Protestbrief aan de regering aanleiding tot arrestatie PREMIER BIEROET dwingt Ê^n SKETCH Vraaó en Antwoord Salarissen bij het onderwijs nog wenselijkheden over laten bisschoppen tot verklaring De K.I. in het mysterieuze Tibet Kath. sanatoria onderzoeken asthma-bestrij ding mm mmm Het optreden tegen kardinaal Wyszynski Kleine R.T.C. in Januari? Nog geen anderhalf procent Katholiek Bijna honderd kraken, waaronder zeer brutale, gepleegd Vier jaar geëist De militair met palet en camera Onbekende Rubens Het virus van de kinderverlamming 4C". Aleer voortvarendheid gewenst l.a.v. kleuteronderwijsradio en televisie heeft Wie is de Dalai Lama? DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Het vraagstuk van de herwonnen gebieden Verder overleg met de West Indonesië Toestand Atjeh Helft lagere ambtenaren werk hervat Driejarige kleuter onder vrachtauto gedood Opbrengst watersnoodzegels Van harte, hoor... Ongeluk bij Neustadt Borgstelling voor de chauffeur mogelijk Tentoonstelling in Den Haag Ontdekt in Italiaanse kerk Voortaan op 30 April een hele vrije dag? Bestuur R.K. Cadetten- vereniging mmM Voorlopig verslag begroting O., K. en W. Inlichtingen gevraagd over beleid Ned. Opera Mater Amabilisscholen voor militairen Steekpartij te Peize Twee wachtmeesters met mes aangevallen Bakfiets door trein versplinterd Bestuurder redt zich op het nippertje FIETSER ONDER JEEP GEDOOD (Van onze Weense correspondent) J°t nu toe werd over het algemeen in katholieke kringen aangenomen, dat Ordinaal Wyszynski in hechtenis werd genomen naar aanleiding van twee goedige en openhartige preken, die hij op Sacramentsdag en op de Zondag •karna in Warschau had gehouden. Men vroeg zich echter in diezelfde krin- Sen af waarom de Poolse staatspolitie niet onmiddellijk na deze preken had jn£egrepen. Ofschoon dit moedige getuigen van de Poolse primaat onge- kvijfeld een rol heeft gespeeld, is het intussen duidelijk geworden, dat de onmiddellijke aanleiding voor het optreden tegen de aartsbisschop gezocht n^oet worden in een schrijven van kardinaal Wyszynski aan de Poolse rege- kng, waarin hij de verwijten en aanklachten onomwonden van de hand wees, "lie het Openbaar Ministerie bij de veroordeling van mgr. Kaczmarek tegen het gehele Poolse episcopaat had uitgesproken. Het voornemen bestaat de besprekin gen in de Kleine Commissie ter voorbe reiding van de RTC met de West te doen houden in Januari van het volgen de jaar. De besprekingen zullen dan aanvangen in Willemstad op Curasao. Aldus ontlenen we aan de M. v. A. van minister Kernkamp aan de Tweede Ka mer. Van een hervatting der conferentie bi dit jaar zal dus geen sprake kunnen rijn. Echter mag worden aangenomen, dat, wanneer de besprekingen in de Kleine Commissie leiden tot algehele overeenstemming tussen de drie landen, Spoedig daarna de conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse Antillen kan gorden voortgezet ter afronding van het overleg. Volgens de laatste telling van Augustus 1953 behoren van de 78.569.429 inwoners van Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea 1.021.252 personen tot de Katholieke Kerk. Dit is ongeveer 1.3 pCt. Voor Nieuw-Gui- nea afzonderlijk blijft dit percentage 1.3. Op de 289.000 inwoners telt dit overzeese Rijksdeel 37.806 Katholieken. Dit alles blijkt hit een uitvoerige statistiek, uitgegeven hoor mgr. G. M. de Jonghe d'Ardoye, apostolisch internuntius in Indonesië. Het priestertal in Indonesië en Nieuw- puinea is in verhouding tot het aantal Ka tholieken zeker niet ongunstig te noemen: eén priester op de 972 gelovigen. Op het aantai inwoners in zijn geheel ligt het na- de aanzienlijk hoger: één priester op b!h'5-000 gelovigen. Van de 1050 priesters cofJ°rei1 er 930 tot een religieuze orde of e§atie- Slechts 123 van hen zijn in- ne?