witte Chinezen leiden in Hong Kong een ellendig bestaan Uit Sjanghai gevluchte zaken lieden zijn weinig populair Hammarskjoeld wil grotere ontslag- bevoegdheden Geen depot van atoom bommen in Spanje CHURCHILL: Moskou geïnteresseerd bij interne welvaart dan bij agressie Meer Politiek is taboe voor ambtenaren der VN., ook in hun vrije tijd Kindje verkouden?! f Wrak van vermist schip waar genomen? Rusland heeft ruime sortering A-bommen Minister Talbotfs woorden niet juist overgebracht? Oostenrijkse K.V.P wil concordaat van 1934 herstellen Oog-operaties in Utrecht Mislukte overval op Boerenleenbank WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 \mm Geen bewonderaars van Tsjang Kai Sjek Grootste cyclotron ter wereld West-Europa betrokken bij bouw te Genève Radio Moskou: Rusland houdt twee Amerikanen vast Minister Dulles: I 7 Geestdrift voor Lugano grotendeels verloren Dr. Schweitzer verheugd over Nobelprijs „Ik verwachtte niet, dat mijn idee in overweging zou worden genomen" Onregelmatigheden in Schoonhoven Directeur gemeentewerken gearresteerd 8 (Van een bijzondere correspondent) De bevolking van Hong Kong bedraagt thans twee en een kwart millioen zielen, van wie slechts 14.500 niet-Chinees zijn. De autoriteiten schat ten, dat meer dan de helft van Hong Kongs huidige bevolking bestaat uit ballingen, die niet willen of kunnen terugkeren naar het Chinese vader land. Dit zijn de „witte Chinezen". Sommige vluchtelingen, die tijdens en vlak na de burgeroorlog de kolonie binnenstroomden, zijn doorgetrokken naar Formosa^ Amerika of Brazilië, maar de meesten zijn blijven hangen, hetzij omdat zij te arm waren om een illegaal paspoort of visum te kopen, hetzij omdat zij zich niet los kunnen rukken van China. Hong Kong is de enige plaats ter wereld, waar zij nog op geheel Chinese wijze kunnen leven zonder de onaangenaamheden te ondervinden van het communistische regiem. De witte Chinezen zijn onder te ver delen in twee grote groepen: de Canto- nezen en de Shanghaiers. De Cantonezen komen uit Zuid-China, uit de provincie, die aan Hong Kong grenst. Zij spreken hetzelfde dialect als de plaatselijke be volking en de meesten van hen hebben hier familieleden. Zij hebben zich daar om makkelijk aangepast en worden zonder veel moeite geassimileerd Anders is het gesteld met de Shang haiers. Deze spreken een andere taal, hebben een andere volksaard, zijn ge wend aan anders toebereid voedsel en hebben andere gebruiken. Zij zijn onder de Cantonese bevolking weinig populair. Men vindt hen hier te agressief, te luidruchtig, te royaal. De Shanghaiers zijn over het algemeen Zakenlieden, die hun geld naar Hong pong zijn achterna gereisd. Men zegt *er, dat in 1949, na de val van Shang- Hong Kong meer millionnairs tp, j --"ug J\uug meel imuiuunaiis ni.n dan New York. Het kapitaal, dat binn uit Shanghai de kolonie v ^roomde, heeft uiteraard grote reS?,leriPgen teweeg gebracht. Grote villa's the?ters en paleisachtige opgetrokken. He "aan^TfuweHersTa^ plotseling snel toe. Handelaren in par. fums, cosmetica en mode-artikelen deden zaken als nooit tevoren, want de rijke Shanghaise dames zijn ijdel en hebben de hele dag niets anders te doen dan mah jong spelen en win kelen. Maar de Shanghaiers kwamen niet lllen geld uitgeven, zij kwamen ook geld verdienen. Zij zochten naar beleg gingsmogelijkheden voor hun kapitaal. Sommigen begonnen te speculeren ir> buitenlandse valuta, waarvoor Hong Kong met zijn vrije markt in dollars, ponden, guldens, roepiah's, ticals, peso's, pataca's of welke munteenheid dan ook, een ideaal oord ;s, Anderen belegden hun geld in de lichte industrie, zoals de fabricage van textielproducten, zaklan taarns, tennisschoenen, cosmetica en bat- le?Jm df buitem hondel'den fabriek en Kowloon en hehh Ya't Hong Kong werkelijke zin k- 5ben tenmi«ste in wart van de agen tot de wel vaart van de kolome door in elk eeval Weer andere zakenlieden uit Shanghai lieten huizen en flatgebouwen oprichten uiteraard een uitstekende geldbelegging in een oord, waar de