I Truman geeft geen gevolg aan dagvaarding Commissie stelt ondervraging voor onbepaalde tijd uit Praag geeft collectieve mislukking van boerderijen toe Pogingen om d der Sudeten weer te bebouwen BRITS SOLDAAT STUURDE ZICHZELF FRONTWAARTS Tot hoofd en hart Twee doden bij betoging ten gunste van Mossadeq Gevangen Mau Mau-leden in opstand Sir Edmund Hillary in Amsterdam Japanner komt in ons land pleiten Maar moest daartoe deserteren naar het vreemdelingenlegioen Straks weereen klok en geen wasfornuis Verbouwing van Centraal Station te Amsterdam Nieuw postkantoor in Amsterdam Straaljager vermist Geen medewerking aan wandeltochten Het weer VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 77sfe JAARGANG No. 25837 ONAFHANKELIJKHEID VAN DE PRESIDENT IN HET GEDING Drie doden, veertien gewonden Vliegtuig op huis in Napels neergestort Drie inzittenden en twee kinderen gedood DE POSTBODE in Europa en de VS. Pakistanen krijgen opleiding van K.L.M. Lady Churchill naar Stockholm Ander aspect Voor herziening vonnissen van oorlogsmisdadigers Ernstig vliegongeluk in Argentinië Een heerboer is niet langer „koelak" Coaster op bank gelopen MET ONDERSCHEIDINGEN IN DE CEL Boerderijbrand in Spanbroek Regering besluit: vee MORRIS kejmycu kuyf Teddy gev.windbreakers 39.50 O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rectie: 0, 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wr>d. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Harry Truman, oud-president van de Verenigde Staten, heeft geweigerd Kehoor te geven aan de dagvaarding door de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, voor een ondervraging in de taak White. In beleefde, maar vastberaden bewoordingen heeft Truman de republikeinse voorzitter van de commissie, Harold Velde, meegedeeld, dat gevolg geven aan de dagvaarding een einde zou maken aan de grondwettige leerstelling van de onafhankelijkheid van de president aan het Congres, Jodat het staatshoofd „niets anders dan een verlengstuk van de wetgevende tak der regering zou worden". Bij een opstand in het gevangenkamp Sakwa in Kenya zijn gisteren drie Jlau Mau-gevangenen door geweerscho- van de bewakers gedood en veertien g^Wond. De opstand brak uit nadat een |>eVangene een van de bewakers met zijn kapmes aanviel. Dit is de eerste keer dat er doden zijn gevallen bij een op stand in gevangenissen in Kenya. Voorts zijn gisteren vijf Kikoejoes te Nyeri ter dood veroordeeld wegens moord op een landbouwer. Eén Kikoejoe werd vrijgesproken. De 19-jarige Brian Walter Hayward is veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf en een boete van honderd pond wegens mishandeling van Kikoejoes tij dens het onderzoek. Hij heeft 20 geval len van mishandeling bekend. Tien in boorlingen, die met hem terechtstonden, ontvingen ieder een dag gevangenis- *traf en vijf pond boete. Drie Amerikaanse militairen zijn gisteren om het leven gekomen en twee werden ernstig gewond, toen hun vlieg tuig tegen een huis vloog bij een landing op het vliegveld van Napels. Van de bewoners van het huis werd een zeven en een driejarig meisje gedood. Zeven andere burgers liepen verwondingen op. Volgens ooggetuigen raakte het toestel, een bommenwerper, eerst een boom, Vjaardoor het een stuk vleugel verloor. Daarna stortte het op het huis neer flIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii IIIIIIIIHIIIII Ven postbode in w moet anderhalf tot ™est-Vuropa rondbrengen om hot uur post kunnen kopen, dat eer, v.oedse} te brievenbesteller met ^■„merihaans ken verdient. en uur «er- Het leven is bijzonder moeilik voor brievenbestellers in w'est- Duitsland en Italië. Zij moeten vijf uren en 16 minuten hun zware brieventassen meeslepen, om zich evenveel levensmiddelen te kunnen verschaffen als een Amerikaanse brievenbesteller met een uur be zorgen. Voor zijn Franse collega is dit 3 uur en 34 minuten. Andere