K.V.P.-congres in teken van eendracht en samen we rking St. Willibrord- Zondag De krachtigste bevordering van een christelijke politiek POLITIEK NIET LOS VAN WERELDBE SCHOUWING Geeft Uw houten schepen op Alexander Pola Vrijwillige afvloeiing der vissers Dode bij ongeluk op Haarlemmerweg Mensen van de Radio afinï'aS De IBIS-troost is onderweg VRAAG AAN VOLENDAM ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 PAGINA Kindje in teil verdronken GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG DOBBELMANN... LEKKER MAN! 1 Vier auto's naast elkaar op driebaans-weg In Voorthuizen: Twee gezinnen over nachten op straat Uit woning gezet Het ongeluk bij Neustadt Beswaar tegen hechtenis Ned. chauffeur Knappe radioreportage Het Hoogwaardig Nederlands Epis copaat heeft vijf jaar geleden bepaald, dat de Zondag onder het octaaf van de Apostel der Nederlanden, Sint Willibrord, die door Z.H. Paus Pius All tot patroon van ons vaderland is ^crklaard, voortaan zal gewijd zijn aan "et binnenlands missiewerk. Het zal v5>or alle Katholieken een dag van be tinning zijn op hun verantwoordelijk heid voor het zieleheil van hun afval lige geloofsgenoten en hun apostolaats- Plicht ten aanzien van alle niet-Katho- lieken. De onlangs gevierde Wereldmissie- Zondag stond in het teken van de Pau selijke missiegenootschappen, die zorg dragen voor de verbreiding van het ge loof in de buitenlandse missiegebieden. Daarentegen houdt het Willibrord- Apostolaat zich uitsluitend bezig mej. Ons eigen land, hiertoe voornamelijk geïnspireerd door de na-oorlogse gees telijke nood. Immers, zowel onder Katholieken als Protestanten, is de ge loofsafval schrikbarend groot geworden en neemt nog steeds toe. Dit feit mag wel algemeen bekend worden geacht. Gedreven door hun bezorgdheid voor het zieleheil van hun mede-Nederlan ders hebben de Bisschoppen de St. Wil- librord-Zondag ingesteld met de be doeling op deze dag alle gelovigen nog eens op bijzondere wijze hun verant woordelijkheid duidelijk te maken t.a.v. hun landgenoten. Het is hier niet een kwestie van een vrome herdenking zoals er zoveel zijn, maar veeleer dient men deze dag zo te zien, dat hij uit groeit tot een machtige krachtbron, waaruit onze missieactiviteit het hele jaar door gevoed wordt. Dit is de bedoeling van het bisschop pelijk missiegenootschap voor eigen land, het Willibrord-Apostolaat, dat Steun verleent aan alle initiatieven en Werken, die de bekering en godsdien stige eenheid van Nederland trachten te bevorderen. Het ideaal is, dat alle Katholieken van ons land daarvan lid worden. Eenvoudig als een wezenlijke plicht van ons Katholiek-zijn. Er is hier geen sprake van een nieuwe godsdienstige vereniging, maar enkel en alleen van de vervulling der opdracht, die Christus zelf ieder van Zijn volgelingen gegeven heeft. Het Willibrord-Apostolaat is dus niets anders dan het uitvoeren van de algemene taak der Kerk in de eigen vaderlandse omstandigheden. Dit eist vóór alles het goede voorbeeld van een overtuigde Katholieke levenshouding. Bovendien verplicht ieder lid zich tot een dagelijks kort gebed, versterkt door een kleine Versterving. Kort voordat Jezus afscheid nam van Zijn Apostelen, gaf Hij hun en door hen aan al Zijn volgelingen, aan Zijn Kerk de uitdrukkelijke opdracht het Evangelie te gaan verkondigen aan alle volkeren en hun te leren al wat Hij hun had voorgehouden. De Kerk- d.i. priesters èn gelovigen, hebben zo doende volgens Christus' bevel de taak Zijn verlossingswerk op aarde voort te zetten, het Rijk Gods uit te breiden en mee te werkén aan de verwezenlijking van het goddelijk heilsplan, dat wil, dat alle mensen in de hemel komen. De voor de hand liggende gevolgtrek king hieruit is. dat de apostolaatsplicht algemeen is en bovendien per soonlijk, d.w.z. hij moet zich uitstrek ken tot a l 1 e mensen en niemand mag zic}j daarvan ontslagen achten. Natuurlijk hoeft niet iedereen aan ge loofsverkondiging te gaan doen in de •nikte z;n- maar wel moet ieder op zijn eigen manier en in