Amerikaans plan voor Duitse souvereiniteit ter tafel? Frankrijk vreest pressie om E.D.G.-V erdrag te aanvaarden Onuitputtelijke rijkdom aan deugden s c Dr. F. HARTSUIKER over zijn taak en functie Burgemeesters voorop in vaderlijke zorgen van minister Beel NeemnAKKERTJE 0 A R BERMUDA-CONFERENTIE Hij zocht de hoogste trap van het menselijk God beminnen Districtspsychiater in Haarlem Interessante uiteensetting voor de reclasseringsraad Vraagstuk der oude pensioenen55 wordt met spoed aangepakt Kamer aanvaardt Binnenl. Zaken Benelux en Sherlock Holmes Yisserijgolf motorrijder WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 PAGINA 4 Grieperig Koortsig Kou gevat? Geen vertegenwoordiging van West-Duitsland GEDOOD Pater Starmans over Titus Brandsma Stille Armen te Heemstede Wollen VESTEN en ENMODE - PULLOVERS Het beste bed ooit gemaakt! Springlevende motie Haarden - Haardkachels Heteluchikachels 3e Concert Serie D Waterstanden ZANDVOORT Wijziging bouwplannen Zeeweg goedgekeurd Badinrichting in Oost Advertentie (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Lagerhuis gaf luid zijn bijval te kennen, toen Churchill gisteren het officiële Downingstreet-communiqué voorlas, waarin werd aangekondigd, dat Engelands premier, vergezeld van Eden, zich naar Bermuda zal begeven voor besprekingen met Eisenhower en Dulles namens Amerika, en Laniel en Bidault namens Frankrijk. Het bericht omtrent de bijeenkomst in Ber muda was reeds uitgelekt in Frankrijk en vervolgens, op Maandag, bevestigd in Washington. Desondanks bewezen de luide toejuichingen van de Lager huisleden hoe opgelucht zich beide partijen voelen, dat de conferentie werd aangekondigd op een ogenblik, waarop de internationale politiek geheel in een impasse dreigde te raken. Churchill weigerde vanzelfsprekend nadere bijzonderheden over de te bespreken onderwerpen. De Times wijdde hedenmorgen een hoofdartikel aan de conferentie van vier December. Het blad geeft als zijn mening dat de houdingen van de beide kampen in Europa, Oost en West nu verstard zijn. Rusland is blijkbaar niet bereid Oost-Duitsland prijs te geven om wille van een hereniging van Duitsland op redelijke gronden en de Russische voor waarden voor een conferentie over Duitsland Zijn onaanvaardbaar voor het Westen. „Het accent", aldus het blad, „moet derhalve vallen op de efficiënte organisatie van de verdediging van het Westen, en een van de voornaamste ta ken te Bermuda moet vanzelfsprekend zijn het zoeken naar een antwoord op de vraag of het nog mogelijk is iets te doen om de Franse aarzelingen te over winnen met betrekking tot de ratificatie van het verdrag voor een Europees le ger met de voorgestelde Duitse deelne ming." In het Verre Oosten, aldus de Times, is de situatie minder verstard, en er is nog enige hoop, dat langs diplomatieke weg een complete impasse kan worden vermeden. Het blad wijst op de inhoud van Church ill's rede van de vorige week en meent c at Churchill wellicht te Bermuda van ge dachten zal wensen te wisselen over de plaats van de atoombom in de defensie plannen van het Westen en over de hiermee samenhangende vraag of de atoombom de behoefte heeft verminderd Op de Rijksweg Breda-Roosendaal onder de gemeente Etten is een gecom pliceerd ongeval gebeurd, waarbij een motorrijder werd gedood. Het ongeval ontstond toen een personenauto, be stuurd door de 53-jarige H. W. uit Doe- tinchem, slipte bij het uitwijken voor een paard en wagen. Op hetzelfde mo ment, dat de auto slipte, naderde van de andere zijde een motor, bestuurd door de 34-jarige C. J. van O. uit Roo sendaal. Deze kon een aanrijding niet meer voorkomen en reed in volle vaart op de slippende