Er mocht aan het grote werk geen smet kleven Wilde water bedwongen Nederlands „pocketbook"-fonds in opbouw Een aantal titels in Prisma-reeks Humoristen in de meerderheid Geen reden tot jaloezie Redelijke afvloeiing of moeten zij zichzelf liquideren? Luchtige expositie vertrokken LITERAIRE KRONIEK Wij allen van het demi-siècle zijn in onze levenstijd wel met zoveel tragediën geconfronteerd, dat het niet zo heel veel indruk meer maakt als wij vaststellen, dat een typisch Ne derlands treurspel zijn hoogtepunt en zijn einde nadert: de ontbin ding der Zuiderzee-gemeenschap, de ondergang van het Flevische tolk. De Februari-ramp heeft het proces nog even gestagneerd, blaar toch mag men aannemen, dat reeds over vijf jaar de oude kom van de Zuiderzee en daarmee het grootste en beste deel van het water, als gevolg van verdere inpoldering voor het vissersbedrijf Verloren is gegaan. Er zijn reeds tekenen van chaos en paniek. De hog altijd talrijke vloot van zeil- en motorschepen wordt op steeds kleiner bestek samengedreven. Men verdringt elkaar op de visgron den, met weinig eerbied voor andermans goed. De bepalingen worden overtreden, verboden water regelmatig bevist, zodat de kantonge rechten overvol zitten. En om bij steeds minder lonend bedrijf toch aan zijn trek te komen, is onverantwoordelijk de jonge vis wegge vangen en vernield en als nest aan wal gebracht, bestemd voor eendenvoer of voor de vismeelfabrieken. Dit wreekt zich vooral op de snoekbaarsstand, bedoeld om in het winterseizoen, na beëindiging van de palingteelt, de aanvullende visserij te vormen. Er wordt dan ook zo goed als geen snoekbaars gevangen, de schepen blijven binnen en tal van vissers moeten een heenkomen zoeken, naar de DUW, ergens op een fabriek of bij de werkzaamheden in Zeeland. Intussen is Vrijdagavond in Volendam de eerste „liquidatie-bijeenkomst" ge houden, waar aan de vissersgemeenschap de vraag is voorgelegd op welke voorwaarden zij de vloot prijs wil geven. Het begin van het dramatisch einde. GODS LINKERHAND van William E. Barrett Deze bon invullen PRISMA Geen hulp verleend bij verdrinking Geldboete voor drie Enkhuizers „Damme" vliegt Nederl. producten door de V.S. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 PAGTNA 5 Het lot van de Flevische vissers Soortgelijke vergaderingen zullen ook Worden belegd in de andere vissers plaatsen, die door de inpoldering in de naaste toekomst hun bëlekenis verlie zen: Elburg, Harderwijk, Bunschoten, Hoorn, om de voornaamste te noemen. Zij gaan uit van de officieel in het le ven geroepen Commissie tot beperking der vergunningen, die wil trachten de vloten uit te dunnen tegen de tijd dat de IJsselmeervisserij zich uiteinde lijk en definitief zal hebben terugge trokken op wat haar aan viswater blijft: Van de lijn EnkhuizenKampen tot aan de Afsluitdijk. Over het aantal vissers, dat hier zijn brood zal kunnen verdie nen, lopen de schattingen uiteen. De bio loog dr. Havinga meent de helft van het huidig aantal, maar de vissers zélf reke nen met hoogstens één derde, omdat de beste visgronden verloren zullen zijn. De grote meerderheid der mensen, die thans nog vissen, zal dus in enkele ja ren tijds moeten afvloeien en men be schouwt het als ideaal, dat het zoveel mogelijk vrijwillig geschiedt. Daarom Wordt er op aangedrongen, dat de rege ring de voorwaarden, waarop men zijn Vergunning en daarmee zijn bedrijf prijs 8eeft, redelijk zal maken. Eigenlijk herhaalt zich de geschie denis, 0f juister gezegd: voltrekt zich io??s eerst hel vonnis, dat