Trekvogels" hebben nieuw tehuis in Ripperdastraat Wat schrijft de krant over een toneelvoorstelling? Gistermiddag officieel in gebruik genomen H.B.C. morgen thuis tegen Alphen H.F.C.—D.W.V. Factorendie Haarlemmers naar schouwburg trekken Gouden bruidspaar Ook verkrijgbaar bij Uw kolenhandelaar Fa. E. DE GRAAFF ZIJNDAPP ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 PAGINA 2 NEDERLANDSE REISVERENIGING VOOR KATHOLIEKEN Gevecht met honden en herders Feest in de Zwaard straat „Kurdistan" gister middag geopend Aan de poort van Haarlem KATH. E.H.B.O Zondagsdienst ZANDVOORl In een intieme kring van belangstel- lenlen en genodigden, tot wie onder meer de deken van Haarlem, J. J. A. Kuilman, behoorde, is gistermiddag het inwendig geheel vernieuwde pand van de Martha-verenlging aan de Ripperda straat no. 11 in gebruik genomen. Het „Trekvogelhuis", zoals het gebouw is geheten, heeft, nadat de nieuwe behui zing aan de Baan was geopend, vele veranderingen en verbeteringen onder gaan. Het electriciteltsnet is geheel na gezien; overal is nieuw behand aange bracht en de inrichting heeft hier en daar Ingrijpende wijzigingen ondergaan. De chambretjes op de eerste verdie ping zijn in een fris kleedje gestoken, terwijl de kamer van de directrice, me juffrouw E. Moolenschot, van een ge zellig interieur is voorzien. De adjunct directrice, mejuffrouw A. van Luxem burg, heeft haar domein op de tweede verdieping: hier zijn bovendien nog 4 aparte vertrekken ingericht, waar aan meisjes met een bescheiden inkomen onderdak kan worden verleend. De chambrets zijn bestemd voor hen, die wegens omstandigheden tijdelijk hier gehuisvest moeten worden, bijvoorbeeld op advies van een der Sociale Diensten. De leiding van het huis is al aan bij zonder daartoe geëigende dames toe vertrouwd: mej. Moolenschot is sociaal werkster en mej. van Luxemburg is oud-verpleegster. De naam „Trekvogelhuis" zegt reeds, dat het voornaamste doel zal blijven gastvrijheid te bieden aan de „Trek vogels", meisjes, die niet uit onze stad afkomstig zijn en intern ergens in Haar lem werk verrichten. Voor hen staat dit huis de gehele dag open, terwijl drie maal per week een verplichte bijeen komst plaats vindt, waarbij verschillen de onderwerpen besproken worden of een filmvoorstelling wordt gegeven, dikwijls in aanwezigheid van de voor- ziter, kapelaan W. Dekleermaeker. In het pand zal tevens een bemid delingsbureau worden gevestigd, die Het zal niet vaak gebeuren, dat burgers het Katholiek Militair Tehuis aan het Donkere Begijnhof betreden; dit recht is min of meer voorbehouden aan de militairen, die in Haarlem of daar buiten gelegerd zijn. Doch gisteravond had Vader Stad zoals „de jongens" hem noemen de poorten van de „Burcht" wijd open gezet voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken, die het winterseizoen openden met een cul turele avond. Het programma van deze eerste avond droeg een Oosterse sfeer, want de heer G. Monnink deed een boeiend verhaal over zijn tocht per fiets vaar Egypte en Palestina. Het is een alleszins genoegelijke avond met de nodige humor geworden, waarop de leden en ook enkele militairen eens hebben kunnen genieten van de avonturen, welke de heer Monnink op zijn tochten heeft mee gemaakt. En dat zijn er vele geweest, die de moeite waard waren om verteld te worden. Op hun reis door Palestina waren zij vaak getuigen van de schermutse lingen tussen de Joden en Arabieren en bijna één keer zijn zij het slacht offer er van geworden, maar door tus senkomst van de Groot-Moefti van Je ruzalem werden zij van een wisse dood gered. In die tijd ook had de heer Mon nink een dame ontmoet, die later een hofdame van koning Faroek bleek te zijn. Van haar hebben de reizigers