auto. De kracht van de botsing was dusdanig, dat de mototrij- der onder de wagen raakte. Mede daar de auto nog in beweging was belandde hij in een langs de weg lopende sloot. Toen de verkeersbrigade van de Rijks politie te Breda de man had bevrijd bleek hij reeds te zijn overleden. O. was gehuwd en vader van acht kinderen. De bestuurder van de auto liep geen letsel op. CVan onze correspondent) Zo de vele Maastrichtenaren, die Dinsdagavond in zaal Victoria waren samengekomen, nog geen vereerder van pater dr. Titus Brandsma 'waren, dan zijn zij dit ongetwijfeld geworden door de boeiende voordracht, welke pater P. Starmans O. Carm. aldaar over pater Titus hield. Eens diens prior, is pater Starmans sinds 1951 tot vice-postulator benoemd, belast met het verrichten van de voorbereidende werkzaamheden tot de inleiding van een zaligverklaringsproces van prof. dr. Titus Brandsma. Niemand beter dan juist deze vice-postulator had daarom de werknemende middenstand en de ARKA van Maastricht kunnen aanzoe ken, om over de priesterheid van Dachau te spreken. Het feit, dat vele niet-katholieken en katholieken na de dood van pater Titus Brandsma deze figuur meer bekend heid wilden geven, was voor de pos- tulator van de paters Carmelieten te Rome de aanleiding, aldaar contact op te nemen met de congregatie der riten over een eventuele zaligverklaring. Dit proces heeft niet eerder plaats dan na voorafgaand bisschoppelijk proces. Met het oog hierop werd in 1951 in Ne derland een vice-postulator benoemd. Deze diende in Januari 1952 bij de bis schop van 's-Hertogenbosch een ver zoek in tot het openen van dit proces, hetgeen direct werd toegestaan. De vice-postulator startte toen met het samenstellen van een boek stellingen* en artikelen over het leven en de wonderen van Titus Brandsma. Na een werk van vijftien maanden zijn alle gegevens over deze grote priester ge rubriceerd. Afschriften van dit bis schoppelijk proces worden na goedkeu ring van de advocaat van de duivel door de postulator doorgezonden naar de congregatie der riten. Het recht ïot het voeren van het zaligverklarings proces komt slechts toe aan de congre gatie der riten en de zaligverklaring aan de H. Stoel. Na dit overzicht van de procesvoering gegeven te hebben, schetste pater Star mans op uitstekende wijze het leven en het afsterven van Titus Brandsma. Pater Titus was een der meest betreurde slachtoffers van het Germaanse geweld, waarvoor de tengere Anno Sjoerd Brandsma, zoals hij vóór zijn intrede in het klooster heette, nooit is gezwicht. Geboren op 23 Februari 1881 in het Friese plaatsje Oegeclooster, bewaarde hij heel zijn leven deze aangeboren Friese standvastigheid. Na zijn pries terwijding in 1905 studeerde Titus Brandsma wijsbegeerte te Rome, waar hij in 1919 doctoreerde. Deze tak van wetenschap was het ook, die hij eerst te Oss en later van 1923 tot 1942 aan de universiteit van Nijmegen doceerde. Als professor was Brandsma niet en kel de wetenschapsmens, doch ook de man van de praktijk, die zijn verstand ondergeschikt maakte aan zijn hart. Brandsma diende zijn medemensen in zijn ijver voor het hoger onderwijs, het middelbaar onderwijs en vooral door zijn ijveren voor de R.K. Journalisten vereniging. In alles zocht de professor de hoog ste trap van het menselijk God beminnen. Dit dreef hem er toe als adviseur van de Journalistenkring richtlijnen aan de katholieke dag bladen te verstrekken tijdens de oorlogsjaren in overleg met Kardi naal de Jong. Dit stond in Duitse ogen gelijk met sabotage. Met het gevolg, dat Titus Brandsma 15 Ja nuari 1942 te Nijmegen gearresteerd werd en verhuisde naar cel 577 in het beruchte Oranjehotel te