Amerika steunt Griekenland om Joegoslavië in te tomen State Department wil Balkan geschillen regelen G. de Clercq ten grave gedragen j)£é£offerVaH. Svifypétt ZESTIENJARIGE JONGEN „AAN DE DRANK" Garantieprijs melk f 20.75 per 100 kg. met pet. vet In het zand van MARS Bezoek van Roger Key es aan Athene „Jonas" in beslag genomen Stakingscomplot ontdekt in Perzië Zeer veel belangstellenden Verbondenen wijzen neutrale deelneming niet zondermeer af Kiel gelegd van Willem Barendsz II Auto's zonder chauffeur Iers—Nederlandse kunstmestfabriek vcGUJeeht EXPOSITIE van FR/C "DE NOORMAN Onderdeel van rode agitatie-campagne In Korea: Gevangenen mogen per radio „bewerkt" worden Advies'Stichting van de Landbouw Deelneming,.Albatros AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. vl 53" f 33.5» K.A.B. Kring West GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHÜIS Spreekuren Zandvoortse wethouders DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 PAGINA 7 Indiasche tactiek gebaseerd op geweldloosheid Dean in Pan Moen Jon: Simon Rijnbende 160 jaar Inbouw- en Service Station VOOR DE BABy door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) BIJZONDER JUBILEUM BIJ GEMEENTE R. Tinkelenberg 50 jaar bij Gasbedrijf RECL ASSER INGSR A AD HAARLEM Lezing van dr. F. Hartsuiker Gemeentelijke avondschool B O S KAM P OVERVEEN binnenhuiskunst geopend: 26 Oct.—8 Nov. 10-17 uur Zondags gesloten BLOEM END A ALS EWEC 259 Schaken „Het Witte Paard" SCHAKEN HEEMSTEDE Klaverjassen H.B.C. Spreekuur Burgerlijke Stand ZANDVOORT FILMVOORSTELLING VOOR ,,'T HELM" ATHENE, October. t)e ondertekening op 12 October van de overeenkomst tot vestiging van permanente Amerikaanse marine- en luchtbases in Griekenland, heeft de diplomatieke kringen in Athene verrast. Zij vroegen zich af, waarom de onderhandelingen met zulk een ongebruikelijke geheimzinnigheid werden omringd en wat de oorzaken konden zijn van een dergelijke ontwikkeling in de Grieks-Amerikaanse betrekkingen. Het is namelijk de eerste keer, dat de Verenigde Staten besprekingen van deze aard hebben gevoerd zonder deze vergezeld te doen gaan van een grote publiciteit, zoals met name het geval Was bij het onlangs afgesloten Spaans-Amerikaanse accoord en bij soortge lijke overeenkomsten met Portugal, Denemarken en IJsland. De waarnemers wijzen er verder op, dat de aankomst van Roger Keyes, Waarnemend Amerikaans minister van Defensie, in Athene op 21 September destijds werd voorgesteld als een Vacantiereis met een strikt particulier karakter, voorafgaand aan zijn officieel bezoek aan Ankara. Op grond van deze opmerkingen is men in sommige welin-' gelichte kringen van oordeel, dat het nieuwe GrieksAmerikaanse accoord fnisschien eerder moet worden gezien in verband met de Italiaans—Joegosla vische spanning o-er de kwestie-Triëst on met de verlammende, zo niet ver woestende gevolgen van deze spanning voor de banden, die de deelnemers aan bet Balkan-pact verenigen. Men gelooft namelijk, dat Joegoslavië aan zijn part ners heeft gevraagd om zijn aanspraken °P Triëst te steunen. Dezelfde betekenis wordt nu, terug blikkend, toegekend aan de recente manoeuvres, die met grote kosten zijn georganiseerd in Thracië en Macedonië, on die klaarblijkelijk meer het karakter droegen van een politieke dan van een militaire demonstratie. De officiële ver klaringen ten spijt is de algemene in druk, dat de Verenigde Staten hun best doen om onberaden initiatieven van de Zijde van Joegoslavië tegen Italië te voorkomen, zodat zij er straks niet tegen behoeven te strijden. Anderzijds ?ou het er, nog steeds volgens deze wel- mgelichte kringen, om gaan Turkije en Griekenland gerust te stellen aangaan de de omvang van de Amerikaanse bulp, waarop zij zouden kunnen reke nen voor het geval dat maarschalk Tito zich zou blijven verzetten tegen de op neming van Italië in het Balkan-pact °f voor het geval, dat hij zou besluiten dat pact zelf te negeren wegens de on verschilligheid van zijn bondgenoten met betrekking tot de kwestie-Triëst. tlevaar dit alles zou s,echts het