een STALIN-ALLEE in Oost-Berlijn monument voor levend gekooiden Het Ehrenfriedhof imposantdoch tegelijk afstotend Goede mogelijkheden voor Nederlanders in ARABIEREN EN EENHEID 1111» Fris VINKEN ETEN AFRIKA LEEG Vrijere loonvorming, accoord, maar niet naar beneden Pompeuze architectuur Hoogovengebied blijft bijzondere org vragen Franse instituut blijft bestaan COMMISSARIS VOOR DE EMIGRATIE: Open voor uitbreiding van Nederlands economische activiteit icL 1 MlrTI mmft KOU-KOORTS-GRIEP Leeuwen drinken uit een zwembad K.A.B. IN BISDOM HAARLEM DROOM VAN DE BRONZEN STAD Priester-arbeiders ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 PAGINA 7 «ÉR:mm tanden j adem Steenkoolimport uit V.S. sterk gedaald Financiering voorraden bij de mijnen vormt probleem Onlusten op de Philippijnen In de Tiergarten in Berlijn hebben de Russen een machtig gedenk teken opgericht ter nagedachtenis van de Sovjet-soldaten, die in de slag om Berlijn zijn gesneuveld. Het monument staat in de Britse sector en de Russische schildwacht wordt derhalve op zijn beurt weer bewaakt door Britse M.P.'s. (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, November. Na de revolutionnaire Juni-dagen heeft het opge wekte leven van alledag de interne spanningen van het Berlijnse bestaan weer toegedekt. Berlijn is weer rustig geworden en kwasi-zorgeloos. Op de Brandenburger Tor wappert ongehinderd de bloedrode vlag en bij het Russische gedenkteken in de Tiergarten stappen de Sowjetschildwachten, op hun beurt bewaakt door Britse soldaten. VVest-Berljjn lacht, badineert en flaneert in zeer mo dieuze kleren over de Kurfiirstendamm. Het zit in de gezellige café's achter rijke assortimenten van koek en taart en des avonds is deze hoofdstraat van West- Berlijn een rivier van licht in tientallen kleuren: boule vard van een wereldstad, alsof zij ver weg in het Westen lag. Er is geen verschil. Het plat gelegde Berlijn is ver zonken in het duister, de vlakten zijn onzichtbaar ge worden. De ruïne van de Gedachtniskirche steekt haar rompsilhouet tegen de nachthemel op. Daarnaast glin steren de lichten van een circustent en breeduit naar het Westen golft de lichtstroom van de Kurfiirstendamm. Zeer elegante winkels, zeer elegante flaneurs, dit De toeschouwer herinnert zich dat beeld. Het is niet alleen het onverander lijke beeld van het na-oorlogse Oost- Berlijn, het lijkt als twee druppels water op het straatbeeld, dat tijdens de bezet tingsjaren in Nederland overheerste. Datzelfde gemis aan vreugde, diezelfde strakheid in de houding en op de ge zichten, dezelfde druk, die op de men sen rust. Het is in een politiestaat ge vaarlijk onbekommerd rond te kijken, omdat het nu eenmaal gevaarlijk kan zijn op te vallen. Het kan ook soms on aangenaam zijn te veel te zien. Men rijdt over de verlaten grauwe vlakte van de Marx-Engelsplatz met haar lege tribune voor de groten en haar vakken voor de demonstranten; het toneel voor de eredienst van de volksdemocratie; door de Rathaus- strasse en over de Alexanderplatz langs de schamelheid der artikelen in de Konsum- en H.O.-winkels en de overvloedigheid der geestdriftige leu zen op rode doeken langs de gevels, de Stalin-Allee op, de trots en de glorie van het Oostduitse regime, en bevindt zich dan temidden van een decor, dat de getrouwe copie is van de moderne stedebouw in Moskou. De kilometerslange, vorstelijk-brede voormalige Frankfurter Allee is op het eerste gezicht imposant, het geen stellig mede veroorzaakt wordt door het feit, dat men een grote gave straat ziet, de eerste in een stad, waar de gruwel der verwoesting u aan alle kanten tegenslaat. Geweldig en schijn baar eindeloos rijzen de kolossale, hoge woningblokken op, lichtgeel van kleur, in een regelmatige cadans van voor- en achteruit springende massieven. Het is beslist geen slechte architectuur, aan de buitenkant waargenomen. De ver houdingen zijn goed, de gevelindeling lijkt