Verlaging van overheidsuitgaven is dringend noodzakelijk Particulier weinig initiatief te ontzien s c k De stadssanering, een ingrijpende operatie Inleiding van prof. Froger in raadzaal te Amsterdam Roulettespelers vonden telkens andere adressen Smokkelwaar met geleend geld gekocht Machinist doodgereden Electrische energie DRAADLOOS overgebracht Door de enorme prijsverlaging van kunnen alle Nederlandse huisvrouwen die het synthetische wasmiddel prefereren, Z^j^pvan 55 ct thans p gr- Ct flbee u. rijwielhuis WILHELM1NA O A R Tien verdachten voor de Amsterdamse rechtbank Voor 12.000 gld. aan invoerrechten ontdoken Vietminh eindelijk tot strijd genoopt klassieker JANS een veilig Persil- product WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 PAGINA 6 Praeadviezen Vereniging Staathuishoudkunde Loongrens Ziektewet op 5300? Anonieme briefschrijver Door locomotief gegrepen Fransen nemen opnieuw bezit van Phoe Nho Quan Panamees vrachtschip op Formosa vrijgelaten Vinding van Italiaans marine-kapitein m#te en bonte was ^oi en zijde allegenefigestoffen en huishoudelijk werk ""(fersiljpnduc, be^gm chhor •a niet duurder is PARKET van HOOFDKANTOOR: VAN BOETZELAERLAAN 90, DEN HAAG, TEL 555564 HOLLAND-ELECTRO en RCTON per week ZONDER f f banktussenkomst Rijwielen v.af £2-50 p. week Alléén bij KROCHT 6-8 - t/o Hema - TEL. 10353 De prae-adviezen, opgesteld op insti gatie van de Vereniging voor de Staat huishoudkunde, behandelen dit jaar het thans wel zeer actuele onderwerp van de invloed van het huidige belasting systeem op de economische en sociale structuur van onze maatschappij en op het beleid der ondernemers. Zij werden uitgebracht door de fiscale expert van de Partij van de Arbeid, de heer H. J. Hofstra, mr. H. F. van Leeuwen en de Tilburgse katholieke Hoogleraar prof. dr. Af. J. H. Smeets. Aan het einde van een diepgaande analyse van het geldende belasting systeem komt prof. Smeets tot de con clusie, dat zowel de grote hoogte van de huidige belastingen als de onderde len van het systeem, grote nadelen voor onze volkshuishouding medebrengen. Het particulier initiatief wordt veelal niet ontzien, de spaarneiging vermin dert, de vorm van de tot stand gekomen besparingen is niet bevorderlijk voor een juist ontplooien van onze volkshuis houding, de ondernemersdrang wordt ingeperkt, niet alle noodzakelijke inves teringen komen tot stand, zelfs bij ver vangingsinvesteringen worden financie ringsmoeilijkheden ondervonden, de ge neigdheid tot overwerk en tot andere extra inspanningen verzwakt, bepaalde groepen van de bevolking komen in de verdrukking, andere kunnen op onvol doende wijze voor de oude dag zorgen, tengevolge van de hoge belastingen blij ven in bepaalde kringen dringende par ticuliere behoeften onbevredigd en da len de inkomsten bij instellingen op kerkelijk, charitatief en cultureel ge bied. Tegenover deze nadelen staan enke le posten op het debet der gevoerde na-oorlogse belasting-politiek. De her verdeling van de belastingdruk naar de hogere inkomens heeft een nivel lering in inkomens tot gevolg gehad, waardoor de grote massa een relatief grote koopkracht bezat. Hierdoor zijn de afzetten in belangrijke bedrijfstak ken constant' gebleven en is de ar- beidsvrede bevorderd. Voorts hebben de hoge belastingen volgens de prae-adviseur een belang rijk aandeel gehad in handhaving der volledige werkgelegenheid en heb ben wij bijgedragen tot het monetair evenwicht. Bij afweging der voor- en nadelen concludeert prof. Smeets, dat de over heid met grote inspanning moet trach ten het overheids-budget niet verder op te voeren en zelfs op een aantal onder delen terug te dringen, zelfs al zou het resultaat slechts enkele honderden mil- lioenen belopen. In tegenstelling met de opvatting, neergelegd in het Welvaartsplan van