reeds in 1932, bij de afsluiting der Zuiderzee, over de Flevische vissers werd uitge sproken. Want tegen de verwachting in zou zich in het afgesloten water een visstand ontwikkelen, aal en daar naast snoekbaars, die het mogelijk maakte een bloeiend bedrijf te con tinueren, onveranderd het beeld van voorheen in de havens en aan de los- wal Wel verminderde in twintig jaar tijds het aantal vergunningen met 35 pet., maar hiertegenover staat, dat de vangcapaciteit van de IJsselmeervloot vergeleken met 1934 aanmerkelijk is vergroot, voornamelijk door de mo torisering. De inpoldering van de Noord-Oostpolder heeft vooral Vollen- hove getroffen; in stilte is zijn vloot practisch geliquideerd en de vissers gemeenschap verpauperd, een wel geveegd. Dat Zondagnachtverbod is een kool, die Urk Volendam heeft gestoofd, want helaas, het eigenbelang kruist al tijd weer de samenwerking, die meer dan ooit voor de vissers geboden is. Zoals thans Lemmer de Urkers be schuldigt van het uitmoorden der jonge snoekbaars met hun veel te sterke schepen. Alles niets nieuws voor wie de geschiedenis der Zuiderzee kent: het zeer triest verloop, dat thans de vis- sersbevolkmg van Zuid- en Westwal bij het vorderen van het inpolderings- werk dreigend voor ogen staat. Har derwijk, Bunschoten en Volendam ■willen het lot van Vollenhove niet Helen Zii wensen hun aandeel in het vfswateL dat straks blijft. En voor hen die moeten afvloeien, vragen zij een redelijke behandeling. Karn moet behouden blijven Vooral Volendam, ook al ligt straks de polder tussen de haven en ginds water bij Enkhuizen, wil de kern van zijn vloot behouden en daarmee Qe sfeer van vissersdorp. De vloot telt nog altijd een honderdtal schepen, die met wisselend succes het aalseizoen beëin digd hebben. Voor de hoekwantvissers is dit gunstig geweest, voor de kuil- vissers beduidend minder, terwijl voor de motorkorders de beperkende bepa ling van het Zondagnachtverbod op nieuw fnuikend is gebleken. Dit ver bod, waarbij de schepen pas 's Maan dagsmiddags vier uur uit mogen varen, in plaats van 12 uur 's nachts, berooft hen van de beste tijd; zij vinden het water door de zeilvloot letterlijk schoon- doodvissen door schepen van de West- wal, van de jonge steur voor de IJssel- mond, in vijftiende en zestiende eeuw. de strijd tussen het staande en het gaande net, altijd opnieuw, het hevigst wellicht in het begin dezer eeuw, bij de verschijning van de wonderkuii. Toen de beslissing aan de orde was over de wet tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, werd telkens weer betoogd, dat aan dit grote werk geen smet mocht kle ven. Zij, die in hun bestaan wer den getroffen, zou men helpen en schadeloos stellen. Maar de Zui- derzeesteunwet, die hierin zou voorzien, was weinig meer dan armenzorg, m letter en geest er op gericht zo gauw en vooral zo goed koop mogelijk van de mensen af te komen. De normen van deze wet, die nog altijd onveranderd gelden, zijn in twintig jaar tijds volkomen ver ouderd en voor de natie een schan de De situatie, waarin de wet voor zag, zal eigenlijk eerst thans, wan neer binnen afzienbare tvid de Zuidelijke polders zijn u0"00^' feite aanwezig zijn. Daarom vraagt men voor de vissers. die de eerstvolgende jaren zullen mo alle tegenslagen, die ons deel zgn ge worden, vordert het gestadig, de plan nen worden uitgevoerd en de millioe- nen, die dit vraagt, komen prompt ter beschikking. Het beeld aan de keerzij daarentegen is louter negatief. Hier ontbreekt elk plan of systeem en iedere orde. De mensen, wier