Haarlem krijgt in 1955 nieuwe bustypes District Haarlem N.K.S. met volle kracht aan het werk Grijp Uw kans! Rome11 uur in Rembrandt G OSTWALD Sigarettenautomaat in Haarlem Fraaie verlichting in de Generaal Cronjéstraat De Haarlemse jeugd aan de piano ill, MttÊÊÈ 1 In de zomer een directe verbinding van Heemstede met Zandvoort Beklemmend beeld der werkloosheid Proefproces voor kantonrechter? Nieuw reglement samengesteld Geanimeerde stemming in voorronde MEDEDELINGEN VAN DIRECTIE N.Z.H. WASMACHINES FAILLISSEMENTEN KAPOK BEDSTEL 1 IN DE ST. NICOLAAS- EN KERSTWEEK li WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 Binnenkort busdienst Amsterdam—Zandvoort „Een dorp verging" Coed spel van Rokato Surséance van betaling Burgerlijke Stand EXAMEN ZIEKEN- VERPLEGING 50 jaar in dienst bij I. C. Haan Na jaarvergadering van gisteren Weet U, dat wij een 2 persoons 3-delig zwaar gevuld met prima Java kapok, compleet met 2 kapok kussens, thans reeds verkopen in de maat 120 x 190 voor 188.90 in de maat 130 x 190 voor 198- Verkoop zolang de voorraad strekt KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Logies gevraagd Gompetitie N.P.S.B. 2e kl. Politie-voetbal HANDSCHOENEN en SHAWLS ENMODE GROTE ATTRACTIE IN HAARLEM-N. S.XSfS diÏÏ» «ter J,m- mer zijn. Gecombineerd concert door de 2 „St. Caecilia's" - Middenstand bisdom Haarlem Dispensatie voor zaken op kath. feestdagen? ZANDVOORT BRAND IN ATELIER - Gebrandschilderd raam voor de Abdijkerk in Egmond H. Bos, besteller P.T.T. met pensioen In de kwestie rond de opheffing van de tramlijn AmsterdamZandvoort be gint nu enige tekening te komen. Tij dens een persconferentie deelde de directeur van de N.Z.H.V.M. gistermid dag mede, dat de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Amsterdam buitengewoon prettig verlopen en naar de mening van de heer Jurrissen tot ge noegen van beide pertijen. Nog dit jaar of althans in het voorjaar van 1954 zal de zaak in kannen en kruiken zijn en verwacht mag dan worden, dat de tramlijn AmsterdamZandvoort defini tief „van de baan" is. De dienst van de N.Z.H.V.M., die ge reden wordt van de Spuistraat in Am sterdam naar Sloterdijk, wordt in Oc tober 1954 gestaakt. De opheffing van deze lijn zal geen gevolgen hebben voor Advertentie zonder wringer 3.— p. week met wringer 4-per week Na jr. eigendom. Geen vooruitbetaling GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk - Tel. 12762 De toneelvereniging „Rokato" zette gisteravond in het Concertgebouw het seizoen veelbelovend in met een lof waardige opvoering van het spel „Een dorp verging", geschreven door Louis Lockefeer naar een oude sproke. Het aantal bezoekers zal het bestuur van de vereniging zeker tot vreugde hebben gestemd; ook in dit opzicht was het op treden in het Concertgebouw immers een waagstuk. Ach, het deed deugd weer eens in die irreële sprookjessfeer te verblijven en de strijd gade te slaan tussen goed en kwaad, ouderwetse duivelmacht en lang- vervlogen vroomheid, zonder in een diepzee van psychologische motieven gedompeld te worden. De legende ver- haalt van de ondergang van het wel varende dorp Namen aan de Schelde, door de hoogmoed van de bewoners. Het leven was voorspoedig, de boeren oogstten overvloedig graan en dachten aan niets dan geld. Op een kwade dag arriveert een ongunstig uitziende vreem deling in het dcrp, met wapperende mantel en lang zwart haar. Hij ver blindt de boeren en dorpelingen met zijn lokkend goud en bant de godsdienst uit. Elske, de vrome dochter van een trotse boer, beseft het dreigend gevaar, dat Namens inwoners boven het hoofd hangt en smeekt de vreemdeling het dorp te verlaten. Hij bespot haar ech ter en haar waarschuwingen