HONGKONG, enfant van het Britse Imperium Na acht jaar nog steeds geen behoorlijk uniform Journalisten als orgeldraaiers Herziening van rechtsbijstand aan on- en minvermogenden VREUGDE! WEDUWENBEURS met 100 mannen W H Tussen neus en lippen Pindakaas Onvriendelijk tegen Amerika; neutraal en beleefd jegens China Smokkelhandel viert hoogtij Waarom andere regeling dan bij de politie? Staatsvissershaven- bedrijf Hopelijk vóór de avond in Brighton brandewijn J Avondlijk incident DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 Aan de grens van rood-China N.Z.H.-tram blijft tot 1960 rond Leiden DOUANE-AMBTENAREN ONTSTEMD Muzikale actie voor Labre-huis, Eindhoven Examens Het aanstaande congres van de K.V.P. Belangstelling groter dan ooit LUCHTHAVEN EELDE OPENGESTELD Nieuw record maand- omzet Oprichting bureaux per arrondissement Een abstract monument van Doesburgse burgersin Baconvarkens Overnameprijs gebracht op ƒ2.34 per kg. C onsum ptiemelk Verschillen in extra toeslag verdwijnen na het uitbreken van de Koreaanse oor log, werd in Hongkong meer geld ver diend, dan gedurende enig ander «ir.d<= bet hesteer s, a_nder sinds het bestaan van de kolonie wï embargo maakte later de handel' i wat moeilijker, maar de ,f, we' van Hongkong zijn van oudd!°enlleden alisten in het smokkelen Werd^ilF w oudste en meest respectabele wJa i huis van Hongkong, Sne Mathesón Co, in het begin van de vorfge e®^ groot en machtig door de smokkelhan del in opium? Opium, wapens, strate gische materialen zo lang er geld aan te verdienen is, maken vele zakenlie den hier geen onderscheid. Hongkong is het enfant terrible van het Britse Imperium en het moeder land ziet glimlachend toe, hoe deze telg telkens weer dingen doet, die niet mo gen. Maar Amerika maakt zich boos. En dit is waarschijnlijk de tweede reden, waarom de Chinezen Hongkong nog niet aanvallen. De kolonie is een voort durend punt van wrijving tussen Ënge- De tramdiensten van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Mij. N.V., op de lij nen Den Haag-Leiden-Noordwijk en Katwijk en in de gemeente Leiden blij ven nog tot 1960 in exploitatie. Het vervangen door busverkeer op kortere termijn, zoals aanvankelijk overwogen werd, is niet mogelijk wegens onvol doende capaciteit van de wegen in de betrokken gebieden, aldus de directie Deze wegen zullen eerst merendeels moeten worden verbeterd. land en Amerika; de handel, die Hong kong met China drijft, is de Amerika nen een doorn in het vlees en hoe meer onenigheid hierover tussen de beide de mocratische bondgenoten ontstaat, hoe liever het de communisten is. En tènslotte zullen de Chinezen zich zeer wel realiseren, dat een aanval op Hongkong het begin zou kunnen zijn van een derde wereldoorlog en daar achten zij de tijd blijkbaar nog niet rijp voor. Hongkong is voorlopig tamelijk vei lig, hoewel er weinig twijfel over kan bestaan, dat de Chinezen wel degelijk voornemens zijn de kolonie op den duur te annexeren. Men hoopt hier dit nood lottige moment zo lang mogelijk uit te (Bijzondere correspondentie) HONGKONG, October. Vanmorgen maakte ik met een Engelse politiepatrouille een tocht langs de grens van China. Het was een weinig sensationele tocht. De Britten hebben nu een groot gedeelte van de grens afgezet met een groot wit hek van ijzergaas en prikkeldraad en door de mazen van dit gaas kijkt men dan op de kale heuvels van China, die er precies zo uitzien als de heuvels van Kowloon, het schiereiland, dat tot de kolonie Hongkong behoort en dat het enige stukje van het Chinese vasteland is, waar men zich nog als vrij mens bewegen kan. Hier en daar passeerden we een Chinese grenswacht: een soldaat in een slonzig bruin uniform, of een lid van de „volkswacht" in burger, maar natuur lijk uitgerust met een groot geweer. Zij keken ons aan met Oosters strakke gezichten. Er zijn twee grensovergangen, waar goederen en personen kunnen passeren. Eén is de spoorbrug, waar de treinen Uit Canton arriveren, de andere is een nauwe voetgangersbrug, waarover koe lies in een constante processie heen en Weer lopen. Uit China voeren zij voor namelijk in open manden groenten en