Engelse tennisbond zoekt naarstig naar oplossing om uit impasse te komen E D D A.N. W.B: Alle rijwielpaden minstens twee meter breed EEN VUILTJE IN HET OOG D H VALDA Eindgemiddelden eerste klasse cricketcompetitie 1953 ^-Van Dam en Dame- KRUISWOORDRAADSEL Bromfietsen hebben meer ruimte nodig dan gewone fietsen Hom leidt strijd van het jaar Yan stukken en schijven J ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Lenin en Stalin op de Mount Everest? Onbetamelijk gedrag Historische parallel Nieuwe boeken Hockey-programma Voetbal enTriest Amerikaanse trainer voor honkballers PUROL doet wonderen! Oplossing 17 October Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Sportflitsen IJzersplinters, ioog en zuur geven de ge vaarlijkste verwondingen van het oog en kunnen blindheid veroorzaken BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES Nederl. tennisplöeg voor strijd tegen Noorwegen Massa-val in Berlijns sportpaleis Zeven renners naanhet ziekenhuis Russische schaatsen rijders naar Japan Zwaluwen krijgen trainer ngeland heeft zich er vele tientallen jaren op kunnen beroemen in de meest uiteenlopende takken van sport een onbetwistbare hegemonie ten toon te spreiden. Vooral echter in de laatste jaren heeft het trotse Albion vele rake klappen moeten incasseren. Overal kon men schampere opmerkingen be luisteren. Zo ook in de Britse tennis wereld. Steeds weer moest men lijd zaam toezien, hoe op Wimbledon de Engelse spelers reeds na enkele ronden werden uitgeschakeld en dat uiteindelijk de Australiërs en Amerikanen om de hoogste eer gingen strijden. Ten koste van alles moest hierin en het liefst op zeer korte termijn verandering komen. De officials van de Engelse bond klamp ten uiteindelijk enkele buitengewoon welgestelde leden aan. Het resultaat? Twee jongelingen, de achttienjarige Billy Knight en de negentienjarige John Picard, zijn naar Australië gestuurd. Zij mogen daar vijf maanden blijven om het tennisspel te leren. De tennisbond be heert het fonds, waaruit hun verblijf wordt gefinancierd. De twee jonge spe lers hebben een vrije overtocht naar Aus tralië gekregen en ontvangen bovendien een maandelijkse „studietoelage". De Australische tennis bond doet daar nog wat bij en houdt bo vendien toezicht op de gedragingen en vorderingen van de twee jongelingen, die het Britse prestige in de internationale tenniswereld weer „op peil" moeten brengen. Knight en Picard gaan in November reeds de eerste proeven van hun be kwaamheid afleggen. Dan zullen zij uit komen in het toumooi van Nieuw Zuid Wales. In Maart 1954 zullen zij verschij nen in andere grote Australische tour- nooien. Daarna gaan zij naar Engeland terug om als laatste voorbereiding te spelen in enkele Engelse tournooien, waarna als klap op de vuurpijl de deel name aan het toumooi van Wimbledon volgt. Dat betekent dus, dat deze twee jongeren negen maanden niets anders behoeven te doen dan tennissen. Zijn zij dan nog geen goede spelers geworden, dan kan het aan hen bestede geld als verspild worden beschouwd. Zoals er pverigens al heel wat meer geld door de Engelse tennisbond over de balk is ge gooid. Twee jaar lang reeds zijn tiental len jeugdige Engelse tennissers geruime tijd gratis getraind, hebben zij gratis advies na advies gekregen bij het deel nemen aan bepaalde wedstrijden. Dat alles is mislukt. Knight en Picard zijn het lhatste redmiddel, althans in de ogen van de Britten. sea en Middlesbrough. En toen deze twee ploegen kortgeleden tegen elkaar uitkwamen, allebei even miserabel speelden en. wellicht om elkaar in deze moeilijke tijden gezelschap te kunnen houden, ook nog gelijk speelden, heeft men eens in de archieven van de F.A., de Engelse voetbalbond, gezocht naar meerdere opvallende overeenkomsten in de historie van deze twee clubs. Men heeft toen ontdekt, dat dertig jaar ge leden, in het seizoen 1923'24, Chelsea en Middlesbrough tezamen naar de tweede divisie zijn gedegradeerd. Wat voor een enkeling aanleiding was om te beweren, dat