Moord op de Drummonds tot klaarheid gebracht Gebroeders Dominici wijzen hun vader aan als de dader Oude boer blijft ontkennen voor MOLOTOY houdt pleidooi conferentie Grote Vijf artikel van prof. Gerretson geciteerd Een 60.000 militairen met de feest dagen in de kazernes Voor duizenden guldens aan emballage ontvreemd Vergif als geneesmiddel Tot hoofd en hart Vrijheid met consequenties Gruber afgetreden cfee MORRIS êefrnycu Hiuj! Het weer na vijftien maanden speuren van de franse politie ongewone gebeurtenis in moskou Katholiek Thuisfront heeft voor bescheiden viering 90 mille nodig Eis van regering afgewezen Twee patiënten overleden FRAUDE TE BEVERWIIK ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25838 ifPilbiip m t - Inbraak bij notaris te Gemert SKI-PANTALONS - ANORAKS Schilder doodgedrukt Prins in Addis Abeba Conflict in wandelsport Door kring Den Haag Viering van 5 Mei of herdenking op 4 Mei? .;r ;-;:• -- ••■.-:- - rVfV -■ De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Karl Gruber, heeft gisteravond zijn ontslag bij kanselier Julius Raab ingediend. Hij zal in func tie blijven, totdat een opvolger is be noemd. Grubers aftreden volgt op herhaalde aanvallen, die leden van zijn partij op hem hebben gedaan, sedert de publi catie van zijn memoires „Tussen bevrij ding en vrijheid". In dit boek beschul digt hij zijn collega's in de volkspartij, Leopold Figl, voormalig kanselier, en de huidige kanselier, Julius Raab, er van, in 1947 met de Oostenrijkse com munistische leiders te hebben onder handeld, achter de rug van de coalitie genoten, de socialisten om. Dit zou in 1947 zijn gebeurd. In een mededeling van de Katholieke Volkspartij wordt thans gezegd, dat Gruber op een spe ciale commissie-bijeenkomst verklaard heeft in zijn boek niet de bedoeling te hebben gehad aan de leiders van de volkspartij onvaderlandslievende motie ven toe te schrijven. Bij een inbraak bij de notaris van Gemert, waarover wij gisteren reeds in een deel van onze oplage berichtten, is een bedrag van enige duizenden guldens uit de brandkast ontvreemd. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 door Kenneth Tynan. (tot Zondagavond) In de Noordwestelijke helft van het land: overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later wel licht harde Zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. In de Zuidoostelijke helft van het land: aanvankelijk zwaar bewolkt, maar later opklaringen. Droog weer. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets minder zacht. Zondag: Zon: 8.00—16.49. Maan 1.51 —14.22. Maandag: Zon: 8.0116.48. Maan: 1.51 —14.22. In November zal bij de Engelse uit geverij Rockliff verschijnen: „Alec Guiness, an illustrated study of his work for stage and screen", geschreve BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eietoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'J antoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 r>. Telefoon 5790 rectie: 3. J. \fj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ha. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544, In Shifnall (Shropshire, Engeland) rijden thans de treinen over de noodbrug, die maar iets breder is dan de rails en geen leuning of opstand heeft. Men is bezig de oude, die net de honderd jaar heeft gehaald, te vervangen door een moderne spoorbrug. De foto toont de „noodbrug" met een trein. Onder: De oude brug, die men bezig is af te breken. De Franse Süreté Nationale is er na vijftien maanden in geslaagd de moor denaar te grijpen van het gezin Drummond, dat in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 nabij het Franse plaatsje Digne om het leven werd gebracht. De dader blijkt de 77-jarige boer Gaston Dominici te zijn, op wiens erf het hiisdrijf werd gepleegd. Zoals men zich zal herinneren, werd aanvankelijk de zoon van Gaston Dominici, Gustave, verdacht. De oude boer heeft nog Seen bekentenis afgelegd. De politie-autoriteiten hebben Woens dag het onderzoek in deze affaire_he opend, nadat twee getuigen, wier mden titeit tot nu