Gastheren van Kerkwerve Premier van Israël wil uit de politiek In de Negeb-woestijn wordt voor hem en zijn echtgenote een woning gebouwd Prooi wordt losgelaten Leider van spionnage-groep in Oost- Duitsland ter dood veroordeeld Tot hoofd en hart j Chauffeur verhoord Het weer Atoombommen voor VS-bases in Spanje? Engeland gaat 150 straalvliegtuigen per jaar bouwen Opnieuw scheepsontploffing in haven van Bostonzeven doden Vondst van zeer geheime stukken55 van voormalig Duitse opperbevel Roessler bekent militaire rapporten te hebben uitgeleverd Wilde stam doodt 70 Ind. ambtenaren Wreedheden op Korea voor UNO- Assemblee DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 e 77ste JAARGANG No. 25828 Ongeluk te Neustadt Reminrichting zou niet in orde geweest zijn Vrije dag op 2 Januari mag worden ingehaald Engelse Tweed-Regenjassen Wisselvallig weer met lagere temperaturen Minister Talbott Amerika wil Spaanse luchtmacht snel versterken AMBONEES OVER REDEN Toren van kathedraal te Wenen dreigt in te storten Ernstige scheuren in bouwwerk Generaal Marshall in ziekenhuis opgenomen Vishinsky noemt Amerik. aanklacht .grove leugens" Dode en zwaargewonde bij aanrijding Proces te Praag tegen linkse Israëlische leiders Moordenaar te Londen ter dood veroordeeld Zieke vrouw beroofd Nederlander aan boord gezonken „Rimforst" Ticker tape voor Grieks Koningspaar David Ben Goerion De 24-jarige Nederlandse chauffeur D. de B., die 24 October bij de Wied- bachbrug te Neustadt de controle over een zware vrachtauto verloor, waardoor zes personen bij een reeks aanrijdingen om het leven kwamen, is Maandag te Koblenz in bijzijn van zijn Nederlandse verdediger verhoord. Eerst werd vast gesteld dat de verdachte niet, zoals be weerd werd, aan handen en voeten ge bonden is en dat de behandeling in het Huis van Bewaring Karthause bij Koblenz correct moet worden genoemd. De B. zei, dat de behandeling geen aanleiding tot klachten geeft. Hij bevestigde bij't verhoor, dat hij bij het overschakelen op de steile helling had bemerkt, dat de rem niet werkte. Hij zei verder dat hij de wagen door de grote snelheid niet onder controle kon houden, ofschoon hij alles had gepro beerd om de snelheid te verminderen. Uit het voorlopige verslag over het onderzoek van de vrachtauto blijkt, dat de reminrichting niet in orde was. Des kundigen hebben vastgesteld, dat een onderdeel van de luchtdrukrem ver vuild was. Later zullen meer bijzonder heden uit het rapport worden bekend gemaakt. De Staatscourant bevat een beschik king van de staatssecretaris van Sociale Zaken, waarbij aan hoofden van onder nemingen waar Zaterdag 2 Januari 1954 geen arbeid wordt verricht, vergunning wordt verleend de hierdoor verzuimde uren te doen inhalen. Advertentie (tot Woensdagavond) Vanavond in het Oosten van het land kans op mist. Toenemende bewolking met tijdelijk regen. Naar Zuid krim pende en tot lp-achtig aanwakkeren de wind, later ruimend naar Zuid west. Vr(j zacht. Zon: 7.40—17.07 Maan: 5.20—15.43. (Van onze weerkundige medewerker) In het grootste dleel van ons land heeft de regenval ook in deze eerste Novem- bermaanden nog niet veel te betekenen gehad. Vooral in de kustprovincies is de buienactiviteit het grootst en daar werclen al hoeveelheden van meer dan tien mm gemeten. Vanmorgen werd in Den Helder elf mm afgetapt. Na een tijde lijke verbetering kondigt zich morgen weer een volgende diepressie aan, die grote hoeveelheden zachtere Oceaan- lucht naar West-Europa stuwt. Tijdens de passage van het warmtefront kan hierbij tijdelijk enige regen vallen. Het is echter de laatste dagen belangrijk kouder geworden, vooral des nachts. In de afgelopen nacht daalde de tempera tuur in het Noorden van het land tot twee gr. boven het vriespunt. Bepaald slecht behoeven wij het weer nog niet te noemen, maar het heeft een zeer wis selvallig karakter gekregen met gemid deld lagere temperaturen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel.