EDEN wijt botsingen in Triëst aan infiltranten uit Italië Loonvorming moet gebaseerd zijn op econ. draagkracht der ondernemingen Tussen minaretten en moskeeën Kerstpost voor Nederlandse militairen overzee In 1953 voltooiing 60.000 woningen? Verontwaardigde reactie van Kome enigerlei demonstratie ^f ir Dulles achter Engeland Verhoogde maatschappelijke verantwoordelijkheid onmogelijk zonder ondernemers-vrijheid p11 1 PAGINA 5 DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 Tekort in 1960 verdwenen' Artsen-ziekenfondsen Centraal Sociaal Werkgeversverbond Cruise in de Middellandse Zee IV Europeanen voor Zuid- Afrika's Spoorwegen? Blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer acht de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het geenszins uitgesloten, dat het aan tal voltooide woningen in 1953 de 60.000 dicht zal benaderen. Het aantal beschikbare woningen be droeg 1 Januari 1953 2.345.299. Het wo ningtekort was op genoemde datum nog te stellen op circa 225.000 In 1952 bedroeg de toeneming van de woningbehoefte in verband met het be volkingsaccres ongeveer 40.000 wonin gen. Verwacht mag worden, dat in de komende jaren deze toeneming tot rond 35.000 woningen per jaar zal teruglopen. Door de •buitenlandse migratie, waar mede bij deze laatste cijfers geen reke ning is gehouden, kan voorts de toene ming van de woningbehoefte nog lager komen te liggen. Verwacht mag wor den, dat het woningtekort verder in een vrij snel tempo zal afnemen, hoe wel het toch wel tot 1960 zal duren, voordat het grotendeels zal zijn ver dwenen. Een wijziging van het woningbesluit, strekkende tot het invoeren van een bij zondere bijdrageregeling voor de huis vesting van bejaarden in woningwet woningen, is in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding. De minister vertrouwt, dat deze wijziging thans spoedig kan worden afgekondigd. Het vraagstuk der alleenwonenden heeft de volle aandacht van de rege ring. Het is de minister bekend, dat de Voorlopige Raad voor de Volkshuisves ting het vraagstuk van de huisvesting der alleenwonenden bestudeert en bin nenkort een advies hieromtrent zal uitbrengen. gelovig mens en een sluw politicus. In 1901 maakte hij zich met een handvol getrouwen meester van Riadh. Tijdens de eerste wereldoorlog, toen Groot- Brittannië, daartoe verleid door „Law rence of Arabia", en Macmahon, het oog gericht hield op Sjerif Hoessein van Mekka, was Ibn Saoed in waar heid de „coming man". In een gigantische worsteling, waarvan zijn gelaat en zijn lichaam de duidelijke sporen droegen, ontdeed hij zich van al zijn tegenstan ders en in 1926, na de verovering van Djeddah, kon hij zich de tweede Wa- habietenkoning van Arabië noemen. Met ijzeren vuist vestigde hij veilig heid in het land en hij nam, bij de be strijding van diefstal en corruptie, zijn toevlucht tot de meest draconische wet ten uit de begintijd van de Islam. Het verhaal gaat, dat hij een van zijn vele zoons wegens diefstal de rechterhand liet afkappen. Maar toch was het Ibn Saoed onmogelijk om het sombere fanatisme der Wahabieten ongeschonden naar alle delen van zijn nieuwe rijk te dragen. Iets van zijn eigen strengheid ging te loor en alleen zo is het te verstaan, dat hij eerst aan een. later aan een combi natie van Amerikaanse maatschappijen toestemming gaf olie te winnen in zijn land, ja zelfs aan de Perzische golf vlak bij de zetel van het Wahabisme. Andere problemen hebben Ibn Saoed eveneens bestormd. In Februari 1945 heeft hij voor de eerste en enige maal zijn land ver laten om er bij Churchill en Roosevelt, die op hun terugreis van Teheran in Egypte verbleven, persoonlijk op aan te dringen, dat aan de Zionistische eisen inzake Palestina geen gehoor werd ge geven. Toen zijn missie geen succes had, begroef hij de dynastieke tegenstellingen met koning Abdoellah van Jordanië en hij had in 1948 ook deel aan de Ara bische nederlaag