êrhet ogenblik bereiden 65 jonge Indo- zieh v^rXerdeel,d over zes groot-seminaries, der rildS het Priesterschap; het getal aer 21 kl®m-semmaries bezoekende stu denten bedraagt 966. Ook in Nieuw-Gui- tcn bestaat reeds een klein-seminarie. Waar vier jonge Papoea's de moeilijke weg naar de voorbereiding tot het H. Priester schap zijn opgegaan. De positie van ci'e Katholieke ziekenhui- Zen in Indonesië is blijkens de statistiek nog zeer ongelijkmatig. In totaal beschikt Indonesië over 55 Katholieke ziekenhuizen; Hieuw-Guinea heeft er slechts één. Het vicariaat Semarang neemt in Indonesië de e^rste plaats in met zeven ziekenhuizen. In dit schrijven stelde de kardinaal de volgende feiten vast: de bisschops conferenties hielden zich niet bezig met politieke aangelegenheden: het Poolse episcopaat had van het Vaticaan geen politieke richtlijnen ontvangen; het ver dedigen van de rechten van de kerk betekent geen samenzwering tegen de staat, maar het is een plicht van de bis schoppen en ten slotte: ten aanzien van de herwonnen Poolse gebieden had het, episcopaat nooit ten nadele van de staat gehandeld. Bovendien bestempelde de primaat de beschuldigingen die door het Openbaar Ministerie tegen de gestorven kardinaal Hlond waren uitgebracht als „ongegrond, onjuist en onrechtvaardig Het proces tegen mgr. Kaczmarek had plaats tussen 16 en 22 September. De protestbrief van kardinaal Wys zynski werd geschreven op 22 Sep tember en twee dagen daarna, in de nacht van 24 op 25 September werd Advertentie iMIT'S Vijftig procent van de lagere bestuurs ambtenaren in Noord-Atjeh en Atjeh ^leJNO0rd-o°stkust van Atjeh) heb- heefthri^ ™C1'""«"'necien nervat, aldus Sumatra "mUwf SPuve™eur van Noord- radja veririaar£mm Nasution> in Kuta" Mr. Amin verklaarde voorts vroeffei- nooit voorstander te zijn gèweest vln het verlenen van autonomie a^n At^h maar thans is hij „a het zien v^n' de realiteit tot andere gedachten gekomen Maandagmiddag is het driejarig zoon- \an de familie De B. uit Bieda op ^t Marktplein te Deurne onder een *^are vrachtauto gelopen en Verongelukt. Het kind was me* "J" goeder bij zijn grootouders op v lie. De opbrengst van de toeslag der wa- J®rsnood-postzegels, vermeerderd met •Jet bedrag van de verkoop der eerste- dag-omslagen, bedroeg in totaal 1 1.615.93014. Een zilveren bruiloft is een mijl paal die wij veerkrachtig bereiken. Dat werd hier vorige kc-er óók al beweerd, weet U nog Toen be loofden wjj vervolgens alle zilveren bruidsparen te Leiden en Delft, die hun dag op 4 November zouden vieren, 100 Sketch sigaretten, bij wijze vaD feestgeschenk. Maar inmiddels hebben scherpzinnige lezers ons uit de droom geholpen: 4 November viel een kwart eeuw geleden op een Zondag en op Zon dag küD je niet trouwen, al wil je nog zo graag U moogt het als een vergissing beschouwen of als een schertsje in het kwadraat. In elk geval zal Dobbelmann ie der die voor 7 November op de onmogelijkheid van de onfortuin lijk gekozen datum heeft gewezen, belonen met een cadeautje. En wat de zilveren bruidsparen te Delft en Leiden betreft - zij die 25 jaar geleden op 14 November het „ja" zeiden, ontvangen gratis 100 Sketch sigaretten, als zij hun naam. hun adres en vaste sigaren winkelier opgeven aan Dobbelmann in Waddinxveen Bij het zilver van Uw feest voegt Sketch dan (als nog het goud van een rijpe, superieure Virginia sigaret. De Virginia van goeden huize °°r de rechtbank te Maastricht heeft 1 p ®bdag terecht gestaan de 27-jarige j. riing-terrazzowerker W. Fr. M. uit tna' ^b' we8ens zes diefstallen met in- de tijd van slechts twee jaar, n.l. n de periode van 1951 en 1952, heeft hij, s bij voor de politie bekende, niet minder dan 93 diefstallen gepleegd. Zijn erkterrein besloeg vrijwel geheel Ne- aerland. Hij ging hierbij op een ver- onderlijk koelbloedige wijze te werk *n bet zich zelfs, b.v. bij een inbraak m het huis van een Chinese zakenman, niet verontrusten door een paar kinde ren des huizes, die belangstellend kwa- IsMak toe^bken