Zwevende motie Eelde wordt Nederlands tweede luchthaven Tevens uitwijkhaven voor Amsterdam niet hoofdstad des wettelijk lands De laatste slag is begonnen Romme houdt zijn motie onveranderd aan Minister Suurhoff over sociale toestanden in de Sovjet-Unie Tot hoofd en hart Nobelprijzen voor de vrede Het gesprek Het gaat om de practijk Complex van gedachten moet rond waren in vrij overleg r Communisten woedend Albert Schweitzer en George Marshall beiden onderscheiden De zon schijnt weer in Noord-Italië 5pet. ook voor over heidspersoneel Warschau benoemt bisschop te Breslau (MmSêejm walm,! Het weer Herfstweer met regen en wind ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25826 Vrouwen en politiek Eisenhower over arres tatie kard. Wyszynski Zaak Berkelse arts uitgesteld Franse abbé gewond bij verkeersongeluk- Evenredige verhoging van de pensioenen Kardinaal Wyszynski kreeg er nooit de kans toe Y.N.-ambtenaar bij spionnage betrokken Verklaring van atoomspion Harry Gold BOSLEDEREN JASSEN f 155.- VIER JAAR WEGENS MOORD O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaa Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De bij het begin der Kamerdebatten over de Rijksbegroting met zo veel aplomb door prof. Romme ingediende motie inzake een vrijere loonvorming, welke motie door de meeste partijen met instemming werd begroet, is, na het jongste besluit van de Katholieke fractievoorzitter om haar voorlopig aan te houden, in het domein der hogere, ietwat nevelige politiek ge raakt. Wie verwacht had, dat Romme het kabinet en de Kamer nu eens zou dwingen tot een principiële uitspraak Inzake deze kwestie, is bedrogen uit gekomen. De knuppel, die hij vorige week zo moedig in het hoenderhok had geworpen, tot schrik van de socialisti sche hoenders, heeft hij weer gauw uit het hok gehaald. Wij blijven nu in het onzekere of de motie als een Damocles- zwaard boven het kabinet blijft hangen, of dat zij nog een poosje boven de prullemand zal blijven zweven, al vorens er voor goed in te worden ge deponeerd. Wij betreuren deze gang van laken. Waarom zet de K.V.P.-fractie de motie nu niet door? Naar het heet, omdat dr. Drees Dinsdag j.l. verklaarde, dat op het ogenblik de ministers van Sociale Zaken, van Economische Zaken en van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, namelijk de heren Suurhoff, Zijlstra en De Bruyn bezig zijn een rapport op te stellen over de loonvorming. Boven dien wordt, aldus de minister-president, thans overleg gepleegd over deze kwes tie tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Op deze gronden is prof. Romme nu tot zijn besluit gekomen de motie niet in stemming te brengen en aan te houden, om gedurende redelijke tijd het resultaat af te wachten van het overleg, dat nu gaande is. Welk een nobele geste, nietwaar! Maar wij vragen ons nu toch af, waarom Romme zo'n verschrik kelijke haast had met het indie nen van zijn motie? Er blijft voor ons maar een conclusie over. Of hij wist niet, dat het overleg over een vrijere loonvorming gaande was, een veronder stelling, welke wij weigeren te accep teren, omdat vrijwel iedereen wist, dat dit overleg op hoog niveau nog voort duurde, en zeker dus de voorzitter van de katholieke Kamerfractie, of wij boeten het hele geval zien als een poli tieke stunt om het debat in een pikante sfeer te trekken. Nogmaals wij kunnen geinig bewondering koesteren voor een dergeiijke politiek, die altijd moet uit- JoPen op de weg van de minste weer stand, dat is van het eindeloze com promis. Het enige, waarop wij nu nog kunnen hopen, is, dért de r e d e 1 ij k e t ij d, ge durende welke Romme zich bereid ver klaart te willen wachten met zijn motie, inderdaad redelijk zal zijn, al blijft dit een uiterst vaag begrip. In ieder geval hebben