toe niet bekend ?emaakt, hadden meegedeeld dat zij de lijken der slachtoffers hadden gezien voordat de politie ter plaatse verschenen W t deze verklaringen bleek,dat de I J intussen in een andere houding Belegd. De politie is daarop °Pme" Gustave Dominici gaan verhoren, d - nog altijd in arrest werd gehouden om- dat hij het dochtertje der Drummonds levend had aangetroffen en gee" d had geboden hoewel zij zwaar gewond Was, Gisteravond wees Gustave ein lijk viïn oude vader aan als de mooi denaar. Zijn broer Clovis bevestigde la ter deze verklaring maar deoudeman ontkende. De politie kon nog geen 1 lichtingen verstrekken over de motieve tile tot de moord hebben geleid. In de loop van de namiddag maakte het hoofdkwartier van de Suretegst ren bekend, dat het onderzoek zich gun «tig ontwikkelde en dat men ho p binnen 24 uur de moordenaar van het gezin Drummond te ontmaskere Hoofdinspecteur Sebeille uit verklaarde even grimmig. naar baar is in ons midden. g e Uur een paar dagen misschien, maar het duurt niet lang meer. Nadat de politie Woensdag nieuwe aanwijzigingen had gekregen, w® Gustave Dominici Donderdag in hei gerechtsgebouw te Digne twaalf UU lang verhoord. Öij die gelegenheid bekende hij in de nacht van het mis drijf het lijk van Lady Ann Drum mond verscheidene malen te hebben verplaatst om te zien of zij nog leef de Tevoren had hij dit stelselmatig ontkend. Ook gaf hij toe in die nacht verscheidene malen te hebben horen gillen. Vrijdagmorgen, nadat hij de nacht onder politiebewaking op een veldbed in het gereehtsgebouw te Digne had doorgebracht^ begon in specteur Sébeille zijn verhoor met de woorden: „Ik wil niet meer over bij zonderheden praten. Ik wil de hele waarheid en niets dan de waarheid. Ik wil de namen van de mensen die u bij uw boerderij en rond de auto van de Drummonds hebt gezien." In de middaguren werd de vrouw ;an Gustave Dominici verhoord. Zij gaf toe gelogen te hebben, dat Gustave de nacht van de moord het huis niet had verlaten en voegde hieraan toe: „Wij hadden besloten „iets te zeggen. Wü Toen en.>„ .--?10eilijkheden hebben". Harriir hp? ir^i u later hoofdinspecteur hii mee g/5*cktspbouw verliet, deel de hij mee, dat de beide zoons Dominici De 32-jarige G. J. van den Ende uit Arnhem, die als schilder in dienst was bii de firma Gebr. Van Gelder Zn. te Renkum is op het emplacement van de papierfabriek bij het schilderen doodge drukt Hii was aan het weik aan ae bovenleiding van het luchtspoor en bekneld geraakt. Voor de veron gelukte bevrijd had, was hij dood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen hun vader als moordenaar hadden aange wezen. Zij hadden niet eerder iets dur ven zeggen. Zjj waren volkomen over spannen nu de spanning van de laatste vijftien maanden gebroken was. Al die tijd hadden zy geweten, dat hun vader de moord had gepleegd. De oude man had hun het verhaal van zijn daad in details verteld. Zo wisten zij ook te ver tellen, dat eerst sir Jack Drummond, daarna lady Ann en tenslotte het doch- tje Elisabeth was vermoord. Tegen middernacht werd de oude Gaston Dominici van zijn bed gelicht. De man had overigens blijkbaar al een vermoeden van de dingen, die komen gingen, want de politiemannen werden ontvangen door de honden van de boerderij, die Gaston had losgelaten. In het gerechtsgebouw werd de man met zijn beide zoons geconfronteerd, waarop men begon hen gezamenlijk te onder vragen. Gaston ontkende echter het hem ten laste gelegde. Over eventuele motieven voor de moord, wilde hij evenmin iets loslaten. Volgens sommigen zou de moord op de Drummonds een politiek karakter hebben gedragen. Sir Jack was tijdens de tweede wereldoorlog verbonden nan het Britse ministerie van Voedselvoor ziening, maar bovendien was hij lid van M-5, de Britse contra-spionnage- dienst. Er hebben destijds geruchten de ronde gedaan, dat sir Jack in Spanje fotocopieën ging ophalen of had opgehaald van geheime documen ten, die tijdens de oorlog vanuit Enge land per speciaal vliegtuig naar Rus land zouden zijn gebracht, maar in Spaanse