Beeld met entourage in Haarlemse Vleeshal m H Zeer goed werk van GTTC en Winfried Onvoldoende compensatie van huur- en loonsverhoging IMl N.PH.O.-CONCERT IN HET MINERY A-THEATER ZANDVOORT Gemeente en burgerij verrichtten prachtig werk in Oude Tonge COLD WAVE?? Paul Citroen, vraag zonder antwoord Grote waardering voor Romme rBrieven van lezersj Eeta bril? FEPERMANN natuurlijk; Verrukkelijk solospel van Herman Krebbers Hoe spelen de R.K. clubs? MOLENDIJK'S KAPSALONS DURE ANTSiRACIET „DE SPAARNESTAD" I1000- humanisme DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 De garantie aan twee chemische industrieën Goedkeuring door Ged. Staten Inbraak zonder diefstal 12e Yoorjaarsbeurs Film over Pakistan Schoorsteenbrandje in kiem gesmoord KUNSTHANDEL LEFFELAAR VICTORIOUS WALES BRANP~G~ FFENH&NBEL Tafeltennis in Haarlem Burgerlijke Stand JONGEREN HELPEN JONGEREN Inzameling voor jeugd uit Oost-Duitsland Aanrijding in Jansstraat Middenstand bisdom Haarlem Sigarenwinkeliers in actie Schaakclub Haarlem Begin van brand Geschrokken en gevallen Frans Halsmuseum verrijkt met litho van Paul Citroen Verkeerspolitie dertig jaar J ubileumoriëntatierit wordt morgen verreden TH. JONKHEER OVERLEDEN Lichtbeelden-avond over Fatima Doe mee en verdien CR0MBIE ULSTERS Opera- en operetteconcert 2e Concert N.Ph.O. Serie V. LEZING OVER HET Aanbesteding herbouw «Zuiderbad" Maar de raad houdt de uiteindelijke beslissing Aanbesteding bestratings- werken Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York In de Vleeshal is gistermiddag onder liet aantal particuliere werkers opwoog grote belangstelling de tentoonstelling t£gen het aantal gemeentelijke Advertentie van het monument, bestemd voor de be graafplaats in Oude Tonge, geopend. Voor deze gelegenheid was de burge meester van Oude Tonge, de heer B. v. Dijk, overgekomen. De voorzitter van het adoptiecomité, de heer P. Borghouts, sprak vooraf een inleidend woord en getuigde van zijn blijdschap over de grote schare van be langstellenden. Hij zag daarin een teken, dat de bevolking van Haarlem nog steeds meeleeft met de ramp, waardoor het geadopteerde plaatsje werd over vallen. De heer Borghouts bracht dank aan de ontwerpster van het beeld, me vrouw Janneke Ducro, de gieter, de heer Binder, en de vervaardiger van het voetstuk, de fa. Swaalf. Na hem was het woord aan wethouder D. J. A. Ge luk, die de opening zou verrichten. Na genoeg alle Gemeentelijke Bedrijven, zo zei hij, het politiecorps niet uitgezon derd, hebben hun medewerking gegeven bij de opbouw van Oude Tonge. Maar ook de particuliere bedrijven zijn niet achter gebleven, met als resultaat dat Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben goedgekeurd het besluit, dat de gemeenteraad van Haarlem ge nomen heeft in zijn vergadering van 7 October ten aanzien van het garant blijven van een lening van f 185.000, welke 2 chemische industrieën bij par ticulieren kunnen afsluiten. De betrok ken bedrijven willen een nieuw ge bouw stichten aan de Stephenstraat. Maandagmiddag tussen ongeveer 13.50 en 16.45 uur hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een woning aan de Zonnelaan. Om binnen te kun nen treden heeft men aan de achterzij de van het huis een glas-in-lood-ruitje van het keukenraam ingeslagen, waarna men het raam heeft geopend. In de woning was niets overhoop gehaald en hoewel men de kasten op de slaapka mer geopend vond, was de inhoud hier van. voor zover men dit kon nagaan, niet doorzocht. In de woning wordt niets vermist. De 12e Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw zal in het Krelagehuis worden gehouden van 12 tot 19 Maart 1954. kers. De heer Loerakker bekleedde daarbij zo ongeveer de functie van ver