Troepen uit India tot vuren gedwongen Verbeten strijd in de nacht m Nieuwe salarisregeling voor overheidspersoneel De geschiedenis van het verzet in steen gebeiteld WÊ m Tot hoofd en hart Hamburg bezorgt Adenauer tweederde meerderheid )RR pï'ii t NIEUW INCIDENT OP KOREA Chinese krijgsgevangenedie op hen inrendedoodgeschoten Spionnage over en weer in Duitsland Japanse gevangenen door Moskou vrijgelaten Naar algehele afschaffing van de gemeenteclassificatie Bekrachtiging van het is thans verzekerd Benzine wordt 0,2 ct. goedkoper Peil der rivieren in N.-Italië daalt Novemberstormen jagen over de zee Overnachting op de Waddenzee Gedenkplaten op Erebegraafplaats te Bloemendaal onthuld Franse Unietroepen trekken weer op Het weer October: minder zon dan normaal m MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 77ste JAARCANC No. 25827 Amerik. militair introdu ceerde Sovjet-spionnen Verbetering van politiek klimaat ingeluid? Celstraf voor zoon van ex-G.G. van Z.-Afrika Protest tegen rassenpolitiek Het proces tegen oud premier Mossadeq Scheepvaart worstelt met zwaar weer Pools schip in nood Strijd in Indo-China Bao Dai zoekt directe Amerikaanse steun Geen uniform voor de Duitse aalmoezeniers Hiërarchie in toekomstig leger laat de aalmoeze nier vrij Staatsloterij Duffel Monty-coats f 59.50 Zondagen zeer fraai BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 1*43480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. WBoerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Vanmorgen hebben militairen van India opnieuw het vuur moeten openen in een van de krijgsgevangenkampen met Noord-Koreanen en Chinezen in de neutrale zone van Korea. Een Chinees werd gedood. Het incident gebeur de, toen een bataljon Indische troepen een blok in het gevangenkamp binnendrong om een onderzoek in te stellen naar moorden, die in de kam pen zouden zijn gepleegd op rode krijgsgevangenen, die wel naar hun vader land zouden hebben willen terugkeren. Toen de Indische bewakingstroepen de Chinese krijgsgevangenen wilden doen aantreden, rende een van de anti communistische Chinese krijgsgevangenen op hen in. Toen hij was neer geschoten boden de anderen geen verzet meer. De Indische bewakingstroepen hebben zeven anti-communistische Chinese krijgsgevangenen meegevoerd, die zullen worden ondervraagd over de gepleegde moorden. Zestien andere Chinezen zijn als getuigen meegenomen. Bij deze ge legenheid hebben vier Chinese krijgsge vangenen verzocht naar communistisch China te worden teruggezonden. Een Indische woordvoerder zei, dat de beweringen van de gerepatrieerde krijgsgevangenen spraken van in totaal 55 gevallen van moord. Een Noord- Koreaan had zelfs het verhaal opgedist van een geheime martelkamer, waar gevangenen, die van plan waren terug te keren, werden mishandeld. Opgra vingen naar lijken hebben tot dusver hiets opgeleverd. Een van de ex-gevan genen wees nog een Chinees aan, die tich volgens hem had schuldig gemaakt ®an misdaden tegen medegevangenen, die wel gerepatrieerd wilden worden, ^aar de man kon niet worden onder- vraagd> aangezien zijn kameraden hem egvoerden en verborgen. Ongeveer .500 stenen werpende en anti-commu- nistische leuzen schreeuwende gevan- gej1.'rh maakten het de commissie onmo- ge"Jk het onderzoek voort te zetten. Het overreden van Noordkoreaanse en Chinese gevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, is on dertussen gisteren opnieuw gestaakt Zaterdag was men er na een onder breking van veertien dagen weer mee begonnen, maar de Noord-Koreanen deelden gisteren mede, dat zij verder zouden weigeren hun kampen te ver laten. De voorzitter van de neutrale fepatriëringscommissie, de Indische generaal Thimaya, zei later te menen, Een Amerikaanse krijgsraad in West- Berlijn heeft de 20-jarige soldaat Robert W. Dorey veroordeeld tot 15 jaar dwang arbeid, omdat hij naar de Russen is ge vlucht en vervolgens enkele malen met ambtenaren van de Russische geheime dienst naar het Westen is teruggekeerd om