VESTIGINGSWET AANGEPAST AAN EISEN DES TIJDS die Wynand Fockink Eisenhower persoonlijk tegen dag vaarding van Truman V.S. moeten niet vernietigen wat zij trachten te verdedigen Tussen neus en lippen Afgekeurd voor asthma, hij niet gehad heeft Apologie II DÉBRALINE 5 <ï£>s, Tegen de zin van socialisten geen behoefte-element in de wet Vreemd dementi van Kremlin PHIll$HAVE Zaak-Fonlcyn voor Haags Hof „Mijnheer de procureur-generaal, houd uw mond IK VRAAG mm* Gerucht verspreid om het te kunnen tegenspreken? Lagerhuis aanvaardt de regentschapswet Prinses Margaret behoudt recht na Prins Philipp PHILIPS Pella 23 November naar Den Haag DODELIJK MIJN ONGELUK Examens Emigratie-Zondag DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Katholieke Illustratie (Van onze parlementaire redacteur) Het middenstandsbeleid is gisteren in de Tweede Kamer onderwerp van "espreking geweest bij de behandeling van de nieuwe Vestigingswet Be kijven. De wet komt in de plaats van de Vestigingswet Kleinbedrijf van "37 en de Kamer, die met de vernieuwing daarvan anderhalf jaar bezig is Reweest, was in grote meerderheid van oordeel, dat het een uitstekende wet s' Sinds de crisisperiode van de dertiger jaren heeft zij de middenstand heel ]yat goede diensten bewezen. Staatssecretaris dr. Veldkamp vond, dat prof. Jan der Grinten groot gelijk had, toen hij opmerkte, dat de Vestigingswet basis was van een gezond middenstandsbedrijf. wet stelt wederom minimumeisen omtrent handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid als voorwaarde voor het uitoefenen van een Bedrijf. Hieraan zijn echter niet meer alleen degenen onderworpen, die zich Saan vestigen. Ook zij, die al gevestigd zijn, vallen onder het vergunnings telsel. Maar voor ondernemers, die al zelfstandig werken, wordt het gemak kelijk gemaakt, wanneer zij maar regelmatig hun bedrijf uitoefenen. De Werkingssfeer wordt bovendien belangrijk uitgebreid, omdat thans de markt- straathandel, de handel te water, het Horecabedrijf en de kleine industrie onder de wet vallen. Om te voorkomen, dat dit laatste moeilijkheden op levert, zullen per bedrijfstak nadere vestigingsbesluiten worden gemaakt, Waardoor rechtszekerheid wordt gegeven aan de ondernemers. Voor het Verlenen der vergunningen worden de bedrijfsorganisaties naast de Kamers £an Koophandel ingeschakeld. Zodoende hebben ook de nieuwe vormen van bedrijfsorganisatie in de wet hun weerspiegeling gevonden. Wat helemaal niet gewenst was en Wat dan ook, zij het tegen de zin van tie PvdA niet doorgaat, is, dat deze Wet nu ook het gezonde vrijheidsprin cipe, waar achtereenvolgens minis ters van Economische Zaken hun be leid op hebben gebaseerd, prijs zou geven. Namens de PvdA heeft de heer Schilthuis Woensdag in de Kamer be toogd, dat de minister zijn kans zou hebben gemist door bij deze gelegen heid het behoefte-element niet in de vestigingswet te brengen. Dat wilde minister Zijlstra nu echter juist niet. zoals hij bij zijn antwoord in eerste termijn de Kamer duidelijk maakte. De minister reinnerde aan zijn prin cipes ,die de Kamer bij het aanvaar den van zijn ambt duidelijk heeft ge hoord: dat het ingrijpen van de over heid niet verder moet gaan dan het geven van leiding in grote lijnen. Hij zag wel de mogelijkheid dat re- Het Kremlin heeft gisteravond een merkwaardig dementi uitgegeven, dat in politieke kringen sterk de aandacht heeft getrokken. Moskou sprak een be richt tegen waarin was gemeld dat de Russische premier Georgi Malenkov een uitnodiging aanvaard zou hebben om de conferentie van de Westelijke Grote Drie op de Bermuda-eilanden bij te wo- Uen. Het lijkt er op alsof de Russen ge ruchten over een dergelijke uitnodiging de wereld in hebben gezonden om ze later weer te kunnen tegenspreken, zo meent men in Londense politieke krin- ®en- Het is nog nooit eerder voorgeko- bterc, dat de Sovjet-regering een persbe- ncht heeft laten tegenspreken. De Russische tegenspraak had betrek king op een bericht, dat het Franse persbureau A F P. Dinsdag wereldkun dig heeft gemaakt en waarvan de juist heid overigens vrijwel onmiddellijk door Washington, Parijs en Londen werd ont kend Moskou meldde gisteravond dat A.F.P. zou hebben medegedeeld, dat Malenkov was uitgenodigd voor een conferentie van de Grote Vier en dat