-21544. Tengevolge van een ontploffing en brand aan boord van het 4930 ton grote Noorse Schip „Black Falcon" zijn giste ren zeven havenarbeiders om het leven gekomen en 13 gewond. De Black Falcon is het vierde schip, dat binnen 17 dagen in de haven van Boston door brand wordt geteisterd. Bij de slachtoffers bevinden zich geen leden van de be manning. De brandweer heeft alle rui men van het schip doorzocht en gerap porteerd, dat er, voor zover men heeft kunnen constateren, geen slachtoffers meer aan boord zijn. Volgens de autoriteiten is de ontplof fing te wijten aan een ongeval, doch De Amerikaanse minister van lucht vaart, Talbott, heeft gisteren te Madrid verklaard, dat, behoudens goedkeuring van de Spaanse regering, atoombommen ter beschikking van de Amerikaanse strijdkrachten op de Spaanse bases zul len worden gesteld. Talbott deelde op een persconferentie mede, dat de Ver enigde Staten van plan zijn Spanje enkele lesvliegtuigen, waaronder straal vliegtuigen, te verschaffen. De Ameri kaanse regering is van plan de Spaanse luchtmacht zo spoedig mogelijk te ver sterken, aldus de minister. Toen Talbott een vraag werd gesteld over berichten, volgens welke de Wes telijke verdedigingslinie zou worden verlegd, antwoordde de minister: „Ons verdedigingsfront is nog altijd in Duits land". Over de bases zeide Talbott, dat zij in een betere staat verkeerden dan hij had verwacht. Zij zouden voor een deel tegen November van het volgend jaar in gebruik kunnen worden geno men. De Spaanse autoriteiten zullen be kend maken welke bases onder Spaans -Amerikaans beheer komen, aldus de minister. (Van onze correspondent) Maandagmorgen is in Hooghalen de 35-jarige Ambonees J. Matulessi uit het woonoord Schattenberg te Westerbork onder een autobus van de DABO terecht gekomen en gedood. M. was op zijn bromfiets op weg naar het werk. Toen hij zich op de verkeers weg Assen—Beilen begaf lette hij niet voldoende op. Door snel uit te wijken kon hij nog juist een aanrijding voor komen met een uit Beilen komende bus van de DABO. Het gevolg was echter dat hij nu in aanraking kwam met een uit Assen naderende vrachtauto. M. viel Precies voor de wielen van de bus en Werd overreden. Hij was vrijwel op slag dood. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. de federale recherche heeft meegedeeld, dat zij met de havenautoriteiten en het leger contact onderhoudt, om een onder zoek in te stellen. De kapitein van de Black Falcon, K. Langballe uit Melbourne, Australië, was aan de wal toen de ramp plaats vond. Bij zijn terugkeer in de haven stegen er zware rookwolken uit het schip. In het ziekenhuis hebben enkele ge wonden vandaag verteld, hoe de ramp zich heeft voltrokken. De 36-jarige John Dennehey zei: „Het begon vlak bij mij. Ik zag een deksel van een vat springen en een hoeveelheid chemische stof op de grond vallen. Dit begon te roken en enkele seconden later vloog het in brand. Toen begon iedereen als een gek te hollen." Zijn kameraden voegden eraan toe, dat de brand steeds meer chemicaliën deed ontploffen, totdat tenslotte het gehele ruim in lichter laaie stond. De 43-jarige