zinvol en weloverwogen rhyth- misch gevarieerd. Hét is iets, wat men riiimfo T-TI5et past in deze geweldige ruimte. Het is kolossaal en machtig. Maar het is bij de tweede indruk weer iets anders: het is pompeus. Dictaturen verraden zich door hun liefde voor het bouwen, voor het kolos saal bouwen wel te verstaan. Ook het Derde Rijk van Hitier bouwde tegen de klippen op. Het heet, dat zij daarin hun zelfbewustzijn tot uitdrukking bren gen. In werkelijkheid trachten zij daar mee de massa's te biologeren. Vandaar dat zij zo pompeus bouwen. Vandaar dat deze Russen per saldo ook op soortge lijke manier houwen als hun verslagen vijanden het deden: klassiek, althans klassicistiscb. Ook het Romeinse rijk heeft machtig veel en pompeus gebouwd, en het Wilhelminische Duitsland, dat ook nog ver van de democratie verwij derd was, heeft het in dezelfde trant gedaan. epaférendp8 uelfde bezetenheid voor het pronkstraat legt deze Russische af. Uiteraard »o t0S£rBerl}jn Setui8enis dwaze nabootsfn» met zonder de daire deur is heff"' B9ven een secun- non aangebracht InT,10118 een lymPa" de geweldige, massieve11 vïa>t Hjn gevels met de geaccentueerde ,^er ten doen de blokken denken kllJS" Italiaanse palazzo-stijl. Behalve3" tympanon is er overigens van orna mentiek geen sprake. Het is een rnenl gelmoes van klassieke motieven ,.n renaissancistische constructie, die slechts zo gekozen is, omdat daarin de harde, fantasieloze geest van de bouw meesters het gemakkelijkst indruk wekkend meent te kunnen zijn. En in drukwekkend is het, zoals wij reeds zeiden, voor een ogenblik ook wel. Al leen: het is de indrukwekkendheid van een decor. Het is tot dusver ook al leen maar de Stalin-Allee, die aldus bebouwd is, zover het oog reikt, r't het recht vooruit ziet, maar de woon blokken zijn ondiep: vlak om de hoek van iedere zijstraat gapen de ruïnes en de naakte vlakten. Men zou de Sta lin-Allee vooralsnog met meer recht Potemkinstraat kunnen noemen. Over deze enorme lengte zijn toch niet meer dan drieduizend woningen gewonnen, woningen van zeer bescheiden afme tingen, die overigens natuurlijk naar de omstandigheden van deze schrik barende woningnood de allure Van herenbehuizingen hebben. Voor de heren Dat klopt ook met hun bestem ming. De kameraden, die explicatie geven op de speciale tentoonstelling, die gewijd is aan de wordingsge schiedenis van dit bouwplan, schet teren van, in het vage gelaten, dui zenden en vele duizenden mensen, die hier een nieuw onderdak gevon den hebben. Mag men het derhalve op een twaalf duizend stellen? En wat betekenen die vele duizenden op een millioenenbevolking in een der mate geteisterde stad? Het zijn in ieder geval de heren, die in deze luxe hun haardsteden -gekregen heb ben, de actieve partijleden, die zich verdienstelijk maken. Dat hoort men ook wel als men bij een rondgang door deze architectonische demon stratie de oren openzet. Onder de noemer „demonstratie" valt trouwens al dat bij elkaar heel weinige, wat in de hoofdstad van de volksdemocratische republiek Oost- Duitsland te zien is. Na nieuwe einde loze vlakten met gore gebouwstompen doorkruist te hebben, bereikt men ver Paar het Oosten aan de Pushkin-Allee, die langs het Treptower Park loopt, het „Ehrenfriedhof" van de gevallen ■Russische soldaten, natuurlijk niet minder demonstratief van bedoeling, maar door zijn uitwerking bepaald Waarachtiger dan dat monument voor rondom afgesnoerde West-Berlijn is in de mode een zeer voorlijke stad en zelfs de Spaanse haifcylinder- hoeden voor mannen liggen er niet alleen maar in de etalages, maar worden ook gedragen. Dit is dan het vrije, vrolijke Westen, en het enige bewijs van de spanning, die onder deze onbezorgde oppervlakte heerst, is het feit, dat in de gesprekken ieder twintigste woord „Ost- Berlin" of „Ost-Zone" of een toespeling daarop is. De gedachte aan het Oosten, aan de communisten, aan de Russen is altijd vlak