Sche- veningen. In deze cel schreef Titus Brandsma vele bekende geschriften, o.a. een verweerschrift tegen de N.S.B. Na Scheveningen wachtte Titus Brandsma Amersfoort, zijn Gethsemane, aldus pater Starmans, en hierna Dachau, dat zijn Golgotha werd, waar hij een even ellendige als engelachtige dood op 26 Juli 1942 stierf. Pater Titus, aldus de inleider, was een martelaar, omdat het martelaarschap gemeten naar de geestelijke instelling op hem van toepassing is. Maar ook is Titus Brandsma een belijder, gezien zijn hele leven. Door zijn onuitputtelijke rijkdom aan natuurlijke en religieuze deugden, zo typeerde pater Starmans het leven van Titus Brandsma, streden in deze figuur zijn Franciscaanse een voud, zijn Ignatiaans plichtsbesef, zijn Theresiaanse ondernemingsgeest en zijn Paulinische doortastendheid om voor rang. Door deze deugden gedreven stierf Titus Brandsma als een soldaat voor Christus en gaf bjj zijn achtergebleven vaderlanders een goede les in het sterven. aan effectieve defensie te land en ter zee. Het blad besluit met uiting te geven aan de mening dat de Bermudaconferen tie, ofschoon zij begint met minder hoop dan er enige maanden geleden heerste, een van de meest nuttige conferenties zou kunnen zijn in de lange reeks van besprekingen welke sedert de oorlog hebben plaats gevonden tussen de Wes terse mogendheden. De verklaring van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, dat de Grote Drie onaf hankelijk van Rusland besluiten over Duitsland zullen nemen, wordt hier en daar gezien als een aanwijzing, dat de V.S. erop zullen aandringen West-Duits land nu reeds souverein te maken. En geland voelt daar wel voor, maar Frankrijk in het geheel niet. In Franse kringen is men vertier be vreesd, dat Londen en Washington wel licht druk zullen uitoefenen om aan vaarding van het E.D.G.-verdrag door de Nationale Vergadering te bewerkstel ligen. In Frankrijk zijn de meningen ten aanzien van dit verdrag echter nog nooit zo verdeeld geweest als thans. Men acht het niet uitgesloten, dat achter de scher men pogingen zullen worden gedaan om het debat in de Nationale Vergadering, dat 17 November zou moeten beginnen, met het oog op de Bermuda-conferentie u''Ae stellen. Een zelfde lot staat mo gelijk ook de conferentie van Zes te wachten, die op 26 November te Den Haag zou beginnen over de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Van zijn kant zal premier Laniel van J Frankrijk het Eisenhower en Churchill wellicht moeilijk maken door krachtiger dan ooit aan te dringen op een Weste lijke actie, in welke vorm dan ook, om cite oorlog in Indo-China tot een einde te brengen, of in ieder geval daar tot een bestand te komen. Frankrijk zou slechts op deze voorwaarde hebben in gestemd met de conferentie van de Grote Drie. f:s>s T^1 op"9iTHf, Evenals vorige jaren zal ook nü weer in Heemstede een inzameling worden gehouden voor de Stille Armen in die gemeente. Het comité, waarvan de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, voor zitter, de heer E. J. van Lent, secreta ris, en de heer A. van Wingerde, pen ningmeester is, doet een dringend be roep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonde ren. Helaas zijn er nog altijd velen, die geholpen moeten worden en daarom vraagt het Comité met aandrang de hulp van ieder, die tot helpen in staat is. Het Comité zal gaarne opgaven ont vangen van de namen en adressen van personen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aanmerking die nen te komen. Men kan zijn bijdragen storten op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoon lijk afdragen ten raadhuize, dan wel aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. Advertentie BARTEUORISSTR 24 HAARLEMTEL. 