Noordwijk verweert zich tegen beschuldiging ofjferVaH t ROTTERDAM LEGT VIER MILLIOEN OP TAFEL DCG verliest van Haarlemse Damclub (810) Utrechts studentencabaret geeft afscheidsvoorstelling SCHEEPVAARTBERICHTËnD g v Oefenwedstrijd van Zuidelijk elftal Nationale Energie-Manifestatie r Problemen rond gezag en discipline E[0VIT0L&,s^uwitó^:<3iffi^^^^S In het zand van MARS 9 FR/C BE NOORMAN Zeer spannende ontmoeting J PINDAKAAS VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 PAGINA Sociaal toerisme of elite-toerisme Singelestafette te Breda Officieren kaderschool Luchtmacht winnaar Hongaars oordeel Engelse ploeg bestaat uit geoefende spelers Oostenrijkse tennisspeler voor één jaar geschorst Kernploeg van K.N.S.B. traint op Hokij Zeventig Nederlandse musici naar Canada Dieven en oplichters gearresteerd de meest gekochte BONBON:;k- 40 en 50 ct. per ons. Zestiende Hoogoven- schaaktournooi Van 210 Januari a.s. De uitlatingen van maarschalk Juin Gedaan in hoedanigheid van Frans officier Proefcentrale kern energie in Nijmegen? Van Amerikaanse zijde tegengesproken Tournee van drie maanden naar Indonesië en Nieuw-Guinea Ned. Vereniging voor Bedrijfspsychologie ïmmunisatie militairen MARKTBERICHTEN WONDEN GENEZEN SNELLER MET door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) I (Van onze correspondent) Reeds geruime tijd bestaat er tussen de gemeente Noordwijk en de A.N.W.B., afd. toerisme, een controverse die ern stige vormen heeft aangenomen toen onlangs in De Kampeerkampioen, een orgaan van de A.N.W.B., een uitvoerig artikel verscheen waarin de gemeente Noordwijk er van beschuldigd werd tegen sociaal toerisme te zijn en slechts het elite-toerisme te stimuleren. Deze bewering werd gestaafd met een aantal feiten over moeilijkheden die houders van kamphotels in de weg gelegd zou den zjjn en over het optreden van de politie tegenover jeugdige kampeerders in het z.g. Langeveld. Het gemeentebestuur heeft op dit artikel gereageerd met een uitvoerig geschrift, waarin gesteld werd dat sociaal toerisme een misleidende term is omdat iedere vorm van toerisme een sociale inslag heeft. Evenzeer acht het gemeentebestuur de term elite-toerisme onjuist omdat daarmee gesuggereerd wordt dat het woord elite alleen be trekking heeft op de financiële draag kracht van de toeristen. De gemeente Noordwijk is geen tegenstander van so ciaal toerisme, aldus het gemeentebe stuur. Bovendien staat zij elite-toeris me voor in deze zin dat het zich onder scheidt van luidruchtig massa-toerisme zonder te letten op rangen en standen. De gemeente Noordwijk wil een rustige badplaats zijn waarin iedere toerist, die zich waardig gedraagt en rust zoekt, welkom is. In het vervolg van het ge schrift werden de beschuldigingen van de A.N.W.B. door het gemeentebestuur weerlegd en de aangehaalde feiten tot naar de mening van het gemeentebe stuur juiste proporties teruggebracht. Dit conflict was gisteravond aanlei ding tot een grote belangstelling voor Ter gelegenheid van het Bredase be vrijdingsfeest is onder grote belangstel ling de traditionele singelestafette voor ploegen van de Kon. Luchtmacht gehou den over een afstand van 8 x 400 meter. Na een vinnige strijd won de officieren- kaderschool Kon. Luchtmacht uit Breda in de tijd van 7 min 22 sec.; de beste tijd stond op naam van het Commando Luchtvaarttroepen te Nijmegen, dat in 1952 over dezelfde afstand 7 min. 25.5 sec. nodig had. Tijdens een persconferentie te Boeda pest heeft Gustav Sebes, vice-president van de Hongaarse sportraad, verklaard, dat de Engelse voetbalploeg uit voor treffelijk geoefende, snelle en krachtige spelers bestaat die prachtig op elkaar ingesteld zijn. Zij spelen ruw maar niet oneerlijk, het Eng. publiek duldt trou wens geen oneerlijk spel. De Hongaren zullen dan ook in de wedstrijd van 25 November de regels van het fair play strikt in acht moeten nemen, voorts is de* AfP ,.hej hoogste belang, dat zij in de Fn!P conditie verkeren omdat laatsEtegogenbVlS.tballerS VeChten tot het De Hongaarse ploeg zal de reis naar Londen maken per trein en per boot. De Oostenrijkse tennisbond heeft zijn Daviscupspeler Alfred Huber een schor sing opgelegd voor de tijd van één jaar, in welke periode Huber niet in natio nale en internationale tournooien zou mogen uitkomen. Wèl werd hem toe gestaan van 1 Juli 1954 af weer voor waardelijk te spelen. Deze straf werd Huber opgelegd naar aanleiding van het feit. dat hij tijdens de landenwedstrijd DuitslandOosten rijk in Duisburg zeer laat was geko men en