BIDAULT tracht te bemiddelen in de kwestie-Triëst Italiaans uitvoerverbod van benzine naar Joegoslavië? Beloning naar prestatie zal landarbeider zijn liefde voor de akker teruggeven Duizend mijnwerkers nodig gunstiger dan in de landbouw r SCHEEPVAARÏBERICHTEN f De arbeidsvoorwaarden zijn elders Grote wervingsactie voor „ondergronders" 521ste STAATSLOTERIJ Opstandelingen in Atjeh geven zich over AKKERBOUWERS-L.T.B. IN HAARLEM BIJEEN V. J MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 PAGINA 4 Officiële verklaringen laten weinig hoop Indische Nederlanders: Voortgezet verblijf in Indonesië aan te bevelen Mgr. Lucas in India: Missie moet zich van de politiek onthouden K.L.M.-hotel te Biak geopend Kathleen.Ferrier-beurs Nieuwe resident in Nieuw- Guinea geïnstalleerd A Akkerbouwers uit ramp gebied betuigen dank Vervreemding land bouwgrond pss Mé Lichtvaardig gebruik van vuurwapen? MARKTBERICHTEN SS 938 9I7 982 786 828 857 892 894 De ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen, die deelnemen aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, hadden Zaterdag in Parijs een bijeenkomst. De Franse minister Georges Bidault was daarbij het middelpunt van een aantal besprekingen, die ten nauwste verband hielden met de kwestie-Triëst. Zowel met de Italiaanse minister-president, Giuseppe Pella, als met de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovitsj, had hij een onderhoud. Uit de verklaringen, die beide heren na afloop aflegden, bleek, dat er nog geen uitnodigingen zijn gedaan voor de vijfmogendhedenconferentie over Triëst, die oorspronkelijk door Joegoslavië is voorgesteld. Evenmin waren er aanwijzingen, dat de standpunten van de twee partijen elkaar in enig opzicht zijn genaderd. Italië blijft nog steeds bij zijn eis, dat besprekingen pas gehouden zullen worden, nadat ofwel zone-A is overgenomen door de Italianen öf zone-B is ontruimd door de Joegoslaven. Ondertussen doen in Belgrado geruchten de ronde, als zou men bezig zijn te zoeken naar een voor beide partijen aanvaardbaar compromis. De regering heeft de overtuiging, dat de belangen van het overgrote deel van de in Indonesië geboren en getogen per sonen van Nederlandse nationaliteit het beste zijn gediend met een voortgezet verblijf in Indonesië. Aldus de minister van Maatschappelijk Werk in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor 1954 van zijn departement. Hierbij ziet hij niet over het hoofd de vele en grote moei lijkheden, die deze personen sedert de laatste jaren in Indonesië ondervinden en ongetwijfeld nog zullen ondervinden. De ervaring heeft echter geleerd, dat de overkomst naar Nederland voor de Indische Nederlanders, zowel voor oude ren als jongeren, vaak een ontworteling betekent, die onherstelbaar is. De situatie onder de gerepatrieerden is naar de mening van de minister zorg- lijker dan vaak oppervlakig lijkt en niet zonder reden heeft de minister op voor stel van de Coördinatiecommissie gere patrieerden besloten een wetenschappe lijk verantwooord onderzoek te doen in stellen naar de aanpassing der Indische Nederlanders in ons land. Alle activitei ten van de regering in het kader van het maatschappelijk werk ten behoeve van de Indische Nederlanders in Indonesië zullen goeddeels worden bepaald door het hiervoren weergegeven standpunt. In een interview, toegestaan aan het blad „Times oj India", heeft de Ne derlander, mgr. Martinus Lucas, Apos tolisch Internuntius in India, verklaard. dat hij „persoonlijke aanbevelingen zou geven voor de onmiddellijke verwijde ring van om het even welk katholiek missionaris, die zou deelnemen aan zuiver politieke aangelegenheden in In dia". Hij legde er tevens de nadruk op, dat de Kerk zich niet mengt in kwes ties, die een zuiver politiek standpunt innemen. „De Kerk is nochtans ver plicht stelling te nemen", besloot de In ternuntius, „wanneer problemen van geloof en zeden op het spel staan"; Het compromis zou dan hierin moeten bestaan, dat het Westen Joegoslavië ver sterking van de militaire samenwerking, wellicht zelfs het lidmaatschap van de NATO aanbiedt. Ook zou Joegoslavië zone-B formeel mogen annexeren en een aandeel krijgen in het beheer