20420 Advertentie HAZET, BEDDEN. EN STAALWARENFAB RIEK EN TE ZEVENBERGEN Kortgeleden is in Nederland een Districtspsychiatrische dienst ingesteld ten behoeve van de justitiële instanties. In Haarlem is thans de eerste dis trictspsychiater van ons land benoemd. Gisteravond belegde de Reclasse ringsraad te Haarlem onder voorzitterschap van mr. M. Stokvis een hijeen- komst in restaurant Brinkmann, bij welke gelegenheid dr. F. Hartsuiker, de onlangs aangestelde districtspsychiater, een uiteenzetting gaf van de functie der nieuwe diensten. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende leden der Haarlemse justitie. HOOGSPANNING li n/mStv/MLUI Het plan tot oprichting van de dis trictspsychiatrische diensten is niet nieuw, zo verklaarde dr. Hartsuiker; reeds in 1933 werd een rapport aan de minister van Justitie uitgebracht, waar in op de wenselijkheid van deze instel ling werd gewezen. Na de oorlog vooral werd steeds sterker de behoefte bevoeld van een doeltreffende psychiatrische voorlich ting van de rechters. Het enorm toe genomen aantal ter beschikking stellin gen van de regering, vormde nog een reden te meer met spoed een psychia trische dienst in het leven te roepen. Dr. Hartsuiker besprak vervolgens de taak en de functie van de districts psychiater. De psychiater moet trachten het wangedrag van de delinquent trach ten te verklaren en aan de hand van zijn conclusies richtlijnen te geven aan de rechabank, die het karakter dragen van een advies. In dit verband vestigde spr. de aandacht op de waarde, die aan de toerekeningsvatbaarheid moet worden toegekend. De vragen, die de psychia ter zich zelf stelt, omtrent het vast stellen van de graad van toerekenings vatbaarheid, luiden Beschikt de de linquent over het vermogen om eigen wangedrag in te zien? en: hoe kan achterhaald worden, of hii volgens dat inzicht vermag te handelen? Het ant woord op de tweede vraag is dikwijls moeilijk te geven. Dr. Hartsuiker drong aan op inten- sievere samenwerking tussen de justi tie en de psychiater, waarbij hij op merkte, dat de psychiater een louter medisch advies geeft, dat niet berust op juridische overwegingen. Trots alle adviezen van medici, psychiaters en reclasseringsverenigingen, behoudt de rechtbank zich uiteraard het recht voor, andere dan individuële belangen te doen prevaleren. Spr. adviseerde om een psychiatrisch rapport steeds ver gezeld te doen gaan van een voorlich tingsrapport der reclasseringsvereni gingen. Dr. Hartsuiker gaf vervolgens de opinie weer van de Engelse rechts geleerde Scott, over de taak van de psychiatrische dienst. De psychiater moet niet op de eerste plaats trachten de straf van de delinquent te verzach ten, maar zijn patiënt te begrijpen. Hij moet zich onthouden van persoonlijke aanwijzingen omtrent de strafmaat, zulks in tegenstelling tot de mening, die momenteel in België ingang vindt. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste begroting van de reeks, die de Tweede Kamer tot Kerstmis zal bezig houden, die van Binnenlandse Zaken, is Dinsdag zonder veel moeite aangenomen. Alleen de communisten lieten aantekenen, dat zij tegen waren. Als een vroege Sint Nicolaas, die bij wijze van voorproef hier en daar een kleinigheid strooide, deelde minister Beel minzaam toezeggingen uit. De heer Weiter kan ervan op aan, dat zijn opzet, om door het aanstellen van zo weinig mogelijk ambtenaren te komen tot een betere salariëring van de genen, die niet gemist kunnen worden, ook bij de minister als richtlijn geldt. De minister zal de mogelijkheid van een vacantietoeslag voor hen alvast onderzoeken en de burgemeesters zullen