Echtpaar wint OMO-droomhuis 0 In ons klimaat is de jas voor de vrouw wat voor de slak haar huis is I D T DOM DER VROUW Perikelen rond Sinterklaas Variaties met KOOL J r Klant in de rug gestoken Dodelijk ongeluk te Amsterdam De mantel is een product van het moderne bestaan i r j 94.- peA meter J Boek en Blad mwmm i DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 PAGINA 7 Grote vreugde in Zeelst: Zes maanden voor dronken lasser Oud-verzetsman krijgt zes maanden voorwaardelijk «"re"..v5AgÓriS Maltezer Orde Paus benoemt Prelaat bij het Grootmeesterschap Chef-secretaris Leger des Heils tegen boom gereden Zijn vrouw gewurgd Acht jaar geëist I V. Martini Vermouth, alom gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit. Regenjas met achterlicht Nylon in regen en N I sneeuw Gezant in Ethiopië ziek Wk%lÉPPÉP i .- n a igyi W KM L-? 11;$r v 1 I v I Mijn uit eerste wereld oorlog gevonden Mevrouw W. JouwesmaKok te Zeelst onder Eindhoven is de gelukkige eige-, na res geworden van een volledig ingericht huis of een bedrag van f 40.150, al naar gelang haar keuze zal uitvallen. Zij heeft de Omo-prijsvraag gewonnen met de slagzin „Sinds Omo domineert, is alles dubbelblank". De heer en mevrouw W. Jouwesma Kok uit Zeelst bij Eindhoven zijn waar schijnlijk op het ogenblik de gelukkigste Wensen van Nederland. Van de 1.008.064 Nederlanders, die een slagzin hebben ingezonden voor de OMO-prijsvraag, is de hunne door de jury uitgekozen als de meest geslaagde. „Sinds OMO domi neert is alles dubbelblank", schreef het echtpaar 's nachts na een bridgepartijtie en het was deze zin die gisteren de 27-jarige heer Jouwesma een beetje ver bijsterd deed rondkijken toen mevrouw PosthumusVan der Goot hem namens de jury mededeelde, dat hij het OMO- droomhuis of 40.150 gulden gewonnen had De heer Jouwesma was met een trucje weggehaald van zijn werk zaamheden op het natuurkundig labo ratorium van Philips te Eindhoven, zo als zijn vrouw inmiddels werd thuisge houden op de Blaartheimseweg in Zeelst, waar het echtpaar sinds kort in woont. Daarheen begaf zich rond twaalf uur een lange stoet van auto's om ook de winnares de heuglijke tijding te brengen. De hoofdbewoonster deed open, maar de jonge mevrouw Jouwes ma verscheen vrijwel tegelijkertijd aan de voordeur. „Wat, de eerste priis". juichte ze en maakte een luchtspronge- tje van verrassing. ..Lang zal ze leven", zette mevr. v. Hooff, bij wie het echt paar inwoont, in en het was daar bij de voordeur van huize Van Hooff een vreugde van je welste. Zelfs de buurvrouw, die volgens haar eigen mededeling achter in een kippen hok woont en die nog even gedacht had dat het gezelschap voor haar kwam. want zij had ook meegedaan, deelde in het geluk van het jonge paar dat al vier jaar getrouwd is maar al die tijd heeft Ingewoond. Tien slagzinnen hebben de Jouwesma's ingestuurd en drie daarvan zijn bekroond. Tot troost van de 162.000 inzenders, die alle negen zinnen goed hadden in gevuld en die ook voor de rest accuraat te werk zijn gegaan er waren echter ook tientallen inzendingen van mensen Uie hun naam of adres vergaten te ver melden kan worden meegedeeld dat in totaal 4500 prijzen werden toegekend. De tweede, derde en vierde prijs, be staande uit ameublementen of geldbe- De Amsterdamse Rechtbank heeft een 56-jarige lasser uit Amsterdam, die op Zaterdagavond 29 Augustus j.l.» toen hij onder de invloed was, in een café in blinde woede een mes had getrokken en een der klanten daarmede in de rug had 