hen op de hoogte te stellen van de ligging en de hoedanigheid van Ameri kaanse militaire eenheden. De Oost Duitse regering heeft inmiddels, volgens het communistische persbureau ADN, in de laatste dagen „grote spionnage-, sa botage- en terreurgroepen" opgespoord, die werkten onder Amerikaanse leiding. Hal Ie*"1 arrestaties verricht in Cottbus, "R aH i rvyr, Hptsdam en andere plaatsen. Vtmctils" r?' waPens „geheime in- veestanton ljn ln, beslag genomen. De al restanten worden „agenten van de Amerikaanse en West-Duitse geheime diensten" genoemd die hun ordirs ont vingen van dezelfde personen, die de fascistische putsch van 17 juni op touw hebben gezet In dit verband wordt de naam genoemd van de „voormalige Hit- Ie^-generaal" Von Gehlen. Gevangenis- ctLffpn van vijf tot veertien jaar vielen straffen van viji Q t.Duitsers die voor ten deel aan vier dos k terecht een commumsüsche mische spi. moesten slaan wegens namen onnage". Volgens ADN zoudenzijnamen hebben verzameld van W®s kkingen ma's, die onwettige handelsbet gn onderhouden met de Sovjet-z deze namen doorgegeven aan het Berlijnse „comité van vrije juristen De Sovjet-Unie heeft er in toegestemd 1320 Japanse misdadigersonder wie 420 oorlogsmisdadigers, in vrijheid te stellen, aldus heeft een afvaardiging van het Japanse Rode Kruis Zaterdag te Moskou meegedeeld. De voorzitter van het Rus sische Rode Kruis, Cholodkov, zei,dat de gevangenen voor het einde van het jaar op vrije voeten zullen zijn. Hij deelde mee dat 22 hun straf hebben uit gezeten en dat de rest gratie kreeg. Westelijke waarnemers te Moskou waren verbaasd 'over het feit, dat de Russen na drie dagen onderhandelen reeds besloten tot de vrijlating. Uit dit feit en uit de grote rede van Malenkov op 8 Augustus, waarin hii over vriendschap met Japan sprak, leiden de Westelijke waarnemers af, dat dit besluit wel eens het voorspel van een hervatting van de Japans-Russische be trekkingen zou kunnen zijn. Ook is de u+n i1?, n s,sische Pers jegens Japan betrekkelijk mild. dat daar misschien nog wel verande ring in zou komen, maar hij zei niet, wat daartoe aanleiding zou kunnen geven. De communisten hebben vandaag ver zocht hun „uiteenzettingen" aan weiger achtige Noord-Koreaanse krijgsgevange nen via de radio te mogen geven. De Indische bewakingsautoriteiten vrezen echter, dat de Noord-Koreanen hierdoor nog meer opgewonden zullen worden. De besprekingen over dit communisti sche verzoek duren voort. IDe goede opvoeder leert van zijn kinderen meer dan zij van hem leren. Bij de gisteren in de West-Duitse staat Hamburg gehouden parlementsver kiezingen hebben de regeringspartijen een overwinning behaald op de socia listen. Zij behaalden 62 van de 120 zetels, tegen de socialisten 58. Als gevolg van deze verkiezingsoverwinning beschikken de West-Duitse coalitiepartijen thans over een twee derde meerderheid in de Bondsraad. De coalitie van Adenauer, bestaande uit de Christen-Democraten, de Vrije Democraten, de Duitse Partij en de Vluchtelingenpartij, heeft nu namelijk het recht om de drie leden voor de Bondsraad te benoemen, waarop Hamburg recht heeft. De daardoor verkregen meerderheid in de Bondsraad is zeer belangrijk, om dat de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag thans verzekerd is. Zoals bekend hebben de socialisten bij het federale constitutionele Hof een uitspraak uitgelokt over de al dan niet grondwettelijkheid van de defensiever dragen tussen Duitsland en het Westen. Het Hof heeft nog geen uitspraak ge daan maar mocht het beslissen, dat de verdragen ongrondwettelijk zijn, dan kan Adenauer thans een wijzinging van de grondwet doorvoeren. Hamburg is van ouds een sociaal democratisch bolwerk geweest. De voorlopige einduitslag luidt: Hamburgs blok (de vier verenigde regeringspartijen) 503.997 stemmen, dat is vijftig procent van het totaal. Sociaal democraten 445.372 (45.2 proc.). Com munisten 32.425 (3.2 proc.). Uiterst- rechtse groepen 16.122. De Communisten en de uiterst rechtse groepen