In Oude Tonge hingen de vlaggen weer halfstok a Stoet van 3500 mensen trok door de verlaten straten Jhr. Mollerus met vrijmoedig commentaar op middenstand ..DE SPAARNESTAD In opbouw van Oude Tonge komt langzaam tekening Binnenkort wordt begonnen met bouw van 165 woningen TRAVIATA Abr. Meyer Kosten middelbaar onderwijs in Haarlem ISSïlfi Haarlems monument in de kruin van de spuidijk onthuld Lezing van 3 uur voor leden van Kath Bond afd. Haarlem Indrukwekkende plechtigheid Jeugdwerk in coördinatie Eindelijk regeling met enkele rand gemeenten „Spring op de ketting"j u HFF.FT FR C-F^N OMKIJKEN NAAR.. f 45.000.- voor gym nastieklokalen PEIGNOIRS BEDJASJES VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 5075 't SILVER STOEFKE VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 Will - Jeugdwerk Lezing over Joegoslavië VERKOPINGEN BLAUPUNKT en SABA Radio- en Gramofoonhandel KI. Houtstr. 25, Tel. 14828 Stapelbare stoelen voor 1 Concertgebouw VEERTIG WONINGEN TE BLOEMENDAAL Voor alle categoriën GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM BEDSOKKEN Onderwijs Advertentie 17 8TEENS ANCRE ANTI-MAGNETISCH STALEN ACHTERKAST s - 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 In Oude Tonge hingen de vlaggen gisteren weer halfstok. De bevolking treurde om haar 300 doden, die bij die vreselijke Februari-ramp om het leven zijn gekomen, toen de Zuidwester over de Hollandse en Zeeuwse eilanden gierde en het water hoog deed opstuwen. Te hoog. Met Stavenisse kwam Oude Tonge het zwaarst getroffen uit de verschrikkelijke, bijkans apocalyptische nacht. Drie honderd doden en voor millioenen guldens schade. In Oude Tonge hingen de vlaggen weer halfstok, toen een 2 kilometer lange stoet via Kerkstraat, Nieuwstraat, Oostdijk naar de Spuidijk trok, waar de 300 slachtoffers liggen begraven. Een straffe Zuidwester streek de hemel in een grijs-blauwe kleur en het witgeschilderde houten kruis op de begraaf plaats, in de kruin van de Spuidijk, stond als een lichtend teken tegen de wijde verten van de Herenpolder. Onder het zware, massieve gelui van de klok der Nederlands Hervormde kerk, waarin even later ook het driftig klok- geklep van de Katholieke kerk zich mengde, gingen ruim 3500 mensen naar de dodenakker, waar door de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, het monument onthuld werd, dat het Haarlemse Adoptie comité aan Oude Tonge geschonken heeft. In de stoet liepen, behalve de officiële genodigden uit Haarlem, alle inwoners van het dorp mee, voor de zoveelste maal deze pelgrimstocht makend, want in Oude Tonge zijn in vele gezinnen vaak vele plaatsen open. Donderdagmiddag is in Oude Tonge een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp van 1 Februari j.l Voor deze bij eenkomst, die was belegd in de Ned. Herv. Kerk, was zoveel belangstelling, dat honderden buiten het kerkgebouw de dienst moesten volgen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin Rouge". Boven 18 j. Tijcl'en 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Storm over Haiti". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Tita nic". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor: „Moulin Rouge". Boven 18 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Li do„De koningin van Saba". Boven 18 j. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City". Boven 18 jaar. Tij den 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De jurvle prinses". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mandy". Boven 14 jaar. Tijden Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 13 November Stadsschouwburg: Pater J. van Rijckevor- sel (Ver. Geloof en Wetenschap) 20 uur. Concertgebouw: Symphonieorkest j.Haer- lem" o. 1. v. Hans Bik. Solist Jan Damen, viool, 20 uur. Stadhuis (Ridderzaal): „Opera Intima", 20 uur. Zaterdag 14 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Come- die" in „De grote Stilte", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.). Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". De Katholieke Middenstand van Haarlem heeft raak geschoten met zijn ver zoek tot jhr. dr. J. C. Mollerus, om voor zijn leden eens zijn visie te geven omtrent de talrijke problemen, waarmee de middenstand al jaren tobt. In zijn bekende populaire verteltrant heeft hij gisteravond het kleine, doch aandachtige groepje leden, dat bijeen zat in een der zalen van restaurant Brinkmann, in extenso eigen, dikwijls stoute denkbeelden uiteengezet en ze met succes verdedigd. De voorzitter van de afdeling Haarlem der R.K. Middenstand, de heer L. v. Berkel, sprak de verwachting uit van de spreker een scherpe diagnose te vernemen over de ziekteverschijnselen, die de mid denstand momenteel vertoont, en in die verwachting is hij waarachtig niet teleurgesteld. Om twee uur begonnen de plechtighe den. In de Nederlands Hervormde kerk aan het einde van de Voorstraat waren ruim 3000 mensen verzameld; de overige 500 konden geen plaats krijgen. Bij de aanvang der dienst om twee uur pre cies viel voor het eerst op deze gure November dag het zonlicht door de kerkvensters naar binnen. In het mid den der kerk, die uit de late Middel eeuwen stamt, was een vierkant vrij ge laten. waar omheen de mensen stonden opgesteld Boeren met hun vierkante koppen, ruig en sterk als de Zuidwester; vrouwen en moeders, die zich flink hiel den en hun tranen trachtten weg te dringen; kinderen, die alleen maar stil en niet helemaal begrijpend opkeken naar de groten, van wie zij nog zoveel verwachten. Naast het witgeschilderde orgel uit 1897, od een hoogte gebouwd, stond een legertje persfotografen om enkele momenten van deze indrukwek kende plechtigheid vast te leggen, een plechtigheid, welke slechts voor een kwartier het werk. dat nog steeds in de kerk verricht wordt, onderbrak! Als eerste sprak pastoor de Groot, die slechts met schroom enkele woorden van troost wilde laten horen. „Wat gij beleefd, doorgemaakt en doorvoeld hebt, heb ik zelf niet meegemaakt. Wel heb ik dezelfde storm horen loeien, dezelfde zee zien kolken en beuken tegen de kus- ten van ons land, maar ik heb niet ver moed, wat zich hier afspeelde". Toch beschouwde pastoor de Groot het ook als een groot voorrecht enkele woorden van troost te moeen soreken. Is het geen troostvolle gedachte te weten, dat onze dierba-en aangekomen ziin in de Vrij stad? Het sterven is een gewin, zo ging hij verder, omdat men verlost is van het kwade. Slechts voor een korte ti'd hebben wil afscheid genomen van do dierbaren; later zullen wii hen gezul- verder terug zien. Pastoor de Groot be sloot ziin toespraak met de woorden; Al wie in Mii gelooft, zal leven in eeuwig heid. ook al Is bii gestorven. Dominee Walters memoreerde de ge beurtenissen van de le Pebruari. welke bij samen met d» bevolking had meege maakt. God heeft onder ons gesproken ondat wii ons zouden bekeren. aldus snreker. die de vurige wens uitsnrak dat God de mensen weer iets te zeggen had. wanneer zii stonden aan de vnet van het monument. Wij mogen niet be- A d verten ti e Een kitje van onze niet te over treffen WALES ANTHRACTET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwal.) Afm. 20/30 1 9.60 p. H.L (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 droefd zijn als mensen, die zonder hoop zijn. In zijn slotwoord zei hij, dat de begraafplaats aan de Spuidijk dezelfde betekenis moet hebben als de hof van Jozef van Arimathea, waarin Christus ten grave werd gedragen en daaruit ook weer is verrezen. Hierna stelde de stoet zich op, aan het hoofd waarvan mr. Kesper, burge meester A. J. van Dijk van Oude Tonge, en Haarlem's burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, liepen. Daarachter volgden de wethouders der beide ge meenten, het voltallige adoptie-comité en andere genodigden. Het was tien minuten voor half drie, toen de stoet zich in beweging zette. De huizen lagen verlaten en de winkels waren gesloten. Ze ven-en-twintighon derd Oude Tongenaren en achthonderd familieleden uit het gehele land, had den voor enkele uren het werk neer gelegd om de doden te herdenken. Schuifelend trokken zij door de nauwe straten, over de hooggelegen Oostdijk en alleen het gelui van de twee kerk klokken verbrak de stilte, welke de mensen devoot maakte. Dodenherden king November 1953 in Oude-Tonge. Op het massale kerkhof voerde mr. Kesper het woord, dat via luidsprekers door het gehele dorp verspreid werd en ook gehoord werd door hen. die in de huizen moesten achterblijven. De heer Kesper sprak als volgt: Aan de voet van dit monument past slechts een so ber woord. Tijdens de watersnood was heel Nederland één met de bevolking van de zwaar getroffen gebieden. Ook vele landen buiten onze grenzen gaven blijk van een treffend en welsprekend medeleven met de bevolking. Van de getroffen gemeenten heeft Oude Tonge wel het meest geleden in verliezen aan mensenlevens. Wat verloren is gegaan kunnen wij opbouwen. Thans zijn wij bijeen om de doden te herdenken. Wat Haarlem heeft gedaan, is van onschatbare waarde, zo vervolgde mr. Kesper, en Oude Tonge stelt dit zéér op prijs. Het provinciaal bestuur heeft het werk van Haarlem voor de zwaar getroffen gemeente met grote waar dering gadegeslagen. De Commissaris der Koningin besloot; Met het ont hullen van dit monument verricht ik een handeling, waarbij ik tevens deel in de rouw van Oude Tonge, alsook in de dank van deze gemeente voor de generositeit van Haarlem, niet al leen betoond aan de levenden, maar ook aan de doden, die het op deze wijze heeft willen eren. Daarna onthulde mr. Kesper het door Janneke Ducro vervaardigde monument en legde vervolgens een krans in de provinciale kleuren bij het beeld. Burgemeester Van Dijk toonde zijn dankbaarheid jegens de commissaris der Koningin voor diens aanwezigheid. Ook sprak hij woorden van dank aan het adres van het Haarlems gemeentebestuur en de burgerij voor de uitstekende hulp in materieel en geestelijk opzicht. Het is voor ons een zware dag, zo ging burge meester Van Dijk verder, omdat wij nu eerst de ontzettende gevolgen van de ramp realiseren. Zich richtend tot zijn dorpsgenoten, zei hij: wij zijn bijeen op de plek, waar zovelen van ons begraven zijn. Zij rusten in vrede. Vervolgens legde de burgemeester van Haarlem een krans namens het gemeen tebestuur aan de voet van het monu ment. Insgelijks 'deed burgemeester Van Dijk, nadat de heren Borghouts en Star- reveld namens het Adoptie-comité een krans hadden gelegd. Na deze plechtigheid trokken allen langs het monumentje, dat op zuivere wijze de bange gevoelens weergeeft, die de bevolking van Oude Tonge tijdens de Februari-ramp maar al te zeer gekend heeft. De muzikale omlijsting lerd ver zorgd door de Haarlemse politiekapel, welke onder leiding stond van Jos de Klerk. Dr. Mollerus stelde om te beginnen vast, dat het met de middenstandsorga nisaties sinds de oprichting in 1902 tot nu toe slapjes was gegaan. Waar ligt de fout? Naar dr. Mollerus meende, moet die gezocht worden in de vorm van de organisatie. Er dienen mensen aan het hoofd van de middenstandsorganisaties te staan, die 24 uur van de dag in de gelegenheid zijn zich volledig te wij den aan de moeilijkheden, die zich in zijn stand voordoen. Het is onmogelijk, dat de belangen goed behartigd wor den, wanneer de leiders naast hun be zigheden ten aanzien van de midden standsvraagstukken ook nog een bedrijf moeten voeren. Buitendien is het uiter aard' noodzakelijk, dat die lieden de top functies bekleden, die doorkneed zijn in de betreffende problemen. Dr. Mollerus gaf als zijn mening te kennen, dat de P.B.O.