bindingsofficier. Moeilijker was echter het verkrijgen van een meer persoon lijk, burger-tot-burger contact. Daar toe werd het Adoptiecomité Oude-Tonge opgericht, dat zich aldra mocht verheu gen in een grote kring ij veraars en aan hangers. De heer Geluk gaf daarna een kort overzicht van de door dit comité ontplooide activiteiten en maakte de aanwezigen opmerkzaam op de door de heer L. Tollenaar vervaardigde tekenin gen, die een beeld gaven van de belang rijkste acties ten behoeve van Oude Tonge. Namens de gemeente dankte hij al degenen, die aan het welslagen van de acties hadden medegewerkt. Als voorlopige afsluiting van de werkzaam heden achtte de heer Geluk de schen king van een monument een goede ge dachte. Op de eerste plaats herinnert het beeld aan datgene, wat zoveel leed over talrijke gezinnen had gebracht en tweedens vervult het de Haarlemmers met dankbaarheid om al hetgeen, waar in zij de bevolking van Oude Tonge hebben mogen bijstaan. Namens de gemeente wenste hij bur gemeester van Dijk alle goeds en ver zekerde, dat één seintje voldoende was om de bevolking van Haarlem weer klaar te doen staan. Moge u in de toe komst de kracht bezitten om de gevol gen van de ramp te boven te komen, zo eindigde wethouder Geluk zijn ope ningswoord. Daarna was er voor de aanwezigen gelegenheid om het beeld en zijn en tourage nader te bezichtigen. Het mo nument staat t.m. Zondag 8 November tentoongesteld. Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 BUSLIJN 3-4-8 De belangstelling voor de film over Pakistan hedenavond in gebouw St. Bavo blijkt bijzonder groot te zijn. Slechts nog enkele kaarten zullen aan de zaal verkrijgbaar zijn. De jeugd' - 3 uur. stellingen voor Woensdagochtend en Woensdagmiddag zijn volgeboekt. Zaterdag is in een oliekachel, die in een winkel stond aan het Houtplein, door een te grote toevoer van olie, een ontploffing ontstaan. Door deze ontplof fing smolt een gedeelte van de pijp en ontstond er een begin van een schoor steenbrand. De brandweer kon erger voorkomen. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,Ik beken". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 er. 9.15 uur. Luxor: ,,Aan". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Broadway Rhythm", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Call me Madam". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong". Boven 14 jaar. Tij den: Dinsdag tot en met Donderdag 2.30 en Chaja Advertentie is de goedkoopste brandstof! Grootste warmte. Minste as. Langste brandduur. (Super kwal.) Afm. 20/30 9.60 per HL. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20:30 9.20 per H.L. Alleen-verkoop: FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telef. 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 et kopportret van Chaja met de witte kraag: het ascetisch ver magerde gelaat en de droef-hon gerige ogen, èn het verlaten bosterras met de witte stoeltjes, zijn wel gewor den het prototype en de recapitulatie van de schilder-tekenaar Paul Citroen. U kunt het temidden van een grote collectie werk van dezelfde schilder zien in de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg. Ergens tussen de melancholie en de enkelvoudige droefheid, tussen een gro te desillusie en onbevredigbaar verlan gen, zweemt de sfeer die Citroen op roept. Heel duidelijk in zijn vrije por tretten, maar doorwerkend toch ook in zijn onbegane landschappen. Geen twee mensen tegelijk zagen wij in één kader verenigd, niet één mens in het landschap; in een panorama over een heuvellandschap met landerijen en huizen, komt geen levend wezen voor; öp het bosterras zijn de krijt-wit uitge kraste stoelen in het zwarte fond de achterblijfsels van de