PIET GERRITS, eigenlijk maker van de H Landstichting75 jaar Critiek op motie-Romme Weldoenster der mensheid De macht van het kleine Hoe een TEKENFILM vervaardigd wordt Verboden handel op landen achter IJzeren Gordijn i r Aanvaring op de Theems Achttien daders voor de rechtbank J Vrouw vermoord? A CA THRIENTJESFEEST Voor meer dan een millioen gulden koper verscheept Eis 6 maanden Veelzijdig verteller in beelden KREOFLAVON Kapitein voor een maand bevoegdheid ontnomen Flinke straffen geëist Aanrijding met dodelijke afloop V VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 PAGINA 7 Prof. v. d. Grinten over de familie-n.v. Daders inbraak bij juwelier gearresteerd Raad voor de Scheepvaart: Verduisteringen gepleegd Twee jaar geëist tegen ex-kerkvoogd Diefstallen Oude Pekela In Indonesië: Herbegrafenis van Ned. oorlogsslachtoffers Dertig dagen geëist -\ 'Jecr— Diamanten huwelijksfeest Vandaag wordt Piet Gerrits 75 jaar op de H. Landstichting bij Nijme gen, waarvan hij zijn leven lang °e artistieke leiding gevoerd heeft, zon- 5j^r daar enige ophef van te maken. Want hij is een bekwaam en hard wer ker, maar overigens de bescheidenheid in Persoon. Hij is de eigenlijke uitvoerder maker van de H. Landstichting, zoals is. Pastoor Suys is met het plan ge- °®en, architect Jan Stuyt heeft de Srote gebouwen ontworpen, maar Gerrits, Je het Heilige Land door en door ken- de. heeft de Stichting vorm en geest in geblazen. Alles wat er staat en groeit is feitelijk door zijn scheppende fantasie een eenheid geworden. Van hem zijn de Oosterse monumen- terc. van hem de talloze muurschilderin- Sen en beeldhouwwerken, van hem zijn ®e inrichting en meubilering binnen en buiten, van hem is de parkaanleg en ®an hem is het kerkhof, dat een geslo- vormeenheid vertoont en een reli gieuze stemming bezit. Zijn monumen- Mal-opgevatte en typisch door Byzan tium geïnspireerde muurschilderingen Mogen misschien niet tot de grootste Meesterwerken behoren en hebben de Mode van impressionisme, expressionis- Me en abstractionisme tegen zich gehad, Maar misschien zal men geleidelijk ge- Makkelijker de waarde van dit eenvov- dig-gestyleerde werk terug gaan vinden. "et heeft immers de grote betekenis van een met bekwame hand gemaakte, uitvoerige en voor het volk verstaan bare nieuwe „Armenbijbel die aan honderdduizenden Nederlanders en vreemdelingen met grote kennis van zaken vertelt van de Bijbelse dingen. Gerrits is een kunstenaar en kunst hij vere van een enorme veelzijdigheid en grote vakbekwaamheid, die zich in bijna alle materialen thuisvoelt. Met eigen hand tekende of beitelde of brandde hij ook de enorme, over heel de Stichting verspreide hoeveelheid Bijbel se teksten. En uit heel het wezen van de Stich- De rector-magnificus van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, oud- staatssecretaris prof. mr. W. C. L. van •ter Grinten, heeft tijdens een beurs- lunch te Maastricht een voordracht ge houden over de inrichting en structuur &er familie-N.V. Prof. v. d. Grinten constateerde, dat de gesloten vennootschapsvorm der fa milie-N.V. in het Nederlandse bedrijfs leven een zeer overheersende plaats inneemt. De karakteristieken van juri dische en organisatorische zelfstandig- beid en het bedrijfs-economisch ge heel zijn zeer zeker motieven geweest voor de snelle ontwikkeling van deze rechtsvorm in de laatste 65 jaar zo- f'el bij midden-grote als kleine onder nemingen. °ok om fiscale overwegingen won de mmilie-N.V.-vorm zo snel veld: het ■hrief der N.V.-belasting heeft een be duidend lager plafond dan de inkom stenbelasting welke, geldt bij een per- onderneming. ±*rot. y. d. Grinten ontwikkelde enke le ernstige bezwaren in de practiik van de familie-N.V. en hij besprak daarbij diverse facetten van de problemen, wel ke rijzen t-a.v. oligarchische voorzienin gen en het veelvuldig blokkeren van aandelen in de familie-N.V. Een eenheids-oplossing is hier niet te vinden volgens prof. v. d. Grinten, maar de huidige structuur der familie-N.V. ®n de inhoud van statuten en reglemen ten vragen wel alle aandacht speciaal Jegens de toekomst in de ontwikkeling der familie-N.V.