het N.V.V., is de inleider van mening, dat het uit ethische, psychologische en economische overwegingen in de huidi ge omstandigheden aanbeveling verdient om èn het overheids-uitgavenniveau èn de hoogte der belastingen te verminde ren, in het bijzonder de belastingen op overschotten. Laten wij ons hoeden voor een afdrijven in een of andere door de Staat beheerste collectivistische rich ting, aldus prof. Smeets. In het door hem uitgebrachte prae- advies wijst mr. Van Leeuwen er op, dat ons huidig belastingsysteem de vrije besparingen drukt, waardoor ge brek aan risicodragend kapitaal voor het particuliere bedrijf ontstaat. Thans is de enige vorm van besparing van risico-dragend kapitaal de onderne- nemersbesparing, die, hoe nuttig op zich genomen, het gevaar inhoudt van ver starring, omdat deze gelden practisch niet naar andere ondernemingen vloeien via de regulerende werking van de vrije-kapitaalmarkt. AMERIKA Een televisieprogramma in kleuren is gisteren met goed gevolg uitgezonden van New York naar Burbank in Califomië. OOSTENRIJK Hongarije is in prin cipe bereid schadevergoeding te betalen aan Oostenrijkers, die schade hebben ge leden door de Hongaarse nationalisatie- wetten. De gedachte om niet uitgekeerde winsten minder te belasten, acht mr. Van Leeuwen dan ook in dit verband minder gelukkig. Beter systeem ware het de uitgebreide dividenden van de belastbare vennootschapswinst af te trekken, eventueel ter hoogte van een primair dividend. Het huidige belas tingsysteem leidt er toe, dat onderne mingen tegen de gezonde bedrijfseco nomische beginselen in gedreven wor den naar financiering uit leningen. Sprekend over de cyclische budget- politiek merkt de inleider op, dat de invoering van belastingpolitieke maat regelen ter demping van de conjunc tuurgolven practisch steeds achter de feiten aan zal moeten lopen en meestal te laat komt, om nog effect in de goede richting te sorteren. Hofstra's afwijkende mening Ten aanzien van de invloed van het thans vigerende belastingsysteem op de ondernemersbeslissingen komt de heer Hofstra in zijn praeadvies tot de conclusie, dat deze invloed inderdaad aanwezig is en dat hij inderdaad een ongunstige uitwerking heeft in die zin, dat bedrijfseconomisch te verwer pen besluiten worden genomen. Veelal wordt echter de ongunstige invloed van de belastingen te zwart geschil derd. Vele misstanden zouden opgeheven worden door een verbetering van de ondernemersmoraal enerzijds en van de belastingmoraal anderzijds. Wan neer in een samenleving het sterke bewustzijn leeft, dat grote taken moeten worden vervuld, dan zullen de leden tot grote financiële offers bereid zijn. De laatste jaren is de financiële si tuatie in ons land sterk verbeterd. Hier door kan het nodig zijn door een ver betering van het fiscale klimaat een nieuwe injectie te geven, die ons volk in staat stelt de grote taak van het scheppen van voldoende werkgelegen heid voor de groeiende bevolking op nieuw te vervullen. Vragend naar de plaats van de belas tingen in onze maatschappij, benadrukt de heer Hofstra de noodzaak de belas- tingpolitiek te zien als een onderdeel van de financiële overheidspolitiek, die op haar beurt onder de algemene over heidspolitiek valt. Ook het fiscale systeem spruit voort uit het algemene rechtsbewustzijn. Gaat het belastingsysteem tegen de algemene ontwikkeling der maatschap pij in, dan is zijn invloed fout. Dit ver wijt kan men naar de mening van de heer Hofstra niet richten tot het hui dige belastingstelsel. In 't tegenwoordige stadium is een zware belastingdruk een onvermijdelijke noodzaak. Ter beoor deling van het al of niet verantwoord zijn van concrete belastingen dient men te bedenken, dat individuele on derneming srentabïliteit geenszins hoeft samen te vallen met maatschappelijke