nega- doelei alPect zijn van de Amerikaanse van h e,ï: Men verwacht in Athene een zÜde der Verenigde Staten in I„ ,1,e toekomst concrete voorstel- Eelin»15 aanz'en van een definitieve- re- Van de geschillen tussen de Op de opgezette walvis „Jonas", die te Parijs tentoongesteld is geweest en waarmede men een toumée verder door Frankrijk is begonnen, is gisteren ge rechtelijk beslag gelegd op grond van een te Bourges ingediende klacht van contractbreuk. De maatschappij, welke ..Jonas" exploiteert, heeft beroep aange tekend. Generaal Farhad Dadsetan, de mili taire gouveneur van Teheran, heeft onthuld, dat communistische elementen van plan waren geweest om Vrijdag een algemene staking af te kondigen, omdat op die dag waarschijnlijk het proces tegen ex-premier Mossadeq begint. Dit complot, waarbij voormalige regerings ambtenaren betrokken waren die de communistische Tudehpartij de hand boven het hoofd hadden gehouden, is echter verijdeld. Sinds die val van Mossadeq zijn 208 communistische cellen opgespoord. 812 personen zitten in de gevangenis. 203.000 communistische boeken en pamfletten alsmede een morse-ontvangtoestel met bijbehorende dynamo en 42 geweren werden in beslag genomen. De Indische autoriteiten, die belast *ijn met de krijgsgevangenen op Ko- Tea, die niet van plan zijn naar huis terug te keren, hebben de communis ten gisteren toegestaan de gevangenen en masse per radio toe te spreken, al vorens ze individueel te ondervragen. De gevangenen hebben door het maken van lawaai de radio-uiteenzettingen on verstaanbaar gemaakt. De communisten hadden gevraagd de terwHlU1ri0enZettingen te mo<?en geven, Hm nnS sevangenen individueel wer den ondervraagd, maar dit is door de werden aVtonteiten geweigerd. Gisteren werden de gevangenen per radio ook deeïrieetVoe°T toeSeEPr°ken, die mea- öeelde „Keer terug naar huis en alles zal jullie worden vergeven." De gevan genen antwoordden in koor „Dood aan de roden. Weg met het communisme." Van Indiasche zijde werd gisteren u't VanWH?e^ im?egedee+ld'.. da* bet hoow ,ne£trale rePatnenngscommissie, ton J-Thl!nayya' .Zljn bevelGn niet hanrfea+ regering ontvangt, maar handelt op eigen initiatief. De basis van "i? beslissingen is echter een tactiek Eplüt gebruik van geweld zoveel mo- gehjk te vermijden. bondgenoten van Amerika in deze cri- tieke streek van de wereld. Nu het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken Italië gedeeltelijk heeft bevredigd door het de administratie van zone A van Triëst toe te vertrouwen, zou het, zo denkt men, aan de regering in Rome willen vragen mee te werken aan een compromis-oplossing, die aan vaardbaar is voor de regering te Bel grado Overeenkomstige concessies, zo voegt men hieraan toe, zouden aan Griekenland gevraagd worden als tegenprestatie voor de toeneming van de Amerikaanse hulp aan de Noorde lijke Epirus, dat Joegoslavië be schouwt als een dêel van het Alba nese territoir en waarvoor het een zelfstandige status opeist, als er een politieke verandering in Albanië zou optreden. Een overeenstemming over de Griekse, Italiaanse en Joegoslavi sche eisen zou tót gevolg hebben, zo voorspelt men, dat het binnenlandse verzet in Albanië indirect zou worden bevorderd en dat dit land naar het Westerse kamp zou overgaan. Op binnenlands terrein laat de partij, die op het ogenblik in Athene aan de macht is en die over een absolute meerderheid beschikt in de Kamer de Helleense Beweging de gunstige gevolgen naar voren komen, die het accoord zal hebben voor de nationale economie: vermindering van militaire uitgaven, werkgelegenheid voor Griekse arbeiders en technici bij het bouwen van militaire basës, invoer van dollars voor het onderhoud en de soldij van de .Amerikaanse militairen. Terwijl de re geringspers zich gelukwenst met de erkenning door de Verenigde Staten van de belangrijke plaats, die Grieken land inneemt in de defensieplannen van de N.A.T.O., legt de oppositie over het algemeen meer de nadruk op de ver plichtingen, die de regering op zich heeft genomen en zij verwijt haar daar bij de grondwet te