Kerst- en Nieuwjaarskaarten voor het Kindernoodfonds Vijfde Kerstsluitsegelactie voor Ontwikkeling van N.-Guinea geremd door de ijskast-politiek LAXtER AKKERTJES LUCY staat in Luzern terecht wegens spionnage voor de Tsjechen Microfilm in een pot met honing werd hem fataal Veel leed wordt verzacht de t.b.c.-bestrijding Een roos Ook helicopters naar Utrecht? Immigratie van Nederlandse jonge vrouwen uit Indonesië dringend gewenst DRIE GEHEEL VERNIEUWDE PLEINEN IN ARNHEM Mgr. ALFRINK: „De katholieke officier is representant van zijn geloof en van zijn Kerk" mm msmm voor de vomiri Probleem rond gouvernements arbeiders Reinig Uw ingewanden Voetgangerstunnels onder Willemsplein Jongetje gedood bij motorongeluk GROOTMEESTER UIT DE TWEEDE WERELDOORLOG Reorganisatie verlangd Dodelijke aanrijding bij Crailo Opzettelijk het water ingereden? Truck omgeslagen, chauffeur gewond MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Gemeentesecretaris van Waalwijk doodgereden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Jongeren Organisatie K. V.P. Benoemingen bisdom Haarlem Slippende auto geramd door tegenligger Geheime zender opgespoord (Van onze Haagse redactie) Binnenkort zal een begin worden ge blaakt met de verkoop van de Kerst en Nieuwjaarskaarten van de UNICEF, bet Internationale Kindernoodfonds der Verenigde Naties. Dit fonds had aan vankelijk tot taak, hulp te brengen aan Qe noodlijdende kinderen in door de oorlog geteisterde gebieden. Dit is langzamerhand uitgegroeid tot ver achting van het leed van de kinderen Jh de z.g. achtergebleven gebieden. In 06 periode 1951 tot Maart 1953 werden Pr°jecten hiertoe goedgekeurd, welke een besteding van 29.360.000 dollar vergden. De taak van de UNICEF is °-a- de bestrijding van malaria, tuber culose, honger, framboesia, diphterie, rampen, etc. Hoe ontstellend de toe stand in de achtergebleven gebieden is, bewijst wel het kindersterftecijfer. In 1949 bedroeg dit voor Ceylon 87, Ma- lakka 81, India 123, Thailand 66. In Ne derland was dit cijfer in 1949: 27. Voor een grote stad als Rangoon bedroeg het Den Haag. sterftecijfer in 1949: 368. Voor bijvoor beeld Den Haag was dit cijfer in het zelfde jaar 20. Overbodig dus te zeggen, dat het werk van de UNICEF dringend noodzakelijk is. Het geld voor al deze acties moet worden verkregen uit vrijwillige bij dragen, daar in tegenstelling tot de meeste organisaties van de V.N. de on kosten van de UNICEF niet omgesla gen worden over de deelnemende lan den. Het zijn hoofdzakelijk de regerin gen van de diverse landen, die het werk van het Fonds bekostigen, doch ook particulieren leveren hun aandeel. De Nederlandse bijdrage beloopt mo menteel f 100.000. De Kerst- en Nieuwjaarskaartenactie is bedoeld, om deze bijdrage zoveel mogelijk te verhogen en om aan het werk van de UNICEF in breder ver band bekendheid te geven. De belang stelling voor de kaarten neemt steeds meer toe. In 1951 werden 450.000 kaar ten verkocht, terwijl het vorig jaar dit aantal steeg tot anderhalf miilioen. De Kerst- en Nieuwjaarskaarten zijn van heden af verkrijgbaar, o.a. bij de Ne derlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Alexanderstraat 2, Voor de vijfde maal zal de Neder landse centrale vereniging tot bestrij ding der tuberculose dit jaar haar Kerstsluitzegelactie houden. Deze actie is Vrijdag begonnen en zal tot Kerst mis duren. Het vorige jaar werd door de verkoop van sluitzegels, die drie cent per stuk kosten, een netto-op brengst van f 46000 bereikt. De opbrengst van de