8eft°^f+ri,i,VfI001ideeld tot zes maanden met aftrek van het voorarrest De Offi- aftrekageëiUsfUe had vier baanden met De krijgsraad te velde West heeft L. W R B die op 10 Januari 1945 met vier anderen" een levensmiddelenzaak was iaDePknjgsitad nam in zijn mo^vern"ë_ van het vonnis de conclusie van de l delijke Ereraad over. dat de „stunt rechtmatig was. maar nam geen nood weer aan. Bij het vonnis is rekening ge houden met de toen nog jeugdige leef tijd van B., met zijn verdiensten voor het vaderland en met de lange tijd, die sinds het gebeurde is verlopen. Z. H. de Paus heeft mgr. Ferrero di Cavallerleone benoemd tot Prelaat van het Grootmeesterschap van de Souve- reine en Militaire Orde van Malta, Hierdoor is de H. Vader tegemoetge komen aan de wensen van de paritaire commissie, die zich beraadt over de wijzigingen in de constituties van de Orde. De commissie heeft de H. Vader in deze zin geadviseerd, nadat gedurende enige tijd diplomatieke besprekingen waren gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de Orde en van de Congrega tie van de Religieuzen. Eind vorig jaar was tussen de Congregatie en de Orde een conflict ontstaan over de aanwij zing van een opvolger van Prins Chig) als Grootmeester van de Orde. De Congregatie van de Religieuzen was van mening, dat de Orde van Malta als Orde onder de jurisdictie van de Congregatie viel, terwijl de leken leden van de Orde wijzend op een oud privilege aanspraak maakten op volledige souvereiniteit. Teneinde een oplossing in dit geschil te bereiken werd toen de paritaire commissie in het leven geroepen, terwijl beide par tijen afspraken tijdens de onderhande lingen geen opvolger van Prins Chigi te benoemen. De Orde is dus nog steeds zonder Grootmeester. De thans tot Prelaat bij het Groot meesterschap een nieuwe titel in de Souvereine Orde benoemde dignitaris is titulair aartsbisschop van Trebisonde en sinds 1944 hoofdaalmoezenier van het Italiaanse leger. dragen van resp. 1200, 1000 en 800 gul den, werden toegekend aan het echt paar A. KloensSiegeman ln Dord recht, aan L. Meijer te Nijmegen en aan Mia Jansen in Heerlen. Alle overige prijswinnaars krijgen officieel bericht, terwijl de volledige uitslag op lijsten bij de winkeliers ter inzage zal komen. De heer en mevrouw Jouwesma, die geen kinderen hebben, moeten zich nog eens goed bedenken of zij het huis of het geld zullen kiezen. Ondanks al hun fantasieën om de OMO-prijsvraag heen hebben zij daarover nog geen besluit genomen. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac Smael, is Woensdag bij een auto ongeluk te Amsterdam om het leven ge komen. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Last mankade op de Amstelveenseweg in aanrijding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep. De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, die op weg was naar de oplei dingsschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar een lezing te hou den, is ter plaatse aan zijn bekomen verwondingen overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Naar de oorzaak van de aanrijding stelt de politie een onderzoek in. