweerde stads- de mislukten op het rotsje gaan. Ze muren, in de stegen en sloppen links en moest wel Giselle heten. Ik heb het niet rechts van de steil omhoog lopende stra- durven vragen. Opnieuw op de barricaden. Nu met andere wapens, flessen, wijn. (Vrij naar Delacroix ten bergt deze stad de bevolking van een der meest bloeiende universiteiten van Frankrijk. De wijn die er in de gaarden, op de heuvels rondom groeit is vol en rijp. Oud worden zal hij niet. Maar wie be mint niet de jeugd? De ouderdom is voor een indringend gesprek, is voor de wijsheid en de confrontatie met de cultuur. Aan de jeugd de onstuimigheid en de weelde aan deugden en ondeug den. De blakende zon geeft die wiju van de Midi een groot alcoholpercen tage. De kleur is van een diep paars, die op je tanden en lippen achter blijft, als had je bosbessen gegeten in de bos sen van Groesbeek. In de gretigheid, waarmee ik de vol heid van het eerste glas aanvaardde als geneesmiddel tegen de aversie van mijn ogen, verloor ik de vermoeidheid om de lange reis. Ze bestelde Pernod. „Waarom geen wijn?" „Die drink ik thuis genoeg!" „En Pernod?" „Ook". „Dan drinkt u veel, veel te veel als ik het zeggen mag". olctll Er viel een stilte, uie diukkend Icing andere lsnden. duurde. „Er is anders wijn genoeg, ik heb de laatste vijfhonderd kilometer tenminste niets anders gezien". „Veel te veel. Kom je van Zweden?" „Nee, ik begrijp niet waarom iedereen in Frankrijk mij voor een Zweed aan ziet, ik kom uit Amsterdam, maar waar om is er te veel wijn?" „Dat moet je mijn vader vragen, die weet er alles van". „Waarom ook niet, iedereen zal hier hier wel iets met wijn te maken hebben, er groeit niets anders". „Dat is niet waar, er groeit hier ook mais, een heleboel en je mag blij zijn als je nu mais hebt, want de wijn is niets meer". „Jammer", waagde ik. „ik kan me geen gelukkiger land voorstellen, dan dat, waar te veel wijn is. Hij moest al leen niet zo duur zijn". „Je begrijpt er niets van, omdat je er niet in zit". „Ik geloof anders dat ik er alles van begrijp en ik kan het alleen maar be treuren, dat ik er niet in zit". „Je moet maar eens naar het Syndi- cat d'Initiative gaan, dan hoor je wel anders. Mijn vader zegt dat er een cri sis is!" „Dat zal ik dan doen, wil je nog een Pernod op de crisis van de wijn?" „Nee!" Op dat Syndicat zat een heer, die er uit zag of hij veel van wijn wist, al hoef de hij de mensen alleen maar over Mont pellier te vertellen. Op mijn vraag schoof hij mij een krant onder mijn neus, waarin hij zelf zat te lezen. Montpellier is geen stad voor veel vreemdelingenverkeer, tenminste niet in deze tijd van het seizoen. Daarom had de man niet veel om handen. In die krant stond het „Décret Viti- cole" afgedrukt, het officiële decreet van de regering om de wijncrisis te bestrij den. Want de grote hoeveelheid wijn, die Frankrijk jaarlijks produceert, is thans een enorm probleem geworden. Tijdens de oorlog zijn vele boeren over gegaan tot het aanplanten van druiven- stokken op hun landerijen. Zij vonden een gretig afzetgebied in Duitsland. Iedereen dacht dat er een wijntekort zou ontstaan, wanneer de oorlog voorbij was en ging rustig door met het aan planten van nieuwe stokken. Dat wijn tekort kwam inderdaad, maar het duur de niet lang, vooral omdat de Algerijnse, de Spaanse en de wijn uit de Balkan grote concurrenten werden voor de goed kope Franse wijnen. Want de nieuwe aan plant, gekweekt zonder de traditie van vele jaren, gaf een slechte wijn en doet dat nog. In een gunstig jaargetijde kan het product wel redelijk zijn. maar dat is slechts geluk. De crisis geldt dan ook alleen maar voor deze wijnen. De kwa liteitswijnen uit de Bourgogne en de Bordeaux houden het uit, zelfs tegen de scherpste concurrentie. Zij blijven duur en dat is geen probleem voor de Franse regering, slechts voor de importeurs uit In dat Wjjn-decreet wordt