bevolking binnen enkele jaren verdubbelde. De bouwsels, die zij lieten verrijzen, zijn niet erg duurzaam en weinig^ fraai, vierkante witte blokkendozen, die een scherp con trast vormen met de degelijke Victori aanse gebouwen van de Engelsen en die de rasechte Britse Hong Kongers dan ook een doorn in het oog zijn. Binnen een jaar of tien zullen zij wel weer in storten, maar voorlopig brengen zij hun eigenaars jaarlijks vette huursommen op. De minder gefortuneerde Chinezen, zoals de intellectuelen, middenstanders, handwerkslieden en zij, die hun geld niet tjjdig uit het vaderland konden krijgen, leiden inmiddels een ellendig bestaan. Zjj hokken met vele gezinnen samen in één kleine bedompte kamer van een achterhuis of een bovenverdie ping in de volksbuurten, waar de voor zijde van ieder huis een winkel of werkplaats is. Hun „woning" is niet meer dan één slaapplank, waarop, de ouders en waaronder de kinderen sla pen. Of zij bewonen een van kistenhout in elkaar geslagen hutje in één der vele „shanty towns", die aan de grens van de stad de kale heuvels bedekken en waar sanitaire voorzieningen, water, electrici- teit ontbreken. De Engelsen proberen deze geïmproviseerde nederzettingen nu geleidelijk aan op té ruimen, want men is terecht bevreesd voor epidemieën. Tot dusver is het met de cholera en ty phus nog wel meegevallen, maar het aantal tuberculose-patiënten is in Hong Kong waarschijnlijk groter dan in enige andere stad in Azië. Hoe al deze mensen, van wie slechts een zeer klein gedeelte in de kolonie werk kan vinden, in leven blijven, is een raadsel. Wandelend door de „shanty towns" zag ik, dat de typisch Chinese handelsaard zich ook onder de armsten niet verloochent. Sommi gen hadden een „winkeltje" geopend van de afval, die zij op de markt en uit vuilnisbakken hadden opgepikt: op een gerafeld matje lagen drie half rotte knollen, een gekneusd ei en een tomaat uitgespreid. En ergens anders: twee verkreukelde sigaretten, een paar afgedragen tennisschoenen, een gebarsten bord. Er wordt door de Europeanen en wel gestelde Chinezen in Hong Kong veel aan liefdadigheid gedaan en een deel van de vluchtelingen krijgt een toelage van het gouvernement, maar dat kan niet verhinderen, dat de armoede en de honger onder deze vluchtelingenmassa zo groot is, dat ouders in wanhoop hun kinderen te koop aanbieden. Men vraagt zich, ais men deze enorme contrasten tussen arm en rijk ziet, af hoe de politieke gesteldheid van deze mensen is. Zjjn zij allen overtuigde anti communisten? Is Hong Kong een broed plaats van nationalistische complotten? Zijn alle vluchtelingen in Hong Kong trouwe aanhangers van Tsjang Kai Sjek? Het tegendeel is waar. Tsjang heeft voor de meeste vluchtelingen af gedaan. De corruptie en wanorde van het Kwomintang bewind verwensen zij evenzeer ais het tegenwoordige regiem, zo niet meer. Er schijnt in Hong Kong een geheime organisatie te bestaan, die zich de „Gele Os" noemt en die politieke vluchtelingen helpt om de grens over te komen; maar werkelijk grote com plotten gericht tegen het huidige Chi nese regiem komen hier niet voor. In ae eerste plaats zorgt daarvoor de niat podtfG' die de Volksrepubliek TCrC lvensf te provoceren door Hong broeinest van nationalistische En in en ,verzet te laten worden. in het zeil. Vooral rUU Zelf een S°g die slechts tijdelijk fngri"g^n, van hen' blijven en vaderland, worden scherp nagegaan Verder dient men niet te vergeten da* een zeer groot deel van de refuÉée^s meer uit materialistische, dan uit idealis tische overwegingen het land is ont vlucht. Sommige zakenlieden, die alleen De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren voorstellen ingediend, die zijn bevoegdheden om leden van het secre tariaat te ontslaan, zullen vergroten. In een rapport over het personeelsbeleid stelt hij amendementen op strafvoor- schriften voor, om zijn plannen te kun nen uitvoeren. Het rapport zal door de Algemene Vergadering tijdens de hui dige zitting worden behandeld. Hammarskjoeld stelt voor, dat hij in staat wordt gesteld de dienstbetrekkin gen van een lid van de staf te be ëindigen: 1. Als diens gedrag niet in overeenstemming is met de hoge eisen van integriteit, die door het Handvest worden gesteld. 