Thomas Dalton zei: „Het waren de dampen, die de slachtoffers hebben gemaakt, niet de brand. Ik heb het net kunnen halen. Anderen, die door de dampen versuft werden, vielen terug in het vuur." Het wereldberoemde symbool van Wenen de 115 meter ho^e toren van de oude kathedraal van de H Stefanus verkeert in gevaar, aldus hebben kerkelijke autoriteiten dezer dagen be kend gemaakt. Na een gevaarlijke inspectie van het bovenste deel van de 520 jaar oude to ren is men tot de ontdekking gekomen dat er scheuren in de muren zijn en dat het metselwerk los zit. Wordt dit niet onmiddellijk hersteld dan bestaat het gevaar dat grote delen van ae toren om laag zullen komen. De schade is het ge volg van artillerievuur en bombarderen in het laatste stadium van de oorlog De kathedraal zelf werd geaeeltelyk ver woest, maar het herstel vordert gesta dig en het beroemde dak is weer geheel gerestaureerd. Tegen het einde van 1954 zal de Britse productie van straalvliegtuigen ongeveer 150 stuks per jaar bedragen, aldus is gisteravond uit bevoegde bronnen te Londen vernomen. De bouwers van de Vickers Armstrong „Viscounts" hebben zich een productie van 100 vliegtuigen per jaar ten doel gesteld. Orders zijn door deze fabriek reeds ontvangen voor 84 stuks. Een nieuwe krachtiger versie van de „Cornet", serie II, zal ook tegen het eind van het volgend jaar in productie ko men. De jaarproductie van dit type zal ongeveer 36 stuks bedragen. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. zal tevens de eerste exemplaren ontvangen van een vloot van 30 ..Brittannia" reuzenvlieg- tuigen, die 92 passagiers zonder tussen landing met een snelheid van bijna 600 kilometer per uur over de Atlantische Oceaan zullen kunnen vervoeren. De 72-jarige Amerikaanse generaal George Marshall, aan wie Vrijdag j.l. de Nobelprijs voor de vrede voor 1953 werd toegewezen, is Zondag per vlieg tuig naar Washington vervoerd en daar in het Walter-Reedhospitaal opgenomen. Generaal Marshall, voormalig Ameri kaans minister van Buitenlandse Zaken, leed reeds gedurende enige weken aan een ernstige griep. Volgens de Londense Times heeft de premier van Israël, Ben Goerion, zijn collega's van de partij der algemene Zionisten, op een na de grootste in de coalitieregering, medegedeeld, dat er voor zijn echtgenote en hem een wo ning wordt gebouwd ten Zuid-Oosten van Beersjeba in de Negeb-woestijn. Hij wil zich daar vestigen en zich minstens een jaar uit de politiek terug trekken om zich te kunnen wijden aan studie en overpeinzing. Dit zou dus neerkomen op zijn aftreden als premier. De algemene Zionisten betreuren het, dat al hun pogingen om Ben Goerion van dit besluit te doen afzien, zijn mislukt. Zij zijn van mening, dat hij de problemen van een algemener natio naal standpunt wist te benaderen dan zijn vermoedelijke opvolgers. Zij zullen wellicht in de coalitierege ring blijven, althans totdat de tegen woordige economische en grensmoei- lijkheden zullen zijn verminderd. In dit verband meldt A.P. uit Damascus ver nomen te hebben, dat de persoonlijke Sinds 9 Maart 1953 ruim een maand na de rampnacht wonen twee mannen in de Openbare Lagere School van Kerkwerve, een zwaar getroffen plaatsje op Schouwen Duiveland. Het watei heeft er hoog gestaan, het reikte bijna tot aan de zolders van de huizen. De school bleef echter droog, omdat deze hoger ligt dan de meeste andere gebouwen. De twee mannen, Jan Matthijsen (de jongste) een boomkweker uit Renesse, en de 68 -jarige Christoffel Hillebrandt uit Capelle bij Zierikzee, die bij de