bevolen, dat wijngaarden van slechte kwaliteit opgeruimd moeten worden. Er wordt aanbevolen om in de zelfs een kleine wijn. Voor de wijn boeren ligt dat anders. Zij zijn weer op de barricaden geklommen, als in vroeger, roemrijker dagen, toen Dela croix zijn palet nog hanteerde. Nu al leen met andere oogmerken en andere wapens, flessen wijn. Zij hebben het ook alleen gedaan om te protesteren, niet om te strijden. Tegen mij hadden zij niets. Ik wera tegengehouden door een ordeloze groep boerenkarren en tractors op de weg. ln de greppel zaten een aantal lieden lus tig te puren uit een kruiwagen vol ge bottelde eigen producten. Toen ik een kwartier of langer ergens in de buurt van Herault voor zo'n niet onaardig theater had staan kijken, werd ik onge duldig en hanteerde mijn claxon. Op dat moment maakte een van de in het zwart geklede brassers zich uit de barricade los, bood mij een glas wijn aan, plakte een papiertje op mijn ruit, met een stempel er op voor de vol gende barricade en zei: „Wij hebben niets tegen u persoonlijk, maar het moet u duidelijk zijn, dat wij protesteren". Welaan, dat was het mij. Ik wenste de man veel geluk met zijn protest en vroeg of ik er door mocht. Natuurlijk, maar niet nadat ik nog een glas wijn had gedronken. Vanzelfsprekend deed ik dat. Er was toch te veel. Er maakte zich een tractor uit de vreemde opstel ling los en ik kon er door. Het was een erg stille weg en ik begreep niet, waar om die lieden er prijs op stelden daar te staan, tenzij zij het deden, omdat ze toch niet anders te doen hadden. Z(j protesteerden, omdat de regering hun eis niet wilde inwilligen. Zij eisten, dat de staat het surplus aan wijn op kocht om er alcohol van te stoken. Ver der denkt een Franse wijnboer nauwe lijks. Als zijn wijn maar gekocht wordt. Of hjj dan in een koperen retort terecht komt of in de keel van een dorstige, interesseert hem maar matig. Zij heb ben het altijd rijk gehad en kunnen d„arom de malaise van dit ogenblik overgebleven njet waarderen. De boeren in Frankrijk gaarden veel wijnstokken te rooien, ,tijd vertroeteId door de Staat, teneinde een beter product te kragen. Tt_ M.r Tii_ Tenslotte wordt de creatie van een een voudige, administratieve voorgesteld. In die gebieden, waar de kleine wijn Vooral die in de Midi, want daar zijn organisatie Immers veel ministers vandaan gekomen. Daarom die protesten. Het decreet is echter dwingend en och, er zal altijd groeit, heeft dit decreet vanzelfsprekend j „enoee wyn overblijven voor hun rTn nn/lirfa r»r>ifin»Ir- rfonnrfet TT.rt iIr ti j de nodige criti^k geoogst. En ik word egoïstisch waarom ook niet. Alle wyn is tenslotte nog te genieten, eigen dorst. En voor de onze JAN VAN BEEK uit de onderzijde van de cylinder wordt toegelaten en waarbij de uitlaatgassen aan de bovenzijde van de cylinder door uitlaatkleppen ontwijken. De eerste proeven met dit spoelsysteem werden uitgevoerd aan een ééncylinder proel- motor met een boring van 540 m.m. en een slag van 900 mm. Van de aanvang af was het de bedoeling de motor zo te construeren dat deze geschikt zou zijn voor de drukvulling door middel van turboblowers. Hiertoe werd bij de constructie overleg gepleegd met Brown Boveri Co. te Baden. Nadat met de proefmotor eerst proeven werden geno men zonder drukvuüing, waarbij zeer goede resultaten werden verkregen, werd vervolgens deze motor beproefd met drukvulling, voorlopig zonder dat van een drukvulgroep gebruik werd ge maakt. Hiertoe werd in de uitlaatleidmg van de motor een stuwdüse geplaatst waarvan de doortocht overeenkwam met die van de turbine van de eventueel toe te passen drukvulgroep. De spoellucht werd toegevoerd door een niet door de motor gedreven blower. Deze proeven werden genomen met verschillende doortochten van de stuwdüse, met ver schillende luchthoeveelheden en met verschillende soorten uitlaatleidingen. Door deze proeven