mensen dieer geweest zijn, maar zij laten, alle -vra gen over bijzonderheden cmirent die mensen wijd open. Van open vreugde spreekt nergens iets. Het is alles van een ondoorgronde lijke weemoed en een naar zichzelf ge keerde ontroering, een eenzaamheid van hart, die dit werk zo boeiend maakt. Het schijnt de onmacht te zijn om een verdriet dat niet wordt afgereageerd in de agressie van een luid en bijtend sarcasme, maar dat voor zich wordt ge houden, en naar binnen geslagen, het hart verteert, bij de onmogelijkheid van anderer begrip voor eigen roerselen. Het is de uiteindelijke eenzaamheid die de herfst en dit werk doet samenkloppen. Zijn vrije portretten die culmineren in de figuur van Chaja schijnt Citroen te kiezen om dit onbestemde, onbevre digende antwoordloze staren van de ogen naar heel ver in de wereld, én heel diep in het eigen ik, en om de trek van de gesloten mond van vrou wen en kinderen. Slechts in de per soonlijke karakterportretten als van Fraai werk zowel als teleurstelling wisselden elkaar af in de eerste klasse. GTTC behield zijn tweede plaats door Togido een gelijk spel af te dwingen. Men mag hierbij echter niet vergeten, dat Togido's sterke man Draenert zich moest laten vervangen, hetgeen drie winstpunten betekende. Th. Blom le verde de beste prestatie door tweemaal te winnen, maar was evenals zijn team genoten de mindere van H. Netz. Sleper en v. Eyk boekten allen winst tegen in valler Gaartman, terwijl het dubbelspel der groen-witten het gelijke spel op leverde. Teleurstellend was het optreden van HBC 3 tegen Heemstede 3." Het laatste team verscheen met een invaller, maar desondanks kon geen winst behaald worden. In de beslissende game van het dubbelspel stonden de HBC-ers ruim voor, maar verloren door geforceerd spel. Winfried kwam deze week tot be tere resultaten en klopte HBC 2 met 7 3. Hoonhout en Handgraaf waren in prima vorm en wonnen driemaal, ter wijl Duineveld tweemaal de vlag moest strijken. Rapidity en GTTC 2 deelden gelijk op, wat voor de laatste een pri ma resultaat was. Winfried 2 leed een regelmatige 82 nederlaag tegen TOG 2. In de tweede klasse ditmaal betere resultaten. TYBB 2 verbeterde zijn po sitie, door GTTC 3 met 73 te kloppen, maar Oranje Zwart 2 verloor met de zelfde cijfers van Prowano. In 2 B ook al winst voor TYBB, waar het eerste Prowana 2 met 64 versloeg. Oranje Zwart deed van zich spreken door Ra pidity 3 met 82 te kloppen, terwijl GEBOREN: C. W. van MeursLanfer- meijer d.; W. Chr. van MaanenCohen Tervaart d.; P. G. Koldewijn—Tribbe d.; L. Polak—van Dijk d.; A. Drok—Lub d.; G. FlipsenAlberda z.; W. de Jong— Hopman z.; R. Wolters—Pera z.; G. Levy Hoitsma z.; J. VellekoopWijnbergen z.; A. DrokLub z. OVERLEDEN: L. E. Q. Nolf, 59 j„ Ha zepaterslaan; J. E. F. Platërink, 67 j., Van 't Hoffstraat; M. J. Koenderman, 72 j., Rozenhageplein; G. van Alpenvan Donk, 67 j., Kinderhuissingel; J. C. A. Scheurman, 67 j., Lorentzkade; J. H, Faber, 2 d., Gasthuisvest; A. Pijper, 72 j„ Burgemeester Boreelstraat. GTTC 4 met 91 ruim de meerdere bleek van Winfried 3. Bij de Dames was het opnieuw niet schitterend. HBC versloeg Winfried met 91, maar TYBB leed een grote neder laag tegen Togido met 91, terwijl Heemstede met 64 juist te sterk was voor Veisen 2. Het bestuur van de Katholieke Jeugd raad van Haarlem heeft een initiatief genomen voor het inzamelen van goe deren, welke bestemd zullen zijn voor de meer dan duizend jongens en meis jes van 12 tot 25 jaar, die gevlucht uit de Oostzöe van Duitsland on dergebracht zijn in een kamp bij Bre- mervörde en waarvan de zorg is toe vertrouwd aan pastoor Joseph Weber. Deze pastoor vraagt aan de Haar lemse jeugd van 12 tot 25 jaar wat me deleven en