Grote Drie gaan spreken over Duitslands toekomst Ook Westerse defensie agendapunt Mossadeq staat terecht Acht pompen sullen Vier- bannenpolder leegmalen Ibn Saoed overleden Tot hoofd en hart Veroordeelde gaat getuigen met zijn krukken te hjf Sous-chef van West-Berli inse spionnage-dienst loopt over naar Oost-Duitsland Fabrieksraden in Spanje Botsing bij overweg te Castricum SCOTLAND YARD LOST MOORD UIT DE SLAG OM ARNHEM OP Nederlandse spion poogde tevergeefs door eerste tip sijn leven te redden Verkiezingen op de Philippijnen Over 2a. maand droog? Bedelaar verdient f 110.- per dag VS. trekken export- privileges in Zonnig herfstweer met enkele buitjes Het weer BEGIN DECEMBER CONFER ENTIE OP BERMUDA-EILANDEN DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 e 77ste JAARCANC No. 25834 Frankrijk zal E.D.G. ter sprake brengen Regering tekent na ses jaar decreet Opstand in Bolivia onderdrukt Grote Drie veroordelen Israël Personenauto rijdt op stilstaande vrachtwagen Adenauer: Interne pro blemen bedreigen Sovjet-Unie Speurtocht in het duister Vijf doden bij onlusten Van enkele Ned. firma's Gedenkteken onthuld in Berlijn Voor Joodse slachtoffers van de Nazi's Kindje cian brandwonden overleden Frans offensief in Indo-China beëindigd SHAWLS - HANDSCHOENEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1 w Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.- per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. President Eisenhower van de V.S., de Britse premier Winston Churchill en rijn Franse collega Laniel zullen begin December op de Bermuda-eilanden bijeenkomen om verscheidene kwesties te bespreken, waarvan de toekomst Van Duitsland en zijn weerslag op de Westerse defensie het belangrijkste rullen zijn, aldus is vandaag van verschillende zijde onofficieel meegedeeld. Deze bijeenkomst van de Grote Drie is reeds volledig geregeld en zal spoedig in de hoofdsteden van de drie Westelijke landen officieel worden bekend gemaakt. Op de conferentie, waarvoor het initiatief is uitgegaan van premier Churchill, zal mogelijk ook de kwestie van een bespreking met Rusland een viermogendhedenconferentie zoals door Churchill is voorgesteld be sproken worden. Aanvankelijk zouden de drie staatslie- dlen deze zomer de internationale toe- standl met elkaar bespreken, maar de conferentie op de Bermuda-eilanden werd indertijd afgelast in verband met de ziekte van Churchill. Nu de Britse premier zijn ambtsbezigheden weer heeft hervat staat niets de conferentie meer in de weg. Het Witte Huis heeft steeds met grote nadruk verklaard dat de conferentie niet zozeer afgelast als wel uitgesteld was. Zoals bekend hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der westelijke „Grote Drie" in plaats van de voor genomen conferentie in Juli bespre kingen te Washington gevoerd. Sinds- diien zijn de drie ministers, onder wie minister Eden die te Washington ver tegenwoordigd was door Lord Salisbury, te Londen opnieuw bijeen geweest, waarbij besloten werd, die Sovjet-Unie uit te nodigen voor een conferentie over Duitsland te Lugano. Aangezien het uur, nadat het ovërlijden°öfficieel was Russische antwoord negatief is uitge- ctonnncinfoor-ri w:: ti,.:.r on i,nvallen, willen de westelijke mogend- heden, zo meent men te Parijs, thans onder elkaar een regeling voor Duitsland, vinófcn. Op de conferentie in December zal het vraagstuk van de integratie van Duitsland in een verenigd Europa het belangrijkste, hoewel niet het enige in- derwerp zijn. Wat Frankrijk betreft zou premier Laniel, bijgestaan door minister Bi- dlault, op deze conferentie het stand punt van de nationale vergadering ten aanzien van het Europese-legerver- drag kenbaar kunnen fnaken, nu de vergadering binnenkort deze kwestie in behandeling neemt. Naar men ver wacht zal het evenwel niet voor begin Abdoel Aziz Ibn Saoed, koning "an Saoedi-Arabië, is gisteren overleden. De vorige maand werd gemeld, dat de honing leed aan angina pectoris, maar °P 27 October maakte zijn hof bekend. Bat hij de crisis te boven was. De koning 73 jaar oud geworden. Toen de koning ernstig ziek werd be noemde hjj de kroonprins Emir Saoed ?P 10 October tot minister-president. Det was de eerste maal dat deze een functie kreeg in de regering, die tot op ,.e dag volkomen onder controle van *Ün vader stond. Prins Feisal, de hui dige minister van