hebben geschonden. De oppositie wenst daarom een buiten gewone vergadering van de Kamer, die op het ogenblik met vacantie is. RENÉ BLANCHIER (Copyright AFP) Maandagmiddag is de Vrijdag op bijna 65-jarige leeftijd overleden voorzitter van de AVRO. de heer G. de Clercq, ten grave gedragen. Talrijke kransen en bloemen o.m. van het" bestuur en de directie en personeel van de AVRO, het be stuur van de Nederlandse televisie stichting, gewestelijke besturen der AVRO, en het bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Geleidehon denfonds dekten de baar, toen het stoffelijk overschot de rouwka mers aan de P. C. Hooftstraat te Amsterdam, werd uitgedragen. Bij de vele aanwezigen, die in de volgauto's hadden plaats genomen, be vonden zich behalve de familieleden, het voltallig algemeen bestuur van de AVRO, de directeur van de Wereld omroep, de heer H. J. van den Broek, mr. J. A. W. Burger, namens de VARA, de heer G. Kampschöer namens de KRO en mr. A. B. Roosjen namens de NCRV, het bestuur van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestich ting. De aula op de begraafplaats Zorgvlied' was te klein om de vele belangstellen den te bevatten. Namens het bestuur van de AVRO -Sprak de ondervoorzitter dr. H. Mol- huysen. Hij zei, dat de heer De Clercq in de ruim zeventien jaren van zijn voor zitterschap de AVRO met hart en ziel met inzet van al zijn krachten heeft gediend. Zijn optimistische natuur en zijn strijdvaardigheid waren hem hier bij tot grote steun. Met ontembare geestdrift en met gro te vasthoudendheid heeft hij steeds op de bres gestaan voor de AVRO. Wij zijn hem, aldus spr., daarvoor erkente lijk en dankbaar. Het is met diepe weemoed, dat wij thans voor altijd afscheid nemen van onze voorzitter De Clercq, met wie ve len van ons lange jaren in de leiding van onze omroepvereniging hebben samengewerkt. In de kringen van de AVRO en in het bijzonder in ons bestuur zal de naam van De Clercq in blijvende her innering voortleven. Hij ruste in vrede. De heer D. Repko, directeur van het omroepbedrijf van de AVRO, noemde de overledene „een man, die de AVRO in zijn hart droeg". Spreker zei voorts: „De heer De Clercq was een man, die van geen wijken wist. Hij stelde het belang van de AVRO ver boven zijn eigen populariteit en wilde zich niet ontzien. Hij heeft thans de rust gevon den, die hij bij zijn leven niet wenste". Namens de Nederlandse Radio Unie, de Nederlandse Televisie Stichting en de Federatie van Omroepverenigingen werd het woord gevoerd door mr. A. B. Roosjen Hij somde de functies op, die k^i ?veI ene in deze organisaties heeft rir,„ §etuigde van de bewonde- T waardering van de besturen die» H^0v,Wer^crac,lt en de wilskracht, heeft h tCr Elerc<ï in deze functies heeft betoond. Tenslotte vertolkte hij de dank van deze organisaties voor de noeste arbeid, die de heer De Clercq voor het radiobestel heeft verricht. Het woord werd voorts gevoerd door een neef en eep persoonlijke vriend van de overledene. Onder de honderden personen, die het stoffelijk oveischot naar de laatste rustplaats begeleidden, bevonden zich mr. L. A. Kesper, regeringscommissaris voor het radiowezen, prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Radioraad, mr. A. W. Schade van Westrum, waar nemend chef van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappen en de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. Voorts waren aan wezig tal yan vooraanstaande figuren uit de radiowereld, personeelsleden en medewerkers van de AVRO. Een broer van de overledene dankte aan de groeve voor de belangstelling. De hoop op het tot stand komen van de politieke conferentie- over ...Korea is gisteren plotseling-toegenomen ddor een verklaring van Arthur Dean, de verte genwoordiger der V.N., dat bepaalde neutrale landen „zouden kunnen deel nemen" aan de politieke conferentie, indien deze deelneming zou kunnen worden geregeld „binnen de grenzen" van de bepalingen van de wapenstil stand en de door de V.N. op 28 Augustus aangenomen resolutie. De samenstelling van de politieke con ferentie