eigen omgeving het apostolaat van het goede voorbeeld be oefenen en vooral in zijn gebed de hele Wereld betrekken. Het is niet normaal te noemen, als wij Voor de buitenlandse missiën een grote activiteit aan de dag zouden leggen en dezelfde belangen in ons eigen land verwaarlozen. Daarom is het zo belang rijk dat alle Nederlandse Katholieken zich' op deze Willibrord-Zondag ernstig bezinnen op de taak, die op hen rust t.o.v. hun eigen landgenoten. Katholiek beduidt algemeen. Het Katholieke geloof is door God voor alle mensen bedoeld als de normale weg ter zaligheid. Christus heeft Zijn Kerk vergeleken met een mosterdzaadje, dat heel klein is, maar zich ontwikkelt tot een boom, waarin de vogelen des hemels nestelen. Zo zijn twaalf mannen de wereld ingetrokken, en hun volgelingen zijn sindsdien tot op de huidige dag ontelbaar. Geldelijke steun aan het missiewerk, hoe belangrijk en onmisbaar ook, is niet voldoende. Wij moeten ons ook p e r- s oi o n 1 ij k inspannen om Gods Rijk te helpen verbreiden. En wel door een aanhoudend gebed, versterkt door ver- Stervingen. Daarnaast moeten wij door een goed voorbeeld het geloof aan an deren doen kennen in zijn'ware gedaan- t6Het directe missiewerk, het persoon lijke onderrichtende contact met niet- Katholieken wordt verzorgd door des kundigen b.v. het werk van Bethanië, dë Onen'Deur en de Una Sancta. Bo- als Gods genade geen wasdom sclhenk^. Deze genade nu moeten wij allel?f lijks afsmeken. Dit is onze vduchtbaar ste medewerking met het directe ap tolaat. Op de duur zullen ook de leken meer moeten gaan meedoen met dit directe apostolaat. Daarvoor is echter een gron diger godsdienstkennis onontbeerlijk. Jammer genoeg ontbreekt hier nog al wat aan. Velen hebben een hoge graad van wetenschap en ontwikkeling be reikt op een of ander speciaal terrein; op het gebied der godsdienstkennis zijn zij daarentegen vaak niet boven het ni veau van hun middelbare schooljaren uitgekomen. Christus heeft tijdens Zijn leven één ding het enig noodzakelijke genoemd. In het licht hiervan is het wel duide lijk, dat er dan iets wringt in de ver houding van onze kennis. Niet voor niets hebben de Bisschoppen de gods dienstcursus voor achttienjarigen voor geschreven, al is dat ook maar een zwakke tegemoetkoming in het grote tekort. Met de schoolkennis van onze godsdienst kunnen wij de grote levens problemen onmogelijk aan. Velen erva ren dan ook de ontoereikendheid van hun weten aan den lijve, maar in plaats van dit aan zichzelf te wijten, geven ze het Christendom de schuld en wenden zich er van af. Niet weinigen gaan op die manier voor het Rijk Gods verloren, terwijl zij hun zaligheid op het spel zetten. Wanneer wij dit alles bedenken, moe ten wij wel toegeven, dat de dag van morgen, Willibrord-Zondag, rijk is aan vruchtbare overwegingen ter bezinning op onze goddelijke apostolaatsta.-V Gods genade moge on- allen verlichten om scherp in te zien wat wij te doen hebben; zij geve ons bovendien de kracht dit inzicht met offervaardigheid en echte christelijke, Katholieke liefde in praktijk te brengen. Advertentie (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag is het anderhalf-jarige dochtertje van de familie G. Loeffen te Berghem tijdens het spelen in een teil met water gevallen en verdronken. Dat zal je gebeuren. Terwijl half Den Haag in de herfst-kou op zijn kolen zit te wachten glijden, midden in de Wolmaranstraat, een paar slecht gestouwde zakken van de wagen. Dat betekentmet de handen oprapen en dus extra oponthoud. Gelukkig vloog de Ibis-vogel, (troost aller pechvogels) op Dinsdagmiddag 27 October om half twee net boven dat gedeelte van de stad met de camera enmaakteereen plaatje van. Als de met een lederen geldbuidel toegeruste kassier, wiens hoofd in de witte cirkel gevangen zit, en zijn beide maats, die zo jjverig hebben meegeschept hun naam, hun adres, de maat van hun overhemd en hun vaste tabaksleverancier even aan Dobbelmann in Waddinxveen op geven, krijgen zij ieder, als pleister op de wonde