we weer iets bijzonders in de politiek: na een aan- en uitgekleed verdrag, een Nieuw-Gui- nea in de ijskast, nu een zwevende mo tie. Het Vrije Volk schreef Donderdag 22 October j.l.: „Romme speelt met vun,.., pjgi socialistische blad behoeft J?11 tuinder bevreesd te zijn. Er is im mers nog altijd een verschil tussen vuur fjh vuurwerk. Het eerste kan gevaar- het laatste is een schone be tovering voor het oog. Binnen niet al te lange tijd heeft ons land er een uitstekend geoutilleerde luchthaven bij. Eelde zal, zoals gemeld, de tweede luchthaven van Nederland worden, tevens uitwijkhaven van Schiphol, en instructie- en opleidingsbasis van de Rijksluchtvaartschool. Koortsachtig wordt momenteel op het vlieg veld gewerkt aan de uitbreiding en met ingang van Zondag wordt het vlieg veld opengesteld voor alle vliegtuigen uit binnen- en buitenland, met de beperking, dat alleen geland en gestart mag worden van zonsopgang tot zonsondergang. Dat het toch maar onrechtvaardig verdeeld is in de wereld, heeft dezer dagen het Labourparlementslid Her- bert Morrison moeten bekennen. Telkens wanneer hij premier Chur chill een politiek verwijt naar het hoofd slingert, vindt hij 's avonds thuis de brievenbus vol protesten, voornamelijk van huismoeders, die hem schrijven: „Foei, wat lelijk van u, om onze lieve Winston zo aan te vallen". Een beetje teleurgesteld vroeg' Morrison aan Churchill: „Krijgt u ooit brieven als u mij aan valt?" Churchill kon het zich niet herinneren. In tegenstelling tot de regeringspe riode van Koning Lodewijk Napoleon, die Amsterdam tot hoofdstad verklaar de, de tijd der inlijving van ons land bij het Franse keizerrijk, gedurende welke Amsterdam werkelijke hoofd stad, zetel der algemene regering, bleef en de Grondwet van 1814, die met zo veel woorden de stad Amsterdam als hoofdstad noemde, is sedert dien noch in dè Grondwet noch in enige andere wet sprake van een hoofdstad des lands. Wel wordt Amsterdam algemeen als zodanig aangemerkt, enerzijds in verband met artikel 52 der Grondwet, volgens hetwelk de Koning wordt be ëdigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam, en anderzijds op grond van de omstandigheid, dat deze ge meente zowel tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden als daarna de aanzienlijkste en meest bevolkte des lands was. De nachtverlichting van het vliegveld is nog niet gereed. Zes hangars voor de Rijksluchtvaartschool naderen hun vol tooiing en de Rijksgebouwendienst zal binnenkort beginnen met de bouw van een recreatieruimte, sportveld e.d. voor de leerlingen van de Rijksluchtvaart school, die overgeplaatst zullen worden van Gilze Rijen naar Eelde. Eelde heeft een extra bouwvolume ontvangen voor 180 woningen. Hierin zullen komen te wonen het personeel van de Rijksluchtvaartschool, alsmede de aanvullende personeelsleden voor de Meteo- en de Radiodienst van de lucht haven Eelde, die binnenkort ook hun nieuwe standplaats gaan betrekken, Verder wordt nog onderdak verschaft aan ruim 50 ongehuwde personeelsle den van de Rijksluchtvaartdienst. Eelde zal uitgerust worden met een „international landing system" aan de hoofdbaan, een landingssysteem, dat zeer goed voldoet en dat de Rijksluchtvaart dienst heeft deen besluiten geen radar- dienst op Eelde te plaatsen. Voorts zal er een F.O.R.