veel steun ondervonden en de spreker van gisteravond ondervindt die steun nog dagelijks, want hij is met haar sinds enkele jaren getrouwd. Zijn lezing hield hij aan de hand van lichtbeelden, waaronder zeer fraaie opnamen van het koninklijk gezin van Egypte. Het land van de Nijl is een zeer eigenaardig land, waarin de tegenstel lingen tussen de pasja's en de fellags (boeren) nog zeer grievend zijn. Zo vertelde de heer Monnink, dat een pasja, die gouverneur van Alexandrië was, f 300.000 per maand verdiende; hij stal er nog eens f 300.000 bij, en Twee van de zeven chambretjes op de eerste verdieping. Een geestig poortje, dat met een fleurig gordijn kan wor den afgesloten, verleent toegang tot hei vertrekje. De aankleding is geheel vernieuwd. Als een werkloos onderwijzer kwam de heer Monnink op het idee een tocht naar het H. Land te maken. Samen met de Denekamper Damhuis, die eerst te elfder ure op het toneel verscheen, stapte hij op de fiets met niet meer dan f 60 op zak. Via de Balkan naderde het tweetal Turkije en daar beleefde de heer Mon nink een van zijn opwindendste avonturen. Kemal Pascha voerde in zijn land sterke hervormingen door, waarop de boeren in de afgelegen oorden niet erg gesteld waren, temeer daar deze hervormingen het kenmerk droegen van de Westerse beschaving. Monnink en Damhuis ondervonden deze afkeer, toen zij in een der jungles van Klein Azië zich bedreigd zagen door schaap herders, die geenszins verheugd waren over het bezoek van de twee Hollanders. Zij hitsten hun honden op en deze vlogen de globetrotters naar de keel. In de hitte van het gevecht viel de heer Monnink in een kuil, waarin stenen lagen opgestapeld. Dit was hun redding, want de spreker, die in het Twente-land zijn geboortestreek driemaal kampioen „klootschieter" was geweest een sport wie het verst gooien kan met een houten bal, verzwaard met lood botvierde nu zijn kunde op de honden en later ook op de herders, die weldra bemerk ten, dat het beter was zo snel mo gelijk de benen te nemen. Smakelijk weet de heer Monnink te vertellen, die zichzelf niet op de voor grond stelt, maar ook de Denekamper in het verhaal betrekt. Sterke verhalen hebben zij beleefd in Turkije, nog ster ker in het land, dat hun einddoel was. In het kleine voor a.s. Zondag vast gestelde voetbalprogramma komen di verse R. K. ploegen in actie De belang rijkste ontmoeting is ongetwijfeldl de wedstrijd HBCAlphen in het Heem- steedse Sportpark. Gezien de uitnemen de vorm van de Heemsteedse combina tie is een succesje niet uitgesloten maar HBC zal dienen te bedenken dat ook Alphen dit seizoen hoge ogen gooit. De winnende ploeg blijft in elk geval kam- pioenscandidaat. In Santpoort speelt Velsen tegen het Haarlemse Ripperda. Willen de Vel- senaren ook nog een woordje blijven meespreken dlan dient deze wedstrijd gewonnen te worcten maar het zal niet zo erg eenvoudig gaan tegen de gebr. Dreyer. Bij de vierde klassers kan U.S.V.U zich handhaven tegen Meervogels en Lis- se dient de semi plaatselijke strijd tegen V.V.S.B. tot een goed einde te brengen willen de Lissenaren blijven meetellen in de strijd om de bovenste plaats. Mis schien is S.J.C. zo vriendelijk A.S.C. in Leidien een puntje te ontnemen? Concor dia speelt in eigen omgeving tegen Graaf Willem. Dat moet nu toch eindelijk eens de eerste overwinning worden, Concor dia. Wij rekenen er op! Van de tweede klassers komt alleen H.F.C. in het strijdlperk Aan de Span jaardslaan komt D.W.V. uit Amsterdam op bezoek en van deze ploeg moet de good old kunnen winnen stukken kort na de landelijke première naar het Wilsonsplein gekomen. Op zich zelf is het heel prettig, dat wij op die manier kennis kunnen nemen van het toneel in Nederland doch wellicht zou