naor zijn brandkast- Yerdachte was voor zijn zaak j'JMaastricht alleen ten laste gelegd een mpraak door forcering van 'n brandkast m de Volkscredietbank te Heerlen, waar- o« hij er echter niet in slaagde de pant- scrpiaat van de brandkast te doorboren. rt^Ze !nbraab. waarbij hij werd gestoord a°°r de kantoorhouder, de heer Deckers, tfJl„Wie een volledige bekentenis z-gde. leidde tot zijn aanhouding in ö-Gravenhage. foi^trHa,ai1'er!1 had hiJ "in Juni ergens een buitgemaakt en in diezelfde te Aerdenhout uit de garage van een lid van de Zuidafrikaanse ambassa de een Chrysler-auto gestolen. Hij ver telde later met een zeker leedvermaak, hoe in Den Haag de agenten van poli tie bij zijn voorbijrijden met de gestolen auto, welke de C.D.-plaat voerde, salu erend in de houding sprongen. Een van zijn andere avonturen was het binnendringen in een pension te Amsterdam, waar hij op een der slaap kamers terwijl de bewoners daar sliepen brutaalweg een draagbaar ra diotoestel, een armband met 38 diaman ten ter waarde van f 10.000, verschillen de valuta (30 dollar, 40.000 Franse francs en f 200) enz. ontvreemdde. De officier van justitie eiste vier jaar. Uitspraak 23 November. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, uit Duitsland bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandse chauffeur De B., die betrokken was bij de kettingbotsing op de Wiedbachbrug bij Heustaal, en die sindsdien in voor lopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal worden gesteld indien bij het Lan- desgericht te Linz een borgstelling van zevenduizend mark wordt gestort. BIEROET de primaat door de staatspolitie uit zijn paleis gehaald. Gelijktijdig echter werden nog twee bisschoppen in hechtenis genomen, na melijk mgr. Klepacz, bisschop van Lcdz. een vriend en vertrouwensman van de primaat die hem ook op zijn raJs naar Home in het voorjaar van 1951 had be geleid, en mgr. Choromanski, secretaris van de bisschopsconferentie die bekend staat cm zijn diplomatieke gaven. Na drie dagen echter werden deze twee prelaten weer op vrije voeten gesteia. kardinaal Wyszynski echter niet. Het gevolg was dat 22 vertegenwoordigers van het Poolse episcopaat zich dadeluk in een schrijven tot de Poolse premier Bierc et wendden en de onmiddellijke invrijheidstelling van de primaat eis ten. Als antwoord daarop werd het epis copaat een verklaring voorgelegd waar in de bisschoppen het optreden van sa menzweerders vooral onder de (dpJJ115 veroordeelden en zich nogmaals duide lijk distancieerden van de z.g. revisio nistische eisen van Duitse zijde. Dit do cument. dat naar vorm en inhoud dui delijk de sporen draagt van de Poolse staatskanselarij heeft na zijn verschij nen op 28 September wel enige bevreem ding gewekt in katholieke kringen, vc oral ook omdat het de handtekeningen draagt van mgr. Klepacz en mgr. Cho romanski. Nu men echter de achtergron den kent,' is het duidelijk dat dit docu ment (waarschijnlijk met enkele nood zakelijke veranderingen) met geweld moet zijn afgeperst. Daags daarop werd een delegatie van het episcopaat, be staande uit de bisschoppen Klepacz. Choi\ manski en Zakrzewski, door pre mier Bieroet in audiëntie ontvangen waarbij de nieuwe overeenkomst nog maals werd bekrachtigd. De invrijheid stelling van kardinaal Wyszynski kon v/el niet worden bereikt, maar in alle geval kreeg hij de mogelijkheid zich in een klooster terug te trekken. Wie de jongste geschiedenis van de Poolse kerk oplettend heeft gevolgd, i ziet duidelijk dat het vraagstuk van j de herwonnen gebieden juist door de j communistische agitatie wordt mis bruikt om de verhouding tussen kerk en staat te vertroebelen. Daarbij spe len de zogenaamde patriottische pries ters een funeste rol doordat zij zich tegen het verbod van de bisschoppen in t- ch met de politiek en politieke agitatie inlaten. Terwijl het episco paat zich met inspanning van alle krachten