R.K. Reclassering in Haarlem heeft nu een centraal kantoor Haarlem huldigde zilveren CEES LASEUR Eerste plechtige H. Mis van Dom H. Wijnne O.S.B. a HERINNERING BOVEMA perste in vijf jaar vier millioen gramofoonplaten 1 pak a 250 gram Kremer's Roodmerk Koffie f 2.10 1 1 fles Formelta Koffiemelk 0.36 1 f2.46 2.10 I IS Zaterdag officieel geopend Luistert U nietDames blijspel van Sacha Guitry Als geschenk der parochie een altaar in de nieuwe abdij-kerk van Egmond Vanuit Heemstede begonnen Doris Day en Frankie Lane hun tocht door Nederland Tijdelijk «oor sleckts f pinkenveiling in MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 FAOINA 2 Pianowedstrijd voor kinderen in Haarlem WASSERIJ DUYN ZIJ GAVEN ALLES! Wat geeft U? De werkgelegenheid bij Holland Nautic Bevredigende oplossing mogelijk geacht De heer L. Nolf overleden ,,'T HEERENHEK AAN HET PLEIN Hotelmogelijkheid bij invalspoort Deze week weer collecte Zij bediende zichzelf Personeelsavond in Lion d'Or Remmen weigerden Aanrijding tussen vrachtauto en bakfiets Hoofdinspecteur Meinema jubileert 25 jaar bij Haarlemse politie W ereldspaardag-record 3500 Haarlemmers legden 170.000 gulden in Burgerlijke Stand Wie zag ongeval op Staten Bolwerk? Baldadigheid met ernstige gevolgen ENMODE VESTEN PULLOVERS SANTPOORT Met „Oud-Heemstede Bennebroek" naar Rijksmuseum Zaterdagmiddag is de afdeling Haar lem van de R.K. Reclasseringsvereniging officieel in het bezit gekomen van een centraal kantoor, en daarmede is een sinds jaren gekoesterde wens van het bestuur in vervulling gegaan. Het bu reau. dat gevestigd is aan de Jansstraat no. 49 en reeds enige tijd in gebruik is, bevat twee ruime lokaliteiten, waarvan de een het eigenlijke kantoor vormt en de ander een vergaderruimte. Het pand heeft men in huur van de St. Elisabeths- Vereniging. Bij de officiële opening waren vele autoriteiten aanwezig. Van de kerkelijke overheid werd belangstelling getoond door de secretaris van het bisdom Haar lem J. Solleveld, en kapelaan W. De- kleermaeker, aalmoezenier van de ge vangenen en gedetineerden; de rechter lijke macht was vertegenwoordigd door mr. B. v. d. Burg, officier van Justitie, en rechter mr. H. Cocart; van het ge meentebestuur was wethouder A. J. M. Angenent aanwezig. Ook gaven verte genwoordigers van de Haarlemse politie, van zusterverenigingen en van het be stuur der St. Elisabeths vereniging blijk van belangstelling. Uiteraard waren verder talrijke leden en toezichthouders van de vereniging in het zaaltje, waar de opening werd verricht, bijeen. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer J. A. B. Klein Schiphorst, die een overzicht gaf van de voorbereidingen, welke tenslotte leidden tot de ingebruikneming van het nieuwe bureau. De eerste stap in de goede rich ting was te danken aan de vicaris-gene raal van het bisdom, mgr. J. M. Groot, die een gift van 1000 schonk. Daarna was het vooral de welwillende houding van de St. Elisabethsvereniging geweest, die de plannen voor verwezenlijking vat baar had gemaakt. De directie van de Twentsche Bank schonk enig meubilair, terwijl de R.K. Reclassering met een gift van 1000 eveneens een stoot voor waarts gaf. Er is reeds gebleken, dat het nieuwe kantoor door een straffere cen tralisatie de werkzaamheden zeer ten goede komt. Het is nu mogelijk om bin nenkort enige lang gekoesterde wensen in vervulling te doen gaan, zoals regel matige instructieve besprekingen met de celbezoekers en een systematische voor lichting van de toezichthouders. Hoewel het reclasseringswerk van de ene kant niet aan verambtelijking ontkomt, dient het, evenals het gevangeniswerk, toch in toenemende mate geïndividualiseerd te worden. De heer Klein Schiphorst besloot met een bede tot de Gever van alle goeds en verklaarde daarna de loka liteiten voor geopend. Een van de beide ambtenaren, die reeds hun werkzaam heden in de Jansstraat hebben aange vangen, de heer H. P. T. de Boer, kwam vervolgens aan het woord en ging de uitbreiding van het administratieve ap paraat na, sinds hij in 1946 twee school schriften met notities had overgenomen. Hij constateerde een kwaliteitsverschui ving in het reclasseringswerk. Waren vlak na de oorlog de economische de linquenten het grootst in aantal, thans hebben bijna alle reclassanten met waar lijk grote moeilijkheden te kampen, die het