van de haven. Maar dan zou het als tegenpres tatie moeten goedvinden, dat Italië zone-A krijgt. Premier Pella van Italië heeft na afloop van zijn besprekingen met minister Bidault nog eens uitdruk kelijk gezegd, dat hij blijft vasthouden aan zijn voorstel om in het gehele vrije gebied van Triëst een volksstemming te houden. Hieraan zou alleen deelge nomen moeten worden door hen, die al in Triëst woonden, toen de stad op 4 November 1918 aan Italië kwam. Popo vitsj sprak in dit verband van Italiaanse halsstarrigheid en beschuldigde Pella er van, een eventuele vijfmogendheden conferentie bij voorbaat te willen sabo teren. Een van de vier vice- presidenten van Joegoslavië, Milan Dji- las, heeft op een vergadering in Band- jaloeka (Bosnië) verklaard, dat in het gebied van de Adriatische Zee geen plaats is voor imperialisme. Het alterna tief is: samenwerking op basis van ge lijkheid of oorlog, zo zei hij. Uit Napels en Bari wordt gemeld, dat de Italiaanse regering in beide haven steden een tankboot met lading, be- Door de sleutel van de haldeur om te draaien, heeft Zaterdag te Biak de gou verneur van Nieuw-Guinea officieel het nieuwe hotel van de KLM aldaar, waarvan de bouwkosten f 1,8 millioen hebben bedragen, geopend. Uit alle gro tere plaatsen op Nieuw-Guinea had de KLM gasten uitgenodigd voor het bij wonen van deze feestelijke gebeurtenis in de „Poort van Nieuw-Guinea". Tij dens een door de KLM aan de gasten aangeboden feestmaaltijd heeft de heer C. W. de Visser, de algemene vertegen woordiger van de KLM in Nieuw-Gui nea, het nieuwe hotel symbolisch over gedragen aan de heer G. J. C. te Roller, de plaatselijke vertegenwoordiger van de KLM te Biak. stemd voor Joegoslavië, heeft verboden uit te varen. In Napels is dat de bijna 7.000 ton metende Panamees „Duchess" en in Bari het bijna 2.000 ton metende Italiaanse tankschip „Paraggi". De offici ële Joegoslavische persbureaux hadden enkele dagen geleden gemeld, dat de Ita liaanse regering alle uitvoer van olie en benzine naar Joegoslavische havens had verboden. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Rome heeft op deze berichten tot dusver geen commentaar geleverd. De Oostenrijkse vice-kanselier Scharf, voorzitter van de Oostenrijkse socialis tische partij, heeft in een vraaggesprek met het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" als de mening van zijn par tij te kennen gegeven, dat Triëst over eenkomstig de bepalingen van het Ita liaanse vredesverdrag een zelfstandig vrij gebied moet worden. Oostenrijk is het belangrijkste gebied: in het achter land van Triëst. In een vraaggesprek met het Franse blad Paris-Presse heeft premier Pella van Italië daarentegen gezegd, dat hij zich zal verzetten tegen iedere poging om Triëst op de een of andere manier te „europeïseren". Het actiecomité tot verbetering van het kruispunt RijkswegHil versum te Laren heeft tezamen met enige honderden Larense in gezetenen Zaterdagmiddag op het ministerie ven Verkeer en Water staat te Den Haag een petitionne ment overhandigd aan de secretaris generaal van dit ministerie, mr. D. G. W. Spitzen. De stoet arri veert op het Binnenhof bij het mi nisterie met voorop de schoolkin deren, die dagelijks het gevaarlijke punt moeten oversteken, en de voorzitter van het actiecomité, de heer Posthumus-Meyes. In Bireuen in Atjeh hebben zich honderden opstandelingen overgegeven. In Lhokseemawe wist het leger twee honderd bommen van vijftig kg elk in beslag te nemen, die de opstandelingen hadden bestemd voor het opblazen van bruggen. Bij een gevecht tussen Langsa en Lhokseumawe werden acht- en-dertig opstandelingen gedood, aldus wordt in een legercommuniqué mede gedeeld. t-v -| -| - - - meer, dat de areaalheffing van De Royal Philharmonic Siciety heeft een Kathleen Ferrier-beurs ingesteld, ter nagedachtenis aan de kortgeleden gestorven beroemde altzangeres. De beurs is bestemd voor Britse zangers. Onder auspiciën van het Rijksarbeids bureau zal in de komende maanden een wervingsactie worden gevoerd voor on dergrondse mijnwerkers ten behoeve van de Staatsmijnen. De eerste wervings- vergaderingen worden in de week van 16 tot en met 23 November gehouden in