onder de conversatie aanwezig. West-Berlijn is de manometer van de druk in onze wereld. Zij kan hoog staan, zij kan laag staan, maar de naald is altijd in trilling. In de auto van een vriendelijke gids gaat men Oost- Berlijn binnen. De wagen draagt een C.D-nummerplaat en wordt deswege door de Vopo ongemoeid gelaten. Het is Zaterdagmiddag. Ook in Oost-Berlijn is het, in de hoofdstraten althans, druk. Maar het beeld verandert. De menigte loopt, doch zij flaneert niet. De mensen zijn behoorlijk gekleed, doch niet joyeus. Ze zien er grauw uit, hun kleren zijn ouder en eenvormig van snit. De gezichten zijn strak, er wordt weinig gesproken, nog minder gelachen en deze wandelaars bewegen zich in een haastiger tempo dan op de Kurfiirstendamm. g5Wjj 5 jii&ï v> 'fs IMÉMSÈ De Brandenburger Tor ligt op de grens van de vrijheid in Berlijn. De Russische sector grenst daar aan de Britse. Boven op het impo sante bouwwerk wappert de rode vlag. Tijdens de opstand van 17 Juni werd deze vlag door Oost- Berlijners neergehaald en ver brand. de levend gekooiden, dat de Stalin- Allee heet. Alles wat het „Ehrenfried hof" aanbelangt, is reusachtig, maar de ruimte, die het bevat, is dan ook immens. Dit is toch wel merkwaardig, althans voor een Nederlands oog, dat aan beknoptheid gewend is. Zulke ge weldige ruimten kunnen slechts ge schapen worden door een volk, dat zelf gewend is in onafzienbare ruimten te leven. Het kerkhof bestaat uit een voor hof en de eigenlijke begraafplaats. Die voorhof bestaat uit een brede laan en eer plein, waarop een beeld staat: een in smart neerzijgende vrouw, Moedertje Rusland, die haar gevallen zonen beweent. Het is ge weldig en natuurlijk uiterst realis tisch, zoals alle beelden op deze be graafplaats, want de Sovjet-stijl duldt geen stylering. Kunst is, wat Iwan begrijpen kan. En een vrouw, die verdriet heeft, moet behalve een kolos een vrouw zijn en zij moet bo vendien verdriet hebben. Deze vrouw hééft dan ook verdriet. Zij buigt zich onder het leed, en het is een fraai beeld. Het is alleen net niet treffend, omdat het zo grof is en omdat het u aldus de leuzen, de ge meenplaatsen en de berekende pro- Hafar>da op het thema „vaderlands- M 'n de oren doet bulderen, aan ewgaat verder de laan af. die zich gevormd door ^twee"»»» t0t ee" P°ort' de doorgang in00 adaweerszijden van leerd,. 2,„,U bronzen soldaten, de helm in de armen neerknielen. Die vanen zyn al te bru tale staatspropaganda. Ze zijn lelijke stijve moppen steen, de soldaten zijn in hun barbaarse plompheid de aderen liggen als koorden op de ruggen van hun handen decoratief. Men staat op een bordes. Enige treden lager strekt zich het kerkhof uit. In het midden vier geweldige, zacht opglooiende grafheuvels, de toppen omkranst met lauwerkransen. In elk van die grafheu vels liggen duizend mannen begraven. Met mozaïek ingelegde paden lopen er om heen. Aan weerszijden van de hot slaan in regelmatige afstanden rijen tomben, waarin reliëfs zijn gebeiteld, welke de strijd van Rusland tegen de Duitse aan val voorstellen. Reliëfs lenen zich niet bijster voor naturalisme. Ze zijn dan ook vervelend en stijf, behalve daar waar het thema van de beeldhouwer eens een enkele keer de moed gaf een begin met stylering te maken. Daar spreekt zijns ondanks het talent. Het geheel wordt overigens bedorven door de al te propagandistische bedoeling. Aan de rechterkant staan n.l. dezelfde tomben als aan de linkerkant. De rechtse dragen echter Duitse inschrif ten, de linkse Russische. Als een leugen Het beste en het slechtste vindt men verenigd in het beeld, dat helemaal aan het eind van de begraafplaats op- rjjst. Op een heuvel staat, tientallen meters hoog, het reuzenbeeld in brons van de Russische soldaat. Met zijn zwaard in de rechterhand doorklieft hij het hakenkruis aan zijn voet. Op de linkerarm draagt hij, beschermend, een kind. Het is een prachtig beeld. Het bezit een rustige oerkracht, die