zijn er niet in geslaagd de voorgeschreven vijf procent van het to taal aantal stemmen op zich te verenigen en hebben daardoor geen zetels verkre gen. De communisten beschikten tot nu toe over vijf zetels in de Hamburgse Volksvertegenwoordiging en de rechtse partijen over twee. Van de kiesgerechtigden heeft giste ren 81 procent gestemd. De uitslag van de verkiezingen heeft verder tot gevolg, dat de socialistische minister-president van Hamburg moet aftreden. Hij za] worden opgevolgd door de 56-jarige Christendemocraat dr. Kurt Sieveking, die thans West-Duits gezant in Zweden is. De toeleg van dr. Adenauer om de sociaal-democratische meerderheid in de SSn?Sstad Hamburg te doorbreken is Daardoor is in Hamburg, de ste stad van de bondsrepubliek, laagd. Deze verlaging houdt verband met een wijziging in de zeevrachttarieven. De zoon van een voormalige gouver- neur-generaal van Zuid-Afrika, Patrick Baker Duncan, is Zaterdag voor veer tien dagen opgesloten in de gevangenis van Johannesburg. Hij werd veroor deeld tot honderd dagen gevangenis straf subsidiair honderd pond sterling boete voor deelneming aan een tegen de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaan se regering gerichte campagne, waarbij hij door hem afgekeurde wetten had overtreden. Aanvankelijk was Duncan van plan honderd dagen gevangenisstraf uit te zitten, maar met het oog op zijn ge zondheidstoestand besloot hij 82 pond sterling boete te betalen en veertien dagen in de gevangenis door te brengen. Een Perzische regeringswoordvoerder heeft gisteren te Teheran meegedeeld, dat Woensdag op een voorbereidende bij eenkomst van de krijgsraad de datum zad worden bepaald van het proces tegen ex-premier Mossadeq. Hij voegde hier aan toe, dat het proces openbaar zou zijn, tenzij de krijgsraad anders beslist. Dr. Mossadeq werd 20 Augustus gear resteerd na een geslaagde, staatsgreep van generaal Zahedi, de huidige Perzi sche premier. De ex-premier verblijft in de gevangenis van Saltanatabad. Naar verluidt zal hij de voorbereidende ver gadering niet bijwonen. precigs dezelfde verhouding geschapen als in Berlijn. Of de winnende partijen alleen de verantwoording voor de rege ring der Hanzestad op zich zullen ne men, of dat het tot een coalitie met de sociaal-democraten zal komen, is nog niet bekend. Zeker is bij voorbaat, dat ook in het laatste geval in de Bonds raad Hamburg voortaan geen oppositie tegen de regering zal gevoerd worden. Het aandeel der 4 partijen van Bonn in de stemmen is van 55 tot 50 terug gelopen vergeleken bij de algemene verkiezingen van September. Daaren tegen konden de sociaal-democraten veel betere resultaten boeken dan twee maanden geleden. Zij stegen van 38 tot 45 pet. en behaalden percentagegewijs nog meer stemmen dan bij de verkie zingen van 1949, waardoor zij de heer schappij in Hamburg konden vestigen. Dat de' meerderheid der zetels deson danks aan de regerings-partfjen over ging, danken dze o.a. aan het feit, dat zij in Hamburg in een blok samen werkten. Onverminderd en met grote ver betenheid wordt bij het stroom- gat op Schouwen-Duiveland bij Ouwerkerk de strijd voortgezet te gen het wrede onbarmhartige wa ter, dat daar over vele tientallen meters en tot grote diepte de dijk heeft weggeslagen. Alle po gingen om dit enorme gat te dich ten, hebben tot nog toe schip breuk geleden. Caissons met een gewicht van duizenden kilo's zijn door de stroming van hun plaats geslagen, waardoor het water op nieuw vat op het achterliggende land heeft gekregen. Thans is de laatste fase van een nieuwe po ging, om dit gat te dichten, inge gaan. 7 November wil men trach ten de gaping definitief af te slui ten. Het weer werkt mee. De No vemberstormen hebben hun kop nog niet opgestoken. Dag en nacht werken de mannen van de Dienst Dijkherstel aan de dijk. Een natriumverlichting van een mil- lioen dekalumen stelt deze onver saagde kerels in staat hun werk te doen. Nog vijf dagen en dan moet de dijk gedicht zijn Anders moet de V ierbannenpolder op