kerstsluitze gelactie komt ten goede aan de pro vinciale bureaux en aan de nazorg van de T.B.C. patiënten. Weliswaar «rordt het leeuwendeel van de kosten iter T.B.C. bestrijding door het Rijk betaald, doch er moeten gelden be- Toen koningin Frederika van Griekenland dezer dagen in New York uit het vliegveld stapte, werd haar een rode roos overhandigd met een briefje voor het meisje van het vliegtuig". De koningin vermoedt, dat de at tentie afkomstig is van twee Ameri kaanse soldaten, die zij tijdens de oorlog in een vliegtuig heeft ont moet, toen zij uit Egypte, waar ze haar echtgenoot had bezocht, terug keerde naar Zuid-Afrika. De konin gin had zich tijdens de tocht erg eenzaam gevoeld en de twee Ameri kanen hebben haar toen een beetje opgevrolijkt. De vorstin had haar naam niet bekend gemaakt, maar de soldaten moeten later vernomen hebben wie hun koninklijke reisge note was. schikbaar zijn, voor posten, die niet door het Rijk worden vergoed. De Em- mabloemcollecte en de Kerstsluitze gelactie moeten worden gezien als een aanvulling op de subsidie-inkomsten. De nazorg wordt niet gesubsidieerd, ondanks het feit, dat de laatste jaren steeds meer aandacht aan de nazorg wordt besteed. Dank zij de gelden, die buiten de Rijkssubsidie om worden ontvangen, kunnen ex-patiënten, die niet in hun oude beroep kunnen terug keren, aan scholings- of herscholings cursussen deelnemen. Ook worden trainingstoelagen verstrekt aan oud patiënten, die nog niet het volle loon van vaklieden kunnen verdienen, om dat zij in een bepaald beroep nog niet voldoende zijn geschoold. De zegels, die ook dit jaar bij de verscheidene verenigingen en instellingen en waar schijnlijk ook in stands in grote win kelmagazijnen zijn te verkrijgen, zijn groen van kleur en tonen behalve het T.B.C. kruis in het rood een besneeuwd dennentakje. De zegels zijn ontworpen door Dirk van Gelder uit Veere. Twee kinderen, die de hulp van het Kindernoodfonds der Verenig de Naties dringend nodig hebben. B. en W. van Utrecht hebben in na der antwoord op vragen van het raads lid de heer Derks medegedeeld, dat bij het onderzoek naar de mogelijkheid een helicopterverbinding met Utrecht tot stand te brengen, zowel van de zijde der gemeente als van de zijde der Kamer van Koophandel contact is opgenomen met de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" Daarbij is komen vast te staan dat de „Sabena" vooralsnog niet in staat zal zijn haar helicopterluchtnet in Neder land uit te breiden als gevolg van een tekort aan materieel. Niettemin is ge bleken dat de „Sabena" in beginsel niet afwijzend staat tegenover een dergelijke uitbreiding. Tevens heeft zij haar be reidheid te kennen gegeven om, tegen de tijd dat een expansie in overweging genomen kan worden, haar vertegen woordiger in Nederland contact te doen opnemen met de Kamer van Koophan del te Utrecht. De gemeente wil harer zijds komen tot een definitieve plaats bepaling en ontwerp ener heli-haven, waarbij uiteraard de bevoegde rijks instanties zullen worden betrokken. Een en ander is reeds enige tijd door de ge meente in studie genomen. De vijftigjarige heer B„ secretaris der gemeente Waalwijk, is Zaterdag avond, rijdende op de fiets tussen Waalwijk en Kaatsheuvel, door een auto aangereden. Het slachtoffer is De z.g. ijskastpolitiek, welke de Nederlandse regering geruime tijd ten aanzien van Nieuw- Guinea heeft gevolgd, heeft de ont wikkeling van dit gebiedsdeel onmis kenbaar geremd. Deze opvatting zal, naar met zeker heid mag worden aangenomen, tot