werk van de reclasseringsverenigin- gen zeer verzwaren. Aan een bureau vorming zoals momenteel is bereikt, viel dan ook niet langer te ontkomen. De heer De Boer wenste het bestuur van harte geluk met de aanwinst. Als officier van Justitie en als vice- voorzitter van het Genootschap tot Re classering sprak mr. B. v. d. Burg. Ook hij sprak zijn vreugde uit over het nieu we bureau, zo dicht in de buurt van de Justitie! Zijn eigen taak werd nu zeer vergemakkelijkt, omdat hij zich in de toekomst voor inlichtingen eveneens kon wenden tot de R.K. Reclasseringsvereni ging. Mr. v. d. Burg sprak de hoop uit. dat het bureau er toe zou bijdragen de reclassanten te helpen op de wijze, zoals zij allen de beste achten. Namens de Reclasseringsraad werd het woord gevoerd door mr. M. Stokvis. Aangezien het reclasseringswerk steeds in omvang toeneemt, dient ook de outil lage zich hieraan aan te passen, zo ver klaarde hij. Hij uitte zijn oprechte vreugde over de totstandkoming van het nieuwe kantoor en bood. als voorzitter van de Commissie van Samenwerking, het bestuur een vicusplant aan. Kapelaan W. Dekleermaeker wees op het huidige verschijnsel, dat steeds meer de nadruk wordt gelegd op de verbete ring van de reclassant. De omstandig heden in gevangenissen e.d. zijn meestal niet geëigend om de delinquenten op te voeden, weshalve zij onafgewerkt in handen komen van de reclasseringsver- enigingen. De nazorg zal hen moeten leren zich wederom aan de maatschappij aan te passen. Dit werk zal nu des te efficiënter kunnen geschieden in een centraal bureau. De rij sprekers werd gesloten door mejuffrouw M. W. M. Tack, lid van het damescomité van de gezamenlijke toe zichthouders, die aan de plechtigheid een feestelijk tintje verleende en namens alle toezichthouders en -sters het bestuur verraste met een electrische klok, als mede een fraai wandkleed. Een echtpaar uit Beverwijk had spontaan een prachtig crucifix geschonken, dat mej. Tack even eens overhandigde. De heer Klein Schiphorst dankte daar op alle sprekers en sprak zijn diepe waardering uit over de aanbieding der geschenken. Hij nodigde de aanwezigen vervolgens uit om de lokaliteiten eens nader te bezichtigen. Omtrent de werkzaamheden op het nieuwe bureau nog het volgende: Twee ambtenaren zullen vrijwel door lopend aan de Jansstraat no. 49 te be reiken zijn. De heer De Boer verzorgt de voorlichtingswerkzaamheden en de heer Stoop houdt zich bezig met nazorg en reclassering. Vanuit het bureau zullen de activiteiten op het gebied van de arbeidsbemiddeling geregeld worden, alsmede moeilijkheden op justitieel ter rein, zorg voor gezinnen van gedeti neerden, reclasseringsbezoek aan de ge vangenis etc. De afdeling Haarlem omvat het gehele arrondissement met 22 gemeenten. In de nabije toekomst zal worden overgegaan tot een vestiging van vaste spreekuren voor de Zaanstreek te Zaandam en voor de gemeenten in Noord-Kennemerland te Beverwijk. Nieuwe toezichthouders (sters) zijn bij het bestuur van harte welkom; er is nog steeds gebrek aan. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ik beken". Boven 18 jaar. Tijdert: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 er. 9.15 uur. Luxor: „Aan". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Broadway Rhythm", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Call me Madam". Boven 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong". Boven 14 jaar. Tij den: Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: Dinsdag 8.15 uur en Woensdag 2.30 en 8.15 uur: „Koppensnellers van de Amazone". Boven 14 jaar. Maandag 2 November Minerva: Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solist Herman Krebbers, viool, 8.15 uur. Dinsdag 3 November Stadsschouwburg: De Toneelvereniging in „Circus Knie", 20 uur (reprise). Concertgebouw: „Rokato" in „Een dorp verging", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.). Boskamp, Bloemendaalseweg 259: Expo sitie van meubelen en tapijten, alsmede beeldhouwwerken van W. Commandeur. Geopend 1017 uur (tot en met 7 Nov.). Dinsdagavond om 7.15 uur zal in Haarlem de eerste ronde van de piano wedstrijd voor kinderen gehouden wor den in het magazijn van G. A. Gold- schmeding's piano- en orgelhandel aan de Grote Markt, die hier ter stede de organisatie behartigt. Advert entte amstkrdamsevaart20 TEL. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Als voorzitter van het Haarlemse Co mité der Gezamenlijke Militaire Fondsen moge ik de burgerij van Haarlem aan bevelen de huis aan huis collecte, die dit comité dezer dagen organiseeert, als mede de straatcollecte op 6 November. De naam ..Gezamenlijke Militaire Fondsen" is geen pakkende naam. maar het doel zal U ongetwijfeld wel „pak ken". de zorg voor de weduwen en we zen van gesneuvelden en het welzijn van verminkte militairen. Weliswaar krijgen deze mensen een rijkspensioen, maar helaas voorzien deze pensioenen alleen in het allernodigste. Behalve deze allernodigste eerste levens behoeften zijn er nog heel veel andere behoeften. Om er maar enkele te noe men: herscholing van gewonden, zorg voor zieke gezinsleden. steun bij het inrichten van een woning of het aan schaffen van kleding, en wat U zeker bijzonder sympathiek zult vinden: deze fondsen nemen op zich de kinderen van gesneuvelden een zodanige opvoeding te geven, als zij zouden hebben gekregen, indien Vader nog leefde. Waar de vader zijn leven heeft gege ven voor onze zaak. is het ons aller plicht de nabestaanden zoveel mogelijk te helpen. Daarvoor vragen deze fondsen van U een muntstukje in de collectebussen, die U de komende week zullen worden aan geboden. of een bijdrage op de lijsten, die bij U aan huis worden gepresenteerd. De Ministers van Oorlog en Marine hebben toestemming verleend, dat mi litairen in uniform aan deze collecte deelnemen. Hieruit blijkt hoe hoog ook de Regering het belang van deze zaak aanslaat Bedenk: „ZIJ GAVEN ALLES!" Wat geeft U! De Burgemeester van Haarlem, Voorzitter van de Gezamenlijke Militaire Fondsen, CREMERS. Burgemeester Cremers karakteriseer de Zaterdagavond de Haagsche Come- die, tijdens de huldiging van Gees Laseur, als een gezelschap met een ar tistieke fijne beschaving en de zilveren jubilaris roemde in zijn dankwoord niet louter uit beleefdheid de Haarlemse Stadsschouwburgomdat het toneel er hoofdzaak is en alles geeft wat regis seurs en spelers zo gaarne verwachten. Deze vriendelijkheden werden voorafge gaan door een even vriendelijke, zij het niet byster verheven blijspel van Sacha Guitry .duistert U niet, Dames!" Toen het doek opging stond daar al ^ianstond& de feesteling, die na het in ontvangst nemen van een ovatie, in een lange, geestige monoloog de man, de vrouw en de liefde onder de loupe nam, als ouverture van het spel, dat met deze drie jongleert op ondeugende Franse wijze en waarbij de jongleur Guitry het morele evenwicht verloren zou heb ben als hij niet zo ontwapenend onse rieus philosophisch was geweest. Wij zullen de intrige niet nader aangeven en ons bepalen tot de prestaties van de groep, daarbij vaststellende, dat de be zetting van de kleine rollen opmerkelijk goed was, hetgeen lang niet altijd het geval is in een jubileumstuk. Een dwaas type baron van Theo Frenkel, 'n prach tige kruier van Luc Lutz, 'n levensechte oude bediende van Henk van Buuren. De jubilaris was bijna de gehele avond op de planken als de „ervaren" grijzen de echtgenoot, die de vrouwen meent te kennen en er heel wat gekend heeft. U kunt zich wel voorstellen hoe Laseur zo'n rol speelt. Naast hem Elisabeth Andersen, brutaal openhartig, gewiekst en met een intuïtie naar de victorie leidend. Aan de andere zijde Enny Meu nier, zo uit een schilderij van Toulouse Lautrec gestapt, de ouder geworden barmeid, levend op herinneringen (te recht kreeg zij een open doekje). Dan Carrie Rens, minder spectaculair en Gijsbert Tersteeg, de gentleman van altijd. De pointes zijn niet van de lucht en daarmede de lachsalvo's van het pu bliek. Ja, monsieur Sacha weet hoe hij de society kan behagen. Zij was er Za terdagavond in smoking en „lang". De huldiging duurde bijna een uur. Burgemeester Cremers noemde Laseur meester van de woordkunst en hij wil de hem namens de Haarlemse bevol king danken voor alles wat hij voor de toneelkunst heeft gedaan. Hij dacht spe ciaal aan degenen, die groot geworden zijn onder leiding van de meester. Uit zakelijke, artistieke en persoonlijke vriendschap bood hij een grote krans met bloemen in de stadskleuren aan. Dr. P. Schroder, sprekende namens een huldigingscomité, meende, dat het grootste geschenk voor de zilverling was een uitverkocht huis. Hij prees hem als regisseur, acteur en