-gedachte ook in de midenstand tot uitdrukking moet komen, wil zij niet te gronde gaan. De middenstand is slechts voor 60% geor ganiseerd; in landbouwkringen bedraagt het percentage reeds 90. Nogmaals betoogde dr. Mollerus dat de fout in de oorsprong gezocht moest worden; er had kadervorming beho ren te zijn, men had er geld in moe ten steken. De oplossing, die men momenteel zocht om uit de impasse te geraken, door hier en daar vandaan een bekwaam iemand uit het bedrijf te kiezen en hem te belasten met de bestudering van bepaalde problemen, die de middenstand betreffen, juichte de spreker toe, mits deze mensen zich voor de volle 100% aan hun taak kon den wijden. Dr. Mollerus besprak voorts het ca deaustelsel en achtte het bezwaar tegen dit systeem aanzienlijk minder, wan neer op het reclame-Droduct de naam staat vermeld van de vrijgevige firma. De levendige causeur uitte zijn vreug de over het feit, dat het behoefte-ele ment onder de voorwaarden voor het verkrijgen van een vestigingsvergunning niet voortkwam. Immers, hoe wordt die behoefte gemeten? zo vroeg hij zich af. De volgende stap zou zijn een algehele Advertentie TWEEDJASSEN ULSTERS 48.—, 58.—, 68.— 88.—, 118.— Een lange stoet van ongeveer 2 kilometer trok door de verlaten en nauwe straten 1 van Oude Tonge naar de begraafplaats aan de Spui-dijk, waar gistermiddag het monument door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, werd onthuld. Gen. Cronjéstr. 40-44, H.-N. - Tel. 15438 Langzaamaan begint het leven in Oude Tonge weer normaal te worden. De grootste moeilijkheden, welke zich vlak na de ramp voordeden, zijn over wonnen. In Oude Tonge is de laatste negen maanden hard gewerkt, maar nu is het zaak de opbouw, waaraan men volop bezig is, zo snel en goed mogelijk tot een bevredigende oplossing te brengen. Nog altijd zijn er 230 personen geëvacueerd, vooral grote gezinnen, waarvoor in Oude Tonge nog geen plaats is. Over enkele weken zal dit aantal verminderen door de bouw van 24 Zweedse woningen. Tevens wordt thans de laatste hand gelegd aan de 14 woningen, met de bouw waarvan men vóór de grote catastrophe begonnen was. Het aantal door het woeste water weggevaagde woningen bedroeg 228, maar binnen niet al te lange tijd hoopt men vergunning te krijgen voor de bouw van 165 woningen, zodat dus het woningprobleem in de getroffen ge meente minder sterk op de voorgrond zal treden. Andere, wellicht nog zwaar dere, zorgen zijn er, vooral op het gebied van de landbouw. De toestand dienaangaande is zo, dat de gehele winteroogst dreigt te mislukken door het uitblijven van de regen. De bouwgronden zijn zo verzilt, dat „spoeling" hard en hard nodig is. Ook de vooruitzichten voor 1954 zijn niet rooskleurig. Met 35 meisjes en 35 jongens werd een trip gemaakt naar de Ardennen. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft in de verwezenlijking van dit plan een werkzaam aandeel gehad. Door de goede subsidies was men zelfs in staat de prijs te houden op f 12 per deeinemer! En zo langzamerhand begint er schot in het werk te komen. De gemeente Oude Tonge telt 19 verenigingen, waar van er slechts 7 actief zijn. Teneinde te komen tot een he'chte organisatie heeft de heer Stijnis een schema opge zet. waarbij als clubhuis voor de jeugd wordt aangewezen de nieuwe c.g.h.