wegens zijn onverantwoordelijk gedrag bij demonstratiewedstrijden in Salzburg. De kernploeg van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond zal Zondag l eii Zondag 8 November van 'S morgens acht uur tot half tien trainen oj» de H.O.K.IJ. hl Den Haag. 25 Novsmber, do dag van de uitrei- kine van de prestatiebekers, zal de kernploeg op de H.O.K.IJ. voor een on- derlinge wedstrijd aantieden. Ongeveer zeventig Nederlandse mu sici zullen aan het einde vein het jaar naar Canada vertrekken. Zij zullen op penomen worden in het Canadese leger en tewerkgesteld worden bij legermu- ziekcorpsen. In Augustus j.l. zijn zij door Canadese autoriteiten in de Dierentuin te Den Haag op hun muzikale kwaliteiten ge ëxamineerd en Maandag 2 November zullen de eersten in de Dierentuin offi cieel in hun nieuwe dienstverband wor den bevestigd. de vergadering van de gemeenteraad, tijdens welke deze kwestie ter sprake zou komen. Er werd echter nauwelijks over gesproken. De raad keurde slechts het voorstel van B. en W. goed om uit zijn midden een commissie van drie leden te benoemen die deze kampeer- kwestie nader zal bestuderen en op de eerstvolgende raadsvergadering een ad vies zal uitbrengen. Zaterdagmiddag wordt in het sport park De Vliert te Den Bosch een selec tiewedstrijd gespeeld tussen twee Zui delijke elftallen, met het oog op de ont moeting Zuid-NederlandLuxemburg. De volgende elftallen komen in het veld: A-ploeg: doel: Steiger (PSV); achter: Claus (Helmondia) en F. Tebak (Eind hoven): midden: Klaassens ("VVV), Cools (RBC) en Bennaars (DOSKO); voor: Overbeeke (DOSKO), van Beurden (BW), van Melis (Eindhoven), van Overbeek (BW) en Gruyzen (Sittar- dia). B-ploeg: doel: Rixoort (Sittardia); achter: Michielsen (NAC) en de Vries (Roermond): midden: Formanoy (Wil lem II), Groenendijk (WH) en J. Tebak (Eindhoven); voor: de Jong (Willem II), Brooymans (RAC), de Kort (Longa), Ummels (MVV) en Schmidt (Eindho ven). De A-ploeg, kennelijk het voorlopig Zuidelijk elftal, bevat niet minder dan acht spelers, die Zondag j.l. tegen Bel gië hebben gespeeld: Steiger, F. Tebak, Klaassens, Bennaars, Overbeeke, van Beurden, van Melis en Gruyzen. Cools was als reserve aangewezen, terwijl Claus is uitgekomen in de jongste jeugdwedstrijd tegen België. Tenslotte heeft van Overbeek ook reeds het Oranjeshirt gedragen. Hij speelde in het Nederlands elftal, dat 23 April 1949 te Rotterdam met 4—1 van Frankrijk won. De Groninger recherche heeft de 33- jarige F. R. D., die bij verschillende an dere gelegenheden al bekend was bij de politie, gearresteerd wegens verduis tering van wasmachines. Hij had deze twee keer laten „financieren" door twee zgn. financieringsmaatschappijen, een keer op zijn eigen naam en een keer op die van zijn compagnon, die overi gens onschuldig is. D. heeft de wasma chines, die hij in huurkoop had, ver kocht. Ook heeft hij een auto, die even eens „gefinancierd" was weggedaan. Bij het politieonderzoek kwam nog meer zwendel aan het licht. Zijn compagnon is door de praktijken van D. in schul den komen te zitten. Voorts is aangehouden de 41-jarige P.T.T.-werkman G. R. die tot taak had om bij werkzaamheden, overgebleven materiaal in te zamelen en naar het centrale P.T.T.-magazijn te brengen. Hij nam echter materiaal mee naar huis en verkocht het aan opkopers. Ook stal hij veertig kilo brons uit de kelder van een expeditiebedrijf. Tenslotte is gearresteerd de 30-jarige R. J. de V. uit Drogeham wegens dief stal van een paar schoenen ten nadele van een medearbeider bij de melkfa briek De Ommelanden. 17. „Gij moet dan weten," begint Godelinde, „dat ik uit Bohuslan kom. De vorst eiste mijn kind op en stuurde krijgers om het te halen. Geholpen door enkele ge trouwen konden mijn man en ik met het kind ontkomen. Vlak bij de kust werden wij echter ingehaald. Er ontbrandde een hevige strijd. Mijn man had mij opgedragen om, als hij mocht vallen, mij onder uw bescherming te stellen." De ontroering dreigt haar weer te overmeesteren; vechtend tegen haar tranen, staart zij even voor zich uit en vervolgt dan: „Hij was een der eersten, die viel. Ik vluchtte alleen verder met het kind, terwijl onze mensen de ajtocht dekten. Zij vochten als leeuwen. Een eenvoudige visser bracht mij met zijn boot weg; zo bereikte ik uw land. De krijgers van de vorst waren ons in een zeilboot gevolgd, maar wij voeren dicht bij de kust en het was stormweer. Daardoor konden zij ons niet bereiken. Ons bootje werd toen te pletter geslagen op de rotsenDe rest weet gij," zegt