voorop gaan in zijn vader lijke zorgen, die zich vooral ook tot hun gezinnen uitstrekken. Zowel de ambtstoelagen als de salariëring zal worden bezien. Deze week reeds begin nen de eerste besprekingen. Ook het gecompliceerde vraagstuk der z.g. „oude pensioenen" van voor 1947 zal met spoed worden aangepakt. Degenen die de minister om clementie hadden gevraagd met de gepensionneer- den, die als politieke delinquenten en gezuiverden hun rechten hebben verlo ren, kregen te horen, dat de bewinds man gevoelig is voor hun argumenten, voor zover het de niet commune delicten De heer Stapelkamp (AR.)die bij de replieken nogmaals zijn gebrek aan ver trouwen in het georganiseerd overleg uitsprak, kreeg te horen dat hij zich daar niet zoveel zorg over moest maken. De minister werkt verder in de goede richting en hij is al een heel eind gevor derd. Degenen die de minister hadden ge vraagd, of hij behalve in Coevorden ook elders improviserend met het Politie- besluit 1945 zou gaan omspringen en ge meentepolitie door rijkspolitie zou ver vangen, kregen ten antwoord, dat de minister zelfs niets zou nalaten om dat hele besluit om hals te brengen. Hij hoopt dat de Kamer hem t.z.t. daarbij zal willen helpen. Zolang het besluit echter bestaat zal het, met een enkele uitzon dering, zoals in Coevorden, gerespec teerd worden. Er waren daar nu een maal sociologische omstandigheden die uit nood de wet deden breken. betreft. Vooral met het feit, dat gezin nen moeten boeten voor fouten die eigenlijk door de steeds toenemende ver arming een geaccumuleerde straf bete kenen, zal hij trachten rekening te hou den. De heer Ritmeester (VVD) echter werd op zijn vingers getikt. Hij had de minister voorgehouden, dat bij alle maatregelen die er nu met de ambtenarensalarissen zijn getroffen, er nog steeds geen behoorlijke de nivellering was bereikt. Zowel in de eerste verhoging die de Kamer de afgelopen zomer aanvaardde als in de onlangs ingevoerde opheffing van een eerste deel der classificatie zit een sterk denivellerend effect, ant woordde minister Beel. Hij liet er op volgen, dat hij na deze eerste stap niet zal ophouden de bijl verder aan de wortels te leggen van wat de heer van der Zanden (K.V.P.) een ver molmd gebouw noemde. De heer Maenen (K.V.P.) werd ge rustgesteld ten aanzien van de grens- correctiegebieden. De bouw van wonin gen met toepassing van de woningwet zal worden aangepakt Wat betreft de financiële positie der provincie Gro ningen, die een tekort van een millioen over de jaren 1953 en 1954 te zien geeft, wordt ernstig naar een oplossing ge zocht. Benoemingen in Brabant Zonder een blad voor de mond te ne men, gaf de minister de heer Van Dis (Staatk. Ger.) te verstaan, dat hij niet in het minst geïmponeerd was door zijn dreigementen, omdat Brabantse, ge meenten wei eens advertenties plaatsen, waarin zij katholieke ambtenaren voor een functie oproepen. „Ze verkrachten de Grondwet", had de heer Van Dis uit geroepen. Minister Beel vond, dat de gemeentebesturen gelijk en in ieder ge val het recht daartoe hebben, wanneer zij het om bepaalde redenen beter vin den, dat er een katholiek functionaris komt dan een andersdenkende. De mi nister zou niet eens de bevoegdheid hebben om het hun te verbieden. Hij vergeleek de situatie met die van streng protestantse gemeenten, waar de minister ook geen katholieke burgemees ter benoemt. De heer Maenen had de domiué Zandt-groep eveneens te ver staan gegeven, dat hun gepeuter en ge stook lachwekkend is. Het is in Bra bant ook niet de gewoonte uit functies, waar dit geen bezwaar oplevert, pro testanten te weren. Bovendien had hij gewezen op de subsidies, die met dezelfde maat aan protestantse als aan katholieke scholen worden verstrekt. De communisten hadden een ander ongelukkig paard van stal gehaald, door de Binnenlandse Veiligheidsdienst te beschuldigen van het meeluisteren van telefoongesprekken. „Dergelijke bewe ringen zijn geheel voor uw eigen ver antwoording", was de repliek van mi nister Beel. Zij insinueerden, datv de nieuwe classificatie met 4 klassen voor gemeentearbeiders en 3 voor arbeiders, voor deze laatste gunstiger was. De minister bewees het tegendeel, Advertentie INVENTA Zeer zutnig in gebruik. 