Nederlanders graven nieuwe oliehaven van Geelong E Partij-Welter dient Nederlanders motie in over Indonesië VcnJtcuJe SPECULATIES OVER RUSLAND Tussen neus en lippen Nederlandse planters hebben het moeilijk Chefarine .4 in Mogelijkheid van terugkeer met regeringsvoorschot Overleg in Stichting van de Arbeid begonnen Kemal Ataturk bijgezet grootste mausoleum ter in het wereld Zij bezorgen ons land een naam, die klinkt als een klok Indonesië op gebied van economie en veiligheid achteruit gegaan feestelijke verzorging dringend nodig Drie dodelijke ongelukk en te Rotterdam GRAAF VAN BYLANDT OP SCHIPHOL: 4 middelen in 1 labiel doen wonderen! Bisdom Haarlem K.A.B. heeft in 1952 veel werk verzet Mr De Graaf siet het probleem heel anders VRIJERE LOONVORMING KOEK COMBINEREN OF PAF STAAN De Franse kaasinvoer nxanieiiA WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) Langzaam zwoegt de „Geopotes IV" door de nieuwe oliehaven van Gee long, jonge snelgroeiende stad in de buurt van Melbourne. Het water in de baai lijkt uit de verte staalblauw en de grote lage huizen, die daar ussen de gombomen en kleine palmen in de zon liggen te stoven, roepen ®e,,innermgen op aan de Rivièra. Zoals er trouwens op zoveel plaatsen langs "stralië's kust concurrenten van Zuid-Frankrijk op ontdekking door de "fristen liggen te wachten. Maar de hopper-zandzuiger met zijn vorstelijk Aandoende naam, die overigens niets anders dan aardworm betekent, be kommert zich niet om die schoonheid in de warme middag en stoomt op naar ?.e baggermolen G.G.H., die daar in het midden van de haven angstwekkend 'l£t ie knarsen en piepen een geluid, dat door merg en been gaat. Maar Je als muziek in de oren klinkt, omdat je weet, dat daar Nederlandse bag geraars van de vroege ochtend tot laat in de avond bezig zijn met een groots havenwerk. Omdat Britsgezind Australië nou per se die kerels uit de buurt Van Sliedrecht, ergens aan de andere kant van de wereld, hier wilde hebben v°or dit karwei. «We zijn hier in Australië in begin 1950 begonnen. En in Augustus van dat Jaar kregen we al onze eerste opdracht v°or de haven van Melbourne. Dat was ®en werk van ongeveer 12 millioen gul- ben. In April 1951 zijn we hier in Gee long gestart en dat loopt nog wel even. West-Australië is al een opdracht uit gevoerd en in Sydney zijn we ook bezig hiet een oliehaven. Al met al hebben een dikke 160 man in dienst, die zeer behoorlijk loon verdienen. Trouwens, gaat U maar eens bij ons ho- 'el kijken hier, daar staan beslist wel verschillende auto's waarmee de men sen naar hun werk komen, 't Lijkt Ame rica wel." Ir. Marinus Stigter kijkt nadenkend haar de vette, grauwe blubber, die in be 17 grote grijpemmers van de bag germolen in happen van 675 liter elk omhoog bibberen en dan in één van de iangsliggende hoppers wordt gespoten. "Australian Dredging and General Works Pty Ltd" heet de nieuwe maat- sohappij, waarvan hij samen met een collega directeur is en die werd opge- n«ht door de Nederlandse firma's Adr. yolker uit Sliedrecht en Van Hattum h Blankevoort uit Beverwijk. Een goed yOdijerm product van een heel merk- aardige combinatie van export (van bkmanschap en dienstverlening) en "Verpakte emigratie", zoals deze gemoe delijke baggeraar uit Maassluis het uit drukt. We hebben in Nederland uit 900 men sen 80 man gekozen, die in principe van plan waren te emigreren. Zij zijn op onze kosten overgekomen. Wij hebben Voor huisvesting gezorgd. Hier vlakbij staat een hotel voor vrijgezellen met een eigen Hollandse kok en voor de gezinnen hebben we huizen gekocht en ach, wie achteraf liever toch niet blij ven wil, kan straks rustig teruggaan Die reis houdt men wel over." Met een rasechte Hollandse rivier boot, de „Loevestein", schipper L. H. Brouwer uit Rotterdam aan het roer, zijn we naar die dag en nacht door draaiend baggermolen gevaren en het Was goed om daar, op het glibberende dek, terwijl de bagger je om de oren stoof, te kijken en te luisteren naar die gebruinde, pezige kerels. Emigran- ten Oi met, ze doen het toch maar. hun baggermolens, zuigers, hoppers hebben