Chelsea en Middles brough, evenals in 1924, verdienen tege lijk te degraderen. e Denen Kurt Nielsen en Torben Ulrich, twee van Europa's sterk ste tennissers, hebben zich de ongenade van enkele Amerikaanse offi cials op de hals gehaald. Norman Brooks, de secretaris van de tennisbond van Noord-Californië, heeft onlangs critiek uitgeoefend op de gedragingen van de Denen tijdens de kampioen schappen van de Amerikaanse West kust. Niet alleen is Ulrich eens tijdens zijn partij tegen de Amerikaan Hoppner uit de baan gelopen als protest tegen een beslissing van de scheidsrechter, maar bovendien schijnen de Denen sterk de aandacht getrokken te hebben door de smoezelige shorts en overhem den. die ze droegen. De heer Brooks heeft verder verklaard, dat Ulrich en Nielsen zich steeds als heren hadden gedragen, maar bij deze gelegenheid was dat toch niet het geval geweest. „En als ze alle twee eerst eens naar de kapper gingen, om zich te laten knip pen, zou hun dit geen kwaad hebben gedaan," zo besloot de heer Brooks. Niet alleen kclonei Hunt en zijn ex peditie hebben vele malen tever geefs getracht de Mount Everest te overwinnen. Ook de Russen hebben reeds enkele malen een ploeg afgevaar digd om een van 's werelds meest ge vreesde bergtoppen te bedwingen. Hun pogingen zijn, in tegenstelling tot die van kolonel Hunt, alle mislukt. Begrij pelijk, dat thans in de Sovjet Unie alle pogingen in het werk worden gesteld om binnen zeer korte termijn de pres tatie van de Britten te evenaren. Van het Russische leger zijn na strenge se lectie twaalf stevige knapen uitverko ren om het volgende jaar hun geluk te beproeven. Zij zijn ondergebracht in een speciaal trainingskamp en hebben on der leiding van een zekere W. I. Rasek de top van de berg „Lenin" bereikt Men gaat de Everest, zo wordt er ge zegd, van de Noordelijke zijde beklim men. De Russen zullen geen beroep doen oo de hulp van Tibetaanse gidsen en zij zijn er heilig van overtuigd in 1954 de borstbeelden van Stalin en Lenin op de top van de Mount Everest te kunnen plaatsen. Zij bestuderen thans de moge lijkheden om deze beelden naar boven te kunnen brengen Onder aan de ranglijst van de eer ste divisie van de Engelse League treft men momenteel de namen van twee gerenommeerde clubs: Chel- e boekenplank van de sportjour nalist behoefde voor de tweede wereldoorlog van slechts zeer ge ringe afmetingen te zijn om desondanks alles wat er gepubliceerd was over de historie van het sportieve leven in Ne derland te kunnen bevatten. In hoofd zaak was deze litteratuur beperkt tot enkele standaardwerken, die het licht zagen bij de viering van een bepaald Jubileum. De laatste jaren is er op dit gebied wel het een en ander veranderd. Allerlei boeken en boekjes van zeer uiteenlopende kwaliteit kwamen van de persen. Thans gaat er geen jaar voorbij of nieuwe uitgaven vinden hun weg naar allen, die zich om velerlei re denen voor de sportbeoefening in het al gemeen en voor de voetbalsport in het bijzonder interesseren. Min of meer geïnspireerd op in vroe ger jaren uitgegeven boekjes over een bepaald voetbalseizoen is thans door Leo Pagano een „Voetbaljaarboek" sa mengesteld. Het is uitgegeven door El sevier. Het is een vrij lijvig boekwerk geworden, waarin vele wetenswaardig heden over allerlei zaken, die zich van Augustus 1952 tot Augustus 1953 heb ben afgespeeld in de voetbalwereld ook de internationale zijn opgete kend. De niet te ontkomen veelheid van cijfermateriaal is op zodanige wijze gerangschikt en geredigeerd, dat geen sprake is van een dorre opsomming. Ook de geslaagde illustraties van Else- viers tekenstaf dragen hiertoe iri be langrijke mate bij. Een goede greep was eveneens het dagboek, waarin tal rijke bijzonderheden staan opgetekend. Leo Pagano heeft met deze nieuwe, aantrekkelijke uitgave in een bepaalde behoefte voorzien. Door een van de Nederlandse marga- rinèfabrieken is kort geleden een album uitgegeven, dat de titel „Nederlandse sportsuccesseni' draagt. Het is een sa