Minister ZAjlstra geeft zijn visie KERNENERGIE in de toekomst bron van electrische stroom Productie van steenkool DOODSTRAF GEËIST en aardolie heeft zijn TEGEN MOSSADEQ hoogtepunt bereikt Nog steeds arbeidsonrust in Oost-Duitsland Minister van Justitie zet strijd tegen organisaties voort Grote Drie bereid met Rusland achter gesloten deuren te praten Tot hoofd en hart ORR Werk bij Ouwerkerk gaat voort Proeven met plastic reddingboten Algemene Vergadering neemt Amerik. beschuldigingen in behandeling -Potloden Het neo-fascisnwin Nederl Hoofdaalmoezenier B. J. A. Haanen Het weer aan6 ËSütSg 'iTA™ lil mê RiBi DONDERDAC 12 NOVEMBER 1953 e 77sfe JAARCANC No. 25836 Autobandendiefstal in Enschede Subsidie voor kern- physisch onderzoek f 25.000 van Nijmegen voor de KEMA nieuwbouw in nieuwe tonge Fles lysol over vrouw leeggegoten Belgisch vissersvaartuig aan de grond Bemanning gered Levenloos aangetroffen in eigen bedrijf Oude spoorbrug Rhenen wordt niet hersteld Binnenkort bouw op grote schaal Mercurius langs de zon H. M. de Koningin te Delft N Rode wreedheden in Korea Buitengewoon geheim Kamerheer van Z.H. de Paus Vijf Finnen wegens spionnage gearresteerd TWEE JAAR VOOR ZAKKENROLLER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 ijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 irectie: 3. \fj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag inzake de Gasnota zegt de minister van Economische Zaken prof. Zijlstra, dat belangrijke vor deringen zijn gemaakt bij het onderzoek t.a.v. de omzetting van kernenergie in een bruikbare vorm van energie. Deze wettigen de verwachting, dat het te eniger tijd zal gelukken op economisch verantwoorde wijze van kern energie gebruik te maken bij de energieproductie. Vermoedelijk zal kernenergie het eerst economisch worden toegepast in elec trische centrales. Enerzijds omdat de electrische energie de meest geschikte vorm is om de kernenergie dienstbaar te maken aan het bedrijfsleven en de gezinshuishoudingen, anderzijds omdat het proces van de atoomkernsplijting bijzondere beschermingsmaatregelen vereist, wat uit hoofde van de hieraan verbonden kosten tot een productie op zo groot mogelijke schaal noopt. Het is in het huidige stadium van de ontwikkeling echter nog niet mogelijk een gefundeerde uitspraak te doen omtrent het tijdstip, waarop met toepassing Van kernenergie op grote schaal zal kunnen worden aangevangen. De productie van de thans in ex ploitatie zijnde kolenvelden in Zuid- Limburg, aldus de M.v.A., heeft waar schijnlijk haar hoogtepunt bereikt, zodat op een verdere opvoering hier van in de komende jaren niet mag worden gerekend. Het zal nog ten minste 12 jaren duren, alvorens de nieuwe staatsmijn „Beatrix" in be drijf zal komen. Ook de productie van aardolie uit het veld Schoonebeek heeft waarschijnlijk haar hoogtepunt bereikt en zal in de komende jaren een dalende tendenz gaan vertonen. De huidige aardgaspro ductie tenslotte betekent hoewel op zich zelf de thans gevonden hoeveelheid van grote betekenis is slechts een fractie van de totale binnenlandse brandstoffenbehoefte. In de eerste 9 maanden van 1953 be droeg de winning van mijngas reeds on geveer 1,2 min. kubieke meter per maand. De verwachting bestaat, dat deze Winning in de komende drie a vier ja ren zal stijgen tot ongeveer het vier- of Vijfvoudige van de huidige productie en dat zij daarna langzamer zal toenemen. Wat betreft de energiebronnen ge- eTbeweging en windkracht kan niet worden verwacht, dat zij een beteke nende bijdrage zouden kunnen leveren voor de versteviging van de energie positie van het land. Op 15 October