hartelijkheid door zijn kampjongeren met een geschenkje te verrassen. Het bestuur vraagt alleen die voor werpen, welke in het dagelijkse leven onmisbaar zijn, zoals toiletartikelen, scheerbenodigdheden, washandjes, zak doeken, kousen, handschoenen, sjaals, dassen enz. Onder de Haarlemse katho lieke jeugd zal binnenkort een brief worden verspreid, waarin nadere bij zonderheden gegeven worden. Ver wacht wordt, dat de Haarlemse jonge ren zich van hun beste zijde laten zien. Tegen 5 uur gistermiddag is in de Jansstraat, ter hoogte van perceel 39 een aanrijding geweest tussen de 39- jarige wiirijder R. H. v. D. en een be stelauto, bestuurd door de 63-jarige chauffeur G. d. K. De aanrijding ont stond, doordat de wielrijder, die de Jansstraat bereed in noordelijke rich ting, naar links uitweek om een voor hem rijdende wielrijdster te passeren. Hierdoor reed hij tegen de rechterzijde van een bestelauto, die op zijn beurt op dat moment de wielrijder wilde passeren. Met. een linkerbeénbreuk is de wielrijder, die juist jarig was, in het ziekenhuis St. Joannus de Deo ter verpleging opgenomen. Raedecker, Margriet, Veth, Sandberg en enige kinderen, is hij de gehoorzame weergever van de ziel die niet verwant is aan de zijne. Naar de zaal met tekeningen en li thografieën gaat onze voorkeur uit. In de schilderijen ontbreekt de kleur van de pure schilder, herkent men de gra ficus en mist de grafiek Zijn zwart-wit daarentegen is zeer fraai, evenals het variabele, maar steeds voorzichtige handschrift. Hij is een meester in het bepalen van waarde en tegenwaarde, zoals dit bij „Barbara" wel zeer duidelijk aan de dag treedt; de tekening „Kind" is de schone vrucht uit het huwelijk van papier en krijt. In het „Lezend Meisje" roept het wit de weerschijn van licht wel zeer suggestief op. Ook de landschappen vertonen eeneelf de grafisch genoegen. Toch is er meer grafisch karakter dan werkelijke gra fiek: slechts een enkele maal is het krijt lithografisch krijt, en sommige te keningen met pen en wassende penseel brengen ons de vraag op de lippen om de techniek van de éts. Geen minnaar der. schone kunsten mag verzuimen deze uitgebreide expo sitie van Paul Citroen bij Leffelaar te gaan zien vóór 18 November. L. T. Minerva: Dinsdag 8.15 uur en Woensdag 2 30 en 8.15 uur: „Koppensnellers van de Amazone". Boven 14 jaar. Dinsdag 3 November Stadsschouwburg: De Toneelvereniging in „Circus Knie", 20 uur (reprise). Concertgebouw: „Rokato" in „Een dorp verging", 20 uur. Woensdag 4 November Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Al- berdingk Thym" in: „Het witte schaap van de familie", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.). Boskamp, Bloemendaalseweg 259: Expo sitie van meubelen en tapijten, alsmede beeldhouwwerken van W. Commandeur. Geopend 1017 uur (tot en met 7 Nov.). Vleeshal: Tentoonstelling beeldje voor Oude Tonge. (Van onze verslaggever) „Met grote zorg zien vele middenstanders de datum naderen, waarop de thans aan de orde gestelde huur- en loonsverhoging in werking zullen treden, hoe gerechtvaardigd beide ook zijn. Door een onvoldoende com pensatie ziet men zich een nieuwe last op gelegd, die de bestaanskans eens te meer aantast. Zeer groot is daarom de waarde ring voor de fractieleider der K. V. P. in de Tweede Kamer, prof. Romme, die krach tige pogingen heeft aangewend om hierin verbeteringen te verkrijgen. Zelfs al falen deze pogingen, dan blijft nog de winst dat het begrip voor de middenstand in onze grootste politieke organisatie stijgt". Dit zeide de heer F. G. de Hosson, voor zitter van de Diocesane Kath. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem in zijn ope ningsrede op de vergadering van de Cen trale Raad van deze bond, die heden in Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden. Met voldoening constateerde de heer De Hosson, dat algemeen het begrip voor de middenstand als bevolkingsgroep groeit. In de activiteit der middenstandsorgani saties is langzamerhand een grote kente ring gekomen. Waar vroeger hier en daar op afzonderlijke punten actie gevoerd werd ter verbetering van bestaande misstanden, daar zal nu een meer stelselmatige metho- De actie, welke een klein aantal si garenwinkeliers heeft ondernomen ten einde de Dinsdagmiddagsluiting onge daan te maken, is m.i. een storm in een glas water. De feiten liggen bovendien anders dan in het krantenverslag is weergegeven. Het is namelijk zo, dat het verzoek voor sluiting indertijd is uitgegaan van leden van de drie orga nisaties van sigarenwinkeliers, die uit sluitend speciaalzaken hebben; dus geen enkel gemengd bedrijf. Dat door de sluiting een gevoelige teruggang geconstateerd, is niet aan te tonen; wanneer een achteruitgang is waar te nemen, ligt dat aan andere factoren. De verlaging van de detail prijzen van alle rook-artikelen speelt in deze de grootste rol. Het staat m.i. nog lang niet vast, dat door een te houden enquête (in No vember) de meerderheid voor ophef fing zal stemmen; naar de ontvangen sympathie-betuigingen te oordelen zal de sluiting wel gecontinueerd worden. De manier, Waarop dit kleine aantal sigarenwinkeliers zijn actie voert, ge tuigt niet van organisatorisch inzicht; de te houden enquête zal iedere wer kelijk sigarenwinkelier in de gelegen- hid stellen zijn mening vrijelijk te be palen zonder dat de besturen de win keliers een zekere mening willen op dringen. Al met al zullen de besturen deze kwestie behoorlijk tot haar recht weten te brengen zonder aanziens en naar billijkheid van de uitgebrachte stemmen. L. van Berkel, Voorzitter R. K. Bond van sigarenwinkeliers, afd. Haarlem. De uitslag van de te Alkmaar ge speelde wedstrijd Haarlemse schaak clubV.V.V. was, dat Haarlem won met 6—4. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Maandag is omstreeks 11.50 uur op de eerste etage van 'n woning in de Grote Houtstraat door oververhitting van een brandende haard' een begin van brand ontstaan. De brandweer heeft de bran dende haard verplaatst en het onder die haard smeulende hout met enige em mers water geblust. Hoogstwaarschijn lijk is het hout onder de haard gaan smeulen, omdat er niet voldoende Licht speling was tussen haard en vloer. De schade bleef beperkt tot enig verbrand: linoleum en een gedeelte van de hou ten vloer. Maandag heeft zich te ongeveer 17.15 uur een verkeersongeval voorgedaan op het kruispunt Grote HoutbrugRaam- singel. De 79-jarige voetgangster M. L. B. M. uit Zandvoort schrok bij het over steken van de rijbaan zodanig van een haar naderende wielrijdster, dat zij kwam te vallen, ten gevolge waarvan zij haar linkerbeen brak. Zij is ter ver pleging opgenomen in het Grote Gast huis. Een Haarlemse ingezetene, die onbe kend wenst te blijven, heeft de directie van het Frans Halsmuseum een litho van Paul Citroen, voorstellende Chaja 'Gbldétëiffr ten "gescwerske—gregeven-, -Het kunstwerk, dat aangekocht werd op de tentoonstelling van Paul Citroen bij de kunsthandel Leffelaar, zal geplaatst worden in het museum. Op het eerste concert in dit seizoen te Heemstede voerde het Noord-Hol lands Philharmonisch Orkest een Beet hoven-programma uit. De bezoekers zullen doorgaans het vioolconcert wel als hoofdnummer -hebben beschouwd. Zeer zeker 'is- de tragische Egmont- oüverture met haar zegevierend slot (de uiteindelijke zege van het recht) een diepzinnig, boeiend werk en de 7e Symphonie door haar uitsluitend mar kante rhvthmeringen een