onttrekt aan iedere vorm van politieke activiteit, maken de patriot tische priesters misbruik van de chau vinistische gevoelens onder de Polen, met het gevolg dat kardinaal Wys zynski zich meermalen gedwongen zag het optreden van deze priesters te veroordelen. Zij zijn het namelijk die de overeenkomst met de staat over treden en het is de staat die hen daar bij ondersteunt. Het zijn dezelfde geestelijken die nu tezamen met een groep „vooruitstre vende" leken overal in Polen z.g. „ka tholieke c mmissies" willen gaan op richten die met het communistische Na tionale Front samenwerken en o.a. een eigen tijdschrift hebben uitgegeven („Glos Kaplana"). Op 15 October 1.1 werd de eerste constituerende vergade ring gehouden waarop de deken van de theologische faculteit van Warschau, prof. dr. Czuj tot voorzitter wera geko zen. In het bestuur hebben verder nog drie katholieke geestelijken, eveneens professoren, zitting gene men. Terwijl de kerk er overal elders van beschuldigd wordt dat zij zich te veel met politiek inlaat, verwijt men de Poolse bisschoppen dat zij zich te welmg daarom bekommeren. 55 55 Namens <Je Chef van de Generale Staf heeft Generaal-Majoor F. W. M. J. Pe ters Maandagmorgen in Pulchri-Studio in Den Haag oficieel de tentoonstelling „De militair met palet en camera" geopend. Op deze tentoonstelling worden de werkstuk ken geëxposeerd, die de militairen van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht voor de ,,Foto, teken en schilderwedstrijd voor militairen 1953" hebben ingezonden. Het is de tweede maal, dat de Dienst Wel zijnszorg Leger deze wedstrijd organiseert. In 1952 betrof het uitsluitend fotowerk. Dit jaar is bij wijze van proef ook de in zending van tekeningen en schilderstuk ken mogelijk geweest. Er werden 260 fo to's en 217 tekeningen en schilderijen ter beoordeling ontvangen. De expositie bevat de bekroonde en beste niet-bekroonde werkstukken. Het is de taak van «Je DWL, aldus Gen.- Maj. Peters in zijn openingswoord, de vrije tijd van de militair voor hem zo nuttig mogelijk te doen zijn. Dit kan pas sief gebeuren door het houden van le zingen, door het geven van filmvoorstel lingen, etc. doch ook actief. In het kader van deze taak is deze wedstrijd georga niseerd. Evenals dit vorig jaar het geval is geweest, zal ook deze expositie weer een tournee maken langs cfe diverse on derdelen. De jury, welke voor de fotowedstrijd be stond uit A. P. W. v. Dalsum, J. J. Hens en G. A. W. Wagenaar en voor de Teken en Schilderwedstrijd uit A. Glansdorp, W. v. Leusden en L. F. Wijmans kenden in de verschillende sectoren de prijzen toe aan de le Int. R. Heidemann uit Amsterdam voor zijn foto „Santa Reparata" (gevor derden), aan de soldaat R. v. Onden uit Apeldoorn voor zijn foto „Spel van licht en schaduw" (beginners), aan de le Int. K. van Oijen uit Groningen voor de beste militaire actie-foto, aan de kapt. R. Roos uit Santpoort voor de geestigste militaire foto en aan de sergeant H. M. Klunder uit Assen drie eerste prijzen voor de beste collectie en voor het geheel eigen werk In de teken- en schilderafdeling ging de eerste prijs voor gevorderden naar majoor S. Schram de Jong uit Eindhoven voor zijn „Dorst", terwijl de soldaat J. L. A. Hor- ward uit Breda beslag legde op de eerste prijs voor beginners met zijn „Erf". De prijzen, die werden uitgereikt door de Overste H. Mulder, Hoofd van de DWL. bestonden- uit een legpenning met in scriptie en een waardebon. Prof. Michael Jaffe van de Universiteit van Cambridge in Engeland heeft, naar het KNP bericht, in het Italiaanse stad je Ferno een nog onbekend werk van de grote Vlaamse schilder Rubens ont dekt. Het werk stelt de Geboorte van Christus voor en hangt in de Kerk van de H. Philippus te Ferno. Prof. Jaffe is reeds geruime tijd in Italië bezig met de voorbereidingen voor een werk over Rubens, voorname lijk over de periode dat deze schilder