vergelijkingen zijn: België 2 uur 16 min., Denemarken 1 uur 35 min., Finland 2 uur 20 min., Ierland 2 uur 47 min., Nederland 2 uur 38 min., Noorwegen 1 uur 55 min., Zweden 1 uur 37 min., Zwitserland 1 uur 58 min., Engeland 1 uur 37 min. Dit is zo, aldus de llo, hoewel het peil van de levensmiddelenprij- zen in Amerika tegen het einde van 1952 hoger was dan in welk ander land. Een soortgelijke toestand bestaat voor stenografen en typisten in overheidsdienst. De West-Duitse stenografe werkt 5 uur tegen de Amerikaanse 1 uur, om het beno digde voedsel te kunnen kopen. Een en ander blijkt uit een on derzoek naar de lonen en salarissen von het overheidspersoneel, inge- spld door de Internat. Arbeids- rüanisatie. ""'"iiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiiiiiiiiiiii j i® Pakistaanse radio heeft medege- m 1 dat de K.L.M. op zich heeft geno- Von groeP Pakistanen op te leiden .T de „Pakistan International Airli nes van t, *Cen maatschappij, die 19 April hen volgende jaar haar werkzaam- nent^ .Zal beginnen. De groep zal bin- t naar Nederland vertrekken. statfA is' aldus bet Pakistaanse radio- taan^' ovcJ'eengekomen, dat de Pakis- een schapPy de K.L.M.-vliegtui- zal op doorreis Karatsji aandoen, mawio Tf"i,terwijl de K.L.M. te Dd- van de p!v zaI doen ten aanzien an de Pakistaanse machines. •naakt^dso11?.!!? officieel bekend ge- in de 7u; Churchill op 9 December hUeratuurw^00"5130 de NobelPr«a voor kend in .«f aan 11 Winston is toege rekend is rfVan|st.zaI komen nemen. Zoals drukke werkt* uSe, premipr ze]f wegens trien werkzaamheden verhinderd te ko- Truman verklaarde in zijn brief: „On danks een persoonlijke bereidheid om met uw commissie samen te werken voel ik mij door mijn plicht jegens het volk van de V.S. gedwongen niet op uw dag vaarding in te gaan. Ik handel aldus in overeenstemming met de bepalingen van de grondwet der V.S.. Er is een lange rij precedenten, beginnend bij George Washington zelf, in 1796", aldus Tru man. De voorzitter van de commissie, Velde, heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat de commissie niet het voornemen heeft te trachten Truman te dwingen voor haar te verschijnen. hoewei hij opmerkte, dat de oud-pre sident „de heilige plicht heeft daar mee te werken, waar zulks voor de veiligheid en het openbaar welzijn vereist is". Velde beeft na Truman* weigering de ondervraging van de ex- president, die vandaag zou plaats hebben, voor onbepaalde f ver daagd. Hij verklaarde echter, dat hij de zaak niet laat schieten. De commissie heeft voorts besloten de eis in te willigen van de democratische commissieleden dat de minister van Jus titie, Brownell, die de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, eveneens genoord zal worden. Brownell heeft de uitnodi ging inmiddels reeds aangenomen. Medewerkers van oud-president Tru man hebben verklaard, dat hij Harry Dexter White in zijn regering gehand haafd heeft in samenwerking met de Amerikaanse Geheime Dienst om te voorkomen dat de communisten er van op de hoogte zouden komen dat White onder bewaking stond, zo hebben ver schillende bladen in Washington meege deeld. Omdat White verdacht was, werd hij overgeplaatst van zijn „gevoelige veiligheidspost" als waarnemend minis ter van Financiën naar de minder kwetsbare post van directeur van het Internationale Monetaire Fonds. Déze overplaatsing, zo betoogt men, was geen promotie. Men neemt aan dat dit het hoofdthema zal zijn van Trumans ant woord op de republikeinse beschuldigin gen, dat hij White gepromoveerd had, terwijl hij wist dat hij een spion voor Rusland was. Truman heeft in New York een persconferentie gehouden, waarin hij uiteen zette, om welke redenen hij weigert gehoor te geven aan de dagvaarding van de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten. Vanmorgen om kwart over negen kwam de boottrein uit Hoek van Hol land binnen langs bet eerste