-vorm, welke voor ver- 'tarring behouden dient te worden. De Utrechtse recherche heeft in nau- Xrrh» dTV1!rklJng me* de Haagse re- daders van dfhTn te Leggen op de nacht van 14 1 inbraak in de bij de Utrechtse imx September gepleegd toen door een VaTin In die nacht' van de etalagf van dl "2* hoek werd leeggeroofd, was ?n J lerszaak een autobestuurder uit Ëte„eH°£5evlng gehouden, aan wie echter" n^ntf^ van zijn papieren mets ten laste k™ worden gelegd. Na de diefstal is de automobilist nader aan t gevoeld en ontmaskerd als de hoofdda der van de inbraak. Intussen zijn ook twee medeplichtigen, resp. uit Amster- dam en Rotterdam gearresteerd. Het trio heeft vermoedelijk nog een aantal diefstallen in Rotterdam, Amsterdam en nTT jj*cisiaJi€n m xtuxiciudiiij t*en Haag op zijn geweten. Advertentie KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75* ting straalt overal de grote, ouderwets- echte vroomheid van de maker, die zelf gelóóft en beleeft, wat hij vertelt met steen, hout, beton, verf of textiel. Hoewel ernstig verminkt door de oor log, waarin hij zich als een dapper en karaktervol Nederlander gedroeg, is hij nog steeds een onvermoeibaar en geest krachtig man, vol plannen en ontwer pen. Met de enige hand, die hem over bleef, werkt hij nog aan levensgrote modellen en als een Paulus ergert hij zich aan de hinder van zijn door een granaatsplinter verloren oog, wanneer hij meent de vormen niet meer zuiver te kunnen zien, die zijn scheppingsdrift moeten verwezenlijken. Voor een muurschildering schuift hij nog de steiger op, met zijn mager lijf tegen de steile ladder, die hij niet meer kan vasthouden, omdat hii in zijn enige arm de penselen en de verfpot draagt. Een diep respect voor zulk een werk- wil en zulk een vaardigheid, voor zijn enorme fantasie en zjjn kinderlijk-op rechte, door de Bijbel gevoede en ge kleurde vroomheid, moge Nederland tot nieuwe dankbaarheid en erkenning brengen jegens de man, die de H. Land stichting haar eerbiedwaardig en le vensecht gezicht gaf. Ruim een jaar geleden, in de nacht van 5 op 6 November 1952 kwamen op de Theems, bij het plaatsje Erith, het Nederlandse motortankschip „Matthew", eigendom van de „Verenigde Tankkust vaart" te Rotterdam, en een zogenaam de „barg" (een soort lichter) in aanvaring, waardoor de Engelse barge dusdanig beschadigd werd, dat het scheepje vrijwel onmiddellijk zonk. De eigenaar van de barge en zijn echtge note, kwamen bij deze scheepsramp door verdrinking om het leven. Hun zoon werd door de „Matthew" gered en naar Londen gebracht. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren onderzocht in hoeverre de ka pitein en de stuurman van de „Matthew die als betrokkenen werden gehoord, schuldig zijn aan de aanvaring. De in specteur voor de scheepvaart, de^ heer J. Metz, achtte de kapitein, de 43-jange M. B., uit Koudum, naast de opvarenden van de barge, mede schuldig an vroeg de Raad hem te corrigeren door zijn diploma voor de tijd van een maand in te trekken De Raad heeft gisteren meteen zijn conclusie bekend gemaakt. De kapitein B. is de bevoegheid als kapitein te va ren ontnomen voor de tijd van een maand. De Raad achtte de stuurman S. met schuldig aan de aanvaring. De over wegingen van de Raad zullen nader schriftelijk bekend worden gemaakt. Na een requisitoir, waarin hij uit voerig stilstond bij de vaststelling van de strafmaat en waarin hij er op wees dat de rechtbank zijns inziens volkomen terecht onvoorwaardelijke gevangenis straf heeft opgelegd, heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr Hustinx, gistermorgen twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen die 51-jarige Groesbeekse kweker en ex-kerkvoogd C. P. van Z. Verd. had hoger beroep aangetekend tegen een vonnis van de Arnhemse rechtbank, waarbij hij vanwege ver duistering van gelden, onder meer ten nadele van de Christelijke vereniging Morgenrood en de Nederlands Hervorm de gemeente van Groesbeek, waarvan hij in de jaren 1948 tot 1953 president kerk voogd was, tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar en vier maan den met aftrek was veroordeeld. Deze verduisteringen beliepen een bedrag van 60.000. Uit de zitting van, gistermorgen bleek, dat verd. bovendien verduisterin gen zóu hebben gepleegd o.a. ten naölele van de Nederlandse stichting Oorlogs getroffenen en de Oranjevereniging. Uitspraak 26 Nov. (Van onze correspondent) De Groninger Rechtbank riep gisteren achttien Oost-Groningers ter verant woording wegens de op grootscheepse wijze gepleegde diefstallen bij de stro kartonfabriek Ceres en de N:V: Machi nefabriek Zwalve in Oude Pekela. De 30-jarige fabrieksarbeider H. M. uit Oude Pekela bleek een belangrijke rol gespeeld te hebben bij deze diefstallen- en-gros-zaak. De officier van Justitie verweet M. op grove wijze misbruik te hebben gemaakt van-de vertrouwenspositie die hij bij de Ceres genoot. De eis tegen hem luidde twee jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek. Tezamen met de chauf feur. de 43-jarige H. K., had hij bij de Ceres hout en cement gestolen om de nagenoeg onbewoonbare woning van de chauffeur weer op te knappen. Tegen K. werd een jaar en drie maanden gevan genisstraf geëist. Allerlei goederen zijn er in Oude Pe kela bij genoemde fabrieken gestolen, o.a. takels, autowielen, een startmotor, een benzinepomp, walsen en metalen. Wegens diefstal of heling van deze goe deren werden tegen de overige daders flinke straffen geëist, variërend van een jaar en vier maanden tot een paar hon derd gulden boete. De president van de Rechtbank gaf de directie van de beide fabrieken in overweging, maatregelen te nemen om de verleiding tot diefstal op hun bedrijven minder groot te maken. Het Hoge Commissariaat der Neder landen te Djakarta heeft bekend ge maakt, dat met de bevoegde autoriteiten overeenstemming is bereikt omtrent een tijdelijke voortzetting van de, als gevolg van de omstandigheden na 31 December 1951 gestaakte, opsporing en herbegra ving van de stoffelijke resten van de Nederlanders, die tijdens de laatste we reldoorlog in Indonesië het leven lieten en nog geen rustplaats vonden op een der Nederlandse erevelden in Indonesië. Teneinde een inzicht te krijgen in de omvang van de uit deze tijdelijke voort zetting voortvloeiende taak stelt het Hoge Commissariaat familieleden en overige nabestaanden nog eenmaal in de gelegenheid wensen tot herbegraving op enig Nederlands ereveld in Indonesië, kenbaar te maken. Deze verzoeken welke vergezeld die nen te gaan van alle bekende gegevens worden ingewacht bij de consulaire af deling van het Hoge Commissariaat, Me- dan Merdeka Barag 2, Djakarta en bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag en zij dienen uiterlijk 1 Maart 1954 te zijn ontvangen. Aan na die datum ontvangen verzoeken zal het Hoge Commissariaat geen gevolg kunnen geven. 14 Mei (Hemelvaartsdag) van dit jaar botsten in de gemeente Nieuwveen, op het punt waar de Nieuwveense weg en de Zevenhovense weg elkaar kruisen, twee auto's tegen elkaar, met het ge volg dat één daarvan in het water te recht kwam. Van de vier inzittenden verdronk er één, de 80-jarige mevr. Brouwerde Groot. De andere auto werd bestuurd door de 45-jarige Haagse predikant W. S., die gisteren in ver band met deze aanrijding en haar ge volgen terecht stond voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr. A. J. Veldman. Ds. S'. werd verweten dat hij, hoewel ten opzichte van de andere auto van links komend, geen voorrang zou heb ben verleend en daardoor de oorzaak van het ongeval zou zijn geworden. De officier van Justitie mr. G. J. de Lint zei geen reden te hebben aan te nemen, dat de botsing zelf hard is aan gekomen of dat er hard is gereden. Het gevaarlijke kruispunt eist van de weg gebruikers grote oplettendheid en die is volgens spr. door verd. niet voldoende betracht, hoewel hij niet wil spreken van grove schuld. Wel is hier van on oplettendheid en onvoorzichtigheid spra ke geweest. Hij vorderde daarom een boete van f300 subs, dertig dagen hech tenis. Uitspraak 26 November. (Van onze Haagse redacteur) r,0miïJ"n?,Ste