de Russische premier deze invitatie had aanvaard. Het mferkwaardige is evenwel dat in het bericht van A.F.P. in het geheel tliet werd gerept van een voorstel aan Malenkov voor het houden van een bijeenkomst van de Grote Vier. Het Persbureau heeft slechts gemeld, dat de Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov. de Britse regering in kennis gesteld had van Malenkov's bereidheid om aan een dereeliike con- ontkenningen van a S v^rtier dan de en Frankrijk. Arnenka. Engeland nuInafP waarom khi?gKnr Vr,1agt men zi<* van AF P. in zijn tegenTpraak^ermmkt zal hebben door er een zinspeling over een uitnodiging aan Malenkov in Oo te nemen. Men acht het mogelijk, dat Moskou de aandacht heeft willen vesti gen op het feit. dat een conferentie van de Grote Vier nog niet bijeengeroepen is en voorts uiting heeft willen geven tan zijn ongenoegen over de komende besprekingen op de Bermuda-eilanden. Men ziet er ook een bedekte poging in alsnog een wig te drijven tussen ^root-Brittannië, dat voorstander is ^an een conferentie met Rusland, en de Verenigde Staten en Frankrijk, die daar hiets voor voelen. LONDEN, hedenmorgen Ha een ietwat pijnlijk debat van twee een half uur hechtte het Lagerhuis sist eren zonder stemming zijn goedkeu rs aan een nieuwe regentschapswet. °lgens deze wet zal niet Prinses Mar- gare_t, als eerste volwassene in de suc- o?«*e, het regentschap uitoefenen bij ZerUjden of onvermogen van de hui- j,,?e Koningin, doch de Hertog van ottiburg. Het argument gisteren naar dof6n dcbracht door de regering was, v de Hertog van Edinburg als vader Zelf e °Pv°lsers van Elizabeth II van- 'fsprekend de natuurlijke voogd was Sch ^at 'let re9eritschap met het voogdij AciP behoorde samen te vallen. Er was geen ernstige tegenstand tegen net wetsvoorstel, vandaar dat er aan het md niet gestemd werd. Doch het pijnL Vlke element in de discussie was, dat een aantal leden van Labour het argu ment van de regering te simpel vonden n beslist wensten te blijven geloven ri- e5 mcer achter het wetsvoorstel stak Oein de regering bereid was te openba- en. Volgens deze parlementsleden was ,,f 91®' ,het eerste doel van de nieuwe et Philipp tot mogelijk regent te ma tenPrinses Margaret uit te slui- gionaal nadere grenzen worden gesteld, maar daarvoor zullen door de bedrijfs takken afzonderlijk wettelijke regelin gen moeten worden getroffen. Sociale regelingen zoals de heer Schilthuis die in deze wet wilde inlassen, achtte hij bedenkelijk. Dit laatste motiveerde de minister op de eerste plaats met 'n sociaal tegenargument: waarom zouden wij geen medelijden hebben ook met dege nen, die op deze manier uitgesloten zouden worden? En op de tweede plaats met een puur-economisch argument, door zich af te vragen, wat eigenlijk be hoefte is. Specifieke gevallen uitgeslo ten, kan men immers altijd zeggen, dat er behoefte is aan een beter midden standsbedrijf, wanneer dat zich zou willen vestigen. Als voorbeeld van spe cifieke gevallen noemde hij de Noord- Oostpolder, waar inderdaad het behoef te-element meetelt en enkele stadswij ken, waar men terecht regelend op treedt en geen gold rush van winke liers toelaat. Namens de K.V.P. sprak de heer N. van den Heuvel, die meende dat mis schien het behoefte-element wel eens voor de middenstand gehanteerd zou moeten worden, maar niet onder de huidige omstandigheden, die immers niet catastrophaal genoemd kunnen worden. Hij bracht de personeels-in- koopverenigingen ter sprake en vroeg of deze onder het begrip „bedrijf" val len. De staatssecretaris antwoordde, dat zij aan de wet niet zullen ontsnappen. Dat men personeel van een bedrijf geen Advertentie ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT „publiek" zou kunnen noemen in de zin der wet bestreed hij door een arrest van de Hoge Raad aan te halen. In zijn uitvoerig antwoord aan de Kamer bleek, dat de middenstands experts van Economische Zaken van plan zgn het gehele vestigingsbeleid op de helling te zetten en het op het struc tureel karakter der verschillende branches af te stemmen. Het zal een regelmatig onderwerp van overleg uit maken van de interdepartementale com missie. De centrale verantwoordelijk heid blijft bij Economische Zaken. Een grappig intermezzo vormde de speech van een ander K.V.P.