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en daarbij ter beschik king stelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank Woensdag tegen de 51-jarige opperman S. de J. te Franeker, die 23 Februari zijn 46-jarige vrouw door wor ging van het leven heeft beroofd. Verd., die meënde te lijden aan maag kanker, zei in de morgen van genoemde dag tegen zijn vrouw: „Ik voel me niet al te lekker en ga maar weer even lig gen". De vrouw, die dit geklaag beu was, I liet zich toen minder vleiend over haar mzn uit. Deze werd zo driftig, dat hij haar naar de keel vloog en worgde. Teen hij bemerkte wat hij had gedaan, ensceneerde hij zelfmoord door ophan ging. De man gaf de feiten toe, maar zei geen opzet te hebben gehad zijn vrouw j te doden. Uitspraak 25 November. Ëiiiiiiiiiiiiiiftiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiii! e winterjas heeft dit najaar nog niet veel kans gehad, het blad is te lang aan de bomen gebleven en het weer was te mooi, al heeft De Bilt zijn uiterste best gedaan dag in, dag uit, om het zachte najaar voor ons te bederven door depressies aan te kondigen, die op het punt stonden ons land binnen te vallen, maar die niet kwamen. Wie ge alarmeerd haar winterjas aantrok, of met een nieuwe wilde pronken, heeft daar menige gouden herfstmiddag voor moeten boeten. Er is een zeer rijke keuze aan mooie, eenvoudige, wintermantels van zo welsprekend materiaal, dat alle garnering overbodig is. Dat hebben we hier dan einde lijk geleerd, ongetwijfeld ook door wisselwerking met de buitenlandse markt, dat materiaal en coupe een mantel maken en het winnen van alle tierelantijnen. Maar wat een sombere kleuren. Toen we dezer dagen door een van de drukke winkelstraten liepen en alle mantel-etalages bekeken met hun kleuren in onderaardse tinten, dachten we, als er nu eens een lavastroom kwam net als in Pompei en de boel verstarde en ze zouden ons over een paar eeuwen opgraven, zouden ze dan niet zeggen: wat een sombere mensen moeten dat geweest zijn te oordelen naar de vreugdeloze tinten waar ze zich mee bekleedden, terwijl er toen 'toch ook een regen boog bestond! Aavertentte KOEL GESCHONKEN GOED GEDRONKEN is, De haute coutu re voert die doodse buitenkant tenmin ste nog met voerin gen die vonken schieten, als het niet met bont of namaak bont is, waarvan wij met plezier de vuurrode namaak- breitschwanz ont houden hebben, waarmee Fath een van zijn korte tweed jasjes van binnen bekleedde. Maar de bontvoe ring of namaak bontvoering is na tuurlijk niets voor de confectie. Hoe wel de imitatie die renhuid, waar Pa rijs zich op ge worpen heeft, het in ons vaderland zo beminde teddy een nieuwe impuls schijnt gegeven te hebben. Niet ten onrechte, want het is strelend voor het oog en voor de huid, het is flatteus en warm. Wij zagen er onlangs zelfs een stoel mee bekleed en dat maakte een zeer behaaglijke indruk. De enigszins gestyleerde die- renvacht imitatie in grijs en wit, waar men in iedere Parijse collectie enkele mantels van ziet, is als man telstof uit Frankrijk geïmporteerd, hier nu ook te verkrijgen in een en kele zeer exclusieve zaak. Het kost f 94.per meter. De zorg voor de wintermantel die de vrouw maakt zodra ze buitenshuis is ongeveer even oud als de emancipatie. Toen de vrouw nog uitsluitend binnenshuis leefde en werkte, had ze genoeg aan een shawl of een cape, die ze omsloeg als ze in haar voertuig stapte om zich te verplaatsen. .Daarvoor had ze haar armen niet nodig", zoals iemand geestig opmerkte, terwijl men die met het moderne verkeer geen minuut kan missen. Vóór 1870 bestond zoiets als een mantel nau welijks, de japonnen waren ook veel te veel ornament dan dat men ze met al hun strikken en kwikken zomaar onder een mantel had kun nen wegstoppen. In het licht van de koplampen worden de speciaal geprepareerde inzetten op ceintuur en kraag reflecterend