uitdrukking komen in het rapport, dat de parlementaire missie Nieuw- Guinea zeer binnenkort aan de Sta- ten-Generaal zal uitbrengen. De leden van de parlementaire missie hebben kunnen constateren, dat de ont wikkelingsmogelijkheden in Nieuw- Guinea evenzeer voor het oprapen liggen als de steenkool in enkele heuvelachtige streken. Opvallend is voorts de nikkel rijkdom van het Cycloopgebergte. Meer dan veelbelovende vooruitzichten biedt het exploiteren der oliebronnen. Wil men deze mogelijkheden kunnen honoreren, dan zal uiteraard de grootst mogelijke aandacht moeten worden ge schonken aan het vraagstuk der werk krachten. Aantrekking van het particu lier initiatief kan hierbij niet worden gemist, want door ambtenaren alleen is het land niet tot ontwikkeling te bren gen. Dit neemt evenwel niet weg, dat de parlementaire missie evenzeer tot de conclusie is gekomen, dat Nieuw-Guinea een geselecteerd en goed betaald ambte narencorps niet kan ontberen. De huidige situatie geeft een beslist te geringe in nerlijke samenhang van het ambtenaren corps te zien, alsook onvoldoende te achten ovgfleg met krachten uit de vrije maatschappij. Bij het economisch tot ontwikkeling brengen van Nieuw-Guinea, is voor missie en zending evenzeer een belang rijke taak weggelegd als bij de geeste lijke en de sociale verheffing van de inheemse bevolking. Die inheemse be volking zal naar het oordeel van de parlementaire missie uitstekende werk krachten kunnen leveren, wanneer men er slechts in-slaagt de Papoea aan ge regeld werken te wennen. Invoering van het spelelement blijkt hier tot gunstige resultaten te leiden. Willen wij aan het buitenland de oven tuiging bijbrengen, dat het ons inder daad ernst is met het tot ontwikkeling brengen van dit gebiedsdeel, dan rijst evenwel de vraag, of de op de begroting 19531954 uitgetrokken bedragen niet te zeer aan de lage kant zijn. Brandend probleem Het rapport van de parlementaire missie za] bijzondere aandacht schenken aan een brandend probleem, dat samen hangt met een duizendtal, hoofdzakelijk in Hollandia tewerkgestelde Gouveme- mentsarbeidcrs, de z.g. DETA-jongens. Deze werkkrachten, onder wie zich ook minderjarigen bevinden, zijn geheel aan zich zelf overgelaten en zeer slecht ge huisvest (er wonen er zelfs o ironie in ijskasten). Verbittering is hiervan het gevolg. Sommigen laten hoofdhaar en baard ongelimiteerd groeien en ma- in deze omstandigheden blijk van een hoog moreel. Twee feiten verdienen in dit verband speciale vermelding, n.l. het ontbreken van elke gezonde ontspanningsmogelijk heid (in Hollandia is alleen één leger- bioscoop waar bovendien geen ontspan ningsfilms worden vertoond) en de on gunstige verhouding tussen het aantal mannen en vrouwen (in Hollandia is de verhouding zeven mannen tegen één vrouw) Kortgeleden heeft men aan de laatst genoemde ongewenste situatie een einde trachten te maken, door een aantal Ne derlandse jonge vrouwen uit Indonesië te doen overkomen. In hoofdzaak ging het hier evenwel om typisten met een hoger peil van ontwikkeling dan de DETA-jongens, zodat er van contact weinig sprake was. Uit sociale overwegingen, acht de par lementaire missie verdere immigratie van Nederlandse jonge vrouwen uit Indonesië dan ook dringend noodzake lijk, doch dan jonge vrouwen van het zelfde ontwikkelingsniveau als de DETA-jongens. Als huishoudelijke hulp zouden deze jonge vrouwen zeker em plooi kunnen vinden. Gebrek aan voorlichting Wat de parlementaire missie verder heeft getroffen, is het ontstellend