-route-navigatiesysteem worden aangebracht voor overvliegende vliegtuigen. Tenslotte zal er een twee radiopeilinrichting worden opgesteld met zeer hoge frequentie. Het ligt in de bedoeling, dat het stationsgebouw aanmerkelijk wordt uitgebreid, terwijl er voorts ruime parkeergelegenheid zal worden aangebracht. Het vliegveld krijgt uiteindelijk een grootte van ongeveer 175 ha. De groot ste transatlantische vliegtuigen kunnen er landen. Op het marinevliegkamp „Valken burg" wordt al geruime tijd hard ge werkt aan de aanleg van een nieuwe startbaan en het oprichten van nieuwe gebouwen. Als de modernisering zal zijn voltooid, zal het marinevliegkamp „Val kenburg" komen op het peil van de z.g.' A-vliegvelden van de NATO. (Van onze parlementaire redacteur) De mot'e"Romine, die de gehele week de debatten heeft beheerst zodra de loonvorming ter sprake kwam, is Vrij dag nog eenmaal door de fractieleider zelf aan de orde gesteld. In een korte motivering heeft hjj de gronden uiteen gezet, waarom hij tot aanhouden wilde besluiten en de motie niet zou intrek ken, zoals dr. Drees hem had gesugge reerd. De minister-president had daarbij de woorden laten vallen: „vrijheid van overleg in de Stichting van de Arbeid zonder kans op conflictsituaties met het parlement". (Men is in de Stichting van de Arbeid niet al te best te spreken over het feit, dat het parlement zich de loonvorming zo aantrekt. Sommigen gaan zover om te beweren dat het par lement daarbuiten moet blijven.) Prof. Romme kwam alleen vertellen, dat hij het praematuur zou achten de motie in te trekken. Dit zou maar onno dig gevaar openen voor verkeerde con clusies en niet werken ten gunste van de gedachte van een vrije loonvorming De gedachte die dr. Schouten had op geworpen, om een andere motie te ma ken, waarin alleen zou worden uitge sproken dat wij in principe naar vrije loonvorming toe moeten, achtte prof. Romme niet opportuun. Dan zou de heer Burger, die beweerd heeft dat de mo- tie-Romme zo vaag is gesteld, dat men er alle kanten mee uit kan, immers zijn zin krijgen. De elementen die prof. Romme in zijn motie had gelegd, namelijk behalve vrije loonvorming ook de primaire inschake ling van het bedrijfstaksgewijze georga niseerde bedrijfsleven, de loondifferen- tiatie, alsmede de doeleinden van de regeringspolitiek met het oog op het al gemeen welzijn, zijn bij hem tot een complex van gedachten uitgegroeid, waarvan hij het nodig vindt, dat zij in het vrqe overleg dienen te blijven rond waren. Reden waarom hij de voorzitter verzocht de motie niet in te trekken maar aan te houden. De laatste slag is begonnen. In het I stroomgat bij Ouwerkerk, het enige waardoor de zee nog het eiland Duive- land bespoelen kan, is gisteren de eerste Phoenix-caisson geplaatst. Vanaf de oude zeedijk slaan de arbeiders, die we kenlang onder hoogspanning dag en nacht gezwoegd hebben, het werk gade, ho pend dat deze keer de zee het onderspit zal delven. Nog twee caissons zullen de zer dagen in het stroomgat worden ge varen. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat de arrestatie van kar dinaal Wyszynski door de Poolse re gering moeilijk te rijmen valt met een bereidheid van de communisten om de internationale spanningen te ver minderen. De President deelde dit mee in een brief aan de republikeinse afge vaardigde Clement J. Zablocki. Eisenhower wees er op, dat de arres tatie van de primaat van Polen wel heel erg teleurstellend is voor hen die uitzien naar een bereidheid van de communisten om de fundamentele rechten van de mens op vrijheid van gedachten en geweten te eerbiedigen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Suurhoff heeft Vrijdag de communisten in de Tweede Kamer hels gemaakt door door alle interrupties heen met keiharde stem een beschou wing te houden over de sociale uitke ringen in de Sovjet-Unie. Hij kwam met tal van onthullingen, die een spre kend beeld gaven over de toestand daar in vergelijking met het Westen. De uitkeringen worden in Rusland ge baseerd op het basisloon. Degene die weet welke grote rol de prestatiebeta lingen in Rusland spelen begrijpt wat dit zeggen wil, aldus de minister. Voorts had hij achterhaald dat allen die in de landbouw werken dat zijn er 33 millioen buiten de