De sigarettenautomaten in Haarlem Sint Maarten in Haarlem-Oost Zaterdag 12 December opening van de Vleeshal als Cultureel Centrum Muziek uit opera en operette WINST VOOR R.K. TEAMS Oosterkwartier nederlaag Bastien undBa Haarlems Bidderzaal in nauwelijks aan ontsnapt Winkeliers maken zich ongerust Sigarenwinkeliers en Sinterklaas Feestelijke kinderstoet Wekelijks gramofoonplatenconcert Vijf solisten en vier koren Beroep verworpen - Krëv= i-lXSSTÏÏS Tafeltennis Moord op boswachter WOENSDAG 11 NOVEMBER PAGINA 2 Sluiting op Dinsdagmiddag „DE VRIJE TIJD" Groentehandelaar gewond door trap van paard Haarlems Studenten Gildt Burgerlijke Stand Winkels op Dinsdagmiddag 1 December geopend Jeugid-E.H.B.O. ook in Haarlem Dameswaterpolo HEEMSTEDE NAAR PUTTERSHOEK Kath. Vrouwenbeweging U it slagen Verkeer in Lange Poellaan VOLLEYBAL. PROGRAMMA BASKETBALL IN HAARLEM Koffie-cantate Eretentoonstelliné Joh. Buning Rode Kruis-feest Beurs van New York Beurs van Amsterdam Ons bericht over de mogelijke plaat sing van sigarettenautomaten in Haar lem heeft nogal wat ongerustheid on der de Haarlemse sigarenwinkeliers teweeggebracht, zo zelfs, dat de bestu ren van de drie betrokken organisaties in Haarlem onder presidium van de heer L. van Berkel een conferentie be legden in het R.K. Middenstandsbureau om eens haarfijn uit te leggen, waar om men in Haarlem gekant is tegen sigarettenautomaten. Uit ons eerste bericht heeft men kunnen lezen, dat een enkele belang hebbende (in dit geval een importeur van sigarettenautomaten) een proef proces wil uitlokken om de kanton rechter te laten beslissen, of de Haar lemse verordening, waarin sigaretten automaten worden verboden, al of geen verbindende kracht heeft. De automa ten-kwestie is namelijk in de nieuwe winkelsluitingswet geregeld en daarom zou de gemeente geen recht hebben dit punt ook op eigen gezag te rege len. Omtrent de juridische kant kon de heer Van Berkel gisteren uiteraard niets mededelen om de doodeenvoudi ge reden, dat de beslissing eventueel aan de kantonrechter is. Wel kon hij de motieven van de Haarlemse sigarenwinkeliers weer geven, zoals die algemeen tegen de automaten leven. Een der grootste be zwaren is wel, dat de automaat een verlengstuk van dewinkel en daar mede ook van de verkooptijd is. Dat verlengstuk is in Haarlem zeker niet nodig, omdat Haarlem aldus de heer Van Berkel géén uitgaans- plaats is als Amsterdam en Rotter dam. Er bestaat hier geen behoefte aan een langere verkooptijd dan tot 's avonds zeven uur. De winkels in het centrum van de stad hebben na half zeven 's avonds vrijwel niets meer te doen. De ervaringen met automaten in andere plaatsen (o.a. Amsterdam) heeft geleerd, dat er van de winkel sluiting niets terecht komt. De geld wisselaars staan bij de automaten en als er geen bepaald merk aanwezig is, gaan zij het wel halen. Op die manier krijgt de winkelier nooit rust. In Haarlem bestaat sedert 1938 de verordening, waarbij het verboden is tabaksartikelen aan kinderen beneden 16 jaar te verkopen, als gevolg daarvan worden ook de automaten verboden. Daar komt nog bij dat de aanschaf van sigarettenautomaten zeer kostbaar is en duizenden guldens vraagt. Daar kan de winkelier nooit enige winst uit halen en als hij ze aanschaft, dan doet hij dit alleen, omdat zijn buurman het ook doet en hij geen klanten wil ver liezen. De heer Blom, secretaris van de prot. chr. organisatie, voegde daar nog aan toe, dat het gebruik van automaten op Zondag op principiële weerstand stuit bij de christelijke winkeliers. De heer Woelinga. die overigens van automaten niets wil weten, bracht nog naar voren, dat de verkoop in café's voor velen een belangrijk argument was om een automaat aan te schaffen. Hier kon verder niet over gediscuseerd wor den, omdat de heer Van Berkel dit punt niet-wilde aansnijden. Dat lag volgens hetn buiten de orde, ofschoon uit de reacties van de aanwezigen wel bleek, dat dit argument belangrijk werd ge acht. Maar goed, dat kwam dus verder niet ter sprake. Wij hebben ons na afloop nog in ver binding gesteld met de juridisch advi seur van de importeur, die het proces aanhangig wil maken. Het bleek toen, dat het geval nog in studie is, maar dat er vrywel zeker eerst contact opgeno men zal worden met de gemeente. On geveer drie of vier winkeliers willen een automaat bjj hun winkel hebben en wanneer de gemeente op haar standpunt blijft staan, zal de zaak aan de kantonrechter voorgelegd worden. Geheel los van bovengenoemde kwes tie staat de affaire van de sluiting op Dinsdagmiddag. Deze is gisteren ook niet ter sprake gekomen, maar nu we toch in cfe „branche" zitten, kunnen wij de „cor respondentie" afwerken, die