worden door iedereen in de wind beslagen. Dra volgt dan de straf voor de hoogmoed. Het wordt snel donker op een dag, het water in de Schelde woedt en kookt, een hevig noodweer breekt los over het dorp en niet lang daarna begeven het de sterke dijken, waarop heel Namen zo vermetel vertrouwde. Het dorp wordt verzwolgen, maar Elske, tezamen met een brave schaapherder en een sullige jongeman, worden triomfantelijk door O.L. Vrouw van Hulserloo de hemel binnengeleid. Ria van Staveren slaagde erin Elske als een vroom meisje ten tonele te voe ren, maar liet haar toch wat bloede loos, Haar gebarenspel was aan de zwak ke kant. De koster van Namen vond 'n goede uitbeelding in Theo Krouwels, dat is zeker! Hij klapte smeuig Vlaams met een voortreffelijke intonatie. Cor- rie de Graaf als Marijke, de stoelenzet ster behoefde niet zo veel te zeggen, maar kwam in het weinige wel wat dilettanterig voor de dag. De sinistere Martijn (Ferd. van Zijp) excelleerdein mimiek en het gelukte hem een waar lijk onheilspellende figuur op de plan ken te zetten. De overigen, van wie wij speciaal Tiny v. d. Veldt willen noe men in haar creatie van een gezellige, maar onvermurwbare waardin, weerden zich eveneens zeer verdienstelijk. H. S. De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 3 November failliet verklaard: H. E. v. d. Meij. Haarlem, v. Oosten de Bruijnstraat 57. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. F. Sachse, Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 31 October geëin digd het faillissement van: de N. V. Bouw- en Handel Maatschappij „Kruis balk" te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. E. J. W. Top. Curator: mr. F. van der Goot, Haarlem. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 31 October 1953 is aan: J. van Amerongen. scheepsbouwer, te Haar lem, Harmenjansweg 45, voorlopig sur séance van betaling verleend, met be noeming van mr. H. Jonker, Haarlem, tot bewindvoerder; het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 7 December 1953 te 2 uur. GEBOREN: T. de Pagter—Devies z; H. TibboelKompier z; E. SpierVan Heerde z; K. BinnertsTiechaja z; J. M FroelingKoetsier z; C. L. M. Moo- nenKoster z: J. M. GitzVan Kleef z; C. M. van KlinkVan Rossenbeig d; J- KwaadGerritsen d; H. A. van der Neut v. Vessem d; J. L. Ruigrokv Wel z, ONDERTROUWD: J. Mouw en J. J- van Barneveld; B. van der Meer en J. M van dei Heijde: B Lubert en H. G. Snellenberg. GETROUWD: J H Timmers en I. E Fcntenei van Vlissingen; F. de Groot en C. Drijver: F. Wezenaar en W. Laninga. OVERLEDENA. H. Dijkhoff—Boot 74 Gen. uoubertstiaatj J. G. Wilmink, 50 Delisu„ai, W F. H. Steevensz— Pas, 74 j„ Nestoisnaat; G. van Roodse- 77 i 2e Foogerwoerddwarsstraat. het personeel. De gemeente Amsterdam zal na de opheffing zelf in het vervoer naar Sloterdijk gaan voorzien. Sprekend over de busverbinding HaarlemLeiden kon de heer Jurrissen verklaren, dat er met recht vreugde heerst aan de Glip over de nieuwe re geling. De interlocale lijn zal echter met ingang van Maandag 9 November niet meer over de Bronsteeweg, Binnen weg en Raadhuislaan lopen, maar over de Heemsteedse Dreef, met als halte plaatsen de Lanckhorstlaan, Zandvoort- kade en het einde van de Dreef. Deze verandering geschiedt op verzoek van B. en W. van Heemstede. Verwacht wordt dat de Heemstedena ren geen gebruik van deze interlocale bus zullen maken voor locaal vervoer. Daarvoor dienen de locale lijnen 1 en 2. Degenen, die verder moeten reizen dan het Valkenburgerplein, hebben op de interlocale bussen in ieder geval voor rang. Abonnementen, weekkaarten enz. voor de lijnen 1 en 2 zijn in de inter locale bussen niet geldig. Naar aanleiding