bestaan op het spel staat, weten nog altijd niet waar zjj aan toe zullen raken. Zij hebben officieel geen enkel recht. Men zou ze het liefst allen kwijt willen, maar zon der dat het een cent kost. Toch zal een deel van de nog 850 schepen tellende IJsselmeervloot ook na de beëindiging van het droogleggingswerk een taak behouden. Maar niemand kan vertellen hoeveel er dat zullen zijn. Waarom, zo vraagt men zich af, be reidt men zich niet voor op de uiteinde lijke situatie, zoals die reeds over een jaar of vijf althans wat de visserij be treft, bereikt zal zijn. Waarom is er geen onderzoek mogelijk naar de kansen der visserij in het definitieve IJsselmeer. Met als resultaat een project, een welvaarts- FRED THOMAS Tot de beperkende bepalingen, waarmee indirect de liquidatie van het vissersbedrijf in de hand wordt gewerkt, behoort het ver bod voor motorkorders, om vóór 's Maandagsmiddags vier uur ter visserij te gaan. Op de foto's bo ven en links de aalkor, eens sym bool van welvaart, nu een banier van zorg en misère. afvloeien, eenzelfde regeling als in 1932. Een uitkering van f 40. per week, zonder enigerlei aftrek, wordt onder de gegeven omstan digheden het minimum geacht. Ver der een credietregeling voor de om vorming van het bedrijf en toeslag voor herscholing en opleiding va.', de jeugd. Het is in het verleden maar al te vaak als grievend on dervonden, dat een visser aan de wal voor niets beters in staat werd geacht dan voor stationskruier, brugwachter of corveeër. Een test van jonge visserlui, onlangs in El- burg afgenomen op initiatief van de belanghebbenden zelf, heeft deze opvatting gelogenstraft. Zoals trou wens het groot aantal intellectue len, zowel geestelijken als leken, waar Volendam op wijzen kan. Door het systeem van vergunnin gen en credieten, haar medewer king tot het verbouwen van sche pen en omvorming van het bedrijf in de jaren na 1932, is de Staat mede verantwoordelijk voor de si tuatie van het ogenblik en voor het lot van de vissers, die van het wa ter moeten verdwijnen. Elk plan of systeem ontbreekt Telkens echter moet men constateren, dat de blinkende medaille waarmee de natie de Borst siert: het grootse werk der drooglegging van de vroe gere Zuiderzee, een weinig fraaie keer zijde heeft van afbraak en ontluiste ring, zo niet van ernstig onrecht. Geen geldelijke offers zjjn te groot geacht, van het begin af en nog altijd opnieuw, om dit nationale project te verwezen lijken. Ondanks alle verarming en plan, waar de afvloeiing der mensen zich naar richten kan. En waarom laat men de onzekerheid voortduren over het lot van hen, voor wie geleidelijk aan en zeker na een bepaalde datum, geen plaats meer zal zijn. Natuurlijk, het is de voordeligste manier om rechtstreekse maatregelen achterwege te laten en het geval zichzelf te doen oplossen letter lijk wegzieken, doordat het voor groep na groep van vissers steeds moeilijker wordt gemaakt zich te handhaven. Zo teren de bedrijven in en begint de ver paupering, zoals men dat in Vollenhove heeft kunnen zien, de tragische onder gang van een gemeenschap, die zich tot gerief van de Overheid, daarbij heel stil heeft gehouden. Geen smet mocht aan dit werk kle ven! Welnu, waarom biedt men deze mensen dan geen royale oplossing, zo dat niemand het gevoel heeft de dupe te zijn geworden. Het betreft hier een volksdeel, dat met zijn tradities be hoort tot het merg der natie, een trots en stoer en oer-Nederlands bedrijf, dat van eeuwen her in vrijheid en zelf standigheid is uitgeoefend. Hier schui len