van dit jaar was reeds een totale lengte van het aardgas transportnet gelegd van 398 km. De minister verwacht, dat op het einde van dit jaar een transportnet zal zijn gereed gekomen met een totale lengte van 461 km. Thans hebben 17 van de 28 gemeen ten, aan welke hiertoe indertijd een aanbod werd gedaan, besloten tot het afnemen van aardgas over te gaan. Wanneer ook de overige 11 gemeen ten. aan welke t0t aan genoemde da tum een aanbod is gedaan, tot het overgaan op aardgas zouden besluiten en de minister heeft redenen om aan te nemen, dat zij zulks binnenkort dat ongeveer 70 n*? Z0U dit betekenen- bekende aardt*, u Van de totale thans stemming b6' afname van tenminste 20.000 e^nhedln aardgas heeft de minister vastgesteld 0p 6V2 cent per eenheid. tgesteld Deze prijs is voorts niet onbelangrijk Bii de N.V. Nederlands-Amerikaanse Autobandenfabriek Vre,deSïe"Laf or£ schede is een autobandendiefs dekt. Er werden banden met behulp van een bestelwagen van de Gooar on buiten de fabriek gebracht. De Politie heeft in verband met deze autobanae diefstal een aantal personen aangehou den en inmiddels naar Almelo overge bracht. Een aantal gestolen banden is in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. lager dan de prijs, waarvoor thans door de Staatsmijnen op basis van net nieuwe standaardcontract gas aan in dustriële afnemers wordt geleverd. De minister verwacht niet, dat de geraamde toeneming van het gasver bruik tot 2 milliard m3. in 1960 zal leiden tot een verlaging van het ver bruik van vaste brandstoffen, vergele ken bij thans. De gemeenteraad van Nijmegen is Woensdagavond accoord gegaan met het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een gemeentelijk subsidie aan de N.V. KEMA te Arnhem, ten behoeve van het kernphysisch onderzoek. De subsidie is f 25.000 groot. Er werd nog even van gedachten gewisseld over de geruchten, dat in de voormalige electrici- teitscentrale aan de Waalkade, te Nijme gen, een laboratorium voor atoomonder zoek zal worden ingericht. Hierin zou o.m. ook een atoomzuil worden ge plaatst. B. en W. herhalen nog eens, dat zij omtrent deze plannen officieel nog niets hebben vernomen. HH WiM Tegen de voormalige Perzische pre mier dr. Mohammed Mossadeq is in het proces, dat thans te Teheran tegen hem wordt gevoerd, de doodstraf geëist. Een dodelijk vermoeide en uitgeputte Dr. Mohammed Mossadeq, ex-premier van Iran. rustte tijdens het proces tegen de schouder van zijn militaire verdediger met wie hij zich tijdens de derde zitting van het hof verzoende. RechtsMossadeq, links de verdediger, Bozorgmehr Hoewel sinds de opstand en de beto gingen in Oost-Duitsland van Juni nu reeds bijna vijf maanden verlopen zijn is men er nog steeds niet in geslaagd de onrust en het verzet tegen het com munistische regiem volkomen de kop in te drukken. Het communistische Oost- Duitse blad „Die Freiheit" meldt, dat arbeiders in de onder Sovjet-beheer staande Leuna-fahrieken in Merseburg in de provincie Saksen-Anhalt nog steeds anti-communistische propaganda voeren. Als bewijs hiervoor verwijst het blad naar het wantrouwen, waarmee een dezer dagen een Russische arbeiders delegatie in de fabriek werd begroet: de Duitsers zeiden te betwijfelen of de delegatie wel werkelijk uit arbeiders bestond. Om dit te bewijzen, aldus het enfoe"e tiirf0"0^ is reeds sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men onmiddellijk begon nen met de opbouw van het zeer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lanae rijen stenen huizen, die straks voordat de winter invalt, de nog terugkerende evacué's een onder dak zullen bieden. (Luchtopna