rentabiliteit. Aan welke concrete be ïnvloedingen van de maatschappelijke structuur door het belastingsysteem de voorkeur moet worden gegeven, berust in laatste instantie op een keuze van levensbeschouwelijke politiekeaard. Voor de afdeling Noordholland der vereniging van Nederlandse Gemeen ten hield prof. Froger uit Delft in de raadzaal van het stadhuis te Amsterdam een inleiding over de sanering der be bouwde kommen. In onze steden en dor pen neemt in de oudste gedeelten der bebouwing het aantal krotten onrustba rend toe. Men spreekt in ons land van 200.000 krotten welke moeten worden opgeruimd. Ook de ontwikkeling van het verkeer maakt in vele gevallen maatregelen nodig, waardoor een deel der bebouwing moet verdwijnen. Deze sa nering is een ingrijpende operatie, wel ke met grote zorg moet worden voorbe reid. Men moet er tegen waken dat door ondoordachte sanering het karakteris tieke van een stad of dorp wordt aan getast of dat het centrum van de ge meente zijn levendigheid gaat verlie zen. Toen in Amsterdam het Centraal Station werd gebouwd, is er strijd ge voerd over de vraag, of dit aan het IJ moest komen of in de buurt van de Stadhouderskade. Spr. betreurde per soonlijk de bouw aan het IJ, waardoor de binding van de stadsbevolking met de scheepvaart werd verzwakt, al staat daar tegenover dat het Centraal Station op de huidige plaats het leven in het hart van Amsterdam (Dam, Damrak en omgeving) heeft doen behouden. Het belangrijkste is echter, dat men in Am sterdam lang heeft nagedacht voor men destijds tot een beslissing kwam. In die dagen ging men meestal zonder overleg te werk. Als men in het belang van het verkeer sanering toepast, moet men er op bedacht zijn, dat de nieuwe ver keersweg nabij de zakelijke trefpunten van dé oude weg wordt gemaakt. De Kalverstraat en het Rokin te Amster dam zijn gelukkige voorbeelden. Toen men in Den Haag de Wagenweg wilde ontlasten door demping van het Spui, tastte men mis, want het Spui ligt te ver van de Wagenweg af en deze twee verkeerswegen vormen niet in voldoen de mate een eenheid. In snel groeiende steden ontstaat de behoefte aan meer utiliteitsgebouwen in het centrum. Bij deze gemeente ont staat een toestand welke spr. „hartver- groting" noemt. Ook dan is sanering van de bebouwing noodzakelijk. Bij dit alles moet men ook de gees telijke waarden van de mens in acht nemen en zich hoeden voor het be vorderen van een massa-cultus. Het geestelijk leven van de burgerij vindt zijn uitdrukking in de aanblik van de bebouwing. De voorbereiding van de sanerings plannen vergt veel tijd, ook omdat niet voldoende bekwame krachten beschik baar zijn. Prof. Froger gaf in overwe ging grote plannen-in-hoofdzaak te ma ken, maar deze onder te verdelen in plannen voor kleine gebieden welke daar geleidelijk ten uitvoer moeten wor den gelegd. Men neemt dan niet te veel hooi op de vork en kan de sanering la ter bij gewijzigde omstandigheden altijd nog anders doen, of, na voltooiing van een gedeelte, afsluiten. Sanering is veel duurder dan nieuwbouw. Het rijk zal de gemeente daarbij de helpende hand moeten bieden. Indien men na 20 of 30 jaar de sanering (krotopruiming) wil voltooid hebben, zal men jaarlijks honderd a tweehonderd millioen daar voor beschikbaar moeten stellen. JORDANIË Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije hebben de V. N. ge vraagd het hulpprogramma voor de Arabi sche vluchtelingen uit Israël met één jaar te verlengen (Van onze verslaggever) Niet minder dan tien personen moes ten zich gisteren voor de Amster damse rechtbank verantwoorden omdat zy in het Gooi op diverse adressen deelgenomen hadden aan roulettespel of gelegenheid daartoe hadden gegeven. Een 46-jarige koopman uit Hilversum en een 33-jarige broodbakker, eveneens uit Hilversum, werden als de