achterlicht. Daar heel veel vrouwen een aparte zomer- of tussenjas naast een regen jas overbodig vinden, streeft de fabri kant ernaar, van de regenjas steeds meer een aardige maar wateronwil- lige mantel te maken, met modieuze mouw en kraag en niet saai van kleur, maar ook niet meer tweekleu rig, zoals de dubbele aan twee kan ten te dragen jassen, die in de prak tijk toch niet aan de illusie blijken te beantwoorden. Het is om zich te verzoenen met de regen wanneer men die kan tar ten in een vlotte Egyptisch katoenen jas met zwarte tricot boord en af sluitende manchetten, en dito mutsje eveneens tegen regen geïmpregneerd. Verheugd hebben wij geconstateerd dat het royal airforce blue, het zach te blauw van de Hollandse lucht, in de regenjassenwereld is binnen geslopen. Om het in de regenjas toch lekker warm te hebben is de mi- liumvoering, waar men zó niets aan ziet. Het lijkt gewone glimmende stof zoals alle andere voeringzij, die hier geweven wordt. Maar de milium voeringzij is naar Amerika geweest om daar bespoten te worden met aluminium, waardoor de koude wordt afgestoten (en des zomers de warm te). Nu er zulke bijzondere materia len voor de regenkleding verwerkt worden, is men in fabrikantenkrin gen aan het overleggen of men de mantels niet zal voorzien van een label met voorschriften voor behan deling en reiniging. Het allernieuwste is de regenjas met lichtgevende inzet op de rug aan ceintuur en kraag. C verdag draait men de ceintuur om en slaat de kraag dubbel. In het donker stelt men die plekken die bestikt zijn met glaspa reltjes bloot aan het schijnsel van achteroprij dende auto's. Een trou vaille vooral in ons land met zijn onmogelijke verkeer. Ten behoeve van alle kleine vrou wen hebben wij deze fabrikant ge vraagd waarom het zo moeilijk is als men enigszins ondermaats is om een regenmantel te vinden, waar men niet in verdrinkt. Dat ligt aan de detaillisten, heeft hij ons geantwoord. Kleine maten kopen is altijd een risico, maar er zijn winkeliers die dat risico nemen en die op de duur dan ook de toevlucht van de kleine vrouwen worden. Het materiaal van deze mantel uit de collectie van Balmain is harig textiel in het allernieuwste dessin, gegarneerd met zwart persianer. De mantel moet practisch zijn, al tijd klaar staan, meedoen met de haast, en opgewassen zijn tegen de regen die zoals statistici hebben uitgerekend tweehonderd dagen van het jaar valt in ons land. Onze grootste regenjassen-fabrikant, die met het oog op de aanstaande Fas hion Week zijn uitgebreide collectie al klaar heeft, zei ons, dat de „all weather" jas dan ook meer en meer gevraagd wordt. Ze zijn van harris tweed of van tweed dat waterafsto tend is gemaakt. De combinatie reis-regenjas, zal voor de zomer worden uitgebreid tot reis-regen- zomer-avondmantel. De modieuze mantel met vleermuismouw is dan o.a. van goudachtig glanzende zij: gekleed en tegelijkertijd bescher mend tegen stof en regen De regenjas van puur, niet door zichtig, nylon, een kreukloos, volu meloos nietsje aan gewicht, blijft nog een enkel stuk. Te duur (tegen de f100.en moeilijk om bij de ver werking glad te stikken. Mettertijd zal die er echter wel komen, zoals het wonder van de nylonkous ook gemeengoed is geworden. In Ame rika draagt men zeer modieuze nylon regenmantels, naast witte regenjas sen van leer-imitatie in plastic. Van vliezige transparante nylon maakt men tegenwoordig skipakken voor vrouwen die alles willen, de zon op hun huid en toch geen kou. De nylon „overall", waar men van hals tot teen inzit, gaat over het zonnepak! A. Bgl. De Nederlandse getant in Ethiopië, jhr H. P. J. Bosch van Drakestein is met thrombose in het ziekenhuis te Addis-Abeba opgenomen. Hij zal waar schijnlijk naar Nederland worden over gebracht. Tijdens het bezoek van Prins Bernhard zal de tweede secretaris van het gezantschap, mr. A. Mansvelt, zijn taak waarnemen. 