Oost-Brabant. Afhankelijk van de resul taten daarvan zullen in andere streken van het land eveneens wervingsacties worden begonnen. Bij de wervingsacties zullen de door de watersnood:- zwaar ge troffen gebieden niet worden bewerkt. Met het oog op de werkplannen voor de eerstkomende jaren zal de ondergrondse bezetting van de Staatsmijnen „Emma", „Hendrik" en „Maurits die niet meer voldoende op peil is, op korte termijn moeten worden aangevuld. De geraamde to tale behoefte aan nieuwe ondergron- ders wordt geschat op rond duizend man. De provincie Limburg levert hierin haar aandeel, doch door het beperkte aanbod van arbeidskrachten in deze provincie zal een deel uit an- dere provincies moeten worden aan getrokken. Dit moet tijdig geschieden omdai de aangeworven arbeidskrachten in het be drijf moeten worden geïntroduceerd en geschoold. De wervingsactie wordt uit gevoerd door een viertal zogenaamde wervingsteams van de Staatsmijnen, die nauw samenwerken met de gewestelijke en plaatselijke kantoren van het Rijks arbeidsbureau. In de daarvoor in aan merking komende plaatsen worden ver gaderingen belegd, die in de pers en door huis aan huisbezorging van folders wordt aangekondigd. Op de vergaderin gen wordt de bedrijfsfilm „De Zwarte Stroom" vertoond en worden alle ge wenste inlichtingen verstrekt over de arbeid en arbeidsvoorwaarden bij de Staatsmijnen. Gedurende de komende maanden zullen wekelijks twintig van deze vergaderingen worden gehouden, de aangeworven ondergronders zullen worden gehuisvest in de gezellenhuizen te Hoensbroek, Brunssum en Sittard. In aanwezigheid van de directeur van Binnenlandse Zaken van Nieuw-Guinea, de residenten der drie afdelingen en andere autoriteiten is Zaterdag op Biak (Nieuw- Guinea) de officiële installatie van de re sident H. Veldkamp tot hoofd van de nieuw ingestelde afdeling de Geelvinkbaai ge schied, Bij deze gelegenheid werd resident Veldkamp tevens het bestuur overgedragen over de afdeling Centraal-Nieuw-Guinea, dat tot nu toe gevoerd werd door de resi dent van Noord-Nieuw-Guinea, A. Lamers. In zijn installatierede wees de gouverneur, dr. J. van Baal, er o.m. op, dat de instel ling van een nieuw gebied het bewijs is, dat temidden van alle moeite en tegensla gen, maar ook temidden van het vele, dat hier is gegroeid en nog groeit, onvermin derd moet worden voortgegaan met het streven naar de opbouw van Nieuw-Guinea, dat niet langer een uithoek der aarde is. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 Franse chansons, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc., 14.00 Negen heit de klok, gevar. progr., 14.50 Prome- nade-ork. en sol., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties jeugd, 17.45 regerings- uitz.. 18.00 jeugd, 18.20 sport, 18.30 RVU. 19.00 nieuws, 19.10 act., 19.15 Boek der boeken. 19.30 gram.. 20.25 de gewone man, 20.30 Radio Philh. ork. en solist, in de pauze: Ken een haan een ei lig gen, 22.00 caus., 22.15 orgel, 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.30 vrouw. 9.35 gram., 10.50 kleuters. 11.00 RVU. 11.30 piano, 12.00 gevar. muz., 12.33 platteland. 12.40 orgel, 13.00 nieuws. 13.15 gram 13.20 dansmuz., 14.00 Amerikaanse mu- ziekkaleidoscoop, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.15 vrouw. 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte mu ziek, 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 mil. caus., 18.40 gram.. 18 55 Paris vous parle, 19.00 kinderen. 19.05 mil. ork., 19.30 gitaarmuz 20.00 nieuws 20.05 gevar. progr., 21.15 lichte muz 21.40 gevar. muz., 21.50 Tlroler muz., 22.20 gram., 22.30 buitenl. overz., 22.45 gram.. 23.00 nieuws, 23.15 New York cal ling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 16.45 gevar. muz., 23.10 pianorecital BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.00 pianospel, 13.15 ork.conc., 14.15 variété-ork. en soliste, 16.00 ork.conc., 16.45 rhythm, muz., 17.30 gevar. muz., 18.30 gevar. muz., 21.00 ge var. muz., 23.20 dansmuz., 0.20 gevar muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omr.ork. en sol., 13.20 ope- retteconc., 16.00 amus.muz., 16.20 kamer koor en sol., 17.45 amus.muz., 19.30 omr. ork., 22.10 jazzmuz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m 12.30 symph.conc., 14.05 pianorecital, 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 19.40 Vlaamse lie deren, 21.15 omr.ork., 22.15 jazzmuz. 