zo lang zaamaan beduidende vormen gaat aanne men. Uit dat alles blijkt overigens, dlat het nog geen koek en ei is. In een brief reageert de heer Van Berkel op het artikel over de sluiting, dat Zaterdag j.l. in onze courant ge plaatst werd. - Zijn brief levert geen nieuwe gezichtspunten op, omdat de heer Van Berkel van, mening is, dat een der gelijke polemiek niet in de pers thuis hoort, maar in de „boezem van de or ganisatie". De schrijver handhaaft overigens zijn opmerking, dat de „opposanten" onor ganisatorisch gehandeld hebben. Hij vindt het natuurlijk prima, dat er nieu we leden worden aangeworven, maar vraagt zich af of er ook leden gewor ven worden, die voor de sluiting op Dinsdagmiddag zijn. Het Arnhemse geval ligt volgens de heer Van Berkel anders. Daar was het namelijk zo, dat slechts tien georgani- seerden een middagsluiting tot stand konden brengen met steun van het ge meentebestuur. Dat noemt de schrijver absurd. Verder voert de heer Van Berkel aan, dat ook winkeliers van speciaal-zaken zijn, die voor de sluiting zijn en hij blijft ontkennen, dat aangetoond kan worden, dat door de sluiting een verminderde ontvangst is geweest. (De motieven hebben wij in deze brief helaas niet ge vonden!). Schrijver verklaart voorts: „Wanneer ik pleit voor het behoud van de sluiting, spreek ik niet voor mij zelf, maar voor diegenen, die niet in staat zijn een plaatsvervanger in hun zaak te plaatsen en die snakken naar een vrije middag." De nieuwe enquête-formulieren zijn verzonden en daarop kan iedere sigaren winkelier zijn mening kenbaar maken. Mocht dat uitlopen op een meerderheid van de „oppositie", dan zal het verzoek gedaan worden om de sluiting onge daan te maken. Zolang er geen nieuwe gezichtspun ten kenbaar worden gemaakt, sluiten wij nu de discussie over dit onderwerp. Wij zullen maar afwachten, wie er een zware pijp moet roken! De commissie „De Vrije Tijd" van de Haarlemse St. Vincentiusvéreniging be legde gisteravond weer een bijeenkomst in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De belangstelling was uiteraard zeer groot, vooral waar de be zoekers een toneelstuk kregen gepre senteerd. Vanzelfsprekend liet de heer A. van Luxemburg in zijn openings woord zijn verwachting doorschemeren, dat de eerstvolgende contactavonden minstens even zoveel bezoekers zou trekken. Het was overigens „Getosa" uit Sant poort. dat het de rest van de avond voor het zeggen had en het kwam voor het voetlicht met „Vandaag is morgen", een melodramatisch spel, dat rijk aan tranen is. Geen opwekkend gevalletje dus en het zou ons niet verwonderen, els de toeschouwers meer plezier had den beleefd aan een stuk, dat enkele uren alle zorgen zou doen vergeten. Daar komt nog bij, dat zeker de twee eerste bedrijven af en toe ver velend waren, omdat verschillende spe lers geen letter van hun rol kenden en de souffleur letterlijk op het podium moest hangen om de spelers te vertel len, wat zij moesten zeggen. Dat neemt niet weg, dat sommige leden van Getosa (en dan vooral in het derde bedrijf) goed spel lieten zien, maar zij werden danig gehinderd door het armzalig gedoe van de anderen. In dit verband heeft het geen zin de inhoud van het spel tot in den brede Toen gistermiddag omstreeks tien over twee de 49-jarige groentehandelaar J. v. Z. op de Kinderhuissingel zijn paard, dat de wagen voorttrok, wilde inhouden om een luxe-auto te laten passeren, brak plotseling de buikriem van het tuig. Het paard werd daardoor schichtig en sloeg met de achter benen over het lemoen heen tegen het lin kerbeen van de groentehandelaar. Deze liep door de trap een gecompliceerde lin- keronderbeenbreuk op en werd, na door leden van de Ongevallendienst te zijn be handeld, vervoerd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De Raedt van het Haerlems Studenten Gildt heeft zich voor het Lustrum*Gildtjaar als volgt samengesteld: J. G. de Jong Hzn.. Meester Deken; P. H. van den Bos, Ge- heymschrijver; Th. E. van Tulder, Schat- bewaerder; K. W. van der Veen, Groot- zeghelbewaerder; C. Weber, Breuckmeester. De Geheymschrijverij is gevestigd: Zand- vocrtselaan 108, Heemstede, telefoon 26133. GEBOREN: J. Kluijt—Vonk, C. L. RewijkDe Kuijer, W. Kiingers—Roest, H. L. M. Kuipers—Webbers, A. M. Ha- bersMoens, E. M. SmitSminia, zoon; J. H. van den BosDe Jong, A. A. M. Lip«sPronk, A. M. BozemaBoutens, G AltingVan Zanten, B. M. Enters Koopman, dochter. OVERLEDEN: P. H. Harren, 73 j„ Hagestraat; A. G. Theunisse. 76 j„ Ko ninginneweg; L. van der WerfVan Wolferen. 78 j.. Rustenburgerlaan; Ch. J van Goor, 64 j., Parklaan. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Rome Ore 11". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop". Boven 18 Jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: tot en met Donderdag „De 3-stuivers Opera". Boven 18 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Ei do„Een circus vluchtte". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip". Boven 18 jaar. Tij den tot en mét Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: Woensdag 2.30 en 8.15 uur: films van Charley Chaplin. Om 2.30 uur jeugd programma. Explicaties door Max Nabarro. Donderdag: „Philadelphia Story". Boven 18 jaar, 8.15 uur. Woensdag 11 November Stadsschouwburg: Amsterdamse Studen ten Toneelver. (alleen voor leden van H, K. G.) 20.15 uur. Donderdag 12 November Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater": „Paard eet hoed", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.). Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Naar wij vernemen krijgen de Haar lemse sigarenwinkeliers dispensatie om op Dinsdagmiddag 1 December, dus enkele dagen voor Sinterklaas, hun winkels geopend te hebben. Aanvan kelijk was ook gedacht om dispensatie aan te vragen voor Dinsdagmiddag 17 en 24 November. Aan 17 November werd echter niet begonnen en het bleek, dat er voor opening op Dinsdag middag 24 November in de Midden standscentrale geen meerderheid was te vinden. Men ging namelijk van het standpunt uit, dat de mensen genoeg gelegenheid hebben om hun Sinter klaas-inkopen te doen en zeker geen tabaksartikelen twee weken van te vo ren tot dat doel inslaan. Overigens zal er nog een bespreking gehouden wor den om alsnog in de Middenstandscen trale een meerderheid te krijgen voor opening op Dinsdagmiddag 24 Novem ber. Sint Maarten heeft gisteravond de jeugd van Haarlem-Oost weer enkele prettige uurtjes verschaft. De optocht, die aan de vooravond van zijn feestdag wordt gehouden, is langzamerhand een mooie traditie geworden, waaraan de droog herfstweer een fantastische licht- stoet vormden in de Amsterdamse Buurt Op het Teijlerplein werd de stoet ont bonden en mochten de kinderen, ieder op eigen gelegenheid, bij familie, ken nissen en buren Sint Maartenliedjes gaan zingen. De kinderen werden over het alge meen met plezier ontvangen en er werd gul gegeven aan appels, peren, snoep enz. Menig kind kwam overladen met gaven thuis. Voor „Kindervreugd" is voornaamste bijdrage heeft geleverd. Reeds lang voor zeven uur was er gis teravond een groot aantal kinderen aan wezig, die moeilijk hun ongeduld kon den bedwingen bij het wachten op het vertreksingaal. Zowel bij de Spaarne- kerk als op de Prins Bernhardlaan stond een grote schare kinderen. Toen het signaal tot vertrekken bij de Spaarne- kerk werd gegeven, trok de stoet uit, voorafgegaan door „De Spaarnebazuin" en geflankeerd met fakkels. Eerst kwam een grote groep kinderen met het kleu rig licht van lampions, daarachter een lichtend transparant van de jeugdafde ling „Sint Maarten" en tot slot Sint Maarten zelf, met rode mantel en helm. gezeten op stevig ros. Zo trok deze eerste groep onder vro lijke muziek door de straten en bij de Zomerkade werd de tweede groep ont moet, die voornamelijk gevormd werd door kinderen uit de Amsterdamse Buurt. Ook deze groep was enthousiast van de Prins Bernhardlaan vertrokken met aan de kop het muziekcorps „Euphonia". Op de Zomerkade werd het met recht een massale optocht van hon derden kinderen, die onder prachtig en Het steeds toenemende aantal onge vallen op straat, in huis en in bedrijven maakt het noodzakelijk, dat ook de jeugd met de eerste hulpverlening ver trouwd raakt. Deze kans wordt in Haarlem geboden door de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O„ afd. Haarlem „St. Bernardus". Ingaande Zaterdag 14 November zal voorlopig om de veertien dagen een cursus worden gegeven in het jeugdgebouw aan het Teijlerplein en wel om 5 uur n.m. Het onderwijs zal aldaar worden ge geven via de K.R.O., terwijl deskundi gen het een en ander aanschouwelijk zullen voorstellen en daarna de practi- sche oefening zullen leiden. Elke les duurt ongeveer 1% uur; de gehele cursus bestaat uit 18 lessen, waarna een getuigschrift en insigne worden uitgereikt. Van iedere les wordt op een z.g. puntenkaart aantekening ge houden, zodat er automatisch controle op het bezoek aanwezig is. Aanmelding voor deze cursus kan plaatsvinden bij het secretariaat. worden en daaruit blykt wel, dat de Sint Maarten-optocht ook in Haarlem een mooie traditie is geworden. Zaterdag 12 December zal het Cultu reel Centrum „De Vleeshal" met enige feestelijkheid worden geopend. Daartoe zijn verschillende Haarlemse culturele verenigingen uitgenodigd, die met haar opvoeringen zullen