ze de halve wereld rondge- sleept om hier in de baai van Gee- lonrf Nederland een naam te geven, die "klinkt als een klok. Niet alleen om dat ze die haven tot elf meter diep zo perfect hebben uitgegraven; ook m vele andere opzichten ligt daar in het staalblauwe water, dat van dicht bij smaragd groen is, een brok Hol lands gloriie. Geen enkele Australiër is niet verbaasd wanneer hij de kraakheldere machinekamer van de 9.G.H. ziet, waar machinist Adriaan Middelkoop uit Sliedrecht de scepter ^aait. «Look", zei zen Australiër me later, "Qan de haven verwacht je de rauw- ete jongens van de waterkant, maar die lui van jullie gaan naar dg kgrk Tok" W0antnveTeCh n°9 met die kerk pen in hun smeriaT ke'A hag?erk™- zeer actief meelevende w Katholieke Kerk, deRefnrJT TT T of de Presbyterian Church. Ir Stater zelf geen emigrant maar een altijd uit- Dinsdagmiddag zijn drie dodelijke on- feiukken te Rotterdam geschied. Het l6rste vond plaats op de Schulpweg 2bid, waar de zeventigjarige W. J. Maas r-Van Noort, die te Rhoon woonde, met ®aar bromfiets werd aangereden door _etl auto. Zij is kort na het ongeluk Verleden. "pllij het ploegen is de zestienjarige Uhelmina Verhoeve, dochter van een lybdeigenaar aan de 's-Graveweg, in de mgeving van de ouderlijke woning om clleven gekomen. bestuurde een tractor, waar de eS achter bevestigd was. Toen dit crktujg onverwacht achter een boom- ortei bleef steken, maakte de tractor j J draai en kantelde, met het gevolg a' het meisje van haar zitplaats viel Jb onder de tractor terecht kwam. Zij aerd zo ernstig gewond dat zij reeds a onkele minuten overleed, tenslotte is de zeventigjarige oud- j btieman F. van der Luur op de Beyer- jjOdselaan door een tram aangereden, tgt kwam met het hoofd op de straat lijk0*1* en overleed vrijwel onmiddel- zwervende baggeraar over de zeven wereldzeeën, is lid van de kerkeraad van de Reformed Church en ziet scherp de dringende noodzaak van een veel grotere en meer actieve belangstelling van de kerken in Nederland. „Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat de pastoor of de predikant er is voordat de emi granten komen. De begintijd is hard en dan is er heel wat geestelijke steun nodig." Dag en nacht, op een korte pauze na, werken de baggeraars in twee ploegen aan dit grote project in de oliehaven van Geelong. Blijvers en zij, die terug gaan. Zij, die zeer doelbewust voor de toe komst van de kinderen Australië kie zen zijn de emigranten, die de prac- tijk heeft het hier bewezen een ex tra sterke ruggegraat hebben meege kregen om stand te houden, dwars te gen alle moeilijkheden in. „Zelf zullen we wel nooit echte Australiërs wor den, je vergeet Holland zo maar niet, maar onze kinderen wel. Onder de ouders zijn er heel wat, de zo terug zouden willen wanneer er in Nederland dezelfde vooruitzichten waren. Maar die zijn er niet. Voor ons zelf niet, laat staan voor onze kinderen." Advertentie QUEENSLAND 500 km CUNNAMULUla Britbone- j e AUSTRALIA SILVER TOWN PT-AUOütTA J •bROKEN~HlU. -BWKtN NIU «W fNIEUW ZUID WALES UACOUARIE PT.LiNCOL HAY gENIUQUIN LLONGONG ELLINGTON KANGOEROE E/L.Zj INGS (VICTORIA Tasman Zee i BALLARA; Melbourne geelongJT sale BA,RNSDAL PORTLAND Soss straat -Ind/sche Oceaan K/NG E/L. UAUNCESTON TASMANIE h ö'j'/.rt'l' 5335 2 V.PELT Wanneer U zich onbehaaglijk voelf, doel een enkel tabletje Chefarine„4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Hei zojuist verschenen jaarverslag 1952 van de K.A.B. in het bisdom Haar lem eindigt met een nabeschouwing van secretaris L. A. Weeber, waarin hij het vele werk memoreert dat in 1952 is verzet. Namens het Bondsbestuur brengt hij daarvoor warme dank aan het ka der, met de afdelingsbesturen voorop, en al zijn toegewijde helpers; de be stuurders van vakbonden en onderafde lingen instellingen, Credo Pugnomannen en de kern vertrouwde leden. „Vele problemen blijven onze aandacht vragen", aldus vervolgt de heer Weeber. „De industrialisatie van het Westen gaat in onversneld tempo verder. De uit bouw van de grote steden voltrekt zich in een niet minder tempo. Het zal onze grote opgave moeten blijven in heel de ze dynamische ontwikkeling de arbei dende mens te kunnen blijven omvat ten. Zijn opgaar, hierin mag niet lei den tot een opgaan in de massa. In tal van kernen en instituten, die wij tot on ze beschikking hebben of waarvoor wij nieuwe vormen zullen moeten zoeken, zullen wij hen moeten vormen en scho len tot een bewuste mens. Tot een be wuste arbeider. Tot een bewuste katho liek. Hun, die wegens emigratie ons gaan verlaten, zullen wij ook hierbij de helpende hand moeten bieden. 