Kleine ondernemer moet het loodje leggen REGERING NIET BEREID TOT VERDERE TEGEMOETKOMING Tweede Kamer zwicht, daar zij niet in een massagraf wil afdalen m-h Militaire geheimen in krantenverslag Democraten veroveren vier sleutelposities ROESSLER zou tweemaal geweigerd hebben voor de Amerikanen te werken Tot hoofd en hart POLITIEK STEEKSPEL LOOPT OP NIETS UIT fill II Tegen leerling-journalist een maand voorwaardelijk geëist Het nut van de speculatie Ontwijkt Moskou de invitatie opnieuw? Sensationele verklaring over Amerik. doeleinden in Duitsland Nobelprijs voor Nederlander? KLM-lijn op Seoel? weer WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25829 Siciliaans dorp glijdt van berghelling af Gevolg van de hevige regens in dit gebied Het gepubliceerde oude koek? VERKIEZINGEN IN DE V.S. Wat 'n emotie! Russisch antwoord overhandigd Advocaat in arrest Verdacht van verduistering OPENBARE AANKLAGER EIST 16 MAANDEN Defensie-uitgaven der V.S. thans op toppunt Drie Tsjechische par- tisanen wijken uit Na hevige schietpartij met Oost-Duitse politie Woonwagen aangereden TWEE ERNSTIG, TWEE LICHTGEWONDEN Toespraak van de Koningin tot de Nederlandse jeugd Prof. Zernike candidaat voor Natuurkunde Dr. Adenauer niet naar K. VP.-congres Wel een boodschap „De zaak nog in studie" Teddy gevoerde Windjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2080Ü Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. j. w Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het Siciliaanse dorp Raddusa, dat 5.211 inwoners telt, glijdt met een snelheid van zes millimeter per etmaal een berghèlling af. Deze verschuiving is het gevolg van de hevige regens die dit gebied onlangs heb ben geteisterd. Volgens deskundigen staat twaalf procent van de huizen op instorten en is de helft van de rest ernstig bescha digd. Raddussa ligt zestig kilometer ten westen van Catania. (Van onze parlementaire redacteur) Zij, die een fijne neus dachten te hebben voor politiek in topvorm, waren gisteren naar het Binnenhof getrokken om er een steekspel mee te maken, dat mogelijk tot een conflict had kunnen uitgroeien tussen regering en par lement. Het ging om de behandeling van de afzonderlijke wetsontwerpen, die deel uitmaken van het befaamde belastingcomplex. Minister van de Kieft had zijn „onaanvaardbaar'' laten horen op de vele suggesties, die door de Kamer waren geuit ten aanzien van de mogelijkheid om op de Wijze, zoals de Kamer zich dat had gedacht, de kleine ondernemer tegemoet te komen. Ook het idee van prof. Romme, om de vereveningsheffing voor een groep van die kleine baasjes af te schaffen, behoorde daarbij. Het was de vorige week al op technische gronden bestreden, maar de minister kwam nog eens ex cathedra verklaren, dat over de hele reeks van suggesties verder door de regering niet te denken viel. Het motto was dus feitelijk buigen of barsten en nu de regering niet boog, zou men kunnen denken aan het weg sturen van de regering, die zo apodictisch voor haar standpunt uitkwam. De minister sprak namens het gehele kabinet en het werd inderdaad buigen, echter niet door de regering, maar door de Kamer, die, zoals professor Rom me het uitdrukte, „niet in een massagraf wilde afdalen". Een prachtige uit drukking voor een politicus, die de regering haar zin gaf, omdat anders eén massa goede dingen, die zij met haar wetsvoorstellen beoogt, mee in het graf waren gegaan. Was ,de mogelijkheid uitgesloten, dat de Kamer met professor Romme aan het hoofd, het zwaard had aangegord en de kleine baasjes verdedigd had tot het bittere einde van een kabinetscrisis? Wij had den dan per 1 Januari vermoedelijk geen belastingverlichting op zeer uit gebreide schaal gekregen, want zo spoedig zou een nieuw kabinet niet in elkaar te smeden zijn geweest, dat deze wetten had willen verdedigen en, zoals minister Suurhoff de vorige week nog uitdrukkelijk heeft verklaard, kan er van de periode, die ons nog van de ultimo scheidt, geen dag meer