zij, zich tot Svitjold wendend. Verwijtend kijkt Winonah haar man aan. „Waarom wilde ge vannacht niet naar mij luisteren?" schijnen haar ogen te zeggen. Eric kijkt spijtig voor zich uit, kwaad op zichzelf, dat hij niet meer waarde hechtte aan Winonah's voorgevoelens. „Waarom hebt ge dit niet eerder gezegd?" verwijt hij Godelinde. „Dan hadden uw achtervolgers hun plan niet kunnen uitvoeren. Maar het is nog niet te laat," laat hij er op volgen. „Zij zijn te voet, wellicht kunnen wij ze te paard nog wel inhalen. Wat dunkt u, heer Svitjold?" De Noorse tennisploeg, die 6 t/m 8 November op Marlot tegen Nederland speelt in een wedstrijd van het tour- nooi om de Koning Gustaaf-beker, zal bestaan uit Nils Erik Hessen, Joh an Haanes (capt.), Sverre Lie en Rolf Pape. De Rotterdamse gemeenteraad heeft Donderdag zonder hoofdelijke stemming een voorstel aanvaard waarmee in to taal een bedrag is gemoeid van 4.000.100 gulden. Het betrof hier een voorstel in 1955 een grote nationale tentoonstelling in Rotterdam te houden welke een overzicht zal geven van de vorderingen in de wederopbouw, de ontwikkeling van de export, de verruiming van de werkgelegenheid door industrialisatie en de verhoging van de welvaart voor het gezin. De regering heeft reeds de toezegging gedaan aan de verwezenlij king van deze expositie mede te werken, terwijl van particuliere zijde veel adhaesiebetuigingen zijn binnengeko men. De grote organisaties van werk gevers en werknemers, middenstand, land- en tuinbouw erkenden het belang Advertentie r* (Van onze dammedewerker) Zo omstreeks elf uur plegen competi tiewedstrijden altijd spannend te wor den. Dan loopt de wedstrijdleider ge meenlijk schichtig loerend rond, naar eventuele tijdovertreders speurend. En de bestuurders drinken dan koud ge worden koffie, omdat ze van spanning niet meer weten, dat ze deze verkwik kende consumptie hebben besteld. Kortom, iedereen is dan aangetast door de damkoorts. De spelers vechten in dubbele betekenis tegen hun ijzeren te genspeler en tegen het gemene tijdnood- duiveltje, dat hen dwingt tot voortva rendheid. Zelfs tot optreden in een vorm, die niet graag gewild is, maar die eenvoudig wordt opgedrongen. En dan smullen de minnaars van de edele dam sport! En zo werd dan ook de uitermate be langrijke competitiewedstrijd tussen DCG en de Haarlemse Damclub juist omstreeks dit enerverende tijdstip tot ontlading gebracht. Belangrijk in die betekenis, dat beide clubs met gelijk aantal punten het grote degradatiepele- ton aanvoerden en nu moesten trach- ten zich voorgoed veilig te stellen. Van li ziiden was dus alle hens aan dek geblazen en dat uitte zich in een vln- lge, maar opwindende damstrijd. De e^riern™ers startten uitmuntend door rrfict Te"rjSe overwinning van de proble- j ..li °P Holla. Maar dat vermocht riet t rirf vuan Westra en z«n vazallen per de Weerri1®' §cndeel. nu koplo- w, ite+ ook, °P.het appèl had ontbro- ken, liet aanvoerder Westra zien, dat hij nog steeds een zeer vernuftig s^ler is A] rookte de reeds grijzende Piet van Dartelen nu img zoveel sigaren hii kreeg zeer, zéér moeilijk spel. Op su blieme wijze buitte hij een miniem voordeel vanuit een gevaarlijke stelling uit. Westra won daarna nog overtuigend Direct daarop gaf de jongste O verwater DCG de leiding door Hekelaar grondig te hekelen op het centrumruit. Middels twee puntenverdelingen hield de staan van DCG zich eveneens m cadans en ging het er op lijken, dat de club van Westra een kleine zege zou gaan beha len. Maar Fakkeldij gooide roet in het eten door een grove blunder. De Haar lemmers profiteerden daar meteen van door via twee overwinningen aan bord 2 en 5 de leiding te heroveren. En om dat Looman de winst miste ging da wedstrijd voor DCG nog juist verloren. De gedetailleerde uitslag van deze span nende ontmoeting werd: DCG Haarl. Damclub. P. WestraP. J. van Dartelen 20 J. Fakkeldij—J. B. Sluiter 0—2 J. HuismansN. Blom afg. G. LoomanJ. W. van Dartelen 11 H. v. d. HolstJ. H. Meure 02 J. Holla—H. T. Luif 0-2 OverwaterG. Hekelaar 20 J. G. OverwaterJ. Boerkool 11 H. WestraD. Schrijnenmakers 11 J. van SlobbeG. Bakker 11 HILVERSUM I. 402 m nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Franse chansons, 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 ka merkoor, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch- ZATERDAG gevar. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 - KRO: 7.00 Weense muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.40 gevar. muz., 15.15 ork.muz., 19.