Bovendien... heeft Ibis deze keer nog een extra verrassing in petto. Kolen sjouwen is namelijk een bij- Maar pech of geen pech: of U nu Ibis Export - de lOO0/0 Engelse shag van grote vermaardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige fa voriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zijn: zonder zwart beroep. Wie het de hele week doet moet op Zondag wel een meer dan gewone behoefte hebben aan een stralend wit over. hemd. Daarom is de attente Ibis vogel ook nog maar even een heren- modewinkel binnengevlogen en heeft voor elk der drie onfortuinlijke kolenmannen een mooi, wit shirt uitgezocht. Een zuiver begrip van de waarde en de betekenis van de sociale organisaties en van die der politieke organisatie is voor een zo sterk mogelijke eenneid der katholieken op politiek gebied van bijzonder belang; het zal de samen werking der katholieken in het sociale en politieke vlak versterken; het zal in de samenwerking zowel op het sociaal-economische als op het politieke vlak met andersdenkenden de positie der katholieken verstevigen. Het zal de mogelijkheid vergroten voor de vestiging ener christelijke orde in ons land, zoals door de internationale samenwerking der christenen eveneens zowel op sociaal-economisch als op politiek gebied het ideaal van een toe komstig christelijk Europa het dichtst benaderd zal kunnen worden. Aldus zei de waarnemend voorzitter van de K.V.H., de heer Ch. Matser, vanochtend in zijn openingsrede van het vijlde congres van de Katholieke Volkspartij, dat in Utrecht wordt gehouden. (Van onze speciale verslaggever) De schepen lagen in de haven. De klompen stonden voor de deur. En boven, in de zaal van Hotel van Die pen, zaten zij allen bijeen, de schippers van de Volendamse vissersvloot, om te luisteren naar hun vertrouwensman in de Commissie tot beperking van vis vergunningen op het IJsselmeer, Thoom Zwarthoed, zélf schipper. Twee vragen werden voorgelegd. Allereerst aan de eigenaars der houten botters, die nog altijd de helft uitmaken van de sterkte der Volendammer vloot: tot welke prijs zij bereid zijn hun sche pen op te geven en daarmee dus hun bedrijf. En verder aan allen gelijkelij- kelijk: de voorwaarden te noemen, op welke men zijn visvergunningen zou willen inleveren, om zo tot vrijwillige afvloeiing van vissers te komen en tot sterke vermindering van hun aantal. Die voorwaarden werden van achter de bestuurstafel, waar ook de juridisch adviseur der Volendammer vissers, mr. F. Verberk, had plaats genomen, tot een bepaalde suggestie geformuleerd: f 40 per week, kinderbijslag, geen af trek en eventueel vergoeding der kosten van opleiding van jongeren voor een nieuw beroep. De reactie der zaal was die van een voorzichtig wantrouwen. Hoe zou de Regering, die altijd bij de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet tot het uiterste op hun recht beknibbeld had, opeens zo scheutig blijken. Voor Volendamse oren klonk het te mooi om waar te zijn, ook al werd duidelijk ge maakt, dat een dergelijke uitkering voor de huidige tijdsomstandigheden vol strekt niet zo hoog was. En zou voor de jonge schippers hetzelfde gelden? Dit vooral werd ondenkbaar geacht. Zo was het aan het eind van deze historische vergadering nog niet duide lijk hoe de meerderheid der vissers er over dacht. Men zal nu gelegenheid krijgen op formulieren zijn standpunt na rijp beraad uiteen te zetten. Deze formulieren moeten dan een uitgangs punt' vormen voor verdere onderhan deling met de overheidsinstanties. Het is van groot belang, dat de vissers tij dig wetên, waar zij aan toe zullen zijn en of het nog zin heeft straks in het voorjaar opnieuw grote risico's van herstel ei) vernieuwing te nemen, ter wijl de uitkomst onzeker is en de da gen der visserij voor velen van hen onherroepelijk zijn geteld. De heer Matser heeft allereerst eni ge woorden gewijd aan de onlangs af getreden voorzitter, de heer W. J. An- driessen. Het aftreden is hem niet licht gevallen. Hij is steeds de grote strij der geweest voor de