nurnmer van „De Onder- w°igaan van het Centraal So- ciaal Werkgevers-Verbond, opent met een beschouwing, waarin critiek wordt uitgeoefend op de motk-Cme. Hoewel het Werkgevers-Verbond voorstander is van vrijheidsverruimin" in de loonpolitiek, is het de mening toegedaan dat het overleg hierover tus sen de centrale werkgevers- en werkne mers-organisaties niet met een uitspraak van de Tweede Kamer, zoals door prof. Romme voorgesteld, gediend zou zijn geweest Tot op zekere hoogte gingen de gedachten, neergelegd in bedoelde motie, parallel aan de opvattingen over de toekomstige loonpolitiek van de ZATERDAG Hilversum i, 402 m. kro: 7.00 'euws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 in iSvrouw' 9 40 gram., 10.00 kleuters. °mr.ork., 11.00 zieken, 11.45 gram., 14.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 plano, «•55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Pa- Ujse liedjes. 13.50 gram., 14.00 boek, 14.10 Bram., 14.20 Eng. les. 14.40 amateurspro- is c?ma' 15 i5 kron. letteren en kunsten, sang en piano, 16.15 gram., 16.20 uentvaartpraatje, 16.30 schoonheid van gregoriaans. 17.00 jeugd, 17.55 sportuit- ?n' 1800 lichte muz., 18.15 journ. weekoverz., 18.25 Hammondorgel, 18.40 regeringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 amus. muz., 19.20 pari. overz., 19.30 gram., 20.25 „1 gew°ne man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 Wedïtw?I°? gevar' Progr- 21-50 act., 22.00 hiirtf in sterke verhalen. 22.30 Wij Espdeernandto.Z23n22a|rLm.23 0° ni6UWS' 2315 niSw^m™ X1' 298 m' VARA: 7.00 8 00 JL gram" 713 gym- 7-30 gram., huisvrouw nn °rgeI' 8 35 gram 8 55 VPHO°iom gym' vrouw' 910 gram. 10 20 arh caus 1005 Prot. pr. VARA: 12.00 Z.1 C0,nJhnubedrijven. 11.35 piano, 13.20 inst; 7 gram., 13.00 nieuws, gram Z' kwnnt., 13.45 sport, 14.00 uitz "lain huismuz.. 14.45 amateurs- 15 caus„ 15.25 Roemeens ork., WeekinfiT 05 Radio Philh. Ork., 17.00 Seuws IR on'80 U.S.A.-cabaret. 18.00 lO.OO art, 8;,20,,gram 18 :55 "ehte nuz„ caus min e staalkaart. VPRO: 19.30 18'40 eaus.. 19.55 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Weense muz., 22.40 hoor spel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.05 ork.muz., 15.45 ork.eonc., 16.30 gevar. muz., 19.30 gevar. muz., 21.00 ge var. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 ork.eonc., 13.15 dansmuz., 15.00 ork. eonc., 17.15 mil. ork. en solist, 18.00 jazz club, 21.30 gevar. muz., 23.45 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.. 12.00 amus.muz„ 13.20 amus.muz.. 14.00 gevar. muz., 18.00 vrolijke muz., 19.35 koorconc., 22.10 symph.ork., 22.35 dans- en amus.muz., 0.15 dansmuz., 1.00 jazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 symph.eonc., 14.17 symph.ork., 16.55 kamermuz.. 18.00 pianorecital, 20.00 lich te muz., 22.00 cello en piano. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 operettemuz.. 16.00 accordeonspel, 16.30 accordeonspel, 16.45 Engelse les, 23.05 dansmuz. 484 m.: 14.30 operamuz., 16.30 lichte muz., 17.15 gevar. muz., 17.30 jazzmuz., 18.45 accord.muz., 22.15 gevar. muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel v. d. week. Sportjournaal. werkgeversbonden. Van primair belang moet evenwel worden geacht, dat het georganiseerd bedrijfsleven komt met een voorstel tot vrijheidsverruiming in de loonvorming, waarmede alle werkgevers en werkne mers kunnen instemmen. De sfeer van het overleg over de toekomstige loon vorming had licht door een uitspraak van de Kamer geschaad kunnen wor den, vooral wanneer in deze uitspraak ook nog opvattingen gegeven zouden zijn over verschillende belangrijke de tails. Gedoeld wordt hier op de passa ge van de motie, waarin gesproken wordt over de Sociaal Economische Raad. - ?f. voorstelling van zaken, als zou het nuidige systeem van loonvorming onder de tegenwoordige omstandigheden aan r!L? S "beid het bedrijfsleven te kort doen, beschouwt men als eenzijdig en in zijn algemeenheid onjuist. De factor arbeid krijgt zeker niet altijd te kort, maar hij knjgt eerder in het ene geval minder en in het