menvatting van de historie van enkele takken van sport, geschreven door sportjournalisten en samengesteld door Martin Bremer. In dit album, dat nog door een tweede zal worden gevolgd, krijgen automobilisme, biljarten, voet bal, tennis, schaatsenrijden en wielren nen een beurt. Op een prettige wijze vindt men er de prestaties van de Ne derlanders op internationaal niveau en de groei van de Nederlandse organi saties in beschreven. Het is jammer, dat de illustratie enigszins uit de toon valt. Heren: eerste klasse: Westen: KampongHilversum. Am sterdam—TOGO, HHYCBMHC, Be FairGroen-Geel. Zuiden: MOPBreda, Zwart-Wit EMHC, VenloEindhoven, Tilburg— HTCC. Oosten: Zwolle— DKS. Wageningen— Hengelo, Union—Nijmegen, PW—Arn hem. Noorden: HVA—Dash, Daring—LHC, GHBS—Gron. Stud., Meppel—Groningen. Dames eerste klasse: Westen: HHYC—BDHC, Amsterdam— Hilversum, LarenBe Fair, Gooi TOGO. Zuiden: PushTilburg, MOPOranje Zwart, 's-HertogenboschVenlo Girls, EindhovenEMHC. Oosten: EHV—Zutphen, Deventer— Almelo. NijmegenUnioh, PWQuick. Noorden: HVA—HCW, Daring—LHC, GHBS—GCHC. Meppel—Groningen. De Engelse journalisten hebben voor de voetbalwedstrijd tussen de Engelse nationale ploeg en het elftal van de FIFA op arrogante wijze hun minachting voor de kwaliteit van de Europese ploeg getoond. Zij toonden dan ook heel weinig 'belang stelling voor de samenstelling van het FIFA-elftal. Och, ze wilden het wel pu bliceren, maar in feite hadden zij meer belangstelling voor de „human touch" van de Europeanen. De franje, die zij toch zo node kunnen missen. Opmer kelijk was dan ook de belangstelling voor het gezinsleven van deze Europese voetballers, voor de aard en de hoeveel heid voedsel, die zij doorgaans tot 'zich namen en wat dies meer zij. Tot zij ae story van de dag gevonden meenden te hebben. De Joegoslavische halfspeler Tsjaikovski was op een gegeven moment namelijk in een druk gesprek gewik keld met de Italiaanse aanvaller Boni- perti. Het gesprek verliep nogal heftig, althans naar onze begrippen. Onze En gelse collegae meenden toen te moeten veronderstellen, dat de „kwestie-Triëst" aan de orde was gesteld. Hoe bitter was de ontgoocheling, toen zij vernamen, dat de Joegoslaaf en de Italiaan aanvanke lijk van mening verschilden over de wijze, waarc-p je op een gegeven mo ment de beste kansen hebt om een doel punt te maken. Een schot met het rech ter- of met het linkerbeen Naar het bestuur van de Kon. Ned. Honkbalbond meedeelt zal in de zomer van 1954 een Amerikaanse trainer naar Nederland komen om de Nederlandse honkballers gedurende een drietal maan den onder handen te nemen. Zoals men zich herinneren zal was men eerst in overleg getreden met Shel lenback, de bekende coach van de New York Giants. De bereidheid van de ver enigingen om door een financieel offer de overkomst van deze expert mogelijk te maken bleek echter niet zo groot te zijn, dat zonder meer besloten kon wor den Shellenback naar Nederland te la ten komen. De bezwaren van de vereni gingen waren van tweeërlei aard: finan ciële onmacht, en het tijdstip waarop de training zou geschieden. Aan de andere kant waren de toezeg gingen weer te talrijk om zonder meer van de plannen af te zien. Alvorens hiertoe over te gaan heeft het hoofd bestuur nogmaals onderzocht of het mo gelijk zou zijn óf Shellenback te enga geren. en dat zou dan weer in het na jaar zijn, óf gedurende de zomermaan den een trainer te doen overkomen. De zer dagen bleek dat de tweede moge lijkheid verwerkelijkt kan worden en dat een Amerikaans trainer uiteraard niet de heer Shellenback, daar deze dan de Giants oefent in de zomer van 1954 kan overkomen. Wie het zijn zal staat nog niet vast, daar de onderhande lingen voortduren. (Van onze Haagse .redacteur) Deskundigen van de ANWB heb ben hun gedachten laten gaan over de eisen, welke aan de rijwielpaden langs verharde wegen gesteld moe ten worden nu ook de bromfietsen naar deze paden verwezen zijn. Een van de wegentechnische kwesties, welke hierbij spelen, is het