2. Als de secretaris-ge neraal op de hoogte wordt gebracht van feiten na de aanstelling van een lid van de staf en betrekking hebbende op diens administratieve geschiktheid, welke, als *ij eerder bekend waren geweest,' de aanstelling als gevolg van de eisen van «et Handvest zouden hebben belet. 3. Al* dit in het belang zou zijn van de Soede administratie van de organisatie en in overeenstemming met de eisen van het Handvest. Tengevolge van deze voorstellen zouden leden van de staf elke daad of publieke uitlating moeten vermij den, die een verkeerd licht zou wer pen op hun status van internationale ambtenaren „of op de integriteit, onaf hankelijkheid en onpartijdigheid, die door deze status worden voorgeschre ven". De nieuwe voorschriften zouden leden van d!e staf ook verbieden deel te nemen aan „enige politieke activiteit buiten het terrein van hun officiële werk, behalve stemmen" tenzij zij „anderszins daartoe bevoegd zijn". Hamroerskjoeld verklaarde te ver trouwen, dat slechts een zeer beperkt aantal leden van V.N.-staf als gevolg van deze bepalingen zou worden ontslagen. De besluiten van nationale autoriteiten met betrekking tot activiteien van, staf leden achtte de secretaris-generaal niet bindend voor de Verenigde Naties, wel ke, naar hij zeide, volgens een eigen maatstaf te werk moesten gaan. J wegens hun financiële belangen niet naar China wensen terug te keren, han gen op de nationale feestdag van de Chinese Volksrepu bliek zonder gewe tensbezwaren de rode vlag met de sterren uit. Dit is n u de vlag van hun vaderland en het „right or wrong my country" geldt voor een Chinees veel sterker dan voor welke wester se natie ook. De va derlandsliefde, het nationalisme van de Chinees, geprikkeld door zijn contact met het Westen, maakt dat hij zijn communistische landgenoten mer haten kan. Hij kan het oneens zijn met hun politieke opvattingen, maar het blijven zijn landgenoten en China blijft zijn land. Ouders zeggen hier in Hong Kong tegen hun kinderen: „Wjj zjjn oud, wij kunnen ons niet meer aanpassen aan het nieuwe, maar jullie zullen dat wel kunnen. Eens zullen jullie terugkeren naar China en op groeien ais Chine zen.. Want wat er ook in China gebeu ren moge, wie zich als Chinees buiten de gang der historie van zjjn land stelt, verliest zichzelf. En deze historie ont wikkelt zich niet hier, maar aan de andere kant van de grens. Rood of wit, China is jullie va derland". De president van de Europese raad voor kernonderzoek, de Fransman R. Valeur, heeft dezer dagen op een pers conferentie verklaard te hopen, dat de overeenkomst tussen 12 landen om in Genève een cyclotron van 30 mil lioen dollar te bouwen, tegen het eind van het jaar door Engeland, Frank rijk, Italië en West-Duitsland zal zijn geratificeerd. Valeur deelde de pers mede, dat men zal kiezen tussen twee plannen. Het eerste betreft de bouw van een gewone cyclotron van 600 millioen volt, het tweede de bouw van een super-cyclo tron van 25.000 millioen volt. Het laatste zou het grootste cyclotron ter wereld worden. Tot nu toe heeft slechts Zwitserland de overeenkomst geratificeerd. De an dere landen, bij de overeenkomst be trokken, zijn België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noor wegen, Nederland, West-Duitsland, En geland. Zweden en Joegoslavië. Dat het cyclotron te Genève gebouwd zal worden, werd indertijd in 1951 be slist op de te Amsterdam gehouden con ferentie. Advertentie Dan rug, keel en borstje inwrijven met Een straatje in de volksbuurt van Hongkong, waar dui zenden Chinese vluchtelingen leven in kleine bedompte Wrakstukken, die vermoedelijk afkom stig zijn van het vermiste Noorse schip „Rimfrost" waarop zich ook een Neder lander bevond, zijn gistermiddag in de Noordzee waargenomen door een Zweeds schip, ten N.W. van Stavanger. Om negen uur gisteravond