me AN P-foto). blad, moesten de Russen hun jas uit trekken en enkele machines bedienen. „De partij moet dergelijke opvattingen genadeloos vernietigen", zo voegt „Die Freiheit" daar aan toe. De „Leuna-Werke", de grootste che mische fabrieken in Oost-Duitsland, vormden een belangrijk centrum van opstandige activiteit in Juni. Sindsdien zijn arbeiders, die zich bij de opstand hadden aangesloten, gearresteerd en partijfunctionarissen, die een „weife lende houding" aannamen ten opzichte van de opstandelingen, zijn uit de par tij gestoten of ontslagen. „Die Freiheit" verklaart dat desondanks de „vijand van de werkende klasse nog steeds agi tatie voert in de fabriek en zijn vijan dige geruchten onder de arbeiders ver spreidt". In de Rembrandtstraat te Heerlen kregen twee medebewoonsters, zekere B. en W., met elkaar ruzie. Tijdens het gevecht greep de echtgenote B. plots een fles lysol en goot de inhoud over de andere vrouw uit. Met ernstige verwondingen moest mevr. W. in het ziekenhuis van Heerlen worden opge nomen. 4? 1v Ook na de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk is de activiteit aldaar onverminderd doorgegaan. Alle aan dacht kan nu op dit object worden ge concentreerd en dag en nacht wordt met inzetting van veel mensen en mate riaal koortsachtig doorgewerkt om bin nen de kortst mogelijke tijd zover te komen, dat de afsluiting geen water meer doorlaat. Dit is thans natuurlijk nog wel het geval door de onderloop heid van de op de stenen drempel ge plaatste caissons. Er hebben zich na de sluiting evenwel geen moeilijkheden voorgedaan en alles is er op ingesteld om over drie a vier weken niet alleen het punt te bereiken, dat er van door laten van water geen sprake meer is, doch dat dan tevens de achter de cais sons te bouwen dijk voldoende veilig is, zodat met het leegpompen van de polder een begin kan worden gemaakt. (Van onze correspondent) Op de Haakse gronden bij Texel is Woensdagavond een Belgisch vissers scheepje de „Vietoire Roger", de Os- tende 265, gestrand. De bemanning, be staande uit L. Egodt, V. Mayor, J. de Goote en nog een man, heeft het scheep je dat een slagzij maakt, verlaten en is door de reddingboot „Prins Hendrik" van Texel aan boord genomen. De rede rij Doeksen van Terschelling zal trach ten de „Victoire Roger" op sleeptouw te nemen met de sleepboot „Holland"/ In een beelden- en ornamentengieterij te Hengelo is Woensdag een der directeuren van dit bedrijf, de heer J. A. Meuris, le venloos aangetroffen. Aangezien een na tuurlijke dood niet kon worden vastgesteld werd de recherche gewaarschuwd, die thans onderzoekt of hier sprake is van een on geluk of een misdrijf. Naar het A.N.P- van de Nederlandsche Spoorwegen verneemt is het niet de be doeling, de in de oorlog vernielde spoor- brug over de Rijn bij iAfienen ten be hoeve van het treinverkeer te herstellen. Het ministerie van Verkeer en Water staat, zo wordt verder vernomen, heeft nog niet beslist over eventueel her stel ten behoeve van het wegverkeer. Binnenkort zal men in IJmuiden op grote schaal beginnen met de bouw van plastic reddingboten. Dit soort schepen wordt al sinds enige tijd in de Verenigde Staten voor de Amerikaanse marine vervaardigd. In de vissershaven te IJmuiden zijn proeven genomen met de eerste (door Paturi Glasboot te Warmond vervaar digde) plastic scheepsreddingboot. Bij deze proefnemingen waren o.a. aanwe zig de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer G. Moolenburgh, en verder enige inspecteurs van de scheepvaartinspectie uit verschillende districten. Alle proeven verliepen naar wens, zodat de fabricage