verschijnsel, dat bij.de tegelpa den, waarmee men op moerassige grond moet werken, op de duur de naden tussen de tegels te breed worden. Dit is gevaarlijk voor ge wone fietsers, maar betekent voor de berijders van bromfietsen een nog groter inconveniënt. Een goede methode om de tegels bij elkaar te houden is het rijwielpad te voorzien van een betonnen rand; ook ge bruikt men wel z.g. wafeltegels, welke zich vast in het zand druk ken door een patroon aan de on derkant Daarnaast betekent het verschijnen van de bromfiets op de rijwielpaden, dat men hogere eisen moet stellen aan de breedte dezer paden. De grotere snelheid van de bromfiets maakt na melijk de veiligheidsruimte, welke dit vervoermiddel nodig heeft, groter dan bij de gewone fiets. Voorheen kon men voor twee fietsen rekenen met een mi nimale breedte van 1.50 m.; met het oog op twee bromfietsen zal echter een minimum van 2 m. nodig zijn. Naar wij vernemen wordt met deze behoefte aan meer ruimte bij nieuwe grondaankopen voor wegenaanleg en wegverbreding rekening gehouden. Wanneer men niettemin in komende jaren nog nieuwe rijwielpaden ziet, ont staan met de oude breedte, dan is dit een gevolg van het feit, dat de grond aankoop doorgaans een nogal lang durige geschiedenis reeds van enke le jaren geleden dateert. De suggestie is wel geuit om bij we gen, aan weerszijden voorzien van een rijwielpad, het ene pad voor tweerich tingsverkeer voor fietsers en het andere voor tweerichtingsverkeer voor brom fietsers te bestemmen. Hiertegen zal menige verkeersdeelnemer het gevoels- bezwaar aanvoeren, dat men op een weg met tegenliggers minder prettig rijdt dan op een weg met eenrichtings verkeer. Er is echter ook een zeer za kelijk argument hiertegen aan te geven, namelijk, dat de vervoerscapaciteit van het rijwielpad, dat dan in twee richtin gen bereden zou worden, 2 maal zo klein wordt. Onderzoekingen en bere keningen hebben uitgewezen, dat een rijwielpad met een capaciteit van 4000 fietsen per dag bij verkeer in twee richtingen slechts 1650 fietsen per dag kan verwerken. De heer Leo Horn zal de „wedstrijd van het jaar", welke 25 November ajs. In het Wembleystadion te Londen tus sen Engeland en Hongarije wordt ge speeld, leiden. Op 8 November zal hij eveneens als scheidsrechter fungeren In de wedstrijd tussen Saar en Noorwegen, een ontmoeting voor een van de groepen van het tournooi om het wereldkam pioenschap. De KNVB had esn voordracht gemaakt in verband met het verzoek van Enge land en Hongarije om een Nederlandse scheidsrechter aan te wijzen, alsmede twee Nederlanders als grensrechters. De voetbalbonden van Engeland en Hon garije hebben, in onderling overleg, Horn gekozen en verder als grensrechters aan gewezen Klaas Schipper (Groningen) en Jan Bronkhorst (Velp). 55 Advertentie Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Horizontaal: 1. plaats in Noord-Holland; 10. tegen; 11. Ierland: 12. hoeveelheid; 13. boom; 15. dwaas; 18. land bouwwerktuig; 17. gewicht (afk.); 18. pers. voorn.; 20. noot; 21. plaats ln Noord-Holland; 24. einde; 25. kapot; 27. plaats in Noord-Hol land: 31. reeds; 33. Ludolfiaans getal: 35. lengtemaat; 36. noot; 37. herkauwer: 39. opening; 40 ontste king aan de vinger toppen: 41. bloemen- pot; 43. muziekteken; 44. plaats in Noord- Holland. Verticaal: 1. vrouwen verblijf; 2. uniek; 3. gravure; 4. noot: 5. alleenzang: 6. voor zetsel; 7. eenheid van arbeidsvermogen: 8. beest; 9. gewricht: 13. pers. voorn.; 14. punt baard; 17. schoeisel; 19. keukengerief; 21. verheugd; 22. steen; 23. looimiddel; 26. schoof: 28. vogel; 29. deel van een schip: 30. Spaans riet; 32. dreef; 34. spijskaart; 36. rivier in België; 38. gedwee; 40. hoofd deksel; 42. vreemde munt (afk.)- 43. noot. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 9 November aan 't Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraadsel), 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te vermelden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. 