is, zoals bekend, het moeilijke punt bij de onderhandelingen tussen de Noordelijken en verbondenen te Pan Moen Jon. Gisterochtend is ih tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart en de directie van de Dok- en Werfmaatschappij WiltonFijenoord" N.V. op de werf van déze onderneming te Schiedam de kiel ge legd voor de walvisvaarder „Willem Ba rendsz II". - Namens de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft de heer J. Vinke de eerste platen, gelast. BULGARIJE. Negen Bulgaarse regeringsambtenaren zijn wegens dief stal en fraude veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend tussen 4 en 8 jaar. Tussen 1948 en 1952 hebben zij graan, dat door de boeren was ingeleverd, niet afgedragen aan de staat, maar voor zichzelf gebruikt. Advertentie Billijke tarieven, prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij., Plein 21 eeex-» COT TOO MOER iluoto-» 20. De man blijkt bij bewustzijn te zijn, maar zijn gelaat is verwrongen van pijn. Slap hangt zijn rechterarm langs zijn zijde; de mouw van zijn wambuis is door drenkt van bloed. Met horten en stoten vertelt hij op een vraag van de Noorman zijn wedervaren. Hij was op weg naar de kust, toen hem een aantal snel lopende krijgers achterop kwam. Een van hen droeg een schreeuwend kind. Het waren dezelfde vreemdelingen, die ik een paar dagen geleden met hun boot zag aankomen. Ik vond het verdacht, dat zij zo'n haast hadden en dat kind meevoerden. Daarom bleef ik staan en keek naar hen. De hoofdman riep; „Maak die kerel onschadelijk! Wij kun nen geen getuige gebruiken!" Een van de krijgers trok zijn zwaard en kwam op mij af. Ik vluchtte het struikgewas in. „En toen, wat gebeurde er toen?" dringt Eric aan. „Toen moet ik gestruikeld zijn; de krijger haalde mij in. Ik zag een zwaard flitsen, voelde een snijdende pijn en verloor het bewustzijn." „Waar ligt het schip van de vreemdelingen?" vraagt Eric nog, maar de man is be wusteloos weggezakt. „Ik weet waar het schip is, heer," waagt de zoon nu op te merken. Snel draait Eric zich om. „Waar is het? Welke richting?" bijt hij hem toe. „Het pad, dat gij volgde, leidt regelrecht naar zee, gij kunt het niet missen," is het antwoord. Reeds zijn Eric en Svitjold weggerend. Zij werpen zich in het zadel en jagen voort, het pad af, steeds sneller Het ruisen van de branding kondigt weldra aan, dat zij de zee naderen; laag ge bogen over de nekken van hun paarden, zetten zij deze tot nog groter spoed aan. Het geruis wordt sterker, daar is de zee Zij komen nog net op tijd om te zien hoe een scheepje, voortgedreven door een sterke wind, de baai verlaat. (Van onze speciale verslaggever) 8 October 1793 kocht de zestien-jarige Simon Rijnbende een pand in Schiedam en vestigde daar een jeneverstokerij. Thans, 160 jaar later, is het bedrijf nog vrijwel in dezelfde vorm als toen Simon er de scepter zwaaide. De handpompen hebben uiteraard plaats gemaakt voor electrische instrumenten en de olie lampen zijn vervangen door de koud-moderne gloeibolletjes van een fabriek in Eindhoven, maar voor het overige is vrijwel alles, bij het oude gebleven. De oude grond- vaten, waarin de jenever wordt bewaard, zijn nog in gebruik en gezien het feit, dat deze nooit leeg mogen raken, is het zeer wel mogelijk, dat nog je never uit de tijd van Si mon zelf, zij het dan in minimale hoeveelheden, in de oude vaten zit. De burgers uit die da gen hebben zeer veel op gehad met de jonge Si mon. Nadat hij enige tijd zijn sterke dranken aan de man had gebracht, koos Schiedam hem na melijk tot burgemeester van de stad. De Koning, die in deze tijd een be zoek bracht aan de dis tilleerderij van Rijnben de, werd hier op een zo werkelijk vorstelijke wijze onthaald, dat enige tijd later Simon Rijnbende werd verheven tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Het bedrijf van -Simon Rijnbende is door zijn nazaten uitgebreid tot een firma met wereldnaam. 