andere geval meer dan hÜ zou ontvangen bij een vrijere loon vorming, afgestemd op de economische mogelijkheden van bedrijfstak of onder neming. „De Onderneming" merkt tenslotte op derhalve niet ongelukkig te zijn over het feit dat het tenslotte tot geen enkele concrete uitspraak van de Kamer over de toekomstige loonvorming is gekomen. De Arnhemse gemeentepolitie heeft in een woning op de Hommelseweg te Arn hem het stoffelijk overschot gevonden van een vrouw, de 33-jarige M. H„ die vermoedelijk reeds in de nacht van Zon dag op Maandag tengevolge van een schotwond is overleden. In verband hier mede is de bewoner van het bewuste pand, de 48-jarige magazijnbediende J. W. te Maastricht aangehouden. Hij zou een volledige bekentenis hebben afge legd. Zondag moet verd. bezoek hebben gehad van H. en haar van het leven hebben beroofd door een revolverschot. Buren hebben dit schot wel gehoord, maar er geen aandacht aan geschonken omdat W. wapenmeester in het leger was. Dr. Van Ledden Hulsebosch heeft op het stoffelijk overschot van het slachtoffer sectie verricht. CyyllyXïM V 1*^0 «vXv. •V«V»VtV#V*V/»V«V»"»VAV»VA.VA^«V#VA^#V (Slot) David en Jack sliepen zo vast, dat zij niets merkten van een hevig onweer, dat gaande was. Door een ontzettende knal werden zij beiden plots wak ker en schrokken hevig, dat kan je begrijpen. Een sterke wind deed oude deuren knar sen en ineens dachten zij: „Zou den er toch spoken zijn?" Daar hoorden zij het weer: Eerst een naar gehuil van de wind, daar na piepte er dicht bij hun ka mer een deur. Toen weer een donderslag. Plots sloeg de deur van hun slaapkamer open en huis. Jack gaf een signaal en plotseling gingen ramen en deuren open. Er werd gepraat, gelachen en gevraagd. De jon gens waren hun moeheid eens klaps vergeten. „Onkruid ver gaat niet" lachte vader Swier- stra. „Dat zie je nu al weer." En dit werd het einde van de avontuurlijke tocht per jeep. Hopelijk hebben jullie, die de jongens op hun reis volgden, iets van de landen onthouden en zeggen jullie later, als je de landen zelf nog eens bezoekt: „Oh ja, weet je nog „Zouden er toch spoken z%jn"7 bij het bliksemlicht zagen zij een vrijwel doorschijnend spook in het raam staan, met fladde rende rokken. Van schrik scho ten zij beiden diep onder de dekens. Maar zelfs onder de dekens hoorden zij de wind huilen en er viel iets aan stuk ken op de grond. Nog nooit waren zij zo bang geweest en dit was juist een prikkel om hun moed te tonen en te laten merken, dat zij een paar stoere kerels waren. Met een ruk gooiden zij de dekens van zich af en sprongen tegelijk het bed uit- Maar nu waren er ineens twee spoken: David en Jack! Het kasteel-spook bleek het wapperende gordijn van het slaapkamerraam te zijn, dat door de wind, evenals de deu ren, was open gewaaid. Geluk kig was het een hevig, doch kort onweer geweest, zodat dit spookavontuur gauw voorbij was. De laatste van een reeks lan den werd bezocht. Ierland (Eire) is sinds 1948 een repu bliek. De hoofdstad van de Ierse Vrijstaat is Dublin en gelegen aan de Ierse Zee met drukke scheepvaart. Belfast is de hoofdstad van Noord-Ier- land. De jongens reisden dagen lang door het mooie Ierland en al spoedig raakte de reis van avonturen dan ook ten einde. Na een maandenlange tocht kwamen Jack en David ver moeid, doch met veel kennis van Europa, in Nederland te rug. De lucht was helder blauw en de golven bruisten vrolijk. In de verte kwam er een blon de streep in zicht, dat was de Hollandse kust. De jongens stonden op het dek van de zeestomer en tuurden naar het landkun land. Zij hadden veel meegemaakt en verlangden naar hun geboorteplaats. Hier en daar zag je al een torentje boven de duinen uitsteken, Daar stond Elisabeth. De poor ten van het kasteel waren ach ter haar gesloten. Uitgestoten was ze door de hoge heren van het land. Sinds haar man, de H. Lodewijk, op een tocht naar het H. Land was omgekomen, had men niets anders gedaan dan deze jonge vrouw het le ven ondraaglijk gemaakt. En nu had men haar uit haar eigen paleis weggejaagd. Een kind op de arm, twee kinderen