In één kwartier worden achttien personen „geknipt Foto wijst ook andere interne afwijkingen aan 125.000- Zuster Christiana overleden Haarlemse sigarenwinkeliers nog steeds in actie DE WEEK IN STAD EN STREEK Concert van het Ph. Orkest a y 0 D Bevolkingsonderzoek op T.B.C. in Haarlem Kosten bedragen Oud-rectrix van Sancta Maria te Haarlem 100% WOL KAAN t 3 Bakker s Cafetaria E uf VRAGEN INZAKE HOLLAND NAUTIG Muziekbibliotheek thans in Wilhelminastraat Dinsdagmiddagsluiting flinke strop voor de speciaalzaken HERINGA WUTHRICH Geloof en Wetenschap Mr. Regout sprak over Afrika Jo Vincent verleent mede werking aan concert U voelt zich thuis 3 Rijksstraatweg no. 238 t SolisteTini v. d. Brom, piano ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 PAGTNA 2 EEN LEUKE DAS in één avond klaar! Patroon gratis ESPERANTO-CURSUS VOOR JONGEREN R.K. Middenstand St. Adelbertsvereniging 10.000 boeken voor 500 leden SANTPOORT Zondagsdienst Op bezoek bij winkeliers SNACKBAR R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek L L L i KRAAN OVER SLUIZEN GEHESEN Spreekuur Waterstanden Advertentl* De Haarlemse gemeenteraad stelde vorig jaar 1 5U.0UU ter beschikking voor het bevolkingsonderzoek, dat over enkele dagen zal beginnen. Dit bedrag heeft de gemeente gegeven als aanvulling op het tekort, dat mogelijkerwijs zou kunnen ontstaan. De totale kosten zijn geraamd op 1125.UUU. En waar dus moeite noch kosten gespaard zijn om dit onderzoek mogelijk te maken, daar zal van elke bewoner van Haarlem gemeenschapszin gevraagd worden om voor het „voetlicht" te verschijnen. Want een van de grootste problemen van het Bevolkingsonderzoek is dat der weigeraars, die om een ongeldige reden niet wensen deel te nemen. De ervaring in andere steden en platte landsgemeenten heelt geleerd, dat hiermee terdege rekening moet worden gehouden. Deze weigeraars kunnen in drie groepen worden onderverdeeld: de a-socialen, voortkomend uit milieux, waar de hygiënische toestanden zeer te wensen overlaten; personen, die het met hun gezondheid niet zo nauw nemen en mensen, die uit hoofde van hun beroep niet ziek kunnen zijn en dus ook niet aan de mogelijkheid willen denken, dat zich bij hen een ziekte zou openbaren. Deze moeilijk grijpbare bevolkingsgroepen belemmeren het uitroeien van de tuberculose. Propaganda en voorlichting hebben er veel toe bijgedragen dat in de loop der jaren de t.b.c.-bestrijding in goede banen is geleid. Juiste voorstelling van zaken van de kant van de dokter en huisbezoekster is niet alleen nodig ge weest de patiënt en zijn omgeving er van op de hoogte te brengen welke maatregelen genomen moesten worden tijdens -de ziekte, maar ook om de tuberculosevrees tegen te gaan. Het ge beurde immers maar al te vaak, dat de vrees voor de ziekte de omgeving weer hield de patiënt of zijn gezin de nodige verzorging te geven. Het was een vrees, die niet voortkwam uit bekendheid met de ziekte, maar uit onwetendheid. In Botterdam, de eerste stad in ons land die een Consultatiebureau exploi teerde, werd het huisbezoek aanvanke lijk verricht door de administrateur, die de patiënten zo nu en dan bezocht. Toen het werk zich uitbreidde, werd het huisbezoek in handen gegeven van dames, die vrijwillig deze taak bij wijze van liefdewerk op zich namen. Het gesalarieerde huisbezoek kwam eerst in 1910, toen de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging de op leiding van huisbezoekster in haar pro gramma op nam. Een belangrijke taak van het huis bezoek is naast de voorlichting de opsporing der contacten. Door inten sief contact-onderzoek is grote uit breiding der tuberculose voorkomen kunnen worden. Helaas gebeurt het nog herhaaldelijk, dat men de be smettingsbron niet kan vinden; het doel van het Bevolkingsonderzoek nu is om deze onopgemerkte gevallen op J te sporen. De methodes van onderzoek, die de moderne röntgenologie voor het long onderzoek biedt, zijn vele. Men kent de doorlichting en röntgenfoto. De door lichting is minder kostbaar, doch zij geeft echter niet zoveel details te zien als de foto. Het voordeel is dat men een levend beeld voor ogen heeft en dus ook de bewegingen der