1953 staat verder in het teken van enige bijzon dere activiteit", aldus besluit de secre taris. „Wij hopen dit jaar in een grote actie onze kapel in de kathedraal te Haarlem, „de moederkerk van ons bis dom", te voltooien en onze bisschop aan te bieden. De bondsraad 1953 zal verder voor een belangrijke beslissing staan, of wij zullen starten met een gezinszorg fonds in ons bisdom." Het met foto's en tekeningen geïllus treerde jaarverslag geeft o.a. een over zicht van de samenstelling van de bondsleiding, van het werk van de Credo Pugno-dubs, van de taak van de K.A.B. op sociaal-economisch en cul tureel terrein, terwijl voorts de afde lingen en kringen in korte verslagen aan bod komen. Ook de K.A.V. en K.A.J. worden vermeld. Tenslotte zij i er korte beschouwingen over het werk van het Emigratiebureau, de Diocesane Raad van Overleg, het Ziekenfonds St. Joannes de Deo en verschillende andere instel lingen. (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering van Dinsdag heeft de Tweede Kamer zich bezig ge houden met de begroting van Maatschappelijk Werk. Daarbij kwam weder om het verschil in standpunt van prof. Lemaire (K.N.P.) en de regering aan het licht over de houding, die de laatste aanneemt tegenover de Nederlan ders in Indonesië. Dit meningsverschil leidde tot het indienen van een motie door prof. Lemaire waarin het volgende wordt uitgesproken: De Kamer, kennis genomen hebbende van de debatten over de begroting van Maatschappelijk Werk, overwegende, dat de activiteiten van de regering ten be hoeve van die Nederlanders in Indone sië die daar in moeilijke maatschappe lijke omstandigheden verkeren dienen gebaseerd te zijn op het beginsel, dat tenslotte de betrokkenen zelf hebben te bepalen wat hun eigen belang vordert; nodigt de regering uit zodanige maatregelen te treffen dat: a. bij het verstrekken in Indonesië van voorschotten voor overtocht naar Nederland (op grond van sociale nood zaak) met het oordeel der betrokke nen ten aanzien van het vertrek uit Indonesië als doorslaggevende factor wordt rekening gehouden; b. bij het verstrekken in Indonesië van schoolsubsidies de vrije keuze der betrokken ouders van het meest pas sende onderwijs voor hun kinderen volkomen wordt geëerbiedigd. Mr. De Graaf (K.V.P.) heeft daartegen over zijn standpunt bepaald. Hij wees de motie af omdat de betrokkenen zelf hun positie niet zuiver kunnen bepalen. Het is pijnlijk het te moeten constateren, aldus mr. De Graaf, maar bij de be staande sentimenten en moeilijkheden zijn de Nederlanders in Indonesië daar toe zelfs zo weinig in staat dat zij eer der tegen zichzelf beschermd dienen te worden. Wegens het late uur waarop de motie werd ingediend, kon mr. De Graaf niet met zekerheid zeggen of zijn gehele fractie dit standpunt deelt. Er waren maar weinig fractieleden meer in de Ka mer aanwezig. De motie is ondertekend door de bei de leden van de partij Weiter, boven dien door drie leden van de anti-revo- lutionnairen, de heren Gerbrandy, Fok- kema en Verkerk, de heer Ritmeester (V.V.D.) en de heer v. d. Wetering (C.H.). Minister Van Thiel had tevoren over dit vraagstuk nogmaals zijn stand punt bepaald. Hij zal de politieke situa tie in Indonesië nauwkeurig blijven vol gen maar deelt verder het standpunt van mr. De Graaf. Mr. Gerbrandy, die de Kamer ad interim presideerde, heeft op verzoek van de minister na het in dienen van deze motie op het eind van het debat voorgesteld om de behande ling aan te houden tot de minister zich hierover vormd. een oordeel zal hebben ge- (Van onze Haagse redacteur) In