sociale verzeke ring vallen. Een derde feit dat boekde- (Van onze verslaggever) De behandeling van de zaak tegen de Berkelse arts O., wie ten laste is gelegd zijn echtgenote te hebben vergiftigd, Welke behandeling zoals gemeld, aan vankelijk Maandag 9 November zou be ginnen, is door de Haagse rechtbank in raadkamer uitgesteld. Het vooronderzoek in deze zaak is n.l. heropend in verband met de vondst van belangrijke documenten. I Het is wel eens nuttig op. jezelf teruggeworpen te worden. J Albert Schweitzer, musicus, theoloog, philosoof, auteur, arts en missionaris in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewezen Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en de auteur van het Plan-Marshall, is de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar toegewezen. Dit is gisteren bekend gemaakt door de Nobelcommissie van het Noorse parlement. Het besluit om de prijs voor 1952 nog toe te kennen, is een ver rassing; de Noorse commissie gaf vorig jaar geen reden voor haar besluit de vredesprijs niet toe te kennen, hetgeen scherpe critiek in de Noorse pers tot gevolg had. Velen gaven toen als hun mening te kennen, dat de prijs dr. Schweitzer toekwam. Albert Schweitzer werd op 14 Januari 1875 in het Elzasser dorpje Kaysersberg geboren. Generaal Marshall, die zijn naam ge geven heeft aan Amerika's reusachtige na-oorlogse herstelplan, aanschouwde op 31 December 1880 in Uniontown (Pennsylvania) het levenslicht. Pe toekenning van de prijzen was niet met redenen omkleed. Schweitzer en Marshall werden voor de eer uitverkoren boven een aantal eminente candidaten, die door interna tionale instellingen, parlementen en re geringen gesteld waren. Onder hen be vonden zich de Indische minister-presi dent Pandit Jawaharlal Nehroe, de Ca nadese premier Louis Stephen St. Lau rent en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, ex-voorzitter van de algemene vergadering van de V.N. Verder waren als candidaten genoemd de Noor Trygve Lie, Frank Buchmann, de Amerikaanse stichter van de beweging voor morele herbewapening, Harry S. Truman en de Amerikaanse geschied vorser James Shotwell. Ook de Britse Labour-politicus en humanist Philip Noel-Baker behoorde tot de candidaten. In 1951 kreeg de Franse vakbonds- George C. Marshall Albert Schweitzer leider Léon Jouhaux de prijs en In 1950 de Amerikaanse V.N.-bemiddelaar In Palestina, dr. Ralph Bunche. De prijs voor 1952, die aan dr. Schweit zer toegekend is, bedraagt 171.134.70 Zweedse Kronen. De prijs, welke Marshall ontvangt, is 175.292 Zweedse Kronen groot. In Noord-Italië is ook eindelijk de zon doorgebroken. Het waterpeil van de Po stijgt niet meer en men heeft goede hoop, dat de dijken het zullen houden. In Calabrië echter moesten ten gevolge van enige zware aardver schuivingen weer enige dorpen wor den ontruimd. Aanvankelijk kwam in Noord-Italië nog een hevige onweersbui voor, waar door het water van de Po bleef stij gen, maar later brak de zon door. In de Podelta moesten honderden ge zinnen zich voor de vlucht gereed hou den. De schade in Zuid-Italië wordt vol gens een voorlopige schatting geraamd op circa 80 millioen gulden. 70 van de 96 dorpen zijn geheel of gedeelte lijk verwoest. Ongeveer 400 huizen zijn verdwenen. Het dorp Parpagliatti moest gisteren worden ontruimd om dat een aardverschuiving een grote lawine had veroorzaakt len sprak was dat men eerst begint te „trekken" als men zes jaar hij dezelfde onderneming in dienst is en dan nog komen alleen leden van vakhonden in aanmerking. De communisten waren reeds ten hoogste geprikkeld. Zij schreeuwden dat de minister een papagaai was en een leugenaar, maar het ergste moest nog komen. „Ik begrijp maar niet waarom de heer Reuter met zo'n in consequente motie is gekomen om 6 