gebrek aan goede voorlichting, dat deels samen hangt met de slechte communicatie middelen. Een goed voorbeeld van dit laatste is het feit, dat de gouverneur van Nieuw-Guinea van Biak uit maar anderhalf uur per dag bereikbaar is. De kustverbindingen worden door de K.P.M. onderhouden met enkele grote stomers. In het binnenland is het trans portprobleem zeer nijpend. Ook dit zal moeten worden opgelost, wil het enorme gebied met zijn rijke mogelijkheden, tot ontwikkeling gebracht kunnen worden. Advertentie (Van onze correspondent) Het oude centrum van de Gelderse hoofdstad was Zaterdag getooid met vlaggen ter gelegenheid van het ge reed komen van drie geheel ver nieuwde pleinen; het Willemsplein, het Nieuwe Plein en het Stations plein. Tegelijk werden de voetgan- overleden. De B. laat een groot gezin ken een totaal vervuilde en verwaarloos- achter. de indruk. Anderen echter, geven ook Advertentie Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het Diocesaan Missie-Bureau te Den Haag, de weleerw. heer P. J. van Stalen, die kapelaan was te 's Gravenhage. (H. Hart). Tot kapelaan aldaar is benoemd he weleerw. heer J. Scholten; te Am sterdam (H. Joan de Doper) de wel eerw. heer J. M. Wijsbroek; te Am sterdam (H. Bonifacius) de weleerw. heer H. J. Kaandorp; te Halfweg de Weleerw. heer J. Th. van der Zalm; ie De Weere, de weleerw. heer H. Sam son, die assistent was te 's Gravenhage (H. Liduinai. (Van onze correspondent) Te Appingedam is Zondagmiddag een zeer ernstig ongeluk veroorzaakt door nonchalance van J. v. d. M. uit Appinge dam. De man maakte per motor met het jongetje van zijn kostbaas, de negenjari ge J. B. uit Loppersum, voorop de ben zinetank en zijn dochtertje achterop een tochtje door de omliggende dorpen Hii liet nabij de steenfabriek Garrelsweer het vooropzittende jongetje sturen. Het kind verloor de macht over het stuur en de motor vloog tegen een boom" Het Jongetje was op slag dood, de man kreeg *on schedelbasisfractuur en het meisje ernstige verwondingen. Beiden moesten haar het ziekenhuis te Groningen wor sen gebracht. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Rudolf Roessler, een van de grote spionnen voor Rusland tijdens de Twee- ae Wereldoorlog, moet vandaag in Lu zern voorkomen, beschuldigd van spion nage tegen de Westelijke mogendheden voor de Tsjechoslovaakse geheime dienst. Roessler verschafte onder de schuilnaam „Lucy" tijdens de oorlog in lichtingen van onschatbare waarde aan Rusland, o.m. twee weken voordat het gmg gebeuren het nieuws van de Duitse invasie. Ofschoon hij een Duitser is, heeft hij nooit in Duitsiand gewerkt. Hij ontving zijn inlichtingen in Luzern. waar hij aan het hoofd stond van de uit geverij „Vita Nova". Zijn bronnen onder de hoogsten in het Duitse opperbevel zijn nooit ontdekt. Roessler en zijn con tactman, dr. Schnieper, een Zwitserse journalist, zullen voor een Zwitsers fe deral hof terechtstaan wegens het her vatten van hun spionnagebedrijf uit de oorlog en het verzenden van naar schat ting 160 rapporten aan Tsjechoslovaktje over Britse, Amerikaanse, Franse en Deense defensiemaatregelen in Europa. Krachtens de Zwitserse wet is spion nage voor een buitenlandse mogendheid een misdaad, ook al is de spionnage niet gericht tegen Zwitserland zelf. In Octo ber 1945 werd Roessler veroordeeld voor zijn spionnage ten gunste van Rusland, maar hij werd „niet strafbaar" ver klaard, omdat hij zijn inlichtingen be schikbaar had gesteld voor de Zwitserse geheime dienst. Dit deed hij via Schnieper, die