perron van het Centraal Station in Amsterdam. Dat was op zichzelf niets bijzonders, maar te oordelen naar de aanwezigheid van zóveel heren met blocnotes en fototoe stellen moest er toch wel iets ongewoons zijn. Dat was er ook. In de eerste plaats deed Sir Edmund Hillary, een van de twee beklimmers van de Mount Everest, zijn intrede in Amsterdam om er van avond, o.m. ten aanhoren van H.M. de Koningin, een lezing te houden over zijn ervaringen in de Himalaya. En voorls brak de boottrein met zijn gewoonte om langs het derde perron binnen te ko men, hetgeen heel wat haastig gehol tengevolge had. Sir Edmund was vergezeld van zijn jonge vrouw en het duurde nog even, voordat de verslaggevers en de fotogra fen het tweetal hadden ontdekt, want de tweede klas-wagon rolde tamelijk ver door. Een lichtbruin handtasje stond op het tafeltje voor het raam en het enige, waaraan mén de geridderde al pinist kon herkennen, waren zijn lang zamerhand wel zeer vertrouwde ge laatstrekken. De aanwezige dienaars van de openbare macht behoefden bij de ver welkoming niet in te grijpen. De blitz- lampen flitsten, mevrouw Hillary kreeg bloemen en de blitzlampen flitsten op nieuw. Toen ging het per auto de mor gendrukte van Amsterdam in, op weg naar hotel en rondvaart. Joetaka Tsjoetsjida, de voorzitter van de Japanse commissie, die ijvert voor vrijlating van in het buitenland veroor deelde Japanse oorlogsmisdadigers, werd vandaag uit Londen op Schiphol ver wacht om te pleiten voor de door Neder landse rechtbanken veroordeelde oor logsmisdadigers, die zich nog in gevan genschap bevinden. Hij deelde mee, dat de Britse regering hem de toezegging heeft gedaan de von nissen van honderd Japanners te zullen herzien. Tsjoetsjida is van plan ook be zoeken aan Bonn, Parijs en Rome te brengen. Twintig mensen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk in Argentinië, toen gisteren een passagiersvliegtuig in bot sing kwam met een militair toestel. Bei de vliegtuigen stortten neer. Met het passagiersvliegtuig kwamen zes burgers orn. met het andere toestel veertien militairen. De „Queen Mary" bij nacht in een droogdok te Southampton. (Van onze Weense correspondent) WENEN, Donderdagavond. De Tsjechische minister van Landbouw, Uher, heeft een groot aantal land bouwkundige ingenieurs, agronomen en experts naar het vroegere Sudeten- gebied op de grens tussen Oostenrijk en Tsjechoslowakije gezonden met het doel wegen en middelen te vinden om deze zogenaamde „dode zone" die door de uitdrijving van de Sudeten-Duitsers was ontstaan weer voor de landbouw dienstbaar te maken en in te schakelen in het nieuwe plan tot verhoging van het levenspeil. Er worden premies boeren en pachters die zich in deze To taal verwaarloosde en verlaten gebie den Willen vestigen. Zoals bekend is het Sudeten-gebied altijd het vrucht baarste gedeelte geweest van Tsjecho slowakije en nu het collectieve systeem in de 'Noordelijke streken schipbreuk heeft geleden, hoopt men door de her exploitatie van deze grensgebieden de opbrengst van de zo nodige agrarische producten op te voeren Om veraer al le boeren in 't gehele land tot verhoog de activiteit en een meer geregelde af levering van hun producten aan te spo ren heeft de regering voor de zoveelste maal een radicale verandering op t ge bied van de landbouw doorgevoerd Vooreerst mag de vrije en onafhan kelijke boer niet meer „koelak" worden genoemd. Ook moet men voorkomen dat de boeren zich van de kolchosen terug trekken, maar dit mag niet met dwang maatregelen worden bereikt, doch door het opruimen van de wantoestanden en fouten die voor de boeren de aanleiding waren om de collectieve boerderijen de rug toe te keren. Een boer, die de kol- ohose verlaat, mag niet meer worden bestraft, maar men moet trachten hem weer te winnen door het collectieve systeem aantrekkelijker en voordeliger te maken. Ook de onafhankelijke