pet. loonsverhoging te vragen terwijl hij zelf zegt dat het lang niet genoeg is", ging de minister voort. „Wij zijn geen leugenaars zoals jij", werd er geroepen en de hele fractie kwam overeind om aan de scheldpartij deel te nemen. De voorzitter richtte op dat mo- ment een waarschuwing aan Ger- ben Wagenaar dat bij de eerstvol- gende poging om de minister op nieuw te beledigen de fractie zou worden buitengezet. De minister maakte daarop zijn betoog af dat eindigde met de opmerking, dat de handelwijze van de communisten hem zo inconsequent voorkwam dat het hem niet meer zou bevreemden als ze nog eens met een motie kwa men over het communisme, waar van de inhoud zou zijn: „Weg met ons". De minister heeft ook duidelijk ge maakt waarom de loongrens voorlopig nog niet tot f 6000 verhoogd wordt. Men dient goed uiteen te houden de nood zaak om in verhand met de komende loonsverhoging deze grens te verhogen en de kwestie van de coördinatie der sociale verzekeringswetten, waarom trent nog een tweede wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij dan de loon grens opnieuw aan de orde komt. Vóór 1 Januari zal deze volgende verhoging echter nog niet noodzakelijk zijn. (Van onze correspondent) Donderdagavond is op de Rijksweg tus sen Beek en Neerbeek een Franse perso nenauto in botsing gekomen met een vrachtwagen, die plotseling de weg kwam oprijden. De Franse auto werd to taal ingedeukt en de twee passagiers, de Franse abbé H. en mej. K. uit Wijlré, beiden belast met de organisatie van uiitzending van Franse kinderen, kon den eerst na veel moeite uit de auto worden bevrijd. De Franse priester moest met zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis van Sittard worden opgenomen. Mej. K. liep een lichte her senschudding en minder ernstige ver wondingen op en kon, na verbonden te zijn, naar huis vervoerd worden. Aangezien het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke be tekenis mist, bestaat er naar het oor deel van de minister van Binnenland se Zaken geen voldoende aanleiding bü wet te bepalen, welke gemeente als zo danig fungeert. Dit deelt de minister naar aanlei ding van een desbetreffende vraag mee in zijn memorie vap antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1954 van zijn departement. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in zjjn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begro ting 1954 de door sommige leden ge stelde vraag, of de loonsverhoging van 5 pet. ook een evenredige verhoging van de pensioenen zal meebrengen, be vestigend beantwoord. Voorts deelde hjj mede, dat de voorgenomen salarisver hoging met vijf pet. per 1 Januari 1954, alsmede het besluit de richtlijn voor de beloning van de geschoolden in dier voege te wijzigen, dat het loonverschil tussen geschoolden en ongeschoolden met twee cent kan worden verhoogd, uiteraard eveneens voor het overheids personeel dient te gelden. Volgens A.P. deelde Radio Warschau gisteravond mee,, dat de Poolse commu nistische regering een professor in de theologie aan de universiteit van War schau, mgr. Antonin Pavlovski, heeft be noemd tot bisschop van Breslau. Als motief gaf de Poolse radio aan, dat het Vaticaan steeds geweigerd heeft een nieuwe bisschop voor het diocees Bres lau aan te wijzen. Deze bewering van Radio Warschau is, naar het K.N.P. meldt, onjuist. Reeds vóór Mqi van dit jaar heeft Kardinaal Wyszynski de regering mede gedeeld, dat hij van de H. Stoel toe stemming had ontvangen voor de be noeming van Poolse bisschoppen in het gebied tussen /Je vroegere Poolse grens en de nieuwe grens, de Oder-Neisse li nie. Uit het memorandum van de Poolse bisschoppen van 8 Mei 1953, gericht tot president Bierut, blijkt dat de regering steeds de nieuw benoemde bisschoppen verhinderd heeft hun