moeten bevestigen of de zaal aan de gestelde verwachtin gen voldoet. Er zullen voordrachten ge houden worden, terwijl ook een plaats in het programma is ingeruimd voor het optreden van solisten. Vorige week reeds konden wij melden dat het Cultureel Centrum „De Vleeshal" was opgericht, naar aanleiding van de vraag, of een voortdurende exploitatie van de Vlees hal in bepaalde zin ook in de winter maanden mogelijk zal zijn. Als adviseur en beheerder werd de heer P. Leffe laar aangesteld, die ons vanmorgen en kele plannen mededeelde. Bij het in leven roepen van dit cen trum heeft de gedachte voorgezeten, de Vleeshal open te stellen voor het pu bliek. Reeds drie jaar heeft men zulks getracht en ten dele is dat gelukt door het organiseren van tentoonstellingen in de zomermaanden. Thans staan de za ken zo, dat Woensdag 18 November de pianist Paul Loub een pianoconcert zal geven. Daarna wordt de zaal in gebruik genomen door het Veteranenlegioen Haarlem. Teneinde de acoustiek te verbeteren, bestaan er plannen om aan de onderste laag van de stenen wand borden te be vestigen, waarop werken van leden van „De Groep" zullen worden geëxposeerd. Deze expositie draagt het karakter van een permanente verkoopstentoonstelling en de heer Leffelaar heeft er op aange drongen, dat de prijzen van de grafie ken, tekeningen en aquarellen niet te hoog zijn, zodat iedere Haarlemmer i» de gelegenheid gesteld kan worden, werken van Haarlemse kunstenaars te kopen. Voorts zullen enkele avonden georga niseerd worden door de Stichting Haar- Opera- en operette-muziek in concert- vorm geeft vanzelfsprekend geen duide lijk beeld van het onderwerp, dat de componist inspireerde tot het scheppen van een kunstwerk, waarin muziek en toneel een onafscheidelijk geheel vor men. Alleen zang en orkestmuziek met spel. inclusief costumering en decor, kunnen toeschouwers-luisteraars een volledig beeld van het operawerk ver schaffen. Dezelfde bemerking kan men maken ten opzichte van een opera in radio-opvoering (televisie-uitzending laten we momenteel buiten beschouwing) hoe goed ook de muziek wordt weerge geven. Waarom zijn nu toch die opera concerten en radio-uitzendingen zo in trek? Men kan dit toeschrijven aan het ge ringe aantal en de hoge entréeprijzen van opera-opvoeringen. Mede aan de niet voldoende ontwikkelde smaak van het publiek. Men stelt zich veelal te vreden met populaire melodieën, liefst gezongen door bekende sterren aan het opera-firmament. Een lang aangehouden, sterk gezongen hoge noot beschouwt menig luisteraar als het heerlijkste kunstgenot! Ligt de schuld van dit alles alleen aan het publiek? Geenszins. Er wordt door de concertgevers onder wie zich in hoofdzaak beroepszangers bevinden, te veel toegegeven aan de gewoonlijk niet hoge eisen van het publiek. Men ver edelt zijn smaak niet en smaak aankwe ken en verfijnen is de voornaamste taak van elke concertgever Wanneer solist en koor van een opera concert hun taak muzikaal en vocaal beheersen, vooral de solist in staat is door zijn voordracht aan de luisteraars Het Adoptie-comité Heemstede—Put tershoek heeft van de burgemeester van laatstgenoemde gemeente een uitnodi ging ontvangen tot het brengen van een bezoek op Donderdag 26 November a.s. Deze uitnodiging is tevens gericht aan het gemeentebestuur van Heemstede en de gemeenteraad en gezien de grote be langstelling die Heemstede steeds voor Puttershoek heeft getoond, zullen wel velen deze uitnodiging aanvaarden. Het ligt in de bedoeling van het Adop tie-comité bij die gelegenheid aan de burgemeester van Puttershoek, de heer W. v. d. Ploeg, een chèque te overhan digen, waarmede het voorlopig resultaat van het werk van het Adoptie-comité tot uitdrukking wordt gebracht. Voorts zal in Puttershoek de Coöperatieve Sui kerfabriek worden bezichtigd. De afdeling Heemstede van de Ka tholieke Vrouwenbeweging houdt op Donderdag 12 November a.s. een leden vergadering in het Parochiehuis „Anna Santo" aan de Achterweg alhier. Pater W. Randag C.ss.R. komt spreken over het onderwerp: Waar heeft de Katholie ke vrouw behoefte aan? H.P.C. I—Waterlelie I D.W.T. I—D.W.R. I 1—1 2—0 In de eerste klasse hebben de beste R. K. teams deze week allen de volle winst behaald. Dit was overigens niet te verwonderen, daar er steeds een la ger team van deze vereniging het slacht offer van werd. GTTC had hiervan het meeste profijt, daar Togido deze week rust had, en het zodoende de eerste plaats aan de groen-witten moest af staan. In de tweede klassen waren er enkele teleurstellingen. De grootste was wel van GTTC 4, dat Togido 2 ont moette en met maar liefst 91 klop kreeg. Ook Oranje Zwart kan zijn kampioensaspiraties