handen waren geraakt, toen het vliegtuig boven Noord-Marokko neerstortte. De Britse arts, die deze zomer in de Pyreneeën werd overval len en die eveneens lid is geweest van M-5, zou de opdracht van sir Jack hebben overgenomen. De Dominici's zijn evenals veel bewoners van de streek waar de Drummonds werden vermoord lid van de communisti sche partij. De officier van Justitie te Digne, Ro ger Peyries heeft intussen verklaard, dat de beide zoons Dominici niet in staat van beschuldiging zullen worden gesteld omdat zij geweigerd hebben de politie inlichtingen te verschaffen die zouden hebben kunnen leiden tot arrestatie van de moordenaar. De Franse wet staat toe. dat zoons hun vader niet aangeven. Zij zullen ook niet wegens medeplichtigheid terecht hoeven staan. Het is mogelijk dat het vonnis dat twee maanden geleden tegen Gustave Dominici werd geveld op grond van het feit dat hij het dochtertje dat hij levend had aangetroffen geen hulp heeft geboden, zal worden herzien. Wanneer, vast, is komen te staan, dat de vader werkelijk de moordenaar is, zou dit de zoon mogelijk als een verzachten de omstandigheid kunnen worden aan gerekend. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov, heeft gisteravond verklaard, dat de mogelijkheid om een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken der grote mogendheden te houden afhangt van Westelijke instemming, om te spreken over de internationale spanning, het Duitse vraagstuk en kwesties betreffende de veiligheid van Europa. moeten worden tot één vraagstuk, met voorbijgaan van „de fundamentele kwes tie, vermindering van de internationale spanning". Molotov, die gedurende vijftig minu ten op een persconferentie voor Russi sche en buitenlandse journalisten sprak, herhaaldelijk de oproep van de Sovjet- Unie tot het houden van besprekingen tussen de vijf grote mogendheden, waar onder communistisch China, over de in ternationale spanning, gevolgd door be sprekingen der vier grote mogendheden over Duitsland. Hij bracht opnieuw het standpunt naar voren, dat in de jongste Russische nota van 3 November aan de westelijke mogendheden is uiteengezet. De Russische minister was van oor deel, dat de noodzaak van het houden van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in genen dele is verminderd. Dergelyke besprekingen zouden evenwel bij voorbaat beperkt Krachtens een besluit van het mi- Ti^terie van Oorlog zullen 60.000 militai- ren met de feestdagen in December in e kazernes moeten blijven. Dit bete- erit dat 60.000 jonge mensen de bij uitstek huiselijke feesten als St. Nico- aas. Kerstmis en Oudejaar niet thuis kunnen vieren. Nationaal Katholiek huisfront acht het zijn plicht iets voor deze soldaten te doen en iets van het feestelijke der gezinsviering naar de a~ernes te brengen. Om de grote som 9e'ds die daarvoor nodig is bijeen te rijgen, lanceert Katholiek Thuisfront Zaterdag beginnende thans een s,punbon-actie. In de eerstkomende da- Oen zullen de Thuisfrontafdelingen alle ULtholieke gezinnen in het land bezoe- en en hun een steunbon aanbieden in Prins Bernhard heeft, op weg naar Addis Abeba, even incognito in Athene vertoefd. Prins Bernhard is Vrijdagmiddag om één uur plaatselijke tijd op het vlieg veld van Addis Abeba aangekomen Het vliegveld was met Nederlandse en Ethiopische vlaggen getooid. Prins Bernhard inspecteerde een ere wacht, gevormd door eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speelde. Vergezeld van de kroonprins heeft de Prins zich vervolgens in een auto. waarop het Nederlandse Koninklijke vaantje, begeleid door motorrijders naar net keizerlijk paleis begeven. TT?f.al'wfrclhij ontvangen door keizer Haille Selassie en de keizerin in tegen woordigheid van leden van de keizer lijke familie. waarde variërend van 25 cent tot éei gulden. Het besluit tot de actie werd geno men omdat de kas van Katholiek Thuisfront leeg is. Het geweldige resul taat der verpleegsters- en soldaatjes actie van deze zomer is als sneeuw voor de zon verdwenen, daar Katholiek Thuisfront grote kapitalen