u ver vult met het gevoel tegenover een goede geest te staan. Men denkt: dit is zo goed, dat het waar moest kunnen zijn. Het kail niet waar zijn in zoverre als die Sovjet-soldaat iets vertegenwoor digt, dat de waardigheid van de mens vernietigt. Hij staat daar ook maar als een leugen. Maar de beeldhouwer heeft er ook los van de partij en haar pro pagandamachine iets in gelegd van de mens, die hij zelf is, van de Russi sche mens, die hij in zich draagt. Dat is het ware en het goede van dit beeld en het pijnlijke is, dat de toeschouwer zich er niet aan kan gewonnen geven, omdat de leugen er als een vloek over heen ligt. Men bestijgt de vele trappen, die naar de sokkel voeren, waarop het beeld zich verheft. In die kleine ronde ruimte is eeh rouwtempeltje ingericht. Aan de wanden lelijke grove mozaïeken, voor stellende alle Sovjet-volkeren, die aan de rouw deelnemen. In het midden de Sovjet-ster. De heidense leegte, smake loos en keihard. Dat is het Sovjet-Ehrenfriedhof in Oost-Berlijn, zoal niet mooi dan toch werkelijk imposant en tegelijk afsto- A tend, maar met genoeg kwaliteiten aangedaan om u met de meest uiteen lopende gedachten te vervullen. West-Berlijn, een zieke De auto rijdt terug over de kale banen, die vroeger de slagaders van deze machtige stad zijn geweest. Op de Alexanderplatz rolt zij de westelijke zone weer in. Het leven gonst plotseling weer. Men lacht, men kijkt, men praat. Een paar Berlijners durven het zomaar aan enkele bezwaren, die zij toevallig tegen elkaar gekregen hebben met de vuist en een fietspomp op elkander uit te vechten. Hier is leven, en toch is West-Berlijn een kunstmatig in het leven gehouden zieke. Ware die onver woestbare geestkracht van de Berlijners er niet. dan zou het reeds lang zijn afge lopen. Wat is die geestkracht anders dan het verwoede gevecht, dat de vrije mens in het aangezicht van de verslaving, reeds omvangen door de armen van de moloch nog voert? Een lichte druk maar van die armen en heel West-Berlijn zal verstikt zijn. O ja, de gevolgen zullen voor de moloch onberekenbaar groot zijn en daarom leeft Berlijn dan ook nog. Maar lang voor die gevolgen be speurbaar zijn, is Berlijn reeds verloren. De moed van West-Berlijn is de moed van mensen, die reeds verder zijn dan het stadium, waarin zij niets meer te verliezen hebben. Zij hadden reeds het laatste verloren moeten hebben, en toch leven zij nog. Zij zjjn de fase gepasseerd, waarin redelijke bestaansvoorwaarden het leven beheersen. Ze zijn twee mil- lioen sterk, maar bijna de helft van hen leeft op of nabij het uiterste bestaans minimum. Toch is er veel luxe in West- Berlijn. Voorlopig schijnt iedereen, ook de armen en de werklozen tevrecten, omdat iedereen vrij is. Natuurlijk heeft men zich in de loop der jaren afgewend zich af te vragen of de Russen zullen komen. Zfj schijnen niet te komen. Dit is langzamerhand een axioma geworden. Maar als de Russen eens zouden willen proberen de geest van weerstand te ondermijnen door het levenspeil in Oost-Berlijn belangrijk op te voeren, door aanzienlijk meer te hou wen dan het Westen en door meer en betere consumptiegoederen onder het bereik der massa te brengen? Z(j schij nen wel iets te willen. De vraag is of zü kunnen. Voorlopig lijken vragen van die aard bestemd voor niet-Berlijnse waarnemers. De Berlijners vragen zich schijnbaar niets af. Tegen alle regels in leven zij schimpend, spottend, uitdagend, zij aan zij met hun aartsvijanden. Zo leven zij vandaag en misschien ook nog wel mor gen. Er is geen eind aan te zien. Niet aan hun onwezenlijk be staan en evenmin aan hun juist daardoor verhoogde levenslust. Advertentie SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. P"J« p« koker oo en 50 et (Van onze Haagse redacteur) Zelden ben Ik teruggekomen uit een land waarover de voorlichting zo slecht is als over Zuid-Afrika. Dit verklaar de Vrijdag te Den Haag mr. ir. B. Have- man