de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn vandaag de bespre kingen geopend over het vraagstuk van de vrijere loonvorming. Deze belangrijke kwestie zal, naar algemene verwachting, geruime tijd van overleg vergen. De kern van het probleem is hoever, wanneer men tot grotere vrijheid bij de loonvorming komt, de differentiatie moet gaan en waar dan het zwaartepunt voor de beslissingen moet liggen. Bij deze laatste vraag komt de toekomstige positie van de Stichting van de Arbeid zelf in het geding. Men kan zich tussen het huidige loonsysteem en een ongelimi teerde vrijheid van de lonen tal van nuances in de loonvorming denken: een publiekrechtelijke structuur, waarbij de Na een verblijf van ruim tien maanden in Indonesië is Dinsdag avond de Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, vergezeld van zijn echtgenote in Nederland gearri veerd Graaf van Bylandt werdl op Schiphol verwelkomd door de regeringscommis saris voor Indonesische aangelegenheden mr. N. S. Blom, het hoofd directie voor lichting Buitenlandse Zaken, die heer D. F. J. de Man, en namens de K.L.M. door de onderdirecteur, de heer G. B van Os van Delden Op vragen over de ontwikkelingen <n Indonesië zei de Hoge Commissaris, dat het laatste jaar over het algemeen een achteruitgang kan worden geconstateerd in de interne toestand. Vooral econo misch is de situatie moeilijker gewor den en de daling van de rubber- en tin- prijzen baart de Indonesische regering grote zorgen. Ook wat de veiligheid betreft staat de Indonesische regering voor problemen, niet in de laatste plaats door de ontwikkelingen in Atjeh. Mr. van Bylandt verklaarde uitdruk kelijk, dat zijn bezoek aan Nederland geen verband houott met eventuele be sprekingen over het opheffen van de Nederlands-Indoneschische Unie. Uiter aard zal tijdiens zijn besprekingen in Den Haag deze kwestie wel ter sprake komen. In dit verband zei de H. C. met bekend te zijn met de komst van ?=n-i "donesische delegatie naar Necler- wu VOOJ besprekingen over de Unie. in rtï°es?e hieraan toe dat Nederland hing zal kbS aa^emIn.Chtende h°U" derTemi^eTziGde^Ned^ N™' Commissaris, dat in deleTvan Wes^ïn Midden-Java de toestand nietaunstia m Oost-java echter is hel vrfwelZet Hg. Ook m Sumatra zijn er - uiteraard met uitzondering van Atjeh moeilijkheden. Op een vraag over de stemming onder de Nederlandse plan ters zei Graaf van Bylandt: „zij heb ben het moeilijk." Afgezien van de on veiligheid is het zeer moeilijk aanvul ling van het personeel uit Nederland te krijgen waardoor bijvoorbeeld ook de regelingen voor verlof m gedrang ko- men. De berichten in de Indonesische pels over de komende wijzigingen in transferregelingen per 1 waardoor de mogelijkheden tot ove making van geld naar Nederland aanzienlijk zouden worden beperkt, hebben de stemming niet doen ver beteren. Dit geldt voor alle Neder landse werknemers in Indonesië. De H. C. deelde nog mede, dat bij het uitbreken van de ongeregeldheden in Atjeh zich in dat gebied ruim twintig Nederlanders bevonden. Enkelen zijn geëvacueerd, anderen zijn achtergeble ven en enigen zijn al teruggekeerd. Eén Nederlander is licht gewond door een verdwaalde kogel. De persoonlijke verhoudingen tussen Nederlanders en Indonesiërs noemde Graaf van Bylandt „zeer bevredigend", ook op offfcieel niveau. Voor zijn ver trek naar Nederland heeft de Hoge Commissaris een beleefdheidsbezoek ge bracht aan Soekarno, waarbij hij met het Indonesische staatshoofd gedurende drie kwartier vele onderwerpen heeft besproken. Advertentie De stoffelijke resten van Moestafa cmal Ataturk, de bouwer van het moderne Turkije, zijn gisteren, vijftien i ar na 2Un dood, naar een definitieve stP'aats gebracht. Duizenden hadden en langs de route geschaard om de hn?C<iSiSI? VOOI'b'j te zien trekken van kleme voorlopige mausoleum naar j,; e £«denkteken van gele stenen, thans in de buitenwijken van Ankara "Pgericht. Op een affuit werd de kist «aar de nieuwe rustplaats gebracht. Op bre van Beethoven's Marche Funè- stapten ruim tienduizend soldaten kiet verschillende onderdelen achter de *,s* aan. van het mausoleum heeft toen h»l °ü!8 millioen gulden gekost Het „Üu er bl-,na tien jaar over gedaan, hiel Devat een grote hal. die en u... ,mer en mozaïekwerk is versierd m een blok marmer van veertig ton is geplaatst boven het graf. Naar deze hal toe leidt een brede laan met esplanaden. Tien torens met bas-reliëfs en beeldengroepen markeren het geheel. Deze torens zijn symbolen van vrijheid, onafhankelijkheid, belangrijke data enz. Op het mausoleum is een park aange legd, waarvoor bomen geleverd zijn door Zuid-Slavië, Spanje, Oostenrijk, Finland, Canada, Duitsland, Italië, Japan en India. Men is in Argentinië bezig met de bouw van een geweldig mausoleum voor Eva Perón en dat zal, als het eenmaal klaar is, het grootste ter we reld zijn. Maar zolang het nog in aan bouw is, valt die eer te beurt aan het monument ter nagedachtenis van de „Vader der Turken", In de politiek is het een goede stelregel, dat men veel in één keer moet willen bereiken. Nederland neeii blijk gegeven de juistheid daarvan in te zien, door d. in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een herziening van het Handvest aan de orde te steli maar de behandeling van werkelijk principiële kwes" behoedzaam te vermijden. Dat is geen laakbare angst, maa gevoel voor politieke realiteit. Niet alleen bij kleine lan leeft dat gevoel. Ook de grote, zelfs de grootste mogen - heden in de wereld beseffen, dat Aken en Keulen niet op één dag zijn gebouwd. Tijdens de ziekte van Churchill e Eden gaf minister Butler in het Britse Lagerhuis de wereia nog het advies om de internationale spanningen langs we gen der geleidelijkheid op te heffen. Men moet zijn best doen, zo was zijn gedachtengang, om bepaalde problemen geheel apart te beschouwen en dan te streven naar oplos sing van zulke losstaande vraagstukken. Op die manier zou de zaak van de vrede indirect, maar effectief gediena zijn. over Dat desondanks de Sovjet-Unie een conferentie Duitsland en Oostenrijk afhankelijk heeft gesteld van de volledige erkenning van communistisch China en het laten varen van de idee van een Europees leger, betekent niet, dat men in het Kremlin geen oog meer heeft voor de poli tieke realiteit, maar dat men er op het ogenblik niet voor voelt een dergelijke conferentie te houden, ofschoon men dat niet met zoveel woorden wenst te zeggen. Het denk beeld van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, om Moskou nu in een korte nota de cate gorische vraag te stellen, of het in Lugano aan de groene tafel wil plaats nemen, ja of neen, moet de Russische machthebbers niet bijzonder welkom zijn. Want wat ze nu in twee achtereenvolgende nota's ten koste van veel woor den en vage termen konden vermijden, dat zouden ze dan nu moeten doen: openlijk kleur bekennen. In een Duits blad verscheen dezer dagen een spotprent, waarop het hoofd van Malenkov werd uitgebeeld in de vorm van een soort pan. Een denkbeeldig engeltje lichtte het deksel op en vroeg: „Denkt u, dat u dan wijzer werd?" Vorige week deden berichten de ronde, dat de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, de laatste tijd uit het publieke leven in Moskou is verdwenen, maar na de ontvangst van het Russische antwoord van Dinsdag j-1. op de Frans-Brits-Amerikaanse uitnodiging van 18 October, was de eenstemmige conclusie in de Westelijke hoofdste den, dat dit bij uitstek de stijl van Molotov was. De bijna vijandige toon en het hoogmoedig voorbijgaan van concrete vragen zag men als een terugkeer tot de politieke agres siviteit uit de tijd van Stalin. Met andere woorden: men heeft de indruk, dat hetgeen men met een ongelukkige term de „koude oorlog" noemt, in nieuwe hevigheid is op gelaaid. Een ongelukkige term, want het woord oorlog suggereert een mate van gevaar, die eigenlijk alleen be stond in de perioden, dat Rusland bezig was met groot scheepse vredesoffensieven. Dat blijkt ook nu weer dui- deliik- j j De situatie in de wereld is op het ogenblik zo, dat de ratificatie van het Europese legerverdrag in vele niet- communistische partij in Rusland momenteel een zware land, tot