afschrijven, daar het tegen DIOS een 82 nederlaag leed. De enige winst kwam van Winfried 3, dat op Prowano 2 zijn eerste zege boek te en van GTTC 3 dat Hotac 2 met 8—2 klopte. Met het vermelden van. de uitslagen van deze week, is in feite alles gezegd. HBC 2. Winfried en GTTC kwamen uit tegen lagere teams van dezelfde vere niging en wonnen resp. met 73 en tweemaal 82. Rapidity kan er dit sei zoen maar niet inkomen en moest nu weer met 73 in TOG 2 zijn meerdere erkennen. In de tweede klasse gaat het niet best. In 2A werd Rapidity 2 door Prowano met 91 verpletterd en Win fried 4 onderging hetzelfde lot tegen te Zaanen. TYBB 2 moest een kostbaar punt aan Oranje-Zwart afstaan, terwijl GTTC 3 tenslotte de enige zege in deze klasse boekte door Hotac 2 te verslaan. In 2B was het ook al zeer zuinig. Rapi dity 3 werd door Heemstede 4 met 73 geklopt, GTTC 4 'was veel te zwak voor concurrent Togido 2 en verloor met maar liefst 91, terwijl Oranje-Zwart zeer verrassend verloor van DIOS met 8—2. Hier kwam de enige winst van Winfried 3, dat tegen Prowano 2 zijn eerste overwinnng boekte met 64. Bij de Dames winst voor Velsen met 91 tegen Winfried 2, en een 73 over winning van HBC op Velsen 2. TYBB was kansloos tegen TOG (8—2), terwijl Winfried tegen Togido ook al niets in te brengen had en met 91 klop kreeg. Heren: le kL: HBC 2—HBC 3 7—3, Winfried 1Winfried 2 82, TOG 2Rapidity 7—3, GTTC 1—GTTC 2 8—2. 2e kl. A: ProwanoRapidity 2 91, TYBB 2Oranje Zwart 2 55, te Zaa nenWinfried 4 100, Hotac 2GTTC 3 2—8. 2e kl. B: H'stede 4—Rapidity 3 7—3, Prowano 2Winfried 3 46, Oranje Zwart—DIOS 2—8, GTTC 4—Togido 2 1—9. 3e kl. A: VGZ—Johez 3—7, H'stede 5— Velsen 3 64, Rapidity 4te Zaanen 2 5—5, TYBB 3—DIOS 2 5—5, GTTC 7— Oranje Zwart 4 46. 3e kl. B: HBC 4—GTTC 5 6—4, Togi do 3—H'stede 6 10—0, VGZ 2—TOG 4 37, Oranje Zwart 3Velsen 2 73. 3e kl. C: GTTC 6—Geel Wit 2 0—10, Velsen—VGZ 3 3—7, Togido 4—TOG 5 9—1. 4e kl. A: Rapidity 6Togido 9 73, H'stede 8—Johez 3 28, TYBB 4te Zaanen 4 4—6, PSVH 3—VTC 3 9—1. 4e kl. B: DIOS 3—Velsen 4 10—0, To gido 6—H'stede 7 4—6, Oranje Zwart 6't Spinneweb 46, Johez 2te Zaa nen 6 91. 4e kl. C: PlaatwellerijVTC 73, te Zaanen 5—TYBB 6 1—9, Geel Wit 3— Togido 7 4—6, PSVH—'t Spinneweb 2 10—0, Togido 5—Doko 2 10—0. 4e kl. C: TOG 6—VTC 2 1—9, Doko 3—PSVH 2 0—10, GTTC 8—TYBB 5 55, Oranje Zwart 5Togido 8 100, Johez 4't Spinneweb 3 64. Dames: 3e kl.: H'stedete Zaanen 46, Vel senWinfried 2 91, Velsen 2HBC 3—7, TOG—TYBB 8—2, Togido—Win fried 91. 4e kl. A: H'stede 2—Oranje Zwart 91, Johez—te Zaanen 2 64, Prowano 2—DIOS 2 9—1, TYBB 3—Rapidity 3 100, Geel Wit't Spinneweb 19. 4e kl. B: GTTC 3—Johez 4 7—3, Ra pidity 4te Zaanen 4 73, TYBB 4 TYBB 2 2—8, TOG 2—Johez 2 2—8. 4e kl. C: Oranje Zwart 2Johez 3 28, 't Spinneweb 2Rapidity 37, te Zaanen 3DIOS 37, Johez 5—Togi do 2 0—10, TYBB 5—TOG 3 3—7. de handeling te suggereren enige gestes en mimiek zijn hier niet geheel misplaatst dan voeden zij het publiek muzikaal op en zal het dientengevolge zelf steeds hogere eisen gaan stellen. Van dit concert mag met ere worden gezegd, dat de koorzang het best vol deed. Er werd beschaafd, klankrijk, fijn genuanceerd en met weloverwogen dy namische schakeringen gezongen. Daar enboven met overtuiging, zodat het pu bliek, al kende het geen tekst, doch alleen de titels, het karakter van de zang aanvoelde, onverschillig of het een Brahmaans gebed, Slaven-, Pelgrims- of Zigeunerkoor gold. Van effectbejag, z.g. „uitpakken" of „van katoen geven" was geen sprake. Van de solisten vermelden wij de so praan-mezzo Elisabeth de Blank van wege een goed getypeerde vertolking van Bizet's Habanera en het fraaie aan wenden van de kopstem bij een lied uit Suppé's „Boccacia". Hieruit sprak een aangeboden talent voor het genre operet te. De forte-tenor Siem Möhring bleek zo wel geschikt te zijn voor een aria uit Aïda, als voor liederen van Strauss en Léhar. Deze liederen droeg hij doorvoeld en ongedwongen voor. Tenor Ditmeier be zit een fraai lyrisch geluid, dat hij al goed beheerst. Een Lalo-aria klonk ver dienstelijk, niet zozeer overtuigend. Met liederen van Künneke en Strauss gaf hij blijken zijn gehoor te kunnen boeien Bariton Machielse greep te hoog met een arioso. Zelfs met Millöckers „Dun- kelrote Rosen" ontroerde hij de hoor ders niet. Sopraan Mieke, Westra is vrij in haar. optreden, heeft temperament, houdt de aandacht van het publiek gaande, doch zingt niet voortdurend sta biel van toon. Wanneer zij het flakke ren van de stem overwint, kan zij een goede plaats veroveren in de opera wereld. De solisten mogen jonge krachten, vermoedelijk nog studerende zijn, op een concert dienen zij alleen