en de commissaris voor de emigra tie doelde hierbij op het verschijnsel, dat men in ons land de Unie veelal tra ditioneel en sentimenteel beziet in plaats van realistisch. Wie naar Zuid-Afrika gaat in de verwachting er een tweede Nederland te vinden, zal teleurstel lingen te verw.erken krijgen; wie zich echter geheel instelt op eenzelfde assi milatie-proces als de emigrant in andere landen moet doormaken, zal meevallers kunnen boeken, omdat er inderdaad ook wel zekere geestelijke bindingen tussen Nederland en Zuid-Afrika zijn. In ieder geval moet de Nederlander niet met een zekere superioriteit zijn taal en vakkennis presenteren. De Zuid- Afrikaander vindt zijn taal zeker zo mooi als de onze en wat vakkenis be reft: wij ziin heus niet vóór; de eisen, welke in de Unie gesteld worden, Advertentie Mensen doen regelmatig din gen, die ze niet behoren te doen en daarom is het nieuws van alle dag vaak zo eentonig, maar als dieren eens buiten hun boekje gaan, dan wordt het dadelijk interes sant. Neem nu bijvoorbeeld eens de kippen van de jonge Spanjaard Ra mon Arenas uit Ola, een dorpje bij Bilbao. Ramon heeft Pepe, de haan, zijn zeven kippen en vier eenden geleerd een populaire samba te dan sen, de „El Bahia". Hoe dat moge lijk was? Alleen met veel geduld en veel kippenvoer, zegt Ramon. En dan die leeuwen in Tanganyika. Het is daar zo droog, dat gisteren drie dorstende leeuwen kwamen drinken uit het zwembad van de Engelse club midden in Dar es Salaam. Het is niet erg gebruikelijk en de Engel sen wisten eerst niet wat ze aan de dieren hadden, maar tenslotte is dit een vorm van dienstverlening aan de fauna ter plaatse, die nog vrij onschuldig is. Anders is dat met de roodsnavelvink, die zo hongerig is, dat de Afrikaanse graanoogst van de Soedan tot Oranje Vrijstaat er door wordt bedreigd. Het vinkje zelf is niet groter dan een mus, maar er zifn er zo véél. Een behoorlijke zwerm kan bestaan uit drie-en-cen- half millioen vogels. Vroeger werd er jaarlijks voor tienduizenden gul dens schade aangericht, maar verle den jaar nam het aantal roodsnavel- vinken onrustbarend toe en een be trekkelijk kleine zwerm in Kenya at voor ruim zeven millioen gulden op. Een planter op de hellingen van de Kilimandsjaro schat, dat de vo geltjes ruim 80 pet. van zijn oogst hebben opgepeuzeld. De regering van Tanganyika heeft nu 225 exemplaren opgestuurd naar Londen, waar ze door deskundigen nauwkeurig zul len worden onderzocht. Misschien dat men zo een middel kan vinden om te verhinderen, dat hun achter gebleven soortgenoten in Februari opnieuw de Afrikaanse oogst zullen verorberen. Toch is men er in En geland niet alleen op gespitst om op wetenschappelijke wijze vogeltjes uit te roeien. Een 40-jarige dame uit Suffolk las in de krant, dat men in Newcastle tevergeefs had geprobeerd een straathondje te verdrinken in de rivier de Tyne met twee straatstenen om zijn nek gebonden. Ogenblikke- lijk huurden zij en haar 17-jarige dochter de dorpstaxi en reden dag en nacht over een afstand van iets min der dan duizend kilometer naar het asyl in Newcastle. Daar ontferm den zij zich over het geredde hondje, dat „Lady" heette. Het geld voor de taxi konden zij betalen door dit jaar en het volgende hun vacantie af te schrijven. bomen gelijk aan de hoogste normen in Nederland. Inmiddels liggen er voor emigratie goede mogelijkheden in Zuid-Afrika, omdat het land op verschillende punten een grootse ontwikkeling doormaakt en daarbij graag aan Nederlanders en Duitsers kansen biedt. Het huisvestings probleem is hier, globaal genomen, min der nijpend dan in verscheidene andere emigratielanden. In het algemeen kan men zeggen, dat de Nederlander zich na twee, drie jaar in de Unie thuis voelt. Mr. Haveman deelde voorts mede, dat men hem tot op zeer hoog niveau verzekert had. dat uitbreiding van Ne- derland's economische activiteit in Zuid-Afrika welkom is. Het bezoek van de