dusver op verzet is gestuit. Had de Sovjet-Unie toegestemd in het houden van een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van haarzelf, van Amerika, Frankrijk en Engeland, dan zou men in die kringen min stens de afloop van die conferentie willen afwachten en yxÈsm Het Kremlin, het regeringscentrum van de Sovjet-Unie. de integratie van de Europese verdediging zou aldus in ieder geval zijn vertraagd. Nergens, waar men dat waar schijnlijk beter inziet, dan op het Kremlin. Maar men heeft daar die slag niet willen slaan. Aan de vrije wereld de taak om te raden waarom niet. Aan deze zijde van het IJzeren Gordijn is een betrekke lijk gering aantal mensen werkzaam, dat er zich op toelegt de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie te ordenen en met elkaar in verband te brengen. Een van hen is prof. Franz Borkenau, die vorige week enkele dagen in ons land ver bleef. Hij en zijn collega's proberen ieder voor zich een methode te vinden, die het mogelijk maakt een vaste lijn te ontdekken in het Russische beleid, ook zonder dat men Malenkov de schedel licht. Aan het zoeken van zo'n me thode zijn grote risico's verbonden. Men moet, om te be ginnen, uitgaan van uiterst schaarse mededelingen en, zo als vaak op het terrein der politieke en sociale weten schappen, moet men het stellen buiten controle en experi ment. Dat geeft aan hun inspanningen veelal de schijn van wichelarij en goochelkunst. Maar een groot voordeel is al, dat zij zich zelf van deze risico's bewust zijn. En verder steekt er in de manier, volgens welke zij te werk gaan, misschien méér dan men op het eerste gezicht zou zeggen. De keus is nu eenmaal: het risico van de combinatie of telkens paf staan. De theorie van Borkenau stelt, dat de communistische partij in I usland momenteel een zware crisis doormaakt en dat het problematisch is, of zij deze blijvend te boven zal komen. De partij heeft in Rusland haar sociale functie verloren en ze moet zich nu zodanig op zichzelf concentreren, dat ze volledig buiten staat is op grootscheepse wijze naar buiten op te treden. Het herleven van de „koude oorlog" is in dit verband een vlucht in het isolement. Natuurlijk, deze theorie is voor een belangrijk deel speculatie, maar men moet haar nageven, dat zij ten minste een redelijke verklaring geeft voor het feit, waarom de Sovjet-Unie een kostelijke kans voorbij heeft laten gaan. Hitler's aarzeling in Duinkerken werd hem fataal; zal het Malenkov beter vergaan ten aanzien van Lugano? bevoegdheden van het College van Rijks bemiddelaars overgaan naar de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid een bemid delende functie behoudt; een zekere co ördinatie van de loonpolitiek door de overheid met behoud van een zekere vrijheid (het systeem van de richtlijnen met marges); de vaststelling van mini- mum-lonen met daarboven vrije loon vorming en ook een combinatie van een der voornoemde systemen met de mo gelijkheid van winstuitkeringen. Uit deze zeer globale opsomming van enkele mogelijkheden blijkt reeds hoe complex het vraagstuk is. Een van de belangrijkste punten is de vraag in hoe verre de publiekrechtelijke sfeer reeds capabel geacht kan worden om het vraagstuk van de loonvorming op te vangen en of deze sfeer ook voldoende „re<;u" hiervoor is bij de verschillende gesprekpartners. Bü dit alles zal ongetwijfeld aan de orde komen hoe een nieuwe huurverho ging en in het algemeen prijsverhogende factoren bij een vrijere loonvorming verwerkt zullen worden. Zoals bekend gaat naast het overleg in de Stichting van de Arbeid ook een speciale commissie uit de ministerraad, bestaande uit de bewindslieden Zijlstra, Suurhoff en De Bruijn, zich met de loonvorming bezig houden. De moeilijkheden tijdens de bespre kingen tussen Frankrijk en Zwitserland over een nieuwe handelsovereenkomst zijn overwonnen. Ratificatie werd be moeilijkt door de weigering van de Franse minister van Landbouw de in voer van Zwitserse kaas toe te staan. Besloten werd niet alleen de kaas- invoer uit Zwitserland, maar ook die uit Nederland, Denemarken, Duitsland en Italië