„De Spaarnestad" Waarom hoofdbureau van politie aan de Raaks zal komen Kapelwagen Oostpriesterhulp in Haarlem 1 A. B. Het klavier in de muziek Haarlemse arbeiderszoon werkt zich op tot industrieel Partijen wolfram naar Oost Berlijn gésmokkeld Een bril? FEDERMANN natuurlijk; Sanering Rozenprieel zou vijftien millioen kosten Grote belangstelling van mgr. Huibers Hoogst interessant pianospel in Minerva Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Omvangrijke mak voor Haarlemse economische politierechter Auto's zonder chauffeur KOLENWMMTE «EEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHIHS NUTSWET MOET TE HULP KOMEN 11000.- bridge-drive DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 Afm. 20/30 9.60 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES Fr. Varkenmarkt 6—10 mmm Voor zendingen groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren Naar het hooggebergte van Peru Burgerlijke Stand Betrouwbare Gecompliceerde aanrijding op Wagenweg Verkeerd bezorgd? Ook in 1954 internationaal orgelcóncours BLOEMENDAAL Spreekuur burgemeester SCHOOLWANDEL. TOCHT Reeds meer dan 1000 deelnemers Lezing voor „Snelverband" Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Van schoonmaak artikelen tot zeepfabriek Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B „DE ZAANSE PAPIER MAKERS" Konijnen tentoonstelling in Vishal t t tot het in striid met dp Geslaagd Doe mee en verdien KAMGIREN COLBERT ËOSTUïïMi Kalkzandsteenfabrieken Nieuwe directeur „DENNENHEUVEL" Schaken HEEMSTEDE AANRIJDING OP HEEMSTEEDSE DREEF Aanzienlijke materiële schade Degenen, die gistermiddag omstreeks half vier op de Nieuwe Gracht liepen, waren daar getuigen van een niet alle daags gebeuren. Tegenover het bisschop pelijk paleis stond als onderdeel van een kapelwagen der Oostpriesterhulp een altaar, met kruis en kandelaars, geflan keerd door twee panelen. De kapelwagen stond daar ter bezichtiging gereed voor mgr. J P. Huibers en begrijpelijk was de belangstelling der voorbijgangers groot. De kapelwagen was voorgereden voor het bisschoppelijk paleis ter inleiding van een actie ten bate van Oostpriester hulp. welke binnenkort in Haarlem zal worden gehouden. Vrijwel iedereen kent natuurlijk de Oostpriesterhulp en weet, dat deze hulp zowel geestelijk als materieel be stemd is voor het lenigen van de nood onder de ontheemden in West-Duitsland. Om de zielzorg mogelijk te maken zijn er vanuit Nederland vijftien zgn. kapel wagens naar West-Duitsland gezonden, maar een van deze wagens, onder pa tronage van Sint Norbertus, is ingescha keld bij een propagandatocht door Ne derland. Deze wagen stond gisteren op de Nieuwe Gracht en de verkeerspolitie was zo vriendelijk geweest het verkeer gedurende enige tijd om te leggen. Met de grootste belangstelling bezichtigde mgr. Huibers, in gezelschap van pater Van Aken. Norbertijn, en de heer Grif fioen, de kapelwagen, waardoor aan de zielzorg zovele mogelijkheden worden ge boden. In een der buitenwanden kunnen twee deuren worden opengeslagen, waar door een klein maar fraai altaar te voor schijn komt. Een klep, die naar buiten staat, vormt tevens een priesterkoor in miniatuur en de twee opengeklapte deu- Advertentie is de GEZONDSTE en GOED KOOPSTE warmte, j Speciaal aanbevolen: VICTORIOUS WAI.ES ("Stfper kwal.) (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Srandstoffenliandel (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 ren dienen als panelen, beschilderd door de Vlaamse Norbertijn Calist Timmers. Verschillende kanunniken, onder wie mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, en Deken J. J A. Kuilman, bezichtigden eveneens de kapelwagen. Met medewerking van leerlingen der drie Haarlemse katholieke lycea zal van 16 tot 21 November, iedere dag van 's morgens negen tot 's middags vijf uur een propaganda-tocht door Haarlem ge maakt worden, waarbij goederen en gel den zullen worden ingezameld. Met na druk wordt er nog op gewezen, dat de gaven besteed zullen worden aan de ontheemden in West-Duitsland. zonder onderscheid des persoons en zonder acht te slaan op godsdienstige overtuiging. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Rome Ore 11". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,De dief van Venetië". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: tot en met Donderdag „De 3-stuivers Opera". Boven 18 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Frans Hals: Tot en met Donderdag „De 3-stuivers Opera". Boven 18 j. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte". Boven 18 iaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip". Boven 18 jaar. Tij den tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: Woensdag 2.30 en 8.15 uur: films van Charley Chaplin. Om 2.30 uur jeugd programma. Explicaties door Max Nabarro. Dinsdag 10 November Minerva: „Johan Kaart" in „Potasch en Perlemoer", 8.15 uur. Concertgebouw: Opera- en Operettecon cert m. m. v. „Johan Strauss", „St. Caeci- lia", „Haarlem". „Vox Humana" en Ned Opera-club, 20 uur. Woensdag 11 November Stadsschouwburg: Amsterdamse Studen ten Toneelver. (alleen voor leden van H. K. G.) 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag) Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 10—17 uur (tot 18 Nov.). Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Advertentie BARREVOETI.oTRAAT 2 - Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14153 In behaaglijke fauteuils en een pret tige temperatuur heeft gisteravond een talrijk en aandachtig publiek in het Concertgebouw geboeid geluisterd naar de ijzige belevenissen van de Andes- expeditie 1952, verteld door dr. C. G. Egeler en drs. T. de Booy, die aan de hand van lichtbeelden en film de bete kenis van de tocht toelichtten en hun gehoor meenamen naar barre streken van sneeuw en ijs, meer dan 6000 meter boven de zeespiegel. Voor de pauze liet dr. Egeler een reeks voortreffelijk gekleurde iichtplaten zien, die hun levensgevaarlijke pogingen in beeld brachten en tevens een kijk gunden op het leven van de primitieve Peruanen, die soms tot op 4500 meter hoogte als schaapherders een zwaar be staan leiden. De onderhoudende en sma kelijke verteltrant van de „explicateur" had het publiek spoedig voor zich ge wonnen. Tevens zullen velen een juister inzicht verkregen hebben omtrent alpi- nistische problemen en mogelijkheden. Het avontuur van zijn tochtgenoot De Booy hebben de bezoekers in spanning gevolgd. Tijdens de pauze werd men in de ge legenheid gesteld zich het boek „Naar onbestegen Andestoppen" aan te schaf fen, geschreven door dr. Egeler. Tevens was een brochure over de Andesexpe- ditie te koop, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Nederlandse Stich ting voor Hooggebergte-Exploratie, de instantie onder welker patronaat de tocht naar de 6395 meter hoge Huantesan in Peru werd volbracht. Na de pauze werd een belangwekken de film over de expeditie vertoond, die het publiek tenslotte achterliet op de hoogste berg van de keten Cordillera Blanca: het doel was, na twee vergeefse pogingen, bereikt. Maar toch, zo ver klaarde dr. Egeler, zijn het de pogingen, waar de meeste waarde in steekt. GEBOREN: C. H. van der Meijden Van Soelen z; D. C. MeestersBogers z; M. Stolvoort—Kok z; A. Huis in 't Veld Groenenberg z; P. WempeStevan z; wH. A. Derogee—Maasdam z: D. L. de HamerDreijer z: J. van RiezenDe Leeuw z; C. M. HuibertsHoogervoist z; E H. LambooSchreur d; J. de Ridder Bruin d; E. J. KuijkMarchand d; J. M. Joustra—Dammers d; S. P. Hoole Van Es d: J. Lanz—Bijlsma d. ^BOREN: A' Hesselman-As- sendelft z; J. Wijers-van 't Hert z' M J. Herber-Rosenberg Z; S. C. van der Zwet-Bergkamp z; Th. K. Derkt-Hart z; S. van Deursen-Hagebout d; L J B de Leede-Rikkerink d; M A J Vis- ser-Vergers d; A. M. J. de Veen-van der Zon d. ONDERTROUWD: J. C. Scharfenber- gen en A. M. Wolf. OVERLEDEN: A. J. H. Coesel, 44 j., Rijksstraatweg. OVERLEDEN: E. Willemsen-van Vliet. 