tijdens de oorlog als Zwitsers geheim agent heeft dienst ge daan. De acte van beschuldiging tegen het tweetal beslaat 31 pagina's. Zij zouden hun activiteit hervat hebben in 1947 op verzoek van een lid van het bureau van de Tsjechische militaire attaché. Tot het begin van dit jaar hebben zij Tsjecho- slowakije geheime inlichtingen verstrekt Teen viel een van hun geheime boodschap pen door een toeval in handen van ae Zwitserse eontra-spionnage. Op 9 Maart werden zij gearresteerd. De beschuldiging spreekt vanschuil namen, geheime radio-zenders, micro- Mms en „zwarte" reizen over de Tsjechisch-Oostenrijkse grens. Óok wordt gezegd, dat zij, toen zij gearres teerd waren, van plan waren hun activi teit uit te strekken tot de Verenigde Staten. Schnieper is een hechte vriend van Roessler geworden, nadat deze in 1933: toen Hitier aan de macht was gekomen, uit Duitsland gevlucht was. Daarvoor is Roessler hoofdredacteur geweest van de Augsburger Allgerheine Zeitung en di recteur van de Duitse Bühnenvolksbund. Beide verdachten ontkennen dat zij com munisten zijn. Roessler heeft bij het vooronderzoek verklaard, dat hij zijn spionnagewerk heeft hervat om zijn magere inkomen uit de uitgeverij aan te vullen en omdat de naoorlogse ontwikkeling in Duits land en het gevaar van een herbewa pening van Duitsland hem in verzet brachten tegen cte Amerikaanse politiek in Duitsland en Europa. Roessler en Schnieper zouden sinds 1947 in totaal ruim 40.000 gulden van de Tsjechen hebben ontvangen. Hiervoor stelde Roessler gedetailleerde rapporten op over de ligging van Britse en Ame rikaanse vliegvelden in Europa, de rol van Koreaanse oud-strijders als instruc teurs voor het Amerikaanse leger, de resultaten van Amerikaanse manoeuvres in Duitsland, plannen voor het vestigen van NATO-vliegvelden in Denemarken, plannen voor het Duitse contingent in de Europese Defensie-gemeenschap, de beoogde wederopbouw van de Duitse vliegtuigindustrie, de organisatie en sterkte van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland en de activiteit van de „met Amerikaans geld gesubsidieerde" anti communistisch ondergrondse bewegingen in Oost-Europa. Ais inlichter, aldus de acte van beschuldiging, stond Roessler stellig bovenaan, maar tijdens het voor onderzoek heeft hü geweigerd zijn bron nen met name te noemen. Hooggeplaatste personen uit Duitsland en van elders hebben Roessler herhaal delijk in Luzern bezocht, met hem ge correspondeerd1 of contact met hem ge had tijdens zijn buitenlandse reizen. Hij heeft ook een verzameling van 20.000 knipsels uit kranten en periodieken over militaire aangelegenheden, waarmee hij zijn inlichtingen vergeleek. Schnieper stuurde of bracht, de rapporten op mi crofilm naar verschillende schuiladres sen van de Tsjechische geheime dienst in Duitsland, Oostenrijk en Tsjechoslo- vakije. De Zwitserse contra-spionnage kreeg het duo te pakken toen een pot honing, geadresseerd aan Josef Rudolf. Linienstrasse 106, Düsseldorf, onbezorgd' terugkwam en geopend werd door een postbeambte. In de honing verborgen bevond zich een rapport over het Ame rikaanse leger op microfilm, In de acte wordt een notitie aange haald van Roessler waarin hij aan biedt zijn activiteit uit te strekken tot de Verenigöle Staten tegen een extra betaling van 1400 gulden per maand. De notitie zegt, dat Roessler via mevrouw Theresa Hildebrand van het blad „Common Cause" in Chicago zeer waarölevolle contacten kan maken met een aantal hoogleraren in d:e Verenigde Staten, ook directeuren van