van verschillende verzoeken zal eveneens met ingang van Maandag 9 November en behoudens goedkeuring van de Rijksverkeersin spectie lijn 3 enerzijds doorgetrokken worden naar de Lanckhorstlaan en an derzijds tot hotel Zomerzorg in Bloe- mendaal. Vooral dit laatste betekent in de zomer een belangrijke verbetering voor degenen, die het Openluchttheater willen bezoeken. De middaguurdienst bij lijn 6 blijkt aan de verwachtingen te hebben voldaan en zal derhalve ge handhaafd blijven. Van B. en W. van Heemstede is bij de directie van de N.Z.H.V.M. nog het verzoek binnengekomen om tijdens de zomermaanden een rechtstreekse bus verbinding HeemstedeZandvoort in te lassen. De N.Z.H. wil aan dat ver zoek bij wijze van proef voldoen en volgend jaar zomer zullen de inwo ners van Heemstede dus met een „eigen" bus naar Zandvoort gaan. Waar het begin- en eindpunt van deze lijn zullen zijn, is nog niet be kend. Dat eindpunt in Zandvoort ls trou wens reeds langer actueel in verband met de buslijn AmsterdamZandvoort. In de standpunten is nog geen verande- de. ring gekomen; de N.Z.H. zou graag het eindpunt bij de watertoren zien, maar heeft overigens ook geen bezwaren tegen b.v. het Zwarteveld. Nieuwe bussen Het ligt in de bedoeling van de direc tie der N.Z.H. om in 1955 in Haarlem met een nieuw type stadsbus te komen. In verband daarmede hebben B. en W. van Haarlem de directie verzocht bij de aanschaffing van de nieuwe bussen van te voren overleg te plegen omtrent de afmetingen. De directie heeft de afgelopen week met de Haarlemse verkeerscommissie een bezoek gebracht aan Utrecht en Breda om eens een kijkje te nemen bij het verkeer in die steden. De commis sieleden moesten toen wel unaniem tot de conclusie komen, dat het in Haar lem nog niet zo slecht gesteld is, en dat zeker wat betreft de frequentie en de tarieven. De nieuwe bussen in Haarlem zullen smaller zijn, geringer in lengte en met minder zitplaatsen. De bussen zullen een ongeveer gelijk aantal reizigers als thans kunnen vervoeren. De heer Jurrissen vond het tenslotte een verheugend feit, dat Haarlem de veiligheidsbeker had gewonnen; hij meende, dat zulks ook min of meer een pluim betekende voor de N.Z.H.-chauf- feurs. De ongevallen met bussen, waar bij de schuld bij de buschauffeur ligt, nemen nog steeds af. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is 2 en 3 November het exa men ter behaling van Diploma A voor ziekenverpleging A afgenomen. Alle 3 candidaten slaagden, n.l. de eerwaarde broeder Martialis (Th. J. Scheers) met eervolle vermelding, en de broeders Th. Ettema, Th. Langenslag, Am. Verbrug gen, Joh. Verburgt, G. Vermin, Adr. Verstegen, Jac. v. Vugt. Rijksgedelegeer den waren dr. P- A. Heeres en dr. J. Bijvoet. Maandag 9 November herdenkt de heer C. Timmerman het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij I. C. Haan. De gouden jubilaris, die thans de functie van chef-verkoper vervult, begon zijn loopbaan als jongste bedien- Advertentie uiseppe de Santis, de regisseur van De tragische Jacht, heeft in „Roma ore 11" („Rome, 11 uur") zijn talent op indrukwekkende wijze bevestigd- De Nederlandse titel „Het gebeurde in Rome" zegt u natuurlijk niets anders, dan dat hij is ontleend aan oude titels als „It happened in Paris", waar ook niets aan te beleven was. Maar belangrijker dan de titel is de film zelf en die mag in alle opzichten geprezen worden. O Zoals bekend, is het volgens de Haar lemse gemeenteverordening aan sigaren winkeliers verboden het publiek te be dienen via sigarettenautomaten, zowel overdag als 's avonds. Haarlem is in dit opzicht een der weinige gemeenten in ons land, waar een dergelijke regeling van kracht is. Nu