13 k 15 H.L. anthraciet per seizoen. Ged. Oude Gracht 52, t.o. de K«rk, tel. 12762 Betaling in overleg. Het geviel, dat op de Bik en Arnold- kade 's nachts om half een twee Belgi sche zeelieden, die vriendschap hadden aangeknoopt met een IJmuidense scho ne, heibel kregen met een familielid van de IJmuidense. Hij nam het niet en nam dus een stuk ijzer, waarmee hij een der Belgen een ferme tik gaf. Yer" der reikte zijn moed niet, want, dit ge daan hebbende, toos hij ijlings het ha zenpad. Twee agenten ,die op de vecht partij afkwamen, kwamen tot de con clusie. dat de Belgen kennelijk meer ge voel hadden voor Benelux, althans, de geslagene permitteerde zich de luxe geen vervolging tegen de IJmuidenaar te wensen. De agenten hebben daarop besloten het klappen uitdelende fami lielid ernstig te onderhouden. Anders zouden wellicht de benen de luxe niet kunnen dragen. Bij de oversteekplaats op de Wijker- straatweg in Velsen-Noord zag een sur veillerende agent een man een overtre ding plegen en riep hem deswege ter verantwoording. Daarbij wierp de een misschien wel wat onbescheiden blik op 's mans vest, dat vreemd Mi stond. De geest van een Sherlock Hol mes werd over deze agent vaardig en met een overigens vriendelijk, maar dringend gebaar verzocht hij de man het pakje eens te voorschijn te halen. Tegen dergelijke vriendelijke geba ren is niets in te brengen en met klop pend hart haalde de man dan ook het pakje te voorschijn. Een slof ongeban- derolleerde sigaretten, die de man, thuishorende in het woonwagenkamp, geruild zei te hebben voor een horloge. Hoe het zij, de sigaretten was hij ras kwijt onder toezegging, dat daarvoor in de plaats een proces-verbaal inzake overtreding van de Tabakswet thuisge- zonden zal worden. De gevangenis noemde spr. opvoed kundig en psychiatrisch bezien een on ding. Enerzijds is de bewaking geba seerd op wantrouwen, anderzijds de opvoeding op vertrouwen. Omdat in een dergelijke sfeer de psychiater be slist onvruchtbaar wérkt, deed dr. Hartsuiker de suggestie aan de hand om twee soorten van inrichtingen in het leven te roepen: een gesloten in richting voor de bewaking en daarna een open inrichting voor de resociali satie van de delinquent. Momenteel is, aldus spr., de gevan genis nog steeds een hogeschool voor de misdaad. Het zou aanveveling ver dienen om het personeel van deze in stituten te instruéren in de criminele psychologie. Nog een facet van het leven in gevan genissen bracht dr. Hartsuiker naar voren, namelijk de neiging van iedere delinquent naar willekeur, juist in de tijd, gedurende welke hij gedwongen vastzit. Hij kan niet toegeven aan de vrijheid van keuze. Er moet hem een begrip worden bijgebracht van de hoogste vorm van vrijheid: gehoor zaamheid uit vrije wil. Tot n°g toe leidt het verblijf *2, 8evangemssen tot infantiele reacties. Er moet derhalve een beroep worden gedaan op de ver antwoordelijkheid yan de gevangene. De psychiater is tot deze taak geëi- Als hulp van de toezichthouder kan de districtspsychiater worden geroepen bij gevallen wanneer de individuele psychische stoornissen hiertoe aanlei ding geven. Het is