in Italië verbleef. Het schilderij dateert uit 1607 of" 1608. Dit heeft prof. Jaffa na kunnen gaan aan de hand van brie ven uit het archief van het aartsbisdom van Ferno die door Rubens waren ge schreven en over het schilderij handel den. Prof. Jaffe schat de waarde van het schilderij op ongeveer een half mil lioen gulden. Advertentie Een jonge Oostenrijker weet door te dringen tot in de „verboden stad" Lhasa. Daar wint hij het vertrouwen van de god-koning van Tibet, die op tweejarige leeftyd „ontdekt" werd. Hij wordt de leraar van deze levende reliek. Lees zjjn opzienbarend relaas, dat geïllustreerd is met foto's, die alleen hij in zijn unieke functie kon nemen. Een reportage, die de hele wereld boeit. Hier in Nederland natuurlijk gepubliceerd in de K.I., die in haar nummer van 13 November U ook naar Noord-Afrika voert. Hoe heet het was en hoe ver! De Jeep-Express volgt thans de vermaarde woestijnroute van Rommel en Montgomery van Tripolis naar Benghazi. En weer vliegt U mee met LindberghDe verbeten strijd, die hy voert met de slaap en die hem bijna in zee doet storten. DE MOORDSTEDE. Twaalfhonderd jaar geleden stierf te Dokkum Sint Bonifatius de marteldood. De K.I. het blad, waar Uw grootouders groot mee werden - is even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bij! NU UITGEBREID VAN 40 TOT 48 PAGINA'S Abonneert U by de K.I. administratie Hassauplein 1, Haarlem. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Mr. F. H. A. de Graaff, voorzit ter van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond bracht in zijn rede, die u elders in dit blad kunt aantreffen, ter sprake het vrijaf geven op «Je Nationale Bevrijdingsdag. Een vrij grote instemming verwierf in de afgelopen winter de gedachte een zeker verband te leggen tussen de feestelijke viering van cfe bevrijding en de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin. Het karakter van deze feestdagen is van dien aard dat het het geven van een hele vrije dag rechtvaardigt. Het Verbond zal daarom het voorstel doen om daar, waar de bedrijfsomstandigheden het toelaten, voortaan op 30 April een hele aag extra vrijaf toe te kennen. Het bestuur van de R.K. Cadetten-Ver- eniging Sanctus Ignatius te Breda is voor het jaar 1953—1954 als volgt geconstitueerd: J. J. v. Zwieten, Praeses; F. A. Heijnen, Ab actis; A. v. Egeraat, 'Quaestor, J. Th. Jeukens, Assessor, J. J. de Vos, Assessor. Oude kerken J. F. S. 1) Is de kerk in de Zand hoek te Amsterdam altijd een protes tants bedehuis geweest? 2) Hoe komt het dat de kerk van het Begijnhof in protestantse handen is? 3)Kent u enige boeken welke de ge schiedenis bevatten van de jongste Spaanse burgeroorlog? Antwoord. 1) In de Zandhoek staat geen kerk. Uit uw schrijven maken wij op dat u waarschijnlijk de Zuiderkerk bedoelt. Zij is de eerste in Amsterdam voor de protestantse eredienst gebouw de kerk. Bouwmeester Hendr. de Keijzer. 2) Bij de Alteratie van 1578, toen de macht in Amsterdam overging in han den van de protestanten, werden alle katholieke kerken, kloosters en Gods huizen door de overheid geconfisceerd. Zij kwamen ter beschikking van de hervormden, of kregen een profane be stemming. Aanvankelijk deelde de ka- De financiële uitkomsten van de drie katholieke sanatoria, aangesloten bij de Vereniging van Katholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, Dekkerswald, He- liomare en Caesarea, zijn in 1952 dus- Deze foto toont 77.000 maal vergroot het virus van de kinderverlamming, dar, door A. R- Taylor, virusonderzoeker bij een firma in Detroit, zichtbaar werd gemaakt. De geleerde slaagde er in het virus, dat een van de kleinste is, die bekend zijn, met behulp van een electronenmicroscoop zichtbaar te maken, hetgeen eerder nog niet was gelukt. Dr. Taylor toonde deze foto tijdens de elfde ■jaarlijkse vergadering van de Amerikaanse Electronische Microscoop Vereni ging. (The Electron