minister-president, dr. Drees. heeft men zeer gewaardeerd. Sprekend over rassenvraagstuk, verklaarde de heer Haveman, dat de apartheidspolitiek m ieder geval de verdienste heeft een positief program te zijn. Hij onthield zich van een oordeel óf het ook juist program is, maar wees er op, dat het zeker beter is dan een „laat-maar-waai- en"-politiex, waarbij het probleem ver der vreet. Verslag uitbrengend over zijn bevin dingen in Rhodesia zei de commissaris voor de emigratie, dat economisch ini tiatieven van Nederlandse zijde hier stellig hun weg kunnen vinden en dat voor emigratie van Nederlanders een schema zal worden uitgewerkt. Men waardeert hier de Nederlanders als goe de „settlers" en staat open voor gezins emigratie, waarbij het maximum drie kinderen is. Uit zijn mededelingen kreeg men de indruk, dat mr. Have man Rhodesia een goed emigratieland acht. De enige moeilijkheid, waar de commissaris voor de emigratie bij zijn bezoek aan dit land op gestuit was. vloeide voort uit het wangedrag van een kleine groep landgenoten aldaar. Onder de Nederlanders, die bij de Rhodes! anse spoorwegen zijn gaan werken, ziin er namel-ijk enigen, die de naam van ons land schande hebben aangedaan. Hun aantal is niet zo groot, maar hun optre den (in café's, negerkralen enz.) is wel van die aard geweest, dat het onze re putatie zeer geschaad heeft. Mr. Have man heeft zich beijverd om deze kwes tie tot een oplossing te brengen. De invoer van steenkool uit de Ver. Staten in Europa beliep in de eerste ne gen maanden van dit jaar 4,9 millioen ton tegen 13,8 miln. ton in dezelfde pe riode van 1952. De voorraden steenkool bij de mijnen zijn sterk toegenomen, vooral in België en Frankrijk. Zij belo pen in die landen in totaal ca. 8,7 miln. ton, waarvan bijna 4,7 min. ton bestaat uit minderwaardige soorten. De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staalgemeenschap zoekt thans naar een methode om deze voorraden te financie ren. Aan het eind van een week, die het overlijden bracht van de laatste Bedoeïenenvorst, koning Ibn Sa- oed, is er aanleiding genoeg om iets te zeggen over het streven van de Arabi sche landen naar eenheid en samenwer king. Dat streven dateert niet van van daag of gisteren. Ieder, die het ontwaken van Arable, de geschiedenis van het pan-Arabisme bestudeert, ziet dat bij de eerste oogopslag. In de laatste helft van de negentiende eeuw beleefde de roman tiek. die verder naar het Westen ten dele reeds had afgedaan, een late na bloei langs de Oostelijke kust van de Middellandse Zee. Men hervond de schatten van eigen Arabische cultuur en eigen taal en men ervoer de heerschap pij van de Turkse sultan meer en meer als een zware, als een ondragelijke last. Wat men tevoren v. d. absoluut heersende sultan niet gedaan had gekregen, een zekere mate van decentralisatie, geluk te evenmin na 1908, toen de Jong-Tur- ken aan invloed hadden gewonnen. Levende temidden van toenemende span ningen ging men de Eerste Wereldoorlog tegemoet. De Centrale mogendheden drongen er bij Turkije op aan de Ara bische streken zelfstandigheid te ver lenen. teneinde op die manier lastige precedenten te scheppen voor de Engel sen in het toenmalige Brits Indië. Be halve aan vele andere dingen is de naam van Lawrence verbonden aan een Britse tegenactie in dit opzicht. Sir Henry Macmahon, Brits Hoge Commissaris in Egypte, trad in verbin ding met Sjarif Hoessein van Mekka en garandeerde hem de onafhankelijk heid van de Arabische landen, desnoods onder Britse „leiding en advies", als hij bereid was de leiding op zich te nemen van een Arabische opstandl tegen de Turkse Porte. Engelandl heeft in deze tijd vele tegenstrijdige beloften gedaan, zodat de rechtstoestand in hoge mate verward werd. Maar hoe dan ook, die opstand der Arabieren werd een feit. De gegarandeerde onafhankelijkheid bleef hun evenwel ontzegd. Artikel 22 van het Volkenbondshandvest kende aan Engeland