politieke eenheid der katholieken. Hij wilde in dit jaar van de herdenking van dr. Schaep- man's dood, de grote katholieke eman cipator en grondlegger van de katho lieke eenheidspartij, het congres ge wijd zien aan de eenheid der katho lieken op politiek gebied met op de achtergrond de monumentale figuur van dr. Schaepman. Het partijbestuur ging hiermede gaarne accoord, De eigen persoonlijkheid van het katholieke volksdeel eist naar het oor deel van Schaepman in dit land met zijn gemengde bevolking, met zijn merkwaardige historische ontwikkeling op het vlak van levensbeschouwing een eigen politieke partij der katholie ken. Een inzicht, dat zijn waarde voor deze tijd volop heeft behouden. De practyk heeft, aldus de waarnemend voorzitier, uitgewezen, dat een zo een drachtig mogelijk onderling samen gaan een der krachtigste bevorderaars is van een christelijke politiek. Nadat spr. gewezen had op de inlei dingen in de sectievergaderingen en daarbij gezegd had dat de representatie van de katholieke Nederlanders in de UNO en bij de Europese samenwerking voortreffelijk is, merkte hij op, dat de ze katholieken de erkentelijkheid ver dienen van ons volk en van het katho lieke volksdeel in het bijzonder, niet het minst voor hun arbeid op princi pieel gebied. Het zal de taak der Europese chris ten-democraten zijn voorwaarden te scheppen, dat Europa opnieuw een christelijk aanschijn en een christelijk innerlijk verwerven kan. Daarom is een krachtige eendracht der christen democraten noodzakelijk. Omwille van hun stootkracht en hun macht zijn hechte eenheidsorganisaties in de onder scheidene. Europese landen onontbeer lijke hulpmiddelen. Spanningen en critiek Hoe, vroeg spr. zich af, is de ontwik keling geweest na de oorlog in de ver houding der standen, der sociaal-cultu rele geledingen met name in ons katholieke volksdeel en wat waren de gevolgen daarvan op politiek terrein? De eerste na-oorlogse jaren gaven in het algemeen een beeld van sociaal- economische vrede, van onderling be grip, van een algemene sociale gestelte nis. Daartoe waren de omstandigheden, in het bijzonder ook de psychologische omstandigheden na de ellende van de oorlog, gunstig. In het politieke vlak, in de K.V.P., de volkspartij, blijkt men gaarne accoord te gaan met een beleid, dat in het bijzonder de sociale positie Vrijdagavond kort na zes uur heeft zich op de Haarlemmerweg, even buiten Amsterdam, ongeveer ter hoogte van het kruithuis, een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, dat de 56-jarige K. F. K. uit de hoofdstad het leven heeft gekost. De mede-inzittende dame van zijn volks wagen, de 49-jarige A. J., moest met een schedelbasisfractuur in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam worden op genomen. De volkswagen kwam uit de richting Haarlem en wilde een vrachtauto pas seren. Van Amsterdam uit naderde een Ford Zephyr, welke op hetzelfde ogen blik een andere vrachtwagen trachtte in te halen. Op de driebaans rijweg kwamen zodoende tegelijkertijd vier auto's te rijden, met het gevolg, dat de Op de snelweg Amsterdam—Haar lem ter hoogte van het Kruithuis bij Halfweg botsten door tot nu toe onbekende oorzaak twee per sonenauto's op elkaar. De gevol gen waren verschrikkelijk. De bestuurder van de Volkswagen overleed ter plaatse en veel ge wonden moesten worden wegge bracht. Ford en de volkswagen op elkaar in reden. Een hevige botsing ontwrichtte beide auto's. De voorzijde van de volks wagen werd totaal ingedeukt. De be stuurder K. uit Amsterdam zou na de aanrijding nog enige ogenblikken ge leefd hebben. Hij overleed echter ter plaatse. De chauffeur van de Ford, de 50-jarige kantooremployé D. B. uit Zaandam, moest evenals zijn passagier naar een ziekenhuis worden gebracht. Beiden waren licht gewond. Een der bij de aanrijding betrokken vrachtwagens werd door de volkswagen nog zodanig geraakt, dat zij onklaar raakte. De an dere vrachtautobestuurder heeft klaar blijkelijk niet gemerkt, wat er zich ach ter hem afspeelde. Hij is