krachten in, die ons volk niet mis sen kan. Wat heeft Volendam niet bij gedragen aan de activiteit van het Katholieke leven, alleen reeds met zijn record aantal roepingen, met zijn zonen en dochteren overal in de mis sie. In deze gemeenschappen leeft nog een geest, die juist voor onze tijd be houden moet blijven, hier hecht men nog aan waarden, die elders helaas ver loren zijn gegaan. Waarom komt men dan niet met een weldoordacht plan om van de Flevische wereld te redden zoveel het kan, in plaats van haar, het liefst geruisloos, te laten liquideren. EEN BOEK ALS DITVERSCHIJNT SLECHTS HOOGST ZELDEN en wordt dan voor wie het bemachtigt een bezit van grote, blijvende waarde. maakte een diepe indruk op de Katholieken, niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en Denemarken. Avontuur - Romantiek - Liefde - Misdaad - Hartstocht - Geloof - Vrees - Gevaar vormen de bodem, waaruit dit van een intense spanning geladen boek zijn sappen trekt. Laat dit betoverende boek V niet ontgaan, maar bestel 't vandaag nog, als U wilt voor de winkelprijs van 6.25, maar 't voordeligst ml. voor slechts f2.50!) door lid te worden van HET THIJMFONDS, het eerste, het grootste en het goedkoopste Nederlandse boekenfonds voor Katholieken. Géén inschrijfgeld. - Enige verplichting: minstens 1 jaar lid blijven en in dat jaar zes boeken afnemen f2,50 per stuk. Ook betaalbaar met f 1)25 p. mnd. Prospectus gratis op aanvraag. INVULLEN IN BLOKLETTERS BON Naam: Plaats: wenst lid te worden van „Het Thijmfonds" tegen betaling van fl.25 per maand f2.50 per boek f15— per jaar betaling geschiedt: per postgiro no. 268700, per kwitantie, verhoogd met incassokosten. Niet verlangde s.v.p. doorhalen. Handtekening: en verzenden in ongefrankeerde enveloppe met op de adreszijde: Machtiging no. 1557, Den Haag. Aanmelding kan ook geschieden per brief of briefkaart. (Vervolg van pag. 1) Er zit een geweldige regie achter dit werk. Buitenlandse waarnemers uiten er hun grootste bewondering over. Als men zich realiseert wat er aan voorbe reidingen aan berekeningen en aan la boratoriumproeven voorafgegaan moet zijn om dat verschrikkelijk grote cais son in nauwelijks een kwartier tijds precies op zijn plaats te varen en het daar te laten zinken, waar het moet lig gen om zelfs de hoogste en wildste vloe den te doorstaan, wordt men stil van bewondering voor het vernuft, de moed en het talent van de ingenieurs die dit stoute stuk hebben uitgehaald. Je beseft eerst dan goed, hoe groot de teleurstelling moet zijn geweest, toen de dichting in de laatste week van Augustus mislukte en hoe groot de vreugde is nu de afgrendeling is gelukt. Honderdduizenden mensen hebben overal in het land aan de radio gewaakt en meegeleefd met hetgeen bij Ouwer- kerk gebeurde. Vanmorgen vroeg wap perde in alle grote steden, die wij op onze weg van Ouwerkerk terug naar Amsterdam passeerden, de driekleur trots in de wind. Terecht. Want dit is een dag van nationale trots. Opnieuw zijn wij meester geworden over het wa ter, dat ons op een rampzalig mom™ met drieste kracht en wreed geweld overrompelde. j :ii«~ +r»f Koeliiif «stil- De IJsselmeervloot, thans nog meer dan 850 schepen uit alle ha vens, zal tot de helft en misschien wel een derde worden ingekrom pen, wil zij oo het stuk IJssel meer, dat uiteindelijk overblijft, nog een bestaan vinden. De grote houten botters zullen in elk geval de langste tijd hebben gediend. nwïllekeurig zal onze kroniek van vandaag het karakter van een opsom ming krijgen. Want het gaat ons nu eens niet om