Buitenlandse Zaken, folgt de thans tot koning geproclameer de Emir Saoed op als kroonprins. Koning Ibn Saoed is gisteren twee geconstateerd, bij Taif, 80 kilometer ten Zuidoosten van Mekka, begraven, aldus is uit officiële bron vernomen. Deze snelle begrafenis berust op een voorschrift in de Koran, dat begrafe nissen zo spoedig mogelijk na het overlijden aanbeveelt. (Zie ook pagina 5). De Spaanse regering heeft thans, na zes jaar wachten op verbetering van economische omstandigheden, uitvoe ring gegeven aan het decreet van 1947, Waarbij de instelling van fabrieksraden Werd geregeld. Dit zou in verband 'taan met het gunstige effect op de Spaanse industrie van de overeenkom sten met Amerika. De instelling, waar op met kracht door de vakverenigingen js aangedrongen, zal aanvankelijk ech ter beperkt blijven tot bedrijven met "enminste duizend arbeiders. Het hoofd fan het bedrijf zal de raad, die uit twaalf door de arbeiders gekozen leden van het personeel bestaat, voorzitten. De raad moet toezien op de uitvoering van bepalingen betreffende de social? omstandigheden en degezondheidszorg Te La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is gisteren van officiële zijde verklaard, dat in het binnenland een opstand is uitgebroken. Deze revolte, die het werk zou zijn geweest van de socialistische Phalanx-partij, is door de regering reeds volledig onderdrukt. Een aantal poli tieke personen is gearresteerd en, naar men uit radioberichten van het station te Cochabamba, waar de opstand uit brak, verneemt, werden hierbij talrijke personen gedood en gewond. In de hoofdstad La Paz is het volkomen rus tig. 1954 te Parijs tot een stemming over het verdrag komen. De komende besprekingen op de Ber- muda-eilanolen zijn gisteravond voor het eerst officieel zij het in zeer vage termen ter sprake gebracht op de wekelijkse persconferentie van de A- merikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die verklaar de dat men dacht aan die mogelijkheid van een bijeenkomst der drie westelijke grote mogendheden, waarop onafhan kelijk van Rusland bepaalcle besluiten t.a.v. de toekomst van Duitsland geno men konden worden. Indien geen con ferentie met Rusland gehouden kon worden moesten bepaalde besluiten ten aanzien van het niet-communistische deel van Duitsland door kanselier A- denauer worden genomen. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Israël giste ren in de Veiligheidsraad veroordeeld voor de massamoord op de Arabieren in het dorpje Kibya. Gedelegeerden van deze drie landen verklaarden dat een gedetailleerd rap port van generaal-majoor Bennike, chef van de Palestijnse bestandscommissie, hun mening bevestigd had, dat de aan val uitgevoerd werd door Israëlische strijdkrachten en dat de regering van Israël er verantwoordelijk voor was. Zij zeiden echter de verklaringen van Jordanië en Israël te zullen afwachten voordat zij de Raad zouden verzoeken maatregelen tegen Israël te nemen. De heer K., vertegenwoordiger van de firma Holsmuller, uit Alkmaar, is Maandagavond omstreeks kwart over 7, even voor de overweg aan de Bever- wijker Straatweg, te Castricum, op een stilstaande vrachtauto gereden. De per sonenauto die bijna geheel onder de vrachtauto schoof, werd zwaar geha vend.. De heer K., kon, door toegesnelde hulp, spoedig uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij bleek een ernstige hersenschudding te hebben opgelopen en klaagde bovendien over inwendige pijn. De vrachtwagen, die toebehoorde aan de firma gebrs. Duyn, uit Bever wijk, stond met motorpech aan de rechterzijde van de weg, ongeveer vijf tig meter voor de overweg, voorzien van de vereiste verlichting en bovendien nog onder een straatlantaarn. De heer K., overigens heel goed bekend met de weg, reed een normale snelheid, maar heeft waarschijnlijk de auto te laat op gemerkt. In een interview met het Amerikaan se tijdschrift „U.S. News and world re port" heeft de West-Duitse Bondskan selier dr Adenauer als zijn mening te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie door grote interne moeilijkheden be dreigd wordt als gevolg van het feit. dat zij één derde minder voedsel per inwoner beschikbaar heeft dan in 192u. Als de door Kroesjtsjev, lid van het Sovjet-presidium, gegeven cijfers juist zijn, aldus de West-Duitse bondskanse lier, staat de landbouwproductie in de Sovjet-Unie thans