is het thans zo gesteld, dat de wet gever de automatenkwestie aan zich ge trokken en geregeld heeft in de nieuwe winkelsluitingswet. De Haarlemse verordening is het lo- (Van onze sportredacteur). Het district Haarlem van de N.K.S. gaat met hernieuwde kracht aan het werk. Het werd in zijn activiteiten ge remd door een verouderd reglement. Op de gisteravond gehouden jaarvergadering is nu de eerste stap in de goede rich ting gezet. Er is namelijk een nieuwe re glement samengesteld en aangenomen- Een jaar van voorbereiding is er aan vooraf gegaan. Nu, met het nieuwe re glement in handen, bestaan er voor het bestuur de mogelijkheden om te trach ten zo spoedig mogelijk uit de impasse te geraken. Gezien de moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft, zal het ongetwijfeld nog enige tijd duren eer men geheel tevreden kan zijn. De werk kracht van het bestuur is echter een garantie, dat al deze moeilijkheden in zo kort mogelijke tijd overwonnen wor den. In zijn openingswoord heeft de heer H. van Turnhout gesproken over de be tekenis van de N.K.S. Als belangrijkste taak van deze organisatie noemde hij het uitvoeren van de beginselen. Iets, wat zeer noodzakelijk is, want door de fusie dreigt op bepaalde terreinen een vervlakking. De heer Van Turnhout was en is een groot voorstander van de fu sie in bepaalde takken van sport, maar men mocht van de andere kant ook niet blind zijn voor de bezwaren, die er aan verbonden zijn. Sprekende over het district Haarlem, merkte de heer Van Turnhout op, dat men momenteel ruim 9000 leden heeft. De voetbal telt er ongeveer 3000, de zwemsport heeft een totaal van 1300 le den, de handbal ongeveer 1000 leden, terwijl ook de turnsport door ongeveer 3000 sportieve Haarlemmers in katholiek verband wordt beoefend. Een zeer re- ele basis dus om vele activiteiten te ont plooien. Desondanks konden zeer wei nig acties worden gevoerd. Het is na melijk gebleken, dat een niet onbelang rijk aantal van de aangesloten vereni gingen zijn contributie-plicht niet vol doet. Er waren plannen, vele en uitste kende, voldoende om de N.K.S. ook naar buiten uit te laten leven, maar het ontbrak aan financiële mogelijkheden. De heer Van Turnhout, en met hem ve le van de aanwezigen spraken de hoop uit, dat alle katholieke sportverenigin gen in het district Haarlem hun plicht zullen verstaan. Aan de vaststelling van het nieuwe reglement werden geen moeilijkheden in de weg gelegd. Integendeel, men was het volkomen eens met de grond gedachte die in het door het bestuur samengestelde concept tot uitdruk king kwam. De wijzigingen, die wer den aangebracht, betroffen slechts dé tailkwesties, die aan de waarde van het reglement niets afdongen. Het reglement, de basis voor alle activitei ten, bevat o.a. een imposante opsom ming van taken, die het district heeft Taken, die er op gericht zijn de be langen van sportbeoefening in katho liek verband zoveel mogelijk te sti muleren en er voor te zorgen, dat op alle mogelijke wijzen steun wordt ver leend aan verenigingsbesturen. Het aannemen van het nieuwe regle ment maakte ook de verkiezing van een 'geheel nieuw bestuur noodzakelijk. Met dien verstande overigens, dat alle thans zitting hebbende bestuursleden konden worden herkozen. Wel werd het aantal bestuursleden uitgebreid om zodoende vertegenwoordigers van enkele pas opgerichte takken van sport in het leidinggevende apparaat op te nemen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: H. v. Turnhout, voorzit ter, L. Roozekrans, secetaris, H. Serné, penningmeester, leden: mej. J. Meken- kamp, J. Boot, de heer v. Noort, J. Bronstring, J. Zijm, mej. L. Huurman, mej. H. A. Schaap, en de heer