andere landbouwproducten aan, naar China brengen zij kisten en balen, waarvan de inhoud niet zo makkelijk vast te stellen is. De douane aan de Hongkong-kant is niet al te streng. «We kunnen niet te lastig zijn," zei de commissaris, die mij vergezelde, „want we zijn hier te veel afhankelijk van de Voedselimporten uit China." Van een veilige afstand mocht ik een paar foto's maken van de Chinese grenspost en even later verscheen daar aan de andere zijde een Chinees of ficier met een camera die op zijn beurt mij vereeuwigde. Waarschijn lijk zal hij de foto van de „imperia listische spion" opzenden naar de een of andere veiligheidsdienst in Peking. „Er bestaat geen communicatie tussen ons en de Chinese grenswacht, maar we hebben ook weinig moeilijkheden," zei de commissaris. „Als er eens iets ge beurt is het meestal de schuld van de volkswacht." Het was allemaal erg vredig en nor maal. Op de terugweg zag ik in Fan- ling, op nog geen twee kilometer van de grens, besnorde Engelse officieren en hun dames rustig golf spelen. En terug gekeerd in mijn hotel, waarvan men met een auto binnen anderhalf uur Rood China kan bereiken, schaarde ik mij in he lelijke, maar toch imposante Victo riaanse lobby onder de Amerikaanse toeristen, Russische ballingen en Chine se zakenlieden, die bedaard en genoeg lijk in Engelse stijl hun afternoon tea *>®bruikten. Hier zaten we dan, wij „ka- han' contra-revolutionnairen, aan- van bandiet Eisenhower en Bezen TsianS Kai Sjek." Als de Chi- met hn|Verkelijk wilden zouden ze lonie zo?rVan de communisten in de ko- nerili; .T~ dit „broeinest van het im- uen uit'moordiSnen enkele dagen kun" Hong-kong heeft thans een vrii sterk garnizoen, uitgerust met ve"e tanks in artillerie. Vrijwel dagelijks hoort men straaljagers overvliegen en in de haven liggen grijze torpedojagers, kruisers en een vliegtuigmoederschip. Maar toch maakt niemand in Hongkong zich enige illusies. De Britten zullen de kolonie kunnen houden tot de burgerbevolking is geëvacueerd, niet veel langer. Maar desalniettemin schijnt ook niemand zich erg Ongerust te maken. Men is er van overtuigd dat de Chinezen Hongkong voorlopig nog wel met rost zullen laten. Waarom? Eén van de redenen is ongetwijfeld, dat zij in economisch opzicht Hongkong nog niet missen kunnen. Hongkong is maar al te bereid om zaken te doen met China, legale en illegale zaken. In loan i- „ithreken v»n rt„ wu' stellen door beleefd en neutraal te zijn ten opzichte van China. Men denkt en praat hier anders over de Chinezen dan in Amerika of Europa, zelfs anders dan in Engeland. Vele Britten in Hongkong beschouwen de Chinezen absoluut niet als hun vijanden. Zij vinden hen een aardig volk, dat tijdelijk een beetje de verkeerde kant is uitgegaan, maar waar mee altijd te praten valt en waarmee men in ieder geval handel kan drijven, als men het maar niet provoceert. Daarom zendt het radiostation hier geen anti-communistische propaganda uit naar China, maar laat men dat lie ver doen door Singapore, dat zestien honderd mijlen verder van Peking ver wijderd is; Daarom laat men hier toe, dat communistische, anti-Britse en an ti-Amerikaanse geschriften in groten ge tale openlijk in de boekwinkels worden verkocht. En daarom kunnen communis tische agenten hier vrijwel ongestoord hun werk verrichten. Beleefd blijven en net doen alsof er niets aan de hand is, is het motto van deze kolonie. De enorme villa's, de luxu euze hotels en talloze ju weiiers winkels bewijzen, dat deze houding tot nu toe niet onvoordelig was. W. KIELICH Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Er doet in kringen van douane-amb tenaren een verhaal de ronde, dat mis schien helemaal niet waar is, maar dat vanwege het feit alleen al, dat het kon ontstaan een situatie tekent. Het heet nameijjk, dat men onlangs bij de KLM van pian zou zijn geweest aan de rege ring voor te stellen de douane-ambte naren, die op Schiphol werkzaam zjjn, vopr rekening van de KLM in een fat soenlijk pak te steken. De uniformen van het douane-personeel staken zozeer af tegen die van de luchtvaart-mensen, dat men het geen gezicht meer vond vooral tegenover de