verschillen de organen kan observeren. Bovendien kan de patiënt in meerdere standen worden geplaatst. De fotografie daarentegen legt het beeld vast en laat afwijkingen zien, kleiner dan mogelijk is op het doorlich ten foto van de borstkas, zoals deze bij het bevolkingsonderzoek wordt ge maakt. De ribben zijn zeer duidelijk te zien. De peervormige figuur in het midden is het hart; links en rechts hiervan bevinden zich de longen, waarin zich de bloedvaten vertakken'. tingsscherm. Bij het massa-onderzoek worden filmstroken gebruikt, bestaan de uit kleine foto's. Van de snelheid, waarmee, gefotografeerd wordt, krijgt men een indruk, indien men weet, dat 18 personen per kwartier worden „ge knipt". Wil men afwijkingen nauwkeu riger vaststellen hetgeen bij de mo derne chirurgische behandelingsmetho de onontbeerlijk is dan is het moge lijk zogenaamde doorsnee-foto's te maken op verschillende „diepten". Na de plaatsing van een modern röntgen- apparaat in het Haarlemse Consultatie bureau, waarvan wij reeds in een vorig artikel melding maakten, zullen alle bovengenoemde methodes mogelijk zijn. De practische gang van zaken is nu zo, dat zij, van wie de foto niet kan uitmaken; dat er geen afwijkingen be staan, worden opgeroepen voor nader onderzoek op het Consultatie-bureau, hetgeen natuurlijk niet impliceert, dat men een afwijking bezit. Want van deze opgeroepenen valt na een uitgebreider onderzoek op het Consultatiebureau een zeker percentage af. Ervaringen elders hebben geleerd, dat slechts één op de 1.000 personen behandeling behoeft. Van zeer grote betekenis by het be volkingsonderzoek is tenslotte ook, dat niet tuberculeuze afwijkingen (o.a. hartafwijkingen) worden ontdekt. Het feit, dat alleen de tuberculose der lon gen wordt opgespoord en niet die van andere organen, is daarom zo belang rijk, omdat verreweg de long-tubercu- lose het meest voorkomt. Wordt deze echter een onverbiddelijk halt toegeroe pen, dan zullen de andere vormen van tuberculose ook niet meer voorkomen, omdat chirurgische tuberculose ontstaat uit en door long-t.b.c. Wanneer na ongeveer een jaar het be volkingsonderzoek voltooid is, dan ïs de vraag: moet het gevolgd worden door een tweede onderzoek en zo ja, wanneer moet dit dan plaatsvinden? Zeer zeker zal de tweede „ronde" minder gevallen tellen en eens zal hope lijk de tjjd komen, dat er zo weinig ge vallen worden opgespoord, dat een kost baar bevolkingsonderzoek economisch niet meer verantwoord is. De resultaten van het aanstaande bevolkingsonder zoek zullen onder meer uitwijzen hoe ver dit tijdstip nog verwijderd is. Het Tweede-Kamerlid Nederhorst heeft aan de ministers van Financiën, Economische en Sociale Zaken ge vraagd in hoeverre de Herstelbank be trokken is bij de Holland Nautic, of zij deze financiert en of zij het merendeel der aandelen van deze mij. bezit. De Holland Nautic bevindt zich in moeilijk heden, omdat de Herstelbank niet be reid is verdere credieten te verstrek ken. De heer Nederhorst vraagt of er door de Herstelbank geen controle werd uitgeoefend. Hij meende dat het be houd van het bedrijf verzekerd zou zijn indien een nieuwe grote opdracht, wel ke jarenlang werk zou verschaffen, ge financierd werd. Bij de Holland Nautic zijn 500 man werkzaam, zodat het werk gelegenheidsaspect moet worden ge acht bij de oplossing van de moeilijk heden. Gen. Cronjéstr. 129 ïelef. 11383 Nu in de zomer van 1954 te Haarlem het Wereldcongres van Esperantisten ge houden wordt, heeft de Stichting „Jong Haarlemvooruit!" besloten ook een Esperanto-cursus in haar programma op te nemen. Het Stichtingsbestuur biedt met deze cursus de jongeren van 15 t/m 30 jaar in Haarlem en omstreken een unieke kans om nog voor het congres een aar dige kennis van het Esperanto opgedaan te hebben. De cursus vangt in de volgen de of de navolgende week aan. Men kan zich aanmelden bij de Th. M. Ketelaar- school, Parklaan 108, 's avonds tussen 7 en 9 uur. Er bestaat de mogelijkheid, dat een cursus voor uitsluitend R.K. jongeren wordt georganiseerd. Indien men aan zo'n cursus wil deelnemen, kan men zich ook vervoegen bij de heer N. C. Schou ten, Emmalaan 34. De tweede bijeenkomst van de R. K. Middenstands Vereniging zal gehouden worden op Donderdag 12 November in ae voorzaal van restaurant Brinkmann, Grote Markt. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal dan zijn visie geven over de „positie van de middenstand nu en straks". De bijeenkomst begint om 8 uur. De St. Adelbertisvereniging zal het seizoen openen op Donderdag 12 Novem ber in het Adelbertis-home, Ged. Oude Gracht 29. Dr. W. Peters S.J. zal dan spreken over „de obsessie van Graham Greene". Aanvang der bijeenkomst 8 uur. Met grote ontsteltenis en voor een deel ook verslagenheid, zullen vele ka tholieken uit Haarlem en omgeving vernemen, dat in de leeftijd van 48 jaar, na een korte ziekte, in het St. Eiisabeth- Gasthuis te Winterwijk, is overleden. Zuster Christiana, rectrix van het ka tholiek lyoeum voor meisjes te Am sterdam en tot 1951 rectrix van het R.K. lyceum voor meisjes Sancta Maria te Haarlem. Zij Voelde zich de laatste tijd erg vermoeid en vertrok twee weken gele den naar Winterswijk, waar de orde der Franciscanessen een ziekenhuis heeft, met bedoeling om dan wat rust te nemen. Al spoedig bleek, dat haar ziekte ernstig was en zij verzocht dan ook vandaag bediend te mogen wor den in het bijzijn van haar familie. Gisteren verergerde haar toestand plot seling tengevolge van embolie en spoedig daarna kwam het einde, zon der dat zij van haar verwanten afscheid heeft kunnen nemen. Zuster Christiana was niet minder dan achttien jaar in Haarlem werkzaam als docente in de klassieke talen. Twaalf jaar was zij conrectrix en na de dood van zuster Hortense werd zij tot rectrix benoemd, welke functie zij tot 1951 bleef vervullen. Bij haar afscheid is duidelijk gebleken hoezeer zij door De muziekbibliotheek heeft een nieuw onderdak gekregen. Dit onderdeel van de stadsbibliotheek breidde zich gestaag uit, doch ook de overige afdelingen werden steeds omvangrijker, zodat ten langen leste de muziekafdeling wat toontjes lager moest zingen en het veld diende te ruimen. Tegen het nadeel van de decentrali satie in de kelder van de Vleeshal liggen ook 30.000 boeken opgeslagen, die behoren tot de stadsbibliotheek staat echter een efficiëntere en fraaiere loka liteit ter berging van de boeken dan voorheen. De muziekafdeling is thans gevestigd aan de Wilhelminastraat 49 boven het bureau Nazorg, op de le ver dieping dus. De beide vroegere kamers zijn omgevormd tot één ruim en licht vertrek, waarin tegen de zijwanden mo derne stalen boekenrekken zijn ge plaatst, die tezamen bijna 10.000 exem plaren bevatten. De muziekafdeling telt momenteel ongeveer 500 leden en dat aantal vindt juffrouw M. C. Reeser, de assistente, die deze afdeling tezamen met de heer J. Kingma verzorgt, toch wel voor een intensief musicerende stad als Haarlem erg aan de lage kant. Mis schien is een der oorzaken daarvan de onbekendheid met het feit, dat het ook mogelijk is, behalve de levensbeschrij ving van Beethoven, ook studiemateriaal te lenen voor allerhande instrumenten. Dus ook de ontluikende pianovirtuoos kan zijn eerste op schrift gestelde sol letjes en do'tjes aan de Wilhelminastraat verkrijgen, zo goed als de beginnende paukenist. De contributie bedraagt 13 gulden en de afdeling is geopend'Woens dag- en Zaterdagmiddag van 25 uur en Maandagavond van 79 uur. Juffrouw Reeser, die haar werk als assistente aan de stadsbibliotheek aan het Prinsenhof en aan deze muziekaf deling zo goed mogelijk moet verdelen, vermoedt, dat na verloop van tijd ook deze nieuwe huisvesting, welke voor 10 jaar is gehuurd, te klein zal worden. 1 Maar zover is het nog niet. haar leerlingen en vooral oud-leerlin gen gewaardeerd werd. Duidelijk werd haar betekenis voor Sancta Maria gekarakteriseerd in een artikel, waaruit wij citeren: Haar grote gave was een juist evenwicht te schep pen tussen het ernstige en het vrolijke element bij alles wat in de school ge boden werd. Idealisme en blijdschap gingen bij haar samen. Belangrijk was, dat de meisjes, die haar school verlie ten, geestelijk volkomen weerbaar wa ren. Wij hopen Maandag nog op de be tekenis van haar leven voor vele katho lieke Haarlemse meisjes nader terug te komen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Rome Ore 11". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: tot en met Zondag: „Op hoop van zegen". Boven 14 jaar. Maandag tot en met Donderdag: „Anna en de ko ning van Siam". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een circus vluchtte". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City:. „Klaar voor actie". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip". Boven 18 jaar. Tij den Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: tot en met Maandag „De blau we sluier", a. 1. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. Zaterdag 7 November Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel in „Graag of niet". (Voor Ver. Weldadigheid naar vermogen), 20 uur. Zondag 8 November Stadsschouwburg: Aerdenhouts Kinder toneel „Doornroosje", 2.15 uur. „Het Vrije Toneel" in: Graag of niet", 20 uur. Concertgebouw: R.K. Zangvereniging „St. Caecilia", kinderkoor „St. Caecilia" en Har monie „St. Caecilia", 20 uur. Maandag 9 November Concertgebouw: Lezing door dr. C. G. v. Egeler en drs. T. de Booy over de An- desexpeditie, 20 uur. Minerva-Theater: „Johan Kaart" in „Potasch en Perlemoer", 8,15 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 10—17 uur (tot 18 Nov.). Boskamp, Bloemendaalseweg 259: Expo sitie van meubelen en tapijten, alsmede beeldhouwwerken van W. Commandeur. Geopend 10—17 uur (tot en met 7 Nov.). Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 10500—10502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co.. Raad huisplein 7, tel. 38523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt tot 11 uur 's avonds waargenomen door R. Holthuis, Rollandslaan 35, tel. 10367. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 38763 en Dr. A. J. v. Raven- swaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES In onze courant van Dinsdag 3 Nov, reageerde de heer L. van Berkel, voor zitter van de R. K. Bond van sigaren winkeliers, afói. Haarlem, op de actie van verschillende sigarenwinkeliers om ook in Haarlem te komen tot afschaffing van verplichte middagsluiting in deze branche. Deze reactie van de heer Van Berkel leidde van andere zijden weer tot andere reacties, die ons schriftelijk, telefonisch of anderszins bereikten. Van dat alles geven wij hier een samenvat ting en verder zullen wij ons bepalen tot de plaatsing van één ingezonden brief. Allereerst bestrijdt men stelling van de heer Van Berkel, dat het ver zoek. tot sluiting indertijdl is uitgegaan van leden van de drie organisaties van sigarenwinkeliers, die uitsluitend spe ciaalzaken hebben. Daarbij waren inder daad niet betrokken diegenen, die een gemengd bedrijf hebben, maar wel de sigarenwinkeliers, die naast hun sigaren winkel een betrekking hebben. lm dat geval drijft de vrouw de zaak en d|e man heeft zijn voornaamste bron van inkomsten elders, daarbij in het voor deel van de sociale zekerheid voor zijn gezin. Zo bezien hebben dus óiestijds niet alleen de speciaalzaken aan dat verzoek medegewerkt. Vervolgens vraagt men zich verbaasd af, hoe de heer Vam Berkel kan schrij ven, dat een gevoelige teruggang ver oorzaakt door de sluiting niet is aan te tonen. De kasboeken zo wordt daartegen opgemerkt geven sprekende cijfers. En die worden niet verklaard door de verlaging van de detailprijzen Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 326, Santpoort, tel. K 25608510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Vele leden van „Geloof en Wetenschap" waren gisteravond naar de Stadsschouw burg getogen om met mr, drs. Th. Re gout een 22000 km lange tocht door Afrika te maken. Onder de titel „Afri kaans Avontuur'' toonde de heer Regout zijn nieuwste kleurengeluidsfilm, welke hij gemaakt heeft naar aanleiding van een opdracht, die hij kreeg van de paters Montfortanen uit België. Mr. Regout is een verteller, die zijn gehoor weet te boeien. Samen met zijn vrouw maakte hij in 19511952 de tocht van het uiterste Zuiden van Afrika naar Nederland. De tocht ging door de gebie den van Zuid-Afrika, de Kalahari en de eertijds in Duitse handen zijnde kolonie: Süd-West Afrika. Bijzonderheden zijn er genoeg te verhalen en deze heeft de inleider zijn gehoor dan ook niet ont houden. Hij vertelde van de dorre Ngami-pan, welke vroeger een meer is geweest en door Livingstone, de grote ontdekkingsreiziger per boot werd ver kend. Dor en woest landschap, rijke en gra zige weiden, zijn tegenstellingen, waar voor de avonturier plots komt te staan. De adembëtite'mendë fechóohhfeiöl van 4frika heeft de toeschouwer en de stille genieter in de zaal genoeg kunnen er varen. want mr. Regout heeft een goede en juiste documentaire op het gevoelige celluloid vastgelegd. Vooraf deed de voorzitter van G. en W.. de heer F. Vorstman enkele mede delingen, welke wijzigingen in het pro gramma inhielden. Allereerst dan zal pater Van Rijckevorsel op 13 November zijn lezing houden, terwijl de causerie van prof Smulders verschoven is naar 18 December. Vrijdag 20 November voert de Nederlandse Gomedie „Een moeilijk mens" op, terwijl 11 December het Ne derlandse Kamerorkest een concert zal geven, waaraan medewerking wordt ver leend door de zangeres Jo Vincent. van alle rookartikelen. Die verlaging werkt de gehele week óloor! Dat in hét hele land de sigarenwin keliers langzamerhand tot andere ge dachten komen, is nu genoegzaam be kend. Steden als Amsterdam en Rotter- dfem zijn nooit aan die sluiting begon nen, maar nu heeft na enkele andere steden ook Arnhem er eb brui aan ge geven. Daar is nu de verplichting van de baan. Het schrijven dat wij uit Arn hem ontvingen, kan evenzeer voor Haar lem gelden. Daarin staat o.m.: „Het is gebleken, dat door cte destijds gehouden enquête de mening van de meerderheid van de sigarenwinkeliers niet juist is weergegeven. Dègenen, die het formulier invulden, verkeerdfen in de mening, dat een gesloten ochtend of middag gebie dend was". (Achteraf kwam men tot de ontdekking, dat er van gebieó|en geen sprake was). „Reeds nu is gebleken," zo gaat Arn hem voort, „dat de omzet een aanmer kelijke daling vertoont en dat de be hoefte van de consumenten op de geslo ten middag gedekt wordt door verkoop van rookartikelen in café's, stationsge bouwen e.d." Zoals gezegd, dat geldt eveneens voor Haarlem. Het is wel typerend, dat thans 22% van de tabaksartikelen niet meer in de echte sigarenwinkels gekocht wordt. In dit verband kan nog opgemerkt worden, dat na de uitbreiding in het postkantoor weer een verkooppunt voor tabaksartikelen gevestigd wordt, een maatregel, waar kennelijk niets te gen te doen is, maar waarvan de siga renwinkelier de dupe wordt. Op de ka derdag van de Christelijke Bond (ge houden 13 October j.l.) is de sluiting eveneens ter sprake gekomen. De afde ling Leiden vroeg toen, of het wel juist was een middag te sluiten. „Jagen wij onze ciiëntèle aldus deze afdeling niet naar de café's?" Zij meende, dat gezorgd moet worden, dat de klanten zoveel mogelijk in de gelegenheid moe ten worden gesteld hun rookartikelen ia de speciaalzaken te kunnen kopen. Een Haarlemse winkelier heeft zich de moeite getroost vele sigarenwinke liers te bezoeken en in een brief daar omtrent komt hij tot de conclusie, dat minstens driekwart van deze nog een andere baan hebben. Men treft onder hen een reiziger, broodbezorger, tim merman, makelaar, boekhouder, chauf feur, kruidenier enz. En het zijn juist deze niet-speciaalzaken die in deze kwes tie beslissen over de speciaalzaken. Tenslotte laten wij hier (zij het in verkorte vorm) de brief volgen, die wij ontvingen van de heer Th. J. Molen kamp, lid van de katholieke organisa tie. „De sluiting is niet de wens van de specialisten, die liitsluitend van hun zaak moeten bestaan. Deze mensen heb ben het vak „sigarenwinkelier" vrije lijk gekozen en wensen dat ook vrij uit te oefenen en niet te zien beknot door Dinsdagmiddagsluiting en verplichte va- cantie-regeling. Bovendien hebben de winkeliers heel weinig aan deze vrije Dinsdagmidafeg, daar de kinderen slechts van 2 tot 4 uur naar school zijn, waarin ligt opgesloten, dat de ouders practisch niet van huis kunnen, uitgezonalerd tijdens de vacan- ties. Tevens is het al te gek, dat in de Advertentie AAN DE MODERNE <j in een beschaafde