-lid, de heer Peters, die zich zeer na drukkelijk tot de voorzitter richtte en hem vroeg, of hij dacht te zullen slagen voor het examen dat men schoorsteenvegers in verband met de vestigingswet pleegt af te nemen. Handelskennis zou nog wel gaan misschien, maar zoudt u roet van vetkolen kunnen onderscheiden van roet van cokes, turf of kolenslik? En zou u een definitie van een schoorsteen kunnen geven? En wat te zeggen van kolenhandelaren, die dikke boeken moeten doorworstelen om examenvragen te kunnen beant woorden over de genese van het carboon en de structuur van de aard lagen? De heer Schmal had eens een examen bijgewoond waarop een eerzaam waterstoker werd lastig ge vallen met vragen over de valuta s in het Britse Gemenebest. Beide af gevaardigden waarschuwden de minister tegen een overdreven per fectionisme in de opleiding. Zij wezen erop, dat ook degenen die lang als niet zelfstandige in de praktijK hebben gewerkt, weer op de schoolban ken moeten gaan zitten om een ves"" gingsvergunning te krijgen. Zij zage daarin een overwaardering van ae theo retische kennis. Zelfs wanneer kinderen lang zelfstandig bij hun vader m de zaak hebben gewerkt, wordt het bun onmogelijk gemaakt om bij zijn dood ae zaak zelfstandig over te nemen. De staatssecretaris wees erop, dat dan al tijd beroep op de minister mogelijk is, zoals de wet aangeeft. De heer van Eysden (A.R.) stelde de vraag, of niet door deze nieuwe wet de Kamers van Koophandel zouden wor" den uitgeschakeld. Dr. Veldkamp vond dit een zaak waaraan inderdaad aan dacht moet worden besteed. Hij zal wel kans zien dit te voorkomen. Onder de genen die hadden gesproken over de mogelijkheid van inschakelen van or ganen der P.B.O. waren er die het niet hadden op de bedrijfschappen, zoals de heer Schilthuis, anderen die de pro ductschappen in dit opzicht niet ver trouwden. Men was bang voor groeps belangen, die daarbij hun rol zouden spelen. De staatssecretaris stelde hen gerust. Hoewel hem van enig bezwaar niets is gebleken, zal hij met de nodige omzichtigheid het terrein blijven ver kennen. Uit zijn middenstandsnota in wor ding deelde de staatssecretaris cijfers mee, waaruit bleek, dat sinds het in voeren van de vestigingseisen het peil van de gehele middenstand sterk om hoog is gegaan. In 1952 werd het aan tal gevestigde middenstanders dat over de vereiste diploma's beschikt, berekend op 49 pet. van het totaal. Een belang rijke factor was ook, dat aan de onge breidelde stroom van nieuwe vestigin gen sinds 1947 snel een eind was geko men. De Italiaanse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, Gius- seppe Pella zal 23 November naar Den Haag reizen om het in Februari door mi nister Beyen aan Rome gebrachte be zoek te beantwoorden, aldus heeft een woordvoerder van het Italiaanse minis terie van Buitenlandse Zaken medege deeld. De Italiaanse premier zal, zoals reeds eerder aangekondigd, de op 26 en 27 November vastgestelde conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" te Den Haag bijwo nen. De Italiaanse woordvoerder sprak uit Parijs afkomstige berichten tegen, dat Italië om uitstel van de conferentie ver zocht zou hebben. Op de 420 meter verdieping van staats mijn Wilhelmina te Terwinselen raakte Woensdag de 31-jarige houwer L. Geurtsen uit Kerkrade onder vallend gesteente be dolven, waardoor hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. AMSTERDAM (V. U.) Cand. geschie denis H. van 't Hull, Oldebroek en J. Bier- ling Utrecht. AMSTERDAM (G. U.) Bevorderd tot arts H. S. M. Raat, J. S. H. Bröcker, F. H. Kroon, P. A. IJkelenstam, W. van den Dries (Amsterdam), M. Timmer (Bloemendaal), en W. D. van Pelt (Aer- denhout). Artsexamen le ged. J. A. F. M. Hermans, A. W. Kreps, H. R. van Beek, R. Th. van Dam, H. F. v. d. Lee, R. J. A. F. Vroom, J. J. H. M. Daniëis (Amsterdam), G. K. Schoep (Wasse naar), F, Schol (Zaandam), J. Ph. H. Peper (Heemstede), H. J. A. Frohn (Tilburg) en M. J. Botman (Alkmaar). AMSTERDAM (G. U.) Bevorderd tot accountant H. Soeters, Scheveningen; doet. rechten A. Santen, W. Snijders, mej. J. Nijgh, Amsterdam, H. Nijenhuis en J. Hek- kelman, Haarlem; doet. economie R. Du- vekot, Amsterdam; cand. Engels: mej. A. Schilt, Amsterdam. DELFT Cand. werktuigkundig ingen.: H. Brunt, Voorburg; cand. scheepsbouwk. ingen. H. Stumpe, Scheveningen; inge