een boek, maar om een reeks en om wat daarin voor een breedgedacht publiek zoal versche nen is aan waardevols. Deze reeks is voor ons land van alle reeksen, die het motto goed en goedkoop" in practijk brengen, wat haar vormgeving betreft wel het meest letterlijk op het voorbeeld van het Amerikaanse „pocketbook geïnspireerd. Zij is thans nauwelijks een vaar jaar oud, deze Prismareeks, maar haar titellijst heeft reeds de omvang en veelzijdigheid va.n een eerbied waardig fonds. Laat ons meteen maar met de omschrijvende opsomming be ginnen. Ngaio Marsh; het Amerikaanse „boy- meets-gnT'-verhaal „Heren van zeven tien" van Booth Tarkington, een roman over de problemen van de rijpere jeugd; het dwaas-humoristische „De hemel mijn beloning" van de grote Thornton Wil der, en het idem dito verhaal van het Sovjet-schrijverspaar Ilf Petrow van een kwart eeuw geleden: „De twaalf stoelen". Ilf Petrow vertellen ons hoe 'n „kapitalistische" vrouw haar dia manten in een stoelzitting verborg, zulks uit angst voor inbeslagneming. Na haar dood doet zich het probleem voor, dat er twaalf dezelfde stoelen zijn, die on geveer over heel Rusland verspreid zijn. Eén ervan bevat de schat. De jacht op deze twaalf stoelen bood het schrijvers paar grappige stof te over. Dan is daar nog „Het geval van de reizende jongen", een thriller van de Schot Michael Innes; voorts „Katja in rok", de roman van een geëmancipeerd meisje, door de Zweed Hjalmar Berg man, en tenslotte „Moord in de jungle" van de R.A.F.-man Michael Hastings. Van de populaire Bruce Marshall ver schenen in de Prismareeks o.a. „De wer kers van het elfde uur" en „Rode Donau". Bijzondere aandacht verdienen de twee romans van Joseph Roth: „Tarabash" en „Job". Roth was een van de velen, die in 1933 uit Duitsland moesten vluchten. Door zijn afkomst was hij verbonden zowel aan de Joodse als aan de Slavi sche volkstraditie; zijn dierbaar geboor teland was de oude monarchie Oosten- rijk-Hongarije. In Amsterdam en Parijs heeft deze trieste emigrant zijn mooiste boeken geschreven, boordevol weemoed. Nico Rost vertaalde bovengenoemde ro mans van Joseph Roth in het Neder lands. Nog één buitenlander moet hier ge noemd worden: de jonge Amerikaan Al- bert Maltz met zijn werkelijk zeer goede oorlogsroman uit 1945; „Vuur in de nacht" („The Cross and the Arrow"). tot virtuoos), willen wij tot besluit stil staan bij een viertal boekjes, waarin de poëzie een mooie kans krijgt bij ae menigte geliefd te worden. Van het Prisma-deeltje „Nederlandse nonsens op rijm" werd hier in vroeger dagen reeds de lof gezongen. Daarom zij het vandaag slechts gememoreerd; even als de uitgave van „De Psalmen" m een nieuwe berijming van Gabriel Smit. In een bundel van 350 bladzijden zijn van Guido Gezelle de voornaamste „Ge- Allereerst Charles Dickens, de klas sieke Engelse ver teller, van wie de Prismareeks bezig is de complete wer ken te brengen. Na Olivier Twist, de Pickwickclub, Ni- colaas Nickleby, Martin Chuzzlewit David Copperfield en Kleine Dorrit zijn thans toevalli gerwijs kort na elkaar het eerste en het laatste verbeeldingswerk van Dickens uitgekomen. In 1833 debuteerde Dickens met de „Schetsen van Boz vingeroefe ningen om zo te zeggen, maar reeds te kenend en eigenlijk onmisbaar voor goed begrip van de humorist wiens carriere eindigde met het posthuum verschenen, onvoltooid gebleven meesterwerk „Het geheim van Edwin Drood" (1870). Ches terton, die over Dickens een boekje schreef dat ook als Prisma-deeltje is verschenen, merkt naar aanleiding van deze „Unvollendete" op, dat Dickens hierin „als een tovenaar" afscheid neemt van de mensheid. Er waren veel „Dic- kensen" in deze mens: een knappe Dickens, een vlijtige Dickens, een so ciaal-voelende Dickens, maar deze „to venaar" was de grootste. Terwijl Dickens stierf werkte aan de andere zijde van Europa Dostojewski in koortsachtig tempo aan zijn grote roman „Demonen". Van humoristische karakterschetsen is hier geen sprake meer. Bij Dostojewski staat de moderne romankunst in vroege bloei. De zielkunde werpt flitsen licht in onvermoede duisternissen. Het mid delpunt van de kolkende wereld van .Demonen" is Stawrogin, de mens, die spelenderwijs het leven rondom zich vernietigt. Dr. Hans Leerink vertaalde Demonen" onverkort uit het Russisch èn in de Prismareeks verscheen er een niet genoeg te waarderen uitgave van; in twee delen. Verder doordringend in de moderne internationale romanliteratuur, komen wij bij R. L. Stevenson, de Schotse glo betrotter, wiens levensdagen in 1894 eindigden op een eiland in de Stille Zuidzee, waar de bevolking hem tot een soort stamhoofd had uitgeroepen. Zijn innerlijke onrust transponeerde hij op een onvolprezen wijze in de avonturen roman „Treasure Island", in een ver taling van Yge Foppema verschenen on der de titel „Schateiland". Geen romancier, maar niettemin een getuigend avonturier, was de man die de Britse Zuidpoolexpeditie van 1910-1913 leidde: kapitein Scott. H. G. Ponting, die als fotograaf de expeditie meemaak te, heeft er naderhand verslag van uit gebracht en het loont de moeite dit verslag thans eens te herlezen in het Prismaboekje „Het eeuwige ijs". Nu even terug naar „good old Eng land", waar Mary Webb (1881-1927) haar „Precious Bane" („Kostbaar Gif") schreef. Niet ten onrechte wordt Mary Webb vaak vergeleken met haar land genote Emily Brontë. Ook haar ogen schijnlijk zo huiselijke wereld is ver vuld van ongebreidelde natuurkrachten. De mensen leven er in de ban van oer- mysteries. De dichter J. C. Bloem vertaalde dit beurtelings liefelijk en onheilspellend verbeeldingswerk. Enkele titels in het pure ontspannings genre zijn de detectiveroman „Moord in de lift" van de Nieuwzeelandse Miss Nederlanders n nu enkele Nederlanders. Voorop de Amsterdamse schoolmeester Theo Thijssen, die in onze boeken kast een ereplaatsje verdient als subtiel beschrijver van de kinderziel. Wij be spraken hier indertijd reeds van hem „Kees de jongen" en „Het taaie onge rief". Zijn meesterwerkje „Het grijze kind" is thans gelukkig ook in de Pris mareeks verschenen. En dan de „Camera Obscura", Nicolaas Beets, alias Hilde- brand, is dit jaar precies vijftig jaar dood. Dat wil o.a. zeggen, dat er ten aanzien van de uitgave van zijn werk geen auteursrechten meer bestaan. Met alle respect voor de Prismareeks, hopen wij toch, dat het Nederlandse publiek de naam van Erven Bohn te Haarlem ■niet zal vergeten; want het is deze uit gever geweest, die de Camera Obscura jaar in jaar uit in allerlei edities op de markt heeft gebracht; in luxe uitgave en volksuitgave, met tekeningen van Jo Spier, en zonder tekeningen, in groot formaat en zakformaat. Hier bestond, sinds in 1839 de Camera Obscura het licht zag, een eerbiedwaardige persoon lijke relatie tussen boekschrijver en boekbezorger, dewelke zich niet zonder blikken en blozen ongedaan laat maken, ook al zijn er geen officiële auteurs rechten meer van kracht De Muze En passant aandacht vragend voor het juwelige opstellenboekje van de compo nist Hendrik Andriessen „Over muziek" (Van Bach tot draaiorgel, van