organisa toren aangemerkt. En tegen hen eiste de Officier van Justitie dan ook de zwaarste straf: een maand gevangenis straf met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen speelmateriaal. Tegen de anderen werden boeten, variërend van 50 tot 300 geëist. Drie verdachten kon den terstond naar huis gaan omdat de Officier een fout in de dagvaarding had gemaakt. Uitspraak in alle zaken 17 November. De beide hoofdpersonen wisten telkens een ander adres te vinden, waar ze het roulettespel konden beoefenen. En mees tal gebruikten ze allerlei voorwendsels om een kamer te kunnen huren. Zo had de koopman, in de wandeling „Rooie Arie" genaamd, zangles genomen bij een pen sionhoudster, met wie hij via een aan rijding had kennis gemaakt. Hij vond dat ze een aardig huis had en huurde een kamer voor 25 a 30 per avond De pensionhoudster had natuurlijk wel begrepen dat het om roulettespel ging, al was gezegd dat het een bridgeclub betrof. Ze had echter zelf nooit aan het spel deelgenomen. De koopman hield vol dat het een be sloten club was geweest van alleen maar vriendfen en er betrekkelijk nooit nieuwe mensen kwamen, maar die pre sident wist bij de ondervraging toch vast te stellen dat er ook wel andere mensen kwamen, o.a. iemand, die dron ken was geweest en maar liefst 650 op één avond haal verloren. ,,U probeert hier het een en ander van Uw beken tenis af te knabbelen", merkte de pre sident tegen de verdachte op. „maar het zal U niet baten". De officier van Justitie vond in tegenstelling tot de verdediger be wezen, dat de verdachten het roulette spel als „bedrijf" hadden uitgeoefend. Ze hadden de politie willen misleiden om op steeds andere adressen te spelen, maar de politie had er toch een eind aan kunnen maken. Er werd grof gespeeld, zo zeide de Officier, die een waarschuwing in de vorm van een De loongrens voor de Ziekte- en In validiteitswet zal zo het parlement er mee accoord gaat worden gebracht op f 5300, terwijl het in de bedoeling ligt, gelijktrekking van de verschillen de loongrenzen nader te bezien. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid eind Mei de minister van Sociale Zaken geadviseerd bij de komende herziening van de loongren zen ter wille van de unificatie der sociale verzekering de loongrens voor de Ziekte- en Invaliditeitswet te brengen op f 6000 en de loongrens voor de werkloosheidswet, die reeds f 6000 is, niet te verhogen. Een en ander zou automatisch tengevolge hebben de uit breiding van het aantal verplicht verze kerden krachtens het Ziekenfondsbesluit, waarmede van medische zijde, zoals be kend, niet wordt ingestemd. Inmiddels is van de zijde der doktoren contact ge zocht met de Stichting. voorwaardelijke veroordeling niet no dig achtte omdat verdachten al voldoen de gewaarschuwd waren. De koopman beweerde dat toen de politie een inval deed, de spelers juist bij elkaar waren gekomen om te besluiten met het spel op te houden. En werd er door een speler veel verloren, dan gaf de „bank" volgens verdachte fiches terug om de verliezer gelegenheid te geven zijn ver lies terug te winnen. gemaakt aan het roulettespel toen ze merkte dat haar huis door de politie werd bewaakt. Intussen heeft de rege ring haar wegens deze zaak geen re patrianten meer toegewezen. De Offi cier eiste tegen haar f 300 boete. Een 47-jarige Hilversumse kellner had als bijverdienste ook een kamer in zijn huis verhuurd aan de spelers, het geen hem f 10 tot f 35 per avond had opgebracht. Hij gaf alles volmondig toe en tegen hem werd f 100 boete ge- eist. Van'nBlaricumse dame, die zeide van f 12 per week te moeten leven, werd f 300 boete geëist, hoewel ze vol hield dat ze maar twee a drie keer haar kamer had verhuurd. „Maar haar naam duikt telkens in de stukken op", zeide de Officier. Tenslotte waren er nog een 