van de red dingboten in Nederland zal worden voortgezet. Bij dezelfde proeven, die men thans met de plastic reddingboot nam, zou een houten sloep onherstel baar zijn beschadigd en hadden stalen of aluminium sloepen deuken opgelo pen. De plastic twaalf persoons red dingboot, die 25 pet. was overbelast, had echter van mokerslagen niets te lijden. „De reddingboot behoeft geen onder houd, is lichter in gewicht, duurzaam en goed tegen hitte bestand. Door het homogene materiaal kan zij niet lek slaan. Het materiaal is onverslijtbaar. In Amerika worden zelfs de rómpen van kleine landingsvaartuigen van dit soort plastic vervaardigd", aldus de mededelingen, der betrokkenen. 14 November a.s. kan men getuige zijn van een overgang van de planeet Mercurius over de zon. Men kan dit verschijnsel slechts 12 maal in de hon derd jaar waarnemen. De schets geeft een duidelijk overzicht van de situatie en de volgorde van verschillende plane ten tot de zon. Wij zien dat Mercurius de planeet is die het dichtst bij de zon staat. Het verschijnsel van de over gang zal plaatsvinden op 14 November om ca. 16 uur 36 minuten. De tijd van waarneming zal slechts kort kunnen zijn, daar de zon ongeveer een kwartier later reeds gaat verdwijnen. Met het blote oog zal men het gebeuren niet kunnen volgen, met een kleine kijker echter kan men reeds goede resultaten verkrijgen. Het verdient dan wel aan beveling om tegen de kijker een wit Baan van Mercurius Baan van MeraH rius over de zon Mprtunus Venus Aa*de stukje papier te houden, op het vlak van de zon zal men dan de planeet Mercurius als een klein schijfje over het zonnevlek zien trekken. De planeet draait om de zon en de afstand tot de aarde bedraagt resp. 82 en 218 mill. km. Haar middellijn bedraagt 5.000 km. Mer curius bezit een atmosfeer die 1000 maal zo dun is als die van onze aarde. Haar oppervlakte bestaat waarschijnlijk uit woestijnen van as en sterk verweerde rotsen van lava en bazalt. Vanochtend heeft H. M. de Komrjgin een bezoeé gebracht aan het Waterloop kundig laboratorium te Delft, waar H. M. werd rondgeleid door de hoog leraren ir. J. Th. Thijsse en ir. P. P Jansen. *1 Vierendertig millioen liter vloeibare chemicaliën kunnen worden opgeslagen in deze enorme bolvormige tanks op de terreinen van de nieuwe „National Petro-Chemicals Corporation"-fabrieken te Tuscola, Illinois (V. S.). De bouw van het bedrijf heeft vijftig millioen dollar gekost. Gisteren heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties besloten de Amerikaanse beschuldigingen betref fende de wreedheden door de Commu nisten bedreven in Korea, in behande ling te nemen. Volgens een rapport zou den bijna 30.000 gevangenen tengevolge van de Communistische gruweldaden om het leven zijn gekomen. De Russische afgevaardigde Andrei Visjinski verzette zich in heftige be woordingen tegen de Amerikaanse be schuldigingen, die hij een propaganda stunt van het Amerikaanse leger noem de, die nu ook door het ministerie van Buitenlandse Zaken van de U.S. is over genomen. Het doel daarvan zou volgens Visjinski zijn de atmospheer te vertroe belen, teneinde de politieke conferentie over Korea te doen mislukken. Hij zeide dat er door de Chinese en Noord-Kore- aanse communisten geen wreedheden werden begaan, maar wel door de Ame rikaanse luchtmacht. De potloodindustrie in Amerika heeft het vorige jaar 124 millioen potloden geproduceerd, dat is acht voor iedere Amerikaan. Er zijn 350 verschillende soorten en vormen aan de markt gekomen: potloden waarmee men op wit gloeiend staal kan schrijven, aqua rellen kan vervaardigen, de om vang van een operatie op de