W.-EUROPA MOET WEER ZELF VLIEGERS GAAN OPLEIDEN 1 (iïé'YL Vijf ton cokes in brand Tien duizend vliegers per jaar nodig In Februari vertrekken laatste leerlingvliegers voor training naar de VS. TRUMAN gedagvaard in een spionnage-affaire Fantast licht drie mensen voor 19 mille op Soekarno uit scherpe critiek aan adres van Darul Islam IRR Deens Koningspaar naar ons land Oud-president verschijnt Vrijdag voor comm. voor on-Amerik. activiteiten Vier jaar geëist Veehandelaar van f 5000 beroofd Juwelenroof uit auto te A'dam Mossadeq is zijn advocaat moe Het weer Vóór Kerstmis in Eerste Kamer Tot hoofd en hart Gemeenteraad bleef te lang WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953^ 77ste JAARGANG No. 25835 Nederl. chauffeur vrijgelaten Borgstelling gestort PORTUGAL EN NOORD-AFRIKA ALS OPLEIDINGSCENTRA GENOEMD Kroniekschrijver K.R.O. Tegen verlenen van zendtijd aan K.N.Y.B. Uitzenden van wedstrijden ook dienst aan de bond Weer gezin op straat in Barneveld Door onbekenden neergeslagen Dader en helers gearresteerd Dodelijk ongeluk in de Kromhoutkazerne Betonnen skelet van gebouw ingestort De zaak „Eén-Nul" Prins Bernhard naar Ethiopië vertrokken Verwezen naar Ha&gs gerechtshof Kind omgekomen in put Barteljor 1 GABARDINE REGENJASSEN Huur- en belasting voorstellen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM lelefoon: Redacüe 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zicf het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De 24-jarige Nederlandse chauffeur D. de B. is Dinsdag tegen storting van een borgstelling van 7.000 Mark in vrijheid gesteld. Hij is inmiddels in ons land aan gekomen. Hij werd, zoals bekend gear resteerd na het verkeersongeluk op de Wiedbachbrug bij Heustadt waarbij zes mensen het leven verloren. In Februari a.s. zullen de laatste groepen leerling-vliegers naar de Ver enigde Staten en Canada vertrekken om daar hun opleiding van 16 maan den aan de vliegscholen te krijgen. Het trainingsprogramma voor de NATO- landen in Amerika komt n.l. in 1955 tot een einde en dan zal men in West- Europa weer aangewezen zijn op de mogelijkheden, die men hiervoor zelf kan creëren. Tot dusverre nam Amerika 7/10 deel van de totale Westerse Vliegopleidingen voor zijn rekening, het resterende deel. werd door de West- Europese landen zelf verzorgd Naar aanleiding van het verzoek om Spreektijd van de KNVB aan de om roepverenigingen, zulks in ruil voor de toestemming, die de KNVB geeft aan de omroepen voor het uitzenden van voetbalwedstrijden, schrijft de Kroniek schrijver in de Katholieke Radio Gids voor de komende week: „Wij zien de toestemming van de KNVB niet in de eerste plaats als een service aan de omroepen, waarvoor zij dus iets terug hebben te geven. KNVB on omroepen dienen met de uitzending van wedstrijdverslagen samen het Ne derlandse volk, dat slechts voor een uiterst gering deel de wedstrijden kan bezoeken. Ook dienen wij de sport, die 20 belangrijk is voor de gezonde ont wikkeling van een volk, dat de KNVB het zich niet zou kunnen veroorloven propaganda te verhinderen en het ■Nederlandse volk en de sportbeoefening daarmee duperen. Wij kunnen met even- Veel recht staande houden, dat de om roepen door het uitzenden van een wed strijd een dienst bewijzen aan de KNVB. Wij zijn volkomen op het verkeerde pad als wij het accent gaan leggen op twee zaken met eigen belangen, welke elkander diensten bewijzen. Stel u voor, dat de omroepen de diensten, welke hun bewezen worden, met zendtijd gingen honoreren. Ook omroepen hebben prin cipes". Zonder te willen vooruitlopen op de beslissing, die de Nederlandse Radio Unie gaat nemen, besluit de Kroniek schrijver dan: .Wij zouden