geestige, te vens pikante toonzetting, maar van het solo-concert voor viool, eigenlijk een omvangrijke, grootse symphonie met bij na voortdurend optredende solopartij, ging toch de grootste aantrekkings kracht uit. Dit door het werk zelf, al speelt de solo-violist meer figuratie-werk dan melodie die fugüratie is geenszins klatergoud, doet steeds als fijne om- ranking van de muzikale idee aan mede door de zekerheid van een artis tieke uitvoering. Daar stonden Herman Krebbers en Toon Verhey met zijn or kest borg voor. Het solo- en orkestspël sloten goed in een wat opvatting betreft en inzake timbre en volume mogen wij aannemen, dat de uitvoerenden getracht hebben in deze zaal, op de eerste plaats geschikt voor film en toneel, de muziek zo kleur rijk mogelijk en in onderlinge evenre digheid te doen klinken. Omdat de tem peratuur aldra in de geheel bezette zaal steeg, ontstemde het instrument van de solist een weinig. Lichte onzui verheden blijven dus buiten beschou wing. Daarentegen moeten wij met na druk wijzen op de voor dit podium on gunstige opstelling van de tweede vi oolpartij. De eerste partij zat grotendeels op de uitbouw, dus in de zaal, en ontwikkelde in het forte-spel altoos een groot klank volume. Daartegenover klonk de twee de partij, gezeten achter de eerste op de toneelruimte, bij dat spel veel te zwak; ook de alt-vioolpartij, zij het in mindere mate. Wat dus in de concert zaal enig voordeel oplevert (de cellis ten zitten dan vóór op het podium), werkt hier nadelig. Alleen in de zacht gespeelde onderdelen hoorde men het strijkorkest met afgerond klankvolu me. De blaasinstrumenten mogen iets Een fraaie dieptefoto van het Noordhollands Plulharmonisch Orkest, dat gisteravond in het Minerva-theater te Heemstede con certeerde. Wegens de grote bezet ting van het orkest was het po dium over dé orkestbak uitge bouwd. minder glansrijk klinken dan in een concertzaal, zij overheersen het strijk orkest nooit en zijn duidelijk te vol gen. Wij melden dit met opzet, daar bij de verwelkoming namens1 het Heem steeds gemeentebestuur werd toegezegd, dat eventueel nog voorkomende onge wenste acoustische verschijnselen zou den worden verholpen. Hoe klonk nu het solo-instrument m de zaal Uitstekend! Krebbers stond op behooilijke afstand' van de toneelruim te en zijn heldere en doordringen toon vulde in alle sterktegraden en lig gingen het gehele gebouw. De S0*°P tij heeft dus in alle opzichten vo}^ bracht het auditorium in verru.k S- Doch men waardeerde het orkestsp Ouverture en Zevende eveneens. Onder de aanwezigen lom11 een opvallend groot aantal j /7, mers. Dit bespeurde men reeds in het overdrukke busverkeer voor de aan vang. En na afloop? Vraagt dat eens aan de bezoekers, die na het concert in lange rijen bij de halten stonden, de extra bus vol zagen vertrekken (gedu- rende het instappen reed een andere bus maar door) en in de regen geduldig moesten wachten Wat een desillusie na dit verkwikkend concert! Bij een vol gend concert is meer service wenselijk. O. K. de worden toegepast. Dit is mogelijk ge worden, doordat men algemeen de midden stand in een ander licht is gaan zien. In politieke kringen, aldus de heer De Hosson, wordt steeds meer aandacht aan ons be steed. Dit kwam vooral tot uiting in de be noeming van dr. Veldkamp tot staatssecre taris, speciaal belast met de behartiging van de belangen der middenstand. Aan de middenstandsnota, die deze heeft toegezegd, ligt de gedachte van een stelsel matig middenstandsbeleid ten grondslag. De staatssecretaris wil trachten, op de bestaan de fundamenten een hecht middenstandsge bouw op te trekken. Iedere nieuwbouw is echter een aangele genheid waarin niet alleen de overheidge ïnteresseerd