gemist worden, om de uitvoering van de belastingwetten technisch mogelijk te maken. Het was evident, dat prof. Romme het hele belastingcomplex, zoals het nu ter tafel ligt, niet wilde laten vallen om de faciliteiten in de vereveningsheffing van een franchise te voorzien. Hij offerde deze franchise "an maar om het complex te redden. komen. Ook was de minister van oor deel, dat de heer Gortzak, die ook zijn teleurstelling had geuit, verkeerd oor deelt; wanneer hij meent, dat nu juist de ondernemers met gering personeel die vereveningsheffing niet op kunnen brengen. Immers er zijn heel wat zaken, zoals b.v. handelsondernemingen, die door hun aard maar weinig per soneel hebben en die toch grote zaken maken. Tenslotte voerde de minister nog het argument aan, dat de regering door het complex een veelzijdig karakter te geven (inkomstenbelasting, investerings aftrek, kinderaftrek, schoolgeidverla- ging) juist de middenstand belangrijk tegemoet is gekomen. Twee journalisten van een Rotterdams dagblad hadden zich Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden in verband met een publicatie in hun blad van 12 Januari 1952. Onder de koppen „Ergens in Rotterdam en „Luchtwachtdienst bouwt geheime centrale post", verscheen een verslag, waarin o.m. de volgende zinnen voorkwamen: „In het gebouw komt een machinekamer, die voornamelijk zal dienen om ingeval van nood eigen energie op te wekken" en „Over het te bestrijken gebied zijn de posten zo verdeeld, dat elk vliegtuig beneden 4.000 voet onder alle weersomstandig heden binnen gehoor of gezicht moet zijn". De auteur van het verslag, de 22- jarige leerling-journalist L. J. E., en de chef-redacteur van het blad, de 44- jarige L. W. S„ hoorden gevangenisstraffen tegen zich eisen van resp. een maand voorwaardelijk en veertien dagen, omdat zij door deze publicatie hun boekje te buiten zouden zijn gegaan. De gedachte aan een offer van de Ka- mer werd nogmaals door mieter van de Kieft. op dezelfde grond waarop zijn staatssecretaris dat reeds had gedaan, bestreden. Zijn belastingdienst heeft haarfijn uitgerekend, dat het geld dat prof. Romme met zijn franchise in de vereveningsheffing ten goede wilde la ten komen van de kleine ondernemers, daar juist voor een groot deel niet zou de verkiezingen, die gisteren in de maal V.S. zyn gehouden voor het aanwijzen van nieuwe gouverneurs in de state!. New Jersey en Virginia en voor a„T. - noeming van een aantal nieuwe hur* f zen tot burgemeester van New York, meesters, hebben de democraten I 'en ^oste van z«n Republikeinse en Li- zjjn Republikeinse tegenstander verslagen. Verder werd de democraat Robert Wagner met grote meerderheid ineeavcio» uvuutu wc democraten vi#»*» I i J sleutelposities veroverd. In beide staten n tegenstanders. Tenslotte heeft de oen Democratische gouverneur t"®"10°raat Williams zijn Republikeinse tegenstander met een kleine meerder- werd een Democratische gouverneur ge kozen. In New Jersey betekent dat een volkomen omwenteling, nu de Demo craat Robert Meyner de plaats heeft in genomen die tien jaar lang in handen van de Republikeinen is geweest. In Virginia, dat altijd een democratisch bolwerk is geweest, heeft de Democra tische candidaat Thomas Stanley ook dit Gisteren is aan de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten in Moskou het antwoord over handigd van de Sovjet-Unie op de Wes telijke uitnodiging van 18 October j.l. «m op 9 November in Lugano bespre kingen te openen over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk. Ofschoon van officiële zijde nog geen mededelingen 2iJn gedaan omtrent de inhoud van dit antwoord, wordt van betrouwbare zjjde vernomen, dat de Sovjet-Unie evenals ia haar antwoord van 28 September op de éérste uitnodiging van het Westen °.