heeft ge fourneerd voor de bouw van militaire tehuizen. Het besluit van het ministerie van Oorlog kwam onverwachts en dit houd in dat ook Katholiek Thuisfront voor een onverwachte uitgave komt te staan van naar bescheiden schatting f 90.000, d.w.z. 50 ct. per feestdag per militair Daarbij komt eenter nog dat de ruim honderd aalmoezeniers bii de land-, zee- en luchtmacht een extra be roep op Katholiek Thuisfront zullen doen om Kerststalletjes, Kerstbomen. Kerstversieringen enz. De katholieken van Nederland hebben gul geantwoord op de oproep van Katholiek Thuis front voor de Kerstpakkettenactie ten behoeve van de Nederlandse militairen overzee. Zij zullen de militairen in eigen land evenmin vergeten. S. L. Grigoriev maakte een overzicht van Diaghilevs balletten van 1909 tot 1929. Constable in Londen geeft het op 12 Nov. a.s. uit. Grigoriev was geduren de deze hele periode als regisseur aan het gezelschap verbonden. Het Westen, zo zei Molotov, heeft het Sovjet-standpunt, zoals weergegeven in het jongste antwoord op de westelijke uitnodiging voor een conferentie te Lu gano, verkeerd uitgelegd. Eisenhower'.' verklaring dat de Russische nota „nega tief" was en dat de Sovjet-Unie geen bijeenkomst wenste, noemde de minis ter „kennelijk in strijd met dé feiten Hij betichtte op zijn beurt het Westen er van, dat het niet werkelijk tot een over eenkomst wenst te komen. In dit verband noemde spreker de naam van het Nederlandse eerste-ka- merlid prof. Gerretson. Molotov zei letterlijk, „In een recent artikel van de hand van het Nederlandse rarts- mentslid prof. Gerretson wordt het standpunt van de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk uitgelegd a.s een rechtstreekse poging om alle be sprekingen betreffende de vier-mo- gendhedenconferentie tot een negaGet resultaat te brengen." Over de Bermuda-conferentie ver klaarde Molotov, dat deze wegens haar De bij de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding aangesloten wandelkring Den Haag en omstr. heeft zich tydens een buitengewone algemene vergadering beraden over het antwoord aan dp regering inzake de eis met be trekking tot de organisatie van de A- vondvierdaagse. Na een rustige bespre king besloot de wandelkring met negen tien tegen vijf stemmen en één onthou ding de eis van de regering, waarbij de wandelkring geen avondvierdaagsen meer mag organiseren, met m te willi gen Deze eis heeft n.l. een onbillijk èn ondemocratisch karakter. Enkele Tweede-Kamerleden hebben bij de behandeling in de afdelingen van de begroting van het departement van Al gemene Zaken er met klem bij de rege ring op aangedrongen de viering van de vijfde Mei te herstellen. Verscheidene andere leden merken op. dat een afzon derlijke viering van de vijfde &Jei, naast de viering van Koninginnedag, in ons volk niet is aangeslagen. Deze leden willen vooral de nadruk leggen op de betekenis van de dodenherdenking aan de vooravond van de vijfde Mei. Aan de veiling „Kennemerland" te Beverwijk is een ernstige fraude ont dekt in de emballage-afdeling in ver band waarmede de fustmeester van de veiling J. D. in arrest is gesteld. Twee medeplichtigen, de groentenhandelaar P- da V. uit Heemskerk en de expediteur B. uit Heiloo hebben eveneens bekente nissen afgelegd. Of nog meerderen in deze affaire zijn betrokken zal uit 't on derzoek der recherche, dat met kracht ter hand is genomen, moeten blijken. De diefstal, die zeer geraffineerd is opgezet, moet zich over een vrij gerui me tijd hebben uitgestrekt. Bij controle is gebleken, dat in eerste instantie on geveer 2.000 kisten zoek zijn, ter waar de van f 6.000. De fustmeester ging zeer voorzichtig. te werk. Hij was verantwoordelijk voor een blok van 4500 kisten, die, wanneer ze niet nodig waren voor de handel, z.g. verzegeld waren door enige latten. In dien deze niet verbroken waren, heette het, dat de kisten er nog stonden. Ge bleken is evenwel, dat het blok „uitge hold" was. De binnenste kisten waren namelijk verdwenen. De medeplichtigen zorgden voor de expeditie en het weder