15 minuten). De afgieten, afspoelen water en met de en de worst ver- landnt6Onla^ is weer in het ?eeh1 Hijhal ri21J"l°«ioPiaetSin- tocht gehouden op andere plaatsen zijn alleen de Pie termannen in actie, en dit alles wijst er op, dat de grote dag met rasse schreden nader komt en dat het kinderleven in deze weken weer beheerst wordt door de alles wetende en alles ziende Kindervriend. Laten we daar vooral voor zorgen, dat Sint dat altijd voor de kinderen is: de Kin dervriend, de H. Man, die zoveel van kinderen houdt, dat Hij ieder jaar naar Ne derland komt om de kinderen blij te maken met snoep en speelgoed. Laten we toch geen boeman van hem ma ken. Sinterklaas mag nooit voor ons zijn de makkelijke stok achter de deur. Waarom zullen we het heerlijke bezit van onze kinderen: het geloof in de onbeperkte goedheid van St. Nicolaas ontnemen? Daarom is het ons een raad sel, hoe iemand, zogenaamd uit principe, zijn kinderen dit feest onthouden kan. Het kind wil bovendien geloven in St. Nicolaas. Een aardig voor beeld hoorde ik daar deze week nog van. Een mevrouw, ook voorstandster van de ab solute eerlijkheid tegenover het kind, had haar dochter tje van vijf vorig jaar ver teld, dat Sinterklaas niet be staat. „Mijn man en ik moes ten 's avonds ergens op be zoek, waar wij voor Sint en Piet zouden spelen", vertelde ze. „Dus trokken we onze costuums aan waar de kleine meid bij was. Nu is ze dit jaar naar school gegaan. Gis teren komt ze thuis en zegt: „Zeg, mammie, wanneer komt St. Nicolaas nu?" Ik antwoordde haar: „Maar kindje, mammie heeft je toch verteld, dat Sinterklaas niet bestaat. Je hebt toch verle den jaar wel gezien, dat pap pie en mammie Sinterklaas en Zwarte Piet waren?" „Ja natuurlijk, mammie", zei het kind ongeduldig. „Maar die bedoel ik ook niet. Niet die Sinterklaas, die jul- u ze'*. aankleden, maar de ec"te, die uit Spanje komt." Gelukkig is die mammie toen eindelijk verstandig ge- vj! fin ze heeft gezegd: ie* goed in de krant P», liefje, daar komt het in te staan als de echte Sin terklaas aankomt en dan gaan wij samen naar hem kijken, hoor." En geloof maar gerust, dat dat kleine meisje die nacht heerlijker heeft geslapen dan de avond na de verkleedpar tij. En dat vertrouwen in va der en moeder, dat ze zal verliezen, als ze de waarheid ontdekt? Och, heus, dat ver trouwen wordt niet geschokt door de ontdekking van de waarheid omtrent de H. Man en zijn knecht. Groene kool hakt gevuld met ge- 2 kleine groene kooltjes, 250 g. gehakt, 2 sneetjes oud brood of 2 beschuiten, zout, peper of nootmuskaat, tb 60 g. boter of margarine. Het gehakt aanmaken met beschuit of broodkruim, een weing water, zout en peper of nootmuskaat. Er een ge lijkmatige massa van kneden en deze tot twee gladde bal len vormen. De ballen in hete boter of margarine aan alle kanten bruin bakken. Een kopje water toevoegen en het gehakt een kwartiertje zachtjes stoven. De jus af maken met water en zo nodig zout. De kolen van de lelijke bladeren en een klein stukje van de stronk ontdoen en wassen. Ze dan in hun geheel 20 minuten koken in een weinig water met zout. De groenten