in de oorlog met Pa lestina. Maar de olie is op de duur toch het taaiste probleem gebleken. Wel slaag de Ibn Saoed erin om in 1950 van de Arabian American Oil Company (Aramco) gedaan te krijgen dat de winst gedeeld werd, en dat bracht zijn inkomen op 125 millioen dollar per jaar. maar het feit bleef toch, dat een bijna oud-testamentaire woestijnmaat schappij in botsing verkeerde met de duizelingwekkende acquisieten van T keerden van de overwinningsdag i» doorbrengen en toen hun de toegang -r t I T) geweigerd werd, gingen zij zondei speciale Kabinetszitting, bijgewoond door de ministers van Defensie, Oorlog, Luchtmacht en Marine en door de chefs van de Generale Staf, tot het Lagerhuis. Eden verklaarde dat er niet aan getwij feld kan worden dat de onlusten te Triëst opzettelijk geprovoceerd waren en, zeker gedeeltelijk, georganiseerd waren van buiten zone A. Hij had het standpunt van de Britse regering be- kendgemaakt aan de Italiaanse rege- ring en had verzocht, dat men alle maatregelen zou nemen om degenen die verantwoordelijk waren geweest voor de opstootjes in Triëst, in toom te houden. De Engelse regering meende nog dat een conferentie de beste methode was om tot een vergelijk te komen over Triëst en zij was niet van plan zich bij het zoeken van een oplossing te laten beïnvloeden door geweld. Eden ver klaarde voorts dat de Britse publieke opinie ten zeerste verbolgen was over het feit dat Engeland als zondebok werd beschouwd door de Italianen, want de verbittering was voornamelijk gericht tegen Brittannië, ofschoon Ame rika ten volle Engelands verantwoorde lijkheid deelde. Italiaans protest De Italiaanse regering verklaarde het volkomen oneens te zijn met de be weringen van Eden. Een woordvoerder deelde mee, dat de verklaring van Eden, dat drie duizend Italianen ge probeerd hebben op 4 November in Triëst te komen, volkomen juist is. Maar dit waren mensen, die terug- De „grote Saoed", zoals deze genoemd werd. wierp zich. door geloofsijver ge dreven. op de vestiging van een Ara- bisch-Mohammedaans rijk. Onder zijn opvolgers kon de fanatieke halsstarrig heid van de Wahabieten zich niet staan de houden tegen de beschaafde, niet sec- tarische orthodoxie van de Islam, voor namelijk uit Egypte. En toch was dit rijk het ideaal van de „kleine Saoed". (Telefonisch van onze Londense correspondent) Zowel Churchill als Anthony Eden luchtten gisteren hun gemoed over de gebeurtenissen in en rond Triëst. Chur chill sprak tijdens het jaarlijkse diner voor de nieuwe Lord Mayor van de City van Londen. Hij verklaarde dat zjjns inziens Amerika en Engeland niet verdiend hadden te worden uitgeschol den voor fascistische of communistische benden in Triëst. Anthony Eden, die door drukke bezig heden verhinderd was het diner van de Lord Mayor bjj te wonen, sprak na een Hij verenigde in zich tal van uitne mende eigenschappen die hem nog tot in zijn laatste levensjaren een waarlijk magische persoonlijkheid deden zijn. Ook naar Westerse begrippen een reus van een man, met het scherpe profiel van de geboren woestijnheerser, was hij tevens een groot strateeg, een diep- Ondertussen zou Joegoslavië nieuwe voorstellen hebben ingediend om, tot een oplossing van het geschil te gera ken. A.F.P. verneemt in welingelichte kringen te Belgrado, dat Joegoslavië heeft voorgesteld met spoed een vijf- mogendheden-conferentie te beleggen, ongeacht op welk niveau, op voorwaar de echter, dat het besluit van de VS. en Engeland om de zone A aan Italië over te dragen, niet wordt uitgevoerd zo lang deze besprekingen nog aan de gang zijn. Joegoslavië zou voorts niet langer staan op internationalisatie van het omstreden gebied en instemmen met het houden van een volksstemming in de stad Triëst alleen. Anderzijds zou Belgrado echter een herziening van de grens tussen de zones A en B ei sen. Het Joegoslavische ministerie van Buiten landse Zaken heeft geweigerd op