boe ren dienen op zodanige wijze te wor den ondersteund dat zij hun productie kunnen opvoeren. Men mag hun geen nieuwe lasten of zwaardere arbeids voorwaarden opleggen, waardoor zij zich bij de vijanden van de werkende klasse zouden aansluiten. De eigenlijke koelakken, dus het kleine aantal boeren die door het be zit van grotere stukken land in een be trekkelijke welstand leven en nog de mogelijkheid hebben om hun land te verpachten of boerenarbeiders in dienst te hebben, moeten weliswaar uit het politieke leven van de dorpsgemeen schap worden uitgesloten, maar n?.en mag hun geen economische moeilijk heden in de weg leggen, omdat men ook van deze koelakken een hogere op brengst verwacht. Derhalve mag men hun werk niet bemoeilijken door hun zaadgced te weigeren of te weinig vee voer te geven. Volgens minister Uher coöperatieve boerderijen daarmee een dienst ta bewijzen. Een dergelijk optreden heeft echter alleen tot gevolg dat minder levens middelen worden geproduceerd of afge leverd en dat juist moet men voor komen, omdat de bevolking daaraan dringend behoefte heeft. De 400 ton metende coaster „Hex" van de kapitein-eigenaar S. Rusthoven te Amsterdam, cfie na een verbouwing Woensdagavond de Harlinger haven ver liet met bestemming Antwerpen, is in de nacht van Woensdag op Donderdag muurvast op die Robbenkopbank in de Waddenzee, Oostelijk van Terschelling, gelopen. Het schip was door de loods boot begeleid tot het zeegat tussen Vlie land en Terschelling, doch was dbar voor anker gegaan in verband met het ruwe weer. 's Nachts is de „Rex" echter losgeraakt en langzaam afgedreven tot ze vastliep op de Robbenkopbank. Don derdag zijn die sleepboten Holland en Stortemelk uitgevaren om het schip vlot te slepen, maar zij konden het door de ondiepten niet bereiken. Donderdagmid'- dag is ook de kleine sleepboot Storte- J T?ÖV" ftOTT-, „Edward Roberts" heet een nieuw chirurgie op hem toegepast, maar dat hoofdstuk in de geschiedenis van het kon niet verhinderen, dat hij een diep Franse Vreemdelingenlegioen. Eind en lang litteken op zijn rechterwang Maart 1951 liep deze 24-jarige Britse overhield. Na zijn ontslag uit het hos- soldaat weg uit het Eerste Bataljon van pitaal werd hij weer teruggebracht naar het King's Regiment, dat te Iserlohn in de voornaamste basis van het legioen in West-Duitsland was gelegerd. Roberts Noord-Afrika. Daar verzocht hij te wor- wilde vechten. Hij las in de kranten van den ontslagen. Zo kwam het, dat hij de moeilijke situatie op Malakka en al zich op 21 October j.l. in een demobili- tner maal had hij gevraagd om over- satiecolbertje kwam melden bij de piaatsing naar een Britse eenheid in waarnemend militair attaché op de het Verre Oosten, maar telkens had hij Britse ambassade in Parijs. Dat was de zou het verkeerd zijn de kleine of ge- melk naar de „Rex" gevaren om een middelde onafhankelijke boeren resp. de koelakken met moeilijkheden lastig te vallen, zelfs wanneer men meent de kabelverbinding tussen de coaster en d|e zware sleepboten tot stand te bren gen. nul op het rekest gekregen. Toen hem nog twee weken van zijn verplichte diensttijd restten begaf hij zich, volle dig in uniform en voorzien van alle dis tinctieven, naar een recruteringsbureau va.n het Vreemdelingenlegioen. „Het is wel wat riskantzei de Franse officier, „maar ik wil het toch met je proberen". Roberts antwoordde: „Dat is goed, maar ik wil per se naar Indo-China. Anders teken ik niet". Zijn avontuur heeft ruim twee-en-een-half jaar geduurd. Nu ts hij in Engeland teruggekeerd en een krijgsraad heeft hem veroordeeld tot 56 dagen gevangenisstraf. Roberts ging inderdaad naar Indo- China. Zijn wapenbroeders noemden hem Johnny, omdat hij de enige Engels man bij zijn afdeling was. Met korte onderbrekingen heeft „Johnny" 18 maanden aan het front vertoefd. Men had hem van tevoren opgeleid tot para chutist en in