met 10 tot 25 procent van de be staande quota te verminderen. In kringen, die in nauwe relatie staan met de Franse regering, verwacht men, dat deze vermindering door de betrok ken landen zal worden aanvaard. AMSTERDAM (G. U.) Doctoraal ge neeskunde*. B. Smalhout, C. Luijk, mej. R. Notosoetarso, mej. W. van Koten, J. den Heijer, mej. C. Teng, W. Sillevis Snutt. H. Boom, J. Oomen, R. Siebenga, mevr. T. Boen San Tjiang—Tan, mej. M. Sluis, mej. M. Bakker, mej. J. van Waardenburg, C. Vogelsang, mej. D. Ong, F. Spuls, mej. M. Steur. A. Kroon en mej. L. Jetses. UTRECHT Cand. examen wis- en na- tuurkunde F: Y. Loopstra, Hilversum. M. v. d. Hoeve. Utrecht, J. Hekkelman. Nij megen L. Bastiaansen, Den Bosch; docto raal réchten: A. de Lange, Amsterdam, J. van Haeringen, Utrecht; cand. sociologie: mej T de Vries, Den Dolder; cand. ge- neesk mej. A. Kuiper, Utrecht: doctoraal tandheelkunde: H. Erens, Geleen en C. Niemantsverdriet, Vlaardingen. Door overheid gesteunden Bii de behandeling der begroting heeft minister Van Thiel enkele cijfers genoemd waar prof. Lemaire naar had gevraagd. Hii deelde o.a. mede dat er nog 125.000 Nederlan ders in Indonesië leven, van wie 90.000 „Indische Nederlanders". In Nederland hebben zich tot dusver 115.000 Nederlanders uit Indonesië gevestigd. De cijfers van degenen die door de Nederlandse overheid op enigerlei wijze ondersteund wor den zijn: 12.500 hier en 6.000 in In donesië. Men moet daarbij echter in acht nemen dat „zorggevallen" hier en in Indonesië een ander ka rakter hebben. Ook zij die ir. ons land reeds werk hebben, verkeren veelal in grote moeilijkheden en moeten nog ondersteund worden. De minister zei dat de aanpassings moeilijkheden voor deze mensen in ons land zo groot zijn, dat. wanneer huis en werk al geregeld zijn. de moeilijkheden meestal eerst goed beginnen Het apparaat ter verzorging in Indo nesië zal, zoals de minister zei, perfect moeten worden opgebouwd. Evenals dat hier gebeurt zal ook daar ieder geval afzonderlijk moeten worden bezien. Van massale beoordeling kan bij de maat schappelijke verzorging noch hier noch in Indonesië sprake zijn. Hij meende echter vast' te kunnen stellen dat nie mand in de Kamer nu voor een mas sale terugtocht voelt. Prof. Lemaire had nadere gegevens gevraagd, maar de mi nister kon alleen zeggen dat er geen normen waren die voor allen tezemen worden aangelegd. Wel zijn de uitkerin gen gefixeerd. De zorg voor de Ambonezen moet er op gericht blijven dat zij Nederland mettertijd zullen verlaten, aldus minis ter v. Thiel. Men werkt hard aan hun vorming en vakopleiding en gelukkig beginnen de leiders daar ook steeds meer begrip voor te tonen. De heer v. d. Wetering >C.H.) vroeg de minister om een duidelijk beleid in deze kwestie. De heer Ritmeester (V.V.D.), die de motie mede heeft ondertekend, heeft ter motivering nog gezegd dat de Ne- derlanders in Indonesië in ieder geval vrij moeten zijn om te kunnen terug keren. Gezinsraad De minister heeft in het begin van de avond over tal van onderwerpen gesproken die met het maatschappelijk werk te maken hebben. Zo zei hij. dat het werkterrein voor de Gezinsraad het gehele terrein van de gezinsbelan- gen zal bestrijken. Het plan daartoe, dat ook de status regelt van de Ge zinsraad. is bij de ministerraad inge diend. Er zijn vier landelijke organen in de Nationale Contact Commissie naar gezindheid ingedeeld in pro testantse, katholieke. Joodse, humanis tische en algemene organen. Deze commissie zal de Gezinsraad samen stellen. Op de vraag in hoeverre de Gezinsraad kwantitatief met de levens beschouwing rekening zal houden ant- woordde de minister dat de raad uit 16 personen zal bestaan, van wie 5 de protestantse groeperingen zullen ver tegenwoordigen, 5 de katholieke, 1 de Joodse. 