doorgereden. Zoals bekend leven reeds van vorige week Woensdag af in Voorthuizen twee gezinnen in de open lucht. Zij woonden in het horeca-bedrijf van de heer A van 't Hof aan de Lange Zuiderweg 17. Doordat de horeca-vergunning werd in getrokken kwamen de gezinnen op straat te staan. Allen verklaren dat buiten slapen in deze November-temperatuur verschrikkelijk is. De heer Van de Broek heeft reeds een flinke verkoudheid opgelopen. Mevr. Van Veen kreeg vorige week Woensdag teen zij uit de woning werd gezet, een hartaanval. Zij mag in de woning blij ven tot zij is hersteld. Vermoedelijk wordt er deze week weer een gezin uit dezelfde woning gezet. der economisch zwakkeren beoogde te versterken. Maar de lasten groeiden na enige jaren door de koude oorlog, door het Korea-conflict, de overheid eiste zware offers van de arbeiders, van de middenstand, van de werkgevers. De middengroepen raakten steeds meer in de knel. Ouden van dagen en grotere gezinnen waren in nood. Een golf van ontevredenheid kwam op, verkoeling in de sociale sfeer was een ernstig gevolg, spanningen bleven niet uit, het politieke beleid werd zwaar gecritiseerd. De waardering voor sociale eendracht en politieke eenheid scheen in te krimpen. Tot er een met onbelangrijke om mekeer kwam, allereerst in de so ciale sfeer een vernieuwd besef van de noodzaak van eendracht en on derlinge samenwerking, waarvan de gevolgen op het politieke vlak uiteraard niet uitbleven. De geeste lijke leider en leraar der katholie ken, Kardinaal de Jong. verhief zijn stem bij de herdenking van de we derinstelling der Hiërarchie in ons land en deze stem weerklonk te gunstiger tijd. De economische omstandigheden van ons land droegen er toe bij om de sfeer te verhelderen, een gelukkige omme keer in onze financieel-economische po sitie maakte het mogelijk én noodzake lijk op te komen voor verlichting der lasten, in 1951 door de overheid nood- gedwngen opgelegd; op te komen voor opheffing der consumptiebeperking, ver laging der belastingen, verbetering var. de positie der achtergebleven groeperin gen: ouden van dagen, middengroepen, grotere gezinnen; dit alles mede met het oog op het centrale politieke pro bleem: de werkgelegenheid. Het is de verdienste van het in het vorig jaar verschenen* rapport van de Commissie- Middengroepen der KVP, dat het een zeer belangrijke bijdrage op even ge documenteerde als spectaculaire wijze heeft geleverd tot de verwezenlijking van dit streven, waarbij in het practische politieke beleid onze Tweede Kamer fractie vóórgaat. De gedachte der samenwerking, der eendracht is in ons volksdeel groeiend, aldus merkte de waarne mend voorzitter van de K.V.P., de heer Ch. Matser, vanochtend in het vervolg van zijn openingsrede op het congres van de K.V.P. op. Het nadrukkelijke verzoek der K.V.P., gericht tot het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg, tot opstelling van een gezamenlijk sociaal-economisch pro gram der Katholieken, blijkt in de kringen der sociale organisaties een gunstige ontvangst te hebben gekre gen. De aansporingen tot eenheid van Paus en Bisschoppen hebben de ka tholieken niet onberoerd gelaten, heb ben hen zonder twijfel tot nadenken gestemd. Uit de aard der zaak zullen de samen werking en het contact der katholieke partij met het georganiseerde katholieke maatschappelijke leven zich niet moe- De Frankfortse advocaat Henry Or- mond heeft een bezwaar tegen de in hechtenisneming van de Nederlandse chauffeur De B. ingediend en tegelijker tijd medegedeeld, dat de familie van De B. een borgtocht van 5000 Mark wil be talen, indien het gerecht te Koblenz ontvluchting vreest. Er is nog geen be slissing naar aanleiding van deze stap van Ormond genomen. De B. is zoals bekend 24 October bij het afdalen van een helling bij Neustadt op een file auto's ingereden, waarbij zes personen de dood vonden. Niet vaak, menen wij, kan men zo oprecht dankbaar zijn voor het repor tagewerk van de gezamenlijke omroe pen als gisteravond. Twee reporters, Jan de Troye