directeur en haalde een enveloppe met inhoud te voorschijn als bijdrage voor een studiereis. „Kom wat vaker," besloot spreker. Natuurlijk haalde de heer J. B. Schuil herinneringen op: aan het Leidseplein, het Centraal Theater etc., „Als Charof weet u de acteurs en actrices op te voe ren tot een hoogte, die ze zelf niet ver moeden," stelde hij vast. „Wij waarderen U bijzonder", aldus mr. A. Cohen, sprekende namens de So ciëteit „Teisterbant", „ook al omdat U ons land niet verlaten hebt, al trok ken Londen en Wenen aan Uw armen." Toen kwam mevr. v. Waveren naar voren om namens de dames, die toch geluisterd hadden, wat prettigs te zeg gen. Terwijl zij een uit een bloemen mand gestolen bloem in de revers van de feesteling stak, sprak zij de hoop uit, „dat vele jonge vrouwen aan Uw lippen mogen blijven hangen." De directeur van de Stadsschouwburg, de heer Herman Deinum, noemde ac teurs soms wonderlijk, lastig, wispeltu rig, maar. altijd aardig. Omdat dr. Tjeb- bo Fraóken ziek w.as,' bood h'ij ook de gelukwensen van het Alg. Ned. Toneel verbond aan. Toen was het woord aan de jubilaris. „Ik begin die huldigingen nu beslist, prettig te vinden," verklaarde hij. „Het toneel heeft de laatste jaren een groté plaats in de harten der mensen ge kregen en met recht, want vergeleken met het buitenland, is er op onze plan ken veel goeds en interessants te zien. Blijf komen!" riep hij uit en daarop volgde een donderend applaus. In de boven-foyer had tot slot een geani meerde receptie plaats. v. W. Advertentie De parochie van St. Agatha te Zand- voort heeft op waardige wijze haar priesterzoon, pater Dom H. A. W. Wyn ne, O.S.B.in haar midden ontvangen. Zaterdagavond werd de jonge priester, voorafgegaan door een schare bruidjes, in de parochiekerk ingehaald. Pastoor Van Diepen sprak een wel komstwoord, waarin hij de levensloop van Dom Wijnne schetste, waarna deze aan de talrijke gelovigen zijn zegen gaf en vervolgens, geassisteerd door pastoor Van Diepen en kapelaan Steenman, een lof celebreerde. Zondagmorgen droeg Dom Wijnne zijn eerste plechtige H. Mis op, ge assisteerd door de weleerwaarde heer J. Blom, oud-kapelaan van de parochie, als diaken en prof. Bohnen uit Sittard als sub-diaken. Pastoor Van Diepen was presbyter-assistens en kapelaan Steenman ceremoniaris. Het zangkoor voerde onder leiding van de heer Goos- sen zeer verdienstelijk de Missa St. Jacobi van Jan Nieland uit. Het orgel werd bespeeld door Albert de Klerk. De predicatie werd gehouden door pater A. Distel O.E.S.A. van het Trini- teitslyceum te Haarlem. In gloedvolle bewoordingen schetste de predikant de vreugde, welke er heerst over de wij ding van een jonge priester. Door God uit het volk gekozen om middelaar te zijn tussen God en de mensen. De waar digheid van het priesterschap en de macht van de priester werden vervol gens uitvoerig belicht, waarna pater Distel zich ricntte tot de neomist en besloot met een ontroerend woord tot diens moeder, waarin hij haar wees op het grote voorrecht moeder van een priester te zijn. Des middags vond in het patro naatsgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats. Het officiële gedeelte werd opgeluisterd door het parochiële zangkoor. Pastoor Van Diepen sprak de neomist toe en gaf uiting aan de vreugde van de Zandvoortse parochie over dit priesterfeest. De pastoor her- Naar aanleiding van berichten welke in enige kranten gecirculeerd hebben ojp grond van een door de perconeels- rad samengestelde mededeling aan de werknemers van de Holland-Nautic in zake een verder ontslag van arbeiders, deelt de directie van dit bedrijf mede, dat deze berichten voorbarig zijn. Voor het moment wordt een bevredigende oplossing mogelijk geacht, waarbij de door derden aangeduide moeilijkheden niet zouden optreden. Vrijdagavond is in de ouderdom van 59 jaar overleden de héér L. E. Q. Nolf, eigenaar van Nolf's Apotheek aan de Kruisstraat. De heer Nolf, die Belg van geboorte was, kwam in 1918 naar Ne derland. In Haarlem stichttee hij een apotheek, waarvan hij de voorgevel in Brugse stijl liet optrekken. Toen in 1923 de zwemvereniging „De Delft" werd opgericht, behoorde de heer Nolf tot een der oprichters. Voorts had hij zitting in het bestuur van de Kruis straatvereniging. ïA f dacht ook de overleden vader van de neomist, die een zeer gezien ingezetene