inleveren aan de veiling, zodat men het geld binnen kreeg. De politie heeft D. in arrest gesteld en onderwerpt hem aan een streng ver hoor om te vernemen, hoe de vork aan de steel zit. De directie van veiling „Kennemer land" wilde desgevraagd dit bericht be vestigen noch ontkennen. beperkt karakter op geen enkele wijze zal kunnen bijdragen tot een oplossing van de internationale vraagstukken. Het is een ongewone gebeurtenis, als de Russische minister van Buitenlandse Zaken een persconferentie belegt. Sinds de oorlog is dit nog niet voorgekomen. Over het algemeen is men in de Wes telijke hoofdsteden van mening, dat de verklaring van de Russische minister de bezorgdheid van de Sovjet-Unie over de komende bespreking op Bermuda weer spiegelt. Zoals bekend is het besluit tot het houden van deze conferentie door de Westelijke „Grote Drie" genomen naar aanleiding van het Russische antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano. In Wes telijke kringen wüst men er op. dat de Sovjet-Unie, ook al in pers en radio, alle moeite doet om de indruk in het Westen, dat haar jongste nota neerkwam op een afwijzing van het Westelyke voorstel, weg te nemen. De Officier van Justitie in Amsterdam heeft een uitgebreid onderzoek gelast in zake een fatale vergissing, die in 1950 zou zijn begaan door een pharmaceuti- sche fabriek in Amsterdam. Bij het vul len van ampullen, bestemd voor dokto ren is een verkeerde vloeistof gebruikt. In plaats van de heilzame stof zyn deze ampullen gevuld met een sterk gecon centreerde giftige vloeistof. Verschillen de doktoren hebben hun patiënten in jecties met dit zware vergif toegediend. Voor zover thans bekend zijn daaraan twee slachtoffers overleden en hy ande ren hebben zich ernstige ziekteverschyn- selen voorgedaan, onder andere verlam mingen. Ongeveer drie weken geleden is de ze vergissing aan het licht gekomen. Terstond werden maatregelen getrof fen om de ampullen met het vergif nog te achterhalen, voor zover dat mo gelijk was. In de ampullen bevond zich arsenicum in plaats van vitamine C, dat ook op de etiketten was vermeld. In Hilversum werd in een ziekenhuis het eerste slachtoffer ontdekt, een ne gentien-jarig meisje, dat een injectie met het vergif had ontvangen. Ook een vrouw die eenzelfde injectie had ge had, bleek ernstige klachten te hebben. Bij beide patiënten traden verlammin gen op en het meisje verkeerde zelfs geruime tijd in levensgevaar. Het onderzoek in deze zaak, dat wordt geleid door de Officier van Jus titie in Amsterdam, mr. F. Hollander, wordt verricht met medewerking van de Pharmaceutische Inspectie van de Dienst voor Volksgezondheid. Aan de hand van verzendlijsten van de fabriek. waar de noodlottige vergissing werd gemaakt,.konden alle foute ampullen bij de betrokkenen worden weggehaald. In de fabriek voor pharmaceutische middelen heeft men een vitamine C-con- centratie van zeer hoog gehalte ont dekt. De aanmaak van dit preparaat is echter van zeer kleine omvang, waar door het mogelijk werd dat de vergis sing aan, de normale routine van de regelmatige controle in het bedrijf kon ontsnappen. Arrestaties zijn in deze zaak nog niet verricht, omdat de schuld van de be trokken employe's nog niet vaststaat. De Justitie gaat na, wie voor deze zaak verantwoordelijk moet worden gesteld. Volgens de desbetreffende wetsarti kelen, zijn de apothekers, die de fatale ampullen hebben verkocht, strafbaar. Op de inhoud van deze ampullen hebben zij echter geen enkele controle kunnen uitoefenen, zodat de schuld vraag in deze bijzonder moeilijk is ko men te liggen en de mogelijkheid be staat, dat een herziening van de uit 1865 daterende wetten noodzakelijk is. De wil om zijn plicht te volbrengen maakt de mens los van persoonlijke ambities Het wc.s een hele toer om hetgeen zich de laatste weken in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, precies uit de persverslagen te blijven \olgen. Er zat een zodanig tempo in het werk. dat thans, ruim zeven weken na het begin van de begrotingsdebatten al een behoorlijk