deze i berichten commentaar te verlenen. De diepere achtergrond van het ver schil van mening over het percentage der nieuwe loonronde tussen de werk gevers en werknemers, is een ongelijke visie op de economische vooruitzichten van ons bedrijfsleven en de mogelijkhe den voor dit bedrijfsleven om deze loonsverhogingen zonder schadelijke ge volgen te kunnen verwerken. Men verlieze bovendien niet uit het oog, dat een betrekkelijk kleine werk geversdelegatie, die niet steeds op vol doende wijze voeling kan houden met alle door haar vertegenwoordigende groeperingen, over uniforme kostenver hoging voor alle bedrijven gelijkelijk be slissen moet. Het was om deze reden dat de centrale werkgeversorganisaties ver langden dat de S.E.R. over deze kwes tie een oordeel zou uitspreken. Aldus het commentaar van de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, mr. F. H. A. de Graaff, op de recente gebeurtenissen rond het pro bleem der loonsverhoging, naar voren gebracht in zijn jaarrede, uitgesproken tijdens de Algemene Ledenvergadering van dit Verbond te Arnhem. Waarom bij de berekening terzake van het ongedaan maken van de consump tiebeperking de gevolgen van de loonbe lastingverlaging volgens de minister van Sociale Zaken buiten beschouwing moet blijven, is onbegrijpelijk, merkte de spreker nog op, immers het moge waar zijn dat de belastingverlaging voor alle belastingbetalers geldt, maar daar staat tegenover, dat ook voor alle belasingbe- talers de verbruiksbeperking van Maart 1951 heeft gegolden. De gevoerde huurpolitiek van de re gering blijft mr. de Graaff beschouwen als een onrechtvaardige aantasting van de eigendom; bij de huidige regeling zullen nog jarenlang de particuliere wo ningbouw en het onderhoud van de be staande woningen op ontoereikende wij ze worden bevorderd. Teneinde een effectieve aanpassing van de reële inkomens van de midden groepen in loondienst mogelijk te ma ken, zal naar de mening van het C.G. W.V. naar verdere verlaging van de pro gressie in de belastingtarieven gestreefd moeten worden. Zonder deze verlaging wordt het effect van salarisherziening te zeer afbreuk gedaan Het vraagstuk van het in de toekomst te volgen systeem van loonvorming aan- Als puriteins Moslem gebruikte koning Ibn Saoed geen sterke drank en geen alcohol, maar daarentegen kon hij genie ten van enorme hoeveelheden vlees en gebak. Men ziet hem hier aan een reusachtig diner, hem aangeboden door de Amerikaanse oliemaatschappij, waarvan de directie vorig jaar op koninklijk bevel van New York naar Arabië moest worden overgebracht. In de aanwezigen is de sociale botsingbelichaamd, waarvan de gevolgen de toekomst van Arabië zullen beslissen: Amerikaanse oliemensen namens het hoog opgestuwd technisch kunnen uit Westelijkelanden en de Heersers der Woestijnen, exponenten van een ondergaande Bedouïenenmaatschappij. bibliotheek van Alexandrië begaven wij ons per bus door de buitenwijken van de stad naar de catacomben van Kom El Chougafa. Het was een interessante rit: voor het eerst bevonden wij ons op de stoffige, hete landwegen van de Nijldelta, waar in de schaduw van de palmen de fellah's naast hun magere koeien op de grond liggen te slapen, en waar men ook de onbeschrijflijk armoedige le men hutten vindt. Het is echter merkwaardig, dat op vele plaatsen in de stad deze primitieve woningtoestandeii onmiddellijk grenzen aan het comfort van enorme, moder ne flats naar Westers model, zoals men die b.v. ziet aan de Rue Fouad I-er, een def tige avenue, die ettelijke ki. lometers lang het hart van de stad doorsnijdt. Diezelfde avond besloten wij naar Cairo te vertrekken. In de trein hadden wij een ontmoeting met een paar studenten, bij wie zich later een kapitein van het Egypti sche leger voegde. Wij spra ken over de moeilijkheden met Engeland, over Egypte's verlangen om eindelijk het laatste restje van de vreemde heerschappij van zich af te