is, maar ook degenen die daar in zullen gaan wonen. De Nederlandse R.K. Middenstandsbond heeft in zijn tweedaags congres te Arnhem zijn wensen ten aanzien van tekeningen en bestekken geuit. Onder de problemen, die de midden stand bezig houden, noemde de heer De Hosson o.a. het cadeaustelsel. De uitwas sen op dit gebied nemen steeds toe. Deze zeer ongezonde toestand schreeuwt lui der dan ooit om cïe reeds lang in het uitzicht gestelde wet op het cadeaustel sel. Met klem dringen wij erop aan, aldus spreker, dat nu ten spoedigste de verhoopte definitieve regeling tot stand komt. Na het openingswoord van de voorzitter ging de vergadering over tot behandeling van het huishoudelijk deel der agenda. Tenslotte hield de heer W. Perquin, perschef van de N.R.K. M. „Stuwing" een rede over de huurverhoging en belastingverlaging. Morgen bestaat de Haarlemse ver keerspolitie dertig jaar. In verband daarmede organiseert de politiesport- vereniging een j ubileumoriëntatierit van 90 km door Noord- en Zuid-Holland. De eerste van de ruim zestig deelne mers start om 11.01 uur van restaurant Dreefzicht aan de Fonteinlaan, terwijl de volgende een minuut later op het sein van de startmeester het onbekende tege moet gaat. Om precies 11.11 uur start als nummer 11 hoofdcommissaris J. Fon- tijne, die heel duidelijk demonstreert, hoe hij het noodlot tarten wil. Na af loop van de race volgt de prijsuitrei king, welke geschieden zal door de hoofdcommissaris, die de kans bsloopt, de eerste prijs aan zichzelf te moeten uitreiken mogelijk als beloning voor een rotsvast" vertrouwen op Vrouwe Fortuna. De deelnemers zijn afkomstig uit alle delen van ons land, want de inschrij ving was opengesteld voor politie, jus titie, marechaussee en douane. In de leeftijd van bijna 85 jaar is gis teravond te Nijmegen overleden de heer Th. Jonkheer, die destijds in Hillegom een vooraanstaande figuur was in het kerkelijk en burgerlijk leven. Als bloembollenkweker genoot hij evenals zijn zaak een goede reputatie. Hij was mede-oprichter van de Coöp. Rafeissenbank in Hillegom en geduren de vele jaren voorzitter van de raad van toezicht daarvan. Ook de R.K. Patroons bond, afd. Hillegom, kende hem als voorzitter, terwijl de heer Jonkheer ook lid was van het R.K. Armbestuur, de St. Vincentiusvereniging en de gemeen teraad. De begrafenis zal in Hillegom ge schieden. Woensdag 4 November zal kapelaan Balestra, hoofdredacteur van de Stem van Fatima en voor zijn vertrek uit Haarlem geestelijk adviseur van de Ka tholieke Middenstandsvereniging, een serie lichtbeelden geven en feiten ver tellen over het genade-oord Fatima. Iedereen boven de 18 jaar is in 't gym nastieklokaal van de Lucia-school (Pre- toriaplein) van harte welkom. Kaarten zijn gratis te verkrijgen bij de fa. J- en A. Stam, religieuze kunst- en boekhanae in de Paul Krugerstraat. Advertentie Duke. Engeland, Tangmere (Z-Engl.) 7-9-53 Dinsdag advertenties etalages te bezichtigen (Zondag 8 November) KW-AD O DEM-CSV Vitesse-DEC Wijk aan Zee-SDV Wassenaar-TYBB RKAVV-HBC APGS-DSS Teylingen-Concordia DOSR-Lisse VVSB-Warmunda Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Dinsdag 10 November geven de ope rette-vereniging Joh. Strauss te Haar lem, het opera-koor „Haarlem" de operette-vereniging .