ons niet ver bazen als het antwoord van de machti gen in de omroepwereld niet zoveel Tan het onze zou afwijken". Men verwacht, dat het Deense ko ningspaar m het aanstaande voorjaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. Koning Frederik en Koningin Ingrid zouden dan de gasten zijn van Koningin Juliana en hun komst zou gel den als tegenbezoek voor het verblijf Van Koningin Juliana in Mei van dit 3aar in Denemarken. Het zou het derde Officiële bezoek in het buitenland van Koning Frederik en Koningin Ingnd Vmmg *ijn. In totaal tracht het Westen tiendui zend vliegers per jaar op te leiden. Hiervoor zijn 5000-6000 vliegtuigen van allerlei types nodig teneinde het ver eiste aantal vlieguren op te leveren. Men mag het aantal vlieguren dat no dig is om een vlieger op te leiden, wel op 300 schatten, zodat het Westen zich voor de taak geplaatst ziet drie mil- lioen vlieguren per jaar te produceren. Zonder nog rekening te houden met de voortgezette operationele training, dient voor de opleiding van een straal jagerpiloot een bedrag van 200.000 tot 250.000 gulden te worden uitgetrokken. Straks zal West-Europa dus zelf zijn vliegers moeten opleiden en men be zint zich nu reeds op de wijze waarop dit het meest efficiënt kan gebeuren. Een grote handicap voor de oplei ding is, vooral in de Benelux-landen en Scandinavische landen, het aantal uren, dat men verloren moet laten gaan door het slechte weer. Daarom gaan er stemmen op om straks althans de elementaire vliegopleiding van de Europese NATO-landen te combine ren. Men wil deze training doen ge schieden in een klimaat, waar men minder gehinderd wordt door het weer. Tevens speelt hierbij op de ach tergrond de idee van een mentale Europese integratie, die bevorderd kan worden door het samenbrengen van jonge lieden van verschillende nationaliteit in één opleiding. Men zou hiervoor twee plannen heb ben. Het ene beoogt een opleidings school van alle landen. Het andere voor ziet in twee opleidingen, n.l. een voor de Latijnse landen en een voor die lan den, waar het Engels de gangbare lucht vaarttaai is. Als opleidingscentra wor den genoemd Portugal en Noord-Afrika, terwijl voorts België eventueel een cen trum in de Congo hiervoor beschikbaar zou willen stellen. Daarnaast speelt ook het probleem van een Europese standaard straaltrai- ner, waarbij o.m. Frankrijk op de markt is met twee versies van de Fouga, Italië met de Morane Saulnier en de Fiat, Ne derland met de Fokker S14 en Enge land met de Vampire ML 11 en de Gloster Meteor MK7. Al deze proble men zullen waarschijnlijk besproken worden in een bijeenkomst van de com missie van advies voor vliegopleiding, die in Deecmber te Parijs bijeen zal komen. Na de woningontruiming te Voorthui zen (gem. Barneveld), waar drie gezin nen op straat waren gezet, omdat zij niet over een vergunning beschikten, is thans in Garderen (eveneens gem. Barneveld) een gezin uit een woning gezet. Het is de familie Van M. uit peldoorn, die bestaat uit man, vrouw en zeven kinderen en die in Garderen een woning had gekocht. J UT J Meneer Truman, u kijkt niet somber genoeg," klaagde een persfotograaf, die gisteravond een foto wilde nemen van de ex-president der Verenigde Staten Harry S. Truman kreeg gisteren een dagvaarding van de Congres commissie voor onderzoek naar anti-Amerikaanse activiteiten, om als getuige teTersciüjnen naar aanleiding van de beschuldiging, die geuit is door de tegenwoordige minister van Justitie, Herbert Brownell dat ti dens het be wind van Truman een Russische spion zou zijn bevorderd tot Amerikaans vertegenwoordiger bij de directie van het Internationaal Monetair Fonds. Het gaTt hier om Harry Dexter