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: conc., 14.00 boek, 14.10 lichte muz., 14.20 12,00 ork.conc., 13.15 lichte muz., 15.00 ork.conc., 15.45 mil. ork., 18,00 jazzmuz., 21.30 gevar. muz., 23.45 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.20 amus.muz. Engelse les, 14.40 amateursprogr., 15.15 kroniek letteren en kunsten, 15.55 gram., 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 17.55 sport, 18.00 jeugd, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 rhythm.- - muz., 18.40 regeringsuitz19.00 nieuws, J4-00 ork.conc., 16.00 operaconc., 17.00 gram., 20.25 de gew man, 20.30 Licht- hchte muz., 18.00 pianorecital, 22.10 ork.- conc., 23.15 amus.muz., 0.15 gevar. muz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.17 symph.ork., 16.55 baken, 20.50 gram., 21.00 gevar. progr., 21.50 act., 22.00 wedstrijd in sterke ver halen, 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. tttt TT kamermuz., 20.00 gevar. muz., 22.00 pia- xilLVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 norecital, 22.45 zangrecital. nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10 00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 arb continubedrijven, 11.40 clavecimbel. 12.00 amus.muz BRUSSEL, 324 m.: 12.34 ork.conc., 14.00 knapenkoor, 16.45 Engelse les, 21.15 ac- cordeonspel, 21.45 accordeonspel, 23.05 484 m.: 14.30 zang, 16.30 lichte muz, 17.15 lichte muz., 18.45 accordeonspel, 20.30 chansons, 22.15 dansmuz., 23.00 orgel, 12.33 gram., 13.00 nieuws. 13 20 gram., 13.45 sport, 14.00 lichte muz 14 25 blokfluit-ens., 14.45 amateursprogr 15 15 caus., 15.30 accord.ork., 16.00 boek.' 16J5 dansmuz. kamerork. en solist, 17.00 radioweek- journaal, 17.30 topsongs October, 18.00 ENGELAND, BBC, European Service, nieuws, 18.20 piano, 18.35 lichte muz,, Uitz voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 17.00 Engelse les. 224 en 49 m.: 22.00 prot. pr. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Nieuws. Spiegel v. d. week. Sportjourn. Totaal 810 Het zestiende Hoogoven Schaaktour- nooi zal van 2 t.m. 10 Januari a.s te Beverwijk gehouden worden. Voor de hoofdgroep zijn uitgenodigd Euwe, Kra mer, v. Scheltinga, Donner, Vlagsma, Toran (Spanje), Rossolimo (Frankrijk), O'Kelly de Galway (België). Szabados (Italië) en Fuderer (Joegoslavië). Be. halve de internationale, tienkamp worden open tienkampen, zes- en vierkampen georganiseerd. De tournooicommissie is in verband met de toegenomen werk. zaamheden uitgebreid. van een nationale manifestatie. Toezeg gingen werden ook verkregen van de chemische industrie, de luchtvaart, het onderwijs, etc. Zoals bekend ligt het in de bedoeling voor deze „Nationale Energie Manifes tatie 1955", welke kortweg wordt aan geduid met 55, de ruimten van het Ahoycomplex te gebruiken. Ook het Park zal ingeschakeld worden. Het Ahoygebouw zal daartoe worden uitge breid met een nieuwe hal met een to tale oppervlakte van circa 5.600 vier kante meter, welke na afloop van de tentoonstelling kan worden benut voor de beoefening van binnensport. Ter voorbereiding van de expositie zal een stichting worden opgericht. Het voorstel, dat de Rotterdamse raad Don derdag behandelde bevatte vijf punten: te besluiten tot de oprichting van de stichting, het stichtingsbedrag ad hon derd gulden ter beschikking te stellen, plus een werkkapitaal van 1 millioen gulden, een garantie te verlenen van wederom 1 millioen gulden en tenslotte een bedrag van 2 millioen gulden te voteren voor de bouw van de nieuwe hal. Verschillende acties zullen tijdens de expositie plaats vinden. Er wordt o.a. gespeeld met de gedachte om helicop ters vanaf het tentoonstellingsterrein te laten opstijgen en landen. Tenslotte deed de heer v. Walsum nog de ver heugende mededeling dat aan de bouw van het nieuwe station thans niets meer in de weg staat. Er is namelijk overeen stemming over de plannen bereikt. Dit is vooral van belang voor de enorme toeloop van bezoekers, die Rotterdam in de dagen van de expositie zal kunnen verwachten. Hierna werd het voorstel, zoals gezegd, zonder hoofdelijke stem ming door de raad aanvaard. In totaal was nauwelijks twee uur aan dit zeer belangrijke onderwerp besteed. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fens over door de Franse maar schalk Juin gedane uitlatingen betreffen de het E.D.G.