1 4 M A A S S L U I S; 2 5 G R O E S B E E K; 3 6 KRUIS L A N D: 1 2 MATIG; 2 3 GELUK: 3 4 K L U I S; 4 5 SLANK; 5 6 6 1 KOORD; DALEM. De prijswinnaars zijn: N. Doorenbosch, John Franklinstr. 73, Amsterdam; H. van Paridon, Landstraat 83, Bussum; C. Kaan dorp, Frans Naereboutstraat 62, IJmuiden- Oost. FLITS REBUS A N U M GY C BV IMAGO SH RAP+ARE+ATE IRIS+S+GRIL CEL+OMA+MET IN+SMART+RE U E L N O M M STRAM+BREDA Op de in Maart 1954 te Utrecht te houden jarvergadering van de Kon. Ned. Lawntennisbond zal de heer D. Croll als voorzitter van deze organisa tie aftreden. Hij heeft dit besluit in verband met gezondheidsredenen geno men. De Jamaicaan Herbert McKenley, we reldrecordhouder op de 440 yards met een tijd van 46 sec. rond, is prof ge worden. (Van onze medische medewerker) aar oogheelkundige hulp spoe dig te bereiken is, wende men zich bij elke oogverwonding, ook bij een vuiltje in het oog, dade lijk tot de oog- of huisarts. Zo leren het onze Eerste Helpers. Dat die oog specialist of die huisarts nu ook met een maar direct naar elk vuiltje in het oog moeten komen kijken is wel wat kras. Als het vuiltje er al niet vanzelf met het traanvocht uitspoelt, kan toch iedereen, wiens handen niet helemaal verkeerd staan, het makke lijk met een watje of met de punt van de zakdoek verwijderen. Maar ik geef onmiddellijk toe, er zijn een paar van die vuiltjes, die inderdaad dade lijk deskundige hulp vragen en daar over nu een en ander, opdat u weet, wanneer er een dokter bij te halen. Een gewaarschuwd man telt nog al tijd voor twee. Om te beginnen: Hoed u voor ijzer splinters! Als deze niet grondig ver wijderd worden kan zelfs blindheid er het gevolg van zijn. Het is merk waardig, dat dit soort ongevalletjes niet het vaakst bij metaaldraaiers en andere ijzerspii-iterrijke beroepen voorkomen. Vooral berucht zijn de splinters die bij het slaan op een rawl-plug in het cog kunnen raken. Pas dus op als u even een rawl-plug gebruikt om een schilderij op te han gen of om die closetrolhanger nu eindelijk eens goed vast te zetten. Veel splinters komen ook in het oog terecht bij het slijpen met amaril- steen, als het daarbij met de veilig heidsvoorschriften niet al te nauw genomen wordt. Zo'n splintertje heeft een enorme snelheid, maar wordt meestal toch in zijn vaart gestuit door het hoornvlies, waar we het dan ook meestentijds in zien zitten. Kijken wij met een loupe, dan blijkt zich rondom dat stukje ijzer een roestringetje geformeerd te hebben en daarin schuilt nu juist het grote gevaar. Zouden wij dat splintertje laten zitten, omdat het bijvoorbeeld weinig klachten geeft, of omdat gra naatsplinters immers ook ijzer die blijven zitten geen last veroorza ken, dan zou zich die roestring steeds verder uitbreiden en zou het oog tenslotte aan siderosis, dat is het oplossen van het ijzer in het oog, te gronde gaan. Daarom haalt de dokter niet alleen de splinter, maar zelfs het roestringetje met een scherp beitel tje uit het hoornvlies. Soms moet het roestringetje er zelfs met een tand artsenboortje uitgefraisd worden. Grotere stukjes ijzer, die door hun grotere massa dieper het oog indrin gen en waarvan men dan niet precies meer kan zeggen, waar ze terecht ge komen zijn, worden door middel van een drie-dimensionale Röntgenfoto opgespoord en met behulp van een grote electromagneet uit het oog ge trokken. et andere „vuiltje", dat om spoedige deskundige eerste) hulp vraagt, zal door het meer spectaculaire gedrag van de patiënt, wiens oog flink pijnlijk is, minder gauw verwaarloosd worden. Ik bedoel hier de loogverbranding die dus op treedt als er spatten loog of looghou- dend materiaal in het oog komen. Dat kan zijn: ongebluste en gebluste kalk, cement, metselspecie, gips en natuur lijk vanzelfsprekend loog in chemi sche fabrieken of laboratoria Iedere seconde, die men het legenspartelen- de slachtoffer eerder onder het stro- mende water van de kraan brengt, is van het allergrootste belang. Als men niet binnen een minuut het oog met veel