482 m.: 12.00 omr.ork. en koorzang, 18.30 koorzang, 20.15 ork.conc., 22.15 lich te muz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggespr. Boeken en schrij vers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Yugoslavisch danstheater. Journaal. Weerber. Dagsluiting. De vakgroep akkerbouwers van de L.T.B. hield Zaterdag in Haarlem haar algemene jaarvergadering, die naar tra ditie in een tevreden of althans rustige sfeer verliep. In zijn openingswoord ge waagde de voorzitter, de heer H. Giesen, van de uitzonderlijk mooie October- maand. De inzaai van tarwe heeft vlot kunnen verlopen en vastgesteld mag worden, dat de tarwe in het algemeen aan een gezonde bodem is toevertrouwd. Ook een flink deel der bieten Is reeds aan de leveringsplaats, en ofschoon de eindstreep nog niet is gehaald, mogen wij - aldus spr, - tot op heden zeer te vreden zijn. De heer Giesen constateerde overi gens, dat zich de laatste tijdl een aan zienlijk tekort aan goede arbeidskrach ten heeft voorgedaan. Daarom moet de vraag gesteld worden: wat is of wat zijn de oorzaken van dKt arbeidstekort in de landbouw? Voor een belangrijk deel wordt dat veroorzaakt door de grote werken bij de dijkherstellingen, waarbij opgemerkt moet worden, dat dit een werk van de eerste orde is. Ook het vele werk aan woningbouw en bij de bouwvakken in het algemeen trekt vele mannen. Daaromtrent zeide spr.: „Wij krijgen toch de indruk, dat daarheen nogal arbeiders van het land worden weggezogen, olie wel niet direct hamer of troffel hanteren, doch bij het aanvullende of bijkomende werk be hulpzaam worden gesteld. Ook kunnen industrie- of overheidswerken als we genaanleg e.dl een oorzaak zijn. Al deze werken zijn nuttig en no dig, maar wij kunnen ons moeilijk aan de indruk onttrekken, dat de arbeids voorwaarden elo|ers gunstiger zijn dan in de landbouw. Noodgedwongen schij nen in onze landbouw in meerdere ge- biedjen deze loonnormen te moeten worden overschreden. Voor de goede landarbeider zal een beloning naar prestatie hem wellicht de oude liefde voor de akker kunnen teruggeven niet alleen, maar in het algemeen zal de goecie werkman zijn rechtmatige be loning kunnen vinden bij een grotere arbeidsprestatie." De heer Giesen behandelde daarna de verschillende andere problemen, die de Nederlandse akkerbouw bezigf hou den, o.a, de import van tarwe. Hij zeide daarover: „Wanneer men aanneemt, dat voor import-tarwe nog steeds aanzien lijk meer moet worden betaald! dan de vastgestelale prijs voor het Nederlandse product, dan betekent eigenlijk iedere 100 kg in Nederland geteelde tarwe een geld- en deviezenbesparing. Uit dien hoofde is een stimuleren van de teelt in eigen land volkomen verklaar- en verdedigbaar". Overigens is het nog in teressant te melden, dat Nederland nog steeds aan de spits staat van de tarwe- opbrengst, gevolgd door Denemarken en België. De laagste opbrengsten in Europa komen uit Griekenland en Portugal. Na deze inleiding kwamen die voor stellen aan de orde, die uit de afdelin gen waren binnengekomen. Daarbij kwam natuurlijk de richtprijs-tarwe voor 1954 aan die orde en het bestuur constateerde met voldoening, dat de georganiseerde landbouw bij het overleg met de minis ter heeft weten te bereiken, dat de prijs Tijdens de vergadering van de Ak kerbouwers van de L. T. B., Zater dag in Haarlem gehouden, viel er een zeer sympathiek en dankbaar geluid te beluisteren uit het Ramp gebied. Een van de afgevaardigden, afkomstig uit Goeree-Overflakkee, bracht grote hulde aan de L. T. B. voor het vele werk, dat zij heeft ver zet ten dienste van de slachtoffers. Deze hulp heeft aller bewondering voor de L. T. B. afgedwongen. In die dank werden tevens betrok ken de provinciale en de Rijkswa terstaat. Men vraagt zich in stomme verbazing af, hoe in zes maanden tijds zo enorm veel hersteld is kun nen worden, Niemand in het ramp gebied had dat kunnen denken. Grote dankbaarheid was er jegens het Nederlandse volk en het buiten land