White, aanvankelijk onderminister van Fi- ninrfën en geestelijk vader van het plan Morgenthau, dat van Duitsland een agrarische staat wilde maken. „U doet niets anders dan glimlachen, zei de fotograaf Truman grijnsde nog eens en verklaarde: „U zult van m.j geen plaatje kunnen maken, waarop ik somber kijk. heeft men de republikeinse beschuldi gingen bestempeld als een poging om het effect van de verkiezingsnederlagen in New York en New Jersey te verdoe zelen. Hard wordt er in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden ge werkt, om voor de winter de door de stormramp getroffen bewoners een zo goed mogelijk onderdak te verschaffen. Hier ziet men een reeks noodwoningen aan de rand van Zierikzee, helder en knus als een oud-Hollands dorpje. (Lucht opname ANP-foto). (Van onze correspondent) De ruim vijft>siarif?e veehandelaar J. Munneke uit Glanerbrug is Dinsdag avond tussen Losser en Glanerbrug door tot nu toe onbekende daders over vallen en beroofd van een portefeuille met vijfduizend gulden. J. M.. die in Losser zaken had gedaan, was per bromfiets op weg naar zijn wo ning. Onderweg werd hem met een ro de lamp een stopteken gegeven, waar aan de veehandelaar gehoor gaf, omdat hij in de veronderstelling verkeerde met grenskommiezen te doen te hebben, die ter plaatse regelmatig voorbijgan gers aanhouden. Maar nog voordat de veehandelaar zich kon realiseren in wat voor situatie hij zich bevond, werd hij met een stok op zijn hoofd geslagen, waardoor hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam bleek zijn por tefeuille te zijn verdwenen. De vee handelaar, die, zoals achteraf bleek, niet ernstig gewond was, begaf zich naar de dichtstbijzijnde boerderij. Hier waarschuwde men de Rijkspolitie te Losser. Met behulp van speurhonden werd direct ter plaatse een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe bleef dit nog zonder resultaat. Aangenomen wordt echter dat de dader(s) op de hoogte wa ren met het feit dat de veehandelaar bij een transactie te Losser geld had ontvangen en ook dat zij bekend waren met de weg die de Glanerbrugger naar zijn huis zou volgen. De actie tegen de bedelarij in de Haagse binnenstad heeft succes gehad. Dinsdagmorgen was er geen enkele ver tegenwoordiger van dit giide te ontdek ken. Wel kwam een oude bedelaar uit Leiden naar het Haagje maar zodra deze vernomen had wat hier aan de hand was verdween hij met bekwame spoed Vier jaar eiste de Officier van Justitie bfj de Rotterdamse rechtbank Dinsdag tegen de 47-jarige Rotterdamse architect W. v. L„ die er door middel van allerlei fantastische verhalen in geslaagd is drie personen uit Rotterdam en Schiedam voor in totaal f 19.000 op te lichten. Verdachte had bij zijn geldschieters vertrouwen weten te winnen door ver halen over de bouw van verscheidene objecten als veertien woningen en twee landhuizen te Hattem, een hotel aan de Kèizerlei te Antwerpen en zelfs een klooster te Merkelbeek, waarvoor hij, MC' W 'dn 'nston Churchill behoorde tot de eregasten aan het traditionele banket in het Londense stadhuis, ditmaal gegeven bed d nieuwe Lord Mayor, Sir Noel Bowater. De Britse premier at niet veel, want hij houdt er van dat rustig en aaard (e doen. En dat ging niet, want hij stond vlak voor een snelheidsrecord. Terstond na zijn rede in het stadhuis Poiir 'n 'let Lagerhuis verwacht. Terwijl hij nog aan het woord was, werd de motor van zijn auto gestart en alle yenten, uitgerust met draagbare zenders, sloten het parcours van de City naar Westminster hermetisch voor verkeer af. Met een vaart van ruim honderd kilometer suisde Sir Winston langs de Theems en hij legde de afstand in minder dan tien minuten af, vlug genoeg om op tijd te zijn.... Vorige week is in de Kalverstraat te Amsterdam een koffer met gouden voor werpen ter waarde van ongeveer f 25.000.