„St. Caecilia" te Kronfmenie en de gemengde hahgv*r eniging „Vox Humana" te Santpoort een opera- en operette-concert in het Ge meentelijk concertgebouw. Uitgevoerd worden werken van Délibes, Verdi, Bi- zet, Johann Strauss e.a. Voorts verleent de Nederlandse Opera Club uit Am sterdam haar medewerking. Het geheel staat onder leiding van Anton de Beer. Vrijdag 6 November a.s. vindt het 2e Concert van de Serie V. plaats o.l.v. Toon Verhey met solistische medewer king van Sini v. d. Brom, piano. Het programma bevat de volgende werken: Chemères - Koeberg; Pianoconcert - Ravel; Concert pour petit orchestre Roussel; Symphonie No. 3 - Schubert. Voor de Zandvoortse werkgroep der K.V.P- heeft kapelaan Steenman een inleiding gehouden over het humanisme. Spr. stelde voorop, niet het politiek as pect te willen behandelen, doch alleen de stroming als zodanig. Het moderne humanisme is nog van recente datum: in 1946 is het Humanistisch Verbond opgericht; het verkeert nog in zijn be ginstadium. Hoe kan het reeds zulk een invloed uitoefenen? Het is de sterk toe nemende onkerkelijkheid, die geleid heeft tot ontkerstening van grote groe pen der bevolking. Het Humanistisch Verbond wil léiding geven, voornamelijk aan het buitenkerkelijke deel van het Nederlandse volk. Het humanisme stelt de persoonlijke God op zij en stelt daar voor in de plaats de eerbied voor mens volgens normen van goedneia schoonheid. Het ontkent niet staan van God, maar zegt: wij niet of God bestaat, want dat is -iets it buiten onze waarncm 1 ng g komst van Christus ^^fonvruchtbaar. Spr.0<beLchtte de grote"g^varen van het humanisme, ^^gebfed van de hu- (je genadeleer e.d en be^otbmeetV1de o^king, deze erns" ge bedreiging van t Christendom te be- striiden door het voorbeeld van het per- soonlijk leven en door verspreiding van onze kennis van ons geloof, waardoor be vruchtend en verhelderend wordt ge werkt op onze naasten. Hierna volgde een geanimeerde dis cussie. Prof. Ir. H. T. Zwiers te Haarlem heeft voor de gemeente Zandvoort aan besteed de herbouw van de zeebadinrich ting „Zuiderbad" met restaurant. Inge komen waren 22 biljetten. Laagste in schrijver was de heer A. de Wilde te Goouda voor f381.433.—; hoogste in schrijfster de firma Bulters te Heem stede voorf 451.000.De gunning is aangehouden. De gemeenteraad van Zandvoort besloot destijds tot deze aan besteding teneinde zeker te zijn van de omvang der financiële consequenties van het bestaan van het „Zuiderbad." Nu de kosten bekend zijn, kan de rijksbij drage nauwkeurig worden vastgesteld Uiteindelijk zal de raad beslissen of tot herbouw wordt overgegaan. Te Zandvoort is aanbesteed het ver richten van grond- en bestratingswer- ken op de terreinen ten Oosten v BrederodestraatDr. Gerkest inge komen waren 20 biljetten- laagst werd ingeschreven door - de Jong en W. Moeke te f nge^hreTen P939,-T Het hoogst werd ingeschreven door de N V Zwolsman te Schevemngen voor f 519 800.De gemeente levert de be nodigde materialen, zodat de totale kos ten voor het werk f725.000.— zullen bedragen. Dinsdag 3 November Hoog water: 1.32 u. en 13.57 u. Laag water: 9.30 u. en 21.41 u. Woensdag 4 November Hoog water: 2.17 u. en 14.33 u. Laag water: 10.11 u. en 22.21 u. (Niet olficigle Koerseni Vorig Opening 3/11 102ft 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3)4 Nederl. 1948 3)4 pCt. Ned 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel MM eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delït eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unüever eert- Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Heil Amerika Uln Kon N Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mijcert. ex-div slot 102 ft 1037* 99ft 99 A 99 A 100)1 98 1621/a 177% 117% 129% 172 171 215% 229 Vz 182 334% 92 'j 135 129% 130 107% 95% 99 ft 177 215 182 333% 92 128% 129% 107% 95(4 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Hurdle iiitbern Railway olewater U.S. Steel. 30/10 31% 51% 68 81% 60 ('2 12% 66% 55% 21% 23% 47% 72% 39 41% 21% 38 2/11 33% 51 67% 82% 61% 12% 67 56 21% 23 47(4 73 38% 41% 21% 37(48*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2