en Guus Weitzel, hebben op diverse ogenblikken van de avond en tenslotte bijkans anderhalf uur aan één stuk 'gesproken over de dichting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk. De wijze waarop zij dat gedaan hebben verdient eerlijke lof. Geen ogenblik hebben zij zich laten verleiden tot het gebruik van overbodige adjectieven. In rustige eenvoudige taal hebben zij het gehele Nederlandse volk in staat gesteld mee te leven met het werk van de Rijkswaterstaat en dat aan het slot van hun uitenzding zowel H. M. de Konin gin als minister Algera voor de micro foon wilden komen mag ook gelden als een bekroning voor hun arbeid, H. M. de Koningin aan boord van de Breezand sprak slechts een enkele zin. Ze was ken nelijk zeer bewogen. Minister Algera sprak iets uitvoeriger en ook zijn stem was niet vrij van ontroering toen hij na God dank te hebben gebracht ge waagde van zijn bewondering voor alle werkers van hoog tot laag. Met deze uitzending heeft de radio goed en ook technisch zeer knap werk gedaan. Het concert der scheepsfluiten, waarmee vier minuten voor twaalf de dichting van het gat begeleid werd, vormde daar in een hoogtepunt, dat men niet licht vergeten zal. Alb. W. ten beperken en ze hebben zich daar toe ook niet beperkt tot de sociaal- economische sector. Overleg en contact met de katholieke organisaties op veler lei terrein, zoals dat van de volksge zondheid, dat van onderwijs en cultuur, van volkswoningbouw en andere, zijn evenzeer gewenst. Niet-politieke grondslag Spr. ging vervolgens in op de rede van mr. Burger, de voorzitter der P.v. d.A.-fractie in de Tweede Kamer, bij de jongste algemene beschouwingen. Deze wees op het gevaar, dat z.i. voor de democratie is gelegen in een metho de van machtsvorming op niet-politieke grondslag, daarbij met name doelende op de Katholieke Volkspartij. Wat nu is deze niet-politieke grond slag van de K.V.P., aldus vroeg de heer Matser zich af. Hij wordt ge vormd door de zedelijke normen, ge legen in de natuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk Leergezag worden verklaard. Een grondslag, die door elke katholiek wordt aanvaard bij de bevordering van het algemeen wel zijn. hetgeen het doel ener politieke organisatie behoort te zijn en daarom ook het doel der K.V.P. is. Op deze grondslag is het Algemeen Staatkun dig Program der K.V.P. gebouwd, dat op zijn beurt weer de basis vormt van het werkprogram der Partij. Ik wil, aldus spr., overigens aan nemen, dat mr. Burger geen gevaar voor de democratie ziet in de strijd voor onze eigen principiële politieke desiderata en voor de bevordering van een chris telijke maatschappij, al zal hij niet on derschrijven, dat deze de beste waar borg is voor de democratie. Zeer vele politieke partijen hebben een bepaalde wereldbeschouwing tot grondslag. Uiteraard behoren de vragen op het ge bied der wereldbeschouwing niet tot de taak der politieke partijen, zij behoren thuis bü de kerken en bij het persoon lijk geweten. Maar de politiek en dus ook de politieke partijen kunnen zich niet losmaken van de wereldbeschou wing, omdat zeer vele politieke beslis singen tenslotte berusten op wereldbe schouwelijke grondslagen. Eigen politiek inzicht Zoals de Staat, die een christelijk be leid! voert, die een christelijke Staat ge noemd kan worden, een natuurlijke ge meenschap blijft, zo heeft en behoudt de katholieke partij een taak op natuurlijk terrein. En dat is niet het terrein der Kerk. Een katholieke partij heeftT dus geen godsdienstig of kerkelijk, maar uit haar aard een politiek karakter. Zij laat zich leiden door haar beginselen, zoals ook de KVP duidelijk demonstreert, maar zij handelt noch in opdracht, noch op aanwijzing van de Kerk, ebeh vol gens eigen politiek inzicht en geheel op eigen verantwoordelijkheid. En wanneer zij aldus handelt, geschiedt dit op grond van een zakelijk politiek inzicht, dat gebaseerd is en moet zijn op politieke ervaring en kennis dier staatkundige verhoudingen in het land. Op deze wijze verricht cfè Nederlandse Katholieke Par tij haar arbeid, zoals andere katholieke partijen dit elders eveneens doen. Op het gevaar af toch misverstaan te zullen worden in P.v.d.A.