van Zandvoort was. Als geschenk van de parochie bood hij aan een altaar van St. Agatha in de in aanbouw zijnde abdijkerk te Egmond. De pastoor zegde ook toe, dat Zandvoort een gebrandschilderd raam met de beeltenis van St. Agatha aan de abdijkerk zou schenken. In een vlotte, indrukwekkende toe spraak bedankte de neomist voor de grootse wijze, waarop de parochie van Zandvoort zijn priesterwijding heeft gevierd. Het altaar, dat de pa rochie schonk, beschreef hij als een symbool van Christus. De neomist beloofde dagelijks voor Zandvoort te zullen bidden en op het feest van St. Agatha de H. Mis voor die inten tie te zullen opdragen. De abt van Egmond, Dom Andries- sen, behoorde ook tot de aanwezigen en dankte voor de geschenken voor de abdijkerk. St, Agat'na behoort van oudsher tot de patronessen van de abdij en spr. schreef het daaraan toe, dat verschillende parochiekerken in deze omgeving aan St. Agatha zijn toege wijd. Tot de talrijke personen, die daarna hun gelukwensen aanboden, behoorden ook de burgemeester van Zandvoort en mevr. v. Fenema, alle doktoren, hoofden van gemeentelijke diensten en verschillende andere notabelen van Zandvoort. Met assistentie van oud kapelaan Bloem en kapelaan Steenman celebreerde de neomist tenslotte een plechtig danklof. De tekst van de Zaterdag op de Erebegraafplaats te Bloemendaal ont hulde gedenkplaten luidt als volgt: HET GEBEURDE IN DE MEIDAGEN VAN HET JAAR 1940 Duitse soldaten, overmachtig in bewapening en getal, overrompelden Nederland. Koningin en ministers weken uit naar Engeland en zetten vandaar, met eenheden van krijgsmacht en koopvaardij, tezamen met onze bondgenoten, den strijd voort. In het bezette land werden de organisaties van vrije burgers door den vijand ontbonden, de wetten ontkracht, de kerken bedreigd, de pers gemuilkorfd en de vrije be oefening van wetenschap en kunst verboden. Meer dan honderd duizend Nederlanders van Joodsen bloede werden in den dood ge jaagd, honderdduizenden mannen voor dwangarbeid gevangen. Toen TOEN STONDEN ER IN HET MIDDEN DES VOLKS MANNEN EN VROUWEN OP Tegen het geweld des vijands stelden zij overtuiging en geloof, tegen over het Germaanse heidendom het getuigenis van Christendom en Humanisme, tegenover de georganiseerde millioenen de onvervang bare waarde van den mens. Vreedzame burgers werden brandstichters, saboteurs en spionnen. Zij hoedden het vrije woord in illegale geschrif ten, hielpen de vervolgden, verdedigden het recht der ouders in de opvoeding, het ambtsgeheim van den arts en de vrije prediking van het Evangelie. Dank zij hen DANK ZIJ HEN, WAARVAN ER ENKELEN HIER RUSTEN was Nederland, in die dagen gemarteld en vernederd, nochtans vrijer en weerbaarder dan ooit. Door den vijand vogelvrij verklaard, wer kend in gebrekkig georganiseerd verband, met geen anderen meester dan het geweten, weerstonden zij den Duitsen aanslag op ons volks bestaan, gaven den twijfelmoedigen zekerheid, den zwakken kracht en den opgejaagden bescherming. Velen van hen stierven in gevangen schap of voor het vuurpeloton. Weinigen konden in deze rustplaats vergaderd worden. Verwijl niet te lang bij het verdriet om hen, die wij missen. Zoek niet hier ZOEK DAAR WAAR NEERLANDS VOLK LEEFT EN WERKT Zie hoe wijd zijn land is, hoe hoog zijn hemel, hoe dichtbij het ruisen van de geweldige zee. In deze gewesten zijn vrede en vrijheid groot geworden. Zij zijn de vruchten van geestelijke zuiverheid, eerlijk denken, naastenliefde en geloof. Bedenk, dat hetgeen gisteren bedreigd werd, heden en morgen opnieuw in gevaar kan verkeren. Bescherm het en wees waakzaam. Tot zolang moge het pad, dat tot deze stille plek leidt, begaanbaar blijven voor de voeten van allen, die zich hier bezinnen op de waardij van vrijheid en gerechtigheid. DAARTOE HELPE ONS GOD Zaterdag heeft met meer gezelligheid dan vormelijke plechtigheid een directie wisseling plaats gehad van het café restaurant ,,'t Heerenhek" aan het Plein te Haarlem. Nadat de heer L. Wasch zijn hotel „Lion d'Or" verkocht had droeg hij het andere bezit aan het Plein over aan de heer en mevrouw H. G. den Brave—Wasch, zodat de zaak „in de familie" blijft. Er werden wat herstel lingen gedaan en enkele veranderingen ten goede aangebracht. Belangrijk is, dat er tijdens de winteravonden een be schaafde muzikale ontspanning wordt gegeven. De