ramp zijn vrouw, zoon en schoondochter verloor, die zich een bestaan trachten te scheppen in het totaal overstroomde dorp, waar vele huizen maren vernield door hei water. Zij installeerden zich dus in het schoolgebouw en verzorgden de poesen en de hondjes, die uitgehongerd om voedsel kwamen bedelen. Later, toen de hulpploegen ook in Kerkwerve verschenen, schonken zij koffie, thee of chocolade voor de liefhebbers. En de mannen kwamen en komen graag 's avonds een praatje maken met Matthijsen en Hillebrandt. Op de schoolbor den in hei klasselokaal tekeningen var Matthijsen. Hij werd geïnspireerd door de bekeuring van een palingvisser, de verjaardag van een Noors meisje uit het inter nationale hulpkamp, en andere, kleine gebeurtenissen in Kerkwerve. Langzaam Zakt het water er, en steeds meet bewoners komen kijken wat er van hun be zittingen is overgebleven. Velen moeten met een bezwaard hart weer terugkeren naar hun evacuatiecentrum, want veel, veel werd er vernield in Kerkwerve. Troosteloos is het beeld van Kerkwerve, zoals men het kan zien vanaf de toren van de Nederl. Hervormde Kerk. Het zakkende water laat een drabbige modder poel achter en de brokstukken van huizen, die ten prooi zijn gevallen aan de schurende werking van de getijen. Slechts weinigen van de oorspronkelijke 800 inwoners kunnen er terugkeren. De Oost-Duitse communistische rechtbank in Kottbus heeft een zekere Wer ner Lange ter dood veroordeeld, omdat hij de leider zou zijn van een „spion- nagegroep, die werkte onder Amerikaanse leiding", aldus het communisti sche persbureau A.D.N. Een tweede beklaagde werd op gelijke gronden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld en vijf anderen kregen straffen variërend van zeven tot vijftien jaar dwangarbeid. Afgelopen Zaterdag^ ver klaarde de Oost-Duitse regering al, dat haar veiligheidsdienst verscheidene spionnage-, sabotage- en terreurgroepen had opgerold, voornamelijk in Kott bus, Halle en Potsdam, bij de Poolse grens en in Berlijn. Uit dezelfde koker komt een bericht betreffende de vondst van „zeer geheime stukken" van het voormalige Duitse opperbevel. Uit deze stukken zou blijken, aldus ADN, dat tot eind Januari 1945 onge veer 25.000 leden van het Duitse leger door Duitse militaire rechtbanken ter dood zijn veroordeeld, omdat zij gewei gerd zouden hebben „de wapens op te nemen tegen de Sovjet-Unie". Juist in de laatste maanden van de oorlog, aldus net communistische persbureau, moeten y,e£d Duitse militairen zijn terechtge steld, maar over deze periode heeft men gegevens. In de meeste gevallen u nebestaanden van de terecht- gestelden meegedeeld, dat hun familie- nnftLV%üniS,t werden. ADN stelt het Duitse Oberkommando der Wehrmacht Rudolf Roessler, een van de belang rijkste Russische spionnen tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft gisteren voor een Zwitsers federaal hof bekend, dat hij rapporten over militaire, poli tieke en economische maatregelen van de Westerse geallieerden in Duitsland sedert 1947 aan de Tsjechoslowaakse geheime dienst heeft geleverd. Roessler, een 45-jarige Duitse balling, wordt ervan beschuldigd aan Tsjecho- slowakije 160 zeer gedetailleerde rap porten gezonden te hebben over Wes telijke militaire geheimen in Duitsland en West-Europa gedurende de afgelopen zes jaar. Ook Roessler's contactman, de Zwit ser dr. Xavier Schnieper, voormalig lid van de Zwitserse Arbeiderspartij, wordt beschuldigd. Hij heeft de rap porten van Roessler aan Tsjechische agenten in Zwitserland, Duitsland en Tsjechoslowakije