Noord-Afrika heeft hij ook met goed gevolg elf sprongen uitge voerd. Maar in Tonkin werd hij op zijn verzoek teruggeplaatst naar de infante rie. Daar behoorde hij tot de 120 légion- nairs, die in een hinderlaag liepen. Ro berts werd door een kogel in zijn ge laat getroffen, maar hij vocht door en slaagde erin met 34 anderen levend te ontkomen. Dat werd door de Fransen beschouwd als een heldendaad en men verleende hem het Croix de Guerre. De motivering luidde: „Ofschoon hij eerder al door een kogel aan het hoofd was ge wond', toonde hij zich een kalm en dap per krijgsman". „Keizer" Bao Dai van Vietnam kende hem het Dapperheids- kruis toe. Dat alles nam echter niet weg, dat Roberts ernstig gewond was en men bracht hem per vliegtuig over naar Marseille, waar hij werd opgenomen in het militair hospitaal. Zes maanden lang werden alle vondsten van de plastische IDe wil om zijn plicht te volbrengen, maakt de mens los van zijn persoonlijke ambities j eerste stap op de weg, die leidde naar de krijgsraad. Tijdens zijn verhoor door de president zei Roberts, die zijn Franse en zijn Vietnamese onderscheidingen op een Brits battle-dress droeg: „Het was me destijds beslist ernst. Ik wilde vech ten en toen men mij de kans daarvoor niet gaf, besloot ik de kans te grijpen. Mijn enige hoop is nu, dat ik beroeps militair in ons eigen leger kan worden". Dat hij het, zeker in het laatst, niet he lemaal meer naar de zin had bij het Vreemdelingenlegioen, blijkt wel uit de briefkaart, die hij uit Algiers naar zijn ouders in Manchester zond: „Eindelijk is dit hondenleven afgelopen. Ik kom spoedig thuis. Eddie". (Van onze correspondent) Vit de toren van de Leidse Academie klinkt bij iedere uurwisseling een schor geluid, alsof er met een hamer op een gebarsten klok geslagen wordt. Dat ge luid wordt veroorzaakt door een klepel die op gezette tijden tegen een om gekeerd opgehangen ijzeren wasfornuis slaat, dat de plaats heeft ingenomen van de twee klokken, die nu al weer tien jaar geleden door de Duitse bezetters geroofd werden. Binnenkort zal er een einde komen aan dit de Leidse Universiteit onwaar dige schorre klokgelui. Gisteren is men namelijk begonnen met de restauratie van het torentje, waaraan bovendien enige voorzieningen getroffen zullen worden om straks plaats te kunnen bie den aan twee nieuwe klokken. Zij zul len aangesloten worden op het uurwerk om ieder nieuw uur en half-uur aan te kondigen. Bovendien zullen de klokken, zoals vroeger gewoonte was, weer ge luid worden tijdens bijzondere plechtig heden in de Universiteit. Dit klokgelui is achterwege moeten blijven tijdens de ere-promoties van Churchill en Jan Smuts, omdat het omgekeerde wasfor nuis zich daartoe kwalijk leende. Nog in December hopen de N.S. met een verbouwing van het C.S. te Am sterdam te beginnen. De schepping van Cuypers zal niet ernstig worden aange tast, zo heeft architect ir. H. G. J. Schel ling medegedeeld. Het harmonische, 65 jaar oude gebouw vertoont echter prac- tische gebreken die voorzieningen nood zakelijk maken. De ontvanghal biedt veel te weinig ruimte voor het publiek en de loket-capaciteit laat eveneens veel te wensen over. Nieuwe ruimte zal vrij komen door het opofferen van beide trappen die vanuit de hal links en rechts naar de wachtkamers voeren. En door het slopen van het grote plaats- kaartenkantoor midden in de hal, als ook door het aanbrengen van een tus- senverdieping voor kantoren. Het loket- tentotaal zal van 27 worden opgevoerd tot 32. Hiervoor zullen de kapperszaak en het AMVJ-kantoor elders in het ge bouw worden ondergebracht, bij de ba gageruimte en in de Westelijke toren. De vijf toegangsdeuren in de voorgevel zullen worden vervangen door twee ruime portieken, en de reizigers zullen zich niet meer in twee groepen hoeven te splitsen om langs de controle op de perrons te komen. Ook is een tunnel ge pland die van het Stationsplein de reizi gers onder de rijweg door in de hal zal voeren. Men verwacht dat de herbouw die in drie etappen wordt uitgevoerd on geveer drie jaar tijd zal vergen. Gistermiddag heeft de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., op een persconferentie medegedeeld dat in 1955 een nieuw postkantoor zal verrijzen te A'dam op het spoorwegcomplex tussen Oosterdok en De Ruyterkade, omdat de ruimte die op het ogenblik de expeditie in het P.T.T.