pianist-zanger Jos. Rattink, vooral in Zwitserland bekend, zal de bezoekers enkele prettige uren bezorgen. Toen wij met het echtpaar Den Brave een praatje maakten, kwam de hotel accommodatie in onze stad ter sprake. Ii het niet jammer, merkten wij op, dat op dit prachtige punt slechts de parterre van een café gebruikt wordt. Twee of drie verdiepingen er boven op zouden zeer goed als hotel kunnen dienen. De heer Den Brave was het daarmede volkomen eens, maar meende, dat daar voor een flink kapitaaltje moet worden aangetrokken. Het punt zal inderdaad nóg aantrekkelijker worden wanneer de tramrails verdwenen zijn, want dan komt er meer ruimte voor parkeren en vermindert het lawaai. Het Plein is de invalspoort uit het Zuiden en daar bij een in het' voorjaar gehouden enquête is komen vast te staan, dat van de 100 gasten, die een hotel zochten en 15 met de trein kwamen, zal het goed zijn een vervanging van het voormalige hotel Den Hout" in studie te nemen. In de week van 2 tot 7 November zal het Plaatselijk Comité van de Geza menlijke Militaire Fondsen, waarin op genomen het Karei Doorman Fonds, het van Weerden Poelman Fonds, het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen, de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid, Stamil en de Prins Bernhard Stichting, een huis aan huis collecte en een straatcollecte organise ren ter versterking van de geldmiddelen van deze fondsen. Het plaatselijk comité, onder voorzit terschap van de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, doet een beroep op u om door uw gift de fondsen te helpen hun nobele taak zo goed mogelijk te vervullen. Zaterdagmiddag heeft de eigenaar van de zelfbedieningswinkel aan de Gene raal Cronjéstraat een vrouw op heter daad betrapt op diefstal van levensmid delen tot een totale waarde van onge veer f 8. Het bleek te zijn de 31-jarige Haarlemse J. S.—K. Zij is na verhoor door de politie wederom op vrije voeten gesteld. Weei U, da± U deze week onivangit h 1 lllimiMIMM x d 1 excl. statiegeld n Ter opening van de personeelsavond ield de heer G..M. Dord Jr., directeur an de N.V. Verkoop-maatschappij „Bovema" te Heemstede, een interessan- Spr. gewaagde van de Columbia-platen in van een dergelijke gramofoon- lindustrie. De bouw van een fa- 1 December 1948 kwam de eerste gra- En daardoor bleek dat aan een schreeu wend tekort behoorlijk kon worden vol daan. Spoedig volgde uitbreiding van de binnen- en buitendienst en de inrichting van het Columbia-house in Heemstede werd een feit, evenals het distributie centrum in Amsterdam. In betrekkelijk korte tijd domineerde Bovema op de Nederlandse markt. De platen van Doris Day, Frankie Lene en andere po pulaire figuren in dat genre werden van Heemstede uit in Nederland verspreid en daarmede kwam men aan de top in Europa. Bepaalde omstandigheden leidden er toe dat op het eind van 1952 het Ameri kaanse Columbia-repertoire moest ge staakt worden. Dat betekende een enorme klap, want daardoor viel ruim 50 pet. van het gehele repertoire weg. Bovema kreeg weer met grote moeilijk heden te kampen; het bedrijf zou moe ten worden ingekrompen, maar alles werd beproefd om de positie te hand haven. De contacten met producenten, die platen hadden van Europa, leverden eerst geen resultaat op. Tijdens een be zoek aan Amerika deed de directie er varingen op met de langspeel-platen, maar een goed succes werd geboekt toen in Engeland de rechten konden worden verkregen van His Masters Voice. Toen kon Bovema weer op voile toeren gaan draaien, al betreurt de di rectie de repercussies op de Nederland se gramofoonplatenmarkt. Het bedrijf telt nu 85 man personeel. D, heer Oord gewaagde van een zeker gevoel van vol doening, maar hij stelde nadrukkelijk vast, dat groot worden moeilijk is, maar 'groot blijven moeilijker. Ten aanzien van verschillende plan nen deelde spreker mede, dat de platen- kamer zal worden uitgebreid, waardoor deze de grootste in Nederland zal wor den. Ook de uitbreiding van het depot in Amsterdam staat op het program. Vandaag (Maandag 2 November) wordt een nieuw depot in Den Haag geopend. De export zal daarnaast vergroot wor den, want Bovema heeft de alleenver tegenwoordiging van Capitol in Indone sië, België en Luxemburg. Het Columbia-House is nu omgedoopt in gramophone-house. Na deze inleiding van de