halverwege de kook tijd keren. Het kooknat af gieten, de kooltjes desge wenst in een vuurvaste schaal overdoen. In ieder hart een bal gehakt leggen, en de bui tenste bladeren er over slaan. Een scheut jeus er over schenken en de kolen nog 15 minuten stoven totdat zij gaar zijn. Dit gerecht kan op het fornuis en in de oven be reid worden. In het laatste geval de kool bestrooien met paneermeel of beschuitkruim en er klontjes boter op leg gen. Macaroni met kool, soepgroenten en rook worst i/2 kg. macaroni kg. witte- of savoyekooi, 100 g. soepgroenten, 200 g. rook worst, boterhamworst of ge kookte worst, 85 g. (een derde pakje) boter of mar garine of 100 g. vet, zout. De macaroni zo nodig in stukjes breken, wassen, op zetten met ruim kokend wa ter en zout en gaar koken (in 20 minuten. De kool schoonmaken, wassen en fijn- snijden. De soepgroente was sen en klein snijden. De rookworst afspoelen en in blokjes snijden. De groenten en de worst samen smoren in de boter of margarine, tot de groenten nog juist knappend zijn macaroni met koud groenten mengen. Het gerecht zo nodig op smaak afmaken met peper, zout of aroma en kerrie Naar verkiezing kan de rook worst vervangen worden door boterhamworst of ge kookte worst, die dan op het laatste ogenblik aan het ge recht wordt toegevoegd. Koolschotel met kerrie ly2 kg. aardappelen, kg. uien, 14 kg. vleesresten, een restje jus of wat boter, margarine of vet, zout, noot muskaat, 1 theelepel ker riepoeder, (desgewenst een bouillonblokje of wat aroma), paneermeel. De aardappelen schillen, wassen, doorsnijden en gaar koken in weinig wa ter met zout. De kool schoon maken (door de buitenste bladeren en een deel van de stronk weg te snijden), was sen en fijnschaven of snij den. De groente opzetten met een weinig kokend water en wat zout en gaar koken (kooktijd 20 minuten). De gaargekookte aardappe len fijnstampen en vermen gen met wat koolnat tot een zachte purée ontstaat. Deze op smaak brengen met (zout), nootmuskaat, boter of margarine. De uien schoon maken, wassen, in dunne schijfjes snijden en in jusvet, boter, margarine of vet met de kerrie lichtgeel fruiten. Hierbij de in stukjes gesne den vleesresten voegen en ook het bruin van de jus of water met een bouillon blokje of wat aroma erbij doen. Het geheel even laten doorstoven. In een vuurvaste schotel laag om laag kool, gestoofd vlees en aardappel- purée leggen. De bovenste laag aardappelpuree bedek ken met paneermeel en hier en daar klontjes boter of margarine of vet leggen. Het gerecht in een hete oven plaatsen en er een bruin korstje op laten komen. Het Proces, door F. Kafka. Uitg. Querido, A'darn. Van Franz Kafka's beroemde roman „Het Proces", die tegenwoordig soms wel wordt beschouwd ais dè toegangspoort tot de metaphysische achtergrond der moderne romankunst, is in de Salamanderreeks een goedkooe herdruk verschenen, 'n Heuglijk feit! Alice van Nahuys vertaalde „Der Pro zesz" toegewijd uit het glasheldere Duits van Kafka in zo zuiver Nederlands als maar mogelijk was. Zeven dagen voor God, door Henri Mis- roek. Uitg. De Fontein, Utrecht. - „Zeven dagen voor God" („God had seven days") is een wellicht goed bedoelde, maar nogal kitscherige roman van Henry Misroek over vier zwaar-invalide Amerikaanse oud-strij ders. die door een wonder gevieren geheel genezen; een opzienbarend wonder, waar van de aalmoezenier van het hospitaal zegt: „dat Amerika er allang behoefte aan had gehad, dat er Iets dergelijks gebeurde." De vier genezenen