de belangstelling er toch bij winnen, in dien wij enkele nieuwe stukken misten en daarvoor in de plaats herhalingen kregen van voorstellingen die, terecht, onverdeeld gunstig worden ontvangen. Het zij de gezelschappen in overwe ging gegeven. Het was eveneens prettig, van de heer Deinum te horen dat hij, lettend op de economische situatie, niet ontevreden kan zijn over de eerste maanden van het seizoen. Het is nu eenmaal een feit, dat het vrijwel onmogelijk is voor een vrije voorstelling (buiten uitkopen en abonnementsvoorstellingen dus) op weekdagen een volle of goed bezette zaal te krijgen. Verhoudingsgewijs maakt Haarlem in dit opzicht geen slecht figüur. Advertentie Advertentie Woensdag 4 November zal het vijftig Jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. W. )ams-Kokkelkooren, Zwaardstraat 26 n Haarlem, in het huwelijk trad. De bruid, die thans 73 jaar is, is niet go heel best meer ter been, maar zij Vindt in de bruidegom, die 77 jaar oud is, een flinke steun, want hij rijdt haar, wanneer zij uitgaan, in éen driewieler. Hij is dus nog sterk en gezond en men zou hem zeker geen 77 jaar geven. De vrouw des huizes heeft tot haar 45ste jaar een flinke strijkzaak gedre ven, ma3r een onverwachte ziekte, die haar drie jaar op bed hield, maakte aan deze bedrijvigheid een einde. Haar man was destijds metselaar van beroep en reeds als elfjarige jongen leerde hij de troffel hanteren. Het metselaarsvak heeft hij beoefend, tot hij de 70 reeds was gepasseerd. Hij is ook altijd een goed organisatieman geweest en hij heeft krachtig deelgenomen aan de strijd tot verbetering van de rechten van de arbeiders in het houtbedrijf. En als zodanig vond de R. K. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph, afdeling Haarlem, in hem een grote steun. Het huwelijk werd gezegend met drie kinderen, van wie er nog twee in leven zijn; voorts hebben zij nog vijf klein kinderen. Natuurlijk is het echtpaar bij alle vreugden ook het leed niet gespaard gebleven, maar de grote opgeruimdheid heeft hen in staat gesteld de moeilijk heden te boven te komen. De eigenlijke dag van het gouden feest Is dus 4 November, maar de viering ge schiedt op Zondag 8 November. Des morgens om half elf wordt de dag in gezet met een H. Mis in de kerk aan het Spaarne. Het zal het gouden paar die dag ongetwijfeld niet aan belang stelling ontbreken. Gistermiddag heeft de heer P. S. Ge- rassy, stichter van de fa. Kurdistan, een winkelpand aan de Kruisweg geopend. Na jarenlang zoeken is hij er in ge slaagd een geschikt winkelpand in het centrum van Haarlem te vinden voor zijn handel in Oosterse tapijten. Tot nu tóe moest de heer Gerassy zich beper ken tot reparaties aan tapijten, hetgeen hij deed in een pand aan de Klever parkweg. Door zijn vestiging aan de Kruisweg is hij in staat de meest inte ressante tak van zijn bedrijf tot zijn recht te doen komen; namelijk de in- en verkoop van Perzische tapijten. De zaak is hier en daar wat opge knapt. en het was gistermiddag een lust voor het oog te zien hoe de vele bloemen en bloemstukken. de bonte kleuren van de kleden, tapijten en kus sens nog meer accentueerden. De heer Gerassy, die eèn geboren Oosterling is, maar reeds 33 jaar in Nederland verblijft, heeft een langduri ge ervaring in de tapijtenbranche, waardoor hij de klant met raad en daad kan bijstaan. De zaak, welke gevestigd is aan de poort van Haarlem, draagt de naam „Kurdistan", zo genoemd naar een Perzische provincie, waar de mooi ste en beste tapijten geknoopt worden. l£Fteej. nek, wankelt uit zijn stoel met hei wapen, neemt de voorzittershamer ter hand, wil die op het beige laken over de tafel slaan, maar raakt de bode, die juist een papiertje van de grond wil oprapen, op het