F. Koe horst. De afdelingen tennis en tafelten nis zullen nog een vertegenwoordiger aanwijzen. Bij de rondvraag heeft de heer J. Boot de bestuursleden van de katho lieke verenigingen erop attent gemaakt, dat zij bij de volgende Haarlemse sport week onmiddellijk gehoor dienen te ge ven aan de uitnodigingen voor het deel nemen aan bepaalde onderdelen van het programma. Het bestuur zegde bij monde van de heer v. Turnhout een sti mulerende activiteit toe. De heer v. Turnhout voegde er nog aan toe, dat hij hoopte het liefst in het kader van de Haarlemse sportweek een volledige ka tholieke sportdag te kunnen organise-, ren. Een aantal afgevaardigden, die zullen deelnemen aan de Diocesane Verbonds vergadering der K.A.B., zijn niet in de gelegenheid om Zaterdags naar huis te rug te keren en Zondags daaropvol gend de plechtigheden in de Kathedral Basiliek bij te wonen. Het bestuur der K.A.B. te Haarlem doet daarom een be roep op de leden om aan deze afgevaar digden voor één nacht onderdak te ver schaffen. Men kan zich opgeven bij de heren: J. Hetem, Leidsevaart 43; B. Reynders, Zomervaart 134; J. Martins, Grebbestraat 30 en B. de Groot, Jan Gi.i- zenkade 127. P.S.V. „Haarlem"—Z.P.S.K. 6—0, Pol. 1 RioomendaalP.S.V. ..Haarlem" 0—2. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ik beken". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aan". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Broadway Rhythm", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Call me Madam". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong". Boven 14 jaar. Tij den: tot en met Donderdag 2.30 en 8 u. Minerva: Woensdag 2.30 en 8.15 uur: „Koppensnellers van de Amazone". Boven 14 jaar. Donderdag: Arsenicum en oude kant, 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 4 November StadsschouwburgToneelvereniging „Al- taerdingk Thym" in: „Het witte schaap van de familie". 20 uur. Donderdag 5 November StadsschouwburgToneelvereniging „Al- berdingk Thym" in: „Het witte schaap van de familie", 20 uur. Concertgebouw: Oostenrijkavond. Ne derlandse Reisvereniging, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.). Boskamp, Bloemendaalseweg 259: Expo sitie van meubelen en tapijten, alsmede beeldhouwwerken van W. Commandeur. Geopend 10—17 uur (tot en met 7 Nov.). Vleeshal: Tentoonstelling beeldje voor Oude Tonge. gisch gevolg van een andere bepaling, welke inhoudt, dat aan personen bene den de zestien jaar geen tabaksartikelen verkocht mogen worden. De automaten moesten dus wel verboden worden, om dat anders de eerste verordening geen zin gehad zou hebben. Aan de hand van de nieuwe winkel sluitingswet is nu echter het verbod tot verkoop via automaten in de tijden, waar op de winkels wettelijk gesloten móeten zijn, aanvechtbaar geworden en dat is voor een enkele belanghebbende aanlei ding om in Haarlem een sigaretten automaat te plaatsen, waarvan in de avonduren gebruik gemaakt zal kunnen worden. Op die manier wil men een proefproces uitlokken, waardoor de Haarlemse kantonrechter kan uitmaken of de verordening nog bindende kracht heeft of niet. Het is niet uitgesloten, dat deze kwestie tot in de Hoge Raad zal worden uitgezocht. Waar de automaat geplaatst zal worden, is nog niet bekend. De Heemsteedse politie speelde gister middag een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen haar collega's uit Kat wijk. De Heemstedenaren wonnen met 6—4. Om verwarring te voorkomen vermel den we, dat er naar hetzelfde schema nog een andere film is gemaakt. De historische gebeurtenis die beide films uitwerken, is een bericht in de kran ten, dat een tweehonderd meisjes, vech tend op de trappen van een kantoor gebouw om