directeur las de heer Neumöller nog een brief voor van de heer Ploeger, die wegens ziekte afwezig was, en daarna vierden „de broeders en zusters in de zwarte schijf" met recht en reden het feest, dat hun door de directie werd aangeboden en waarvan de organisatie in handen was van de heren Kok en Hartman. Er werd lustig gekiend, de conferencier J. Sta vast zorgde voor de nodige variatie en „The Ballroom Artists", onder leiding van de heer B. Vellekoop, zorgden er wel voor dat de stemming er in bleef. Zaterdagmiddag heeft op de Amster damse brug een aanrijdting plaats gehad tussen een bakfiets, bestuurd door de 26-jarige koopman W. H. B. en een vrachtauto, bestuurd door de 19-jarige chauffeur J. M. S. De vrachtauto reed op de Amsterd|amse Vaart in de richting van de Spaarwouderstraat met een snel heid van 15 a 20 km per uur. Bij de voormalige Oude weg wilde de bestuur der van cle vrachtauto naar rechts deze weg oprijden, doch werol hierin verhin derd door een bromfietser, die op de Amsterdamse Vaart voor de voormalige Oude Weg stond. Toen de bestuurder van de vrachtauto wilde remmen gleed de rem (oliedrukrem) door. Door de voetrem op en neer te halen, trachtte de chauffeur nog olie in de remleiding te krijgen, doch dit gelukte niet. Inmid dels was de bestuurder van de bakfiets vanuit de Amsterdamstraat de Amster- damsebrug komen oprijden. Door het wei geren van de remmen van de vracht auto kon de bestuurder daarvan niet voorkomen dat hij met de voorzijde van zijn auto tegen de achterzijde van c|i bakfiets en de bestuurder daarvan op reed. De bestuurder van de bakfiets kwam op het wegdek te vallen. De vrachtauto, waarvan cte rem men weer pakten, kwam toen tot stil stand. Door deze aanrijding werd de be stuurder van de bakfiets aan het hoofd verwond en liep vermoedelijk een ge broken linkerschouder op. Hij is ter verpleging opgenomen in het Grote Gasthuis. Zondag 15 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer K. H. R. Mei nema, thans hoofdinspecteur, bij de Haarlemse politie in dienst trad. Hu werd 5 November 1906 in Borne ren. 15 November 1928 kwam hu dienst van de Haarlemse Polltle delijk tweede klerk. eQp stelling volgde twee ^?rh_5orderd tot October 1937 werd hij bevordera tot inspecteur tweede klas en p au 1947 volfide de promotie tot hoofdin specteur Hij is reeds verschillende ja ren belast iet de politieke recherche. Na de bevrijding heeft hij in de stad en ook daarbuiten vooral bekendheid ge kregen door zijn activiteit in het op sporen en arresteren van oorlogsmisda- digers. Hij was het, die de beruchte caféhouder Slot indertijd wist te arres teren. Mede als gevolg van zijn optre den is later zijn promotie tot hoofd inspecteur gevolgd. De inleg bij de Nutsspaarbank heeft Zaterdag de stoutste verwachtingen over troffen. Het grote succes van het vorig jaar werd nog ver overschreden. 3491 in leggers stortten op Wereldspaardag niet minder dan f 169.997,96 (v.j. resp. 3021 en f 148.316,41). 162 nieuwe spaarders werden }n§zZ schreven. Voorts werden niet tavaa dan 350 spaarbusjes ter lediging aan boden, waardoor een enorme n heid klein geld naar de spaarba ®CDeaCjeugdspaarbanken «pc 1S08 kinderen bezochten ae jeugd- spaarbank^ terwyi 193 nieuwe spaarder- tje4tiCveSwnde bijkantoor op het Nagtzaamplein werd door 648 spaarders bezocht en bij de nieuw geopende jeugd- spaarbank op het Leidseplein meldden zich 131 nieuwe spaardertjes aan, bij een totaal bezoek van 237 kinderen. De heer J. J* Weerman viert vandaag de dag dat hij een kwarteeuw in dienst is van het Gemeentelijk Waterbedrijf. De jubilaris is thans hoofdmeterher steller. Vanmiddag zal een deputatie van het personeel hem thuis bezoeken en het cadeau overhandigen. ONDERTROUWD: P Kloos en I. Prins; S. P. J. Stevens en W. A. Fopma. GEHUWD: E. J. Steffens en J. A. Mars; H. J. Veldink en L. C Groot Huize; P Antonisse en M. N. Smits; W. H. Jonge Poerink en E. van der Meij; J. van der Moot en M. Beneker; J. van Doorn en J. M. Gaartman; F H. Laagewaard en H, J. van Eijken. GEBOREN: A. M. P. Warmerdam— Driessen z; J. H. BetjesVan den Brink z; A. L. H. Versteeg—Hermelijn z; C. v. DijkBoots z; A VouteDe Boer z; J. G. VoorenTeeuwen z; C. G. Smit Beelen z: M. HonhofPlanting z; W. H. van der HorstMulder d; E. G. Meijer —Kemper d; J. F. Slieker—Linnekamp d; L. M. van VlijmenVan