werd het korvet „Soeroey", dat in Kristianssanö! lag, gereed gemaakt om naar de opge geven positie te stomen. De Noorse luchtmacht heeft voor vandaag assisten tie beloofd, indlien het weer dan ge schikt zal zijn om te vliegen. De Cata- linavliegboot, die gistermorgen om half elf was opgestegen om aan het zoeken deel te nemen, is na vijf a zes uur terug gekeerd! op het vliegveld Sola zonder iets te hebben gezien. De jager „Arendal" en het korvet „Soeroey" hebben gistermor gen het zoeken voortgezet maar de re sultaten waren nihil. Eergisteren heeft men gemeend een rectiingboot van de „Rimfrost" aan te treffen doch dit bleek later een drijvende luchttank te zijn. Radio-Moskou heeft gisteren omgeroe pen dat Sovjet-geleerden er in geslaagd zijn verscheidene typen „atoom- en wa terstofbommen" te vervaardigen. Dit werd beweerd in een binnenlandse uit zending van radio-Moskou, waarin een uittreksel werd gegeven van een rede door de academicus S. I. Voitskovitsj over de prestaties van de Sovjet-chemi sche wetenschap. In de uitzending werd gezegd: „Het gezamenlijke werk van natuurkundigen, scheikundigen en petroleumdeskundigen heeft de Sovjet-wetenschap in een kort tijdsbestek geholpen het moeilijkste pro bleem van het vinden van het geheim van het atoomwapen op te lossen en verscheidene typen atoom- en water stofbommen in het leven te roepen". Verder werd gewezen op het werk, dat Sovjet-scheikundigen doen om de atoomenergie te gebruiken voor vrede lievende doeleinden om het welzijn der mensheid te bevorderen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat de Verenigde Sta ten Rusland verzocht hebben twee Ame rikanen vrij te laten, die in Russische gevangenissen zouden zitten. De betrok ken Amerikanen zijn de 33-jarige Ho mer H. Cox uit Oklahoma City en de 29-jarige Leiand Towers uit San Fran- cjsco. Dulles zei te veronderstellen, dat am bassadeur Charles E. Bohlen de kwestie Maandag op het Kremlin ter sprake heeft gebracht, maar dat nog geen arn- woord ia ontvangen. Onlangs vrijgela ten Oostenrijkse en Nederlandse gevan genen hebben verklaard Cox en Towers in Russische gevangenissen te hebben gezien. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat de Verenigde Sta ten niet van plan zijn atoomwapens op te slaan in Spanje. Hij zei dit naar aan leiding van persberichten, volgens wel ke de Amerikaanse minister voor de Luchtvaart, Harold E. Talbott, in Madrid verklaard zou hebben, dat de Ameri kaanse strijdkrachten, die gestationneerd zullen worden op vijf bases in Spanje, de beschikking zullen krijgen over atoomwapens, als de Spaanse regering daar tenminste geen bezwaar tegen maakt. Dulles zei: „Ik weet niet, wat minister Talbott precies heeft gezegd, maar ik ben er van overtuigd, dat hij zeer verbaasd zou zijn, als hij zag, wat de Amerikaanse kranten van zijn ver klaring hebben gemaakt". De persberichten, waar minister Dul les op doelde, maakten ook melding van een uitlating van generaal Nathan Twi ning, de chef van de Amerikaanse lucht machtstaf, die minister Talbott op zijn reis door Spanje, waar hij geschikte punten voor de vestiging van Ameri kaanse vliegvelden uitkiest, vergezelt. Generaal Twining zei, dat in de toe komst alle West-Europese vliegvelden met atoomwapens zullen worden uitge rust. Twee Amerikaanse senatoren hadden zich al boos gemaakt over de -verkla ringen van Tolbott en Twining. De de mocraat Green noemde Talbott's uitla ting „een nieuw voorbeeld van een functionaris, die te veel en te vroeg zijn mond open doet". De republikein Flan ders laakte zowel de samenwerking van Amerika met Spanje als met^ Joegosla vië. Tito en Franco zijn allebei dictators en Tito is gr nog communist bij boven dien, zo zei Flanders. Dat Spanje het eerste lanöl is, waar de V.S. zonder voorbehoud atoombommen opslaan, vraagt naar zijn mening, om nadere be- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Koningin Elizabeth opende gisteren met de gebruikelijke luister de nieuwe zitting van het Britse parlement. Zij reed vergezeld