aan haar hand, ging zij lang zaam voort over de landweg. Waarheen? Zou zij aanklop pen bij een van de vele men sen, bij wie zij als gravin zo dikwijls was binnen geweest om de armoede te verlichten? Zou ze hulp gaan zoeken bij de mensen, die ze geholpen had, toen ze ziek waren? Dan kon ze eigenlijk in ieder huis wel terecht. Want Elisabeth had niet anders gedaan dan helpen en geven Maar alle deuren waren ge sloten en bleven gesloten, ook al zagen de mensen achter de ruiten hun vroegere gravin voorbijgaan. Hielden deze mensen dan niet van die goede jonge vrouw? O, jawel, en heel veel zelfs. Maar ze waren bang. Bang voor de nieuwe graaf van Thüringen. Die graaf had Elisabeth van haar goederen beroofd. Diezelfde graaf be dreigde ook een ieder, die Elisabeth zou bijstaan. Daarom ging deze jonge vrouw met haar drie kinderen zo hulpe loos voort over de eenzame weg. Van alles had men haar ontroofd; zelfs de hulp en de liefde van haar vrienden De avond begon reeds te vallen. Het kleine kindje op de arm van Elisabeth schreide. De twee aan haar hand keken vra gend naar hun moeder. Die be grepen er niets van, waarom ze zo plotseling die mooie kamers moesten verlaten en waarom ze niet in hun zachte warme bed jes gelegd werden. Maar Elisa beth voelde al die dingen als een stekende pijn in haar li chaam. Voor zich zelf had z» geen zorg, maar de kinderen moesten een onderdak. Daarom klopte ze, teneinde raad, bij een herberg aan. De waard had de goede gravin maar al te graag een behoorlijke rust plaats aangeboden. Maar ook hij durfde niet. Toch wilde hij Elisabeth niet wegzenden. Hij bood haar daarom een oude schuur aan, waar wat rommel lag opgeslagen en enkele var kens verblevèn. De varkens joeg hij er uit en nieuw vers stro spreidde hij op de vloer uit. Nu konden Elisabeth en haar kinderen tenminste onder een dak slapen. De kinderen lieten zich willig neerleggen en sliepen spoedig. Maar Elisabeth dacht niet aan slapen. Zij kniel de neer en begon te bidden. Enhoe vreemd het ook mo ge klinken: zij dankte God, Dia haar, na zoveel vreugde en rijk dom, nu ook deze armoede en ellende te dragen gaf. Hoe lan ger ze bad, des te meer troost en sterkte voelde deze vrouw over zich komen. Ze begreep, dat deze dag eigenlijk de groot ste in haar leven geweest was. In de volgende dagen hebben mensen in andere streken zich over Elisabeth ontfermd. Ze hebben zelfs gedaan gekregen, dat Elisabeth een deel van haar eigendommen terug kreeg. Maar het was, of deze heilige vrouw, nu ze eenmaal de smaak van de armoede geproefd had, van deze armoede geen afstand meer doen wilde. Het geld, waarover ze te beschikken kreeg, be steedde zij geheel en al aan lief dadige doeleinden en natuurlijk ook aan de opvoeding van haar kinderen. Zij was en bleef een weldoenster der mensheid. Op 24-jarige leeftijd overleed zij in het jaar 1231. Vrolijk gezelschap „Catherines" Ook wel dag der „Cathérines" of „Midinettes" genaamd, wordt elk jaar te Parijs de 25e Novem ber op bijzondere wijze door de ongehuwde meisjes, vooral die tharina in de kerk wordt met bloemen versierd en vele kaar sen branden dan te Harer ere. Na de H. Mis bieden de eigenaars van de ateliers aan de meisjes op modeateliers werken, gevierd een feestmaaltijd aan en 'smid ter gedachtenis van de H. Ca- dags is er dan meestal een op- therina. tocht door de stad. De meisjes Sinds vele jaren wordt de hebben dan ouderwetse cos- martelares zeer vereerd door-de tuums aan en er worden aller- Parijse ateliermeisjes. Het feest lei vreemde hoedjes en papieren voor deze meisjes op 25 Novem- mutsen gedragen, ber wordt geopend met een H. 