een betrekking als typiste te kunen veroveren naar beneden storten, omdat de trappen de last niet kunnen dragen. Velen worden gewond één sterft in het ziekenhuis. Het be richt vraagt aandacht voor de werk loosheid. Wat De Santis er van gemaakt heeft, is een meesterlijk verteld ver haal, waarin het schrikbeeld van de hopeloze ellende der werkloosheid voortdurend als hoofdthema aanwe zig is. De film is al half voorbij, als eindelijk de trappen bezwijken. Voordien horen we flarden van ge sprekken, door de meisjes onder el kaar gevoerd, zien we de hongerige begeerte naar werk, een begeerte, die geen schaamtegevoel meer kent en velen tot wanhoop drijft. Eén is er, die zich vóór de anderen dringt en die anderen horen haar als een ra zende te keer gaan op de schrijf machine. Het is wel duidelijk, dat zij de uitverkorene zal zijn.... indien althans de bekwaamheid en niet de charme besliste, want het antwoord op een vraag in die richting wordt door de film in het midden gelaten. Maar als het meisje een getrouwde vrouw overigens, wier man eveneens werkloos is weer op de trap ver schijnt, br.eekt het tumult los, dat tot een handgemeen leidt en de oorzaak is van de ramp. De vrouw zelf is van dat moment af gedoemd de hele film door rond te lopen met zelfver wijten. Terwijl dan de politie een onderzoek instelt en tot de conclusie komt, dat al leen de werkloosheid de ware schul dige is, krijgt de toeschouwer een prachtig simultaan gemonteerd verhaal te zien van enkele slachtoffers in het ziekenhuis en hier komen de kleine en ook grote tragische bijzonderheden aan het licht, die een kijk geven op de motieven van alle handelingen. Ieder heeft zijn geheim en de kleinste open baring opent vergezichten naar familie drama's en persoonlijke ellende. Tot het laatste beeld ons het meisje ver toont, dat als eerste aan het hek heeft gestaan en nu, in de vroege ochtend als laatste achterblijft, nog altijd hopend op uitkomst en met een kans van één op de tweehonderd. Detailcritiek zou hier kunnen leiden tot de ontdekking van een groot aantal fijngeformuleerde accenten, die samen werken tot een machtig totaal, dat een onvergetelijk beeld te voorschijn roept. Al die wereldjes van de enkelingen vormen één grote wereld van de col lectiviteit. Wij kunnen deze film, die van Vrijdag af in Rembrandt draait, van harte aan bevelen. Een van de tweehonderd in Romaore 11"van Giuseppe de Santis Advertentie BARTEUORISSTR. 24 HAARLEM TEL. 20420 J De Generaal Cronjéstraat heeft de en laatste jaren een grote vermaardheid gekregen door haar verlichtiing tijdens de „donkere dagen" voor Kerstmis. Tienduizenden mensen zijn b.v. het vorig jaar uit alle wijken van Haarlem en ook uit de omgeving van Haarlem- Noord getrokken om het lichtevene- ment ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Generaal Cronjéstraat te bewonderen. Al die evenementen zijn steeds mo gelijk gemaakt door de activiteiten van de aldaar gevestigde winkeliersvereni ging, die kosten noch moeite spaart om haar straat tot een trekpleister van het winkelend publiek te maken. Ook dit jaar staat er weer heel wat te gebeuren. Een bijzondere verlichting is ontworpen voor de St. Nicolaastijd Er was Dinsdag avond in de geïm proviseerde boven zaal van de be kende muziek instrumentenfirma Goldschmeding aan de Grote Markt een ongedwongen, maar toch ook weer een enigszins spannen de sfeer bij een twintigtal jeugdige Haarlemse pianist- jes. Wat speelde zich hier n.l. let terlijk en figuurlijk af? Zoals wij reeds bekend maakten, is er door de bond van pianohandela ren een grote plaat selijke en tenslotte landelijke piano wedstrijd uitge schreven, waaraan slechts door jeug dige