van de hertog van Edin burgh naar het Hogerhuis, waar zij in een korte troonrede het regerings program uiteenzette. Hoofdpunt van het program is een herziening van de bestaande huurwetten met de bedoeling de gecontroleerde huren te ver hogen met een som, toereikend voor herstelwerkzaamheden aan de honderd duizenden huizen, die in vele gevallen reeds onbewoonbaar verklaard had den dienen te worden. Dit betekent een ingrijpende en politiek zeer moedige maatregel. Verder heette het in de Troonrede, dat Engeland zal blijven samenwerken met het Europees verbond en zal blij ven streven naar een hereniging van Duitsland. Engeland zal deelnemen aan de Gemenebestconferentie, welke in Januari plaats zal vinden in Australië. De bouw van huizen en scholen zal met kracht worden voortgezet. De sa larissen van de rechters zullen worden verhoogd. Nieuwe maatregelen zullen worden genomen voor de veiligheid en het welzijn van de mijnwerkers. Er zal gestreefd worden naar grotere veilig heid op de weg. En de regering zal h hi°seüjkheid tot hervorming van ivr ogeï'huis nader bestuderen, hifm °P.ening van het parlement van Churchill in het Lagerhuis een erntc gr??tste redevoeringen van zijn ondanks"™*6' £en redevoering. welke. schap en redenaarsbeg^afdheid!3^3"1311" Het was blijkbaar Churchill's be doeling twee dingen duidelijk te ma- ken aan de oppositie, namelijk dat het zijn plan is voortijdige algemene verkiezingen te vermijden als de op positie dit althans mogelijk maakt, en ten tweede, dat hij de bedoeling heeft met zijn regering niet slechts het volledig mandaat uit te zitten, doch zonder vrees ook die maatrege len te nemen, welke geacht worden een ernstige bedreiging te vormen voor de populariteit van een rege ring. Met name geldt dit de voorge nomen verhoging, welke de huren van zes millioen huizen voldoende zal opvoeren, om het de eigenaars mogelijk te maken herstelwerkzaam heden te ondernemen voordat het te laat is. In zijn irenische rede deed Churchill een rechtsstreeks beroep op Labour zich te onthouden van partijpolitieke ran cunes inzake deze huurkwestie, omdat de nood van het land maatregelen ver eiste ten aanzien van het behouden van bestaande oudere woningen. Churchill verklaarde, dat z.i. de vooruitzichten op internationaal terrein „minder for midabel, doch meer verbijsterend" wa ren dan twee jaren geleden. Hij was er van overtuigd dat Rusland op het ogenblik meer geïnteresseerd is bij interne welvaart dan bij agressie. Er heerste minder spanning op internatio naal terrein. Churchill keerde ook terug op het onderwerp van een viermogend- hedenconferentie „op het hoogste ni veau". Hü hoopte dat er nog steeds plaats was op het terrein van interna tionaal contact voor een dergelijke ont moeting inet de heersers van Rusland. Doch hjj gaf blijk een groot gedeelte van zijn geestdrift te hebben verloren, toen hij hieraan toevoegde dat men niet over het hoofd mocht zien dat een der gelijke ontmoeting zou kunnen leiden tot een nog grotere impasse dan de be staande. Er waren zoveel problemen, zo wel in het Oosten als het Westen, dat men niet mocht rekenen op een snelle ,meer tijd oplossing. Er was tijd nodig, dan sommigen^ onzer rest". Churchill besloot met een beschouwing over a,e situatie ontstaan door de ont wikkeling van atoomwapenen. Hij meende dat er een mogelijkheid was dat de toegenomen vernietigingsmoge lijkheden grotere veiligheden hadden ge schapen. En dat een oorlog welke zou be ginnen met wat beide partijen het meest vreesden, namelijk destructie op grote schaal, minder waarschijnlijk was dan het ouderwetse type oorlog met zijn sinistere winstmogelijkheden. Inötien het mensdom slechts kon worden be vrijd van de angst voor de ondergang, bestond er als alternatief de mogelijk heid! tot een welvaart zoals de geschie denis nog nooit had gekend. „Wij", aldus besloot Churchill zijn grote redevoering, „en alle andere volkeren staan op de drempel van een enorme catastrophe of van onmetelijk gewin. Ik vertrouw dat wij met Gods genade de juiste