zinloos om de de linquent eens per drie maanden bij de toezichthouder te ontbieden, hem te vragen hoe het er mee staat en als stok achter de deur een reeks maatregelen op te sommen, die de eventuele reci divist slechts een grotere dosis raffine ment bijbrengen. Van enige therapie is dan geen sprake. Tenslotte wees dr. Hartsuiker op de noodzakelijkheid juist de ernstig gede railleerde recidivist voortdurend bij te staan, waarvoor de reclasseringsve.reni- gingen over meer geld dienen te be schikken. Na een dankwoord van mr. Stokvis werd er een pauze gehouden en daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dinsdag 17 November wordt 't 3e con cert van de serie D. gegeven o.l.v. Ma- rinus Adam met solistische medewer king van Cor de Groot piano. Het programma bevat de volgende werken: El sombrero de tres picos - de Falla; Pianoconcert No. II - Rarnmaninoff; Symphonie No II Beethoven. woensdag 11 November Hoog water: 6.10 u. en 18.26 u. Laag water: 1.49 u. en 14.01 u. Donderdag 12 November Hoog water: 6.50 u. en 19.09 u. Laag water: 2.24 u. en 14.43 u. De minister van Wederopbouw ,en Volkshuisvesting heeft een wijzig'11^ van de wederopbouwplannen ZeereeP" midden en Zeereep-Zuid van Zandvoon goedgekeurd. Deze wijzigingen hebb®n hoofdzakelijk ten doel de plannen overeenstemming te brengen met bebouwing, zoals deze in de omgeving van de Strandweg is tot stand gekomen- De minister heeft voorts vastgesteld een wederopbouwplan Zeereep-Noord- Dit gedeelte was nog niet in de goed keuring van het wederopbouwplan be trokken, aangezien het uitgesloten g®" acht werd, dat bij een bebouwing met zomerflats en seizoenbedrijven in de voorgestelde vorm, de uitgifte der bouw terreinen in een betrekkelijk kort tijds verloop van 10 jaar zou kunnen plaats vinden. In verband hiermede is het pla® thans gewijzigd. De opzet en indelinS zijn in hoofdzaak gelijk gebleven aan dl® van het oorspronkelijke plan, zoals d}1 in 1946 door de raad der gemeente Zand- voort werd goedgekeurd. Er is echter gevolg gegeven aan de suggestie in het plan Noord de bebouwing voor normale bewoning toe te laten en er met de plan indeling en met de verkaveling op te rekenen, dat er t.z.t. pensions in zouden kunnen worden gevestigd. De hoofdbebouwing is nu gewijzigd l® flats voor permanente bewoning. Doof de bouwterreinen te verkopen onder voorwaarden dat de te stichten com plexen per gebouw in één hand moeten blijven, blijft de mogelijk bestaan om later deze gebouwen zonder kostbare voorzieningen als flathotels te exploite ren waardoor de grondgedachte van het' plan zoveel mogelijk gehandhaafd blijft Aangenomen wordt, dat de grond- uitgifte zeker in een tijdsverloop van circa 10 jaar zal geschieden. Aan de Oostzijde van de flatgebou- wen zijn diverse terreinen bescniKbaar gehouden voor openbare gebouwen, zo als scholen, verenigingsgebouwen e.m, terwijl tegenover de van Lennepweg de badinrichting, welke ook in het_ oor- pronkelijke plan was opgenomen, is ge handhaafd. Indien het in de toekomst economiscn niet mogelijk, of om andere redenen niet wenselijk zou zijn om ter plaatse een dergelijke inrichting te stichten, dan kan de bestemming van dit terrein t.z.t nader worden herzien. In geen gevaj zullen op dit terrein woningen mogen worden gebouwd, maar het zal gereser veerd moeten blijven voor een bijzon dere bestemming. Advertentie Komt bij ons Uw verlovingsringen kopen en een wereld van geluk gaat voor U open. HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 49 De kopers, die Maandag voorzichtig kochten in het vooruitzicht van een royale aanvoer aan de DInsdagmarKt, kwamen, wat de prijs betreft, bedrog uit. Want al was er een ruime