Duiveland aan wind, water en win ter worden overgeleverd. (Van onze parlementaire redacteur) Naast de algemene loonsverhoging van 5 pet. die voor het overheidspersoneel is bereikt, zijn de vorige week bespre kingen gevoerd tussen regering en amb- tenarenorganisaties over verdere verbe tering op het stuk van hogere waarde ring voor geschooldheid en ook over het opheffen der gemeenteclassificatie. Dit laatste vooral is een belangrijk punt. De geldende aftrek voor ambtenaren van reep. 4 en 8 pet. in de tweede en derde gemeenteklasse zal worden te ruggebracht tot resp. 3 en 6 pet. Hierbij is echter een maximum voor de tweede klasse vastgesteld van f 10,50 per maand en voor de derde klasse van f 21,per maand. Om de bezoldiging van de geschoolde arbeider in overheidsdienst beter te waarderen zullen de lonen van de werklieden in de vierde, vijfde en zesde loongroep met 2 ct. per uur worden verhoogd. De verbetering in zake de classificatie wordt gezien als een belangrijke stap in de richting van een algehele afschaffing van dit De rivieren in het Po-dal hebben thans na twee weken, waarin zfj het gehele dal dreigden te overstromen, bijna weer haar normale peil bereikt. Het water van de Po begon gistermor gen vroeg te zakken, nadat het op som mige plaatsen bijna buiten de oevers dreigde te treden. Het water van de Adige zakt reeds sedert twee dagen ge leidelijk. Het weer is thans goed. Novemberstormen beuken op de Britse kusten en jagen de schepen naar veilige havens. Overvloedige regens hebben overstromingen in Zuid-Enge- land teweeg gebracht. Een Noors mo torschip met 13 man aan boord wordt vermist tussen België en Noorwegen. Dertig passagiers van de barkas „Borndiep", die met lage waterstand de dienst Nes-Hol werd vica versa onder houdt, hebben de nacht op de wadden moeten doorbrengen. Vanmorgen half zeven is de „Borndiep", in plaats van gisteravond half zeven te Nes op Ame land gearriveerd. De passagiers ondervonden bij hun vertrek van het Friese vasteland al moeilijkheden. De barkas kon niet ver der komen dan twee kilometer van de pier te Holwerd, zodat een amphibie- vaartuig de passagiers voor Friesland moest halen en de anderen, die ge dwongen op het wad hebben moeten overnachten, moest brengen. Op de Noordzee is Zondag de Poolse treiler Saturnia. die onder een Nederlandse kapitein vaart, in de nabijheid van de En gelse kust in nood geraakt. Zondagavond is de sleepboot Holland van de rederij Doek- sen van Terschelling uitgevaren om hulp te bieden. De Holland heeft kunnen vastmaken en brengt het schip naar IJmuiden. De overdracht der Erebegraafplaats te Bloemendaal aan de Stichting 1940 1945 en de plechtige onthulling van de herdenkingsplaten in de Zuid-Weste lijke muur is Zaterdagmiddag aanleiding geworden tot een pieus herdenken van de verzetsstrijders, in het bijzijn van de minister-president dr. W. Drees, de vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, vice-admiraal M. A. Rost van Tonningen, de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland L. Bouwman en J. Prakken, de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal, besturen van organisaties en veie nabestaanden van de op de begraafplaats rustenden. Nadat het Nederlands Kamerkoor o.I.v. Felix de Nobel enkele lederen gezongen had en een tweetal toespraken gehouden waren, luidde zware bronzen klok en begaven de genodigden zich naar de piek, waar verzp/rajhtige tekst van de literator Van Randwijk, uitdrukkende wat de n sneden bewogen heeft, in steen gehouwen was. Op een teken van dr. na FnnleMin de v,aggedoeken, de platen bedekkende, weggetrokken, waar- ntpnht; Al-i* de Leeuwe de tekst op indrukwekkende wijze voordroeg. De P id werd besloten met kransleggingen. De voorzitter der graafplaats, de heer bedreigd werden, moesten onderdui ken, in zorgen kwamen. Met deze plaats, ging spr. voort, is het Natio naal Steunfonds verbonden, waarvan de topleiding zoveel offers heeft moe ten brengen. Bij herdenking van doden komt ook een berouw