keuze zullen doen." Een dankbaar Lagerhuis beloonde 's werelds grootste staatsman met lange en luide toejuichnigen. Londen beleefde gisteren zijn „Prinsjesdag". In de gouden koets reden Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh naar het Parlementsgebouw, waar garde soldaten de afzetting vormden. De Katholieke Volkspartij in Oosten rijk zal het parlement een ontwerp van wet aanbieden, waarin de Staat opnieuw het kerkelijk huwelijk als voor de Staa' geldend zal erkennen. Daarmede hoop' de Katholieke Volkspartij het Concor daat van 1934, dat door de Duitse be zetting nietig verklaard is, in ere te herstellen. Reeds geruime tijd bestaat in Oos tenrijk onenigheid tussen Kerk en Staal over de rechtsgeldigheid der voor de Kerk gesloten huwelijken. De Staat er kent deze n.l. niet en vervolgt de pries ters, die het huwelijk in de kerk doen sluiten alvorens het bij de Burgerlijke Stand geregistreerd wordt. De priesters doen dit, omdat bij het Concordaat in 1934 werd bepaald, dat een in de Kerk gesloten huwelijk ipso facto voor de Staat geldig was. Na de bevrijding van Oostenrijk zijn de nazi-wetten, die deze bepaling afschaften, niet ongedaan ge maakt. Met het oog op deze gespannen toe stand tussen Kerk en Staat heeft de apostolische administrator van Inns bruck, Mgr. Ausk, een bezoek aan Rome gebracht en na zijn terugkeer verklaard: „De H. Vader beschouwt het Concordaat van 1934 nog steeds van kracht en Hij heeft er op aangedrongen, dat de clau sules betreffende het huwelijk in acht zullen worden genomen." Dr. Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede van 1952, hem de zer dagen toegekend, heeft gezegd dat hij diep bewogen was door en erkentelijk voor de hem bewezen eer. „Als ik het goed begrijp", zei hij, „heb ik deze onderscheiding te danken aan het feit ctat ik het besef van respect voor het leven in het denken van onze tijd heb ingevoerd". „Hier, in mijn ziekenhuis in Lambarene, ontdekte ik. nadenkend over de werkelijke aard van de beschaving, het belang van deze idee en ik voelde me geroepen er bekendheid aan te geven. Ik verwachtte niet dat. het in onze tijd in overweging zou worden genomen". De beroemde Afrikaanse dokter, die in de Elzas geboren werd, voegde er aan toe dat, naar zijn mening, deze gedachte zal bijdragen tot de ontwikkeling van een geestesgesteldheid die alle mensen en alle volken een geestelijke en morele bescha ving zal geven, die de vrede waarnaar wij allen streven en waar de toekomst van de mensheid van afhangt zal waarbor gen. studering. Minister Dulles zei op dit alles, dat Amerika niet van plan is atoombommen op te slaan in Spanje, en zelfs, wanneer het dat plan wèl zou koesteren, dan zou het er niet over denken iets dergelijks aan vriend en vijand mee te delen. De Amerikaanse minister van defensie. Charles E. Wil son, verklaarde later tegenover jour nalisten, dat hij het met de verklaring van Dulles in alle opzichten eens was. Minister Talbott. die gisteren met generaal Twining in Athene aankwam na zijn bezoek aan Spanje, heeft ook zelf de berichten, volgens welke op Amerikaanse luchtbases in Spanje en Griekenland atoombommen zouden worden opgeslagen, tegengesproken. „Ik protesteer krachtig tegen deze in terpretatie van de persconferentie, die ik in Spanje heb gege.-.i", zo zei hij. „Ik heb nooit iets gezegd waaruit zou kunnen worden afgeleidt dat onze luchtstrijdkrachten in Europa met atoombommen zullen worden uitge rust", aldus Talbott. Het vierennegentigste jaarverslag over het onderwijs in het Nederlands Gast huis voor behoeftige en minvermogende ooglijders over het jaar 1952. uitge bracht door de geneesheer-directeur prof. dr. H. J. M. Weve, is thans ver schenen. Het aantal polikliniekbezoekers nam in vergelijking met het jaar te voren af met ruim 900. Het aantal klinisch ver pleegden bleef bijna constant doch het aantal verpleegdagen liep met ruim 1500 terug, zodat het gemiddeld aantal pa tiënten van 77 tot 73 daalde. Het aantal operaties steeg nog en bereikte het aan tal van 