1 de humanistische en 4 de algemene. De taak van de contactcommissie zal behalve in het samenstellen van de Gezinsraad ook bestaan in het aanvul len van de vacatures. De gezinsverzorging vereist een fi nanciering die voor een groot deel met subsidie zal geschieden, maar voor een deel ook uit bijdragen door de ge zinnen zelf zal moeten bestaan. Over het werk van de maatschappelijk on aangepaste gezinnen deelde minister v. Thiel made dat in vier jaar tijds bereikt is dat 78 gezinnen zijn terug gekeerd in de samenleving. Hiervan zijn er 54 met positief resultaat, 17 met gedeeltelijk resultaat terwijl de negen andere geen verbetering hebben te zien gegeven. Verdiende pluim In zijn uiteenzetting van de zorg voor de bejaarden gaf de minister de vrouwenorganisaties een verdiende pluim voor het vele vrijwillige werk dat zij verzet hebben. In verband met de noodzaak van een zinvolle bezigheid voor de oudelieden is dit vrijwilligers werk zeer belangrijk geweest. Met Wederopbouw heeft de minister thans een plan in studie ter financie ring van de juiste integratie van be jaarden in de samenleving. Het pro bleem Is niet alleen, dat hun aantal zo sterk toeneemt, maar ook de verander de maatschappelijke omstandigheden, waardoor het steeds moeilijker wordt voor kinderen om ouderen blijvend in hun gezin op te nemen. Over het maatschappelijk werk in het algemeen zei de minister dat het gevaar voor een te uitgebreide orga nisatie dreigt, omdat het maatschappe lijk werk uit velerlei achtergronden is opgegroeid. Tal van organen zijn zo doende aan het experimenteren ge gaan. Coördinatie is daarom een drin gende eis. Veelbelovend er ook voor het voeilicm De politie te Kitchener kwam, niet de geliefde te- in Ontario heeft een 13- nor. Die lag precies als jarig meisje opgespoord, indertijd de echte Samson venter, dat per telefoon voor „de begraven onder de ruïne, - die hij had aangericht. Er was een kabel geknapt en de decors Dobbelaar aardigheid" in goede hu welijken stookte. Het. lie ve kind koos op goed ge- wier namen voluit vermeld stonden. Ze belde de be trokkene op en als ze dan de vrouw aan de telefoon kreeg, die zeide, dat haar man niet thuis was, diste ze een heel verhaal over een liefdesaffaire op, die zij met hem zou hebben gehad zonder te weten, dat hij getrouwd was. Op deze geraffineerde manier heeft de blaag heel wat ongenoegen veroorzaakt. Samson In de opera te Rijssel werd de opera „Samson Doliloh" uan Saint- Een Mexicaanse ijsco- Manuel Morales, was in het bezit van een lot van de Mexicaanse nationale loterij, toen hij ging dobbe- verloor zijn zette tenslotte gehecht zijn lot in, dat hij ook verloor. Even later bij de trekking bleek, dat er een prijs van 1.000.000 pesos (bijna 440.000 gulden) op Ter gelegenheid van een gevallen wasMorales voor veilig verkeer zit nu na te denken over waren op de in een café luk uit het telefoonboek zanger terecht gekomen, len. Morales namen van abonné's uit. Hij had een groot gat in geld en zijn hoofd, dat moest worden. „Balduin, de blindganger" actie in Bielefeld heeft een man ie moraai Van dit geval, vijf uur lang zoveel mo gelijk verkeersovertredin gen gepleegd. Tevoren was Op bekend gemaakt, dat een Jacksonville ieder, die hem betrapte bij dween een een verkeersovertreding, geleden Gezellige ratten het radiostation te Illinois, ver- paar dagen een houten pijp. dende man schijnt in Bie lefeld echter geen bijzon* Saëns met groot succes derheid te zijn, want nie opgevoerd. De tenor, die mand heeft enige aandacht de hoofdrol vervulde, zong hartveroverend. Toen dan ook eindelijk het doek voor de laatste keer viel. nadat de zanger de thea ter-tempel had doen in eenstorten brak er een fideel heet) al even pover ware ovatie los. Maar wie geweest tien mark als beloning Bij het zoeken zag men de zou krijgenEen alsmaar pijp liggen in het hol van verkeersregelen overtre- een rattenfamilie onder het gebouw. Kort daarop verdween een pakje siga retten. Toen werd de rat ten een maaltje vergiftig de graankorrels in een metalen asbak voorgezet. De volgende ochtend was is het succes de asbak weg. Het zou de Balduin, de mannen niet verwonderen. als nu vandaag of morgen een rat een beetje vuu kwam vragen. aan hem besteed, aldus een mededeling van de politie In andere steden in West- Dui tsland van deze blindganger" (zoals hij of-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5