vreemdeling, die met de douane zijn eerste indruk krijgt van ons land. Het verhaal Si non e vero.... heeft betrekking op Schiphol, maar het zou evengoed bij een scheepvaartmaat schappij of aan een grenspost ontstaan kunnen zijn: de douane-ambtenaar, die zeer vaak dienst doet naast mensen van spoorwegen, politie, marechaussee enz., vindt, dat hij bij deze andere uniform dragers maar lelijk detoneert. Er zijn zeker wel douaniers, die in een redelijk verzorgd uniform voor de dag komen, maar dan moet men niet vragen hoeveel moeilijkheden er overwonnen moesten worden voor het zover wasEen zo simpel lijkende aangelegenheid als die van de dienstkleding blijkt namelijk in de practijk bepaald niet simpel te zijn. Dat gold voor het personeel van gevan genissen en het geldt nog steeds voor het douane-personeel. Kort na de bevrijding moest men wel genoegen nemen met uniformen, waar het een en ander op aan te merken viel, maar na acht jaar tobt men nog steeds met kledingmoeilijkheden en dat wordt vele belanghebbenden toch wel wat al te gortig. Een van de grieven is bijvoor beeld, dat de politie een whipcord uni form draagt, doch dat de ambtenaren bij de Belastingen het met zogenaamd laken moeten doen. Whipcord is beter geschikt voor verschillende weersgesteldheden dan dit vrij ruwe laken, dat spoedig te warm wordt. Men doktert jaar in, jaar uit vrolijk verder aan het vinden van ufot geschlkte stof, doch het schijnt maar liik ~m?Acrn gelukken dit wonderbaar- sint» I?(2fluJke probleem tot een oplos- kleurecMhovi0"' men eindel«k met de blijkt er «fi 111 het gerede geraakt, dan en ander te h=>aan de kwaliteit het een voort! Een prob^m"n(dnchUkkelt er tenslotte (doch men moet ben fs ook^afdmee kamPen heb" iet ó=aLde uniformen herhaal na^mSefinPtentekle!nnnaaknge ambte" in een te nauw enz^^^*** infnrmat.ips u-igens informaties heeft mén m meer of min dere mate in ruim driekwart van rle gevallen met dergelijke grapjes te ma ken gehad. De uniformen kunnen dan weer geretourneerd worden, doch dit betekent, dat de douanier dan een maand of drie moet wachten voor hij het uni form terug ziet. Deze materie ressorteert onder het ministerie van Financiën en deze zaak naspeurend bleek ons, dat zich ook nog diverse commissies hiermee bezig hou den zo schijnt er zelfs een com missie „Snit en Unificatie" te bestaan (of er ook een commissie „Knopen en Knoopsgaten" werkt, is ons echter niet bekend) maar ondanks al deze acti viteit op hoog niveau komen de douane- Na de verkeersstunt van enkele we ken geleden staat Eindhoven opnieuw een interessante gebeurtenis te wach ten. En evenals toen de idee van de P.ufgfry5rkGersagenten aan een journa listiek brem ontsproot, zo is het initia tief voor de nieuwe stunt ook uit het Eindhovense journalistieke kamp af komstig. In Mei 1951 kreeg Eindhoven zijn pierement. Het werd met groot enthou siasme door de bevolking ontvangen: journalisten speelden voor orgeldraaier en collectanten haalden de eerste uren dat het orgel door de straten trok on geveer f 700 op. Nadien hebben de mannen van het Labre-huis, de dak loze zwervers, week-in-week-uit met het orgel door de stad gereden om met de opbrengst de stichting van pater J. Mansbergen O.E.S.A. in stand te hel pen houden. Thans heeft het orgel vrij wel zijn dienst gedaan. Het was al oud, toen het uit Amsterdam te Eindhoven arriveerde. Nu is het nog ouder gewor den doch ook nagenoeg tot op de laat ste notenbalk versleten. Een nieuw pie rement is derhalve hard nodig, doch pater Mijnsbergen ontbreekt het geld voor de aankoop. Nu hebben de Eind hovense journalisten besloten dit geld bij elkaar te brengen, in een dag. Zij zullen Zaterdag de gehele dag met het orgel door de stad trekken en met de zeer bouwvallige muzikale begeleiding van het orgel 25.000 loten tegen een kwartje per stuk verkopen. Zij zullen daarbij geassisteerd worden door art sen, advocaten, ingenieurs en musici. De trekking der loterij is nog dezelfde avond op de markt. Het idee der Eind hovense journalisten heeft nu reeds veel bijval gevonden. Alle prijzen voor de loterij, waaronder een radiotoestel en een rijwiel, zijn gratis