functie te aan vaarden. Genoemd memorandum is bo vendien de directe aanleiding geweest tot de arrestatie van Kardinaal Wyszyn ski. De tot dertig jaar veroordeelde atoom spion, Harry Gold, heeft in de gevange nis onder eede de riïoor de V.N. ontsla gen Amerikaan Alexander Sventsjansky van spionnage beschuldigd. Sventsjansky was van 1932-1942 werkzaam voor een thans geliquideerde Russische handels firma Amtorg die door haar leiders voor spionnage doeleinden werd gebruikt. Sventsjansky, die vroeger de radio uit zendingen van de V. N. voor Rusland verzorgde, opereerde onder de naam Shera Swan, aldus Gold. Na ondervra ging bekende Sventsjansky deze naam inderdaad te hebben gebruikt. Svents jansky werd door de V. N. ontslagen nadat hij geweigerd had te antwoorden op de vraag of hij ooit lid was geweest van een Communistische partij. De ad ministratieve rechtbank heeft hem hier voor een schadeloosstelling toegewezen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13939 (tot Zondagavond) Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk enige regen, maar later van het Westen uit opklarend. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 17.34-17.12. Maan 1.54- 15.06. Maandag: Zon 7.36-17.10. Maan 3.03-15.18. (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht trok een regen front met enkele millimeters neerslag van West naar Oost over ons land. Van daag zal October afscheid van ons ne men met zacht weer en ook perioden van zonneschijn, waardoor de hele maand zich heeft gekenmerkt. De No- vembermaand zal morgen een minder mooi entrée maken. Een vrij actieve depressie dringt snel over de Britse eilanden in de richting van ons land op. De wind zal komende nacht toenemen en het weer een meer onstuimig karak ter geven. De kans op enige regen is ook morgen vrij groot. Het leek er vanmor gen veel op dat het weer de komende dagen een meer onbestendig herfstka- rakter zal krijgen waarbij af en toe regen valt. De zeer koude vorstlucht met temperaturen van omstreeks 15 gr. C., die in het Noorden van Rusland voorkomt, zal door deze ontwikkeling niet belangrijk verder over Scandinavië kunnen doordringen. -r aar aanleiding van de toespraak van de Kardinaal bij de herden- J- king van het herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie in Mei heeft het bestuur van de K.V.P. in Juli aan de K.N.P. en aan de Ka tholieke Werkgemeenschap in de P.v. d.A. een uitnodiging gericht tot een „gesprek". De correspondentie daar over is van lange adem geweest, maar nu zijn toch de drietallen aangewezen, die „het gesprek" zullen voeren. Al vertoeven de aangewezen personen niet allen binnenslands, is het niet uitgesloten, dat' in de eerstkomende maanden voorlopige besprekingen zullen plaats vinden over de agenda. Intussen heeft de heer Ruygers in enige artikelen zijn standpunt, dat over eenheid in partijverband niet te spreken valt, zozeer vastgenageld, dat wij over dit punt het gesprek bij voor baat als afgedaan kunnen beschou wen. Van de K.N.P. daarentegen kan men veronderstellen, dat er met haar over eenheid in partijverband juist wèl te spreken valt en dat met deze gesprekspartner vrijwel onmiddellijk begonnen kan worden aan een uit werking van de voorwaarden. Is het wél één gesprek, dat over twee zo verschillende onderwerpen gaat Moeten de besprekingen met de K.N.P. worden opgehouden totdat de debatten over de noodzakelijkheid c.q. wenselijkheid van één partijver band zijn afgelopen? Ook indien het gesprek met de K.N.P. thans zou aan vangen, zou het al geenszins zeker meer zijn, dat een gunstige afloop gunstig in de zin van de wens van de Kardinaal nog tijdig vóór de Statenverkiezingen bekend zou wor den. Indien de campagnes voor de Statenverkiezingen met een gesprek over organisatorische eenheid