Duin d; A. W. FleurijBurger d. OVERLEDEN: C J: Frie, 73 j., Scho- tersingei; W. W. F. Hörchner, 81 j„ .Kre- lagestraat Zondag heeft een 19-jarig meisje E. W. N. M. bij de politie mededeling ge daan dat zij Vrijcteg ongeveer op het kruispunt Staten Bolwerk-Kennemer- plein-Kruisweg, toen zij daar per rijwiel reed, is aangereden door een wielrijder, die over het Kennemerplein met een bocht naar links in de richting van d|e Kruisweg reed en aan haar geen voor rang verleende. Door de aanrijding is zij komen te vallen en kreeg vermoede lijk een lichte hersenschudding en enige schaafwonden aan het hoofól De wiel rijder, die haar aanvankelijk behulp zaam is geweest, is daarna doorgereden. Getuigen van dit ongeval worden ver zocht zich met de afcteling Verkeerspo litie, Lange Wijngaardstraat 14, in ver binding te stellen. Op de Leidsevaart bij de Wester gracht hebben gistermiddag enige op geschoten jongens een meisje, dat ach terop de fiets bij haar vriendin zat, in het voorbijgaan van de bagagedrager getrokken, waardoor zij viel en met haar achterhoofd tegen de straat sloeg. Voorbijgangers hebben het meisje een woning binnengebracht, waar zij zo goed mogelijk werd verzorgd. Vermoe delijk heeft zij een lichte hersenschud ding opgelopen door het ergerlijk ge drag van deze knapen, die niet weten tot hoever zij in hun spel kunnen gaan. Advertentie en BARTEUORISSTR. 24 Haarlem tel. 20420 Of de pinkenhouders-ten-bate-van-de- kerk in Santpoort hun „pleegkinderen" nog beter verzorgen dan de boeren in Driehuis, of dat de Santpoortse kerk- pinken-commissie het vorig jaar een voordeliger inkoop heeft gehad, zal wel een open vraag blijven. Maar de op brengst per pink lag Zaterdag aanmer kelijk hoger dan Donderdag in Driehuis- „Betere kwaliteit" werd ons als veris13" ring gegeven, maar een tweetal veehan delaren, dat met lege handen hu'swaarts keerde, vond het „beestachtig auur Janus van Veen, die de verkoop leid de, was boven op een personenauto ge klommen en van deze verheven zit plaats af prees hu met succes zijn waar aan. En de boeren sigaar in het hoofd maar schrijven op de achter kant van hun sigarendoosjes. Er werd vrij hoog geboden en slechts 2 exem plaren van het halve dozijn gingen in andere handen over door afmijnen. Het goedkoopste exemplaar ging voor f 535 naar L. Schoorl, die er ook al een V0,°F 3 gekregen had. Het meeste geld betaalde J, Maas, die f 710 kreeg ?„eSte tellen. Frans Witteman, die de laatste voor f 640 dacht te hebben, hield alleen twee knaken plokgeld over, want zlJn broer Mees mijnde af op f 20. in totaal bracht de veiling van de zes dieren een bedrag van f 3.677 op. Daarin hebben de boeren, die de pinken gratis m de stal of in de wei hielden, een be langrijk aandeel, evenals dokter Kas, die zonder er een cent voor te vragen, de dieren een geheel jaar medisch ver zorgde. En dat is voor een kerkpinken- commissie een heel belangrijk ding. Tot besluit van het excursie-seizoen orga niseerde d'e vereniging „Oud Heemstede- Bennebroek" Zaterdagmiddag 1.1. een trip naar het Rijksmuseum te Amsterdam, waar aan ongeveer 45 personen deelnamen. Het uitstapje werd begunstigd door buitenge woon mooi weer, waardoor het een aange naam en prettig karakter kreeg. Te goed half drie was men op de plaats van bestemming aangekomen en al spoedig waren de dames en heren verdiept in al het schoons dat in zo grote mate in dit impo sante museum aanwezig is, dat men aan één middag veel te weinig heeft om alles slechts vluchtig te kunnen bezichtigen, zo dat de meesten zich vergenoegden bij een gedeelte. Even voor het vertrek hield de voorzitter van de vereniging, de heer H. Disselkoen een toespraak waarin hij de aandacht vroeg voor het laatst verschenen geschrift van de vereniging, samengesteld door de heer G. v. Duinen, dat ditmaal over het onderwijs handelt en waarin hij namens bestuur en leden dank bracht aan de schrijver voor de arbeid d'ie hij ook nu weer geheel be langeloos heeft verricht. Als tastbaar bewijs van deze dank bood hij de schrijver een kistje sigaren aan en me vrouw v. Duinen werd verrast met een doos je bonbons. Na dit aardige slot, rinkelde de bel al» teken dat het museum ontruimd moesi worden en te ongeveer 6 uur was ieder die aan deze excursie had deelgenomen, weer thuisgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2