voor de indrukwekkende finan ciële steun. Weliswaar is het geeste lijk leed nog'lang niet geleden, maar met een bijzondere materiële steun willen de getroffenen opnieuw een toekomst opbouwen. Veel dank werd tenslotte gebracht aan het landsbestuur en met nadruk verklaarde deze spreker, dat er op de vergoedingsregeling niet veel viel aan te merken; hij sprak nog de hoop uit, dat er ook voor de na- schade een goede regeling zou wor den getroffen. van 1954 is vastgesteld/ op 26.per 100 kg als gemiddelde bij levering fran co aan het pakhuis van de handelaar. Met de afdeling Houtrakpolder was het bestuur van oordeel, dat voor 1954 weer een redelijke prijs gesteld moet worden voor de suikerbieten. Bij de ko mende besprekingen daarover met die minister zal in deze geest worden aan gedrongen, alsmede op een tijdige pu blicatie. Ten aanzien van opmerkingen van de afdelingen Haarlemmermeer en Hout- rakpold|er over de nieuwe loonronde verklaarde de voorzitter, dat het be stuur er op zal toezien, dat in de nieuwe prijzen voor tarwe en bieten rekening gehouden wordt op de eerste plaats met de verplicht opgelególe loonsver hoging van 5%, maar vervolgens even eens met iedere loonsverhoging daar boven, die door het college van rijks- bemiddelaars wordt goedgekeurd!. De 5% is trouwens reeds geëaleuleerd in de tarweprijs. Over het prijsbeleid bij de voeó|ergranen bleek het bestuur het standpunt in te nemen, dat de wereld marktprijs zolang mogelijk moet wor den gevolgd, doch dat c|it niet mag gaan ten koste van het redelijke inkomen van de boer. Een der afgevaardigden drong er op aan, dat de verbouwer niet alleen de kostprijs zou krijgen, maar daarop ook een ondernemersloon. De voorzitter ant woordde, dat er geen sprake is van een kale kostprijs, maar van een kostprijs plus 10% over de ondernemer. Het bestuur onderstreepte voorts de mening van de afdeling Haarlemmer meer, dat de areaalheffing van poot- aardappelen voor 1954 ongewijzigdi ge handhaafd moet blijven. Verschillende problemen kwamen nog aan de orde betreffende c|e schade van de ramp op 1 Februari van dit jaar. Het bestuur moest tot zijn leedwezen vast stellen, dat een vergoeding voor indi recte schaofe niet in sommige opzichten niet bereikbaar is gebleken. Beter was het gesteld met de verloren gegane uien, die redelijk vergoed zullen war den op basis van de mar,ktprijs-1953. In zijn jaarverslag had de secretaris, mr. G. J. Vermeulen, de ramp reeds ge memoreerd, waarbij hij moest vaststel len, dat ook talrijke leden van de LTB, vooral onder de akkerbouwers, het slachtoffA waren geworden. Enigen van hen hebben de ramp niet mogen overleven. Bij de behandeling van de gebruike lijke agendapunten werden de heren J. C. de Wit en J. Th. Saase als bestuurs lid herkozen; de laatste tevens als hoofdbestuurslid. Na de pauze gaf prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar aan de landbouw hogeschool te Wageningen, een uiteen zetting van de wet „Vervreemding landbouwgronden". Het ontwerp va deze wet, die op een drietal onder - pen betrekking heeft, n.l. het aanlegs- van landbouwkundige t°etsm?6rl°™H het aanleggen van maximum-k opp J - normen en het voorkeursrecht van de pachter, is lange tijd in parlementaire behandeling geweest. Talrijke amendc- menten hebben er gelukkig toe bijge dragen, dat het accent in de wet is ver schoven, met name is men van een cen tralistisch uitgangspunt gekomen op dat van de individuele mens, die nu eenmaal eigen verantwoordelijkheid dient te dragen. Ten aanzien van de landbouwkundige toetsingsnormen deel de prof. Thurlings mee. dat de grond kamer nu bij onderhandse verkoop haar goedkeuring moet geven (dus achteraf) en bij openbare verkoop toestemming, (dus vooraf). Op die manier wil men ondoelmatige verkaveling voorkomen. Dat heeft echter alleen betrekking op de koper. De verkoper komt in het ge ding. als goedkeuring geweigerd wordt, omdat hij te weinig bedrijfsruimte oVerhoudt, zodat het bedrijf moeilijk rendabel blijft. Er moeten dus bijzon der hoge eisen gesteld worden aan de leden van de grondkamers om in wijs heid landbouwkundige toetsingsnormen aan te leggen. Ontbreekt die wijsheid, dan ontstaat er een