op het peil van 1923^ De bevolking is sedertdien echter met 50 millioen mensen toegenomen. Tijdens de slag om Arnhem in het hajaar van 1944, raakte een kapitein fan de Britse geneeskundige dienst in Duitse krijgsgevangenschap. Zijn iden titeit is lange tijd een raadsel gebleven. Vóór zijn gevangenneming had hij n.l. al zijn papieren vernietigd en omdat de Duitsers zijn diensten dringend nodig hadden, stelden ze zijn ondervraging kit tot later. Uren achtereen bleef de Britse medicus aan het werk. Gebroken ledematen zette hij, wonden verbond hij, hij amputeerde en verrichtte tal van chirurgisch specialistenwerk. Tegen hiiddernacht strompelde hij naar buiten °W wat frisse lucht te scheppen. Daar stond een dronken Duitser, een officier fan de valschermjagers. Bij het zien Van een Brits uniform, werd hij op- ?ens zo razend, dat hij zijn revolver rok en de Engelsman ter plaatse dood schoot Dit werd zelfs de Duitse inlichtingen dienst wat te gortig. Men trachtte de fhoordenaar op te sporen, maar die zag, lh het gewoel van de strijd, kans om te verdwijnen. Wie de Brit in kwestie was, bleef dus een geheim. Maar zelfs de omstandigheden van zijn dood zouden de Britse autoritei ten nooit bekend zijn geworden, als zij in de laatste dagen van de oorlog met een Nederlandse spion in handen hadden gekregen. De man voor zag, en terecht, dat hij zou worden terechtgesteld en trachtte, zonder succes overigens, zijn leven te rekken door alles te vertellen, wat hij wist fan de moord op de Engelse kapitein. Dat was niet veel, Noch de naam van dg vermoorde, noen ook die van de moordenaar kon hij opgeven en het werd voor de Britse fntnfüeiten dus met recht een speur tocht m het duister. De militaire in stanties verzochten Scotland Yard om or, -en daarmee begon een onderzoek neir lriTernatloriale schaal, dat pas na gen jaar en twee maanden tot resul taat zou leiden. De Duitse politie ver klaarde zich bereid om mee te werken en met grote nauwgezetheid werden alle uitlatingen van ex-nazi's verzameld vergeleken en bewaard. Vele kerer» dacht men op het goede spoor te zijn, maar telkens liep het dood of leidde het naar volkomen andere zaken. Een klein half jaar.geleden werd er evenwel een reünie gehouden van ex-parachutisten in een ondergrondse schuilkelder Er werd stevig gezon ken en de tongen raakten los. Een van de reünisten pochte, te" aanhoren van iedereen, op alles wat hu "J de Slag om Arnhem had uitgevoerd Daar hoorde dan ook bij, dat hij ee ongewapende Britse medicus «aa neergeschoten. Onder de aanwezigen bevond zich een vrouw, die tegen de verteller een wrok koesterde en zij liep met zijn verhaal naar de politie De man werd gearresteerd, maar zo lang men niet wist wie de vermoorde Brit was, kon men hem moeilijk van iets concreets beschuldigen. Nu nam Scot land Yard de zaak helemaal in handen. Maanden achtereen heeft de Yard ge demobiliseerde leden van de genees kundige dienst ondervraagd, dossiers doorgewerkt, geïnformeerd bij de fami lies van vrijwel alle vermisten. De kring der mogelijkheden werd steeds kleiner en gisteravond kon men eindelijk met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid zeggen, wie de vermoorde was. En de autoriteiten in West-Duitsland zijn nu in staat om de gearresteerde ex- parachutist gerechtelijk te doen vervol gen. Echte levenskunst eist ernstige bezinning op de levens werkelijkheid Toen de dijk was gesloten, traden de pompen, in werking, die over enige maanden de jiog onder wa ter staande polders van Schouwen Duiveland zuilen hebben droogge malen. Dan eerst zal men de scha de, aangebracht aan huizen en gebouwen, doch vooral aan Zee- lands vruchtbare grond, ten volle kunnen schatten. De nu droog gevallen dorpjes op Schouwen Duiveland geven daarvan reeds een troosteloos beeld. Het dorp Noordwelle: open plekken, waar eens huizen stonden, ruïnes en beschadigde huizen. Op de nog overeindstaande muren kan men zien, hoe ver het water is geste gen. Een donkere rand geeft de grens aan. Op de Philippijnen gaan vandaag vjjf- en-een half millioen mensen naar de stembus om een nieuwe president en een vice-president (voor een ambtstermijn van vier jaar), acht senatoren en 102 afgevaardigden te kiezen. Duizenden militairen zijn op de been om de stembureaux te bewaken. Te Bacoor, op 32 kilometer van Manilla, zijn bij onlusten op de verkiezingsdag