1600. Onder de klinisch ver pleegden bevonden zich 78 buitenlanders. i De verrichte operaties waren voor een groot deel van zeer langdurige aard. Daaronder waren bijna 300 ope raties wegens netvliesloslating. Zij stellen zeer hoge eisen en zijn de oor zaak dat dagelijks gedurende de ge hele voormiddag geopereerd moet worden. Gelukkig Wegen in het alge meen de resultaten op tegen de tijd en de energie, die aan dit belangrijke onderdeel van de oogheelkundige the rapie dienen te worden besteed. Anderzijds valt het te betreuren, dat tengevolge van de te overladen operatie programma's voor de directeur te wei nig tijd overblijft om zich intensief be zig te houden met de verdere gang van zaken op de polikliniek, kliniek en het laboratorium. Dit zou zelfs fatale gevol gen kunnen hebben, indien men niet de hulp had van prof. Mulock Houwer, die naast zijn werkzaamheden als patho loog-anatoom geheel belangeloos de zorg voor de mannenafdeling op zich heeft genomen en ook een deel van de ope raties voor zijn rekening neemt, terwijl hij in het bijzonder aan de theoretische opleiding van assistenten tot oogheel kundigen zijn krachten geeft. Bij her haling is er reeds aldus prof. Weve bij de overheid op aangedrongen hem vooral in verband met dit laatste een onderwijsopdracht te verlenen. Het oog heelkundig onderwijs is aan geen enke le universiteit voor het rijk zo goedkoop als in Utrecht en door het grote aantal bedden en operaties is de taak van de hoogleraar wellicht nergens zo zwaar Het is dan ook stellig geen overdreven wens dat een klinisch hoogleraar, die naast zijn onderwijstaak belangeloos een zo omvangrijke sociale taak ver richt, van een deel van zijn klinische zorgen wordt ontlast door hem tegen be hoorlijke honorering de hulp te verzeke ren van een gelijkwaardige klinische medewerker. Het aantal patiënten van de polikli niek bedroeg in 1952 11.825 tegen 12.741 in 1951. Zij waren afkomstig, behalve uit Nederland, uit België, Zuid-Afrika, India, West-Duitsland, Engeland, Israël. West- Indië. Denemarken, Frankrijk, Zweden, Portugal, Amerika, Ierland en Noorwe gen. Twee tot nu toe dnbekende mannen, van wie er een was gewapend met een revolver, hebben Dinsdag tussen acht en negen uur getracht een roofoverval te plegen op de kassier van de Boerenleen bank te Nieuwenhagen bij Heerlen. De overval is dank zij het kordate optreden van de kassier, de heer P. J. Z„ mislukt. De mannen drongen het in de woning van de kassier aan de Hoogstraat te Nieuwenhagen gelegen kantoor van de bank binnen en wilden de heer Z. dwin gen het zich in de kas bevindende geld af te geven. In plaats van hieraan te vol doen. begon de kassier met zijn belagers een robbertje te vechten, terwijl hij om hulp riep. Hierdoor werd de moeder van de kassier gealarmeerd. Ook zij begon om hulp te schreeuwen. De indringers achtten het toen geraden zonder buit het hazenpad te kiezen. De politie stelt een onderzoek in. De Rijksrecherche uit Den Haag heeft de directeur van gemeentewerken te Schoonhoven, D. V., na een verhoor in verzekerde bewaring gesteld. In verband met onregelmatigheden had de Rijksrecherche een onderzoek bij de dienst van gemeentewerken inge steld. De opzichter van deze dienst, J. B., werd hierop gearresteerd en naar Rot terdam overgebracht. Thans heeft ook de directeur zich aan een verhoor moe ten onderwerpen. De recherche heeft daarin aanleiding gevonden ook hem te arresteren. Over de aard en de omvang van de onregelmatigheden lopen vele geruchten. De kern van de zaak is ech ter, dat ten behoeve van de bouw van woningen in de gemeente Schoonhoven materialen werden geleverd, waarvan de kosten op de nota van de gemeente kwamen, in plaats van dat zij aan de aannemers in rekening werden gebracht. Dc gemeente zou derhalve na het vol doen van de aannemingssom de materi alen twee maal hebben betaald. Een en ander is met medeweten van de thans gearresteerde ambtenaren geschied, die door deze handelwijze werden bevoor deeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5