®f ditmaal de invitatie als zodanig stilzwqgend voorbjj gaat. In de Weste- J 7e hoofdsteden is men geneigd deze ontwijkende politiek te zien als een duidelijk beyvijs, dat Rusland op het ogenblik niets voelt voor een bespre king van de problemen Duitsland en Oostenrjjk. Te 's-Gravenhage is de advocaat mr. R. gearresteerd. Hij wordt verdacht Van verduistering van ten minste f 55.000 hit een faillissement, waarin hij als cu rator optrad. De advocaat schijnt reeds *inds 1947 jn geldelijke moeilijkheden te «ebben verkeerd. 1 ccii ntumc uitci uci verslagen in de verkiezing voor de v»,f *7an ?et Huis van Afgevaardigden van Jersey, die sedert de vorming Rennhiii? ct in 1932 in handen van de Republikeinen is geweest. vomardfeIafnnNewn j?e verkiezi"gen - grote belangstelling m~ey "7 wer.den met dat men er €cn L„ g moet gezien, om- vinden of de populaSmn21"8 "3> tracht te Eisenhower stijgende nf rf31? S reSerinS voorzitter van de Den'Is' De Stephen Mitchell, heeft df!,»?' party> begroet als „het' bewijs da" d^rt" r6eds ten de opmars naar de ove?»i™ la' de verkiezingen voor het J Congres van het volgend jaar reedï zlfn begonnen Jn Adlai Stevenson, die in 1952 als democra tische candidaat voor het presidentschaD van de V.S. verslagen werd, drukt zich in een commentaar op de verkiezingen iets voorzichtiger uit. „Op vele plaatsen", zo zei hij, „hebben vele kiezers opnieuw hun vertrouwen uitgesproken in de de mocraten en het constructieve verleden van de democratische partij. Ik ben er niet ln alle gevallen zeker van,_ wat deze uitslagen betekenen, doch het ziet er wel naar uit, dat de vruchten van de Repu blikeinse beloften en verrichtingen onte vredenheid, desillusie en nederlagen zijn Zo werd ons in het algemeen belang een conflict bespaard en kon de Ka mer haar wetgevende arbeid voortzet ten met de behandeling van de afzon derlijke wetten van het complex, waarmede zij tot laat in de avond bezig is geweest. Daarbij is de sterft- ming over de wetten zelf nog uitge steld. Wel werden de artikelen reeds be handeld. Het debat had zodoende een fiscaal-technisch karakter, waarbij de politiek geheel op de achtergrond raakte. Dr. Dreos was dan ook alleen bij de behandeling van de Kabinets kwestie aanwezig. Van de andere mi nisters zag men er slechts sporadisch één. Het woord was voor het verdere deel van de dag en de avond voorna melijk aan de Staatssecretaris van Fi nanciën. Een principieel kantje zat er nog in het meningsverschil dat werd uitgevoch ten over de speculatiewinstbelasting, die de regering mede met het oog op de verbetering van de werkgelegenheid wil afschaffen. De kwesrtie kwam ter sprake bij de behandeling van het ontwerp op de fiscale voorzieningen in verband met de werkgelegenheid. De heer Hofstra trok het nut van speculaties uit maat schappelijk en economisch oogpunt ge heel in twijfel, maar zijn betoog werd, behalve door de heren van den Heuvel (A.R.), Lucas (K.V.P.), v. d. Wetering (C.H.) en v. Leeuwen (V.V.D.), ook door de Staatssecretaris tegengesproken. Er kunnen zich volgens hem wel dege lijk gevallen voordoen waarin de kapi taalvorming, die dus de werkgelegen heid direct ten goede komt, door een speculatie wordt bevorderd. Wanneer er bijvoorbeeld een emissie op komst is en er tijdelijk groot aanbod op de beurs ontstaat, hetgeen koersdalingen tot ge volg heeft, kan de speculatie, ook al koopt ze alleen met het doel om weer op korte termijn te verkopen, toch de markt aanzienlijk steunen. Over het algemeen moet men de vrije effectenmarkt niet met fiscale maatrege len beïnvloeden, zo meende dr. van den Berge. Dr. Lucas waarschuwde ook dat men de grondslag voor een juiste koers- vorming zou wegnemen door de specu latie onmogelijk te maken. Bovendien was de Staatssecretaris het geheel eens met dr. Lucas, toen deze aantoonde, dat er heel wat speculaties zijn die beroepshalve worden uitgevoerd en uit dien hoofde als inkomsten wel degelijk belast worden. De speculatie winstbelasting heeft bovendien een on rechtvaardig karakter, omdat de aftrek van verliezen slechts in zeer beperkte mate wordt toegelaten. Zij is ook in een van de Pijlers van ons at 'mSstelseI, de