datgene te zingen wat voldoende a f is. Behalve dë icóorzahg'Tcïïo'nk "het piano spe] een waar kunstgenot. Emmy van Eden begeleidde het koor, de dirigent Anton de Beer de solisten en tezamen speelden zij een Scherzo van Röntgen en Milhaud's Scaramouche-suite op frap pante, spanningsvolle wijze. Het concert maakte zeer goede en minder goede, dus gemengde indrukken! O. K. lems Bloei, maar de uiteindelijke opzet is, dat de verenigingen, diei zich op een cultureel plan bewegen, de Vleeshal gaan gebruiken voor haar opvoeringen, exposities of voordrachten. Bij al die festiviteiten mag de gezel ligheidsfactor niet worden uitgescha keld, aldus de heer Leffelaar. Er zal een zekere sociëteitsfeer geschapen moeten worden, „al vind ik dat zelf een naar woord". Een vast programmapunt is het we kelijks gramofoonplaten-concert, dat bekende musicologen zullen toe lichten. Een en ander gaat in samen werking met de Bovema. Daarbij zal pok de Haarlemse jeugd betrokken worden, maar positieve plannen daar omtrent bestaan nog niet. In Amster dam en Leiden heeft het organiseren van zulke concerten voor de jeugd reeds veel succes geboekt, zo vertelde de heer Leffelaar, die er ook aan denkt om kunststrips van Polygoon te late» vertonen. Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Al- bert de Klerk zal in samenwerking met het Aerdenhouts Vrouwenkoor Zondag 27 December een Kerstmatinee verzor gen, terwijl in het begin van die maand jhr. dr. J. C. Mollerus enkele lezingen zal houden over zijn reizen. Ook het organiseren van modeshows staat op het programma. Zoals men ziet, wordt al het mogelijke in het werk gesteld om de Vleeshal ook in de win termaanden dienstbaar te maken. Men stelt zich voor, dat deze periode tot en met Mei zal lopen. Wat betreft de Vishalzei de heer Leffelaar ons, dat het in de bedoeling ligt daarvan een grafisch centrum te maken, waar wisselende tentoonstellin gen zullen worden gehouden. Getracht wordt onder de jonge schilders de gra fische kunst te bevorderen door het op richten van een etsclub, welke onder leiding zal staan van een meester- prentdrukker. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de Lange Poellaan In de richting van de Barendsenstraat naar de Kampersingel gesloten te verklaren voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. De Lange Poel laan is in verband met haar geringe breedte ongeschikt voor het verkeer met auto's en andere voertuigen in beide richtingen, aldus B. en'W. in een van de overwegingen. Voor het Haarlemse publiek valt er hedenavond in het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer te genieten van enige aardige volleybalwedstrijden. Enige Haarlemse vertegenwoordigende dames- en herenteams zullen elkaar ont moeten, waarvoor de volgende dames en heren zijn uitgenodigd: Dames: T. Brugman en W. Spiermgs (Velox); C. v. d. Berg (HVS)J. Groen, K. Hoevens (Rapiditas); K. Gruting, C. v. d. Haar, N. Jansen, I. Postel, N. Stif fens. G. Takken, B. van Tuijl (allen Die Raeckse); A. v. d. Poll (OVRA); W. Roozen (HBC) en A. van Slooten (BGV). Heren: G. Verheem (Velox); A. Hilter- man, C. Hoogerwerf (HBC); A. Boo:.], J. v. Kampen, F. Boukes, W. Clay (HVS). F. Burger, F. Kraaijeveld (VCK); y- Christianus, J. J. Molenaar (Die Raeck se); H. Lusink, C. van Oort, J. Visser (CIOS). In Leiden zullen de vertegenwoordi gende dames- en herenteams Donderdag 12 November a.s. in de zaal van het Stedelijk Gymnasium spelen tegen ver tegenwoordigende Leidse teams. Behalve deze wedstrijden staan echter ook nog vele aardige competitiewed strijden op het programma. Ook voor onze katholieke verenigingen staan en kele interessante ontmoetingen te wach ten. Van de Heemstede Berkenrode Combinatie komen drie damesteams bin nen de lijnen. Het eerste damesteam komt uit tegen OSS uit Zandvoort. Hoe wel de Zandvoortse dames er in slaag den de eerste punten binnen te halen, nemen wij aan dat minstent één punt behaald kan worden. Het reserve team zal tegen Ramplaan I wel het onder spit moeten delven. HBC 3 tegen Velog 3 is een katholieke derby, waarbij wij het eerstgenoemde team de beste kansen geven. Hoewel het Bloemendaalse BGV 2 verleden week een grote overwinning boekte, geloven wij wel dat Leonidas voor minstens een punt zal kunnen zor gen. Het eerste herenteam van HBC komt in het veld tegen de rijksambtenaren en ongetwijfeld zit er een goede kans in' voor de Heemstedenaren. Het reserveteam van Leonidas heeft eveneens tegen de BGV reserveploeg wel een kans op de volle buit. Het volledige programma voor heden avond luidt: Dames: HBC 1OSS 1. Ramplaan 1 HBC 2, Die Raeckse 2Die Raeckse 3, PSVH 2PWN 1, Haarlem AHaarlem B, VCR 1—BGV 