beschikbaar ge steld. Een slager bood als prijs zelfs een half varken aan. ambtenaren niet uit hun kledingpro- bleem. Een grief, die zij, naar het ons voorkomt terecht, uiten, is ook, dat er iedere maand een zeker bedrag aan kledmggeld van hun salaris wordt inge houden, doch dat de overheid daarvoor blijkens het bovenstaande, maar een schamele tegenprestatie levert. De oplossing, die men in de kringen der douaniers voorstaat, is vrij eenvou dig. Geef ons een zeker kledinggeld, zo zegt men, en dan zullen wij wel zorgen, dat we goed voor de dag komen. Een dergelijke regtSing bestaat voor de politie en daar maakt deze kledingtoe- lage ook deel uit van de pensioengrond slag. Wat bij de politie wèl mogelijk is, blRkt evenwel om de een of andere duistere reden voor de douaniers niet te kunnen en zo blijft de Staat dus maar zelf zorgen voor de kleding van zyn douane-personeel. Enfin, waarom zou men het gemakke- lijk doen als het ook moeilijk kan. AMSTERDAM (G. U.) Cand. Duits mej. C. Verkroost (met lof), Amsterdam en A. Buehner, Rijswijk. DEN HAAG (Staathuishoudkunde M. O.) H. Habekothe, Haarlem, W. Hendriks, Den Haag, G. van Herwaarden, Rotterdam. H. Heijman, Hilversum, P. Hoefnagels, Ter- mond, M. der Kinderen, Den Haag, P. Kloos ter, Apeldoorn, L. Koenraads, Den Haag, L. Kolhoop, Enschede, G. Kornaat, Amsterdam, A. Munster, Utrecht, J. Noorlander, Rotter dam, J. Overgaauw, Den Haag, Th. Palthe, Amsterdam, A. Pels en J. Pierot, Den Haag, J. Plekenpol, Enschede, G. Podt, C. de Rijke en A. van Ravestetjn, Den Haag. J. Rozenberg, Rosmalen. De belangstelling voor het congres van de Katholieke Volkspartij, 7 en 8 Nov. in gebouw Tivoli in Utrecht, is groter dan bij vorige congressen ooit het geval was. Onder de autoriteiten die aanwezig zullen zijn, bevinden zich alle katholieke ministers en staatssecre tarissen. uitgezonderd ministers Luns, die berichtte tot zijn grote spijt verhin derd te zijn, daar hij tijdens het Congres te Stockholm vertoeft. Buitenlandse gasten uit België, Saarland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, zullen even eens van hun belangstelling blijk geven. Voor de Zaterdagavondvergadering waarin prof. dr. Rogier een rede uit spreekt over dr. Schaepman, verleent het koor „Katholiek Utrecht" o.l.v. Hans Ponten zijn medewerking. Dit koor voert uit de „Sanctus" uit „Hohe Messe" van J. S. Bach, drie koren uit het Ora torium „Semele" van Handel en „Coe- lestis urbs Jeruzalem" van Alph. Die- penbrock. Als voorzitters en secretarissen der drie sectievergaderingen zullen optre den: sectie onderwijs en cultuurpolitiek, voorz. de heer J. Poncin, secretaris de heer F. Baten; sectie sociaal-economische politiek, voorz. drs. G. Horbach, secre taris mr. L. J. v. d. Ark; sectie interna tionale en supranationale politiek, voorz mr. P. Aalberse, secretaris de heer F. Schneider. Zondagmorgen wordt om negen uur in het Jaarbeursgebouw een gezongen H Mis opgedragen voor de congresdeelne mers. De aankleding van de vergaderzaal wordt door de kunstschilder Hans de Jong verzorgd. Op hét podium in de grote zaal wordt een groot geschilderd portret geplaatst van dr. Schaepman. In de gangen van gebouw Tivoli zijn de geschilderde portretten geëxposeerd van de partijvoorzitter en van de voor zitters der katholieke Tweede Kamer fractie sinds Schaepman de Katholie ken rond ziin „proeve van een program" wist te verenigen. Zaterdag is de luchthaven Eelde open gesteld voor binnen- en buitenlandse toestellen, met de restrictie dat alleen gestart en geland mag worden na zons opkomst en voor zonsondergang. Vele Groningers waren naar het vliegveld ge trokken om getuige te zijn van de komst van de eerste vliegtuigen op deze zeer gemoderniseerde luchthaven. De vlieg tuigen bleven evenwel uit, maar Maan dag hebben lesvluchten makende toestel len van de Rijksluchtvaartschool uit Gilze-Rijen de symbolische opening van de toekomstige basis van de Rijkslucht vaartschool op Eelde mogelijk gemaakt. Onder commando van de commandant van de Rijksluchtvaartschool afdeling Gilze-Rijen. de heer K. J. A. Meester, landden twee Beechcrafts, vijf Harvards en drie Saab-Saphirs. Het vliegpersoneel van Gilze-Rijen werd ontvangen door de havenmeester van Eelde, de heer B. Vogelzang Men too/ide zich zeer enthou siast over deze nieuwe luchthaven, die beschikt over twee grote landingsbanen van 1500 en 1800 meter. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ- muiden heeft de afgelopen maand een nieuw record gevestigd door de hoog ste maandomzet na de oorlog te berei ken. Deze bedroeg namelijk f3.519.367, tegenover f3.378.834 in de overeenkom stige maand van 1952, een stijging der halve van f 140.533. Daarmee is de ach terstand van 1953 op het vorig jaar ge halveerd. Werd in de afgelopen 10 maanden een omzet bereikt van f 24.499.494, in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar was dit f24.642.351, een nadelig verschil van f 142.857. De topmaand werd enerzijds veroor zaakt door ruime haring-aanvoeren, doch daarnevens werd ook vrij veel rondvis en makreel aan de markt ge bracht. En ook daarvoor werd goed geld betaald, zoals Maandag wel heel scherp geaccentueerd werd, toen de ma kreel van de Bloemendaal IJM 71 ver kocht werd voor niet minder dan f40. per kist. Zondag vond in Engeland de jaarlijkse race van veteranenauto's plaats. Alleen wagens, waarvan het bouwjaar vóór de twintiger jaren ligt, mogen er aan deelnemen. De race ging van Londen naar Brighton en de deelnemers hoopten vurig het einddoel vóór de avond te halen, vooral toen er een fikse regenbui losbrak. Onder de wagens was een Lutzmann uit 1895 (boven links), New Orleans uit 1900 (rechts boven), MMC uit 1899 en een Stephens uit 1898. De regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden behoeft herziening. Aldus zegt minister Donker in de toelichting tot een desbetreffend wetsontwerp. De last van de rechtsbijstand aan on- of minvermogenden in civiele zaken wordt vrijwel geheel gelegd op de ad vocaten. De eerbiedwaardige traditie, dat de advocaten het als een ereplicht behoren te beschouwen, hun diensten ten behoeve van onvermogenden koste loos te verrichten, vormt echter geen hechte grondslag meer voor een bevre digende regeling van deze tak van so ciale zorg. Bij de ontwikkeling der sociale voorzieningen heeft zich hét accent in de loop der tijden verplaatst van de particuliere- of groepszorg naar de gemeenschapszorg. Meer en meer wint de mening veld, dat een belang rijke tak van sociale zorg als de onder havige tot de taak van de overheid be hoort en dat het niet juist is, een be paalde groep hiermede te blijven be lasten. De minister wil in het leven roepen een stelsel van arrondissementsgewijze georganiseerde bureau's van rechtsbij stand, welke de rechtshulp aan on- en minvermogenden in volle omvang behalve in straf- en tuchtzaken ter hand kunnen nemen. Uitgangspunt voor Advertentie (Van onze verslaggever) ij kennen studiebeur zen, wij kennen de effectenbeurs en de Beurs met Berlage's advies, Uw tijd te beiden, maar de Weduwenbeurs zal wel een volkomen nieuw begrip voor U zijn. Stel U nochtans ge rust; het is géén instelling, waar weduwen verhandeld worden. Het is integendeel ?eur, s.oliede en zeer respectabele instelling in het vriendelijke Gelderse stadje Doesburg Honderd mannen zijn er lid van. Zo is het geweest al die bijna 200 ja ren, dat de Weduwenbeurs bestaat. Zij werd gesticht op 1 Juni 1759 door „ingezete nen, op verzoek van eenige „borghers", zo staat het in het Boek van Reglementen, Gilden en Instructiën der Stad Doesborgh." Het doel van de Weduwen beurs is, aan de weduwen van afgestorven leden een jaarlijkse uitkering te doen, tenminste zolang de dames ongehuwd blijven. Het be drag van deze uitkering wordt elk jaar door het di rectorium vastgesteld en is afhankelijk van de inkom sten uit het kapitaal der Beurs. De honderd heren le den van de Weduwenbeurs moeten van christelijke reli gie zijn. Rooms of anderszins, zo vermeldt het Reglement met weldoende verdraag zaamheid. Militairen worden niet toegelaten. Mannen, die lid willen worden moeten bij hun aanmeldingvtff achtereenvolgende jaren in Doesburg hebben gewoond en niet ouder zijn dan 44 jaar. Vroeger moesten candidaat- leden „uiterlijk gezond" zijn. Tegenwoordig