nieursexamen civiel-ingen.: A. Appels, Den Haag, A. v. d. Ban, Brille, J. Baumann, Grave, H. Boekwijt, Delft, A. Boerstra, Den Haag, G. Cnoop Koopmans, Amsterdam, J. Dijman, Zutfen, W. van Ellen, Harderwijk, J. van Hattum, Beverwijk, E. Hoogkamer, Naaldwijk, P. Jung, Leiden, P. Kalden- bach, Hoorn, H. Koster, Haarlem, A. v. d. Laan, Papendrecht, J. van Laar, Deventer, E. Lely, Den Haag, J. van Loenen, Voor burg, T. Mebius, Leeuwarden, H. Molenaar, Rotterdam, H. van Opstal, Den Haag, G. Otten, Nijmegen, P. Sanders, Schiedam, J. Siebelink, Amsterdam, H. Sikkens, Delft, M. van Slooten, Dordrecht, L. v. Steenes, 's-Gravenhage, J. Stellingwerff, Groningen, T. Stikvoort. Voorschoten, F. v. Straaten, Rijswijk (Z.H.), G. v. Tussenbroek, Rotter dam, A. v. d. Hof, Maastricht, K. Venhui zen, Delft, G. Verbost, Middelburg, P. Vlas, Alkmaar, A. van der Werf, Steenwijk, C. Wielenga, Britsum (Fr.); ingenieursex. voor geodetisch ingen.: J. van Drogenbroek, De venter, C. van Huls, Wijk bij Duurstede, P. Roos, Vlaardingen. 's-GRAVENHAGE Acte Staatsinrich ting: H. Coops, Heerlen en J. Davits, Weert. •s-GRAVENHAGE Wiskunde M. O. K I: J. v. d. Pavert, Amsterdam. De Emmer politie heeft de beschikking gekregen over een auto, die bijna een rijdend politiebureautje kan worden genoemd. Maandenlang hebben de hoofd inspecteur van politie, de heer D. Hoek, en de commandant van de brandweer, de heer R. H. Berends, gep.uzzled op het ontwerp van de wagen. Op het dak bevindt zich een draaibare mast, waaraan een booglamp is bevestigd, een soort mobiele straatlantaarn dus. In de achterruit bevindt zich een lichtbak, waarin met rode letters staat: „Halt-Politie". Er zijn een opklapbaar tafeltje en banken. Een volledig getuigenverhoor kan in de wagen worden afgenomen. Men zal de wagen gebruiken bij verkeersongevallen en voor surveillancedoeleinden. De mannen van de Emmer brandweer hebben de wagen verbouwd. Advertentie De munster van Binnenlandse Zaken, E>ayid Maxwell Fyfe, ontkende met f ;e stelUgheid dat de wet gericht was d-T. n rinses Margaret en verklaarde vonrcioi jelf geheel instemde met het or, teI tiat de vader van Prins Charles pfr,f0li treden als regent, indien een re- d:„„ u?.'?. no°dzakelijk zou zijn. Boven- tii-.itt .zosls Sir David duidelijk ook =it' Erinses Margaret, zij het dan burt> i eede na de Hertog van Edin- regents h aanmelkinS komen voor het Gone with tne wind Gennaro Mellini, een acht-jarig knaapje uit Milaan, aiond in de ka mer van zijn grootmoe der prachtige gekleurde stukjes papier, buitenge woon geschikt om er vliegtuigjes van te vou wen. Enthousiast ging hij aan het werk en het ene vliegtuigje na het ande re zweefde sierlijk het raam uit, totdat zijn ouders binnen kwamen. Toen was het uit met Gennaro's pret, want de papiertjes bleken bank biljetten van 10 000 lire te zijn, d.w.z. van onge veer 60 gulden per stuk. Slechts enkele vliegtuig jes konden nog worden opgespoord, maar de meeste waren „gone with the wind". Honorarium Wladimir Bakaleinikoff, de van origine Russische dirigent, die in Pittsburg speciale concerten van het Symphonie-orkest al daar dirigeerde en dezer dagen op 69-jarige leef tijd. overleed, heeft eens als honorarium, voor het dirigeren van een concert drie haringen en een pond suiker gekregen. Dat tvas in 1917 in Mos kou. Verkocht Catherine Tsakaracos een verliefde Griekse, De dagvaarding van de ex-president van de Verenigde Staten. Harry Tru man, door de Congrescommissie van onderzoek naar on-Amerikaanse acti viteit, heeft in Amerika heftige beroering te weeg gebracht. De huidige pre sident, Eisenhower, heeft gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij persoonlijk gekant is tegen deze gang van zaken. Eisen hower zeide het ondenkbaar te achten, dat iemand in Trumans positie wil lens en wetens de V.S. zou benadelen. Zoals bekend, betichten de republi keinen Truman er van tijdens zijn ambtsperiode een Russische spion, de inmiddels overleden Harry Dexter White, in regeringsdienst te hebben ge houden en diens bevordering te hebben goedgekeurd. Ten aanzien van de dagvaarding van Truman een feit zonder precedent in de Amerikaanse geschiedenis zeide president Eisenhower, dat hij het Con gres niet wilde critiseren. Zijn persoon lijke reactie