1, HBC 3—Velox 3, Leonidas 1—BGV 2. Heren: OVRA 1HBC 1, Brandweer 1 HVS 2, Haarlem AHaarlem B. VCR 2 CIOS 2, VCK 1Rapiditas 1, Gios 2 Santpoort 2, Leonidas 2BGV 2, PWN 2 Die Raeckse 2. Bijna was het de nieuwe eerste klasser Schoten gelukt om het kampioensteam van Oosterkwartier na een spannende en sensationele wedstrijd te kloppen, Hoewel de verwachtingen voor deze wedstrijd niet hoog gespannen waren kwam Schoten met de verrassing voor vriend en vijand en nam met dè rust, een zeer duidelijke 147-voorsprong. Ook na de thee bleef Schoten domine ren, hoewel de kampioenen steeds meer wisten in te lopen. De stand werd twee minuten voor het einde zelfs 2322 voor Oosterkwartier, dank zij enige -fraaie schoten van Hooijveid. Ondanks ver woede pogingen van Meenhorst c.s. slaagde Schoten er niet meer in de achterstand in te halen en deze wed strijd eindigde dus in een kleine en on verdiende zege van het kampioensteam. In de andere eerste klasse herenwed strijd wist HGA een kleine overwinning te bevechten tegen Sportclub Haarlem, bij welk laatste team vooral Ineke een Het vraagstuk: waar kan men in Haarlem kamermuziek en thans ook ka- meroperawerk in een voor dit speciale genre geschikte gelegenheid uit- en opvoeren, schijnt opgelost te zijn. Het gemeentebestuur heeft op dit punt dooi de beschikbaarstelling van Vleeshal en Renaissancezaal van het Frans Hals museum reeds in ruime mate mede gewerkt om het ideaal: intieme muziek in intieme omgeving te bereiken. De acoustiek in beide gebouwen is echter verre van ideaal en de zaal, die juist in het bezit is van een prachtige acoustiek, de Doelenzaal, kon niet dis ponibel worden gesteld vanwege het gebruik voor gymnastieklessen en de aanwezigheid van het niet verplaats bare oefenmateriaal. Het gemeentebestuur is daarom ver der gegaan door de beschikbaarstel.-ag van de Ridderzaal in het stadhuis voor het opvoeren van een hoogst artisneK zangspel „Bastien und Bastienne ge naamd, door Mozart op 12-jange leef tijd gecomponeerd, alsmede voor het uitvoeren van Bach's Cantate „Sweigt stilleplaudert nicht meer hekend onder de naam „Kaffeecantate". Deze cantate is eigenlijk een opera-tje in concertvorm en zal, daar de uitvoering in de costumering van die tijd zal ge schieden, als zodanig aandoen. Naar wij reeds meldden, maakt ook Albert de Klerk's Nederlands Kamp orkest eerstdaags in de Ridderzaal zijn entrée. Mozart schreef muziek op een zeer eenvoudig, maar evenzeer aantrekke lijk en bekoorlijk gegeven. Vorm en inhoud van de muziek wijzen reeds op de latere componist van grote opera- werken. Zij vereist al in dit kleine werk van de spelers een grote dosis muzikaliteit en techniek (aria's!) en een natuurlijke aanleg voor acteren. Bo vendien een zuiver aanvoelen van de Mozart-sfeer, alles moet uiterst fijn en voornaam vertolkt worden. Het onderwerp. De herderin Bastien ne bemerkt, dat de genegenheid, haar door Bastien bewezen, verflauwt. Co- las, de tovenaar, moet raad verschaf fen. Hij voorspelt haar een happy-end, mits zij een koele houding tegenoyer Bastien aanneemt. Colas brengt Bastien op de hoogte van de veranderde hou ding van zijn geliefde. Bij een ontmoe ting veinst Bastienne haar afkeer van hem en weerzin tegen een herstel van de liefdesverhouding. Zij bereikt haar doel. Bastien toont meer dan ooit te voren zijn bewondering voor haar en het gelukt hem, zij het eerst na her haald smeken, Bastienne geheel voor zich te winnen. Bach greep voor het schrijven van een wereldlijke Cantate met humoristi sche grondslag het in zijn tijd in zwang komende gebruik van koffie, zelfs door jongedames, aan. Ook hier schreef de componist schitterende, veeleisende aria's, de dialogen in recitatief-vorm en een tenorpartij om de strijdende par tijen in te leiden. Deze tenor zingt te vens met de hoofdpersonen de „Finale in dansvormen, waarin Bach de zang door fluitspel laat omspelen en Kunstig het „Hudelei mit seinen Kinain -tnema verwerkt. Het onderwerp. Papa Schlendrian verbiedt zijn dochter Lieschen het kof- fiedrinken en bedreigt haar bij niet nakomen van zijn verbod met strenge straffen. Daar deze hun uitwerking missen, dreigt hij tenslotte met een trouwverbod. Dit helpt, Lieschen stelt trouwen boven koffiedrinken. Tot zo ver de tekst van Picander. Bach maakt de situatie nog grappi ger door Lieschen te laten beweren Sa^n aanzoek te aanvaarden dit blijkbaar buiten medeweten van papa als de man haar niet toestaat kof fie te drinken. Tenslotte een gelukkig paar, aanvankelijk een overgelukkige, later bitter ontgoochelde papa. Dit laatste wordt dan door Bach geniaal in de Finale uitgedrukt met het reeds genoemde „hunderttausend