een loco-burgemeester en vier anderen gedood. Ook na de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk gaan de werkzaamheden onverminderd voort. Men is druk aan de gang met het beveiligen van de ge plaatste caissons. Achter deze caissons treft men reeds de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe dijk. De bouw van deze dijk zal in een vrij snel tempo geschieden en over ongeveer een maand hoopt men het dijklichaam zover klaar te hebben, dat met het leegpompen van de 2700 ha grote Vierbannenpolder kan worden begonnen. Dit zal gebeuren door acht pom pen aan de dijk bij Ouwerkerk, elk met een capaciteit van 50 kubieke meter per minuut en twee pompen met een capaciteit van 400 kubieke meter en 300 kubieke meter per mi nuut, welke hiervoor bij Stevens- sluis aan de Noordzijde van de pol der zijn opgesteld. Met deze pompen hoopt men de polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leeg pompen. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat het gat bij Ouwerkerk bij laag water werd gesloten, waar door de waterstand in de Vierban nenpolder thans aanmerkelijk lager is dan destijds in de polder Schou- De politierechter te 's-Gravenhage heeft gisteren vijf Hagenaars, die terecht stonden wegens bedelarij, veroordeeld tot hechtenisstraffen en tewerkstelling in een rijkswerkinrichting. Nauwelijks had de politierechter het vonnis uitgesproken over de 41-jarige J. E., die een been mist, of deze greep zijn krukken, draaide zich om en sloeg uit alle macht en in het wilde weg op de drie achter hem zittende getuigen in. Schielijk toegesnel de parketwachters konden de man ech ter weldra overmeesteren en uit de rechtszaal voeren. De officier van justitie zei in zijn requisitoir o.a. dat de berechting van de verdachten een onderdeel is van een vast plan. Het stadsbeeld van Den Haag wordt reeds te lang ontsierd door het bedrijf van deze lieden, zo vervolgde hij. Dit beeld dat deerniswekkend en weerzinwekkend is past niet in de Zondag is in de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultanabad, 15 km. van de Perzische hoofdstad Teheran, het proces begonnen tegen de 72-jarige vroe gere minister-president van Perzië, dr. Mohammed Mossadeq, die beschuldigd wordt van landverraad en poging tot hoogverraad. De ex-premier was gekleed in een wollen pyama en verschillende malen met name als hij „onze rivaal" Engeland ter sprake bracht barstte hij in tranen uit. Op de foto van boven naar beneden: Mossadeq betreedt, steunend op een stok, de rechtszaal. De ex-premier, omringd door officieren, zijn standpunt verdedigend en een close-up tijdens het proces. Amerika heeft de export-privileges van verschillende Nederlandse firma's o.m. uit Rotterdam ingetrokken nadat vastgesteld was dat zij anti-biotica ingevoerd hadden ter waarde van 125.000, die voor gebruik in Nederland zouden zijn bestemd maar die naar Duitsland en Hongkong verzon den werden Bij de zendingen bevonden zich aureomy- cin, Chloromycetin en verschillende sulfa ten. Op de 15de verjaardag van de „Kris talnacht", toen de KA. een terreur actie tegen de Joden ontketende, is gis teravond te Berlijn een gedenkteken voor de slachtoffers van de Nazi's ont huld. Het is een eenvoudige, gebeeld houwde steen uit het puin ener syna goge, die eerst door de Nazi's op 8 No vember 1938 in brand gestoken en ver volgens in de oorlog door geallieerde bommen en Russische granaten geteis terd werd. Het gedenkteken is het tweede, dat op de Steinplatz onthuld is. Het andere werd twee jaar geleden op gericht ter herdenking van de slacht offers van het communisme. maatschappij. Het is deerniswekkend omdat deze mensen lichamelijk een ern stig gebrek hebben. Gebleken is dat alle verdachten in staat gesteld kunnen worden behoor lijk te leven. De sociale verzorging in Nederland maakt het overbodig dat er wordt gebedeld. De beroepsbedelaar, zo zei de officier van justitie, is vrijgevoch ten en a-sociaal en mist het normale menselijke schaamtegevoel. Het publiek werkt de bedelarij in de hand, want de aalmoezen blijken tezamen een veelvoud op te leveren van een normaal arbeids loon. Uit de getuigenverklaringen was gebleken dat de meesten van de ver dachten aan alcoholhoudende dran ken waren verslaafd. Een rappor trice bij het Leger der Heils had in haar rapport vermeld ölat de ver dachten per week 60 tot 80 gulden