was echter, dat hij nooit tot een dergelijke dagvaarding zou zijn overgegaan. Ieder, die niet erkent, dat de grote strijd van deze tijd ideologisch van aard is een strijd van reglemen tering en slavernij tegen de vrijheids gedachte, waarop het bestuur in de V.S. berust ziet de zaken scheef, aldus Eisenhower. Hij was het geheel eens met degenen, die zeggen, dat de V S. op hun hoede moeten zijn voor de krachten, die het land willen ondermijnen. Maar. zo zei hij, de V.S. moeten met tegelijkertijd vernietigen, wat zij trachten te verdedi gen. Eisenhower verklaarde voorts, dat Herbert Brownell, de minister van Jus titie, hem enige dagen geleden had ge meld, dat bepaalde feiten aangaande White's bevordering aan het licht waren gekomen, welke naar zijn mening be kend behoren te worden gemaakt. Hij had Brownell toen gezegd, dat hij zelf diende te beslissen, of hij hiertoe wilde overgaan. Brownell heeft ondertussen gisteravond verklaard, de loyaliteit van Truman niet in twijfel te trekken. Hij heeft echter tevens meegedeeld van het departement van Buitenland se Zaken een memorandum ontvan gen te hebben, dat de verklaringen staaft van James Byrnes, die ver klaard had, dat „de spionnage-arbeid van Harry Dexter White aan het Witte Huis en andere regeringsbu- reaux bekend was ".voordat de Senaat de benoeming van White tot Ameri kaans directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds bevestigd had. Byrnes, die thans gouverneur van Zuid-Carolina is, was minister van Bui tenlandse Zaken, toen Truman White in 1946 in deze functfe benoemde. Byrnes heeft Maandag verklaard zich een me morandum van het federaal recherche bureau te herinneren, waarin de naam van White aan spionnage-activiteiten gekoppeld werd. Hij had daar toen met Truman over gesproken. Partijpolitieke doeleinden Naast Eisenhower heeft ook senator Homer Ferguson, een leidende Republi keinse figuur in de Senaat, in het open baar critiek geleverd op het besluit om ex-president Truman te dagvaarden. Hij verklaarde dat hij, ofschoon hij geen grondwettelijke bezwaren tegen deze handelwijze aan kan voeren, bezwaren heeft tegen de thans genomen beslissing van de commissie. Adlai Stevenson, de democratische ri vaal van president Eisenhower bij de had het geprobeerd met duidelijke avances, zij had het geprobeerd met poëtische liefdesbrieven maar de 24-jarige schaap herder Athanassios Kap- salas uit het dorpje Cas- tania wilde niets van de 44 jaar oude vrijster we ten. Toen nam Catherine vier neven in de arm en gezamenlijk ontvoerden zij de jonge herder naar de bergen, maar zijn hart won zij niet. Dat ge beurde eerst, toen een verre bloedverwant in de Verenigde Staten overleed en Catherine Tsakaracos 3000 dollar naliet. Zij is nu mevrouw Kapsalas. (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft zich de gehele Woensdagmiddag beziggehou den met de behandeling van de zaak van de voormalige constabel van de Marine, de 54-jarige A. H. F. Fonteyn, nadat deze zaak in Januari van dit jaar door hetzelfde Gerechtshof werd verwezen naar de rechtercommissaris te Amsterdam, voor een nader onderzoek. Fonteyn werd in 1935 afgekeurd voor de Marine op grond van bronchiaal asthma. Sinds deze tijd heeft de ex-constabel bij voortduring tegen deze afkeuring geprotesteerd. In 1949 heeft hij een smaadschrift aan het adres van een drietal Marine-artsen, die hem hebben afgekeurd, het licht doen zien, met het oogmerk, een proces uit te lokken, dat tevens een medisch onderzoek, dat hem tot die datum was geweigerd, zou moeten inhouden. De rechtercommissaris in Amsterdam, naar wie de zaak werd verwezen, heeft aan een drietal doktoren opdracht ge geven, Fonteyn aan een keuring te on derwerpen. In het rapport, dat deze dok toren hierna uitbrachten, wordt gezegd, dat dit onderzoek geen enkel aanwijs baar punt heeft opgeleverd, dat Fonteyn in 1935 terecht volgens het keuringsbe- sluit ongeschikt zou zijn verklaard en dat er geen enkel aanwijsbaar punt is gevonden voor het bestaan of in 1935 bestaan hebben van bronchiaal asthma en dat hij in geen geval zou behoren tot de groep van chronische asthmalij- ders met allergische verschijnselen. De procureur-generaal, mr. J. Zaaijer, achtte het uitlokken van dit proces in hoge mate onbehoorlijk. De kwestie van