doen toekomen. Dit is de tweede maal dat Roessler (zijn schuilnaam is Lucy) voor spion nage terecht staat. Aan het eind van de oorlog werd hij veroordeeld wegens het zenden van Duitse militaire gehei men aan de Sovjet-Unie, maar werd vrijgelaten zonder vonnis, omdat hij zijn inlichtingen ook aan het Zwitserse leger verstrekt had. Roessler heeft tijdens de oorlog o.a. de Russen veertien dagen van tevoren op de hoogte gesteld van de Duitse invasie. De lengte van een dag wordt be- paald naar de vlijt. aansprakelijk voor deze executies en vereenzelvigt dit O.K.W. met de „gewe tenloze kringen", die op het ogenblik in West-Duitsland zouden aansturen op een nieuwe oorlog met Rusland. Hoe ver derfelijk hun methoden zijn, zo meent het persbureau, blijkt wel hieruit, dat zij haat zaaien tegen de Sovjet-Unie, door te spreken van „achtergehouden krijgsgevangenen", waar zij zelf 25.000 militairen ter dood hebben gebracht. Op het Russische Hoge Commissariaat in Oost-Berlijn heeft, naar waarnemers me nen, een vrij belangrijke mutatie plaats gehad. De plaatsvervanger van Hoge Commissaris Semjonov, Pavel Joedin, werd de laaste tijd niet meer vermeld in protocolberichten en in zijn plaats stelde Semjonov kort geleden de Britse Hoge Commissaris, Sir Frederick Hoyer Millar, als zijn nieuwe plaatsvervanger voor: B. P. Mirosjnitsjenko. Deze is reeds vele malen in gezelschap van Sem jonov gezien, maar het is bekend, dat Semjonov er tal van plaatsvervangers °p na houdt. Ongeveer 70 personen zijn gedood bij een overval, door leden van de Abor stam gepleegd op een groep Indische regeringsambtenaren in Noord-Oost- India. De meeste slachtoffers vielen on der dragers en gidsen van de groep, die behoorden tot een andere stam, die op voet van oorlog staat met de Abors. Volgens het blad Assam Tribune werd de groep overvallen door 500 Abors, gewapend met boog en pijlen en slag wapens, juist toen men bezig was met de maaltijd klaar te maken. De Abors be horen tot de 12 voornaamste stammen uit het Assam grensgebied. De agendacommissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren met twaalf tegen twee stemmen besloten tot aanbeveling van behandeling door de Algemene Vergade ring van Amerikaanse aanklachten tegen communistische strijdkrachten in Korea wegens bedreven wreedheden. Het voorstel werd in stemming gebracht, nadat de Russische afgevaardigde An drei Vishinsky de Amerikaanse aan klacht „een verzinse' een leugen en een grove vervalsing" had genoemd. Het behandelen van deze aangelegen heid zou volgens Vishinsky alleen „erger complicaties" van de Koreaanse kwestie ten gevolge kunnen hebben en het werk van hen, die voor internatio nale vrede en veiligheid wensen te werken, nog meer bemoeilijken. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, verzocht in een formele motie, dat de commissie het opnemen in de agenda van deze zaak zou aan bevelen. Hij zeide, dat bewijzen van bedreven wreedheden aan het licht waren gekomen in de nazomer van 1950, toen de strijdkrachten van de Verenigde Naties, optrekkend vanuit Poesan, het gebied achter de vijande lijke linies hadden bereikt. Maandagavond zijn twee personen, die de paardenmarkt te Hedel hadden be ducht, op weg naar huis uoor een auto aangereden, waarbij een hunner werd' gedood en de ander zwaar gewond. Het waren een man uit Schelluinen en een vrouw uit Best, die plotseling de weg overstaken. De man werd gedood en de vrouw zwaar gewond. Zij is in het zie kenhuis te 's-IIertogenbosch opgeno men. De chauffeur van de auto treft