- barak. De huidige cantine, waarin ook het jeugdwerk plaats vindt, wordt be stemd als kleuterschool. Het bestuur van „Ontwikkeling en Ontspanning 'als een van zijn functies nu ook de supervisie over hetjeugdwerk op zich genomen. In dat bestuur zullen alle rich tingen en gezindten vertegenwoordigd zijn, terwijl daarnaast toch getracht wordt ieder in zijn waarde te laten. Plannen? Genoeg en één ervan is naar Haarlem te komen om er een avond te verzorgen. Het ligt in de bedoeling gym- nastiek-demonstraties te geven, maar over een en ander moet nog met het Adoptie-comité gepraat worden, waarbij dan zeker ter sprake zal worden ge bracht. hoe het best en op welke wijze het contact met een soortgelijke Haar lemse vereniging tot stand moet worden gebracht. Het winterprogramma zal ten dele in het pas heropende Verenigingsgebouw worden afgewerkt, omdat het clubhuis eerst tegen Kerstmis klaar is. Er bestaan plannen voor het oprichten van een dam- en schaakclub, terwijl ook vacan- tie-plannen onder de loupe worden ge nomen. Een der belangrijkste taken is en blijft de bestaande verenigingen nieuw leven inblazen, zo zegt de heer Stijnis. De middelen, die voor een en ander nodig zijn. zijn begroot op f 2000. Deze blijde en sombere mededelingen kregen wij te horen, toen wij gistermid dag een kort onderhoud hadden met de gemeente-secretaris van Oude Tonge, de heer J van Oosterbrugge. Oude Ton ge telt een overwegende agrarische be volking. die dus veel schade en verlie zen heeft geleden. De kleine boeren werden geholpen door de hulpverlening oorlogsslachtoffers, terwijl de meer wel- gestelden zo lang op hun kapitaal heb ben geteerd. Voor de niet-boeren is er op het ogen blik werk genoeg bij het herstel van de dijken en wat daarmede verband houdt. Verheugender zijn de berichten over de wederopbouw en het herstel der wonin gen. Er begint tekening in te komen, zo stelt de heer Van Oostenbrugge vast, behalve in de particuliere sector, maar dat is overigens ook wel te begrijpen. De 165 woningen zullen gebouwd wor den door een firma uit Voorburg, die voor haar arbeiders keten meebrengt, terwijl er ook. in beperkte mate natuur lijk. huisvesting mogelijk is in keten, die door het Rijk zijn neergezet. Willen wij gaan praten over het jeugd werk, dan kunnen wij terecht bij dé heer Th. Stijnis, die sinds half April in Oude Tonge verblijft en daar de cantine van Maatschappelijk Werk in de provincie Zuid-Holland beheert, welke door Haar lem werd ingericht. In het begin had de heer Stijnis 300 mensen, die van eten en drinken werden voorzien. Van liever lede werd dat natuurlijk minder, en na dat er zich nog eens een stijging in het aantal had voorgedaan, zette de daling aardig door. zo zelfs, dat de heer Stijnis zijn handen kon vrijmaken voor het jeugdwerk. met het hoofd van de R. K. school, de heer R. Damsma, die een klas heeft, waarin de vijfde, zesde, zevende en acht ste klas zijn ondergebracht. De twee andere leerkrachten, die hem ter be schikking staan, zijn verdeeld over de overige klassen. Vóór de ramp telde de R. K. school 5 leerkrachten, maar omdat een terugkeer naar het dorp mogelijk wel eens lang kon duren, hebben twee van hen elders een baan aangenomen. De heer Damsma heeft op zijn school het hoogste aantal slachtoffers n.l. 30, ofwel 1/5 deel. Bij de andere scholen Oude Tonge bezit een Christ. L. O.- school en openbare L.O.-school en te vens een R. K. kleuterschool en een openbare was dit minder. Leerkrachten zijn moeilijk te krijgen en wel omdat de ligging uiterst „onaan genaam" is en vervolgens zijn de studie mogelijkheden practisch nihil terwij] de befaamde 8 pet. de deur dicht doet. Op 18 Mei van dit jaar begon het onderwijs in Oude Tonge weer te draaien, maar het zal nog wel 1 /a a jaar duren, verzekerde de heer Damsma ons. vooraleer gesproken kan worden van normale leerjaren. Nog steeds zijn er kinderen geëvacueerd De schade aan de leermiddelen alleen bedroeg voor de R K. school reeds f 14000 terwijl de overige scholen in Oude Tonge alles kwijt waren. Toen wij uit Oude Tonge wegreden, kwamen wij tot de slotsom, dat er nog vele moeilijkheden en zorgen zijn, die uit de wereld moeten worden geholpen, magr wij zijn er tevens van