het al of niet onrechtmatig ontslag be hoort niet thuis bij de burgerlijke justi tie, doch bij het ambtenarengerecht. Fonteyn had zich bij dit college moeten beroepen. Het gaat hier dus alleen, aldus vervolgde mr. Zaayer, om het pamflet van 1949, waarin de militaire artsen werden beledigd. Fonteyn heeft de verdachtmakingen, die hij hierin uit te, mogen waar maken. Het enige, wat deze dus te doen stond, was het bewijs te leveren. Hierin is hij niet geslaagd. De procureur-generaal eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en honderd gulden boete of 24 dagen hechtenis. De verdediger van Fonteyn, mr. E. de Jongh Swemer, zei hierna, dat be klaagde inderdaad in beroep is gegaan bii het ambtenarengerecht. Dit college verklaarde zich echter niet ontvanke lijk wegens termijnoverschrijding. Deze was ontstaan, omdat Fonteyn de hiër archieke weg had bewandeld, inplaats van ogenblikkelijk beroep aan te teke nen. De ex-marine man heeft vervolgens jarenlang getracht, zijn zaak onderzocht te krijgen. Dit is hem nooit mogen ge lukken. In deze hele zaak gaat het niet om het misdrijf van één persoon, aldus de raadsman, maar over het al dan niet plegen van misdrijven door een groep personen, die met gezag waren bekleed. Ogenblikkelijk na deze woorden ver hief de procureur-generaal zich uit zijn zetel en protesteerde tegen de vorm, waarin het pleidooi werd gehouden. „Dit pleidooi", aldus mr. Zaayer, „heeft niets met de zaak uitstaande. Het heeft slechts de bedoeling, stemming te maken en het is beledigend voor de overheid!" Mr. de Jongh Swemer verklaarde hier op, dat hij het logisch vond, dat de Marine ongewenste elementen verwij derde. maar, men moet de grenzen weten. Er hebben zich echter excessen voorgedaan en Fonteyn is hiervan het slachtoffer geworden. De raadsman wilde hierop een reconstructie van de gehele zaak-Fonteyn geven, maar wederom liet mr Zaayer een protest horen. „Die hele kwestie is genoegzaam bij het gerechts hof bekend, het gaat hier thans alleen om de kwestie van het smaadschrift". De verdediger perkte hierop zijn plei dooi in. Fonteyn had in 1935 geen asthma, aidus vervolgde de raadsman. Men had toen in ieder geval niet mogen conclu deren. dat hij ongeneeslijk was. of dat genezing vruchteloos was beproefd, zo als thans, volgens het afkeuringsvoor- schrift. wel is gedaan. Men wilde echter Fonteyn uit de dienst hebben en daar om heeft men hem afgekeurd. Er is hiertoe zelfs valsheid in geschrifte ge pleegd. Dit blijkt duidelijk uit de rap porten van de commissie, door wie Fon teyn is afgekeurd en uit zijn zieken- beekje, waarin markante verschillen voorkomen. Ook voor 1935 heeft Fonteyn geen asthma gehad. De bewijzen van een en ander stonden in een brief, die Fonteyn aan de commissie wilde over leggen, doch dit werd hem geweigerd. Fonteyn zelf onderbrak herhaaldelijk het relaas van zijn verdediger. Dit ont lokte de president, jhr. mr. dr. Th. W. C. Calcoen, op een gegeven ogenblik de uitroep: .,U heeft uw mond te houden, anders zal de zaak zonder u verder wor den behandeld". Fonteyn deed er ge schrokken, wijselijk het zwijgen toe. In een betoog, waarin Fonteyn zich op allerlei juridische zijpaden ver loor, die met de zaak als zodanig niets uitstaande hadden, nam deze toen zelf hierna aan zijn verdediging deel. Herhaaldelijk interrumpeerde de procureur-generaal, hetgeen Fonteyn op een gegeven ogenblik deed zeg gen: „Mijnheer de procureur-gene raal, als u de waarheid niet kunt ho ren, houd dan uw mond dicht!" De presidentsverkiezingen van 1952, heeft verklaard dat het dagvaarden van ex- president Truman en andere staatsdie naren „voor partijdoeleinden" en zonder overleg, het ordelijk onderzoek door het Congres op gevaarlijke wijze in discre- diet zou kunnen brengen. „Ik zou er ook bij onstuimige politici op willen aan dringen", zo zei hij voorts, „het effect te overwegen, dat zulk een gebrek aan eerbied en roekeloos optreden heeft op het hoge ambt van het presidentschap en op de wereld, die wij moeten voor gaan. Wij moeten onderscheid maken tussen het verkrijgen van nuttige in lichtingen in het nationaal belang en achteloze partijreclame", aldus Steven son. De zaak-White De voornaamste beschuldiging die men aan het adres van de thans over leden White richt is dat hij de ont