stromend water heeft kunnen spoelen, waarbij men er op moet let ten, dat het niet krampachtig gesloten gehouden wordt, maar werkelijk door de waterstraal getroffen wordt, kan men het oog reeds als verloren be schouwen. Het is vreemd dat dit alles in geval van zuurspatten, zelfs van sterk zwavelzuur, veel minder ernstig is. Goed uitspoelen waarbij men na tuurlijk toch ook niet al te veel tijd verloren moet laten gaan, is vaak vol doende. Tussen haakjes: toch niet ver geten er een dokter bij te halen! Van waar nu dat verschil tussen zuur en loog? Zuur etst het oppervlak van het oog wel, maar vormt daardoor als het ware een beschermend laagje, dat aan de rest van het zuur weerstand kan bieden, terwijl loog niet in staat is tot het vormen van een bescher mend laagje. De slijmige producten die hierbij ontstaan, blijven door vreten en kunnen bovendien niet meer weggespoeld worden, als men te lang wacht. Het oog wordt zo gron dig aangetast, dat wanneer men soms jaren later probeert een hoornvlies- transplantatie te doen, het nieuwe hoornvlies niet aanslaat en dus af sterft bij gebrek aan een goede bloed- voorziening! Zuur en loog. Misschien herinnert u zich nog. dat zuren en logen elkaar neutraliseren. Misschien dat u dus geneigd bent bij een loogverbranding te spoelen met verdund zuur en bij een zuurverbranding met verdunde loog. De ondervinding heeft echter uitgewezen dat dit waardeloos is. Water, water en nog eens water bin nen uiterlijk zestig seconden na het ongeval is de enige juiste behande ling, waar het behoud van het oog van af hangt. In dit verband wil ik u niet onthouden hoe stucadoors wier werkzaamheden het uiteraard mee brengen dat de een of ander wel eens wat kalk in zijn ogen krijgt elkaar, op een misschien minder smakelijke, dan wel doeltreffende manier eerste hulp verlenen. Krijgt iemand kalk in de ogen dan neemt zijn maat een flinke slok, tuit zijn lippen en spuit zyn onhandige kameraad op die ma nier de ogen schoon. Ondertussen is er dan wel stromend water bij de hand en er is onderwijl geen kost bare tijd verloren gegaan. Zoais ge zegd, misschien wat onsmakelijk, maar efficiënt. VAN s. Advertentie DE° ZACHTE VALDAMILD Op de wekelijkse trainingsavond in de hal van Marlot te Den Haag bleek Dehnert wegens griep te ontbreken. De keuzecommissie van de K.N.L.T.B. heeft overwogen Dehnert op te stellen voor het dubbelspel voor de wedstrijd tegen Noorwegen, welke 6, 7 en 8 No vember a.s. in de Marlothal te Den Haag wordt gespeeld voor de eerste ronde om de Koning Gustaafbéker. Naar wij in dit verband vernemen, zal de Nederlandse ploeg thans bestaan uit Van Meegeren, Karamoy en Kryt, waarbij de twee eerstgenoemden dan voor de enkelspelen in aanmerking kqmen. Hoe het dubbel zal worden sa mengesteld zal t.z.t. worden beslist. Achttien Duitse amateur wielrenners zijn gewond tijdens een voorwedstrijd van de Berlijnse Zesdaagse, toen plotse ling het licht in het West-Berlijnse Sportpaleis uitging, hetgeen een massa- val tot gevolg had. Zeven 'coureurs moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Alle deelnemers aan de wedstrijd 28 in totaal waren bij de valpartij betrokken. Vijftien minuten zat men in het volslagen donker, omdat de nood verlichting eveneens defect was. (Van onze cricketmedewerker) Verschenen zijn de eindgemiddelden eer ste klasse batten en bowlen van de Ned. Cricket Bond over het seizoen 1953. Als eersten, zowel op de batting als ook de bowlinggemiddelden, eindigden twee B-klassers: V. L. Borrani van Sparta voert de battinglijst aan; H. Klink van V.R.A. eindigde als eerste op de bowlinggemiddel den! De meeste runs scoorde R. Colthoff (HCC 2), n.l. 940; de meeste wickets namen E. Vriens (HCC 2) en J. J. Alders (VVV), die elk 63 wickets bemachtigden, op de voet gevolgd door H. J. van Weelde (ACC), die er 62 op zijn naam bracht. Batten (Respectievelijk runs, inn., n.o.. h.s., gem.) V. L. Borrani, Sparta: 611 16 3 94 47.