's Avonds wordt het feest be- Mis. Het beeld van de H. Ca- sloten met een dansavond. H. Elisabeth, weldoenster der mensheid Hij had in stilte zo vast ge rekend op een prachtig plan, dat de wijze priester hem zou voorleggen. Met welk een vaart zou hij aan het werk geslagen zijn. Nu meende hij, dat hij niet veel wijzer geworden was. Wat kon hij in zijn preek van Zon dag aan zijn enkele trouwe ka tholieken nu voor bijzonders mededelen? Alles zou blijven zoals het al jaren geweest was! Van zulke sombere gedachten vervuld naderde de pastoor zijn dorp. zijn gepeins opgeschrikt. Er luidde een klok! De brand klok! En ineens zag de pastoor het! Uit een der huisjes aan het eind van de dorpsstraat kron kelde rook omhoog. De pastoor verhaastte zijn stap. Weldra stond hij temidden van de mensen, die naar de brand ge komen waren. „Goed dat u komt, meneer pastoor", hoorde hij plots een stem naast zich. „Vrouw Muller is er slecht aan toe! Ze hebben haar aan de overkant binnen gedragen." De pastoor bedacht zich niet lang. Enkele ogenblikken later zat hij al aan het sterfbed van vrouw Muller. Zij was een der weinigen, die de pastoor trouw gebleven was. Nu had zij zijn hulp meer dan ooit nodig. Enkele van de tientallen figuurtekeningen welke voor één beweging nodig zijn Plotseling werd hij uit Qeiu^^jg was er nog tijd haar de iaatste h.h. Sacramenten toe te dienen. Ondertussen had hij ook het droeve verhaal van dit onge luk gehoord. Kinderen hadden, terwijl vrouw Muller uit wer ken was, met lucifers gespeeld en zo de brand veroorzaakt. De grotere kinderen hadden zich spoedig weten te redden. Maar in hun angst hadden zij een kleiner zusje, dat in een bedje lag te slapen, vergeten. Toen vrouw Muller kwam aanrennen, was het kind nog in het brandende huis je. De moeder bedacht zich niet lang. Ze snelde naar binnen; de rook verstikte haar; ze zag geen kans haar kind te redden. En zelf werd zij even later over dekt met brandwonden, uit het huis gedragen. (Wordt vervolgd) Eindelijk lag het schip aan de kade van Hoek van Holland. De jeep reed de steiger op tus sen de vele passagiers, die door familie en bekenden werden verwelkomd. Dat was vreugde overal. Nu verlangden de jongens plots nog meer naar huis en met grote spoed reden zij naar Amsterdam. De dag, die zo mooi begonnen was, ein digde, wat het weer betreft, somber. De lucht werd grauw en er stak een hevige wind op. De regendruppels kletterden te gen de ruiten van de jeep. Echt Hollands weer", prevelde Jack. „Zó is 't prachtig en zó regent het pijpestelen. Kwart voor tien kwamen^ zij in de grote stad aan. Het licht straal- e-eepSestopate £j hun Een tekenfilm wordt door honderden tekenaars gemaakt. Je kunt je haast niet voorstel len hoeveel arbeid er nodig is om Mickey Mouse, Donald Duck en hun soortgenoten op de film te doen leven. Een en kel gebaar maakt de tussen komst noodzakelijk van talrij ke tekenaars en technische mensen. Zes maanden zijn er nodig om een klein filmpje te Typisch Iers landschap vervaardigen en jaren voor grote tekenfilms. Zoals elke film is ook een tekenfilm samengesteld uit een reeks vaste beeldjes, die elk een onderdeel van een bewe ging weergeven. Deze beeld jes worden op het witte doek afgebeeld in een tempo van 24 per seconde en wekken aldus de voorstelling van een onon derbroken beweging. In de te kenfilm nu moet elk dezer beeldjes afzonderlijk getekend worden. Men zal begrijpen hoe veel werk dit met zich mee brengt, wanneer men weet, dat er 86.400 beeldjes per uur door het toestel glijden. Eén mens zou dit werk natuurlijk nooit al leen tot een goed einde kun nen brengen. Een korte film bestaat doorgaans uit een der tigtal bedrijven, die alle door een verschillende „typeteke ning" voorgesteld worden. De ze verschillende tekeningen worden op een overzichtelijke lijst geplaatst. Dan kan er be gonnen worden met de bewe gingen van elk bedrijf te te kenen, welke taak voorbehou den is aan de „animators" (te kenaars, die de levendigheid er in brengen). De animator be gint niet te werken alvorens de décors voltooid zijn en de sa menspraken, de geluidseffecten en de muziek opgenomen. De ze bestanddeelen heeft hij no dig en volgens deze moet hij nauwkeurig werken teneinde te voorkomen, dat sommige figuren op een verkeerd plan terecht komen. Wanneer de geluidsband ls afgewerkt, wordt die over gebracht naar het laborato rium, waar men een lijst aan legt, die in een aantal beelden weergeeft de lengte van elk woord, de klinkers en de me deklinkers, de afstanden tussen