74 j., Kenaupark; C. J. P. de Kruijter, 72 j„ Gasthuisvest; H. E. Xraak-van Bragt, 69 j., Allanstraat. Aan de leden van de Heemsteedse Kunstkring bood Louk Nelissen een piano-recital aan met een uitzonderlijke programma-samenstelling. Het pro gramma ving namelijk aan met een werk van Clementie, dus uit een tijd perk, dat de thans in gebruik zijnde piano reeds algemeen bekend was. Men hoorde vervolgens werken in verschillende stijlen tot en met die van de meest moderne componisten: Pijper en Milhaud, in verschillende zettingen: klavier-solo, twee klavieren en quatre mains en van zeer uiteenlo pend karakter en vorm: variaties, so nates, dansen, enz., dit alles overzich telijk gerangschikt en te voren in het kort duidelijk verklaard. Nadat Louk Nelissen het instrument, zijn bouw, besnaring, aanslag en klankmogelijk heden had verklaard, wees hij op de groeperingen, die al met een achttal componisten zijn te maken. Wat stijl betreft op klassiek, romantiek, impres sionisme en modernisme, mede op ab solute (sonates) en z.g. programma-mu- ziek (met een onderwerp tot grond slag), op verkregen inspiraties, die in tie titel is aangegeven, alzo bij De- bussy's „Voiles" en „General-Lavine"- eccentric. Verder op het weergeven van indrukken opgedaan in bepaalde lan den door Infante in „Danse Andalouse" en door Milhaud in „Scaramouche", niet het minst in het derde deel „Bra- zileira" met het metrum en rnythme van een Samba! En wat ook van groot belang is, het uitsluitend componeren voor klavier door de drie componisten Clementie, Chopin en Infante. Terecht merkte de inleider op, dat Chopin de romantische muziek tot ongekende hoogte heeft gebracht, zijn schrijfwijze geheel en altijd gebaseerd is op het verkrijgen van mooie klankkleuren en dit niet alleen bij lyrische, doch ook bij markante muziek. Louk Nelissen, zelf een uitstekend pi anist (en organist) bepaalde zich, deze avond tot het verklaren van de werken. Het bekende en alom hooggeachte piano duo, bestaande uit de dames Miep van Luin en Ans Bouter, vertolkte de wer ken voor quatre -imans en twee klavie ren, Jan de Man die voor piano-solo geschreven. Een gelukkige keuze! Muzikaler, intens doorvoelder, knap technischer en klankvoller spel hoort men van een piano-duo zelden. Het hoog tepunt werd in genoemde Spaanse en Braziliaanse dansen bereikt Die deden overweldigend, bijna verbijsterend aan en brachten de zeer talrijke bezoekers dan ook in extase. In deze werken vorm de het soms enorm grote klankvolume geen beletsel. De muziek verdraagt, ver eist het zelfs menigmaal. De forte-klank deed in Clementi"s Sonate wel eens minder aangenaam aan, was niet zozeer op een kleine zaal berekend. Het meest geëigend voor Minerva's kleine zaal waren „Le Jard'in de Dolly" van Fauré en „Voiles" van Debussy en in ietwat mindere mate Schubert's Va riaties. Hierin kon men dan ook fraai pianospel zonder grote dynamische cli maxen beluisteren. Jan de Man gaf een zeer goede ver klanking van Pijper's Sonatine, een transparant klankbeeld van „Voiles" en boeiend spel in Chopin's Ballade. Deed het forte-spel in deze Baliade ietwat overdadig aan, in genoemd „excentric"- werk hinderde dit spel echter niet. Er was dan ook een melodie (door Debussy in een Parijse. dancing van een bandje geljoord, aldus de inleider) in ver werkt.! Een lang. maar interessant program ma, dat allen tot het einde in span ning heeft gehouden. Een verklanking, die onomstotelijk bewees, dat ons land grote pianisten telt! O. K. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Gisteren heeft omstreeks 10 minuten voor zes een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto, bestuurd door de 41-jarige chauffeur H. M. uit Bloe- mendaal, een tweede personenauto, be stuurd door de 35-jarige procuratiehou der G. S. uit Hillegom en de 63-jarige wielrijdster uit Heemstede, S. A. de L. M. De wielrijdster bereed de Wagenweg in de richting van Haarlem en veran derde ter hoogte van de Eindenhdut- straat plotseling naar links, teneinde die straat in te slaan. De door de Bloe mendaler bestuurde auto reed eveneens over de Wagenweg in Noordelijke rich ting met een snelheid van plm. 60 km. per uur. Om een aanrijding te voorko men week de Bloemendaler met zijn voertuig scherp naar links uit, doch kon niet voorkomen, dat hij met de rechtervoorzijde van zijn auto tegen de linkerzijde van het rijwiel aan kwam, tengevolge waarvan de wielrijdster op het wegdek werd geslingerd. De auto, die door zijn manoeuvre op het linker gedeelte van de weg reed, kwam toen in botsing met een auto, die de Wagen weg bereed in de richting Heemstede en bestuurd werd door de procuratie houder uit Hillegom. De wielrijdster is met een gebroken linkersleutelbeen, snij- en schaafwon den aan het gezicht naar het Grote Gasthuis vervoerd en na daar behan deld te zijn weer naar haar woning ge transporteerd. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Gisteravond Kwart over zeven werd er aan een huis op de Herensingel ge beld, doch toen de bewoner de deur opende, was er niemand te zien. Wel stond er een groot pak op de stoep. Op dit pak was geen enkele aanduiding van adres of afzender. De inhoud bleek te bestaan uit diver se gebruikte, doch nog in goede staat verkerende baby-, kinder- en dames kleding. Daar deze bewoner geen baby heeft, is het pak vermoedelijk door iemand, die onbekend wenst te blijven, aan een verkeerd adres bezorgd. De on bekende weldoener wordt daarom ver zocht zich met de politie in verbinding te stellen, waarna het pak te bestemder plaatse kan worden afgegeven. Evenals vorige jaren zal in 1954 in Haarlem weer een internationaal orgel- concours worden gehouden en wel van 8 tot en met 12 Juli. Aan dit concours zal een congres van Belgische en Neder landse organisten zijn verbonden. Op 8 Juli wordt de improvisatiewed strijd gehouden. Ook zullen dan de ju ryleden een orgelconcert geven. Op 9 Juli en de daaropvolgende dagen wordt het congres gehouden, waarna de prijs uitreiking zal geschieden. Als prijs wordt de traditionele zilveren tulp be schikbaar gesteld. Er wordt nog onder handeld over de vraag of dit concours zal worden opgenomen in het Holland festival. De burgemeester van Bloemendaal zal Donderdag 12 November geen spreek uur houden. Het ontwerp voor de nieuwe R. K. Huis houdschool aan de Garenkokerskade te Haarlem van ir. J. van der Laan uit Leiden. In de toelichting op het raad- stukje is er op gewezen, dat de school twee armen zal hebben, die door middel van een luchtbrug over de kade verbon den zullen worden. De raad zal in zijn vergadering van 18 November over dit plan, dat al zo lang in de pen is, moeten beslissen. Voor de schoolwandeltocht blijkt grote belangstelling te bestaan. Reeds nu heb ben 30 scholen ingeschreven met ruim 1000 leerlingen. De inschrijving is open gesteld tot morgenmiddag aan de start (14 uur tot 15.30), welke zal plaats heb ben bij de HBS A aan de Raaks. Donderdag a.s. spreekt dr. A. A Botter voor de leden van de Eerste Hulpverlening „Snelverband" en verde re belangstellenden, in de Meisjes H.B.S. in de Tempeliersstraat, des avonds om acht uur over het onderwerp: „Ge- slachtziekten." Advertentie H. DE GRAAFF GR. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 Denk niet dat Amerika het mono polie heeft van merkwaardige car rières. De levensloop van A. van Brero, een der zes zoons van een Haarlemse arbeider, is hier een duidelijk bewijs voor. Vancfaag is hij 80 jaar geworden, de leeftijd der zeer sterken. Hij neemt nu 'afscheid als directeur van de N.V. Zeepfabrieken v.h. De Haas Van Brero te Apeldoorn Alexander van Brero werd geboren in het zogenaamde Hofje van Timmer op dia Raaks te Haarlem, in een huisje, dat een gulden per week „deed". Na een lagere school voor on- en minver mogenden te hebben bezocht, viel hij van het ene baantje in het andere. Zo was o.m. depothouder van de Stan dard Oil in Utrecht en reiziger in poets middelen voor een Amerikaans bedrijf. Toen dit laatste bedrijf werd opgeheven kreeg hij zijn ontslag. Samen met een collega, de heer De Haas, begon hij een zaak in schoonmaakartikelen. 't Beginkapitaal was 1.000, waarvan de heer Van Brero 500 bijeengebracht, van welk bedrag hij 400 had moeten lenen. Hieruit is de N.V. Zeepfabrieken v.h. De Hpas Van Brero gegroeid, een bedrijf, dat wijd en zijd een goede naam heeft. Langer dan een halve eeuw is de heer Van Brero directeur geweest. Hij is ook president-commissaris van diverse grote bedrijven geweest, o.a. van de N.V. Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin Co. In 1936 werd hem ge vraagd, diit bedrijf te liquideren. Het werd geen liquidatie, maar herbouw. De onderneming groeide uit tot een der grootste nettenfabrieken van de wereld, al zijn haar de laatste jaren de moei lijkheden niet bespaard Op sociaal en cultureel gebied heeft de heer van Brero in Apeldoorn grote activiteit ontplooid. Vermelding verdient zijn grote ijver voor de volkshuisvesting. Ruim dertig jaar is hij voorzitter geweest van die Woningbouwvereniging „De Goede Woning". Advertentie Een yrjj omvangrijke smokkelhandel werd gistermiddag door de economische politierechter te Haarlem, mr. J. A. Blelz, uitgerafeld en berecht. De ver dachte L. J. G. zonder vaste woonplaats was niet ter terechtzitting verschenen; hü vertoefde ergens in Duitsland. Een tijd geleden had hij grote partijen wol fram zonder vergunning per vliegtuig Advertentie Ook voor alle ziekenfondsen Advertentie Billijke tarieven, prospectus op aan vr. Amsterdamsche Rijtuig Mij., Plein 21 Voor de afd. Haarlem van de Ned. Ge nealogische Vereniging heeft de heer H. Voorn te Haarlem, directeur van de Stich ting voor onderzoek naar de geschiedenis der papierindustrie in Nederland, gespro ken over het onderwerp „De Zaanse pa piermakers." Spreker maakte veel studie over dë papier vervaardiging in Nederland en verzamelde hierover interessante gege vens. Van China kwam via de Arabischs landen, Italië en Spanje de papierindustrie begin 16e eeuw in Nederland. Daarvoor bestond reeds korte tijd, omstreeks 1428, te Gennep een papiermolen van Willem Boyen. Zeer waarschijnlijk is de papierfabricage pas definitief in ons land gekomen na de val van Antwerpen, waar deze industrie reeds belangrijk was. Spreker besprak de verschillende papier makers met hun molens benevens hun watermerken. De Zaanstreek was vooral beroemd om zijn wit- en schijfpapier. In 1674 werd een rederij opgericht voor de exploitatie van papiermolens. In dat jaar werd ook de maalbak of Hollander uitge vonden, die het vervezelingsproces van de textiellompen vereenvoudigde. Van begin 19e eeuw dateert de opkomst van