--; L. C. de Villeneuve, HCC 2: 781 17 0 170 46.53; R. Colthoff, HCC 2: 940 25 4 146x 44.76; W. van Weelde. ACC: 300 19 1 108x 44.44; H. W. Glerum, VRA: 541 16 2 108 38.64; D. de Baare. ACC: 434 14 1 74 33.38; H. van Manen, HCC 2: 286 9 0 39 31.78; J. R. Wilson Sparta: 248 10 2 68x 31.--; L. van Kranendonk, ACC: 147 9 4 45x 29.40; P van Katwijk, HBS: 260 10 1 74 28 89; W. J. Peschar, Haarlem518 20 2 54 28.78; C de Nijs, -Rood en Wit; 345 14 2 lOOx 28.75; W. v. d. Sloot, Hermes-DVS: 267 11 1 lOlx 26.70; P. van Arkel HCC I: 640 25 1 109 26.67; D. Ingelse, Quick-N.: 602 23 0 77 26.17; W. H. Gallois, HCC I: 611 25 1 121x 25.46; H. Stolk. Hermes-DVS: 328 14.1 51x 25.23; N Leeftink PW: 273 13 2 53 24.82; H. Meyers, VRA198 10 2 41 24.75- A. Phijffer, Quick-N.: 198 9 1 66 24.75; H. Pelser, VVV: 194 10 2 42x 24.25; R. Dellow, HBS: 193 9 1 58 24.13; W. van Liemt, R. en W.: 217 10 1 59 24.11; C. Tettelaar, Hermes-DVS: 261 12 1 lOOx 23.73; C. J. Slagter, VVV: 326 15 0 60 21.73. Bowlen: (Respectievelijk wkts., runs en gem.) H. J. Klink. VRA: 33 293 8.88; J. Hagen. Quick-N.: 47 434 9.29- M. Maas, Haarlem: 31 287 9.26; J. Oosterholt, Excelsior: 29 273 9.41; M. v. d. Most, PW: 25 251 10.04; P. Maas, Haarlem: 43 451 10.49; N. Leef tink, PW; 30 327 10.90; J. Smit, VRA: 21 240 11.43; H. van Hast, Qulck-N.: 15 172 11.47- H. J. van Weelde, ACC: 62 757 12.21: A Foortse, Quick-H.: 23 283 12.30; W. Bos man, Quick-H.: 27 335 12.41; L. J. de Bruyn. Sparta: 26 325 12.50; J. L. Dries. Excel sior: 44 557 12.66; J. J. Alders, VVV: 63 798 12.67; F. Bakker, Excelsior: 16 206 12.88: J Stroo, VOC: 25 323 12.92; W. v. Weelde, ACC: 16 207 12.94; H. W. Glerum, VRA: 22 236 13.—; R. Dellow, HBS: *1 541 S. J. H. Heimei, HCC 2: 25 339 13.5£n P. A. Marseille, Quick-H.: 55 765 IJ91- W. d. Hurk, ACC: 46 643 13.98: C. JR. Ba« ker, HCC I: 27 392 14.52; H. Pelser, VVV. 21 308 14.67. Fielden; 23 c 14 st 9' R- Colthoff, HCC 2; 19: W. van Weelde ACC; 19 c 16, st 3: D. Ingelse, Qu"ek-N.! l5: J. F. G. Holtappel Quick-H, 15 c 7 st 8- E Dunk. VOC. 13. W. E. ïeld- mann, ACC en H. J- van Weelde, ACC; 13, c 10 st 3 A. Hoenderkamp, Sparta; 13, c 9. st 4: J. Harris, HCC I; 12: W. H. Gallois, HCC I en J. de Boos, VVV11; K. Dijk, VOC en W. v. d. Sloot, Hermes-DVS; 11, c 9, st 2: c. L. van Esveld, Kampong; 10: P van Arkel, HCC I, J. H. Boelhouwer, HBS en P. A. Marseille, Quick-H, 10, c 6, st 4; B. Burger, VVV; 9: H. Boeree, Haar lem, A. Schuur, HCC 2. C. J. Slagter, VVV en J. B. van Weelde, ACC. Sven Laftman heeft aan de Zweedse bladen medegedeeld, dat hij bericht heeft ontvangen dat de Russische schaat senrijders zullen deelnemen aan de we reldkampioenschappen hardrijden, welke 16 en 17 Januari te Sapporo in Japan worden gehouden. Het gaat de Gooise tweede klasse korf balclubs Excelsior en Olympia zoen behoorlijk goed. Doch het H - sumse De Zwaluwen, het vorig s naar de 3e klasse gedegradeerd doet het ook daarin niet best. Het sdus te begrijpen, dat men in het Zwaiuwennest en speciaal bij de leiding. 13 gajj»n uit kijken naar maatregelen tot verbetering, Nu is men er in geslaagd de interna- tionaal Munnekes uit Amsterdam be reid te vinden 'als trainer op te treden. Als de spelers (sters) nu maar komen trainen, zal er spoedig genoeg verbete ring intreden, want het materiaal is aan wezig. Te Lund heeft de Zweed Jan Ands- berg de 4x100 meter wisselslag gezwom men in de uitstekende tijd van 5 min. 31 sec. OCTOBER-OPGAVE 5 Probleem van Drs. Th C. L. Kok Wit geeft mat in 4 zetten. Stelling na. 20. Tf8 Wit: Ka5, Th3, Le2, Lgl, Pc6, Pe3, pionnen a4, b4, e4, f3. h4, h5. Zwart: Kf4, Dg8, pionnen a6, g2. Engels paardspel. Tschigorin met wit tegen Gunsberg. 1. e4 eö, 2. Pf3 Pc6, 3. c3 Pf6; 4. d4 Pe4:, 5 d5 Fb8, 6. Ld3 Pf6, 7. Pe5: Lc5 (Beter was Le7), 8. 0—0 0—0. 9 b4 Lb6 (Nog steeds was Le7 beter). 10- Lg5 h6, 11. Lh4 d6, 12. Pc4 Pd7 (Na g5 13. Lg3 Pd5. zou wit een enorme aanval krijgen), 13. a4 a6 14 Pb6: Fb6, 15. c4 Pd7, 16. f4 a5. 