luisteraar dichten" bijeengebracht; ingeleid en ge annoteerd door E. J. M. Laudy-Arnolds. Ons laatste Prismaboekje heet „Bal laden en Refreinen", zijnde een bundel zingende gedichten, in het boertige, het amoureuze en het kortweg metaphysi- sche; bijeengebracht uit de bundels der erkende poëzie en de achterbuurten waar het straatlied bloeit; verslaggeven de van zeven eeuwen dorst en minne pijn, van opzienbarende moorden en misgeboorten, van geluk en ongeluk, ontroerend en genoeglijk om te lezen in een- en tweezaamheid, alsook in grote gezelschappen. Samensteller en inleider van dit kostelijke bundeltje (275 com pact bedrukte pagina's) is de dichter C. Buddingh. Bovenstaande titellijst overziende, komt men tot de conclusie dat hier in derdaad een belangwekkend fonds voor het lezerspubliek met een krappe beurs in opbouw is; een Dankdienst Vanavond acht uur zal in de Grote Kerk te Zierikzee een interkerkelijke dankdienst worden gehouden, waarin predikanten, een officier van het Leger des Heils en een priester een kort woorci zullen spreken. De N.C.R.V. zal van deze dankdienst opnamen maken, die Zondagmorgen van plm. 11.3012.15 uur zullen worden uitgezonden. Boom voor Schouwen en Duiveland De propaganda-commissie van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland verzoekt ons het volgende mede te de len,! „De laatste strijd bij Ouwerkerk is gestreden. Na ontzaglijke grote moei lijkheden, tegenslagen en teleurstellin gen is het beruchte gat gesloten. Thans komt men na droogmaking voor nieu we problemen te staan; verbindingen, herverkaveling, wederopbouw, etc. Ook is er het probleem van de herbeplan ting van het eiland. Schouwen en Dui veland móet herbeplant worden en dit kan, wanneer het gehele Nederlandse volk hieraan mede werkt. Wij doen gaarne en met klem een beroep op het Nederlandse volk hieraan te willen mee werken en een ..boom" op Schouwen en Duiveland te planten hetgeen mogelijk is door een bijdrage van f 2.50 voor e-ke boom, welke men wenst te doen plan ten, te storten op girorekening van de .Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland nr. 1483 of over te schrijven bij de plaatselijke banken te Zierikzee of boe renleenbanken op het eiland. De kantonrechter te Hoorn heeft de drie Enkhuizers, die geen poging heb ben gedaan hun vriend J. de V. te red den, toen deze te water was geraakt, veroordeeld tot ieder f 75 boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van onze verslaggever) De Amerikaanse tour, die de over winnaar van de handicapwedstrijd in de Christchurch-race, de KLM Liftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme," vannacht is begonnen, wordt al onmiddellijk door kruist door een commercieel tripje naar Kopenhagen, dat de bedoeling van de ze goodwilltocht aardig accentueert. In de Deense hoofdstad liggen drie enorme tandwielen en een scheepsas te wachten op vervoer naar een schip, dat met ave rij in de Laurents-baai in Canada dreigt in te vriezen als de nieuwe onderdelen, een vrachtje van zeven ton, niet tijdig arriveren. Na de terugkeer uit Kopen hagen vertrok de „Damme" vannacht om twee uur met gezagvoerder Han Kooper op de bok voor zijn tocht door de V.S. In de cabine van het grote vrachtvliegtuig is een expositie inge richt van een aantal Nederlandse pro ducten, terwijl voorts enkele voordelen van het vrachtvervoer door de lucht in beeld zijn gebracht. Foto's uit de Christchurch-race en producten van Ne derlandse bloemenkwekerijen geven de ze goed verzorgde vliegende tentoonstel ling een prettig, luchtig karakter. De „Damme" zal zijn „poorten" achtereen volgens openen in Philadelphia, Rich mond, Cleveland, DOrtoit, Chicago en New York. De burgemeesters van deze steden zullen ter gelegenheid daarvan officieel een „friendship-day" afkondi gen en bovendien zelf verrast worden met geschenken van collega's van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven. (Vervolg van pag. 1) Officieel ontvangt een Kamerlid thans f7000.