is dat an ders. Een lid moet voor zijn Directorium van vier direc teuren. De gemeente Does burg benoemt de directeu ren uit de leden van de toelating medisch worden Beurs. Verder hebben tien gekeurd. Jaarlijks betalen ze gecommitteerden zitting in een bepaalde contributie, het bestuur. In vroeger jaren Als een lid sterft krijgt zijn werden deze op voordracht weduwe jaarlijks of als ze wil per half jaar een uit kering. Trouwt ze opnieuw, dan houdt de uitkering op tot op de dag, dat ze even tueel opnieuw weduwe wordt. Kortom, zo vaak ze weduwe wordt, zo vaak van het „directoire" be noemd door de „magistraat" der stad. Sedert de democra tie op ruimer schaal wordt beoefend, geschiedt deze be noeming echter door de al gemene ledenvergadering. Om het jaar is een der vier direc- wordt de uitkering hervat. De man, die weduwnaar wordt, verliest terstond het lidmaatschap van het Wedu- wenbeursje. Hij kan het ech ter terugkrijgen als hij op nieuw de weg des huwelijks gaat. Zolang de Weduwen beurs bestaat is dat echter nog nooit voorgekomen. U wilt natuurlijk weten, hoeveel weeuwtjes momen teel van de Weduwenbeurs een uitkering ontvangen. Wel, het zijn er 24 en dat is meteen een record, want een zo hoog aantal is in de ge schiedenis van de Beurs nog nimmer bereikt. et bestuur van de We duwenbeurs bestaat overeenkomstig de oude reglementen uit een teuren voorzitter van het di rectoire. Dit jaar is dat de architect de heer N. de Wolf, dezelfde, die de beroemde Waag en het Hof van Gelria te Doesburg heeft gerestau reerd. De Weduwenbeurs is eigenlijk een vorm van le vensverzekering. Zij staat dan ook onder toezicht van de Verzekeringskamer. Niette min zijn er grote verschillen. De voornaamste nog geldende zijn de bestuursvorm, het voorschrift dat de algemene ledenvergadering over de toelating van candidaat-le- den beslist en de nog steeds geldende eis, dat leden de christelijke religie moeten belijden. Toen de Weduwenbeurs 75 jaar bestond in 1834 heeft het bestuur een oorkon de laten maken, om aan dit heuglijke feit te herinneren. Deze oorkonde hangt sedert dien in de hal van het Stad huis. Onder de boom, sym bool van de soliditeit van de Beurs, staat het volgende, primitieve, rijmpje te lezen: Uit Echt en Geldersch Zaad is mijne Kiem gesproten Geplant in goeden Grond duld ik geen Waterloten Drievierde van een Eeuw stond mijne Wortel vast Was meen'ge Weeuw tot Heil en Niemand ooit tot last Groei voort, o, eed'le Boom, tot aan den jongsten Nacht en stort Uw rijpe Vruchten neer op ons en 't Nage slacht De Planters zijn nu dood, maar andere Kweekers leven En God zal aan den acht'bren Stam Groei, Bloei en Vrucht En milden Wasdom geven. Daaronder staan de namen van de honderd mannen, die in 183) lid van de Weduwen beurs waren. De oude Weduwenbeurs te Doesburg is een vriendelijk unicum en een soort abstract monument voor de gemeen schapszin der Doesburgers van twee eeuwen geleden. Bijzonder merkwaardig is, dat tal van geboren en getogen Doesburgers nimmer van de Weduwenbeurs heb ben gehoord. een dergelijke organisatie vormden de reeds lang te Amsterdam en Rotter dam gevestigde bureau's voor rechts bijstand, particuliere instellingen zon der op de wet gegronde bevoegdheden, die, voor de ongunst der tijden hun werkingssfeer belangrijk deed inkrim pen, met gemeentesubsidie een groot deei van het Pro Deo-werk in die ar rondissementen op voortreffelijke wij ze verzorgden. Door het voorgestelde systeem nemen de bureau's voor rechts bijstand zowel de taak der tegenwoor dige bureau's van consultatie als die van de Pro Deo-kamer bij de rechter lijke colleges over. Het bureau kan vair geval tot geval bepalen, welke bijdrage door de min vermogenden kan worden opgebracht. Dit van de minvermogenden gevraagde offer zal in de meeste gevallen slechts uiterst gering kunnen zijn. Naar schat ting zullen de kosten ongeveer één millioen gulden bedragen. Daarin zijn dus begrepen de kosen van de me dewerkende advocaten en eventueel candidaat-deurwaarders, van de uit te brengen exploiten en te plaatsen ad vertenties, alsmede de administratie kosten der bureau's. De inkomsten