bijeen bedelden. Het onderzoek van sociale ambtenaren had echter uitgewezen dat de verdachten per dag 60 tot 80 gulden als aalmoes ontvingen. De ambtenaren waren zelfs eens tot 110 gulden per dag gekomen. (Van onze correspondent) In een onbewaakt ogenblik trok het ruim éénjarig zoontje van de heer W. v. E. te Schayk een pot kokende koffie omver. Het kind werd met ernstige brandwonden overdekt naar het zieken huis in Oss overgebracht, waar het Maandag is overleden. wen, waar de dichting van Schelp- hoek bij vloed geschiedde. Nog voor de jaarwisseling hoopt de Provinciale Waterstaat de Rijksweg van Zierikzee naar Zijpe droog te hebben. De ervaring met de enige tijd geleden drooggevallen polder Ooster- en Sirjans- land heeft geleerd, dat de betonweg daar nog in goede conditie is. zodat mag worden aangenomen, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder water staande gedeelte van de Rampaart- sedijk tot aan Zierikzee. Generaal René Cogny, de Franse commandant in Noord Indo-China heeft verklaard, dat als gevolg van het Fran se offensief in de delta van de rode rivier reeds binnengesijpelde elemen ten van de 328e opstandelingendivisie, die het herfstoffensief tegen de Franse Unie-strijdkrachten had moeten ontke tenen, gedwongen zijn geworden zich terug te trekken. Deze divisie is niet meer in staat een groot offensief te beginnen. De Fransen hebben hun of fensief thans afgebroken en de troepen teruggetrokken op hun uitgangspunt. (Van onze weerkundige medewerker) Een storingsfront, dat gisteren lang zaam over ons land trok met nog vrij veel wind en hier en daar enige motre gen. is in Oostelijke richting wegge trokken. Vandaag was het weer een mooie herfstdag. Het is geweldig zo mooi het weer in grote trekken deze herfst blijft. De regen, die er zo af en toe eens valt, heeft weinig te beteke nen en bedraagt in deze eerste decade van November slechts enkele millime ters. Ons land zal morgen in een iets koudere luchtstroom liggen, waarbij in het Noorden van het land en langs de Noordzeekust enkele buien kunnen voorkomen. Gemiddeld genomen blijft de temperatuur nog aan de hoge kant, maar in de te verwachten heldere nachten neemt vooral in het buiten land de kans op nachtvorst weer toe. Over het algemeen niets dan lof over het voor November mooie weer met weinig regen. Advertentie (tot Woensdagavond) Opklaringen en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tot krachtig toe nemende wind tussen West en Zuid- West. Vannacht, in hoofdzaak in de Zuid-Oostelijke helft van het land, plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.52-16.55. Maan: 13.31-23.05. De sous-chef van de West-Berlijnse spionnagedienst, Geyer, is naar gisteren op een persconferentie van de Oost- Duitse regeringsdienst in Oost-Berlijn bleek, naar Oost-Duitsland overgelopen. Een kolonel van de geheime politie in Oost-Duitsland, Hans Borman, ver klaarde thans alles van de Westerse spionnage af te weten. Geyer was vroe ger in dienst van de spionnagedienst, die onder leiding staat van de vroegere Hitler-generaal Gehlen. Hij las een van te voren opgesteld stuk voor, waarin hjj verklaarde alle in zijn bezit zijnde ge heime stukken ter beschikking te heb ben gesteld van de Oost-Duitse auto riteiten. Om zijn houding te rechtvaardigen zeide hij dat alle West-Duitse spionna- gediensten, „ongeacht voor wie zij wer ken hun leden op een weg voeren die recht leidt naar het verraad". Geyer noemde de namen van een aantal per sonen die voor Gehlens organisatie zou den werken. Volgens hem deden de af delingen van de organisatie zich onder een valse naam voor als handelsmaat schappijen. De organisatie zou vooral pogen voormalige Oost-Duitse Communisten en Nazi's aan te trekken om als agenten in Oost-Duitsland op economisch-, poli tiek en militair gebied te spionneren. Zij zou ook het plan hebben in de Sov jet-Unie en in de Oost-Europese volks democratieën te opereren. Op de persconferentie, die door Oost- Duitse maar ook door buitenlandse journalisten werd bijgewoond, ver klaarde Borman verder, dat nog tal van ander bewijsmateriaal in Oost-Duitse handen was gevallen en dat de hele on dergrondse organisatie in Oost-Duits land thans was opgerold. Borman's chef, Erich Mielke, heeft vorige week bekend gemaakt dat een honderdtal spionnen was gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1