zou den samenvallen, zou dit de situatie niet gemakkelijker maken. Men mag van de K.N.P. niet verwachten, dat zij haar voorbereidingen voor de Sta tenverkiezingen achterwege laat, om dat er besprekingen gaande zijn, waarvan de afloop, ondanks alle goede wil beiderzijds, niet vaststaat. Wij nemen niet aan, dat de K.V.P. enig voordeel kan zien in het veroor zaken van tijdnood. Zij moet zich echter niet door eindeloze voorberei dende agendabesprekingen met de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid in tijdnood laten brengen. Het gesprek met deze part ner immers, dat beperkt blijft tot de mogelijkheid van samenwerking b u i- ten partijverband, kan op elke ge wenste tijd, desnoods in een verdere toekomst, gevoerd worden. De enige oplossing is, dat „hjt gesprek" niet in driehoeksverband^ivordt gevoerd, maar wordt gesplitst. (Van een bijzondere medewerker) Daar zijn van die aangelegenheden in het leven, die voor de ene mens zo klaar zijn als kristal, voor de ander daarentegen onbegrijpe lijkheden blijven. Het is te begrijpen, dat bij een poging over dergelijke aangelegenheden een eensluidende mening te krijgen, er nogal wat woor den moeten worden gewisseld. Sinds een reeks van jaren wordt in de beide Noordelijke diocesen, Haarlem en Utrecht, gediscussieerd over de or ganisatie van de Katholieke Vrouw. De situatie in dit opzicht is een hoogst merkwaardige. Terwijl in de bisdommen Breda, Roermond en 's-Hertogenbosch al van vóór de oorlog een K.A.V. be staat (Katholieke Arbeiders Vrouwen organisatie), voerden pogingen om dit ook in het Boven-Moerdijkse te berei ken, nog steeds niet tot definitief resul taat. Wel kent het. bisdom Haarlem thans een speciale arbeiders-vrouwen groepering in de Algemene Katholieke Vrouwenbeweging, wel kent het Aarts bisdom Utrecht, eveneens reeds van vóór de oorlog, een geheel zelfstandige katholieke Boerinnenbond, maar van een zelfstandig organisatorisch optre den van de arbeidersvrouwen is in geen van beide bisdommen sprake. Als oor zaak van deze merkwaardige situatie kan worden beschouwd het feit, dat de Bisschoppelijke Adviescommissie tijdens en onmiddellijk na de oorlog sterk heeft gepleit voor het behoud van een Algemene Katholieke Vrouwenbewe ging in ons land, waarin evenwel een standsgewijze beïnvloeding der vrouwen mogelijk werd gelaten. Vanzelfsprekend lieten de Bisschoppen de wijze, waarop deze standsgewijze beïnVloeding zou plaats vinden, aan die algemene dioce sane organisaties zelf over. We kunnen wel zeggen dat van Januari 1947 af vrij wel ononderbroken is gezocht naar een vorm, die, met behoud van de eenheid, de noodzakelijke standsonderscheiden beïnvloedingsmethoden zou moeten brengen. Het resultaat is voor het bis dom Haarlem een beperkt zelfstandige K.A.V., die een verheugende omvang gaat aannemen, voor het Aartsbisdom Utrecht is het evenwel nog steeds nihil. En als we de oorzaak hiervan trachten na te gaan, keren we terug tot het begin van deze beschouwing. Er zijn nu eenmaal kwesties en zaken, die voor een arbeider b.v. onmiddellijk en volledig duidelijk zijn, maar voor iemand die het milieu en de sfeer van een arbeidersgezin niet kent, onbegrij pelijk. Wanneer die arbeiders hun motieven dan blijven handhaven, wor den deze vaak beschouwd als uitingen van klasse-geest. En dat zijn ze zeer beslist niet. (Vervolg op pag. 3) (Van onze correspondent) De rechtbank te Assen veroordeeld» Vrijdag, conform de eis, de 50-jarig» landbouwer Jan T. uit Wijster tot vier jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn 63-jarige pachter N. Engeland In Engeland zijn geval len van myxomatose, de gevreesde ko nijnenziekte. geconstateerd, aldus heeft het Britse ministerie van, Landbouw bekendgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1