dwaze situatie. De normen worden echter gelegd bij boedelscheiding, bij te handse verkoop aan verwanten in lijn; ook niet, wanneer de grond voor landbouw bestemd is of w de overheid de verkrijger is. te„ Spreker stelde het pro en c genover elkaar, en kwam tot clusie, d'at er „wel wat m zit Over wat er met de koop- f "xhur- priizen gaat gebeuren, kon P 'd lings weinig mededelen. pamrie derhandelingen daaromtrent nog gaande zijn. Naar zijn persoonlijke mening zal er met de pachthoogte niet veel gebeu ren. Misschien wordt er meer rekening gehouden met de gebouwen. Met be trekking tot het voorkeursrecht van de pachter merkte spreker op, dat de ver koper-verpachter het als een plicht moet zien te bekijken, of de pachter in deze bij de koop geen voorkeur heeft. Daar door kan veel leed aan pachtersgezin nen worden ontnom"- AALSDIJK p. 2 Kp. Race n. Antw. ALTAIR 1 te Bremen. AMSTELDIEP p. 2 Djeddah n. Suez. AMSTELKRON p. 2 Rio Jan. n. Plata River. ARNEDIJK 1 te Houston. AXELDIJK p. 2 Valentia n. Antw. AAGTEDIJK 2 te Vittoria. ALDABI 2 te Rio Jan. ALGENIB p. 1 Madeira n. Las Palmas, ALUDRA 2 te Vittoria. ALDEGONDA 3 te Pladju. ANTONIA 2 te Pladju. ABBEDIJK p. 31 Vlissingen n. N. York. ABBEKERK 1 Nov. van Cebu n. Aden. AGAMEMNON 1 te Curasao. ALAMAK 31 te Lehavre. ALCHIBA 2 te Bahia. ALCYONE 31 Oct. te Hamburg. ALHENA 1 te Bremen. ALIOTH 31 Oct. van Las Palmas n. Antw. ALKAID 31 van Bahia n. Las Palmas. ALMKERK 1 van Aleppey n. Colombo. AMERSKERK 1 te Le Havre. AMOR p. 1 Ouess. n. Ceuta. AMSTELDIJK 2 te New York. AMSTELLAND 1 te Amsterdam. AMSTELSTAD 2 te Amsterdam. ANDIJK 1 te Hamburg. ARENDSDIJK 1 te Philadelphia. ARGOS 1 te Aarhus. ARKELDIJK 1 te Antwerpen. BILLITON 1 van Dar es Sal. n. Belaw. BLITAR p. 2 Gibr. n. Duinkerken. BLOEMFONTEIN 2 te Port Elizabeth. BOISSEVAIN 1 te Miri. BONAIRE p. 1 Wight n. Georgetown. BOSCHFONTEIN p. 1 Ras Awath n. Aden. BACCHUS p. 2 Landsend n. Antw. BAGAN 1 te Singapore. BARENDRECHT p. 1 Ambrose n. N. York. BATOELA 1 te Tj. Priok. BAUD 1 te Sorong. BANTAM 1 te Lattakia. BARENDRECHT 2 te New York. BALI 1 te Basrah. CALLISTO p. 2 Madeira n. Rotterdam. COTTICA 1 van Param. n. Amsterdam. CORILLA 1 van Miri n. Singapore. DELFLAND p. 1 Dover n. Adam. DELFSHAVEN p. 1 Vliss. n. Montreal. DRENTE 31 van New Orl. n. Newp. News. DUIVENDRECHT 31 te Savanna. DALERDIJK p. 1 Flores n. Antwerpen. DELFT 1 te Antofagasta. EOS 2 te Amsterdam. FELIPES 2 te Padang. FRIESLAND SSM. p.. 2 kopenh. n. Blyth. GOOILAND 1 te Rio Janeiro. GAASTERKERK 2 te Sydney. HECUBA 1 te Santiago. HEELSUM 2 te Antwerpen. HERA p. 1 Azoren n. Cumana. HILVERSUM p. 2 Finist. n. Antw. HERSILIA p. 2 Scillys n. R'dam. HECTOR p. 2 Kp. Spartiv. n. Tarragena. HELICON p. 2 Fayal n. Antwerpen. HESTIA 1 van Port of Spain n. Param. ILOS p. 2 Kp. Vine. n. Barcelona. INDRAPOERA 2 te Tj. Priok. IVOORKUST 1 te Matadi. JAPARA K.R.L. 2 te Hamburg. KALABAHI 2 te Makassar verw. KARATON 1 te Surabaja. KOTA BAROE 1 te Surabaja. KOTA GEDE p. 1 Pantell. n. Prt. Said. KARIMUM p. 2 Aden n. Djeddah. KEDOE 2 te Colombo. KOTA INTEN 2 te S,uez. LAWAK 1 van Basrah n. Bombay. LEERSUM 2 te Houston. LEUVEKERK 2 te Aden LOMBOK 1 van Manilla n. Los Angel. LUTTERKERK 1 te Hamburg. LAERTES p. 1 Kreta n. Port Said. LE MAIRE 2 t.e Belawan. LEMSTERKERK p. 1 Muscat n. Suez. LISATA 2 te Pladju. MARUMUN 1 te Kalianget. MELEA p. 1 Okinawa n. Sorong. MARPESSA 2 te Miri. M1TRA p. 2 Aden n. Bombay. MURENA p. 2 Colombo n. Bahrein. MUSI 2 te Pankalpinang. MANOERAN p. 2 Gibr. n. Amsterdam. MENTOR p. 1 Malta n. Bengh. MAAS 2 te Tunis. MAASDAM 31 van New York n. Rdam. MAASLAND 1 te Santos. MADOERA 31 van New Orl. n. New York. MANOERAN p. 2 Kp. Vinct. MARIEKERK 1 van Hamburg n. Antw. MELISKERK 1 van Kobe n. Hongkong. MODJOKERTO 2 te Rotterdam verw. NESTOR 2 te Paramaribo. NIEUW AMSTERDAM 1 te Cobh. NIGERSTROOM 2 te Amsterdam. ORANJE p. 2 Gibr. n. Southampton. ORANJEFONTEIN 1 te Kaapstad. OOTMARSUM 2 te Savannah. ORESTES 2 te Callao. OPHIR 2 te Makassar. PAPENDRECHT p. 1 Dungen. n. StocKnoun. PEPERKUST 1 van Capecoast n. winneoa PYGMALION 2 te Curasao. PRINS WILLEM V 4 te Toronto verw. PENDRECHT p. 1 Ras PRINS ALEXANDER P- 2 Lanasend n. R d. FHRONTIS p. 2 Gibr. n. Liverpool rami jFo|DWiHllemRfriIo IteTdam. PrÏnI PHIL. WILLEM 1 te Hamilton. PRINS WILLEM IV 1 te Le Havre. RADJA 31 van New York n. Casabl, StoDERKERK 2 te Bremen. RUYS 2 te Port Swettenham. REYNIERSZ 2 te Menado. RITA 31 van Bangkok n. Pladiu. SABANG 2 te Bandjermasin. SALAWATI 1 te Kharramshar. SAROENA 2 te Saigon. USar'awt XiVan Padan* n- Sibolga. 