-kring, wil ik, aldus spr., hier bovendien stellen,, dat het alleen reeds omwille van grote gees telijke belangen in dit wat wereldbe schouwing betreft verdeelde land nood zakelijk kan zijn, cfat afgezien van bepaalde politieke punten van het pro gram, waarover meningsverschil kan be staan of bestaat, zoals dit in. elke poli tieke partij voorkomt elke katholiek de katholieke partij steunt. In clt vlak en uitsluitend in dit vlak ligt dan ook het woord dat door het Episcopaat als geestelijke leiding der Necfcrlandse katholieken enige malen is gesproken. Tenslotte heeft de waarnemend voor zitter met klem geprotesteerd tegen de onderdrukking der democratische vrij heden achter het IJzeren Gordijn. Wij protesteren tegen het grove onrecht aan kardinaal Stepinac, kardinaal Minds- zenty en laatstelijk karclnaai Wyszinski aangedaan. De programmaleiders van „Negen heit de Klok" hebben er een hekel aan, om al te lang op een succes door te borduren. Elk nieuw seizoen durft men het aan om de Klok gron dig te verbouwen. Maar enkele on derdelen zijn in het gebruik zo duurzaam gebleken, dat men er niet van af heeft kunnen stappen. De Klokkenisten moeten het niet wagen, om Jantje te verbannen. Jantje is een bijdehandje met een heel lief stemmetje, die in elke Klok een vergeefse strijd voert, om aan het klokje van gehoorzaamheid te ontsnappen. Zijn opkomen gaat altijd met ge giechel in de zaal gepaard, want Jantje is een stevige veertiger, die het tijdperk van een volbehaarde schedel reeds lang achter zich heeft gelaten. „We hadden voor een schetsje een kinderstemmetje no dig. Ik probeerde het eens met een kopstemmetje en het ging. Het publiek vond het leuk en dan houden we er niet meer mee op", constateert Alexander Pola, die dezer dagen juist twee platen heeft opgenomen, waarin hij de kinder stem van „Teil me a story" en „Den nis the manace" vertolkt. In de studio heet hij sindsdien het broertje van He leentje (van de Speeltuin) of Neerlands Oud ste Wonderkind. Dat kinderstem metje heeft Alexander Pola in korte tijd meer faam be zorgd dan vele jaren hard wer ken op toneel en bij de radio. Het lot is grillig. Het publiek wil Kruimeltje of Jantje of hoe hij in de toekomst mag komen te heten en Alexan der Pola denkt van Dinsdag tot Vrijdag er ern stig over na, hoe hij weer leuk kan zijn. „Leuk zijn is een ernstig vak. Eerst moet je diep nadenken om iets te vinden. Dan moet je er anderen van over tuigen, dat het leuk is. En als zij het leuk gaan vinden, is net voor jou de aardigheid er af". Dat is een wat sombere uitlating, maar alle komie ken hebben in de omgang iets van Paljas. Godfried Bomans, die reeds lang de theorie staande houdt, dat alle leuke mensen in Haarlem zijn gebo ren of minstens door de Spaarnestad geïnspireerd, kan in het feit, dat Alexander Pola in Haarlem geboren is (in 1914), een nieuwe bevestiging van zijn hypothese vinden. Na drie jaren verhuisde de familie naar Den Haag, waar de jonge Alexander de geijkte weg van alle zonen uit le raarsgezinnen volgde. Hij liep het gymnasium af en legde zich reeds ijverig toe op het toneel spelen. Zijn vader, leraar Duits, zag meer toekomst in de rechten en stuurde hem naar Leiden. Daar kwam de bekende crisis, welke wij reeds in het leven van zovele radiomensen hebben aangetroffen. Toneel of balie. Alexander Pola maakte het zich ge makkelijk. Hij studeerde niet, ging te vroeg op voor z'n candidaats en zak te. In 1934 stond hij bij Cor v. d. Lugt Melsert's Rotterdams Hofstadtoneel op de planken in heel kleine rolletjes. Zoals gebruikelijk voor jonge spelers kreeg hij oude mannenrollen. Toen v. d. Lugt naar Amsterdam vertrok ging hij over naar Verbeek's Resi dentietoneel en kreeg daar grotere rollen. De mobilisatie zette een punt achter het toneelspelen. Als tweede luitenant en later als eerste luite nant infanterie diende