verkreeg men een goed inzicht in de werking van de motor met drukvulling. Hierbij bleek o.a. dat drukvulling volgens het stootsysteem een belangrijke energiewinst geeft in vergelijking met drukvulling volgens het gelijkdruksysteem. Om deze energie winst zo groot mogelijk te doen zijn moe ten de uitlaatkleppen snel'openen. Dit wordt bereikt door vier kleinere uit laatkleppen in het cylinderdeksel aan te brengen inplaats van één grote klep. Proeven met een drukvulgroep welke op grond van de reeds opgedane erva ringen was gedimensioneerd bevestig den deze resultaten. Het bleek bij deze één-cylinder proefmotor, nadat deze was voorzien van de drukvulgroep. mo gelijk te zijn de motor te starten zonder luchttoevoer van andere blowers. Bij het ontwerp van de nieuwe motor werden de ervaringen opgedaan met het nieuwe spoelsysteem in deze proefmotor ver werkt. Verder werden voor zover moge lijk constructiedetails toegepast welke in de grote enkelwerkende en dubbelwer kende tweetact Stork-motoren hun doel matigheid hebben bewezen. Het ligt in de bedoeling van de N.V. C. Jamin het gehele bedrijf van Rotter dam naar Oosterhout over te plaatsen. Reeds enige tijd geleden is door de N.V. C. Jamin in de gemeente Oosterhout een aaneengesloten complex gronden met een oppervlakte van 34 hectaren aangekocht. Het industrieterrein, plaatselijk ge naamd de Heikant, wordt ten zuiden begrensd door het Wilhelminakanaal en ten Westen door de nieuw gepro jecteerde rijksweg no. 27, die loopt van Antwerpen via Breda, Oosterhout en Gorichem naar Utrecht, en is dus zeer gunstig gelegen. B. en W. van Maastricht hebben de raad voorgesteld een crediet van 3000 te vo teren als kosten voor Franse conversatie lessen, welke men aan gemeente-ambtena ren wil laten geven, en waarvoor zich reedi rond zestig ambtenaren hebben opgegeven. Ter gelegenheid van de vierde bij eenkomst van de „World Veterans Fe deration", welke van 12 t.m. 19 Novem ber te 's-Gravenhage zal worden gehou den, zal in de ridderzaal aldaar een tij delijk bijkantoor der P.T.T. worden ge vestigd. De in dit postkantoor ter post bezorgde gewone en aangetekende stukken zullen van één of meer afdruk ken van een bijzonder stempel worden voorzien. 14 Mei 1954 wordt het gouden be- staansfeest gevierd van 't Cisterciënser- klooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk (gemeente Vlijmen) en tevens de her denking van het feit, dat de Orde der commune observantie na de Hervorming weer in Nederland gevestigd werd. Naar aanleiding hiervan heeft zich. een comité gevormd, om dit feest op passende wijze te vieren. Het secretariaat is gevestigd Grot» Kerk 14, te Vlijmen. UTRECHT. Candidaats Rechten: R. Lolcama te Breda, D Lolcama te Breda Candidaats tandheelkunde. R. M. Lilie te Den Haag. Candidaats Geneeskunde. A M E. America te Meersen; A. J. M. Eaggen te Zevenaar; R Bennink Bolt te Utrecht; S. Bergsma te Harderwijk, mei M A. Brouwer te Rotterdam, A. Cremers te Amstenrade (L.); L. J Doo- ren te Arnhem; A. C. Drogendijk te Dordrecht; C. A. Drogendijk te Dor drecht; mej. J. den Duik te Hilversum, R Geurts te Echt; J. Groeneweg te Ter Apel; mej. C. Hermann te Hilversum; M. van Hooydonk te Ulvenhout; A. van der Hor te Utrecht; mej. G. van de Kamp te Deventer; H. Kamphuisen te Utrecht: C. Lageweg te Henvliet; mej. J. Lookman te Utrecht; mej. G. Menalda te Rotterdam; H. Nijzink te Amersfoort; mej. S Siero te Arnhem; H. Smits te Hilversum; H Stöfsel te Amersfoort; Tan Twan Bie te Utrecht; F. Timmermans te Tegelen; mej. W. J. Verburg te Utrecht; D. van der Voort te Bennekom; J. de Bruijn te Den Bosch. Doctoraal geneeskunde: H. Beumer te Utrecht; G. Booyvink te Tubbergen; A. Brinkhost te Bussum; W. Pennings te Maastricht; mej. J. Radder te Bergen op Zoom; J Rietstra te Maasniel; Z. Ste- verink te Heerlen; mej. C. Schaap te Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5