— per jaar en bo vendien een abonnement op de N.S. zodat hij met de trein althans vrij reizen heeft. Wil evenwel een Kamerlid zijn werk goed doen, dan moet hij niet alleen vele dagen in Den Haag verblij ven, (Kamerzittingen. fractiebijeen komsten, commissie-vergaderingen, maar hij moet ook talloze malen het land in om plaatselijke situaties te be studeren, politieke voorlichting te ge ven enz. Vaak houdt hij er bovendien een administratieve kracht op na. die hem bij zijn parlementair werk terzijde Alle kosten, die hieraan zijn verbon den moet hij zelf betalen. Officieel houdt de belasting rekening met een noodza kelijk onkostencijfer van plm. f 3000. per jaar. Op deze wijze blijft er dus voor zijn eigen gebruik-ongeveer f 4000.— per jaar, oftewel f 80.per week over. Wanneer we nu stellen, dat naast de schadeloosstelling een Kamerlid geen kinderbijslag ontvangt en ook overigens niet onder een van de sociale verzeke ringswetten valt, dan mogen we rustig aannemen, dat zijn netto-inkomen verre blijft achter dat, hetwelk een vakbe kwaam arbeider krijgt, wanneer hij bij zijn geldloon optelt het onzichtbare in komen in de vorm van zijn aanspraken op sociale wetten. Toch is de arbeid van een Volksver tegenwoordiger zo belangrijk en zo ver antwoordelijk. dat we rustig mogen zeggen, dat slechts weinige mensen de capaciteiten bezitten om deze verant woordelijke post te bekleden. Wanneer hij ze wel bezit, kan hij in het vrije bedrijfsleven zeker een functie bekle den, die hem een inkomen garandeert, ver uitgaande boven de vergoeding die hij thans als Kamerlid incasseert. Boven dien is het Kamerlidmaatschap een tame lijk labiel geval. Er hoeft niet zo veel te gebeuren of iemand raakt zijn ..baan' als Kamerlid kwijt. Een verschuiving in de populariteit ofwel eed partij-eis ten aanzien van een meer deskundige sa menstelling van de fractie kunnen een zeker gewaande zetel tot een luchtkas teel maken. Is het wonder, dat onaer zulke omstandigheden gevraagd wordt <">m een. vergoeding,1" die beantwoordt aan de capaciteiten en de verantwoorde lijkheid, die van een Kamerlid worden gevraagd. Is het wonder, dat onder zulke om standigheden een Kamerlid ook een dekking in de rug wil hebben? Een te lage beloning werkt de cumulatie zeker in de hand. Men zij overigens met dat cumulatie-argument erg voorzichtig. Vooreerst zijn er maar weinig mensen, die inderdaad in staat zijn om twee volledige betrekkingen naast elkaar te vervullen. Maar wie het wel kan en het dan ook doet. dus extra-arbeid pres teert, heeft die dan geen recht op enige extra-vergoeding? Wanneer in de fa briek moet worden overgewerkt wil iedere vakman daar toch ook betaling voor hebben. Hoeveel arbeiders zijn er niet die hun vrije tijd voor een deel vullen met werk. dat hun ligt, teneinde enige bijverdiensten te hebben? Is er iemand die hun dan cumulatie verwijt- Laten we het lelijke woord maar gebiui- ken: Oppassen voor jaloezie! Ook hier dient het Nederlandse volk de sociale rechtvaardigheid ta betrachten. Daar gaat het om. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5