aanvoer, de middelschelvis deed niet minder dan f 50 tot f 45 per kist en voor de braaa schelvis moest f 32 betaald worden, wil de men nog wat kunnen kopen. De ma kreelkopers waren fortuinlijker. Mooie soorten, die Maandag nog f 20 per kist deden, varieerden nu van f 18 tot f per kist, zodat ook de conserven-indus- trie weer in de markt kon komen. D® haringkopers daarentegen moesten f lo per kist neertellen, zodat de motor trawler Thorina IJM 33, die de enige haringboot aan de markt was, een 9- daagse Kanaalreis niet onfortuinlijk kon afsluiten. Om met schipper Rein Groen te spreken: Je beste trek maak ie in de markt. Naast twee Wyronkotters, waarvan Wyron IV IJM 209 kans had gezien met niet minder dan 600 stuks stijve kabel jauwen aan de markt te komen, liepen voor de Woensdagmarkt in IJmuiden binnen de trawlers Haarlem IJM 9 «iet 1800 kisten Kanaalharing, Antje RO 15 met 90 kisten schelvis en piepers, 45 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten radio, 10 kisten diversen, 20 stuks stijve ka beljauwen. Zeelandia IJM 38 met 300 kisten makreel, 150 kisten schelvis en piepers, 25 kisten dichte radio, 15 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten wijting. 30 stuks stijve kabeljauwen en Berg 16 met 700 kistenmakreel, io0.Kj?ten diversen, alsmede een paar K.auvijkse Noordloggers. Uit de aanvoer voor de Woensdag- markt blijkt, dat er wat meer makreel komt. Het haringseizoen op de Noordzee is voorbij, de tijd van de makreel breekt weer aan. Voor de Woensdagmarkt stonden 1400 kisten genoteerd en het laat zich aanzien, dat ook voor het res terende deel der week op een redelijke aanvoer gerekend mag worden. Voor de rokerijen en conserven-industrie, die de makreel als grondstof zo goedkoop mo gelijk moeten betrekken, ziet het er dus wat hoopvoller uit. De meeste trawlers geven er momenteel de voor keur aan op makreel te vissen, daar de prtjs lonend is en de visserij op rondvis niet al te breed is. Het gevolg zal dus zijn, dat er naast de makreel niet veel rondvis aangevoerd zal worden, zodat de- kans op hoge prijzen, ondanks de aanwezigheid van 3 visboten per dag, voor de rondvis blijft bestaan. De stoomtrawler Haarlem IJM 9, die voor de Woensdagmarkt binnenliep, had de laatste trekken wel pech. Na een fortuinlijke trek van 500 kisten haring, besloot de schipper er nog een dag bij te pakken. De eerste trek leverde 200 manden op, maar de tweede trek trok hij zijn netten stuk, terwijl bij de derde trek een coaster de vriendelijkheid had met zijn schroef de netten voor goed on bruikbaar te maken. De Haarlem is er toen maar mee opgehouden. De Vios I IJM 24 was fortuinlijker door 3 trekken van ieder 150 manden te maken. Dé rederij A. v. d. Zwan in Schevenin gen is thans in het bezit van de grootste Nederlandse logger. Het schip, de SCH 54, werd gebouwd bij de Scheveningse Sleephelling Maatschappij, heeft een lengte van bijna 44 meter en is uitge rust met een 600 pk motor. Het logies is zoveel mogelijk naar achteren ge bouwd waardoor het ruim een capaciteit heeft gekregen van 1400 kantjes of 2800 kisten haring. Schipper J. Harteveld zal het commando voeren. De motortrawler Dirkje RO 53 heeft het nog op de Noordzee op haring ge probeerd, maar sedert 30 October wer den slechts 700 kisten haring buitge maakt, waarbij men echter moet be denken, dat 4 dagen niet gevist ko° worden wegens het slechte weer. De motortrawler Joh. Polderman IJM 20 is op 6 November naar zee geg88" met een grote Elac sounder. Een der ge lijk ingewikkeld apparaat vergt e®?!Le enige ervaring, zodat het profijt er reis nog niet tenvolle van geti'°k zal kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4