-verdrag hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en vun Oorlog en Marine geantwoord: dat zij kennis hebben genomen van de uitlatingen, wel ke gedaan zouden zijn door de Franse maarschalk Juin, bevelhebber van de NATO-zee-, land- en luchtstrijdkrachten in de centrale sector- Europa, tijdens een diner te Brussel, waarbij hij twee nieuwe garanties zou hebben geëist, welke als aanvullende protocollen zouden moeten worden opgenomen in het E.D.G.-verdrag. De ministers vestigen er de aandacht op, dat volgens verkregen inlichtingen maar schalk Juin door een vereniging van in België woonachtige Franse reserve-officie ren tot het door de vraagsteller bedoelde diner werd uitgenodigd als Frans officier en niet in zijn kwaliteit van NATO-be- velhebber. Bij deze gelegenheid heeft de maarschalk volgens persberichten gespro ken over adviezen, die hij in zijn functie van adviseur van de Franse regering aan deze heeft gegeven Het ligt niet op de weg van de Nederlandse regering te tre den in d'e beoordeling van de vraag of het opportuun moet worden geacht, dat maar schalk Juin zijn adviezen aan de Franse regering openbaar heeft gemaakt. Uit het vorenstaande volgt, dat het voor de mi nisters bezwaarlijk is in de Noord-Atlan tische Raad te protesteren tegen het op treden van maarschalk Juin. Advertentie De N.V. K.E.M.A. gaat weldra over tot inrichting van een proefcentrale voor kernenergie in de oude electrische centrale te Nijmegen- Men hoopt over vijf of achtbaar zo ver te zijn, dat men in de practijk op grote schaal elektri citeit kan opwekken via kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van dr. Went, die de onder zoekingen bij K.E.M.A. leidt. Octrooi is aangevraagd. Hiervan heeft de directeur van het G.E.B. te Zaandam, ir. Brouwer, mede deling gedaan in de gemeenteraad van Zaandam. Van de zijde van de Amerikaanse Bij standsorganisatie werd ons desgevraagd geantwoord, dat deze mededeling hoogst praematuur is. Deze plaats is wel eens genoemd maar er is in het geheel niet over beslist. Een der grote bezwaren is de ligging midden in de stad. In dezelfde zaal waarin het Utrechtse studenten-cabaret „U lacht mijnheer" op 17 Mei 1951 zijn eerste optreden hield, gaf Donderdagavond het bekende gezelschap zijn afscheidsvoorstelling. Er was zoveel belangstelling, dat er be halve de nachtvoorstelling nog wel eni ge ochtendvoorstellingen hadden kun- nen volgen, om aan allen die zich voor het afscheid meldden, daartoe de gele genheid te kunnen bieden. De rector magnificus van de univer siteit en de senatus veteranorum van het Utrechts studentencorps openden de reeks van huldigingen, die het ca baret in deze afscheidsavond en nacht werden gebracht. Zaterdagochtend tien uur vertrekt het troepje van Schiphol, voor een tournee door Indonesië en Nleuw-Guinea. Ge durende drie maanden wordt, behalve in Singapore voor de Nederlandse ko lonie en in Biak voor de Mariniers, op getreden in de nederzettingen van de Wanneer het gezelschap op 5 Maart in Holland terug is, gaat het uit een, want de leden zijn afgestudeerd. (Van onze Utrechtse correspondent) De Ned. Vereniging voor Bedrijfspsy chologie, welke onder erevoorzitterschap staat van Z. K. H. Prins Bernhard, heeft vanmorgen te Utrecht de problemen van en rond „Gezag, verantwoordelijkheid en discipline" in bespreking gebracht. Na dat ds. O. T. Hylkema een omlijning van de begrippen gezag. verantwoorde lijkheid en discipline had gegeven, be lichtte dr. J. Ph. M. van Campen het probleem van werkgeverszijde. Spr. wees op het gevaar van incompetente erfop volgers. Dit te meer waar juist in het middelgrote bedrijf een ruime meer waarde moet bestaan om gezagsdragers als leiders aanvaardbaar te maken. Van werknemerszijde werd het probleem be sproken door de heer J. Katgert. Gezag en discipline zijn in het bedrijf tegen strijdigheden. Het gezag wordt gehoor zaamd om de achting die men voor ds gezagsdrager heeft. Een leider die dis cipline wenst treedt niet in overleg en wordt uitsluitend gehoorzaamd uit angst voor zijn machtspositie. De laatste kweekt geen verantwoordelijkheid van de werk nemer en ten opzichte van het bedrijf. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft op grond van de overweging dat het ter uitvoering van de Wet im- munisatie gewenst is over te gaan tot het instellen van een commissie tot het onderzoek naar en het uitbrengen van advies omtrent gewetensbezwaren met betrekking tot de immunisatie van mi litairen, een dergelijke commissie inge steld. De heer J. L. Schouten, psychologisch adviseur van de B.P.M. te Den Haag, noemde de tegenstelling gezag en dis cipline parallel lopend aan het matriar chale en patriarchale element in het gezin. Een eenzijdig economische instel ling (patriarchaal) en een eenzijdig sociale instelling (matriarchaal) zijn beide niet juist Zoals in het gezin leidt het eerste tot dictatuur en het tweede tot verwennning. Een gelukkig samengaan van beide elementen is niet alleen ge wenst maar noodzakelijk. Z. K. H. Prins Bernhard was verhin derd de vergadering bij te wonen. De leider en conferencier, die zijn the ologische studie reeds voleindigde, zal hopelijk kort na de terugkomst ook zijn studie in de rechten met succes afslui ten. Of het bestaan van „U lacht mijn heer" daarmee definitief een einde zal betekenen, hangt af van het initiatief en de capaciteiten van eventuele opvol gers in het U.S.C. MARKTEN BARNEVELD, 29 Oct. Pluim- veemarkt. Aanvoer ca. 37.000 stuks. Han del In slachtkippen vlug, in piepkuikens traag. Prijzen: slachtkippen lichte rassen 1 851 95 zware rassen 1.902.00, piepkui kens 2 25—2.50, zware kuikens 2.45—2.60, alles per kg. Overige per stuk: Oude een den 0.80—1.80, tamme konijnen 2.75—7.50, tamme jonge duiven 0.500.60, hazen 3.50 6.25, wilde konijnen 1.501.75, fazanten 3.254.25, patrijzen 1.002.50. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.800.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: Kippeneieren 20.00 20.50, algemene prijs 20.30 per 100 stuks, kiloprijs 3.23. Henneneieren 12.5017.00, al gemene prijs 14.30 per 100 stuks, kiloprijs f 2.75. Veluwse eierveiling „Barneveld-Ede". - Aanvoer ca. 950.000 stuks, handel stug. Fre zen :Eieren van 48-50 gram 13.1013.41, eieren van 50-60 gram 13.92—19.00, eieren van 60-65 gram 19.31—20.71 per 100 stuks. Varkensmarkt. Aanvoer ca. 190 stuk». Handel traag. Prijzen: Biggen 36.0048.00, drachtige zeugen 250.00350.t-, alles p. st. VEILING POELDIJK, 28 Oct. Tomaten A 13.10—14.60, A2 4.70—6.50, B 9.90—12.70, B2 7.20, C 12.80—13.30. C2 3.10—5.50, CC2 2.60— 2.70, per bak van 12y2 kg. Druiven: Alican te 0.961.09, Alicante 2 73—95 ct., Gros Ma- roc 0.96—1.08, Gros Colman 1.23. Appelen: 2349 ct., Moesappelen 59, Peren 1124, Stoofperen 8 ct., Aardbeien 1.00—2.05. Prin- sessebonen 62—85, Kasprinsessebonen 0.93 1.31, Stokprinsessebonen 1.29, Snijbonen 1.05 —1.16 Prei 8 ct., Andijvie 66V2, Spinazie 2 18—32, Pepers, rood 0.701.05, groen 40 ct., Schorseneren A 42 ct., B 15, Rode kool 5Va ct., Witte kool 414 ct. alles per kg. Bloem kool (6) 16 ct., (8)+ 10) 11 ct., Paprica 6— 17 ct.. Aubergine 11—32 ct.. Perziken (3) 27 ct. (4) 23 ct., (5) 14 ct. Bleekselderij 5y2 ct. alles per stuk. Sla 4.50 p. 100 stuks. Peen 8.Raapstelen 2.75 per 100 bos. KAASMARKT GOUDA, 29 Oct. Aanvoer 225 part., prijzen le kw. f 2.102.15, 2e kw. f 2.05—2.09, extra zware f 2.16—2.30. Han del traag. ALGENIB p. 30 Finisterre n. Zd. Am. ALWAKI 29 te New York. AMSTELSTAD 30 te Antwerpen. ARENDSKERK 30 te Manilla. ANNENKERK 30 van Aden n. Yokohama. ALDEGONDA 30 te Suez. AGAMEMNON 30 n.m. te Pto. Cabello. AALSDIJK 29 van New York n. Rotterd. ANDIJK 30 te Bremen. AAGTEDIJK 30 te Santos. ABBEDIJK 30 te Antwerpen. ALAMAK p. 30 Ouessant, 31 te Havre. ALCYONE 30 te Bremen. ALDABI p. 30 Recife n. Rio Jan. ALKAID 31 te Bahia. ALMDIJK 29 te London. APPINGEDIJK p. 30 Madeira n. Cuba. ARENDSDIJK 30 te Boston. AVERDIJK 30 nm. te Baltimore. BAARN 29 van Hamb, 31 te Antw. BILLITON 30 te Mombasa. BOSKOOP p. 30 Azoren n. Barbados. BREDA 30 van Cartagena, 31 te Cristob. BANTAM p. 30 Malta n. Beirut. BOSCHFONT. 30 van Mombasa n. Aden. BRITSUM 30 te Rotterdam. Advertentie zoals hij zag, aan het eind van een soort nieuw tot vol en van vol weer tot nieuw ven doorbrengen in het verre wereld schoorsteen, die in de richting van de in precies twee uur. Het tijdsgevoel, ruim, waar alleen de sterren hem zien i...Unn o To Ir- ii_i_ j Tirnnnnon mnvi nnn fti/T Inorhliitoliilr bod Viot o+V>or_ as naar buiten stak, zodat zij in hun uitzicht niet belemmerd werden door de aan- en bijgebouwde apparaten en in stallaties en een nagenoeg onbeperkte blik hadden op de wereld der sterren raakte in de war wanneer men aan die dingen dacht. De vertrouwde indeling in dag en nacht, in maanden en seizoe nen, had: hier alle betekenis verloren. Ongeveer een kilometer van het sta- „Ik laat u hier even alleen," zei de tion verwijderd, mede bewegend in zijn zouden. Klaarblijkelijk had het „ether' schip" al brandstof ingenomen en wacht te slechts op het nauwkeurig berekend moment, waarop zijn motoren losbran den, tot leven en beweging zouden ont waken en het zich los zou rukken uit <T0^Kn„het ,eind van de traP bestond er f™ Sevoel meer voor „op" of „neer", I00'*™" of „beneden". De dokter K bev9nden zich in een lange, cylmdrische ruimte, waar kriskras tou wen door hepen, maar die overigens f K^aS' aan et eind stroomde zonlicht naar binnen door een soort van patrijspoort, die daar voor obser vatiedoeleinden was aangebracht. Ter wijl Gibson toekeek, bewoog die bun del zonlicht gestadig langs de mei alen wanden als een zoeklicht op speur tocht naar zijn prooi, werd voor een ogenblik verduisterd en stroomde dan opnieuw naar binnen door een ander raam. Het was de eerste aanwijzing, dokter. „Er valt genoeg te zien en het zal u best bevallen. Zo niet wel be denk dan, dat er onderaan die trap weer de normale zwaartekracht is!" „Ja, dacht Gibson, èn mijn retour tje naar de aarde met het eerste het beste straalvliegtuig. Maar hij was vast besloten om de proef te doorstaan en een bevredigende medische verklaring te krijgen. Het was volkomen onmogelijk zich voor te stellen, dat dit wereldruim-sta tion zelf draaide en niet het firmament met zon en sterren. Om te geloven, dat het andersom was, vereiste een bewuste wilsinspanning. De sterren bewogen zich zó vlug dat enkel de helderste duide lijk zichtbaar waren en de zon, wanneer Gibson zich permitteerde om er met een half oog naar te kijken, was een gouden komeet, die iedere vijf seconden langs de hemel schoot. Bij die fantastische baan, maai- voor het ogenblik er in geen de baan, waarin het cirkelde en tot dus enkel opzicht mee verbonden, waren de drie wereldruimschepen, welke voor het ogenblik „in de haven lagen". Het ene was het nietige straaljagertje dat op de punt van een pijl leek, en dat hem ten koste van zoveel narigheid en ongemak een uur geleden van de aarde tot hier gebracht had. Het tweede was een voor de maan bestemd vrachtschip van naar schatting een duizend bruto registerton. En het derde was natuurlijk de Ares, bijna verblindend in de pracht van zijn gloednieuwe aluminiumverf. Gibson had zich nooit kunnen verzoe nen met het verlies van die slanke, ge stroomlijnde wereldruimschepen, welke de droom waren van de eerste helft de" twintigste eeuw. Dat glinsterende ding, dat nog het meest weg had van een hal- £aar ver heel zijn bestaan had doorgebracht, om te worden weggeslingerd in de hy perbool welke uiteindelijk naar Mars voerde. Wanneer dat gebeurde, zou hij aan boord zijn, meegesleept in het avontuur, dat hij nooit gedacht had, nog ooit zelf te beleven. TWEEDE HOOFDSTUK De cabine van de kapitein aan boord van de Ares was er niet op berekend om meer dan drie man te bevatten, wanneer de zwaartekracht haar werk deed, maar er was ruimte genoeg voor zes, als het schip in een vrije baan voer en men al naar believen op de wanden of op het plafond kon staan. Allen, die in Picasso-achtige hoeken rond raam. aei w« ue eerste aanwijzing, ver<mpllipe van de natuurlijke orde der antwoordde volstrekt met aan «yn J. J V, öT" .TnTi gebeurtenissen was het licht te begrii- van_ iwat. ee?t ï51tfrSLa"f.la.'51a van het feit, dat het station werkelijk om zijn as ronddraaide, en hij maakte een ruwe schatting van de snelheid van de rotatie door na te gaan, hoelang het duurde, eer die bundel zonlicht zich weer op dezelfde plaats tegen de wand aftekende. De „dag" van die kleine, kunstmatige wereld duurde minder dan tien seconden. Dat was voldoende om aan de buitenkant van dit bolvormig lichaam de indruk van een normale zwaartekracht te geven. Gibson voelde zich zo'n beetje als een spin in haar web, toen hij de dokter volgde, hand over hand zich voortbe wegend langs de touwen, zonder moeite of inspanning, totdat zij bij de obser vatiepost kwamen. Ze bevonden zich, gebeurtenissen was het licht te begrij pen, hoe de mensen vroeger weigerden te geloven dat hun eigen stevige aar de ronddraaide en alle beweging hadden toegeschreven aan de wenteling van het hemelgewelf. ter, zoals gewichtsheffers die gebruiken, k itein Norden stonden gegroepeerd, en dat daar tussen de sterren hing, be- hagden op één na al eens eerder door antwoordde volstrekt niet aan zijn idee het were!druim gereisd en wisten, wat er van hen verwacht werd, maar dit was geen gewone conferentie. De eerste moest zijn. Al had de wereld het aan vaard, hij niet. Natuurlijk kende hij de viucht van een nieuw wereldruimschip i Ir oT 11 Tra nrrfnmOTl fPTI TH PD M rT Cl T J A TTTKT4 gebruikelijke argumenten men had geen behoefte aan het stroomlijn-prin- is altijd een gebeurtenis en de Ares was de eerste van zijn soort het eerste in cipe bij een schip dat nooit ook maar derdaad van