- gestolen uit een geparkeerde auto. De recherche van het bureau Singel heeft in verband met deze diefstal in haar wnnine in de Amsterdamse binnenstad aan gehouden de 44-jarige huisvrouw M. v. d. P die juist bezig was de koffer, waarin zich de buit had bevonden, in de kachel te verbranden. Van de gouden voorwer- Den werd op de kamer mets aangetroffen. Kort na haar arrestatie kwam de 38-ja- rige houtbewerker J. de Z. met wie zij samenwoonde, thuis. Ook hij werd gear resteerd. Beiden worden verdacht van he- '"aIs de vermoedelijke dader van de dief stal is aangehouden de 44-jarige los werk man G de z., broer van de heler. Hij werd tijdens de nachtelijke uren door de Tppherche .opgevangen toen hij een café In de binnenstad verliet. Een klein ge deelte van de buit is inmiddels door de recherche achterhaald en in beslag geno men De drie verdachten, die voor de Of ficier van Justitie zijn geleid, hebben al len een bekentenis afgelegd. Op het terrein van de Kromhoutka zerne te Utrecht is vanmorgen het be tonnen skelet van een gebouw ingestort, waarbij ir. A. C. de H. van de Bouw- en Woningdienst te Utrecht om het leven kwam. Drie personen roerden gewond. Op het terrein van de Kromhoutka- zerne wordt door oen N.V. eon bouw- werk opgetrokken. Men was vanmorgen bezig een dakspant op te ruisen, maar door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwam de spant in aanraking met het betonnen skelet, waardoor dit instortte. De ingenieur van de Bouw- en Woning- dienst, ir. A. C. de H„ die sinds 1 Janu ari 1952 bij deze dienst werkzaam is en voor dienst bij de bouw aanwezig was, werd door het instortende bouwwerk ge troffen en onmiddellijk gedood. Drie an dere personen werden gewond, maar. naar het zich voorlopig hot aanzien, echter niet levensgevaarlijk. naar hij zei, al bij de bisschop van Roer mond geweest was. Hij probeerde indruk te maken door tekeningen te laten zien met het bijschrift „Voor opdracht ac- coord aan architect". De daarbij beho rende handtekeningen waren van ver dachte afkomstig. Hij had verder mede gedeeld, dat zijn zuster was overleden en dat zij hem f 32.000 had nagelaten. Van L. heeft verder getracht indruk te maken met tekeningen voor de bouw van een villa voor minister Beyen te Wassenaar kosten f 120.000. Eén van zijn slachtoffers had verdachte f 12.000 lichter gemaakt door hem te vertellen dat deze f 33.000 zou ontvangen als hy potheek van een te bouwen zandstraal- bedrijf. Het slachtoffer moest eerst f 12.000 ten name van verdachte bij een bank storten. Van L. legde een volledige bekentenis af. Uitspraak 24 November. Prins Bernhard is vanmorgen met zijn reisgezelschap in de regerings-Dakota naar Ethiopië vertrokken. Aan boord be vond zich o.m. de heer L. Noë van de afdeling Afrika van het departement van Buitenlandse Zaken. Toen de ambtenaar van de commissie Truman in het Waldorf-Astoria hotel te New York de dagvaarding overhandigde, drukte deze hem de hand en "ld®j J tel de journalisten dat ik je er niet heb Uiineee°nldréde die hij hield voor de stu denten-vereniging van het college van de stad New York meende de voormalige pre sident dat het belachelijk is het zo voor te stellen dat hij de communisten met zach te hand aangepakt zou hebben. HiJ ver klaarde steeds eerbied voor d® rec™e"van het individu te hebben getoond.Hij sprak verder nog over „personen die onze yrees uitbuiten ter bevordering van de poliUeke doeleinden van extremisten -Jo0'®" onze regering geen onderscheid maakt tussen de werkelijke gevaren van het communisme