zijn: Sammy, venter en beroepsdobbelaar, Harvey de Klit, een mu zikaal natuurtalent, lelijke Bill, vrachtauto chauffeur, en Jimmy, intellectueel van pro fessie. Gevieren zetten ze als lekenpredi kers de U.S.A. op stelten. Een vloedgolf van bekeringen is van het wonder het gevolg. Iedereen wil ineens volgens het Evangelie gaan leven en schaft zijn materialistische levenshouding af. Het gevolg hiervan is, dat heel het economische leven met een slag wordt ontwricht. Men staat zelfs voor een beurskrach als in 1929. Pers, radio en televisie verkondigen, hoe God in deze vier gedemobiliseerde kruisvaarders voor de vrede de Amerikaanse democratie heeft wil len heiligen! Heel de hysterie duurt precies een week: „Zeven dagen voor God." Na die week trekt het opgezweepte leven zich snel in gewone bedding terug. Het nieuwtje is van het wonder af. De kranten staan met langer vol mvstieke verhalen, maar weer als vanouds met moord- en roofverslagen. En Jimmy en de zijnen moeten oppassen, of zij wórden wegens anti-Amerikaanse acti viteiten achter slot en grendel gezet. Toch is het mirakel niet tevergeefs geweest, zo geeft dit als een nachtkaars uitgaande stuntverhaal ons te verstaan: de natie is eens even flink wakker geschud en bij alle Amerikaanse oudstrijders, die pal ach ter Jimmy blijven staan, is het inzicht baangebroken, dat we een christelijke we reld moeten hebben, of helemaal géén we- "Gedreven door zijn apostolaatsgedachte heeft mister Misroek er wèl 'n potje van gemaakt....! Niyer Ons Apenkind door Cathy Hayes met een voorwoord en enige aantekeningen van prof. F. J. J. Buytendijk. Uit het Engels vertaald door dr. T. J. Langeveld Bakker. Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Cathy Hayes en haar echtgenoot, een Amerikaanse psycholoog, hebben zich ge waagd aan een enigszins zonderling ex periment, te weten het opvoeden en groot brengen van een chimpansee in een vol ledig menselijk milieu. Het boek, dat voor mij ligt, geeft van de eerste drie levens jaren van deze aap een uitvoerig verslag. Conclusie: tot de leeftijd van drie jaar is het enige onmiskenbare en belangrijke gebrek in de aangeboren intelligentie van de aap vergeleken bij die van de mens, het ontbreken van een gemakkelijk gebruik en verstaan van de taal. Het schijnt daarom onaannemelijk, dat apen ooit een bescha ving zullen ontwikkelen. Men moet bewondering hebben voor de moed en het doorzettingsvermogen, welke nodig zijn om een dergelijke proefneming op te zetten en door te zetten, gezien de on herroepelijke consequenties voor het ge zinsleven der onderzoekers en de aan het experiment adhaerente affectieve proble men. Maar men is toch blij te weten, dat het hier gaat om één aap, zodat er geen i'- v mws* AV '"4 De afdoende bescherming komt er meer en meer in, ook voor herenjassen. 1 |f vrees behoeft te bestaan voor het apen- probleem, waarvoor reeds de philosoof Kant heeft gewaarschuwd. Ook over de ethische kant van deze zaak zou nog wel een en ander te zeggen vallen, ware het niet, dat men daardoor dit boek ernstiger zou nemen dan het is: een aangenaam geschreven, helaas niet geheel vlekkeloos vertaald dierenver haal. Zij, die zich interesseren voor de psycho somatische problematiek, zullen „Ons Apen kind" in ieder geval weten te waarderen. Als onderhoudend verhaal kan het echter iedereen worden aanbevolen. Van S. Van de uitgeverij Lannoo in Tiel, waar van de Nederlandse vertegenwoordiging in Wateringen is gevestigd, ontvingen wij de volgende