zullen gering zijn. De bureau's van consultatie behandelen per jaar ongeveer 15.000 zaken. Daar van is een belangrijk deel echtschei dingen en alimentaties, waarin de bei de partijen vaak door de bureau's ge holpen moeten worden en meestal slechts één partij enigszins draagkrach tig is. Een opbrengst van meer dan f 150.000 is niet te verwachten. De Stichting voor de Landbouw heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees voorgesteld, de overnameprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens te verhogen tot f 2.34 per kg ge slacht gewicht. Bij de huidige richt prijs van f 2.29 betekent dit een toeslag uit het varkensvleesfonds van f 0.05 op de baconvarkens. Na enige aandringen van de Stichting is het Bedrijfschap voor Vee en Vlees daartoe met ingang van 26 October overgegaan. Het Bedrijfschap heeft daarbij echter de gewichtsgrenzen van de tot bacon te verwerken varkens vastgested op 63 X/m 70 kg geslacht ge wicht. De Stichting voor de Landbouw achtte deze verhoging op de eerste plaats gewenst ter realisering van het door haar on principiële gronden inge nomen standpunt, dat de overnameprijs voor tweede kwaliteit beconvarkens zou moeten worden aangepast, aan de prijs voor de zwaardere varkens, wanneer deze laatste zouden liggen boven de richtprijs voor baconvargens. Voorts was de Stichting voor de Landbouw van oordeel, dat de huidige markt situatie deze aanpassing mogelijk maakte. Laatst wandelde ik vol poëtische gedachten door de avondlijke stilte naar huis, toen een man tegen mij opviel. Hij greep mij bij de revers van mijn jas, zei troebel: „Een beetje vuur, maat," en spoot mij een kegel, zó uit Schie dam geïmporteerde adem, in het gezicht. Ik hield hem mijn brandende sigaret voor en nadat hij er een poosje omzichtig omheen had gedraaid, slaagde hij er werkelijk in het gewenste contact te leggen. Toen scheurde ik mij van hem los; maar nauwelijks had ik enige stappen gedaan of ik hoorde een dof, schu rend geluid achter mij. De vent lag scheef tegen de vensterbank van een huis gevlijd. Nu, dacht ik, die krijgt een onge luk of hij maakt ongelukken; dat gaat zo niet langer. En hoewel ik al lerlei innerlijke weerstanden had te overwinnen, stapte ik op hem toe, pakte hem bij de schouder en zei, vervuld van een krachtig verant woordelijkheidsgevoel: „Komaan, me neer, ik zal u even thuis brengen; zegt u mij maar eens.' waar u woont." Instede van mij zijn adres te ont hullen, hief de man onmiddellijk een lied aan, betogende dat hij nog niet naar huis ging; nog lang niet. Ik sjor de hem dus in een enigszins verticale houding, sloeg mijn arm om zijn schou ders, en begon met hem te lopen. „Welke kant gaan we uit, zegt u het maar," zei ik joviaal. „Daar," antwoorde de man en wees met een wankele vinger naar de ster ren. Maar omdat die richting mij niet zo goed uit kwam, koos ik zelf maar een route. Als het verkeerd loopt zegt ie het wel, dacht ik psychologisch. Het was een zware man. en omdat hij in het geheel niet méégaf, had ons gezamenlijk voortbewegen nogal iets onbestemds, vrees ik. Toen naderde van de andere kant een agent. Ik trachtte nog mijn afwezige bescher meling om het uniform héén te trek ken, maar het was al te laat. „Zo, zo," zei de politieman, „mag ik eens met de heren kennismaken?" „Lui'ster eens agent," zei ik, de za ken meteen zuiver stellend, „ik heb deze heer onderweg opgepikt en ik breng hem wel even thuis." „O, juist," zei de agent hoffelijk, „en daarna brengt meneer hier wel even naar huis, zeker." „Maar ik ben niet dronken," riep ik protesterend uit. „Welnee, natuurlijk niet," antwoord de hij sussend, „meneer heeft geen druppel gehad." „Nee, inderdaad, geen druppel," zei ik strak; „ik heb gewerkt." Toen begon de agent te lachen, als had ik een bijzonder goede anecdote verteld: „Hij heeft gewerkt, zegt-ie, ge wérkt, ha, ha, ha, en nu is meneer een beetje overwerkt, ha, ha, ha." Werkelijk, daar viel met die man riet. te praten. „Man, ik bén niet dronken," riep ik nogmaals vertwijfeld uit. Maar toen begon het hem te verve len„Houdt u nou maar op met die praatjes. Dat zeggen ze allemaal," stel de hij koel