en de hysterische vrees er voor, dan liggen er kwade tijden in het verschiet aldus waarschuwde Truman. Behalve Truman is ook de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, James F Byrnes, thans gouverneur van de staat Zuid-Carolina, gedagvaard. Zowel hij als ex-president Truman zullen overmorgen voor de commissie verschij nen. Zijn vroegere hoge ambt maakt Truman niet immuun voor de straffen, die gesteld zijn op een weigering om aan een dagvaarding van de commissie gehoor te geven. Truman had op de be schuldigingen van Brownell geantwoord, dat White onmiddellijk was ontslagen, zodra men van de federale recherche had vernomen, dat White een spion was. Maar Brownell beweerde, dat White daarentegen zelf ontslag heeft genomen. White is intussen in Augustus 1948 over leden. Van de zijde der Democraten Het proces in Teheran tegen de Perzische ex-premier dr. Moham med Mossadeq werd gisteren ge kenmerkt door de heftige pogingen van de beklaagde zich te ontdoen van de hem toegewezen verdediger. Op een gegeven ogenblik riep de snikkende Mossadeq uit: „Ga toch weg, vervloekte kerel". Advocaat Bozrogmehr bleef met gebogen hoofd zitten en zei niets. Mossadeq schreeuwde tegen de rechters: „Geef bevel hem het hoofd af te hakken. Ik wil mezelf verdedigen". Toen stond hij op, wankelde tot grote verbazing van enkele ordebe waarders op zijn advocaat toe, dien de hem een stomp toe tegen de rechter bovenarm en probeerde ver volgens de zittingszaal te verlaten. Drie politiemannen wisten hem ech ter tegen te houden en naar zijn plaats te brengen. In Solo heeft de Indonesische presi dent Soekarno een rede gehouden ter gelegenheid van Heldendag. Hierin leverde hij scherpe critiek op de Darul Islam en haar leider Kartosuworjo wegens verraad aan de nationale revo lutie. De president las o.m. voor uit een brief van Kartosuworjo uit het jaar 1952, waarin deze naar aanleiding van het toetreden tot zijn groep van de Nederlander Ch. v. K. aanspoort tot samenwerking tussen de Darul Islam en de Nederlanders, die voor beide zijden voordelig zou kunnen zijn, ook in internationaal opzicht, gezien de po sitie van het anti-communistische blok. In deze brief zinspeelt Kartosuworjo De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tegen de heer W. van der L„ di recteur van de stichting „EénNul". De Hoge Raad heeft het vonnis van de ar rondissementsrechtbank te 's-Graven- hage, waarbij v. d. L. werd ontslagen van rechtsvervolging en waarbij werd uitgesproken dat zijn handelingen in verband met „Eén—Nul" niet hebben opgeleverd een strafbaar feit en dat de onverwerpelijke loterij niet was een lo terij in de zin van art. 1 van de Loterij- wet, vernietigd en de zaak ter nieuwe behandeling verwezen naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Zoals be kend heeft de heer v. d. L. inmiddels een andere stichting opgericht onder de naam „De Nieuwe EénNul", die zal voortgaan met het organiseren van voet balprijsvragen. In de nederzetting Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika vernam dr. Albert Schweitzer, de be roemde kunstenaar, filosoof en werker onder de melaat sen, dat hem de Nobelprijs voor de vrede is toegekend. Hij zal niet naar Oslo gaan, om de prijs per soonlijk in ont vangst te nemen. Het geld zal hij echter gebruiken voor de bouw van een permanente leprozerie. Men ziet hem hier, door de zon gebruind, met een klein pa tiëntje op de arm. ook op samenwerking met de Neder landse regering. Soekarno zei dat Kartosuworjo zelfs een derde wereldoorlog wenst om de kans te hebben de republiek Indonesië uit te roeien. Dit zou zijns gelijke mis schien alleen vinden in de geesten van die extreme