Microscope Society of America). In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wordt gezegd, dat vele leden hun waardering hebben geuit voor het beleid van de minister, in het bijzonder waar dit ge richt is op de bevordering van een zo ruim mogelijke deelneming van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Zeer vele andere leden sloten zich bij die waar dering aan, maar voegden er aanstonds aan toe, dat naar hun mening het op treden van de minister tot nu toe blijk heeft gegeven van een ernstig gebrek aan voortvarendheid. Hierbij dacht men met name aan de gang van zaken met betrekking tot het kleuteronderwijs, aan de salariskwesties, aan het uitblijven van een ontwerp-radiowet en een rege ling voor de televisie. Vele andere leden achtten dat verwijt, in ieder geval wat betreft de kleuteronderwijswet en de salariskwesties, ongegrond. Velen hebben daarbij de vraag gesteld of het apparaat wel voldoende geoutil leerd is voor de omvangrijke taak van het departement. Een tweede staats secretaris zou geen overbodige weelde zijn. Andere leden wilden weer liever een vereenvoudiging van de organisa tie. Wat de opbouw van het onderwijs betreft, is er vooral gewezen op de ge brekkige coördinatie tussen de verschil lende schooltypen- Daarbij waren vele stemmen, die de leerplicht tot het zes tiende jaar wilden doen gelden. Salarissen Wat de salarissen betreft er blijven, menen zeer vele leden, zowel voor onderwijzers als voor leraren nog zeer veie wensen over. Men betreur de het, dat de ontknikking, eindelijk een feit geworden, geen terugwerken de kracht is verleend tot 1 Januari 1948. Zijn de onderwijzerssalarissen in het algemeen nog wel aangepast aan de sinds het rechtsherstel belangrijk gestegen kosten van levensonderhoud? Vele leden brachten de minister hul de voor de verbeteringen in de salarië ring van de leraren. Zij betreurden het evenwel, dat omtrent een aantal punten geen overeenstemming met de leraren organisaties kon worden bereikt. Het begrip „volledige betrekking" zou nog opnieuw overleg nodig maken. Vele an dere leden wezen ook nog op de wense lijkheid van een principiële gelijkstel ling van het maximum van een leraren salaris met dat van een hoofdingenieur bij Rijkswaterstaat en de volledige ge lijkstelling van de leraren in lichame lijke oefening met andere leraren. Ook werd gewezen op een aantal onbillijk heden, die t.a.v. lerarenbezoldiging bij het Nijverheidsonderwijs zijn blijven voortbestaan. Van nagenoeg alle zijden werd ook op afschaffing van nog aangedrongen de classificatie. Door zeer vele leden werd voorts op gemerkt, dat er nog altijd een tekort is aan bevoegde leerkrachten bij het V.H.M.O. en het N.O., maar ook bij het L.O. Dient de minister zijn houding t.a.v. de gehuwde onderwijzeres niet te herzien overeenkomstig de motie-van Sleen? Andere leden zouden tegen een wijziging van die houding bezwaar heb ben. Zeer vele leden hadden waardering voor de vernieuwing van het Nijver heidsonderwijs, zoals die wordt voor bereid. Zij en anderen drongen aan op een verbod van arbeid in de industrie van personen jonger dan 16 jaar. Wat het Hoger Onderwijs betreft, werd o.m. geïnformeerd naar een wetsontwerp, dat invoering van een derde examen in de juridische studie zou beogen. Kunsten Op het terrein van de kuncten werd opnieuw voor verantwoorde cultuur spreiding gepleit: betreurd werd het uit blijven van het ontwerp van wet op de definitieve Raad voor de Kunst. Ook werd gevraagd, waarom nog steeds geen voorstellen zijn gedaan t.a.v. de salarissen der orkestleden, waarom trent reeds bij de vorige begroting is gesproken. Zeer vele leden vroegen uitvoerige inlichtingen over de Nederlandse Opera, aangezien zij meer en meer tot de overtuiging komen, dat daar van ernstige beleidsfouten sprake is. Andere leden informeerden nader naar de reden, waarom de Utrechtse Opera subsidie is