bronnentheorie. De ndsiiif?fc?re r's noemde haar zelfs een nuslukking. Hjj zag geen enkele reden tingherzfc.nCwn °P ,de alSemene belas- hart zoals de heer Hofstra nad gesuggereerd. E. was o.a. ten laste gelegd, dat hij zich te Rotterdam naar het bureau van de luchtwachtdienst had begeven om, zonder ertoe gerechtigd te zijn, de be schikking te krijgen over gegevens, waarvan geheimhouding geboden was. Op dat bureau zou hij een adjudant onderofficier van deze dienst hebben uitgehoord over de opzet, bouw en in richting van een bunker. Hij publiceer de de reeds geciteerde zinnen en het woord „geheim" in de aanhef gaf vol gens de dagvaarding aan, dat hij wist, dat hij geheimen publiceerde. S. was ten laste gelegd, dat hij als chef-redacteur zich niet vergewist had of volledige publicatie van het artikel geoorloofd was zonder zich ervan te overtuigen, of deskundige militaire au toriteiten tegen de inhoud geen bezwaar hadden. S. ontkende schuldig te zijn. Zijn standpunt was afgaan op wat ver slaggevers schrijven. Gegevens van alle geschreven artikelen verifiëren zou voor hem onmogelijk zijn. „Wanneer men een leerling-journa- list naar militaire instanties stuurt voor inlichtingen en deze worden verstrekt, dan zou geen journalist het in zijn hoofd halen te denken, dat de gegevens geheim zijn," was het oordeel van de plaatsvervangende chef van de courant, C. J. O. „Als het zo geheim was, waar om belde dan niemand van de militaire autoriteiten ens," zo vroeg hij zich af. De Officier van Justitie, mr. Van der Meulen, merkte o.a. op, dat naar zijn persoonlijke mening, E. de feiten niet opzettelijk had gepleegd, doch dat hij in een affaire verzeild is geraakt, die hij niet aankon. E. heeft niet tegen de Staat gepubli ceerd, vervolgde de officier, doch het artikel uit eigen eerzucht doorgedreven. Hij achtte de chef-redacteur verant woordelijk, die verplicht is jeugdige medewerkers te controleren. Hii wilde E. niet de volle schuld geven voor het drama, doch men had hem de opdracht niet mogen geven, zo wel, dan contro leren. Voor E. trad mr. H. de Bie jr. op „De officier weet evengoed als ik, dat het allemaal oude koek was, dat in het ar tikel stond," aldus pleiter. Mr. de Bie jr. ging uitvoerig na, dat de gepubliceerde gegevens „herhaaldelijk' en veelvuldig gepubliceerd waren, toen men propa ganda moest maken." De uitspraak van deze zaak, die bij na vier uur vergde, werd na re- en du pliek bepaald op 17 November. De Thesauriër van het Amerikaanse departement van defensie, McNeil heeft gisteren tegenover verslaggevers verklaard, te merjen, dat de stijging in de maandelijkse uitgaven aan bewape ning sedert het begin van de oorlog in Korea „zo ongeveer baar hoogtepunt heeft bereikt". Hij noemde de tegenwoordige maan delijkse uitgaven van ongeveer 3.600 millioen dollar „het hoogtepunt van het niveau van militaire uitgaven". McNeil meende, dat in December een daling zou intreden, die zich gaande weg zou voortzetten. De openbare aanklager in het spion - nageproces te Luzern, dr. Otto Haenni, heeft gisteren zestien maanden gevange nisstraf geëist tegen Rudolf Roessler, tijdens de oorlog een van de belangrijk ste spionnen voor Rusland, omdat hij de Zwitserse neutraliteit heeft geschonden door te spionneren voor Tsjechoslowa- kije. Verder eiste dr. Haenni, dat de statenloze Roessler voor een tjjd van vijf jaar uit Zwitserland zal worden ge wezen. Tegen Roessler's contactman, de Zwitserse journalist dr. Xavier Schnie- per, eiste de openbare aanklager veer tien maanden gevangenisstraf. De be schuldiging tegen Roessler zegt o.m.. dat hij de Tsjechen inlichtingen heeft ver schaft over de geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland en Denemarken. Tij dens de laatste pleidooien, toen de ver dedigers spraken over de rol van Roess ler tijdens de oorlog, brak hij in tranen uit. Morgen vroeg zal het gerechtshof vonnis wijzen. De advocaat van Roessler, dr. Gerhardt Schurch, zei, dat het een grote onbil