het pa piermakersgeslacht Van Gelder. Over de Zaanse papiermakers moet nog veel nader onderzocht worden, waarbij spr. de hulp inriep van de genealogen. Na de pauze ontspon zich een levendige discussie. Met een dankwoord aan de spreker werd de bijeenkomst door de wnd. voorzitter, de heer E. J. D. de Munck, gesloten. De vereniging „Het Raskonijn" houdt 13 en 14 November een grote club tentoonstelling in de Vishal op de Gro te Markt te Haarlem. De expositie is geopend van Vrijdagavond 20 uur tot 22 uur. Zaterdag en Zondag de gehele dag. Het is^al weer enige jaren geleden, dat tijdens een behandeling van een ge meentebegroting gesproken werd over het oprichten van een nieuw hoofd bureau van politie aan de Raaks. Daarna bleek, dat het gemeentebestuur ook naar andere bouwterreinen in de stad uitkeek, omdat de voorgenomen bouw in het centrum van de stad nogal wat het terrein omringende panden zou eisen, waardoor de onteigening reeds kapitalen zou kosten vooraleer uiteraard dure bouw aan de orde zou komen. vestigd was, is nu verdeeld over de vol gende panden: Florapark 4 (gedeelte lijk) en 5, Smedestraat 9, 11a en b, Lange Wijngaardstraat 14 en 22rd. Het behoeft geen betoog, dat deze versprei de huisvesting zeer onefficiënt is. Het aantal cellen in het bureau aan de Smedestraat is niet alleen ontoereikend, maar voldoet niet meer aan de eisen. Tot uiterlijk 1 Januari 1956 mogen zij van de minister gebruikt worden. Re kening houdend met verschillende fac toren zijn 13 plaatsen voor de bouw in ogenschouw genomen, waarvan 9 uitvielen. Toen bleven over het Rozen- prieel, het Wilsonsplein, de Garenko kerskade en de Raaks. De volgende vragen vroegen daarnaast beantwoor ding: a. is realisering van de plannen mogelijk binnen een redelijke termijn en b. ligt realisering binnen de finan ciële mogelijkheden. B. en W. hebben thans de knoop doorgehakt en in de gemeenteraadsver gadering van 18 November komt een voorstel aan de orde om de gronden, begrensd door de Raaks, de Gedempte Oude Gracht, de Drossestraat, de Zui derstraat en de Jacobstraat aan te wij zen als plaats, waar te zijner tijd het nieuwe hoofdbureau van politie zal worden gebouwd. Tevens vragen B. en W. machtiging om de plannen nader uit te werken en om de benodigde gronden, voorzover zij niet aan de ge meente toebehoren te' verkrijgen. In de toelichting schrijven B. en W. het volgende aan de raad: van de lig ging der gronden kan slechts gezegd worden, dat zij het ideaal, hetwelk in deze gesteld kan worden (o.a. zo dicht mogelijk bij het stadhuis) vrijwel be nadert. De situering ten opzichte van het PTT-kantoor is uit stedebouwkun dig oogpunt gunstig te achten. Onge veer 2300 M2 van de benodigde 5000 M2 oppervlakte is gemeentebezit. Aan gezien bij de verwerving van het res tant enige bedrijven betrokken zijn zullen belangrijke bedragen noodzake lijk zijn, globaal geraamd op f 1.800.000,Voor de onteigeningen zal een zogenaamde Nutswet nodig zijn. Daartegenover staat echter, dat de weinig fraaie toestand ter plaatse toch niet te lang meer zal kunnen worden bestendigd en dat binnen afzienbare tijd een sanering van deze omgeving noodzakelijk zal zijn. Daarom moeten de verwervingskosten niet geheel op rekening van het nieuwe hoofdbureau geschreven worden. Een punt van be spreking is nog geweest de vraag, of de Gedempte Oude Gracht in de toe komst al of niet het karakter van win kelstraat zal moeten hebben. De moge lijkheid is echter aanwezig om in de onderbouw van het hoofdbureau een aantal winkels aan te brengen. Het centrale politie apparaat, dat vroeger geheel in de Smedestraat ge-niet ongunstig was zou het stadsbeeld er piet beter op worden met name het uitzicht op de Nieuwe Kerk met