vast. Op het bureau werd mijn maat, wegens zijn kennelijke staat onmiddel lijk in het cachot gestopt. En wat mij betreft, het kostte mij een half uur voor ik de dienstdoende brigadier er van kon overtuigen dat aan mij geen enkele alcoholische smet kleefde. Toen ik vol bittere gevoelens tegen het leven weer op straat liep, trad een heer op mij toe: „Heeft u een beetje vuur voor mij?" vroeg hij correct. „Nee," zei ik, „u bent dronken." „Waarachtig niet," riep de man ont hutst uit. „Ja, ja," zei ik smalend, ze allemaal." ,dat zeggen Zoals bekend, is bij de afschaffing van de maximum straatprijs voor con- sumptiemelk met ingang van 19 April 1953, ter voorkoming van een te onge lijke stijging van de bestaande prijzen voor de consument in de verschillende delen van het lanal, ten aanzien van de extra-subsidie uit het Landbouw Egali satiefonds een differentiatie toegepast in die zin, dat in de gebieden met een te kort aan cosumptiemelk een hogere sub- siötie wordt verleend dan in de niet- tekortgebieden. aldus deelt de Stichting voor de Landbouw mede. Voor het grote tekortgebied in het Westen bedraagt cleze extra toeslag 1,50 cent, voor de kleinere tekortgebie- den elders 0,75 per liter. Voor overig Nederland wordt geen extra toeslag ge geven. De Stichting voor de Landbouw heeft in het kacler van het voor het melkprijs jaar 1 November 195331 October 1954 te voeren melkprjjsbeleid op voorstel van de hoofdafdeling veehouderij, waar in ook vertegenwoordigers van zuivel- organisaties zitting hebben, het stand punt ingenomen, dat het gewenst is met ingang van 19 April 1954 de verschillen in öleze extra toeslagen te doen ver dwijnen. Zij heeft hierbij overwogen, dat hij een vrije bestemming der melk zoals deze thans wordt toegepast geen nauw keurig te bepalen geografische gebieden met melkoverschotten, respectievelijk melktekorten bestaan. Voorts is het de vraag, of het verschil in extra toeslag wel de verwachte in vloed heeft gehad! op de consumenten prijs voor de melk. Vast staat, dat deze extra toeslag ongewenste concurrentie mogelijkheden schept en dientengevolge bezwaren oplevert voor de nevenlig- gende gebieden, waar men óleze toeslag niet ontvangt en toch genoodzaakt is dezelfde prijs aan de boeren te betalen als in het gebied waar de extra toeslag geldt. Sovjet-circus Bulgarije heeft een staatscircus, dat „Rodina" heet. In dat circus werden vijf trapeze-werkers ern stig gewond tengevolge van het breken van een mast. Volgens het in So fia verschijnende blad „Trud" was de directie herhaalde malen gewaar schuwd, dat de mast het zou begeven, maar de directie had de waar schuwingen naast zich neergelegd. De directie dacht blijkbaar: „Ze kun nen doodvallen". Dat zij dat niet gedaan hebben. is niet de verdienste van de directie van dit com munistische staatscircus. Die directie houdt er blijkbaar uiterst progres sieve sociale opvattingen op na, want een circus- artist, die zich eritiek durft te veroorloven, wordt volgens hetzelfde blad ofwel afgeranseld, ofwel op staande voet ontslagen. Geen oudheidkundige Een boer in Noord-En- geland vond op zijn ak ker iets, dat, naar hij meende, de blikken rand van een jampotdeksel moest zijn en gaf het aan zijn kinderen. Een bezoeker, die het ding toevallig onder de ogen kreeg, zag er echter méér in en bracht het naar een museum, waar men tot de conclusie kwam, dat het een armband uit het bronzen tijdperk was. Oude deserteur De 58-jarige Giovanni Bazzi werd onlangs in Milaan gearresteerd, om dat hij tijdens de eerste wereldoorlog uit het Ita liaanse leger was gedeser teerd. Sinds hij er veertig jaar geleden vandoor ging, heeft hij in Oosten rijk en in Frankrijk ge woond. Bejaarden In een tehuis voor be jaarden te Osaka in Ja pan werden dezer dagen twaalf bewoners en be woonsters met elkaar in de echt verbonden. Voor mannen boven de veertig Amerikaanse dokters zijn van oordeel, dat de veiligste lichaamsoefenin gen voor mannen boven de veertig bestaan in het aflopen van de begrafe nissen van lieden, die boven de veertig te veel aan lichaamsoefeningen hebben gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5