overtuigd, dit Oude Tonge „het wel rooit", want de geest onder de bevolking is uitste kend. In de Nederlands Hervormde kerk te Oude Tonge waren gistermiddag ruim 3000 mensen bijeen ter herdenking van de 300 slachtoffers van de watersnood ramp. prijsvaststelling der betreffende pro ducten. Sprekend over de winkelslui- j tingsregelen merkte dr. Mollerus op, dat de momenteel geldende bepalingen meer uitzonderingen bevatten dan po sitieve richtlijnen. Bovendien verzeker ik u, aldus spr., dat weinig winkeliers de regeling volkomen begrepen, zelfs het excerpt, dat ik heb laten maken. Ook het onderwerp „Opruiming" vond een ijverig beoordelaar in dr. Mollerus. Hij suggereerde de drie centrale mid denstandsbonden om aan de regering voor te stellen de wet op de Opruiming maar af te schaffen. Er zijn immers zo veel vermomde vormen van oprui ming, dat practisch alles op de oude voet doorgaat. Spreker constateerde voorts een tekort aan collectieve recla me, collectieve inkoop en een onvol doende besef van de exportmogelijkhe den bij de middenstand. Na deze landelijke aspecten van de problemen op middenstandsgebied be licht te hebben, kwam dr. Mollerus thans te spreken over die vari de stad Haarlem in het bijzohder. Zijn aandacht ging allereerst uit naar het conglomeraat van mensen, dat zich in de toekomst rand de IJ-mond zal gaan vestigen. „Zorg er voor, dat niet andere gemeenten dan Haarlem alle koopkracht van dat volk opzuigen," zo vermaande dr. Mollerus. „Spring op de ketting!" Dr. Mollerus, die zich toonde als een vurig voorstander van Haarlems bloei, wees tenslotte op de in de pen zijnde verkeersweg ten Oosten van de Lie, waardoor alle verkeer, dat van die weg gebruik zou maken, Haarlem laat lig gen. Tijdens de behandeling van de vra gen. die na afloop van zijn betoog ge steld werden, kwam Haarlem ter spra ke in haar hoedanigheid van attractie ve stad voor toeristen. De hotel-acco- modatie is verre van ideaal. En zo waren er tal van kwesties ten aanzien van Haarlems ontbrekende attracties, die dr. Mollerus ten zeerste beroerden. De voorzitter sprak na afloop van de vragenbeantwoording zijn welge meende dank uit voor de vrijmoedige commentaren, die dr. Mollerus op de middenstandsvraagaiukken had gele verd. Een der leden betreurde het in hoge mate, dat de welsprekende cau seur niet tot de leiding van hun afde ling behoorde. Gisteravond hield de heer P. M. Ma- besoone uit Amsterdam voor de Haar- lemse Esperantisten eën interessante Tèïirig' over he't door hom bezochte Uni versele Esperanto Congres déze zomer in Zagreb (Joegoslavië) en zijn aan sluitende vacantiereis door het land van Tito. Na de pauze werd een groot aantal lichtbeelden vertoond, waarvan vooral een uitgebreide collectie afbeelclingen van de vele kleurige Joegoslavische klederdrachten de algemene bewonde ring wekte. Uitslag van de verkoping van Donder dag 12 November 1953 in het Notarishuis te Haarlem. Jeroen Boschlaan 18, Heem stede, niet geveild; Oosterstraat 1. ui®4 geveild; Djambistraat 15 f 3200, Th. Bij man c.s.; Djambistraat 17, f 3300j.tTt Bijman c.s.; Djambistraat 19. f 3500, N.JN.; Djambistraat 21, f 3500, Th. Bijman c.s.; Djambistraat 23. f 3400, W. W:akker qq; Djambistraat 25, f 3400. N.N.;_ Djambi straat 27, f 3200 N.N.; Djambistraat 29, f 3400. Th. Bijman c.s. Advertentie HEEFT U de nieuwste Radiotoestellen reedjj gehoord? Vraagt vrijblijvend demonstratie bij Ook voor TELEVISIE, GRAMOFOONS en GRAMOFOONPLATEN het aangewezen adres. Betaling kan desgew. geregeld worden. Daar het Gemeentelijk Concertgebouw steeds meer gebruikt wordt voor het houden,van congressen is het noodzake lijk 300 stapelbare stoelen aan te schaf fen. De kosten bedragen f4500.Res tauratie van 200 stoelen in de boven zaal foyer eist bovendien f 3000.B. en W. vragen de raad deze credieten toe te staan. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het schoolbestuur der St. Liiduinaparoehie voor het aanschaffen van leermiddelen wegens de toeneming van het aantal leermiddelen in de eerste en derde leerjaren van de St. Willibror- dusschool en de invoering van een nieuwe methode voor het geven van godsdienstonderwijs. Met een en ander is ruim f 3500.gemoeid. De totale herinrichting van gemeen telijke gymnastieklokalen zal ongeveer f 200.000.kosten. Het verdient aanbe veling deze herniieuwing geleidelijk uit te voeren. Daartoe wordt een eerste crediet van f 45000.gevraagd. Met gebruikmaking van de Rijkssub sidieregeling zal deze winter tot een be drag van f 35.000.schilderwerk worden uitgevoerd aan openbare werken. B. en W. van Bloemendaal stellen voor te verkopen aan de bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten 3800 M2 grond voor f 26.410, gelegen nabij de Vogelen- zangse weg en de Leidsevaart te Voge lenzang, voor de bouw van 16 wonin gen. Tevens Wordt voorgesteld een crediet te verlenen van ruim f 180.000 voor het bouwen van 16 ééngezinswoningen ten Westen van de Vogelenzangseweg en de Leidsevaart. Zeven van deze woning wetwoningen zullen een inhoud hebben van 284 M3 en negen ervan 232 M3. Voorts te verkopen aan J. J. Fris voor f 5560 een perceel bouwgrond van 800 M2, gelegen nabij de Leidsevaart te Vo gelenzang. Op deze grond zullen drie particuliere woningen verrijzen. Er is nog voldoende beschikbare bouwvolu me. Voor de bouwkaswoningen hebben zich reeds 11 personen gemeld. Verder zal aan de Militaireweg door architect Andriessen een woonhuis met ingebouw de verdiepte garage gebouwd worden, terwijl de heer Fuyk te Overveen een villa aan de Hoge Duin en Daalseweg wil doen optrekken. De grond, gelegen in het verlengde van de Kinheimweg, uitmondende op de Iepenlaan, mag volgens het uitbreidings plan niet bebouwd worden. B. en W. van Bloemendaal stellen voor het plan te wijzigen, opdat ter plaatse een blok van drie woonhuizen kan worden opgetrok ken. Bedoeld is hier de grond, waar thans het wachthuisje van de bus staat. Advertentie In 1951 hebben wij uitvoerig bericht, welke moeilijkheden de gemeente Haar lem had betreffende de te geringe ver goeding van ae buitengemeenten, waar van leerlingen het middelbaar onderwijs te Haarlem volgden. Daarna zijn er tal rijke besprekingen gehouden, die geen enkel resultaat opleverden. Onlangs hebben B. en W. van Haarlem voorge steld, ciat de buitengemeenten, boven de v/ettelijke bijdrage- een extra-vergoe ding zouden geven van de helft van het bedrag, dat voor elk uit de gemeente afkomstige leerling ten laste van Haar lem blijft Een overgangsregeling voor de eerste clrie jaren zou daarbij worden toegepast. Driekwart der leerlingen komt uit Heemstede en Bloemendaal. Thans delen B. en W. aan de raad mede, dat óleze laatste poging in het algemeen als geslaagd mag worden beschouwd. Bloemendaal, Heemstede, Sassenheim en Zandvoort gaan er mee accoord, Haarlemmermeer voor twee jaar, terwijl Aalsmeer en Beverwijk een afwijzing gaven. Velsen zal van jaar tot jaar gel den voor een extra-vergoeöSng uittrek ken. Hillegom en Lisse hebben niet ge antwoord Bennebroek wil 25.per leerling verlenen, maar d't bedrag acht Haarlem niet aanvaardbaar. De extra-baten, welke uit deze over eenkomst voor Haarlem voortvloeien zijn voor 1952 geraamd op 17000.voor 1953 op 39.000.— voor 1954 op 58.000.— en voor 1955 en volgende jaren op 79.000.Verder hebben B. en W. aan die gemeentebesturen van Bloemendaal en Heemstede bericht, dat zij in begin sel bereid zijn een regeling te treffen met betrekking tot wederzijdse vergoe ding van kosten voor kinderen op de kleuterscholen. Tot slot van ons bezoek aan Oude Tonge hebben wij een praatje gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2