werper is geweest van twee grote po litieke projecten: de schepping van het Internationaal Monetair Fonds en het plan Morgenthau. White zou de be doeling hebben gehad met het Mone taire "onds de Sovjet-Unie te helpen zich van de rampzalige gevolgen van de oorlog te herstellen. Zoals bekend is de Sovjet-Unie echter niet tot het Fonds toegetreden. De bedoeling van het plan Morgen thau was de Duitse industrie te ver nietigen en van Duitsland een land- bouwstaat te maken. Het voorstel tot dit plan zou door White zijn voorge legd aan zijn chef Morgenthau, de toenmalige minister van Financiën. Het zou zijn geïnspireerd door Sovjet-agen ten met de bedoeling Ruslands na- buurstaat te verzwakken. Het plan werd indertijd door de geallieerden verworpen. Byrnes weigert Ondertussen heeft Truman gisteren tegenover verslaggevers verklaard dat hij op het ogenblik nog niet kan zeg gen of hij gehoor zal geven aan de dagvaarding om morgen voor de com missie te verschijnen. Zijn voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Ja mes Byrnes, heeft geweigerd aan een dagvaarding van dezelfde strekking ge hoor te geven. Hij heeft de commissie telegrafisch medegedeeld niet het recht te erkennen om een gouverneur te be velen zijn staat te verlaten. Hij ver klaarde zich bereid alle vragen te be antwoorden mits een subcommissie daarvoor naar Zuid Carolina zou ko men. Deze suggestie is door de com missie ijlings overgenomen. Zondag zal mgr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond in de kerk van de H. Laurentius te Maasniel (Limburg) een pontificale H. Mis opdra gen als inleiding van emigratie-Zondag. Talrijke autoriteiten werkzaam op het gebied der emigratie zullen aanwezig zijn, o.a. drs. Jos. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. Pater Karskens S.C.J., jaren lang emigrantenpriester in Canada, houdt de predikatie. De K.R.O. zendt de H. Mis uit. Des avonds werpt de K.R.O. voor de tweede maal het licht op de emigratie door de uitzending van een hoorspel, geschreven door Tom Bouws, naar ge gevens uit de praktijk van een Neder lands emigrantengezin in Canada. De Oostenrijker Heinrich Harrer, die er in geslaagd is Lhasa, de hoofdstad van Tibet, een van de geheimzinnigste steden van het Oosten, te bereiken en er zelfs een poos leraar van de Dalai Lame is ge weest, vertelt in het nummer van 13 No vember op boeiende wijze van de Dalai Lama zelf en van het leven in Tibet. De komst van Chinese troepen verdreef de „god-koning" uit zijn residentie en maakte ook aan het avontuur van Harrer een einde. Er is voorts een reportage over „de moordstede," de bedevaartplaats Dokkum en de verering daar van Sint Bonifatius. Het schilderachtige stadje met zijn vele monumenten van oude architectuur is bui ten het Noorden veel te weinig bekend. Lindbergh, uit wiens boek dit nummer het achtste vervolg wordt opgenomen, be schrijft daarin wat het grootste gevaar van zijn vlucht over de oceaan vormde: de foltering van de slaap. De jeep-express heeft in Noord-Afrika de door de Italianen gebouwde grote weg door de woestijn ge volgd; Jan Glissenaar vertelt over de vele tekenen van de kortstondige Italiaanse glorie daar en over de dingen die zij er met grote energie tot stand hadden ge bracht. De opvolger van Gandhi, Vinoba Bhave, wordt in een artikel met veel waar dering getekend: evenals zijn geestelijke vader wijdt hij zijn leven aan het lot der armen en verdrukten in India. Hoofdaal moezenier ter koopvaardij Haanen schrijft opnieuw over „de heilige gemeenschap." De bekende rubriek „Uit de schatkamers van de beeldende kunst" handelt deze week over „visies op het verleden." Nu de slag in Den Haag „gewonnen" is, de slag jjSWEs tegen de bedelaars, zijn al- IBn'ïill lerlei onthullingen omtrent het gedrag van de delin- yHjflV quenten losgekomen. De adjunct-directeur van de Dienst voor Sociale Belan gen in Den Haag heeft daar de hand in gehad. En er zijn dan ont stellende feiten aan het licht gekomen. Stel u voor, daar was een bedelaar, die elke morgen met een taxi naar zijn standplaats reed: de schurk. Een an dere had niet alleen een echtgenote, maar zelfs een echtgenote met een bontmantel. Een derde had, perfide ongehoordheid, een telefonische aan sluiting. En tenslotte, ik schrijf dit met een blozend