huid van de patiënt kan schetsen, vlees kan merken, roest kan verwijderen en de autolak kan bijwerken, in steen kan graveren, een gramofoon- plaat kan spelen, op glas, plastic en porselein kan schrijven, krassen op meubelstukken en vlekken op be hang kan wegwerken. Er is een potlood, dat zo dun is, dat het als boekenlegger wordt ver kocht en voor Joodse slagers zelfs een „kosjer" potlood, dat gegaran deerd vrij is van bestanddelen, af komstig van het varken. De potloden worden gefabriceerd in 72 kleuren. Sinds ongeveer een eeuw geleden de potlodenfabricage in Amerika is begonnen, heeft deze industrie ge noeg potloden geproduceerd, om een hoofdweg van vier rijbanen van New York tot San Francisco plus een ruim zes meter brede zijweg van Boston naar New York te „be straten". Welke verdere maatregelen genomen zullen worden ter bestrijding van het neo-fascisme zal in de eerste plaats af hangen van het uiteindelijke resultaat van de tegen enkele leiders van de „Na- tionaal-Europese Sociale Beweging" in gestelde strafvervolging. Indien de rechterlijke beslissing, volgens welke op deze beweging het Besluit ontbinding landverraderlijke organisaties van toe passing is en zij dus als een verboden vereniging moet worden aangemerkt, in hoogste instantie mocht worden beves tigd, zal aan de hand van genoemd be- Amerika, Groot-Brittannië en Frank rijk hebben gisteren hun bereidheid te kennen gegeven, achter gesloten deuren besprekingen met de Sovjet-Unie te voeren, teneinde de impasse ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk te door breken, Met elf andere landen dienden zij een gewijzigde resolutie van deze Goede smaak gaat gewoonlijk gepaard met fijnheid van hart strekking in bij de Politieke Commissie der V.N. Twee dagen geleden stelde India voor, dat de Westelijke mogendheden met Canada en de Sovjet-Unie van gedach ten zouden wisselen over het vraagstuk. Bovengenoemde veertien landen hebben nu besloten dit denkbeeld over te ne men. De herziene resolutie verzoekt aan de Algemene Vergadering „voor te stel len, dat de ontwapeningscommissie de wenselijkheid bestudeert van de vor ming van een kleine subcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de voornaamste betrokken landen, die in besloten zittingen een aanvaardbare op lossing moet trachten te vinden en deze aan de ontwapeningscommissie voorleg gen." sluit uiteraard strafrechtelijk worden opgetreden tegen hen, die niettemin zouden voortgaan met deelneming aan deze of soortgelijke organisaties, aldus deelt de minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mee. Zou daarentegen het resultaat van de ingestelde strafvervolging tenslotte ne gatief zijn, dan zal de minister niet na laten de totstandkoming van nodige wij ziging c.q. aanvulling van de bestaande wettelijke voorschriften te bevorderen, teneinde te voorkomen, dat dergelijke organisaties zich ongestoord zouden kunnen ontwikkelen. Het enkele bestaan van fascistisch ge tinte organisaties, hoe klein ook, moet na het tijdens de bezetting van natio- naal-socialistische zijde aan het Neder landse volk toegebrachte leed als een onduldbare uitdaging worden be schouwd. Of thans reeds een voldoende basis aanwezig is voor het instellen van straf vervolgingen tegen andere personen, terzake van deelneming aan een krach tens bovengenoemd besluit verboden organisatie, wordt zorgvuldig onder zocht. In dit stadium kunnen hierom trent, mede met het oog op het opspo ringsbelang, geen verdere mededelin gen worden gedaan. De leiding van de N.E.S.B. heeft blij kens haar eigen publicaties inderdaad contacten onderhouden met soortgelijke