de mandaten toe over Pales tina. Egypte, Jordanië en Irak, en aan Frankrijk die over Syrië en Libanon. De Arabieren waren in hoge mate te leurgesteld over deze gang van zaken. De stille droom van een groot Arabiè werd niet verwezenlijkt en er werd alleen gesproken 9ve,r" de ..bekwaam- heid tot zelf-regering", die enkele af zonderlijke gebieden zouden bezitten na een periode van Westerse instructie. De politieke realiteit gebood de Arabische leiders evenwel zich bij de nieuwe toe stand neer te leggen en het merkwaar- dige feit Gleed zich voor, dat die afzon derlijke gebieden na kortere of langere tijd inderdaad zelfstandig werden, maar dat allerlei omstandigheden ertoe leid- dlen, dat het denkbeeld van kleinere re gionale eenheden dan de Arabische vaste voet verkreeg. Zo zelfs, dat deze landen in September 1944 op een conferentie in Alexandrië wel bijeenkwamen om een grotere mate van samenwerking tussen elkaar tot stand te brengen, maar dat zij tevens moesten erkennen, dat van een perfecte unie nog geen sprake kon zijn Het federatieve beginsel werd dus toe gepast in het Handvest van de Arabische Liga. dat op 22 Maart 1945 in, Caïro werd! vastgelegd. De dynastieke tegen stellingen tussen Ibn Saoed, koning van Saoedi-Arabië, en dte Hasiemietische heersers over Jordanië en Irak, religieu ze wrijvingen tussen het ultra-orthodoxe Wahabisme en meer gematigde stromin gen, en nog tal van andere factoren wa ren er de oorzaak van, dat de Arabische Liga een zeer losse samenhang vertoonde en dat ze tijdens de eerste vuurproef, de oorlog tegen Israël in 1948, een bijna dodelijk fiasco leed. Er is wel gezegd, dat aan Groot-Brittannië het peetvader schap toekomt van deze Liga. Maar dat is op zijn minst genomen een overdrij ving. Er dient aan herinnerd te worden. d;at Ibn Saoed reeds vóór de Tweede Wereldoorlog na zijn overwinning op de Imam van Yemen zijn eisen aanzien lijk matigde, uit geen andere overwe ging dan wat hij in het verdrag van Bagdad van 2 April 1936 met Irak om schreef als „Moslimse vriendschap en Arabische broederschap". Dat is ook de reden, waarom men van Ibn Saoed! verwachtte, dat hij zijn in vloed zou gebruiken om de Arabische Liga uit te bouwen en te verstevigen. Dat heeft hij echter niet gedaan. Vóór het grote conflict met Israël heeft Ibn Saoeöl nog zijn eigen trots overwonnen door de strijdbijl met koning Abdoellah van Jordanië te begraven. Maar daar is het ook bij gebleven. Het wantrouwen tegen de Britten scheen hem voor een deel die lust te ontnemen om tot het einde toe een principieel krachtige hou ding aan te nemen, en anderzijds was hem de mogelijkheid daartoe, öloor zijn gcuden banden met Amerika, benomen Toch was het enorme prestige van de thans overleden vorst een bindende factor van niet te onderschatten sterkte. De vraag is thans, wat er nu gaat ge beuren. Twee feiten zijn daarbij het be schouwen waard. In die eerste plaats wordt Egypte niet langer geregeerd door de in de Liga niet bijster hoog aangeslagen koning Faroek. Misschien, De K.A.B. in het bisdom Haarlem kan accoord gaan met de motie-Romme met betrekking tot de vrijere loonvorming, echter onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat dit niet zal inhouden vrijere loon vorming naar beneden. Aldus sprak de voorzitter van de diocesane bond van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem, de heer J. Kortink, vanmorgen in de bondsver gadering te Haarlem. De beslissing over de vijf pet. loons verhoging noemde de voorzitter niet te leurstellend. Liever een bindende opleg ging van vijf pet. met de aanvullende maatregelen, dan zes pet. uitgemeten onder grote tegenstand. Het succes t.a.v. de verhoogde progressiviteit in de kin derbijslag en de verbetering met betrek king tot de gemeenteclassificatie noem de spr. niet onbeduidend. Hij is van mening, dat bij een stijgen de welvaart ook het minimumloon om- hooggebracht moet worden. Men