potlood, was er zelfs een die zijn centen aan „Wijntje en Trijn tje", zoals het fijngevoelig-discreet wordt uitgedrukt, had verdaan. Kom aan, dames en heren, laten wij onze ogen ten hemel heffen en, ons op de borst kloppend, gezamenlijk uitroepen: „Heer, ik dank U, dat ik niet ben ge lijk dezen". „Het Vrije Volk", dat zo menselijke dagblad, is ons bereids vóór gegaan en heeft boven geschetste mis daden gepubliceerd onder het ferme en altijd wel weer inslaande kopje: „Schandelijk"; vet-cursief Scherts ter zijde. Ik constateer met vrolijke verba zing dat de overheid niet alleen be zwaar schijnt te hebben tegen de ma nier waarop de bedelaars hun geld ver wierven, maar evenzeer tegen de wijze waarop zij het besteedden. Dat zou een bewijs van een verregaande argeloos heid kunnen zijn, als het geen bemoei zucht was. Want, ach heden, begint men eenmaal met de vinger op te hef fen tegen de bedelaar, die de laak baarheid begaat zich te verdoen aan „Wijntje en Trijntje", dan hoeft men zich maar om te draaien om een vuist te kunnen opsteken tegen de welge schapen, welgeordende en welgezeten burger die op grotere schaal hetzelfde doet. Ik heb dat manuaal nog nimmer door een Officier van Justitie dan wel een adjunct-directeur van zogezegde Sociale Belangen zien maken. De be delaar had zijn centen niet ver diend zegt u? Kom, kom, draai u nog eens om. Overigens, ik ben er voor dat men de welgeschapen, welgeordende en welgezeten burger zo lang en zoveel mogelijk met rust laat. Maar ik ben er evenzeer voor, dat men de bede laar met rust laat. En de Officier van Justitie die de houding van een publiek, dat met gulle hand aan inva lide bedelaars geeft, „kortzichtig en onmaatschappelijk" noemt, kan ik al leen maar een tikkeltje onmaatschap pelijkheid en de bijstand van de H. Martinus toewensen. Ach ja, en dan zijn er de sociale voor zieningen waar elkeen onder kan val len, wanneer hij dat wenst. Nu, ik ken een jongeman die er onder valt. Laatst kwam hij ietwat vrolijk gestemd van een feestje vandaan. Prompt liep hij een ambtenaar van Sociale Zaken tegen het lijf, die hem de mogelijkheid en het recht van vrolijk te zijn ont zegde. Ik heb ergens gelezen, dat be delaars, wanneer zij worden aange sproken door ambtenaren van de So ciale Dienst „maar al te vaak begin nen te schelden". Nu, móói is het niet, maar begrijpelijk is het wèl. Want sociale voorziening is wat. maar sociale voorzienigheid is nauwelijks meer te harden. Kortom, wanneer men dan de be delaars veroordelen wil, laat men het doen uitsluitend en alleen op grond van de wet en de gevangenisdeuren geruisloos achter hen sluiten. En daar mee uit. Want dat vingerzwaaien en wenkbrauwen fronsen is alleen maar ridicuul. Maar wat mij betreft: ik ben bereid het tot mijn laatste snik voor de be delaars, het laatste, helaas uitsterven de, blok van ongesocialiseerde vrij heid, op te nemen. Zelfs al rijden zij in een Rolls Royce. Advertentie Bestrijd die afschuwelijke^ _r kwelling grondig met het - huidgeneesmiddel dat alle schadelijke kiemen doodt ^==1 president onderbrak hem herhaalde lijk en verzocht hem vele malen bij de zaak te blijven: „Heus, mijnheer, wij kennen de wetten wel. Wij heb ben allemaal gestudeerd en we Weten er werkelijk wel iets van af". Fonteyn: „Dat kan best, ik wil u dan alleen ook maar aan die voorschrif ten en wetten herinneren". Ondanks vele interrupties bleef Fon teyn in een relaas, dat ruim vijf kwar tier duurde, een herhaling geven, van alles, wat zijn raadsman reeds te berde had gebracht. „Ik ben afgekeurd, aldus Fonteyn, niet omdat ik asthma had, maar omdat ik tegen de hoge Marine-officieren heb ge zegd: jullie moeten mij niet pakken, maar jullie collega's, die dienstweigering hebben uitgelokt. Zij hebben me zelfs een schuldbekentenis willen laten on dertekenen, waarin verklaard werd, dat ik de hoofdschuldige was van de mui terij op de „Zeven Provinciën". Daarom moest ik de dienst uit en daarom hebben de Marine-artsen mij een ziekte in de schoenen geschoven, die ik helemaal niet had". De procureur-generaal wenste na deze rumoerige zitting, waarvoor vrij veel publieke belangstelling stond, geen re pliek meer te geven. De president be paalde hierop de uitspraak op 25 No vember.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3