organisaties in het buitenland. Oud-politieke delinquenten, die, het zij door deelneming aan bepaalde orga nisaties, hetzij op andere wijze blijk ge ven van een onveranderde mentaliteit, zullen bij de minister geen medewer king vinden bij eventuele pogingen om te worden hersteld in de rechten, waaruit zij bij beslissing van een orgaan der Bijzondere Rechtspleging zijn ontzet. Toen Visjinski zijn toespraak beëin digd had werd hij onmiddellijk door de presidente van de Assemblée, mevrouw Pandit, om zijn ongeoorloofde opmer kingen berispt. Zij verklaarde dat zijn woorden volkomen in tegenstrijd waren met de geldende regels. India, dat de leiding Ifleeft van de neutrale repatri- eringscommissie op Korea, onthield zich bij de stemming. Alleen het Sovjetblok stemde tegen. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, heeft gisteravond in het Centraal Bureau van het Apostolaat ter Zee in Nederland, tevens Kath. Zee manshuis voor het havendistrict Am sterdam, De Ruyterkade 101, aan de Hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter Zee, B. J. A. Haanen, medegedeeld, dat Z. H. de Paus hem heeft benoemd tot Buitengewoon Geheim Kamerheer. Mgr. Haanen is sinds September 1945 havenaalmoezenier van Amsterdam en heeft het Apostolaat ter Zee, dat al een dertig jaar bestaat, maar tijdens de oorlog zijn werk sterk moest beperken, mede heropgericht. Eerst moest dit werk op bescheiden voet verricht wor den in een paar kamers naast de St. Nicolaaskerk te Amsterdam, maar in April 1951 kon het katholiek zeemans huis aan de De Ruyterkade in gebruik worden genomen. Het bezoek aan dit gebouw groeide uit van 2600 tot thans 10.000 zeelieden per jaar. Ook in Rotter dam is een havendistrict ingericht met een eigen bureau en in Vlissingen en IJmuiden zijn er in oprichting. Aalmoezenier Haanen, die in zijn func tie vele reizen heeft gemaakt en zich in zijn „Maandbericht" als een bijzon der vlot verteller ontpopte, werd Hoofd aalmoezenier en voorzitter van het Apostolaat ter Zee. Hij zal het volgend jaar als promotor voor de stichting van katholieke zee manshuizen in andere landen optreden en zal daartoe binnen korte tijd naar de Verenigde Staten vertrekken om zich daar te oriënteren. Het ligt in zijn be doeling begin volgend jaar ook een reis naar Zuid-Amerika te maken. Kapelaan H. A. C. Snelders van de St. Willibrordus aan de Prinsen gracht te Amsterdam zal tijdelijk als plaatsvervangend havenaalmoezenier van Amsterdam optreden. De Finse politie heeft bevestigd, dat vijf Finnen zijn gearresteerd op beschul diging van spionnage. Onder de arres tanten bevinden zich een kapitein en een sergeant van de Finse luchtmacht. De drie anderen zijn burgers. De kapi tein was hoofd van de foto-afdeling van een luchtbasis in Midden-Finland. De sergeant werkte op dezelfde basis als fourier. Een van de gearresteerde bur gers. stelde zich in Januari 1945 in ver binding met een officier van de gehei me dienst van een buitenlandse mo gendheid. Tussen 1945 en 1952 wist hij zijn vier medebeklaagden over te halen om hem bij zijn spionnagewerkzaam- heden te helpen. De Leeuwarder rechtbank heeft R. H. te Leeuwarden wegens zakkenrollerij te Leeuwarden, Sneek en Zwolle veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De Officier van Justitie had een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist. Advertentie (tot Vrijdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met in de Noordelijke helft van het land morgen plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.56-16.52. Maan: 13.31-23.05.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1