een gas- en electrieiteitsonder- nemmg, vliegtuigfabriek en een labo ratorium van de General Electric. Dit zou waardevolle inlichtingen kun nen opleveren over de Amerikaanse bewapening, aldus Roessler. Voordat hij antwoord hadl, werd hij gearresteerd. De beschuldiging wijst er met nadruk op, dat Roessler de Ameri kaanse namen uit een exemplaar van Common Cause had gehaaldl en geen der" dragers iets met de zaak uitstaande heeft. Het proces zal drie dagen duren. (Van onze correspondent) In Pays Bas te Nijmegen kwamen Zater dagmiddag de leden van de Kring Gelder land van de Jongeren Organisatie in de K.V.P. bijeen om te beraadslagen over het voortbestaan van de Jongeren Organisatie. Het was het verlangen van vele jongeren geweest in eigen kring van gedachten te wisselen over een uitlating van burge meester Matser van Arnhem, voorzitter van de kring Gelderland van de K.V.P., die in het jongste zomerweekend te Oosterbeek had gesproken over de taak en positie van de jongeren in de K.V.P. Zijn persoonlijke mening was toen, dat een aparte Jongeren Organisatie in de K.V.P. overbodig was. De heer W. Gielen uit Nijmegen onder wierp, bij wijze van inleiding, de huidige status van de Jongeren Organisatie aan een critisch onderzoek. Hij ontkende het nut van een Jongeren Organisatie tot versterking van het politiek bewustzijn, van zuiver solida- risme en vooral voor persoonlijke politieke vorming van jongeren niet, maar vroeg zich af, of daarvoor nu wel een Jongeren Orga nisatie in haar huidige vorm nodig is. Kan de jongere in gewoon artijverband ook niet gevormd worden en kan hij daarin ook niet zijn stem laten horen? Spr. pleitte voor een meer sobere organi satie, zonder afgevaardigden van de Jonge ren Organisatie in de hoofdorganisatie en zonder dat de jongeren gerechtvaardigde invloed op de partij verliezen. Spr. was voorstander van jongeren-groepen, welke direct aansluiten op de actie en het doel van' de K.V.P., welke aan de jongeren alle mogelijke voorlichting en documentatiema teriaal kan verschaffen voor verdere vor ming der leden. Spr. was voorstander van contactgroepen welke de jongeren-groepe ringen in verbinding kunnen stellen met die der ouderen. De plaatselijke jongerengroe pen zouden dfstrictsgewijs met elkander in verbinding kunnen blijven. De K.V.P. zou dan ook financieel de jongerengroepen meer kunnen bijstaan. De landelijke top, welke de Jongeren Organisatie in haar huidige vorm kent, zou kunnen verdwijnen. Bij de gedachtenwiseling bleken de me ningen verdeeld. Het platteland was meer voorstander van onafhanklijke jongeren groep dan de stad, b.v. Nijmegen, dat zich geheel achter de heer W. Gielen stelde. Vele jongeren vreesden, dat zij door de ouderen, vooral op het platteland, opzij ge drongen zouden worden. De heer v. d. Ark uit Den Haag, spreken de namens het landelijk secretariaat, spoor de ook aan tot bedachtzaamheid. Hij miste voldoende élan bij de jongeren, die eigen geluid niet voldoende lieten horen. Tenslotte stelde de voorzitter namens het bestuur een motie voor. Hierin werd vertrouwen uitge sproken in het hoofdbestuur van de K.V.P. en tegelijk de wenselijkheid geuit een com missie uit de ledep te benoemen, welke commissie binnen de kortst mogelijke tijd een rapport zou uitbrengen over eventuele reorganisatie van de Jongeren Organisatie. De commissie heeft de grootst mogelijke vrijheid van handelen en zal haar rapport voorleggen aan een algemene vergadering, welke dan de eindbeslissing heeft. Men hoopt in Januari hiermede