ajje wereldruimschepen, enige atmosfeer ontmoette en daarom d voornamelijk voor het vervoer van Ten dele verduisterd door de massa werd de uitvoering uusluitend beheerst niet op de eerste plaats -.VT 1-1Q+- ct.at.inn,, wraa Ho oordn OOll Hnrvr Ho oi?pn VflTl structuur Gil VOOI'tbG- i- JrT Won- van het „station" was de aarde een gro e halve maan, die met haar boog half de hemel overspande. Die „maan" wies langzaam, naarmate het station van de plaats van de bemanning ver door de eisen van structuur en voortbe weging. Daar de in hevige mate radio voor vrachtvervoer gebouwd was. Wan neer het was volgeboekt, zou het een voortsnelde langs zijn baan rond de aardbol. Over een minuut of veertig zou zij vol zijn en een uur daarna volkomen onzichtbaar als een zwart schild dat de zon verduisterde, terwijl het station door zijn schaduwkegel gleed. De aarde zou al haar gedaanten doorlopen van actieve stuw-inrichting zover mogelijk bemannjng van dertig en een honderd- vijftig passagiers op beperkt gerieflijke wijze kunnen vervoeren. Op zijn eerste reis echter waren de verhoudingen bij na omgekeerd en op het ogenblik wacht te zijn bemanning van zes personen op de komst van de enige passagier. (Wordt vervolgd). wijderd moest blijven, was de halter- vorm twee kogels met een lange ver- bindingsbüis de eenvoudigste oplos sing. Maar óók, dacht Gibson, de lelijkste! Dat kwam er echter weinig op aan, want de Ares zou practisch heel zijn ie- CALT. DELFT 30 van Sidon n. R'dam. CELEBES 30 te Singapore. CISTULA p. 29 Christmas-eil. n. Adelaide. CRONENBURGH 30 te London. DELFLAND 2 Nov. te Amst. verw. DELFSHAVEN 30 te Antwerpen. DUIVENDIJK 28 van Vancouv. n. Los Ang. DRENTE 29 nm. te New Orleans. ENA p. 30 Perim n. Fao. EENDRACHT vtr. 31 van Bremen n. Cav. FARMSUM 30 te New Orleans. FRIESLAND K.R.L. 30 te Galveston. GAROET 30 van Suez n. Calcutta. GADILA 28 van Townsville n. Curasao. GOOILAND 30 te Bahia. HATHOR 30 te Iskenderun. HOOGKERK 30 van Rotterd., 31 te Hamb. HILVERSUM p. 30 Gibr. n. Landsend. HYDRA 30 te Rotterdam. HATHOR 30 te Iskenderun. HELDER 30 te Hamburg. ILOS p. 30 Dungeness n. Barcelona. JAPARA K.R.L. 30 te Bremen. JAPARA 30 te Bremen. JOH. v. OLDENB. 29 van Frem. n. Melb. KOTA AGOENG 30 nam. te Penang. KOTA GEDE p. 30 Kp. Gata n. Pt. Said. KERTOSONO 30 te Portland (Oreg.). KOTA INTEN 30 te Djeddah KARSIK p. 30 Cape Amber n. Dar es Sal. LEOPOLDSKERK 30 te Bahrein. LOOSDRECHT 30 te Marseille. LEKKERKERK p. 30 Messina n. Calc. LANGKOEAS 30 te Tj. Priok. LAERTES p. 30 Kp. Bon n. Port Said. MARKEN 30 nm. v. Aden n. Suez. MUIDERKERK p. 30 Texel, 31 te Huil. MAAS p. 30 Kp. St. Vincent n. Tunis. MACUBA p. 30 Kreta n. Gibr. MALVINA p. 29 Barbados n. Engeland. MANOERAN p. 30 Kp. Bon n. A'dam. MODJOKERTO p. 30 Kp. St. Vine. n. R'd. MYONIA 30 te Rotterdam. MITRA p. 30 Prt. Soudan n. Bombay. MOLENKERK p. 30 Guardefui n. Momb. MADOERA 30 te New Orleans. MEERKERK 30—31 te Port Elisabeth. NESTOR 30 te Barbados. NOORDWIJK 28 te Boston. NOORDAM 29 van New York n. Rotterd. ORANJE p. 30 Kreta n. Napels. ORANJEFONT. 29 van Teneriffe n. Kpst. ORANJESTAD 30 van Dover n. Cristob. OOTMARSUM 29 van New Orl. n. Savanna. OVERIJSEL p. 30 Padang n. Priok. PHRONTIS 30 te Napels. PR. FRED. WILL. 30 te Sarnia. PR. JOH. WILL, FRISO 30 te Hamburg. PR. PHIL. WILL. 30 te Toledo. POLYPHEMUS 29 te New York. ROEPAT 30 te Antwerpen. RIJNDAM p. 30 Kp. Race n. Halifax. RIJNLAND p. 30 Madeira n. St. Vincent. REMPANG p. 30 Wake n. San Francisco. STR. MACASSAR 30 te Hongkong. STAD BREDA 30 te Yokohama. SALLAND 30 te Buenos Aires. SCHERPENDR. 30 te Puerto la Cruz. SINGKEP 29 van Hamburg n. Houston. SLAMAT p. 30 Gibr. n. Halifax. SLOTERDIJK 30 te Galveston. SIBAJAK p. 30 Ouessant n. Port Said. SLIEDRECHT 29 van Evaperon n. Carip. STAD MAASTRICHT 29 te Valencia. STR. BANKA 29 van Mosselb. n. Durban. STAD AMSTERDAM 30 te Emden. THEMISTO 30 van Swansea n. Montreal. T'ABINTA 31 te Tj. Priok. 1ALISSE 30 van Prt. Said n. R'dam. TAWALI 30 te Tj. Priok. TABIAN 29 te Kuwait. TARAKAN p. 30 Kreta n. Halifax. TITUS 29 te Piraeus. TEUCER p. 30 Minicoi n. Penang. TAMO 30 te Antwerpen. TARA 30 nm. van R'dam n. B. Aires. VAN SPILBERGEN 30 te Antwerpen. WATERMAN p. 30 Texel n. Quebec. WESTLAND 30 nm.—31 te Santos. WM. BARENDSZ p. 30 Ouessant n. Curaj. WILLEMSTAD 30 te La Guaira. WINTERSWIJK 29 te Rotterdam. WILL. RUYS 30 van Suez n. Colombo. WATERLAND p. 30 Fëm. Nor. n. Amst. WOENSDRECHT p. 30 Kp. Kalhat n. Bahr. IJSSEL 30 te Famagusta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7