pianisten on der de 14 jaar kan worden deelgeno men, die bovendien nog slechts enkele jaren les hebben. In Haarlem bedroeg het aantal aanmel dingen ongeveer een honderd. Ver deeld over een 5- tal avonden -pe len al deze kinde ren nu in een soort voorronde, om een uitverkoren plaats Zwaansdijk en Jan Laarveld) de dn candidaten zal moeten aanwijzen Utrecht, kan dit nog heel wat moei lijkheden opleveren. Men dl°^ echter, nogmaals gezegd goed aan te doen het wedstrijdkarakter z gelijk op het tweede plan te .tellen. AU dit Dit is ook de reden dat wij vanaf deze Dlaats geen bepaalde uitblinkers of minder geslaagde prestaties van deze voorselectie zullen beoordelen. Vanzelf sprekend lopen de prestaties uiteen. Nu en dan hoort men verrassende mu zikale dingen aan het klavier, bij anderen is de greep technisch te hoog, en een derde doet soms opmer kelijke dingen wat expressiviteit, nu ancering en dyna mische schakering betreft. Een ding van groot belang bij het pianospel is zeer zeker de aanwending van het pedaal. Deze factor moet bij de beoordeling hier dikwijls echter ach terwege blijven om de zeer eenvoudige reden, dat de jeug dige executanten amper met hun voeten bij het pe daal kunnen ko men. Alles bij el kaar zit er in dit muzikale spelletje echter zoveel ple- vermoedelijk zal deze ontstoken worden Woensdag 18 November en weer gedoofd Zaterdagavond 5 Decem ber. In deze verlichting zal de mijter van Sinterklaas uiteraard bijzonder favoriet zijn. Wat de Kerstverlichting betreft, deze belooft wel uniek voor Nederland e worden. Aan weerskanten van ae s r zullen aan de puien van de unnke s gen aangebracht worden, dle t° f meter de straat ingebogen zij den sterren zullen aan die bogen beves tigd worden en deze lichtende „hemel lichamen" zullen aan de Generaal Cron- iéstraat een fascinerend beeld geven. De sensatie wordt gevormd doordat 20 pet. van die sterren a.an en uit zullen gaan. Daardoor krijgt de verlichting geen mo notoon karakter en zal die „sterrenre gen" het straatbeeld xn de avond ten zeerste verlevendigen. Wanneer deze verlichting ontstoken wordt, is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk wordt dat Woensdag 16 December, maar mogelijk kan het ook geschieden op Vrijdag 18 December. Tot en met Oudejaarsavond zal de verlichting blijven branden. Dn jaar is er aan de actie geen zgn. loterij verbonden, daar vele winkeliers (o.m. de slijters) daaraan wettelijk niet kunnen deelnemen. Op 8 November zal de R. K. z®"g3 vereniging „St. Caecilia" met m®deHaI, king van de gelijknamige R- it_ monie een gecombineerd con t aaj voeren in de Gemeentelijke Concertzaal. Aan de vleugel: Ber.t van Het concert begint om 8 uu in de tweede ronde te verkrijgen (20 woords) nu wel piano speelt. Dat dit zierigs, dat wij het komen er hiervoor in aanmerking) op 1 December in de Haarlemse ontmoe- voor een jury nog zeer moeliijk te be- nog eens van harte oordelen is, vrage men maar eens aan aanbevelen in de ting. Uit dit laatste treffen worden dan de heer Piet Zwaanswijk, die de voor- interesse de drie besten gekozen, om Haarlem selectie moet maken. Weggedoken ach- ouderen. van de En met in de landelijke ontmoeting, die te ter een piano, waarbij hij dus niet een zeker gerech- weet welke jeugdige pupil voor het in- tigd plaatselijk strument zit, beoordeelt hij zuiver en chauvinisme hopen alleen de technische en muzikale wij, dat Haarlem prestaties van het nummer (de naam is niet de geringste hem tot dan toe niet bekend), dat aan on(jer (je steden zal de piano zit. Wanneer op Dinsdag 1 De- zijn waar de jeugd cember in het gebouw St. Bavo de jury, t die dan uit 3 leden zal bestaan (mej. goed Plan° Bertje Davelaar