hij in zijn woonplaats Den Haag en moest vrij spoedig na de bezetting, toen de jo denvervolgingen begonnen, onder duiken. In 1945 vinden wij hem terug in Parijs als verbindingsofficier voor de repatriëring bij de Nederlandse Missie. Na een half jaar trok hij het uniform met een zucht van verlich ting uit en meldde zich weer bij Ver beek. F 1 „Ik heb een half jaar op rollen ge wacht. toen kwam Perquin langs die me voor de radio vroeg. Ik zei direct ja". Perquin (niet de pastoor) had een goede neus voor medewerkers. Hij wist ook Jan de Cler voor de K.R.O. te winnen en zette een volle dig nieuw team aan het werk in de amusementsafdeling. Het nieuwe kop pel wist één ding zeker: hun pro gramma moest geen bonte trein wor den, maar Echt Radio. Zij startten met een van de wildste en meest amusante hoorspelen, die men ooit over de radio gehoord heeft; de avon turen van Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen. Eind Januari 1947 werd „Negen heit de Klok" geboren. Het bekende BBC-programma „Much binding in the Marsh" stond als peet aan de wieg en inspireerde Jan de Cler tot de slotmelodie. „Dit was Negen heit de klok", waaruit weer de openingsmelodie werd geboren. Ondanks op- en neergang is de Klok „radio" gebleven. De toeschouwers in de zaal zijn als de brandweerman tussen de coulissen, zij hebben al hun fantasie nodig om de Klok, zoals ze die door de luidspreker gewend zijn, te herkennen. Vroeger deed Alexan der Pola voor zijn crosstalk als Dip en Dop met Jan de Cler. nog een snor voor. Nu is al leen de snor van Jan de Cler nog echt. Goede ideeën en goede teksten komen maar spaarzaam bin nen en daarom is het tweeman schap genood zaakt nagenoeg alles te her schrijven. „Lied jes, teksten en grappen worden al pratende en koffiedrinkend geboren. Meest al op het laatste moment". De krant is de bron voor politieke grapjes, waarin de K.R.O. zeer gedurfd is. „Maar de goede dingen gebeuren altijd als we op va- cantie zijn". Voor hij bij de Alexander Pola geen" letter op papier gezet, doch nu produceert hij zelf regelmatig tek sten en liedjes. „Ik schrijf alleen als het moet en klop mezelf op de schouder als ik zie hoe het jelukt is Hij is de meest vaste van de losse medewerkers van de K.R.O. en heeft drie maanden een eigen cabaretgezel schap gehad. „Ik ben nog steeds aan het sparen om er nog eens mee te oe- ginnen". Buiten de radio trekt hl) met Jan de Cler en enige andere cabaretiers het land door in gezel schap van een reisbedje, waarop hij als Jantje te ruste wordt gelegd, „ik ben zogezegd een apparatenkomiek Hii heeft geen plannen voor het to- neel zolang het toneel geen plannen heeft net hem. Met Max Tailleur heeft hij enige tijd „Dr. Stieglitz" ge speeld, maar hij geeft er steeds meer de voorkeur aan om zijn eigen me ning te zeggen. De Klok heeft dit jaar wat moeite om op gang te komen. Zaterdag j-1* was het de 200ste. „Waar zullen we zitten als de duizendste uitgezonden wordt", vraagt Alexander Pola zich met bezorgdheid af. „Het stemmetje" doet 't voor de radio best. Maar of bet bij de televisie ook zulk een lang leven beschoren is? Merkwaardiger wijs is de grootste bekendheid juist gekomen, toen Jantje ook in het tele visie-programma van „Beurzen Open, Dijken Dicht" verscheen. Menig reis gezelschap heeft in de zomermaanden onder leiding gestaan van een kleine, tamelijk gezette en zeer snedige mijn heer Pola, die er wel voor waakte, om enig ander geluid dan zijn nor male stem te laten horen. „Dat is mijn beste incognito. Reisleider spe len is mijn hobby". Het is hem op het oog niet aan te zien, dat hij medewerkt aan het meest veeleisende en uitputtende bedrijf dat er te vinden is: radioamusement. Bijna hadden wij geloofd dat het hem geen moeite kost. Totdat wij aan zijn nagels de sporen van veel ner veuze inspanning zagen. „Ik heb heel wat keren wij zijn gewone mannetjes gezongen. Het ver velende is dat ik het ook ben", be sluit Alexander Pola. radio kwam, had

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3