omgeving bij De fijnste gerechten tegen matige prij- 2 zen» volkomen aangepast aan deze tijd. 2 Prima kop koffie met slagroom 30 cl. 2 Cassata ijstaart Loempia's met rum, slagroom, enz. 50 ct. (gevuld m. ham, kip, enz.) 50 ct. Bami (bal) 25 ct. c 2 Nassi Goreng (bal) 25 ct. 2 Diverse Huzarenslaatjes, vanaf 35 ct. Goed belegde broodjes 35 ct. enz. enz. L. TOT 'S NACHTS 1 UUR GEOPEND. M t.o, Haarlem-terrein 15 (Geen filialen) TELEFOON 24730 rTTTVTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT' zomermaanden duizenden vreemdelingen in Haarlem zich niet op Dinsdagmiddag kunnen voorzien van rookartikelen in ö|e hiervoor gespecialiseerde bedrijven. Men moet niet vergeten, dat het hier een genotmiddel betreft, dat op een moment, waarop de voorraad op is, opnieuw aan gevuld! wvdt. Wanneer de winkelier niet geneigal is die aanvulling te ver zorgen, staan er honderden anderen klaar het publiek te helpen. Eerst mqet dus de verkoop van rook artikelen in eigen hand zijn, daarna kunnen de winkeliers het zich veroor loven over vrije middagen of vacantie te spreken. Om zover te komen zijn er door enkele georganiseerde winkeliers besprekingen gevoerd met niet-georganiseerden ten einde dezen te overtuigen van de noodi- zaak om georganiseerd te zijn om daar door onder meer te komen tot opheffing van de Dinsdagsluiting en om andere problemen, welke het vak betreffen, in organisatorisch verband, op te lossen. Volgens de heer Van Berkel is dat niet organisatorisch, doch ik meende dat deze winkeliers door het zich ten doel stellen „leden te winnen voor de organisatiedaarmede een goede po ging ondernemen tot het versterken van de organisatie. Dat de Dinsdagmidtiagsluiting wel ge handhaafd zal blijven volgens de heer Van Berkel, is slechts de wens der gedachte. Gelukkig zijn er vele winkeliers, onder wie bestuursleden der betreffenöle or ganisaties, die daarover een andfcre mening hebben". Liefde en barmhartigheid. De zen ding van Zuster Jozefa Menéndez; bew. door dr. B. Naaijkens M.S.C.; dr. W. Luijpen O.E.S.A.: Existentie-ervaring en theologie; Mystère et mystique du ma- riage. (Speciaal nr. van het tijdschrift „L'anneau d'or.")Paulus-reeks; 9 nieuwe deeltjes, o.a. C. H. Lambermond O.P. De kerkelijke hiërarchie in Neder land hersteld 1853; G. Philips, De Leek in de Kerk; Sint Bernardus. Voordrach ten gehouden aan de R. K. Universiteit te Nijmegen bij gelegenheid van het achtste eeuwfeest van zijn dood 1153- 1953; Doreen Smith, Philippus Neri, de heilige van de humor; Prof. dr. Klaas Steur, Christelijke toekomstver wachting; Eugen Walter: Geloof, hoop en liefde in het Nieuwe Testament. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest opende gisteravond het pro gramma van haar ledenconcert met „Chimères", zijnde dertien variaties over een eigen treurige thema, van de Nederlandse componist Frits Koeberg. Het bleek een aangenaam klinkend stuk muziek te zijn, waarin de compo nist de orchestrale mogelijkheden in ieder der afzonderlijke variaties uitge buit heeft. Zonder tot opzienbarende dingen te komen weet Koeberg toch hier en daar interessante klankcombi naties te verkrijgen. Jammer is zeer zeker dat het thema te weinig muzi- Zo nu en dan maak ik een verre reis naar de buitengewesten in de rimboe van Kennemer- land. Telkens als ik tussen de groene velden en langs de wit- zwarte koeien rijd, denk ik: hoe lang nog? Want als we goed worden ingelicht door sociografen en statis- tici is Noord-Holland over 'n halve eeuw 'n huizenzee en graast die kwispelstaartende stier tussen Heemskerk en Uitgeest in 'n stads tuintje, terwijl de buren van vijf hoog klagen over het uitzicht, dat de nieuwe bouw van zeven etages aan de overkant, hun dreigt te ont nemen. Mijn tochtgenoot, geboren en getogen in deze streek, er mee vergroeid zonder het zelf te weten, vertelt me, al rijdende, over wat er gebeuren zal. „Kijk, al die velden, waar de groenten kiemkracht vond", zegt hij, „kijk, die zijn er over een jaar niet meer. Volgende week be ginnen ze huizen te bouwen, drie honderd en zoveel tegelijk". De ver rader van zijn geboortegrond is en thousiast; in zijn gedachten ziet hij al