op. Zij, die diensten aan de vijand bewezen, zullen dit gevoel mee dragen, maar laten de halsstarrigen be seffen, dat ons volk niet zal gedogen, dat zij, die een nieuwe bedreiging van onze vrijheid zouden voorbereiden, on gestraft blijven. Tenslotte stelde de minister-presi dent vast, dat op de ere-begraafplaats geen verschillen bestaan, maar dat er in de aarde verenigd zijn mensen van alle richtingen, alle maatschappelijke geledingen en alle gewesten, die hun leven gaven voor vrijheid, menselijk heid en recht. De Britse haringvloot bleef binnen. Tientallen vrachtschepen hebben hun strijd tegen de stormen opgegeven en een veilige ligplaats gekozen in de havens. De Engelse Kanaalveerboten maken moeilijke overtochten. Een hulpschip worstelde tegen de golven ten N.W. van Schotland om te trachten de zieke torenwachter Georgie McCaigie op de Skerry Rock te berei ken. Het schip moest terugkeren en zal vandaag weer zee kiezen. Twee artsen hebben van de Orkney-eilanden, op 50 km. van de vuurtoren, Georgie McCaigie per radio meegedeeld wat hij doen moest. Het vasteland meldt tot nu toe nor maal weer voor de tijd van het jaar, maar in de landen aan zee gelegen wordt vandaag storm verwacht. Zwe den- heeft het al. Noorwegen voorspelt storm binnen 24 uur en een koud uit Noord-Rusland. Tank- en infanterie-colonnes van de Franse en Vietnamese strijdkrachten zijn gisteren met krachtige steun van gevechtsbommenwerpers een groot ge bied ten Zuiden en Zuid-Oosten van Phoe Nho Quan binnengetrokken in een poging om slag te leveren met de troe pen van de 320ste Vietminh-divisie. Inmiddels heeft een woordvoerder voor het Franse leger bekend gemaakt, dat Zaterdag 34 manschappen van de Vietminh sneuvelden die getracht had den de FransVietnamese strijdkrach ten ten Zuiden van Phoe Nho Quan in een hinderlaag te lokken. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, die op het ogenblik in Indo-China vertoeft, is naar Dalat vertrokken, waar hij met Bao Dai, het hoofd van de staat Vietnam, zal confereren. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Bao Dai aan Nixon Amerikaanse hulp zal vragen in de IndoChinese oorlog, en wel zo, dat deze hulp direct aan Vietnam wordt verstrekt en Frankrijk als tus senpersoon wordt uitgeschakeld. Daartegenover zou Bao Dai Nixon verzekeren, dat Vietnam de betrekkin gen met Frankrijk niet zal verbreken en zij aan zij met de Franse strijd krachten tegen de communistische Vietminh zal blijven strijden. stelsel, waarvoor de organisaties steeds hebben gevochten. Het leggen van een plafond (het ge noemde maximum) heeft in het alge meen een denivellerende werking Na de salarisverbetering van het overheids personeel die deze zomer een feit is ge worden, is dit een tweede stap in deze richting, althans voor de salarissen in de tweede en derde gemeenteklasse. De aalmoezeniers van het toekomstige Duitse leger zullen geen militair uni form meer dragen, aldiis verklaarde de commissaris-generaal voor de Veilig heid van de Duitse Bo:r' -epubliek Theodor Blank dezer dagen te Ham burg. Blank, die, zoals men weet, door bondskanselier dr. Adenauer met de voorbereidende werkzaamheden voor een eventueel West-Duits ministerie van Oorlog is belast, voegde hieraan toe, dat naar zijn overtuiging een le geraalmoezenier iet meer, zoals in de vroegere Duitse weermacht, soldaat en officier behoort te zijn en aldus on dergeschikt aan de „militaire hiërar chie", maar dat hij als geestelijke uit sluitend verantwoordelijk dient te zijn jegens zijn Kerk. Met deze opvatting kunnen zich vol gens Blank ook de leiders van de Ka tholieke en Evangelische Kerk in Duitsland verenigen. In elk ge val zal er naar de woorden van dr. Adenauers „Sicherheitsbeauftragte" in het komende Duitse leger voor worden gezorgd, dat de aalmoezeniers hun ziel zorg onder de militairen volkomen vrij en ongehinderd kunnen uitoefenen. Ook zullen in het dienstrooster van de troe pen bepaalde tijden worden gereser veerd voor de godsdienstige verzorging. In de 521ste Staatsloterij, tweede klas se is een prijs van 30.000 gevallen op lot no. 4688. Advertentie ISSTR rjj (tot Dinsdagavond) Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustpro vincies. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 7.38-17.09. Maan: 4.11-15.30. De minister-president, dr. W. Drees (op de achtergrond rechts, staande bij de microfoon) heeft Zaterdagmiddag vier herdenkings platen onthuld, welke zijn aange bracht op een der hoge muren van de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Het weer in October is zeer droog geweest. Op de meeste plaatsen in ons land is minder dan 10 mm. regen ge vallen. De normale hoeveelheid varieert van 60 mm. in het Zuid-Oosten tot 85 mm. in het Noord-Westen. Er zijn in ons land plaatsen, waar de afgelopen maand de droogste was van de laatste 90 jaar. De droogte is niet met veel zon ge paard gegaan. In De Bilt werden slechts 80 uren zon geregistreerd tegen 105 uren normaal. Van deze 80 uren leverden de vier Zondagen er 25. Dit zal de indruk, dat wij in October veel mooi weer heb ben gehad, hebben versterkt. De tem peratuur was te De Bilt gemiddeld ruim anderhalve graad boven normaal. Hoe wel daaruit duidelijk blijkt, dat wij over koude niet te klagen hebben gehad, is oiets geen bijzonderheid. Sedert 1940 zijn er zelfs drie maanden October geweest met een hogere gemid delde temperatuur. Wel moet hieraan worden toegevoegd, dat het de afgelopen maand bijzonder weinig heeft gewaaid, waardoor het vaak nog wat zachter leek dan het volgens de thermometer was. Stichting Erebe- - j - J- Smallenbroek, herinnerde er aan, dat acht jaar geleden de dodenakker in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie op plechtige wijze in gebruik werd genomen. Bijzon dere omstandigheden hebben de afwer king vertraagd, maar nu kan hij aan de Stichting 1940-1945 worden overgedragen als een nationaal monument, ter nage dachtenis van allen, die tijdens de Duitse bezetting in het binnenland het offer van hun leven gebracht hebben. Het is een blijvende getuigenis der dankbaar heid van het Nederlandse volk. De re gering heeft veel hulp verleend, het eerste bestuur onder voorzitterschap van dr. Wamsteker en de Raad van Toezicht met de heer Neher, hebben prachtig werk verricht. Architect Komter kan met voldoening op zijn werk terugzien. Spr. roemde de moed, de trouw, het ge-, loof en de vaderlandsliefde der strijders er verklaarde zich wars van mensen- vergoding en heldenromantiek. Na de bevrijding heeft een categorie van ver zetslieden zich in overspanning aan zelf verheffing schuldig gemaakt, waardoor critiek niet kon uitblijven. Dat neemt echter de dankbaarheid jegens hen die vielen niet weg en zij, die gespaard zijn gebleven hebben de verplichting die dankbaarheid aan volgende geslachten over te dragen. Daartoe helpe ons God, besloot spr. Dr. Drees uitte namens de regering de diepe dank aan de velen, die ons volk door hun strijd voor vrijheid en recht dienden en er hun leven bij in boetten. Op deze plaats ligt maar een klein aantal begraven van de millioenen, die in de wrede en vreselijke oorlog vie len. Nederland verloor 280.000 burgers, 22.500 overleden in concentratiekampen, de onmiddellijk vergaste Joden niet meegerekend; 2800 werden geëxecuteerd. Het dreigen statistische cijfers te worden. Daarom is het goed zich te bezinnen naar de eigen waarde en betekenis van ieder mensenleven. In vele gevallen wordt na tien jaren de leegte in een gezin zwaar gevoeld, omdat alles zo anders zou zijn ge gaan, als die ene niet weggevallen was. Laatst maakte iemand te goeder trouw de opmerking, ging dr. Drees voort, dat alleen legers een oorlog kunnen winnen. Dat is een misken ning der waarde van het verzet. De stroom van inlichtingen aan de ge allieerden, de sporwegstaking, het handhaven van het moreel van ons volk, zijn van grote waarde geweest. Maar het Nederlands verzet beoogde vooral hulp te verlenen aan hen, die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1