de woorden, de in- en uit ademingen. Volgens dit over zicht werkt dan de animator. Wanneer een figuurtje „hallo" zegt, en dit woord stemt vol gens het overzicht overeen met acht beelden, dan moet de animator (ook wel „bewegings kunstenaar" genoemd) acht te keningen maken van de ver schillende lipstanden bij het uitspreken van het woord, plus een tekening voor elke klem toon, welke hijzelf of Disney er aan toe wenst te voegen. (Slot volgt) Wij gaan nu enige weken ach tereen een serie dieren tekenen en beginnen met een hond. Het voornaamste waar je op moet letten is steeds de verhouding van de totale hoogte en lengte. De nek-ruglijn heeft in het mid den een inzinking en gaat dan verder vrij gebogen om de ach terste delen heen. De kop ver toont aan de neus vrijwel een rechte hoek, en de snuit is, naar gelang van het ras, meer of minder puntig. De borst springt iets voor de voorpoten uit. De buiklijn gaat met een bocht van voren naar achteren vrij sterk omhoog. Won Gehele scheepsladingen strategisch belangrijke goederen blijken nog steeds vanuit Nederland naar landen achter het ijzeren gordijn te worden ver scheept. Dit was de politieke achter grond van de zaak die Donderdag voor de economische kamer van de Amster damse rechtbank behandeld werd. De juiste omvang die deze handel aange nomen heeft, werd daarbij niet duide lijk. De zaak betrof slechts enkele transactiën, die de douane-recherche van het ministerie van Economische Za ken op het spoor gekomen was. De beide verdachten, de 35-jarige Amsterdamse koopman J. L. en zijn 55- jarige Haagse collega C. B. hadden zich op omvangrijke schaal gedurende de eerste maanden van het vorig jaar met deze practijken bezig gehouden. Zij hadden kans gezien grote partijen rood koper, tezamen ter waarde van meer dan een millioen gulden, uit België af komstig, via Rotterdam naar Oost- Europa te verschepen. Zij fungeerden daarbij als handlangers van Belgische firma's, die voor de uitvoer van de par tijen koper uit België invoervergunnin gen van de Nederlandse Centrale Dienst voor In- en Uitvoer nodig hadden. Bij de aanvragen om deze invoervergun ningen te verkrijgen, vermeldden zij dat de partijen koper voor Nederlands bin nenlands gebruik bestemd waren. De C.D.I.U. gaf daarop de zozeer begeerde vergunningen af, waarop de Belgische autoriteiten toestemming gaven tot uit voer naar Nederland. Met behulp van de verkregen vergunningen ging het ko per rechtstreeks naar de Rotterdamse haven, vanwaar het door kustvaarders naar Oost-Europa werd gebracht. Omgekeerd blijken ook in Nederland dergelijke ladingen naar België getrans porteerd te zijn, die dan met behulp van soortgelijke valselijk verkregen vergun ningen van uit België achter het ijzeren gordijn verdwenen. De beide verdachten hadden elkaar bij het verlenen van hun diensten aan de Belgische exporteurs afgelost; toen L. tegen de lamp gelopen was, werd B. ingeschakeld en het spelletje op dezelf de wijze verder gespeeld. Zondag vieren de heer en mevrouw D. J de JongM. B. de Jong—van der Hee te Ammerstol hun zestigjarige echtvereni ging. Van hun kinderen zijn nog twee zoons en twee dochters in leven. Het diamanten paar heeft tien klein- en vier achterklein kinderen. Daar handel in strategisch belang rijke goederen met landen achter het ijzeren gordijn volgens de Nederlandse wet niet strafbaar is, werden beide verdachten vervolgd wegens het afleg gen van valse verklaringen betreffende de bestemming der goederen. De beide verdachten, die een blanco strafregister hebben, en als bona-fide zakenlieden bekend staan, verklaarden ter zitting van de ware bestemming der goederen niets af te weten. Dit was echter voor de Officier van Justitie volkomen onaannemelijk. Hjj eiste tegen elk van hen 6 maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De raadsman van B. betoogde nog, dat de Nederlandse staat bij deze handelingen geen verlies neeft geleden, daar de betalingen geheel via Zwitserland, liepen en in Zwitserse valuta gedaan werden. Uitspraak 25 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7