communisten, die ook op een derde wereldoorlog hopen om in dit land een Sovjet-republiek op te richten, aldus de president. Hij riep met de woorden van Diponegoro de Indonesi sche patriotten toe: „Uw huis staat in brand". Soekarno was zijn rede begonnen met te constateren, dat de hoofdoorzaken van de huidige ordeverstoringen twee voudig zijn, namelijk het gebrek aan discipline jegens de staat en ten tweede het gebrek aan discipline jegens de mo rele wetten. De invloed van deze beide verstoringen kan alleen worden tegen gehouden, indien Indonesië voldoende helden heeft op het gebied van de dis cipline, zo zei Soekarno. Maandagmiddag viel het tweejarig jongetje F. D„ uit de Langwaterstraat te Heer bij Maastricht, in een rioolput. Ondanks snel toegeschoten hulp bleek het kind reeds te zijn overleden. Twee kinderen van vier en vijf jaar vertelden tegen een buurvrouw, dat zij Fransje D. in een put hadden geduwd. Men vond het jongetje rechtop staande in de put, vermoedelijk gestikt. De justitie zal dit tragische geval nader onderzoeken. Advertentie ISSTR (tot Donderdagavond) Over het algemeen veel bewolking, naar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zachter 's nachts, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.54—16.54 Maan: 13.08—21.43 De afdelingen der Eerste Kamer zullen Dinsdag 17 November de huurwet en de belastingontwerpen in behandeling nemen. Het zal dan mogelijk zijn deze wetten, die, bij goedkeuring, per 1 Januari in werking dienen te treden, te behandelen omstreeks midden-December, in ieder geval voor Kerstmis. In tegenstelling tot de werkwijze, welke in de Tweede Kamer is gevolgd, zullen de beschouwingen over het algemeen begro tingsbeleid niet gekoppeld worden aan die over genoemde wetsontwerpen, al zal het natuurlijk niet mogelijk zijn, daarvan in de beraadslagingen geheel afzijdig te blijven. I De zwakke beeft voor de mening, de wijze beoordeelt haar Met twee stralen bluste de brandweer gisteravond om 7 uur vijf ton cokes, die roodgloeiend in een stortbunker van de gasfabriek te Hilversum lagen. De cokes was na het verlaten van de ovens onvol doende geblust. Toen de voorraad in de bunker van de watergasfabriek was ge stort, gloeiden de cokesbrokken weer op tengevolge van de trek door de bunker Binnen een half uur waren de kolen een gloeiende massa en begon ook de ijzeren wand van de bunker rode kleuren te vertonen. Men durfde het niet aan om de bunker met de gloeiende cokes leeg te laten lopen, omdat onder de mond van de bunker de hoofdleiding van de gasfa briek loopt. Het gevaar was niet uitge sloten, dat de gloeiende massa de gas buis zou beschadigen, hetgeen tot een nieuwe brand had kunnen leiden. Op het terrein van de gasfabriek was geen ladder te vinden, die hoog genoeg was om de bovenzijde van de bunker, waar de kolen in gestort worden, met een brandslang te bereiken. Daarom werd de hulp van de brandweer ingeroepen, die met de Magyrusladder spoedig het vuur kon benaderen. Het blussen nam niettemin nog meer dan een half uur in beslag. Gelijktijdig woedde ook een brand in een kleinere stortbunker op een ander punt van het terrein, doch hier kon men de bunker zonder gevaar laten leeglo pen, waarna de brandende massa door het personeel van de gasfabriek zelf met de brandslang kon worden geblust. De indirecte oorzaak van deze branden was het bezoek van de gemeenteraad aan de gasfabriek. Daar het gezelschap zich enigszins verlaat had, was men met het productieschema achterop geraakt. Daar door werd de cokes, na het verlaten van de ovens, te kort geblust. De schade als gevolg van de brana was gelukkig onbetekenend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1