boeken ter bespreking: Zonnelied. Toch wel heel weinigen zullen nooit gehoord hebben van het Zonnelied van Franciscus, maar ook heel weinigen zullen er toe gekomen zijn dit lied van de dichterlijke heilige uit Assisië te lezen. Daarom is het goed, dat een handig en goed verzorgd boekje in de handel is verschenen, waarin het Zonnelied ln de oorspronkelijke Italiaanse tekst staat afgedrukt met daar naast de Nederlandse vertaling door pater Maximilianus, capucijn. De vertaler heeft de uitgave voorzien van een verklarende inleiding, terwijl tevens drie dichterlijke vertalingen (o.a. van Gezelle) zijn opge nomen. Een fragment uit Jörgensen's boek over Sint Franciscus vormt de epiloog. Bidden tot Jezus' Hart. De devotie tot het H. Hart, op de waarde en noodzaak waarvan Paus Pius XI in zijn encycliek .Miserentissimus" zo nadrukkelijk wijst, is wel algemeen verbreid, maar bij vele vereerders bestaat blijkbaar de behoefte aan een bepaalde leiding. Daarin heeft „Bethanië" uit Bloemendaal voorzien met een boekje, dat onder de titel „Bidden tot Jezus' Hart" de lezer in staat stelt zijn persoonlijke devotie te verrijken en uit te diepen. De toekomst is reeds begonnen. Dat de stoutmoedige fantasie van Jules Verne door de werkelijkheid wel is achterhaald, kun nen wij dagelijks ervaren. Verschillende schrijvers na hem hebben zich in hun ro mans een mechanische toekomst gefanta seerd, maar Robert Junck stelt in zijn boek „De toekomst is reeds begonnen" vast, wat hij met die titel in feite aanduidt. Zijn er varingen in Amerika hebben hem geleerd, dat de techniek bezig is de mens volkomen vast te grijpen en zijn bevindingen op velerlei terrein vertelt hij in pakkende stijl. Dat de geest van almachtigheid de mens noodlottig dreigt te worden, wordt helder in dit boek aangetoond, evenals de mogelijkheden om uit die knellende greep te geraken. Op zeven plaatsen verscheen zij. In en kele karakteristieke schetsen verhalen J. Goubert en L. Cristiani van de verschij ningen van Maria op zeven plaatsen: Parijs, La Salette, Lourdes, Portmain, Fa- tima, Beauraing en Banneux. De schrijven verliezen zich niet in allerlei bijkomstig heden, die niets ter zake doen, maar be palen zich tot de feiten zoals die histo risch vaststaan. Zo krijgen hun bijdragen een waardevol karakter, niet alleen voor de gelovige, maar ook voor de ongelovige, die niet ziende toch wil Weten. Herders in de mist. Een interessant en vaak ontroerend boekje heeft de Ameri kaanse priester E. Boyd Barrett geschre ven over de twintig jaren, dat hij, als priester, buiten het verband van de Kerk leefde. Hij spreekt niet van de „afgeval len priester", maar van de „verdwaalde herder", die hij tekent uit de eigen erva ringen van eenzaamheid. Treffend is het, hoe deze eenzaamheid geen verlatenheid blijkt te zijn, in die zin. dat de verdwaalde herder naar de geest nimmer in de steek gelaten wordt door zijn oprechte ge loofsgenoten. Wie overigens op sensatie belust is, kan in dit boekje gelukkig niet terecht. w- In de nabijheid van Emmeloord in de Noord-Oostpolder stootte men bij het ploegen op een mijn, die nog uit de eerste wereldoorlog dateerde. Men kon dit vaststellen aan de hand van de grondlagen, waarin de mijn werd gevon den. Zij was nog volkomen intact. Des kundigen werden er ijlings bijgehaald om haar te demonteren. Vermoedelijk is deze mijn destijds van haar anker in de Noordzee losgeslagen en de toenmalige Zuiderzee opgedreven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7