klaar te zijn. In de commissie werden benoemd twee be stuursleden en verder afgevaardigden van Nijmegen. Arnhem, Tiel, Veluwe, Betuwe, Maas en Waal, Achterhoek en Bommeler- waard. gerstunnels onder het Willemsplein in gebruik genomen. Dat gebeurde door het doorknippen van een wit lint door de oud-burgemeester van Arnhem, mr. S. H. de Monchy die toevallig in Arnhem was en van een blauw lint door mevr. Matser, echtgenote van de huidige burge meester. Een groot aantal genodigden was hier bij tegenwoordig: de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, het gemeentebe stuur van Arnhem, talrijke raadsleden, vertegenwoordigers van de ministers van Sociale Zaken, Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken, vertegenwoordigers van de Rijks- en van de Provinciale Wa terstaat, directie en een delegatie arbei ders van de maatschappij, die pleinen en tunnels heeft aangelegd. Na de ope ning van de tunnels maakte het gezel schap een wandeling door de binnenstad, burgemeester Matser verrichtte onder wijl even de start van de Willemsplein Rallye, waaraan een schier onafzienbare file auto's en motorrijwielen deelnam en tenslotte verenigden de genodigden zich in café Bristol. Daar hield burgemeester Matser een toespraak, waarin hij o.a. zei, dat Arn hem door al deze ingrijpende wijzigingen was geworden van een saai provincie stadje tot een stad met meer allure. Op dê weg HilversumBussum is in de nacht van Zaterdag op Zondag kwart over twaalf ter hoogte van het zwem bad Crailo een ernstig ongeval ge schied, dat aan de 21-jarige C. van 't K. uit Hilversum het leven heeft ge kost. Op genoemd tijdstip probeerde een personenauto met de 29-jarige P. van 't K. uit Badhoevedorp aan het stuur en C. van 't K. en de dames I. van t K. uit Badhoevedorp en N. van B. uit Bus sum als passagiers, enige auto's te pas seren op het moment dat een tegenlig ger naderde. P. van 't K. remde om weer achter de auto's te geraken, maar door de gladheid slipte zijn auto en maakte een slag om. De auto kwam dwars op de weg te staan en werd ge ramd door de tegenligger. C. van 't K. werd daarbij zo ernstig gewond dat hij later in het ziekenhuis overleed. De be stuurder liep een kaakfractuur en snij- wonden op. De damespassagiers kwa men er met snijwonden af en konden, na verbonden te zijn in het ziekenhuis, huiswaarts keren. De bestuurder van de aanrijdende auto, H. S. uit Bilthoven, brak zijn knieschijf en liep snijwonden op. Zijn vrouw kreeg een hersenschud ding en hoofdwonden. De botsing ver oorzaakte veel materiële schade. (Van onze correspondent) Verdacht van een poging tot moord op zijn echtgenote is een inwoner van Stadskanaal, E„ in het huis van bewa ring te Assen ingesloten. Vorige week waren E. en zijn vrouw per auto uit Stadskanaal vertrokken. In Buinerveen reed de auto plotseling in een kanaal. Dank zij hulpvaardige handen kon het echtpaar behouden op het droge worden gebracht. Daags na dit gebeuren heeft de vrouw van E. de Rijkspolitie er van in kennis gesteld dat het ongeluk door haar man was geënsceneerd, met de bedoeling haar te laten verdrinken. Na een onder zoek door de politie werd de man in. arrest gesteld. Een truck met oplegger afkomstig uit Breda, is Zaterdagmorgen half acht op de Rijksweg bij de Moerdijkbrug aan de Brabantse zijde van de weg geraakt en omgeslagen. De chauffeur de heer P. van T. werd licht gewond. De truck en de oplegger werden zwaar beschadigd. De geheime zender „Bloemfontein", waarmede in de boerderij van de landbou wer J. O. D. in Nieuw Wolda werd uitge zonden, is Zondagmiddag door een ambte naar van de opsporingsdienst van de P.T.T. opgespoord. De eigenaars blijken de heren V. en B. uit Hoogezand te zijn. De zend- installatie is in beslag genomen. (Van onze Utrechtse correspondent) Op de Zaterdag te Utrecht in de Diet- sche Taveerne gehouden feestvergade- ring van de Algemene Rooms-Katho- lieke Officierenvereniging (A.R.K.O.), richtte Z. H. Exc. mgr. J. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, zich in een korte toespraak tot de aanwezigen. Het verheugde mgr. Alfrink te kunnen op merken, dat hij ook in deze kring zo bijzonder welkom was, hetgeen een be wijs genoemd mocht worden voor de hechte band tussen de Kerk en de ge lovigen. Mgr. wees er op, dat de alge hele democratisering ook aan het leger niet was voorbijgegaan. Vroeger ging de persoon schuil achter de distinctieven, tegenwoordig bepaalt de persoon van de officier de stand van de distinctie ven. En niet alleen hierom is de taak van de officier zoveel moeilijker geworden; de katholieke officier wordt gezien ais een representant van zijl geloof en zijn kerk. Zonder het te weten kan hij een wegwijzer zijn of een hinderpaal, bij de kennismaking van anderen met het ka tholieke geloof. De beste apologie is veelal nog steeds het goede voorbeeld. De maatschappe lijke taak van de officier is daarom ook zo moeilijk omdat de vader van het ge zin-van-de-toekomst gedurende ander half jaar aan zijn leiding is toever trouwd. Niet alleen voor de verbetering van de sociale positie maar juist als steun bij deze moeilijke zaak van de officier kan de A.R.K.O. bijzonder veel goed werk verrichten, aldus mgr. Alfrink. De bijeenkomst begon Zaterdagmorgen met een H. Mis in de Sacramentskapel te Utrecht, welke werd opgedragen door luitenant kolonel-aaimoezenier P. G. Schoonebeek, met assistentie van majoor aalmoezenier G. F. H. Veldhuis en re serve majoor-aalmoezenier B. P. F. Rohling. Op het huishoudelijk deel van de ver gadering, welke werd voorgezeten door lt.-gen. A. G. J. M. F. van der Kroon, werd onder meer een advies uitge bracht over de katholieke militair. Het advies concludeert dat de hele katholieke gemeenschap er voor zorg dient te dragen dat, uit oogpunt van billijkheid, gedurende de diensttijd, ten bate van zijn persoonlijkheid, de mili tair in zijn verhouding tot God, tot de kerkelijke en burgerlijke gemeenschap, tot zijn werkgever of arbeid, maar voor al tot het gezin, niet gestoord, maar ge sterkt worde. Aansluitend aan het huishoudelijk deel van de vergadering sprak gen.-maj. Th. Mathon over de „Integratie in de Euro pese verdediging" Spr. wees erop dat zo het beleid betreffende het materieel in de E.D.G. al voldoende geregeld was, het personele beleid nog veel te wensen overliet. De ideologische paraatheid en de geestelijke weerbaarheid, welke uiterst belangrijke voorwaarden zijn in het kader van de totale oorlog, moeten bewust worden aangekweekt. Onder de genodigden bevonden zich kol. mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofd aalmoezenier, mr. J. J. M. 7ens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, lt. kol. A. Vreeswijk namens de minister van Oorlog, burgemeester De Ranitz van Utrecht en vertegenwoordi gers van zusterverenigingen. Mgr. Alfrink heeft Zaterdag een gedeelte van de jaarvergadering van de R.K. Officierenvereniging bijgewoond in de uietse Taveerne te Utrecht. Tijdens de vergadering hield mgr. een korte rede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3