51-jarige Hilversumse banketbak ker, die tegen levering van versnape ringen een kamer had verhuurd, en een Larense hotelhouder, die f 50 per avond voor zijn zaal had gevraagd gewone prijs f 5 per avond! en tegen wie resp. f 100 en f 250 boete werd De pensionhoudster, die een pension geëist. Er was voorts nog gespeeld in van repatrianten dreef, had een eind Loosdrecht, Amersfoort en Laren. (Van onze verslaggever) Vier maanden gevangenisstraf heeft de economische politierechter te Am sterdam opgelegd aan drie mannen: een 23-jarige magazijnbediende, een even oude isoleerder en een derde Am sterdammer die verstek liet gaan, om dat zij in Juli en Augustus j.l. met ge leend geld in totaal circa 250.000 siga retten hadden gekocht van de beman ning van een Argentijns schip aan de Handelskade te Amsterdam. Deze rook waar verkochten verdachten op clan destiene wijze in de stad. De officier van Justitie had berekend, dat zij voor ongeveer f 12.000.de invoerrechten hadden ontdoken. De magazijnbediende voerde aan, dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat zijn vrouw zwaar ziek was en nodig naar buiten moest worden gezonden voor herstel van haar gezondheid. „Ook voor het behoud van mijn twee kinde ren ben ik tot deze smokkel overge gaan", zeide hij. Hij vroeg de politie rechter hem nog een kans te geven. De tweede verdachte vroeg clementie op grond van het feit, dat hij aanvankelijk van zijn vrouw was gescheiden, doch nu weer bij haar woont. „Jullie gebruiken de vrouwen, wan neer het te pas komt, niet?" merkte de politierechter op en hij zeide met zijn vonnis van vier maanden rekening te hebben gehouden met de lange strafre gisters van ieder der verdachten, die reeds vele malen terzake van diefstal waren veroordeeld. De eis tegen ieder was zes maanden. Een 24-jarige kantoorbediende, even eens uit Amsterdam, stond terecht om dat hij geld ter beschikking had ge steld voor deze smokkelaffaire. Hij zeide medelijden te hebben gehad met de moeilijke omstandigheden van de eerste verdachte, die bij hem in het zelfde bedrijf werkzaam was. Zijn raadsvrouwe wees op zijn blanco straf register. Hij werd veroordeeld tot f 500.boete, nadat de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden alsmede f 300.boete had geëist. De officier wees er nog op dat de clandestiene sigarettenhandel een slechte invloed heeft op de bonafide winkeliers. Wegens het moedwillig valselijk be schuldigen van zijn buurman bij de Alk- maarse politie is een 63-jarige gepensi- onneerde adjudant-onderofficier uit Heiloo ook door het Amsterdamse Ge rechtshof veroordeeld. Niet, zoals door de Alkmaarse politierechter, tot 100. boete, maar conform de eis, tot drie weken hechtenis, zoals indertijd ook de Officier van Justitie te Alkmaar had ge- eist, na verdachte „een reptiel" te heb ben genoemd. Hij had de politie ano nieme brieven geschreven waarin hij zijn buurman er van beschuldigde: dat deze zijn oude moeder van haar vrij heid beroofde en allerlei bescheiden, voor haar bestemd, in ontvangst nam en onder zich hield en dat hij zijn hond en kat met een windbuks had doodge schoten. Ook had de veroordeelde ver- dachtmakende brieven geschreven aan de werkgever van zijn buurman. AMERIKA Carl Austin Hall en Bon nie Brown hebben bekend, dat zij de zes jarige Bobby Greenlease hebben ontvoerd en vermoord. Zij zullen op 16 November voor de rechtbank moeten verschijnen. Gisterochtend omstreeks half zeven ia op het spoorwegemplacement de Riet landen te Amsterdam de 24-jarige leer ling-machinist J. F. Belmer door een locomotief aangereden. Zwaar gewond is de man naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis overgebracht waar hij btf aankomst bleek te zijn overleden. De politie stelt naar de oorzaak een onder zoek in. Voor de eerste maal sinds