-gebouw heeft in de Ooste lijke vleugel van het C.S. te klein is ge worden. De kosten van de nieuwbouw werden door de heer Neher op 15 mil- lioen gulden geschat. Van een oefenvlucht, gistermorgen omstreeks kwart voor elf gehouden, is een Thunderjetstraaljager van de vlieg basis Eindhoven niet teruggekeerd. Di rect nadat geconstateerd was, dat de straaljager over tijd was, werden op- sporingsmaatregeien genomen. Gevreesd wordt dat de Thunderjet in het IJssel- meer is gestort. De nasporingen hebben tot gister avond nog geen resultaat gehad. Over het lot van de vlieger, de 23-jarige ser geant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotter dam. is dus nog niets met zekerheid te zeggen,. Gisteravond half zes is door onbeken- de oorzaak brand uitgebroken in die grote boerderij van de heer G. Veeken te Spanbroek. In een oogwenk stond het perceel, dat gedekt was met een rieten dak, in lichter laaie. Men slaagóle er echter in het vee, een twintigtal koeien, los te snijden en in veiligheid te bren gen. Van de inboedel kon niets worden gered. Aangezien de sinds lang bestaande moeilijkheden op het gebied van de wandelsport niet tot een oplossing blij ken te kunnen worden gebracht, heeft de regering, zeer tot haar leedwezen, moeten besluiten zich in den vervolge te onthouden van het verlenen van mede werking in welke vorm dan ook aan het organisren van enig wandelsportevene ment. Maatregelen zullen worden getroffen teneinde te voorkomen, dat door mili tairen en Rijkspersoneel in ambtelijk verband aan dergelijke evenementen zal worden deelgenomen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking en vannacht voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur, maar vannacht in het Noor den van het land iets kouder. Zon: 7.58—16.51 Maan: 13.50 De tunnels bij Velsen vorderen gestadig; zij zijn reeds 200 meter lang. Terwijl op vijftien kilometer afstand van de hoofdstad in de Saitanabad-ge- vangenis de doodstraf werd geëist tegen de voormalige Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, hielden aan hangers van de vroegere eerste minis ter gisteren betogingen in de straten van Teheran. Tijdens deze ongeregeld heden werden twee demonstranten ge dood, terwijl honderdveertig betogers werden gearresteerd. Politie en met lichte tanks uitgeruste militairen onder drukten de demonstraties en de verhitte gemoederen koelden weldra geheel af toen plotseling een tropische regenbui de straten van Teheran schoon veegde. Daarna behoefden de handhavers van de orde niet meer in actie te komen. Een staking, olie door de communisten was uitgeroepen als sympathiebetuiging aan Mossadeq, draaide uit op een vol ledig fiasco. Alle openbare instellingen en regeringsbureaux werkten normaal door, terwijl in de winkelwijken de han del vrijwel gewoon doorging. Aanvan kelijk sloten enkele honderden aan hangers van Mossadeq hun winkels, terwijl vele andere winkels zich uit loyaliteit bij hen aansloten, maar toen de politie begon namen en adressen van hen te noteren, gingen de meeste win kels weer open. Voorts werden vele door de communisten opgestelde pam fletten verspreid, maar over het geheel echter was er niet veel steun voor Mos sadeq te bespeuren. Het grote Sepach- plein in Teheran, waar aanhangers van Mossadeq op 19 Aug. een standbeeld van de Sjah hebben neergehaald, werd d<? gehele chg bewaakt door tanks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1