geen schuld. VERENIGDE STATEN. De nieuwe Perzische ambassadeur in Amerika, Nasroellah Entezam, heeft gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd aan presi dent Eisenhower. het Midden-Oosten, Eric A. Johnston, pogingen doet om twee afzonderlijke verdragen te sluiten, n.l. één met Egyp te, Jordanië, Syrië en de Libanon, en één met Israël. Samen zouden deze ver dragen de uitvoering moeten mogelijk wC tlvUDvlij UClw Uv f- 'J -O afgezant van president Eisenhower naar maken van een Amerikaans plan om het water van de Jordaan op soortge lijke wijze te gebruiken voor de opwek king van energie als door president Roosevelt is gedaan met het water van de Tennessee. Die twee afzonderlijke verdragen zijn nodig om de moeilijke situatie te omzeilen, dat Israël en de Arabische landen met elkaar aan één tafel zouden moeten onderhandelen. Een zeer linkse Israëlische leider, Mordecai Oren, die sedert December 1951 in Praag wordt vastgehouden, is daar veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Een tweede Israëliër. Shimon Ornstein, kreeg levenslange ge vangenisstraf. Oren, leider van de pro- communistische Mapam-partij, werd destijds gearresteerd, toen hij van Ber lijn, waar hij een communistisch vak verenigingscongres had bijgewoond, terugkeerde naar Israël. De beschuldiging tegen hem sprak van „visumschending en van onder mijnde activiteit tegen de Tsjechoslo waakse staat". Volgens onbevestigde berichten is Mordecai Oren familie van Rudolf Slansky, de voormalige secreta ris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die geëxecuteerd is wegens „samenzwering tegen het leven" van ex-president Klement Gott- wald. Een jury te Londen heeft gisteren de 22-jarige Alfred Whiteway schuldig ver klaard aan moord op het 16-jarige meisje Barbara Songhurst, dat in de afgelopen zomer werd doodgestoken en in de Theems geworpen. Whiteway werd tot de galg veroordeeld. Het openbaar ministerie heeft White way ook beschuldigd van moord op de 18-jarige vriendin van Barbara Song hurst, Christine Reed, wier lijk ook in de Theems werd gevonden. Bij het pro ces werd Whiteway één moord ten laste gelegd. Een tot dusver onbekend gebleven indi vidu heeft Zaterdagavond mevrouw S.-B., wonende aan de Utrechtseweg te Hilver sum, van ruim 600 gulden beroofd. Zij lag ziek op een rustbank, toen plot seling het licht uitging. Naar zij later de recherche mededeelde, was een man onge merkt haar kamer binnengekomen. Hij richtte vervolgens het licht van een zak- lantaarn op haar gelaat en riep uit: „Hon derd gulden of ik schiet je dood Nerveus stamelde de angstige vrouw, dat zij ziek was en niet op kon staan. De in dringer zei haar daarop, dat zij hem dan maar moest vertellen, waar zij m de wo ning haar geld bewaarde. Zij gaf hem de verlangde aanwijzingen, met het gevolg, dat de indringer enkele ogenblikken later het huis met ruim 600 gulden verliet. Het Noorse motorschip „Rimforst", dat op weg van België naar Oslo was en dat naar men aanneemt is gezon ken, had een bemanning van dertien koppen aan boord. Onder haar bevond zich de dertig-jarige Nederlander Pie- ter Letsch. Koning Paul en Ko ningin Frederika van Griekenland brengen momenteel een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Gisteren maakten zij een rij toer door New York City en ondergin gen daar de z.g. Ticker tape, de confetti-regen, die vanaf de étages der wolkenkrabbers naar beneden werd gestrooid. Het en thousiasme van de New Yorkers was bijzonder gróót.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1