lijkheid was zijn cliënt uit te wijzen uit een land, waaraan hij „gedurende de hele oorlog zulke grote en zelfopoffe rende diensten heeft bewezen". Zwit serland dient dankbaar tegenover Roess ler te zijn inplaats van hem te vervolgen. Roessler verklaarde, dat hem en zijn vrouw in 1933 de Duitse nationaliteit ontnomen werd, omdat hij in Luzern anti-nazistische lectuur had gepubli ceerd. Na de oorlog kregen de Roesslers de Duitse nationaliteit weer terug, maar toen hij in Maart j.l. werd gearresteerd, raakten ze deze opnieuw kwijt. Roessler verklaarde, dat hij indirect een aandeel had gehad in de besprekingen, die in 1945 in Zwitserland gevoerd werden door Allan W. Dulles, chef van de Amerikaanse inlichtingendienst, en SS- generaal Karl Wolff, besprekingen, die geleid hebben tot de capitulatie van de Duitse troepen in Noord-Italië. Roessler gaf zijn inlichtingen over Duitsland regelmatig aan de Zwit serse majoor Waibel, die de ontmoe ting tussen Dulles en Wolff heeft gearrangeerd. De voormalige SS-gene- raal Wolff, die momenteel in Keulen een advertentiebureau leidt, heeft overigens in een telefonisch interview al verklaard, dat hij de naam Roessler nooit heeft gehoord. Dominee Otto Karrer verklaarde voor het Hof, dat Roessler zijn inlichtingen over Duits land (hij waarschuwde de Russen ge ruime tijd van tevoren, dat Hitler van plan was hen aan te vallen) waar schijnlijk kreeg via de Oecumenische Raad in Genève, die nauw contact onderhield met admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse inlichtingendienst gedurende de oorlog. Bepaald sensationeel was de verkla ring van Roessler, dat hjj in 1946 een Amerikaans verzoek heeft gekregen om in Duitsland werkzaamheden te ver richten, die ten doel hadden de Franse en Britse invloeden te verminderen. Een agente van de Amerikaanse inlich tingendienst, die eigenlijk Duitse van geboorte zou zijn, Emmy Rado, schreef hem toen een brief met dit voorstel. Maar Roessler weigerde, omdat hij het niet eens was met het Amerikaanse 1 ussen Rotterdam en Gouda zijn Dinsdagavond enkele wagens van een lege olietrein ontspoordwaardoor beide hoofdsporen op deze lijn werden versperd In het licht der eeuwen is alle menselijke grootheid gering, j plan, zo verklaarde hij, om Duitsland weer te bewapenen. Emmy Rado was ook verscheidene weken in Zwitserland geweest, aldus Roessler, en daar had zij talrijke per sonen bereid gevonden om te doen, wat hij geweigerd had. Een tweede aanbod was hem in 1951 gedaan door de plaats vervangende Amerikaanse luchtmacht attaché in Bern. Roessler had in een Zwitsers blad een artikel geplaatst over atoomonderzoek in de Sovjet-Unie. De attaché zelf, kolonel Earl, had toen het blad gevraagd hem in verbinding te stellen met de schrijver van het ano nieme artikel. Drie Tsj echosla waakse partisanen, die naar West-Berlijn zijn uitgeweken, heb ben gisteren medegedeeld bij hun ont snappingspoging een vuurgevecht met de Oostduitse volkpolitie te hebben gele verd. Zij zeiden de overlevenden te zijn van een partisanenbende, die besloot naar het Westen te vluchten. Twee Tsjechoslowaken waren op deze tocht gevangen genomen of gedood. Ten min ste vier Oostduitse politie-agenten kwa men om het leven en verscheidene wer den gewond bij het laatste vuurgevecht, dat geleverd werd kort voor de grens overschrijding naar West-Berlijn, zo ver klaarden deze Tsjechoslawoken. Op de Alkmaarderstraatweg te Cas- tricum is een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een vrachtauto uit Den Haag en bestuurd door een zekere M., is te gen, de achterzijde van een woonwagen gereden. Ten gevolge van deze botsing is het paard, dat voor de woonwagen was gespannen, tegen een daarvoor rij dende woonwagen gedrukt en heeft daarbij zo'n ernstig letsel bekomen, dat het ter plaatse op advies van een vee arts moest worden afgemaakt. De bewoner van de woonwagen, die naast het paard liep, werd tegen de grond gesmakt en liep een schedelba- sisfractuur op, terwijl zijn vrouw een beenwonde opliep. Beiden zijn op me disch advies vervoerd naar het St. Eli- sabethsziekenhuis te Alkmaar. Een jongen en een meisje, die in de woon wagen waren, liepen ook verwondingen op, doch konden, na te zijn verbonden, met de familieleden, die de eerste woonwagen bewoonden, de reis naar Alkmaar voortzetten. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. Het blijkt, dat ook in het buitenland voor de rede van Koningin Juliana tot de Nederlandse jeugd, fn September te Am sterdam gehouden, grote belangstelling bestaat. H. M. sprak de rede enkele dagen na haar toespraak in Amsterdam voor de Wereldomroep in het Engels en Frans uit. Deze Engelse en Franse teksten zijn thans, door de zorgen van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, vermenigvuldigd en worden aan diverse personen en instellin gen in het buitenland toegezonden. Dinsdagmiddag is het Braziliaanse opleidingsschip „Duque de Caxias" in de haven van Amsterdam aangekomen. Het schip zal op 8 November weer uit de hoofdstad vertrekken. De bemanning van 36 officieren, 43 adelborsten en 444 schepelingen staat onder bevel van kapitein ter zee Armando Zenha de Figuei- redo. Het schip ligt gemeerd aan het Stenen Hoofd in de haven van Amsterdam. Deze week moet de Nobelprjj^ voor Natuurkunde worden toegekend en in de Zweedse hoofdstad doen, naar het Kopenhaagse blad „Aftontidningen" bericht, hardnekkige geruchten de ronde, dat de Nederlandse hoog leraar, prof. dr. F. Zernike uit Gronin gen, de uitverkorene zal zijn. Bjj infor matie te bevoegder plaatse kon men ons slechts bevestigen, dat prof. Zernike onder de candidaten genoemd wordt, maar aangezien hjj niet de enige candi daat is, kan men over de bekroning niets zeggen, zolang de Academie nog geen officiële uitspraak heeft gedaan. Prof. dr. F. Zernike, in 1888 te Am sterdam geboren, heeft zich wereldfaam verworven met zijn ontdekkingen in phasecontrastmicroscopie. De Nobelprijs voor Scheikunde zou wor den toegekend aan de Duitse scheikun dige prof. H. Staudinger van de universi teit Van Straatsburg. Hij is bekend als des kundige op het gebied der macromolecu laire scheikunde en biologie. Het algemeen secretariaat van de Ka tholieke Volkspartij deelt ons mede be richt te hebben ontvangen van dr. Aden auer, dat deze zich zeer tot zijn spijt gedwongen ziet tengevolge van een op eenhoping van werkzaamheden, ont staan door de gang van zaken bij de ka binetsformatie van zijn bezoek aan het partijcongres, waartoe hij zich in principe bereid verklaard had, af te zien. Aan zijn vertegenwoordiger, dr. Heek, heeft dr. Adenauer een boodschap voor het congres meegegeven. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Zuid-Korea heeft medegedeeld dat er een voorlopige overeenkomst is bereikt tussen de regering van Zuid-Ko rea en de K.L.M. over het gebruiken van de luchthaven van Seoel door vlieg tuigen van de K.L.M. Volgens een woordvoerder van het ministerie zou 1 Januari 1954 de eerste K.L.M.-machine op het vliegveld van Seoel landen. Naar wij van de zijde der K.L.M. ver nemen is deze zaak bij de K.L.M. nog in studie. Op dit ogenblik kan de K.L.M. nog niet zeggen dat de eerste K.L.M.- machine 1 Januari op het vliegveld van Seoel zal landen. Woensdagmorgen vroeg leidde het Nederlandse koppel Schulte-Peters met 119 punten in de zesdaagse te Dortmund. Gillen-Gerruzzi (Lux.-It.) lagen op de tweede plaats met 143 pnt. en één ronde achterstand, gevolgd door het Zwitserse team Koblet-von Büren met 139 pnt. Advertentie (tot Donderdagavond) Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag toenemende bewolking en tegen de avond van het Zuidwes ten uit regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Westelijke wind, later tot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid. Mor genmiddag dezelfde of iets bogere temperaturen als vandaag. Zon: 7.42—17.05. Maan: 6.30-15.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1