1 7an Surab. n. Ampenan. SWARTFTVmrnvTvr^^^ P' 1 Bish0Pr' n' R'd' SWARTENHONDT p. 2 te Surabaja. SCHERPENDRECHT 1 van Pto. La Cruz Rio Janeiro. SLAMAT p. 1 Azoren n. Halifax. SARPEDON p. 1 Crooked eil. n. Philad. SAPAROEA 1 te Bombay. SARANGAN 2 te Balikpapan. SCHIE 31 van Kavala n. Algiers. SIBAJAK p. 1 Gibr. n. Port Said. SINGKEP 1 van Ouesst. n. Houston. SLOTERDIJK 1 van Galveston n. Antw. SOMMELSDIJK 2 te Penang. STAD LEIDEN 31 te Vancouver. STAD ROTTERDAM 1 te Narvik. SUMATRA 2 te Amsterdam. TABIAN 2_te Abadan. TARIA 1 van Paran. n. Capioan. THEDENS 1 te Swotoe. TJILUWAH 1 van Balikp. n. Tj. Priok. TJIPANAS 1 te Tj. Priok. TARA p. 1 Ouesst. n. Rio Jan. TITUS 1 van Piraeus n. Alexandria THEMISTO p. 2 Valentia n. Montreal. UTRECHT 1 te Aden. VAN SPILBERGEN p. 31 Vliss. n. Lobito. VEENDAM 31 van Southampt. n. N. Y. VAN LINSCHOTEN 1 van Matadi naar Pointe Noire. WILLEM BARENDSZ p. 2 Finist. n. Curag. WATERLAND p. 1 St. Pauls Rock n. Lag Palmas. WAAL p. 2 Gibr. n. Rotterdam. WILLEM RUYS p. 1 Aden n. Colombo. WILLEMSTAD 1 te Trinidad. WOENSDRECHT 1 te Men a al Ahm. IJSSEL 31 van Limass. n. Izmir. ZEELAND K.R.L. 2 te Rotterdam. Is het juist, dat 25 October onder de gemeente Helden een vluchtende jon geman, verdacht van stroperij, door een wachtmeester der rijkspolitie' op een afstand van ongeveer twintig meter, bij daglicht, werd neergeschoten? Aldus vraagt het Twede-Kamerlid Peters (K.V.P.) aan de minister van Justitie. "Was een dergelijk gebruik van het vuurwapen nodzakelijk? Zo neen, wel ke maatregelen denkt de minister te nemen om meer of minder lichtvaardig gebruik van het vuurwapen tegen ar restanten te voorkomen? Graanmarkt Amsterdam 30 Oct Granen; De flauwe stemming bleef ook de afgelopen week aanhouden. Het Bedrijfschap maakte bekend, dat. de monopolieheffing op rogge en gerst met f 1.per 100 kg is verhoogd, zodat de heffing thans voor rogge f 3,55 en voor gerst f 1.55 per 100 kg bedraagt, doch op de markt had dit geen invloed. De offertes van de exportlanden waren da gelijks lager, doch slechts het hoognodi ge werd gekocht. Voor Platamaïs en N.-Amerikaanse maïs werden practisch dezelfde prijzen gevraagd. Verwachte Plata- en N.-Amerikaanse maïs wer4^ geoffrëercT voor f 28.-^rcrw!jl op a#e ding Dec. en Jan. f 27,75 noteerde. Spoe dig verwachte Russische gerst werd ge daan voor f 21.en aangekomen Irak- gerst voor f 20,85. In Irakgerst op De cember aflading vonden afdoeningen plaats voor f 20,25. Inlandse zomergerst noteerde al naar kwaliteit van f 22,25 tot f 22,75. Platahaver 52/53 kg werd op Dec. tot Febr. aflading gelaten voor ca. f 20.—. Voor inlandse haver be stond evenmin veel belangstelling. Ha ver 55/56 kg doorsneekwaliteit noteer de f 20.50 en blanke haver f 20,75. Voor inlandse rogge doorsneekwaliteit werd f 20.— gevraagd, terwijl met 17% vocht- ga ran tie f 20,40 noteerde. Op 2 Novem ber wordt de tweede veiling van de resterende VIB voorraden gehouden, ïïno aan'30<l bestaat uit 2000 ton maïs, inno Xon ^aver- 4000 ton Platagerst en 1000 ton Australische gerst. Fijne zaden. Begin week kon de prijs voor karwijzaad nogal sterk verbeteren, doch dater kwam er enige reactie. De markt sloot op ca. f 1 hogere prijzen dan aan het vorige slot. Er ging het een en ander om. Blauw maanzaad noteerde iets lager, door enigszins teleurstellende exportvraag. Geel mosterdzaad bleef vrijwel onver anderd in prijs, met kleine omzetten. In kanariezaad kwamen enkele zaken tot stand op iets hogere prijzen. Peulvruchten. Door gebrek kooplust liep de prijs voor groene erw ten ca. 50 ct. terug. Van capucij ners werden vooral de goede kwaliteiten goed gevraagd en iets ho0er betaald. Bruine bonen vrijwel onveranderd ge noteerd. met enige vraag speciaal naar de goede kwaliteiten. HOGE PRIJZEN 3®-00„° 4688 f 5000 11736 f 2000 19244 t 1500 