bioscopen en winkelpaleizen en dat terwijl hij in 1945 zó poëtisch schreef over het maagdelijke land. „aan de zee ontrukt en voor altijd geschonken aan de tuinder", dat de tranen menig lezer in de ogen dron gen. Wij stoppen, want ik wil de geur van verse mest inademen, het geloei van koeien horen en de pracht van een boerderij bewonde ren. Maar nauwelijks staan we in de berm, of hij wijst naar het noorden, waar een kerktoren in de juist blauwe lucht prikt. „Tot die toren daar", zegt hij, blij als een jongen die van kostschool is gekomen en het ouderlijk huis ziet, „tot daar en dan in rechte lijn naar dat oude kasteel, reikt het uitbreidingsplan. Dat wordt 'n stad!" Gelukkig hij zwijgt nu. Ik wil even dromen, de gillende remmen van dozijnen autobussen vergeten, het gele flikkerlicht en het gestamp van machines „Dat wordt 'n stad!" re rijden verder, claxonneren voor een boer, die met zijn vuile wagen op hoge wielen midden op de weg rijdt en geen haast maakt om opzij te gaan. Ach, 't is heerlijk om de rust van deze, aan zijn kromme pijp lurkende landsman even waar te nemen, wanthoe lang nog? In Assendelft waren we besteld. Om eens te komen praten over de Roomse krant, want de na-oorlogse gemakkelijkheid ten aanzien van de dagelijkse lectuur ik wil alles lezen, om goed op de hoogte te zijn en de Roomse krant schrijft juist niet over wat ik zo graag lees begint zich overal te wreken. Nu was ik lange tijd niet in As sendelft geweest, maar ik herinner de me heel goed, dat het dorp aan een weg van wel acht kilometer lang was gelegen; een erg smalle weg, met 'n flinke sloot er naast bruggetjes er over om in de pitto reske huisjes te komen. De snel heidsmaniak mag er schande over spreken, dat zo iets in „deze tijd" nog bestaat, de minnaar van lande lijk schoon is er verrukt over en zou willen schilderen als hij daartoe de gave bezat. Groot was mijn teleur stelling, toen ik rijen arbeiders bezig zag met het dempen van de sloot en het verbreden van de weg. De steden dringen op, de vrachtwa gens met trailers worden zwaarder, breder en langer; er kunnen onge lukken op die weggetjes gebeuren, maar in werkelijkheid zullen ze straks pas een grote kans krijgen. In een café bij de kerk bestellen we een kop koffie, ,,'k Zal heerlijke verse zetten", zegt de waardin, „en we hebben een best dik roompie". ze smakt nog met haar lippen als ze aan de molen draait en de geur van de gemalen bonen de gelagka mer binnen zweeft. Aan een ovalen mahoniehouten tafel zit opa, vergroeid met deze grond, waarop zijn wieg stond en die van zijn grootvader. Het is alsof hij mijn gevoelens raadt, want plot seling staat hij op en haalt een schilderijtje van de wand. „Hier sta ik", zegt hij, „vóór het café, dat we hadden eer de weg verbreed werd. Ziet u, daar by die ophaal brug. Het was hier vroeger mooi meneer. We omsloten de Zaanstreek, we leefden voor het land en wat wisten we van steden en snelver keer". De man tuurt op het schilderijtje en heeft geen lust meer tot praten. Wij rekenen af met de waardin Verse koffie met 'n best dik room pie, dertig cent inclusief. Hoe lang nog? e terugtocht móet over Bever wijk en dat wil zeggen via de Velserpont naar Haarlem. Da zon is nog niet onder als de rijks politie met witte pet ons verwijst naar de vijfde rij van meer dan honderdvijftig wachtende wagens. Het is pikdonker als we het kanaal oversteken. Maar in die tussentijd hebben we college gevolgd in men senkennis. De driftige naast ons, kan zijn wagen wel vernielen, om dat hem nog zoveel werk wacht en hij doelloos 'n uur verprutst weet. De potige chauffeur van de vracht wagen aan de andere kant, die bin nen 'n kwartier alles vertelt over zijn vrouw en kinderen, zijn gierige baas en zijn reizen naar het buiten land. „Dat verkort het wachten, meneer", bekent hij. De onverstoor- bare, die drie kwartier roerloos ach ter zijn stuur blijft zitten en de vermoeide, die verzocht heeft hem te wekken als het zover is. Ik loop langs de rijen en zie een zakenman in een Buick boeken bijhouden; hij heeft een verplaatsbaar lichtje en is er aan gewend te moeten wachten. Uit 'n Chevrolet duikt muziek naar buiten; de