Hudelei"- thema. De vervulling van de rollen ge schiedt door leerlingen en oud-leerlin gen van de zangpaedagoge Coba Rie- mersma, hoofdlerares van het Amster dams Conservatorium, die al meerma len dit genre muziek met groot sncces liet uitvoeren. Willem de Veer heelt de regie in handen en Andre Kaart s „Die Haerlemsche Musyckcamer cue zich gespecialiseerd heeft op oude mu ziek en voor haar spel steeds en alge meen goede kritieken ve^k^®,®g' Ver" zorgt het instrumentale gedeelte. Het programma wordt door de ea rner geopend met een Sinfoma van Frederik de Grote en Sarabande, Gi- gue. Menuet en Gavotte uit Handel's opera „Rodrigo", al eerder door de ea rner uitgevoerd en waarop thans ge danst zal worden door Gloria Tscher- nova, J- D. Zielstra, die de in Venetië verkregen titel voert van „premier danseur étoile" en hun vak-balletgroep, tellende vier dansparen. De uitvoeringen zijn ten voordele van Oude Tonge en wel Vrijdag en Za terdag a.s. O. K. De 44-jarige inwoner van Bussum H. P. is er van beschuldigd 17 Juni 1947 de 58-jarige boswachter A. van der Schagt uit Hilversum van het leven te hebben beroofd. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde P. destijds tot twintig ja ren gevangenisstraf, welk arrest vernie tigd werd door de Hoge Raad. De zaak werd verwezen naar het gerechtshof te Arnhem, dat hem tot achttien jaar ver- oordeeslde. Weer ging P. in cassatie. Thans heeft de Hoge Raad het beroep verworpen. zeer opvallende partij speelde. Geheel volgens verwachtingen won nen de damesteams van Antilopen en HGA resp. van PSVH en Sportclub Haarlem. In de tweede klasse heren was vooral de fraaie prestatie van Sportclub Haar lem II zeer opvallend, want dit team slaagde er thans wederom in een gelijk spel te behalen. Eerst in de verlenging wist Antilopen II de zege uit het vuur te slepen. De volledige uitslagen waren: Dames: Antilopen IIIHGA III regl. 0—2, Antilopen I—PSVH I 37—13, Anti lopen 1V-ZBVS T 5—31. HHC I IHJ I 22—18, HHC II—Oosterkwartier II 24—15, HGA— Sportclub Haarlem I 25—18, HOC II—Rapiditas II 28—6. Heren; Oosterkwartier ISchoten I 2524, HGA ISportclub Haarlem X 31—27, Harlem Tigers—IHJ II19—15, Antilopen IISportclub Haarlem II 31 28 (na verl.). Oosterkwartier IIRapidi tas II 1826, Rapiditas IIPSVH IX 16—23. HOC II—ZB VS I 8—16. Junioren (jongens): Oosterkwartier— ZBVS 27—24, Antilopen—HOC 8—60. Ook voor deze week zijn enige aan trekkelijke wedstrijden vastgesteld, waarbij de wedstrijden HOC tegen Anti lopen (dames) en Harlem Tigers tegen Antilopen II wel de meeste aandacht vragen. Beide wedstrijden zullen de voorlopige beslissing voor de bovenste plaats brengen en het is niet gemakke lijk een prognose te geven. Wij houden het op laatstgenoemde teams. Het volle dige programma voor Donderdag en Vrijdag in het Krelagehuis aan de Leid. SeDamesfHOC III—PSVH II, HOC I— Antilopen I. PSVH I—Oosterkwartier I, Antilopen II—HGA II. Junioren (meis jes) HOC—ZBVS. Heren: Exercitia IPSVH II, HHC I— IHJ I. Antilopen I—HOC I, Antilopen II —Harlem Tigers I. HOC II—HHC II, IHJ IISportclub Haarlem II. Junioren (jongens): Oosterkwartier—HHC, Anti lopenExercitia. De eretentoonstelling van werken van Joh Buning ter geleSenheid van zijn zestigste verjaardag, momenteel in het Stedeliik Museum te Amsterdam, zal m uitgebreider vorm van 11 December 1953 t.m. 3 Januari 1954 in het museum jjet Huis Van Looy" worden gehou den. Zaterdag 21 November a.s. zal Vijfhui zen in het teken staan van het Rode Kruis. De plaatselijke afdeling heeft nl. voor deze dag enige festiviteiten georganiseerd en wej in de middag voor de kinderen en des avonds voor de volwassenen. Nadere bijzonderheden hieromtrent volgen nog. 9/11 10/11 Anaconda Copper 32% 32Vi .Bethlehem Steel 50% 49% Chrysler Corp. 67% 66% General Electric. 83% 83% General Motors 59% 59 Hudson Motors 11% 11% Kennecott Copper 66% 66% Montgomery Ward 56 56% North American Can 21% 21% Radio Corp. 23 22V2 Republic Steei 47% 47% Shell Oil 75% 74V4 Southern faciflc 39% 39 V* Southern Railway 42% 41* Tidewater 21 20% U.S. Steel 371/2 37% (Niet officiële Koersen 1 Vorig Opening slot 11/11 31/2 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 354 pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. tnschr Grtb 46 3 pCt. Ned. Handel Mil cert A.K.U. Van Berkels Patent Caivê-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Min Kon N Stoomb M Ned Seheepv Unle H..V -A Deli Mi] cert. 102 ft* 104 ft 99 H 99ft 99tt 101 98% 168 177§-% 118% 128 173 17454* 2131/2 229 185%-614 338§-9 93* 143% 13312 135-1/2 1111/2-2* 961,4-7* 9914 17654 214 185 342 92 13454 1341/2 UO1/2 96 !4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2