hoofd. Verondersteld wordt, dat het publiek daarop zal gieren van het lachen). Burgemeester: Spijt me, beste ke rel, maar van de andere kant is het goed, dat jij ook eens hoofdbrekens hebt. Bode: Zeker, edelachtbare, tot uw dienst! (Intussen zijn twintig raadsleden, voortbewogen door touwtjes, op het toneel gekomen). Burgemeester: Waar zijn de an dere dames en heren? Koor: Ze hebben er geen zin meer in.' Burgemeester: Ik vraag me af, wie de touwtjes in handen heeft, de raad of ik. (Stem achter de coulissen: Mis, ik, Don Vermeire!) De voorzitter der A.R.-fractie: Wel alle donders, we zijn geen marionet ten. Het sonore geluid van een robust K.V.P.-lid: O, zo! (Intussen hebben de 20 leden plaats genomen; aardig gezicht hoe die rose, rode en vuurrode jasjes el kaar als het ware aanvullen). Burgemeester: Het woord is aan de voorzitter van Haarlems Bloei pardon aan de wethouder van kunst zaken. (Deze wil opstaan, maar zijn touwtje breekt, zodat zijn hoofd tussen zijn benen wegzakt. Tegelij kertijd klinkt buiten een fikse mars f-y isteren ontmoette ik Don Ver- i meire. U weet wel, de man G" van het marionettentheater, dat zoveel maanden prettig onderdak heeft gevonden in een der onge bruikte kelderruimten van het stad huis. Zijn gezicht stond op half ze ven en in zijn zwarte snor hingen dauwdruppels, afkomstig uit de hoe ken van zijn befloerste ogen. „Kan ik wat voor je doen?" vroeg ik, hem bemoedigend op de vier kante schouders kloppend. „Man, ik voel me 'n worm en dan nog van inferieure kwaliteit" ant woordde hij „ik ben gevierendeeld, levend gevild, opgehangen en ge mangeld Zijn hoofd viel op zijn gekleurde overhemd en als er geen glas Pernot te hulp was gekomen, zou hij rustig ingeslapen zijn, zoals dat heet. Toen z'n ogen weer opdoken bleek de Pernot wonderen verricht te heb ben. „Ik ga tóch door met mijn kunst, ja kunst, kunstversta je, ook al ben ik in de Haarlemse ge meenteraad tot 'n vent van de pop penkast gedegradeerd, 'n Nieuw pro gramma zal ik samenstellen en alle 165.000 inwoners van Haarlem zul len zich verdringen om het te kun nen zien en horen. Dagenlang zullen ze in de rij staan, met de bereden politie er bij; veldslagen zullen ze leveren om naar de kelder te gaan. Naar oud gebruik zal het een poli tieke poppenkast worden, zoals Ne- lissen in Maastricht exploiteerde. Laten we beginnen met het scena rio het spelletje zal als volgt ge speeld worden: j-vü burgemeester komt op met de 1 hoofdbode, (de laatste heeft J—S de ambtsketen omhangen) en gaat op de zetel zitten met de spreuk Vindt Vim Virtus. Burgemeester: Wel selderement, waarde heer, het is twee uur en er is nog geen raadslid Hoofdbode: Laat ie uit de kunst zijn, 'n lange agenda, die zonder te genspraak wordt afgehamerd. Burgemeester: Alles goed en wel, maar heb ik. negen en dertig poppen of niet? Ga eens kijken, waar de edelachtbaren blijven. (Hoofdbode gaat knikkebollend af met doorge zakte knieën. Muziek speelt de kana rie-polka. Hoofdbode komt opge wonden terug en zegt:) „Moet u nou 'ns horen, staat me daar de hele raad op de Grote Markt naar de poppenkast van Vibben te kijken. En lachen! Echt Jan Klaas- sen-spul, dat moet ik zeggen". Burgemeestermet touwtje om de Advertentie Artsen; D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560—8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249. 't Nieuwste op bromfietsengebied! Inhoud 48 cc. Vermogen 1% P.K. Ingebouwde benzinetank 3% L. Kettingaandrijving, vrijloop. Heeft alle eigenschappen welke een goede bromfiets moet hebben. Snel, geruisloos, zuinig, soepel enuiterst betrouwbaar. PIETER KIESSTRAAT 4 HAARLEM - TELEF. 13609 .DERESr VAN BE RftfiD 5T0ND"BUITEN5PEl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2