generaal Rene Cogny zijn grote offensief in de delta van de Rode Rivier aanving, zijn de Vietmmhopstandelingen begonnen met tegenaanvallen. Een Frans-Marok kaanse pantser colonne, die zich vechtend een weg baande door de Vietminhlinies, heeft gisteren Phoe Nho Quan, 100 ki lometer ten Zuidwesten van Hanoi, ver- overd. Later opende de Vietminh, naar van de zijde van het Franse hoofdkwartier is medegedeeld, een hevige massale te genaanval. De gevechten duurden gis teravond nog voort De oprukkende Vietminh-infanterie werd met artillerie en door vliegtuigen en tanks bestookt. Generaal Cogny's troepen hadden het plaatsje Phoe Nho Quan op 23 October gedurende enige uren bezet, doch zij verlieten het weer toen zij er geen weer stand ontmoetten en de Vietminh allé gevechten ontweek. Het Panamese vrachtschip „El Bre- non" dat in Augustus door de Chinese nationalisten bij de communistisch-Chi- nese kust in beslag genomen werd, is gisteren vrijgelaten en naar Hong Kong vertrokken. Waarom het schip in beslag genomen werd is nooit duidelijk gewor den. Een Italiaanse geleerde, wiens werk gedeeltelijk door de Italiaanse regering gefinancierd wordt, heeft bekend ge maakt, er in geslaagd te zijn, electrische energie draadloos over te brengen. De uitvinder, de marine-kapitein Giusseppe de Nitto, voormalig hoofd ingenieur van de Italiaanse koopvaarcuj. heeft twee maanden geleden de e geslaagde proeven genomen. Op electrische energie, die overgebracht werd, draaien ™°toren, zei hij in een interview met het ge- XIX"^j Zijn^experimenten worden uit- gevoerd ten voormalige ^artillerie- kazerne is hem door de regering ter beschikking gesteld. Toen hem gevraagd werd, of hii de toestellen voor het zenden van de elec trische energie reeds in werking had, deelde kapitein Nitto een verslaggever van het blad mede: „Inderdaad Twee maanden geleden zijn wij er voor de eerste maal in ge slaagd een motor te laten draaien 0p electrische energie, die door een zend toestel de ruimte ingezonden en door een ontvangtoestel, dat met de motor in verbinding stond, ontvangen werd". De motor, die hij op een afstand liet werken, was een gewone electromotor kazerne op een heuvel bij Genua. De I met kléine wijzingen nu nog uoordeüger wassen Talloze moderne huls vrouwen geven - na een degelijke proef van b.v. 3 weken- de voorkeur aan PERR. PERR het beste synthetische wasmiddel, is nu binnen ieders bereik; de prijs is met liefst 6 cent verlaagd. Ga ook over op PERR, want PERR biedt vele voordelen. Die voordelen van PERR,het synthetische was- middel.zijn Eén keer koud spoelen is voldoende; Waterontharding overbodig het schrale leiding water door PERR overwonnen, dus geen verlies van wasmiddel en geen kalkvlekken meer; Eén pak PERR is voldoende voor 4 in plaats van 3 emmers water; PERR bevat V.B.S.; dat zijn Vezelbeschermende stoffen; PERR kan zó in het waswater gestrooid worden; PERR is een allround product, dus ook als afwas- en reinigingsmiddel verrassend goed Klassieker dan iedere imitatie is het edele hout, waarvan Abee-parkeli gemaakt wordt. Iedere parketvloer van Abee heeft zijn eigen per-1 soonlijkheid, die de waarde van Uw interieur verhoogt. Abee-vloeren worden reeds vanaf f 11.— per mJ onder volle garantie gelegd, legkosten inbegrepen I ÏOONKAMER HAARLEM: PLEIN 18, TEL. 20879 ƒ1.60 „Streven" schrijft over ANNIE WESTERMAN'g roman „De liefde, waarmee dit boek werd geschreven en de soms meesterlijke te kening van het innerlijk leven van deze ruwe, maar toch goede volks mensen, volstaan reeds om deze diepmenselijke roman warm aan te bevelen." Dit fraai verzorgde boek heeft een omvang van 240 pagina's. De prijs bedraagt gebonden f 5.90 Verkrijgbaar in de boek handel en bij N.V. Druk> kerij De Tijd - A'dam-G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6