schudden. „Wij zullen nooit een oorlog beginnen," zei hij, „maar wij bereiden ons voor om eisen te kunnen stellen in plaats van ons alles te laten welgevallen wat Enge land wil." Wij zagen zijn woorden bevestigd, toen wij langs het Suez-kanaal naar Port-Said terug reisden. Overigens viel van oorlogsge vaar of van een oorlogszuch tige stemming in het land nagenoeg niets te bespeuren. geweest. Hun invloed is on der meer merkbaar aan de talenkennis, die in Egypte uitstekend is. De Egyptenaren zijn trouwens een zeer ont wikkeld volk, dat hoge eisen stelt aan het onderwijs. Reeds op de lagere school beginnen de kinderen naast het Arabisch, Frans of En gels te leren en velen van hen hebben op Franse of Engelse middelbare scholen deze studie voortgezet. Het is dan ook niet moeilijk een Egyptenaar te vinden, met wie men in een der beide talen een gesprek kan voe ren. Bovendien hebben vooral van de jongere studenten in Suriname. Deze pakjes worden ver voerd met de „Amazonas", die 24 November van Amsterdam vertrekt en 16 December te Paramaribo wordt ver wacht. Adressering als volgt: naam, rang, iegernummer. onderdeel, plaats van bestemming, Suriname. Tot 24 November bestaat gelegenheid, briefpakjes tot een maximum gewicht van een kg. te verzenden naar militai ren van de Koninklijke Marine in de Nederlandse Antillen, aan boord van al daar gestationneerde schepen en aan boord van de „Johan Maurits van Nas sau", welk schip de thuisvaart uit de Koreaanse wateren via de Nederlandse Antillen maakt. Deze post wordt ver voerd met de „Willemstad", die 26 No vember uit Amsterdam vertrekt en 12 December te Willemstad wordt ver wacht. Adressering als volgt: naam, rang, marinenummer. Aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip). Neder landse Antillen, of, indien geadresseerde op een walinrichting is geplaatst: naam, rang, marinenuinmer adres, plaats van bestemming, eiland, Nederlandse An tillen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest bestaat er gedurende de periode van 16 tot en met 28 November gelegenheid tot het verzenden van briefpakjes tot een maximum gewicht van 500 gram naar militairen van het Nederlandse de tachement in de strijdkrachten der Ver enigde Naties in Korea en naar opvaren den van de fregatten „Dubois" en „Jo han Maurits van Nassau". De frankering voor deze pakjes, die per luchtpost wor den verzonden, is 10 cent per 50 gram met een minimum van 50 cent. Adressering voor militairen van het Nederlandse detachement in Korea: naam, rang, Iegernummer, Nederlandse detachement Ver. Naties, Napo 5100 Amsterdam-Schiphol, militair. Adressering voor opvarenden van de „Dubois" en „Johan Maurits van Nas sau": naam, rang of kwaliteit, marine nummer. Aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip). Amsterdam C.S., Marine. Voorts bestaat tot 19 November gele genheid, briefpakjes tot een maximum gewicht van 1 kg. te verzenden naar mi litairen van de Koninklijke Landmacht dringerigheid, die u het ver blijf in Egypte rondweg ver galt. Maar gelukkig wachtten ons in Egypte ook prettiger ervaringen. Vroeg in de middag, toen de Grieken met hun enorme bagage het schip hadden ver laten, gingen ook wij van boord en maakten met een autobus een tocht door de stad. Eerst ging de route langs de zee, over de uitge strekte boulevard (die zich in vrijwel niets onderscheidt van die in een willekeurige Europese badplaats), vanwaar men een prachtig gezicht heeft op het fort Kayed Bey, dat even buiten de haven ligt. Onderweg passeerden wij enkele Franse scholen die evenals de Engelse Christe lijke onderwijsinstellingen een zegen voor het land zijn De Zuid-Afrikaanse Spoorwegen zul len een commissie naar West-Europa zenden, die belast is met het werven van tweeduizend jgnge vrijgezellen in Nederland, Groot-Brittannië, België en West-Duitsland, aldus meldt A. F. P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5