'En thans wordt dan door middel van de jenever, de likeur, de moutwijn, brandewijn, etc. een ge deelte geleverd van de jaarlijkse hoeveelheid geestrijke dranken, die door ons volk en door velen in het buitenland wordt genuttigd. Welis waar is dit nog slechts een fractie van hetgeen in de tijd van Simon zelf werd geconsumeerd, maar liefst 10 liter per hoofd per jaar, terwijl dit thans nauwelijks 2 liter be draagt, maar de naam van Simon Rijnbende, de man, die op zestienjarige leeftijd „aan de drank ging", is over de gehele wereld bekend geworden. Dit is dan ook de re den, dat zijn bedrijf, thans, nu het 160 jaar be staat, dit jubileum op grootse wijze gaat vie ren, nadat het 125-jarig en het 150-jarig bestaan door de oorlogshandelin gen niet kon worden ge vierd, 12 November wordt een officiële herdenking gehouden, gevolgd door een receptie en een feest avond voor al diegenen, die de naam van Simon Rijnbende hebben weten te maken tot wat deze thans is. De Stichting voor de Landbouw advi seert de garantieprijs voor de melk voor het nieuwe prijsjaar lopende van No vember 1953 tot November 1954 vast te stellen op f20.75 per 100 kg melk met 3.7 pet vet. Zij is van mening dat deze prijs ge baseerd dient te worden op het werke lijke gemiddelde vetgehalte van de melk. Evenals men enkele jaren gele den is overgegaan van 3.3 procent op 3.5 procent om zich aan te passen aan het gestegen gemiddelde vetgehalte, zo is het thans gewenst de garantie te base ren op een vetgehalte van 3.7 procent. In het voorstel van deze garantieprijs heeft de Stichting reeds rekening ge houden met de loonsverhoging van 5 procent, welke met ingang van 1 Jan. is toegestaan. Het is te verwachten, dat in de loop van het melkprijsjaar het loon nog meer veranderingen zal onder gaan, omdat er wijzigingen zijn aange bracht in de richtlijnen voor de loon politiek. Met deze veranderingen in het loon is bij het voorstel van f 20.75 nog geen rekening gehouden. Als verrekenprijs voor de con- sumptiemelk stelt de Stichting voor de landbouw voor f 22,75 per 100 kg melk, eveneens met 3,7 pet vet. Deze verrekenprijs een vaste norm voor het gehele jaar dient naar het oordeel van de Stichting boven de garantieprijs nog een rede lijke ondernemerswinst te bevatten. Deze winst wil de Stichting stellen op tien procent. Met betrekking tot de waardering van het botervet, dat vrijkomt bij standaar disatie, heeft de Stichting er op gewe zen, dat dit gewaardeerd zou moeten worden tegen de werkelijke marktprijs van de boter, echter met dien verstan de, dat als minimum zou gelden de theo retische boterprijs, welke kan worden afgeleid uit de garantieprijs van 20 cent en een waarde van de ondermelk van 5% cent. Bij dit systeem, aldus de Stich ting voor de Landbouw, wordt het na deel van een lage boterprijs gedragen door het Zuivelfonds, dus door de melk veehouders. Het voordeel bij een hoge boterprijs wordt aan de veehouder ont houden. Dit voordeel komt ten goede aan het Landbouw Egalisatiefonds door middel van verlaagde toeslag op de melkprijs. Om deze redenen heeft zo wel de Stichting voor de Landbouw als het Bedrijfschap voor Zuivel bezwaar gemaakt tegen deze wijze van waarde ring van het botervet, dat bij de standaardisatie vrijkomt. De Nederlandse coaster Soemba is Zondag naar Wexford in Ierland ver trokken met aan boord een vrijwel vol ledige machine-inventaris, bestemd voor een nieuwe kunstmestfabriek, die door een gemengd Iers-Nederlandse onderne ming geëxploiteerd zal worden. De „Albatros" Superfosfaatfabrieken te Utrecht hebben namelijk een overeen komst gesloten met twee Ierse firma's (Stafforod te Wexford en Dowley te Cerrick on Sour) om voor gezamenlijke rekening een fabriek te bouwen voor de productie van gemengde meststoffen 'in de plaats New Ross). Met de bouw is men reeds halverwege en in Januari hoopt men proef te draaien. Gemengde meststoffen worden reeds lange tijd door Nederland naar Ierland uitgevoerd. De invoerrechten op het af gewerkte product zijn echter hoog, maar niet die op de half-fabriekaten waaruit het vervaardigd wordt. Het vorig jaar heeft Nederland 30.000 ton naar Ierland uitgevoerd, waarvan het grootste deel door de „Albatros". Het is in Ierland niet toegestaan, dat een buitenlander de meerderheid van het kapitaal van een onderneming bezit. Daarom is van de nieuwe onderneming iets meer dan de helft van het kapitaal van 150.000 pond in Ierse handen, de rest in handen van de Albatros. Het grootste deel van de benodigde machines, die door de Albatros worden geleverd, is Zondag van Rotterdam uit scheep gegaan. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertêntie met dubbele capuchon in wit, bleu en beige ANEGANG 46 HAABLEM TELEFOON 146S1 GR. HOUTSTRAAT 116, TEL. 13339 Gibson was nu zover, dat hij het van zelfsprekend vond, dat de hutjongen een universiteitsstudent was. Hij volgde Jimmy die nogal onder de indruk scheen door zijn tegenwoordigheid naar de hutten voor de passagiers. Zij gleden als spoken door de helder ver lichte gangen, die uitgerust waren met een eenvoudige vinding, welke er veel toe had bijgedragen om het leven aan boord van de zwaartekrachtloze wereld ruimschepen gerieflijker te maken. Dicht langs elke wand liep een band zonder einde met op regelmatige af standen handvaten, welke band zich on ophoudelijk voortbewoog met een snel heid van verschillende kilometers per uur. Je hoefde maar een hand uit te ste ken, in de trant van een buspassagier, die aan de lus hangt, om zonder enige inspanning van het ene eind van het schip naar het andere vervoerd te wot den, al werd er een zekere mate van behendigheid vereist om bij kruisingen en overgangen van de ene „transport band" naar de andere „over te stap pen". De luxe-hut was klein, maar van schitterende lambrizeringen voorzien en ook verder met smaak ontworpen. Een ingenieuze belichting en aan de muren aangebrachte spiegels deden de ruimte groter schijnen dan ze inder daad was, en het opklapbed kon „over- oag" in een tafel herschapen worden. "Tr was weinig, dat aan de afwezigheid wil zwaartekracht herinnerde. Niets to nag aten om de reiziger zich thuis te doen gevoelen. „.„p11 "ff lang was, Gibson met zijn ba- nfwfwiJhL Pakken en de technische Het meest h1 u^11 hut te Pr°beren. spieeTl die pÏ=8- m nog een schcGI"- spiegei, die als je op een knop drukte. m een patrijspoort met uitzicht op de af hoe ?orarinC ehde^HlJ vroe§ zich afleen vm i? ,h?dden klaargespeeld. Eindelijk had hij de inhoud van zijn bagage op overzichtelijke wijze opge borgen, en toen had hij verder niets meer omhanden. Hij ging op het bed lig gen en gespte de elastische banden rond borst en dijen. De illusie van nu ook maar iets meer dan niets te wegen was weinig overtuigend, maar het hielp toch wel een weinig en het gaf je enigszins het gevoel van wat .horizontaal en ver ticaal was. Rustig en ongestoord op zijn bed lig gend in die heldere kleine kamer, welke voor de eerstvolgende honderd dagen zijn wereld zou zijn, kon hij de teleur stellingen en kleine ergernissen verge ten die zijn afscheid vart de aarde lich telijk verzuurd hadden. Hij behoefde zich nu nergens meer zorgen over te maken. Voor het eerst sinds hij zich her inneren kon ja, dat mocht hij zonder té grote overdrijving zeggen had hij zijn toekomst geheel in handen van an deren gesteld. Afspraken, lezingen door zijn uitgevers gestelde uiterste termijnen al die dingen had hij op de aarde ach ter gelaten. Het gevoel van eens heer lijk uit të rüsten Was te goed om blij vend te zijn, maar hij zou1 er zolang mogelijk van genieten. Een reeks van verontschuldigend be scheiden klopjes op de deur van zyn hut wekte Gibson hoeveel uur later? uit zijn slaap. Een ogenblik wist hij niet, waar hij was. Toen, klaar wakker, maakte hij de banden los, waarmee hij zich aan zijn bed gegespt had en vloog uit de veren. Daar zijn bewegingen nog allesbehalve aangepast waren aan de nieuwe omstandigheden, maakte hij van de denkbeeldige zoldering gebruik om de deur te bereiken. Daar stond Jimmy Spencer, enigszins tuiten adem. „De complimenten van de kapitein, meneer, en of u aanwezig zoudt willen zijn, als we vertrekken?" „Maar natuurlijk," zei Gibson. „Wacht even, dan haal ik mijn camera." Een ogenblik later verscheen hij weer met een splinternieuwe