en de heren Piet spelen. Utrecht plaats zal vinden, hopelijk zo succesvol mogelijk te vertegenwoor digen. Men moet bij dit evenement niet te sterk de nadruk leggen op het wed strijdkarakter. Het uiteindelijke doel is eigenlijk meer een globale indruk te verkrijgen, hoe Neerlands jeugd („jeugd" in de letterlijke zin des Tijdens de voortzetting van de Centrale Raadsvergadering van de Kath. Midden standsbond in het bisdom Haarlem, welke gehouden werd! in Krasnapolsky te Am sterdam en waarover wij gisteren reeds berichtten, werden de periodiek aftreden de hoofdbestuursleden bij acclamatie her kozen. De afd. Haarlem diende een voorstel in tot verkrijging van dispensatie van het vieren van Maria ten Hemelopneming en Allerheiligen op Zondag. Indien deze fees ten op Zaterdag vallen zou een dispensa tie aangevraagd moeten worden voor alle zaken in steden of dorpen met gemengde bevolking. Een tweede voorstel behelsde dispensatie voor levensmiddelenbedrijven, wanneer deze feestdagen op Vrijdag vallen. Aanvankelijk waren de meningen hier over verdeeld. De grote moeilijkheid is hier de houding van de kopers; vele ka tholieke kopers blijken hun inkopen in an dere zaken te doen, wanneer katholieke bedrijven gesloten blijven. De noodzaak van meer aansporing van het katholieke publiek door de kerkelijke overheid om met die dagen van tevoren rekening te houden, werd zeer sterk gevoeld. Een bij zonder probleem vormen bovendien in dit verband de toeristen- en badplaatsen. In overeenstemming met het advies van het hoofdbestuur werd het eerste voorstel aan genomen, het tweede terzijde gelegd. Tenslotte kwam de kwestie der oj«^he- lasting ter sprake. Zoals werd pp® meJkt is deze belasting lang?a",er?eWOrden n» zware inkomstenbelasting 8 h hn vS vnnr7itter deelde mede, dax hOOfdbe- stuur van dl laSdeluke bond deze urgente kwestie" eeds gedurende enkele maanden in studie heeft. OP zijn voorstel besloot de vergadering tot verzending van een tele gram aan de munster van Financiën. In dit telegram wordt aangedrongen op spoe dige indiening van wetsvoorstellen tot wij ziging bij de Tweede Kamer; dit is te meer dringend, nu juist gistermiddag de minister o.a. het voorstel tot verlaging cïer vereveningsheffing in de Tweede Kamer onaanvaardbaar heeft verklaard. Dinsdagavond omstreeks kwart voor twaalf werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand ten huize van de lithograaf Aart van Dobben- burgh te Bentveld. Het bleek, dat een kachel in het houten atelier van de heer Dobbenburgh uit elkaar was gespron gen. Een begin van brand kon door de bewoners wórden geblust, zodat de brandweer geen water behoefde te ge ven. De schade was gering. Tijdens de receptie ter gelegenheid van de eerste plechtige H. Mis van Dc>m Wijnne O.S.B. beloofde pastoor Van Diepen, dat de parochie van St. Agatha te Zandvoort, behalve een altaar in de nieuwe kerk van de Abdij van Egmond. ook een gebrandschilderd raam zou schenken met een beeltenis van St Aga tha. Deze belofte is reeds vervuld, want een parochiaan van Zandvoort heeft dit raam aan de Abdij aangeboden Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer H. Bos de dienst der posterijen verlaten. De heer Bos is een bekende figuur te Zandvoort, want gedurende 45 jaren was hij bestel ler bij de P.T.T. te Zandvoort. Bij zu» afscheid reikte de directeur van het post kantoor hem de afscheidspenning welke de P.T.T. toekent aan hen dj" tenminste 40 dienstjaren hebben. u heer Bos ontving een schrijven van directeur-generaal der P.T.T., waa dank wordt gebracht voor de voortr feiijke wijze waarop de heer Bos z J betrekking heeft vervuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2