radio zorgt voor verpo zing: j'attendrai toujours Dan zijn er de patates frites-eters: het hei-verlichte kermistentje, met de eetwaren trekt de mensen als muggen aan. Zie de schrokkers, die een warm worstje ineens in de mond steken en verwerken, de zu ren m.et een reuze bom, de klein handelaren met 't zakje pinda's. Een onbekende of zeldzame bru tale tracht zijn auto te plaatsen achter de rij, welke aan de beurt is. Zijn tour de force mislukt en zal nooit lukken, want de politie heeft een alziend oog, tot ieders be- en verwondering. Wij horen de bel, een pont komt aan; de bel, een pont gaat vertrek ken. En weer 'n bel, en weer 'n bel. Nóg veertig wagens en dan zullen wij de warme maaltijd tegemoet va ren. Wat zal dat 'n nationale feest dag worden, als de tunnel plechtig geopend wordt. Het zal zó vreemd zijn, dat Alkmaar 'n voorstad van Haarlem lijkt. Misschien rijden we dan tegen 't koffieuurtje even naar dat café in Assendelft vanwege 't best dik roompie en de dertig centjes inclu sief. Of staat er dan een Concertge bouw? Ik moet er niet aan denken. SPAARNEBABBELAAR kale zeggingskracht bezit om er groot scheepse variaties uit op te bouwen. Toon Verhey en zijn orkest zorgden intussen voor een prima verzorging, waarvoor de componist, dirigent en orkest op ondubbelzinnige wijze op het podium kwam bedanken. Sini van de Brom was vervolgens de soliste in het pianoconcert in G van Maurice Ra- vel. Zij heeft zich van deze uiterst moeilijke taak op meer dan verant- woorde wijze gekweten. Vooral in het tweede deel, geestelijk het moeilijkste der drie delen, was haar spel van een gevoelige pianistiek, waaruit bleek dat zij naast een behoorlijke dosis techniek, ongetwijfeld ook vele aesthetische eigenschappen bezit. Trouw terzijde gestaan door het orkest, is het geheel een warm pleidooi geworden voor dit nogal eens dikwijls verkeerd beoor deelde pianoconcert, dat zeer zeker sublieme plaatsen bezit van grote mu zikale schoonheid. In zekere mate is het evenzo gesteld met het hierna ver klankte werk van Roussel: Concert pour petit orchestre. Ofschoon hier het motorische element in beide hoekde- len sterk overheersend is, weet Rous sel zijn toehoorders zeer sterk in span ning te houden, door zijn uitermate suggestieve stemmenweefsel der afzon derlijke instrumenten tot soms treffen de klankcombinaties op te voeren. Het coloriet is scherp en met groot raffine ment getroffen. De pluri-tonaliteit blijft echter natuurlijk, zonder in ge wilde moderne effecten te vervallen. Misschien maakt deze schrijfwijze het voor vele luisteraars nog wel wat moei lijk deze muziek op haar juiste waar de te schatten, hetgeen overigens aan haar grote verdienste niets af doet. Na de pauze liet Toon Verhey ons gesublimeerd orkestspel horen in Schu bert's onvolprezen derde symphonic. Dit werk heeft na de uitvoeringen van het vorig seizoen flink aan zeggings kracht gewonnen. Het was stylistisch raak getroffen en tekende Schubert ten voeten uit. Een mooi slot aan dit con cert met zijn interessant programma. JAN LAARVELD Om 6 uur vanmorgen is het boven stuk van de tweede door Rusland be stelde drijvende bok, vervaardigd door de werf Conrad en Syork Hijsch N.V. te Haarlem, op transport gesteld naar Amsterdam. Aangezien de breedte van de kraan, die een gewicht heeft van 80 ton, 17% meter bedraagt, was het niet mogelijk het gevaarte door de sluizen van Spaarndam en Buitenhuizen te ver voeren. De oplossing werd gevonden in de assistentie door een drijvende bok van het bedrijf zelf, die de kraan over de sluiizen heen tilde en plaatste op een dekschuit. Verder werd de tocht nor maal naar Amsterdam voortgezet. Twee maanden geleden is de eerste door Rus land bestelde drijvende bok afgeleverd. Beide hebben een capaciteit van 250 ton. De burgemeester van Heemstede zal inplaats van Maandag Dinsdag spreek uur houden. Zaterdag 7 November Hoog water: 3.50 u. en 16.04 u. Laag water: 11.52 u. Zondag 8 November Hoog water: 4.25 u. en 16.37 u. Laag water: 0.09 u. en 12.25 u. Maandag 9 November Hoog water: 4.57 u. en 17.10 u. Laag water: 0.43 u. en 12.54 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2