geweigerd. Zeer vele leden blijken ontstemd over het voortdurend uitblijven van een ont- werp-omroepwet. Van verscheidene zij den werd ook uiting gegeven aan onge rustheid over 's ministers plannen met de televisie. danig geweest, dat hoewel de lasten beduidend hoger waren dan begroot was, geen verliezen werden geleden. Om dit resultaat te bereiken is het echter nodig geweest de verplegingsta- rieven tweemaal drastisch te verho gen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1952 van de Vereniging van Katholieke Herstellingsoorden, die drie van de veertien katholieke sanatoria in ons land omvat. De bezetting zowel van Dekkerswald, Heliomare als Caessarea was gedurende 1952 goed. De wachtlijsten zijn veel korter geworden, doch lege bedden ko men nog niet voor. In totaal waren 31 December 1952 in deze drie sanatoria te zamen 712 patiënten aanwezig. Het aan tal verpleegdagen over 1952 bedroeg voor Dekkerswald 146.000. voor Helio mare 71.870 en voor Caesarea 47.371. In totaal zijn slechts 11 patiënten overleden, alien in Dekkerswald. De Vereniging voor Katholieke Her stellingsoorden heeft een onderzoek in gesteld naar de wenselijkheid en moge lijkheid om de asthma-bestrijding ter hand te nemen. Beslissingen hieromtrent zijn echter nog niet genomen. Nationaal Katholiek Thuisfront treft voorbereidingen voor een aanzienlijke uitbreiding van de cursussen volgens het Mater Aniabilissysteem te Den Haag en Haarlem. Het aantal deelnemers zal dan worden verhoogd van 190 tot minstens 500, verwacht wordt zelfs tot 1000. Tot dusver is deze cursus alleen te Amersfoort gegeven, waar na het proef jaar 1952 met 80 deelnemers, thans 190 militairen, allen uit het kader, de vor mingscursus op godsdienstig, maatschap pelijk en cultureel gebied zijn Degonnen. De belangstelling ervoor is zeer groot. Het is de bedoeling nog deze winter te Den Haag en Haarlem te beginnen, of schoon de financiële middelen van Ka tholiek Thuisfront tengevolge van de deelneming zijner vele en noodzakelijke toezeggingen van afgelopen jaar uitge put zijn. (Van onze correspondent) Te Peize zijn twee wachtmeesters van de Rijkspolitie slaags geraakt met de 30-jarige Peizenaar G. van der V., die onder invloed van sterke drank verkeerde. Toen de man in de omge ving van de zuivelfabriek merkte, dat hij gevolgd werd, sprong hij van zijn fiets en wachtte de beide politie mannen op. Hij trok een mes en ver wondde bij een worstelpartij een van beide politiemannen, zodat deze zich onder medische behandeling moest stel len. Een van de politiemannen heeft een einde aan de vechtpartij gemaakt door de dronken man met de kolf van een pistool een zodanige klap te geven, dat hij bewusteloos geraakte. Maandagmiddag heeft een sneltrein uit Amersfoort op de door knipperlich ten en belsignalen beveiligde overweg Blauwkapel Oost in de gemeente Maar tensdijk een bakfiets van de ruim vijf tigjarige voddenkoopman G. uit Blauw kapel gegrepen. De fiets werd versplin terd. De bestuurder, die zei het licht en de bel niet te hebben opgemerkt, redde zich op het nippertje door opzij te springen. Hij werd door een klap van de fiets licht aan de benen gewond. Op de provinciale weg te Zaandam is Maandagmiddag de 61-jarige D. K. uit Zaandam, toen hij per fiets de verkeers weg Zaandam—Alkmaar overstak, aan gereden door een militaire jeep. In zorgwekkende toestand werd het slacht offer naar het gemeenteziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hij des avonds is overleden. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres by de ingezonden vragen. pel van het Begijnhof dit lot niet. Daar de Begijnen geen kloostergemeenschap vormen, beschouwde men de kapel als particulier bezit en werd zij ontzien. Dit heeft echter slechts kort geduurd. Spoedig bleef alleen de sacristie ter be schikking van de Begijnen, tot in 1607 het gehele kerkgebouw aan de Engelse Presbyteriaanse gemeente in gebruik werd gegeven. De Begijnen kerkt,en toen in een particulier huis op de hof en in 1671 zouden zij de nog bestaande onlangs gerestaureerde kapel m ge bruik nemen, een schuilkerkje. De ka tholieken hebben in het verlies van de oorspronkelijke Begijnhofkapel nooit berust. In de Napoleontische tijd heeft het weinig gescheeld of zij was in katholieke handen teruggekeerd. Ook na de bevrijding is er nog even sprake van geweest. De tijd was er echter ook toen nog niet rijp voor. 3) „De burgeroorlog in Spanje" (Brief der Spaanse bisschoppen) Uitg. N.V. Drukkerij De Tijd 1937. Dr. M. E. van Vollenhoven: Het Spaanse drama. Dr. J. de Brouwer: De Spaanse bur geroorlog. Huur- en woningproblemen J. M. B. heeft een vraag over de a.s. huurverhoging. Wil gaarne weten, waaraan hij per 11'54 toe is. Antwoord H. Wij geloven, dat u gelijk hebt. maar de juiste (aangeno men) reductie van die nieuwe bepalin gen is ook ons nog onbekend. J. is weduwe en nu hebben „ze" haar bang gemaakt dat ze uit haar wo ning gezet kan worden, omdat ze nog wel eens op reis gaat naar haar kinde ren. De onderhuurders „loeren" op de door haar bewoonde kamer en keuken ten behoeve van een dochter. Antwoord H. Laat u niet bang maken hoor. U moogt gerust op reis gaan. Stel u in verbinding met de huis eigenaar en vertel hem, wat er aan de hand is. maar dat u er niet aan denkt, uw huisje op te geven. Als u een goede huurder bent, zal ook hij u ge rust stellen. E. K. stelt een vraag over huurver hoging ingevolge waterverbruik. Antwoord H. Artikel 9 der huur wet luidt: „Indien huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik van een onroerend goed, is de prijs die voor het enkele gebruik van het onroerende goed, vermeerderd met 1: voor water, gas, electriciteit of andere energie de werkelijke kosten of de naar redelijk heid geschatte kosten". Hoeveel nu het water bij u kost, weten wij niet, maar de verhoging per 111951 van f 1 op f 2 lijkt ons wel wat veel. U doet ver standig uw vraag voor te leggen aan de huuradviescommissie. Wat „men" van verschillende zijden zegt, daaraan moet u niet te veel aan dacht schenken. Dat het bedoelde arti kel geldt voor huizen gebouwd na 1940 is ook niet waar. Misschien is de admi nistratie van de waterleidingmaatschap pij genegen u te vertellen, hoeveel de huiseigenaar van uw huis voor water- leidingskosten moet betalen, dan kunt u dit gebruiken als wapen tegen de huiseigenaar en hem zeggen dat u de zaak voor de huuradviescommissie zult gooien, als u gebleken is, dat de huis eigenaar minder betaalt, dan hij van u vraagt. M. Z. zit met een huurprobleem in verband met een door haar gekochte woning. Antwoord H. Naar onze mening komt u wel in aanmerking, doch het is verstandig, dit in verband met plaatse lijke behoefte, bij het huisvestingsbu reau om nadere inlichtingen te vragen- Over het algemeen is het wel zo, dat men na drie jaar een gekocht huisje kan betrekken, als het tenminste niet te groot is voor één persoon alleen. Alliance Francaise E. M. G. vraagt inlichtingen over de Alliance Frangaise. Antwoord H. Inlichtingen over het lidmaatschap van dit verbond kunnen wij u helaas niet verstrekken. U kunt u wenden tot het secretariaat van de Alliance Frangaise, Javastraat 3, Den Haag. Vlekken etc. L. J. B. heeft een inktvlek in een vloerkleed. Wat te doen? Antwoord H. Gewone en vulpen inktvlekken kunnen verwijderd worden met water en azijn. Bereikt u hiermede geen resultaat, dan kunt u de vlekken bedekken met kristallen van citroen zuur, waarop dan kokend water gego ten moet worden. Bevinden de vlekken zich in een wollen stof, dan moet u geen kokend, maar warm water ge bruiken. G. D. Het beste middel hiervoor lijkt ons gewoon flink warm water. L. M. v. N. Maakt u eens een mengsel van slaolie en spiritus (gelijke delen). Hiermede inwrijven. Goed droogwrjjven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3