Leica XXA, waar Jimmy met onverbloemde af gunst naar keek. Het toestel was van bijzondere lenzen, een speciaal dia fragma en nog allerlei andere snufjes voorzien. Ondanks het oponthoud be reikten ze spoedig de galerij-vormige waarnemingspost, welke als een ronde gordel om de romp van de Ares heen liep. Voor de eerste keer zag Gibson de sterren in hun volle glorie, niet langer verduisterd door enigerlei atmosfeer of donker glas, want hij bevond zich aan de „nachtkant" van het schip en de zonnefilters waren opzij geschoven. De Ares draaide niet om zijn as, zoals het wereldruim-station, maar werd in één stand gehouden door een heel stel gy roscopen, zodat de sterren vast en on beweeglijk aan hun hemel stonden. Terwijl hij staarde naar hun pracht, welke hij zo vaak, en zo vergeefs, had trachten te beschrijveri in zijn boeken, viel het Gibson zwaar om zijn gevoe lens te ontleden en hij liet niet graag zo zonder meer een emotie varen, wel ke in druk een uitstekend effect zou kunnen maken. Vreemd genoeg maak te noch de glans van de sterren noch het aantal alleen de meeste indruk op zijn geest. Hij had hemelen gezien, welke nauwelijks onder hoefden te doen voor die hij nu zag. Hij had ze gezien vanaf de top van aardse bergen of vanaf het observatie-dek van stratosfeer-scne- pen, maar nooit had hij zozeer het ge voel gehad dat van alle kanten de ster ren hem omringden tot beneden de ho rizon die geen horizon meer was, ja, tot vlak onder hem Interplanetair Station Nummer Een was een ingewikkeld, helder glimmend stuk speelgoed, dat een paar meter van de haven vandaan in het niets zweef de. Er bestond geen middel om vorm en afstand ervan te schatten, en alle gevoel voor perspectief scheen te ont breken. Aarde en zon waren beide on zichtbaar, schuilgaande achter de romp van het schip. Gibson schrok van een stem, die vlak bij uit een verborgen luidspreker kwam' „Nog honderd seconden voor de ex plosies. Allen op hun plaats." Werktuigelijk verstrakte Gibson en wendde zich naar Jimmy om raad. Voordat hij nog iets kon zeggen, zei zijn gids haastig: „Ik moet naar mijn werk," en verdween in een sierlijke duikvlucht, Gibson alleen met zijn gedachten ach terlatend. De volgende anderhalve minuut ging opmerkelijk langzaam voorbij, gepunc- tueerd als die werd door de tijdseinen, welke door middel van de luidsprekers herhaaldelijk gegeven werden. Gibson vroeg zich af, wie de spreker zijn mocht. (Wordt vervolgd). Vrijdag 13 November viert de heer R. Tinkelenberg een wel zeer bijzonder jubileum. Die dag is hij namelijk vijftig jaar in dienst van de gemeente Haar lem, speciaal bij het Gasbedrijf. Hij werd 26 Februari 1888 in Den Helder geboren en kwam 13 November 1903 als fitter in dienst van het Haarlems Gas bedrijf. 1 Januari 1913 kwam hij in vaste dienst als tweede fitter, in Octo ber 1917 werd hij eerste fitter. Zijn promotie tot onderopzichter volgde in 1920, tien jaar later werd hij opzichter, twintig jaar daarna opzichter A en op 1 Januari van dit jaar kreeg hij zijn promotie tot technisch ambtenaar. Met ingang van 1 Januari 1954 zal de heer Tinkelenberg met pensioen gaan en van een welverdiende rust gaan genie ten. Vrijdag 13 November zal hij van wege zijn gouden jubileum gehuldigd worden. De districtspsychiater in het Arron dissement Haarlem, dr. F. Hartsuiker, zal Dinsdag 10 November, des avonds 8 uur, in de Kroonzaal van Brinkmann, onder auspiciën van de Reclasserings- raad te Haarlem, een uiteenzetting geven van de functie van de districts- psychiatrische dienst, welke onlangs is ingesteld. Ter gelegenheid van het Sint Willi- brordusfeest zal op Zondagmorgen 8 No vember om half 8 een H. Mis worden opgedragen in de Kathedrale Basiliek, tot intentie van de leden van de K.A.B. Kring West. Vanzelfsprekend worden alle leden verwacht op dit jaarlijkse kerkfestijn. Hierna volgt een gemeen schappelijk ontbijt in de zaal aan de Raamsingel 16. Voor dit ontbijt zijn nog slechts enkele bewijzen van deelname verkrijgbaar. Op Zondagavond 15 November wordt de leden een toneelavond aangeboden