21. Lc2 (Inleiding tot de'beslissende aan- valscombinatie) Lb7, 22. Dd3 g6 (ge dwongen l, 23. Pf6:t Pf6:, 24. Te6l (Een prachtzet, die de winst onmiddellijk for ceert) b3 (Op fe6: volgt mat in 3 zet ten), 25. Lf6: Dd7. 26. Lc3 f6 27. Lf6: Tf6- 28. Tfo: bc2, 29. Tg6:. Kf8, 30. Tf6t Ke7, 31. Dg6 en zwart geeft het op. Oplossing van de 3-zet van A. F Mac kenzie 1. La7 Ka7:, 2. c8T Ka6, 3. Ta8 mat. Oplossing October-opgave 4: In deze stelling schijnt het, dat wit direct met 1. f7 Tf4, 2. Pf5 kan winnen. Dit is ech ter niet zo, want na Tgf5: 3. f8D Tf8:, 4. a7 Ke8, 5. a8Dt Kf7 houden de Kalnnrtt.i-i\r lu'l cl I J\CO, OdOU I XV1 11UUUcIl Qg 17. Pc3 (Hïerdoor wmt wil«ewfesVl torens remlse tegen de dame. Daarom tempo. Toch was b5 sterker geweest) speJen wjj eers(. j (Anders wint fout' zwart hart f7 direct>- Er schijnt hiermede niet zo 3F- rr a noGPfpn «melen Met een tnrf»n vee* aan de situatie veranderd. Door het meeter> fPe1^'^een toren piQnoffer is evenwel de toren naar een tegen een Paa geweest te mVelc* gedwongen, vanwaar hij weliswaar He ?r whte aanval gSetV °°k de dreigmg 2. f7 kan pareren, daar de witt g ls ge- maar daarbij aan een ander gevaar komt broken was). bloot te staan. Dit is het z.g. Römer- thema. 2. f7 Tf3, 3. Pf5 Tgf5: (Op 3. - Tff5: volgt 4. a7 en wint, daar de witte koning het torenschaak ontloopt), 4. f8D Tf8:, 5. a7 Ke8, 6. a8Dt en nu blijkt waarom de toren op de derde lijn ge- Correspondentie betreffende deze ru- briek te zenden aan A. Perquin, Mar- lokt moest worden!, want er volgt 6. nixkade 104 te Amsterdam. Kf7, 7. Df3:t en wint. PROBLEEM VOOR GEOEFENDEN No. 2040 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 280 van Jop* Ritzen Heerlerheide. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen Wit begint en wint. Oplossingen van de ingezonden worden tot 15 Nov. a.s aan nummers 279 en 280 kunnen tegelijk in- B H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem- gezonden worden tot 15 Nov. a.s. aan stede. OPLOSSING No. 2032 van Joh. v. d. Boogaard. Wit speelt naar: 48-43, 29. 23, 31, 45, 19, 13, 40. 1 en wint. -ult gedegen aanvangs- stand. Zwart heeft niet nagelaten op bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 276 van J. Bouwmeester. Dit vraagstuk aan de partij ontleend, laat zich aldus oplossen: 32-27, 21x32, 33-29, ad lib. 43-38, ad lib., 48x19, U-17, 19-14, 9x20, 25x14, 14-10-5-32-49 en wint. Een aardig stukje, dat weliswaar niet 47-41 van wit 31-36 te spelen Deze beide erg moeilijk lijkt, doch waarvan men in zetten terug en men zou er een lokzet- de partij gemakkelijk de winst zou laten vraagstuk van kunnen maken. gaan. DE COMBINATIE IN HET MIDDENSPEL De partijen uit het tournooi om het wereldkampioenschap zijn een voortdu rende bron van studie, waarbij men herhaaldelijk onder bekoring, komt van de fraaie momenten en het schitterende spel. Onze West-Friese crack Bizot kwam met zwart in de volgende stand tegen de sterke Canadees Deslauriers. Zwart 10 st. op 4, 6, 8, 11, 12, 14, 19, 21, 24. 29. Wit 10 st. op 25, 28, 32, 35, 36, 37, 38, 39. 40, 45. Zwart is aan zet en heeft het zeer moeilijk, omdat wit een goede aanvals- kans heeft op het zwarte stuk op 29. Behalve dat zwart niet op 17 of 18 mag spelen, kan ook 8-13 niet; eerstens omdat wit door 35-30, 24x31, 36x20 een stuk kan winnen, doch ten tweede omdat wit door 28-23, 29x18 gedw.. 32-27, 21x34, 40x9 een gewonnen stand zou forceren. Ook moet1 zwart rekening houden met Üe variant: 21-26, 39-33, 40-34, 45x34, 34-29, enz., terwijl de dreiging 4-9, 40-34, 29x40, 45x34, 9-13??? 34-29, 24x31, 36x20 zwart vele hoofdbrekens bezorgt. Al met al een uitermate gevaarlijke situatie, waarin zwart zich bevond en men zou wellicht geneigd zijn de stand voor ho peloos te houden. Bizot dacht er echter anders over. want hij had een redding gezien, die behalve fraai en verrassend, ook doeltreffend was. Hij speelde 24-30111 35x2 29-33 2x27, 33x35 en won de partij. Prachtig! Merkwaardig is nog, dat het stuk op 29, dat het verlies dreigde te worden, nu de winst opleverde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4