ip^l^lflMO 3704 4745 7871 13559 18374 ïrat °,SS4,4005 4543 7230 7266 8396 10370 £3,aïisR# 4MB iïX. L327 19824 19666 20502 21011 200 I00; 1029 1282 1725 1903 2461 2819 3232 3383 4388 4486 4754 4884 5062 5224 5262 5467 5962 5970 uool 7077 7178 7617 7639 7753 7843 7896 9358 9373 9502 99561 10467 10725 11106 11957 11980 12021 12045 12728 Hï 5 13228 13533 13562 llénl 1877B 18931 IRof? ï4734 14765 15398 16123 16204 16494 16670 16970 17630 17874 18298 1850o 18776 18931 18937 19247 19287 19612 20092 20115 20123 20432 20620 20951 21093 21200 21534 Prijzen van ƒ40 1008 014 023 045 076 077 182 186 189 210 230 254 288 295 365 375 379 380 416 439 448 451 482 487 530 542 546 550 562 588 625 707 721 735 837 850 853 au* ÖÜ8 914 2015 036 078 104 VII 137 152 158 189 230 243 279 281 297 330 358 394 405 409 411 I!? Ito 492 494 522 529 552 604 656 673 677 743 747 757 759 792 796 804 881 889 Q99 Q41 946 952 3024 049 054 083 089 118 158 181 208 209 227 241 250 253 287 332 338 408 439 491 527 536 568 570 581 614 667 676 682 702 766 790 794 809 832 858 921 gg 991 99o 4004 030 062 065 073 180 209 266 376 366 373 385 389 393 441 442 466 477 677 582 583 585 607 611 676 684 710 731 748 6018 027 030 075 076 laf 937 944 980 983 SfiR 284 290 317 Sin I58 159 162 179 264 463 501 502 617 !b? =26 368 371 426 456 «76 706 791 m 585 602 611 627 631 6202 236 76? 294 097 173 174 196 198 431 466 47I SI 301 381 384 393 397 422 648 667 5I4 521 524 552 578 609 634 tto 843 871 m 9^ IV, 788 790 813 828 7927 050 070 090 101 131 172 192 214 228 Hl 239 248 253 264 313 316 359 381 384 532 488 649 675 681 703 720 721 739 760 onS? H3 943 961 984 994 8077 090 104 110 123 126 136 139 156 163 166 172 191 ',25 226 253 276 282 305 325 331 355 391 393 412 438 461 510 521 558 605 609 627 662 667 683 693 695 696 702 708 720 724 743 756 762 792 809 856 880 886 888 891 397 916 961 977 978 9048 085 092 125 137 150 179 180 218 238 254 329 334 335 340 364 454 469 470 509 504 530 555 580 596 609 614 641 673 681 687 699 769 833 845 864 865 936 949 991 10036 040 093 148 201 215 219 221 285 322 330 338 393 430 431 449 451 482 565 573 640 650 704 807 810 828 836 878 904 948 953 970 974 981 11013 034 041 126 156 166 246 250 276 278 305 309 336 375 394 397 461 483 496 504 508 517 526 550 568 579 600 635 636 638 Aanvulling prijzen van j 40 4243. 660 685 688 719 773 786 790 792 793 812 81(5 819 844 851 864 867 901 905 912 948 971 993 12000 12004 012 059 062 102 120 166 179 204 232 258 262 263 290 298 300 320 325 339 349 355 368 374 397 416 434 487 490 515 519 529 530 544 593 595 635 644 656 658 664 667 668 675 778 784 863 882 902 903 913 920 928 961 996 13012 057 115 183 188 231 261 286 287 298 308 344 366 395 397 425 465 466 478 510 526 566 570 632 684 694 707 729 761 810 837 874 881 913 925 926 949 998 14042 119 126 230 231 234 269 299 323 337 361 390 428 431 436 453 479 529 533 638 643 697 714 750 761 764 781 835 857 S89 897 905 910 949 966 995 15119 128 192 206 252 255 265 268 300 326 329 357 440 462 485 487 510 550 561 577 583 592 600 639 670 706 710 728 731 793 816 818 820 829 836 844 892 905 910 924 929 932 948 963 16000 16012 064 083 085 140 146 150 213 266 277 302 310 340 394 402 408 529 588 599 609 622 633 738 745 762 788 804 822 849 854 857 915 918 17015 019 081 098 126 130 134 141 142 148 157 285 306 370 374 378 417 427 434 454 491 537 565 568 643 645 708 755 828 830 855 867 917 923 936 970 991 18000 18002 019 114 122 154 180 184 209 230 266 296 323 339 342 380 478 479 482 499 516 534 539 563 564 589 625 638 651 663 666 698 704 709 721 734 811 869 873 887 910 953 975 987 19015 022 023 056 077 086 143 166 176 198 281 282 294 301 306 314 345 351 355 356 358 365 393 405 418 450 526 539 555 569 578 618 621 622 640 663 687 694 706 732 750 803 877 882 916 922 958 963 20087 126 127 128 174 180 208 219 245 258 265 282 293 297 305 310 330 342 384 392 401 437 442 477 493 501 510 540 576 634 661 683 751 754 803 836 852 854 913 958 968 972 986 21021 024 046 047 054 057 075 089 110 114 150 153 172 285 337 338 396 413 414 445 446 472 490 503 556 558 592 634 744 750 760 788 810 857 863 f- 00 957 966 971 983

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4