stuk is „klaargerede- neerd". Toch zou het niet verbaasd hebben, indien o.a de grote serie belas tingvoorstellen veel meer tijd in beslag zouden hebben genomen. En daarbij kwam de voorlopig achter de hand ge houden motie-Romme. Wij zijn van me ning dat iedereen, maar vooral ook de arbeider die zo vaak in het centrale punt van de parlementaire beraadsla gingen staat, grote belangstelling dient te hebben voor wat daar in Den Haag wordt verhandeld. Op grond van deze overweging hebben wij in een aantal grotere en kleinere kaderbijeenkomsten het politiek gebeuren van de laatste weken tot onderwerp van gesprek ge» nomen. Tot op grote hoogte zijn deze gesprekken voor ons weer teleurstellin gen geworden. Slechts zeer weinigen hadden de persverslagen gevolgd zó, dat ze begrepen dat het om nog iets meer ging en gaat dan over de vraag of het arbeidsloon met 5 dan wel met 6 pet zal worden verhoogd. Natuurlijk waren ze er allemaal van op de hoogte dat de Kamerleden zichzelf zo goed had den bedacht met een ruime inkomsten verhoging. Zoals we vorige week reeds opmerkten in de wijze waarop de Rege ring de schadeloosstelling-verhoging voor de Kamerleden aan de orde heeft gesteld nu niet bepaald een getuigenis voor de psychologische instelling van de regeringspublicisten; temeer nu wij mogen vaststellen dat in een redelijk gesprek met arbeiders practisch volle dige erkenning is te vinden voor de rechtvaardigheid van de genomen maat regel. Ook de betekenis van de motie-Rom me verdient in arbeiderskringen meer bekendheid te hebben. Zal het hen op zich reeds veel zeggen dat de Verbonds voorzitter Middelhuis onmiddellijk na het indienen van de motie zijn instem ming hiermede betuigde daarmee is de wezenlijke betekenis nog niet duidelijk. In wezen gaat het om de principiële en practische erkenning en toepassing van de menselijke vrijheid ook en vooral in het bedrijfsleven. Dat de socialisten zich teeen- standers betoonden, komt waarachtig niet (alleen) omdat in hen even sterk als in de katholieke arbeiders nog de historische herinnering leeft aan een pe riode waarin naar een woord van Groen van Pinsterer. de vrijheid slechts werd gepredikt, doch slavernij bracht aan de grote massa. Neen, het zit bij de socialisten veel dieper. Hun principieel uitgangspunt is de alvermogende gemeenschap waaraan de menselijke persoon en diens indivu- duële rechten en Dlichten ondergeschikt moeten worden gemaakt Ook de katholieken weten deksels goed. dat de vrijheid vaak werd mis bruikt en dat de neiging daartoe steeds aanwezig zal blijven. Daarom willen wij tegen het gevaar van vrijheidsmisbruik twee veiligheidsremmen: ten eerste en voornaamste een zodanige vorming van de menselijke persoonlijkheid, dat dezt» doordesemd van Christendom, recht vaardigheid en liefde a.h.w. automa tisch tot norm van al zijn handelingen maakt. Ten tweede: in de overtuiging evenwel dat we steeds met mensen en dus met menselijke tekortkomingen te maken zullen hebben dient van over heidstoezicht steeds een behoorlijke plaats te blijven gegarandeerd. (Vervolg op pag. 9) In Avenhorn in West-Friesland (Nrd.- Holland) is een belangrijke veiling voor tuinbouwproducten, waar de meeste producten worden gebracht, die in de omgeving van dit plaatsje worden geteeld. Avenhorn heeft echter geen goede waterverbinding met de ring vaart van de Beemster, waarin de sche pen, die de groente zullen vervoeren, ligplaats kiezen. Ter oplossing van dit vervoersprobleem heeft men van het binnenwater naar de ringvaart een overhaal gemaakt, waarmee de schuit jes, die van de veiling komen, hoog opgetast met de geveilde producten, over de weg worden getrokken. Vandaag viert prins Charles van Enge land zijn vijfde verjaardag. Terstond na zijn geboorte noemden de Ameri kaanse kranten hem ,,'s werelds lieve ling". Ook vandaag richten de blikken in Engeland en daarbuiten zich weer op het jonge prinsje, dat mag gelden als de opvolger van zijn moeder, ko ningin Elizabeth 11, op de Britse troon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1