haar prachtige toren. Het plan zou geen voordelen bieden boven dat aan de Raaks. Gisteren hebben wij reeds uiteenge zet, waarom de Garenkokerskade niet meer in aanmerking kwam. De aan trekkelijkheid daarvan was, dat geen gronden onteigend behoefden te wor den. Bij gedeeltelijke toepassing van étagebouw zou men wel uitkomen. De ligging is echter enigszins excentrisch en spoedig zou een brug over de Kin derhuissingel tegenover de Nieuwe Gracht nodig zijn. Het overwegende bezwaar was echter in de stichting van de R.K. Huishoudschool gelegen. De gemeenteraad zal zeker wel het nodige in het midden brengen en als het principe besluit genomen is, zal het nog wel jaren duren vooraleer de feestelijke opening van een voor een grote stad waardig hoofdbureau van politie zal plaats hebben. Op deze plaats en binnen de stippel lijn zal het nieuwe hoofdbureau van politie verrijzen, indien de gemeente raad daartoe zijn toestemming geeft. Het ziet er naar uit, dat een flink, debat daaraan wel vooraf zal gaan. Ogenschijnlijk behoeft niet veel ont eigend te worden, wanneer men de ze foto ziet, maar in werkelijkheid te er een bedrag van f 1.80Ö.000.— mee gemoeid. naar West-Berlijn vervoerd en vandaar over de grens naar Oost-Berlijn gesmok keld. De in Oost-Berlijn ontvangen marken wisselde mj ffi West-Berlfln om vdor Nederlandse guldens, die. hij .wederom ons land binnenbracht. Een gedeelte van het geld droeg hij dan af aan de leve raneier van de wolfram te Rotterdam. Deze transacties deden zich zo meerdere malen voor. De man zou ook de Twent- sche Bank opdracht gegeven hebben voor een bedrag van 40.000 aan effecten te kopen. Deze laatste beschuldiging werd gegrond op de omstandigheid, dat G. niet beschouwd kon worden als ingeze tene van een gemeente, weshalve het het verboden was geld op een bank te beheren zonder daarover de deviezen- instanties ingelicht te hebben. Bovendien had de man zonder vergunning een be drag van 50.000 uit Duitsland ons land binnengevoerd, zijnde het voor het wol fram ontvangen geld. Materiële aanwij zingen voor deze clandestiene import waren echter niet te vinden geweest. In Duitsland is de verdachte wegens het invoeren van goederen van strate gische betekenis naar Oost-Berlijn reeds gestraft met een gevangenisstraf van iV2 maand en 120.000 mark boete. Ook zijp auto was verbeurd verklaard. De officier van Justitie, mr. Wiarda bestreed de ë™™!1' waarop de ver dachte meende Nederlands ingezetent te zijn. Hi.i verwisselt meermalen van nationaliteit en ingezetenschap, zo ver klaarde de officier. Als men 50 of 6P dagen van het jaar in Haarlem ver blijft, is men daarom nog geen inge.- Tfn ?nze stad- Overigens achtte I L en aanwezig en bewezen goed als de opzet tot de clandestiene invoer van het ontvangen geld. In de aanklacht was niet vervat de uitvoer van de partijen wolfram. De officier wilde rekening houden met de straf, die verdachte in Duitsland in verband met deze affaire reeds onder gaan had en vorderde, behalve een boete van 1000 en verbeurdverklaring van de opbrengst der effecten een bedrag van 18.500 een voorwaardelijke gevan genisstraf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd. De politierechter was het grotendeels eens met de mening van de officier. Ook 1 hij achtte de opzet tot strijdig handelen bewezen. Mr. Bletz veroordeelde daarop de delinquent tot een gevangenisstraf conform de eis, en tot 5000 boete. E>- volgde geen verbeurdverklaring van de opbrengst der effecten. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examens ge neeskunde de heer A. Kroon te Haarlem. BO METER HORDEN DAMES 10.9 sec- Miss Shirley Strickland, Aust., Helsinki, 24-7-52 is dtt advertenties elke Dinsdag en Vrij* Bewaar van dezeadverMOtiM "I" iteeds in onzif etalages te bezichtigen In de gedachte om de sanering van het Rozenprieel, welke onafwendbaar is, te baseren op en te beginnen met een nieuw politiebureau schuilt onge twijfeld een zekere aantrekkelijkheid. Met het oog op een toekomstige sa nering heeft de gemeente reeds een aantal percelen in deze wijk aange kocht. De financiële kant was echter zeer ongunstig. Een oppervlakte van V/s HA zou moeten worden gesaneerd. Daarmede zou een bedrag van twee millioen gulden gemoeid zijn met een totaal van vijftien millioen voor de totale kosten van sanering. Telt men daar nog eens vijf millioen voor de bouw bij dan is 'n kapitaalsuitgave van twintig millioen noodzakelijk. Een an dere situering zou wat goedkoper zijn, maar dan nog zou zeer veel tijd moe ten worden afgewacht. Van dit plan is dan ook afgezien. Vervolgens is gedacht aan bouw op het terrein, begrensd door de Raamvest, het Wilsonsplein, de Sophiastraat, de Korte Doelstraat en de Gedempte Raamgracht. Een belangrijk gedeelte van de bestaande bebouwing, waaron der 45 woningen, zou moeten worden opgeofferd. Slechts 1470 M2 zou direct beschikbaar zijn. Hoewel de ligging Tot directeur van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken te Hillegom is, naar wij vernemen, benoemd de heer D. J- van Herwaarden. Deze is de zoon van de heer J. A. van Herwaarden, die president-directeur der N.V. is en blijft. Zaterdagavond is voor de zesde maai in successie de jaarlijkse bridge-drive gehouden ten bate van „Dennenheuvel" reniging tot verpleging van Hoofdar beiders in Herstellingsoorden en Sana toria. Beide zalen van restaurant „Dreef- zicht" waren geheel bezet. 230 deelne mers hebben een sportieve strijd gestre den. Het bezit van de wisselprijs voor clubs, n.l. de door de directie van Dreefzicht" beschikbaar gestelde fraaie „Dreefzicht-trophee", werd door een tiental clubs (w.o. een tweetal Amster damse, n.l. A.B.C. en „Het Juiste Bod") fel bestreden De Bridge-CIub „Haarlem-Noord", die verleden jaar de trophee verwierf, mocht het niet gelukken haar ook dit jaar in de wacht te slepen en definitief in bezit te krijgen. Zij moest in de „Haarlemse Bridge Club" haar meerdere erkennen, die thans de trophee voor tenminste een jaar mee naar huis kon nemen. Na mens „Dennenheuvel" overhandigde de heer C. Kwantes met enkele toepasse lijke woorden de wisselprijs aan de voorzitter van H.B.C., de heer C. Kluit. Een batig saldo van ruim f 450.is het resultaat, dat mede ter dekking van de exploitatie-tekorten op de beide Dennenheuvel-inrichtingen zal worden aangewend. Voor de onderlinge competitie van HWP werden nog de navolgende par tijen gespeeld: Groep 1: KloosStolvoort 0—1; v. d. Velde—Hopman 01. Groep 2: Spoorv. d. Stoop 10; v. d. ValkHoltkamp 10. Groep 3: AndringaBaas 01; v. StraatenOverdijk Groep 4: LunenburgRuben 01; HoenderdosHaasbeek 01; Tromp Negeman 10; Goedemans-Kroon Vs. Omstreeks kwart over tien gister avond is een trekker met oplegger, af komstig uit Friesland en bestuurd door de 51-jarige W. J. uit Witmarsum, ter hoogte van het kruispunt Heemsteedse Dreef en Pieter Aertszlaan tegen de ach terzijde van een N.Z.H. bus gereden. De bestuurder van de autobus, de 24-jarige W. L. uit Haarlem, reed via de Jan van Goyenstraat in de richting Haarlem en verleende geen voorrang aan de opleg ger, ten gevolge waarvan een botsing onvermijdelijk was. De klap kwam zo hard aan, dat de bus een slag van 9" graden maakte en dwars op de wel kwam. te staan. Beide motorvoertuig611 werden zwaar beschadigd en moesten met behulp van een kraanwagen word6" weggesleept. Het busverkeer daar ter plaatse werd tijdelijk omgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2