in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat 23, waar het R.K. Haarlems Toneel „Thalia" het drama „Moeder" zal opvoeren. Ook hiervoor zijn nog slechts enkele toe gangskaarten bij de bestuursleden ver krijgbaar. Plaatsbespreking voor deze toneelavond heeft plaats op Vrijdag avond 13 November, om half 8, in het clubgebouw aan de Westergracht. De uitreiking der volgnummers begint om 7 uur. In het jaarverslag van de gemeente lijke avondschool voor nijverheidsonder wijs lezen wij, dat in 1952 op 1 October 371 leerlingen waren ingeschreven; 36 leerkrachten waren aan de school ver bonden. Het aantal leerlingen, aange sloten bij een leerlingstelsel, bedroeg 126, van wie 100 bij de stichting Beme- tel. In afwachting van een erkenning als opleidingsinstituut voor het examen der Vereniging voor electro-technisch vakonderwijs namen ongeveer 11 leer lingen van de 4e klas aan dit examen deel. Advertentie De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie van „Het Witte Paard" waren: Groep 2: Spoor-Boon V4-J4, Huyboomv. d. Valk 0-1, v. d. Stoopv. Egmond 1-0. Groep 3: v. StraatenHuneker 0-1, HoldorpBak ker 1-0, OverdijkBaas 1-0, Komen Andringa Vz-%, v. d. Bergv. d. Putte 1-0. Groep 4: de VosTromp 0-1, Ne- gemanJoosten 0-1, Kroon-Haasbeek 1-0. Voor de competitie van de N.H.S.B. speelde H.W.P.I. tegen Haarlem 2, de voorl. uitslag werd 4-4. Een goede pres tatie van H.W.P., dat dit seizoen voor het eerste in de le klas speelt. Haarlem 2—H.W.P. 1: J. J. H, Bauer H. Happel 0-1; W. GeuzebroekH. Klein 0-1P. MobachJ. v. Emmerik afg; M. RumpffH. v. d. Velde 1-0; P. v. Driel Jr.N. Hoogland 1-0; mr. J. JansoniusP. Kloos 1-0; P. J. Fris J. Reeuwijk 1-0; J. HuizingJ. Stol- voort 0-1; W. J. C. BoerA. Hopman 0-1; T. de JongTh. Happel afg. Voor lopige uitslag 4-4, H.W.P. 2Haarlem 4: J. de Langfri- T. de Jong H. HunkeriH.3. v. Es 0-1; N. NuyboomH. v. Bokho ven 0-1; B. SpoorG. J. Geus 0-1; J. BapkenA. D. v. Steenis 0-1; G. v. d. StoopB. Halberstadt 1-0; C. Bleek W. Boer 0-1; H. BrouF. W. Barthel 0-1; A. Komenir. B. A. Geerlings H; H. HoltkamF. J. v. Tongeren Ö-l. De eerstvolgende klaverjasavond van H.B.C. wordtgehouden Donderdag 5 November des avonds 8.15 uur in het Verenigingsgebouw aan de Heerenweg. Wethouder H. Disselkoen zal deze week zijn spreekuur niet Woensdag, maar Donderdag houden. GEBOREN: H. Koning en H. P. M. Holtman, z; W. C. v. d. Peijl en A. van Duin, z; G. Kleinhout en S. A. Bax, z; H. B. Asselbergs en E. M. A. Zuijd- wijk, z. GETROUWD: P. W. Willemse en W. D. Mol; J. G. van Deursen en G. P. Caspers.' OVERLEDEN: A. J. Raasveldt, 71 J.; wed. A. M. van der MoolenKessens. 75 j. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF GR. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 De tweede van de serie voorstellingen van het kunstabonnement van de Zand- voortse culturele kring ,,'t Helm" is een filmvoorstelling. A.s. Donderdag wordt in theater Monopole vertoond de film „Der Untertan." In deze film wordt de onderdaan getekend als de man die on derdanig is aan de Macht, niets dan de macht boven zich erkent, uit naam van die macht handelt, zijn persoonlijkheid prijs geeft, de totalitaire overheersing over zich afroept en zwelgt in zijn eigen onderworpenheid. De regisseur W. Staudte maakte van deze film een felle aanklacht tegen het nationaal-socialis- me. In het voorprogramma wordt ver toond „Disastri della guerra", een Ita liaanse film van Luciano Emmer. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten ver krijgbaar. De heer W. van der Werff, wethouder van publieke werken en wederopbouw van Zandvoort, zal spreekuur houclen op Woensdag van 3-4 uur en de heer A. Kerkman, Wethouder van financiën en onderwijs op Vrijdag van 4-5 uur. De wethouders houden zitting ten raad- huize (wethoudterskamer). Opgemerkt wordt, c'bt tijdens deze spreekuren geen kwesties omtrent huisvesting kunnen worden besproken. De verdeling der woonruimte behoort zoals bekend tot de zaken welker beslissing door de burgemeester wordt voorbereid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7