is te spoedig klaar met de opvatting, dat er geen nood meer heerst in de arbeiders gezinnen. Spr. vroeg ook aandacht voor de zorgen en moeilijkheden van de kleine zelfstandigen. De heer Kortink wees er vervolgens op, dat de agenda een verblijdenden hoopvol punt vermeldt, n.l. het voorstel om te komen tot een eigen Gezinszorg fonds in de K.A.B. Een voorstel dat be oogt de leden tot steun te zijn, wanneer zij in financiële moeilijkheden verkeren met betrekking tot hun gezinsomstandig heden. In ons bisdom bestaat er, aldus spr., grote belangstelling voor het ont wikkelingswerk in de vorm van cursus- ^m-rrOTn Generaal Noury-al-Said van Irak maakte een ontwerp voor de Arabi sche Liga, dat de voorbereidende conferentie van 1944 in Alexandrie tot werkschema diende. dat Egypte zich daardoor, én door het overlijden van Ibn Saoed, in de Ara bische wereld een gunstiger positie kan verwerven. Maar het is ook mogelijk, dat het idee van een pan-Arabisme lang- zamerhandl vervangen wordt door een pan-Isalamisme. Sinds het tot stand ko men van de Arabische Liga zijn twee uitgestrekte Moslim-rijken tot zelf standigheid gekomen: Pakistan en Indonesië. Een Liga van pan-Islamie- tische omvang zou spiritueler zijn, dus in feite ook mincier kwetsbaar. De Ara bier, die dagelijks leeft in zijn zand- en rotswoestijnen,, houdt ervan de realiteit te ontvluchten in de heroïsche droom, hij speurt de hemel af naar d!e „Bron zen Staat', de stad die nimmer wankelt Misschien dat een pan-Islamisme voldoet aan deze eisen. sen als de driejarige school en de een voudige cursussen. Zestien driejarige scholen met een totaal van vierhonderd leerlingen draaien volop. Een twintigtal eenvoudige cursussen staat op stapel met ongeveer vierhonderd leerlingen. De kadervorming vindt steeds meer ingang. Spr. is van mening, dat deze nog systematischer en methodischer dient opgezet te worden. Als wij, aldus spr., ergens bij de steeds aanhoudende groei van de K.A.B. op bedacht moeten zijn, dan is dat op het steeds massaler wor den van onze beweging, maar daaraan moet gepaard gaan een steeds betere op bouw van kernen. Die massale beweging vraagt leiders, overal op iedere plaats en bovenal op alle punten in het bedrijfs leven en in het openbare leven. Dat geldt voor het platteland, maar dat geldt heel bijzonder voor onze nog steeds groeiende steden met hun duizenden en duizenden inwoners en de daarnaast nieuw groeiende industriegebieden rond de IJmond en rond Vlaardingen. Wjj zjjn, aldus spr. tenslotte, aalmoe zenier Geraets bijzonder dankbaar voor alles wat h(j heel bijzonder in het Hoog oven-gebied voor tal van onze mensen doet. Dit Hoogovengebied blijft onze bij zondere zore vragen. juist omdat er ook van andere zijde getracht wordt, misschien met de beste bedoelingen, om de zorg voor de arbeiders niet te be perken tot in de onderneming, maar ook tot ver buiten de onderneming en in een dergelijke vorm en op een dusdanige wijze, dat hier de grootste waakzaam heid geboden is. Wij hebben het vorig jaar reeds gewaarschuwd tegen de opzet van Ken- nemer-Staten en hun Industrie-Volks- huizen-plannen. Wij blijven hiertegen waarschuwen. Zondag wordt in het Concertgebouw te Haarlem de door de K.A.B. geschon ken inrichting der St. Willibrorduskapel in de kathedrale basiliek officieel over gedragen aan mgr. Huibers. Het instituut der Franse priester-arbei ders zal zijn werk onder een meer nauw gezet toezicht voortzetten, zo verneemt het K.N.P. uit welingelichte kringen te Rome. Officiële verklaringen zijn tot op heden noch door het Vaticaan noch door het Franse episcopaat verstrekt. In de toekomst zullen de priesters voor het werk onder de arbeiders bovendien zorgvuldiger worden geselecteerd. Het is hun toegestaan in de fabrieken te blijven werken en werkkleding te dragen, maar zij zullen niet meer afzonderlijk wonen, doch met elkaar in één huis. In het algemeen gesproken zal dus het instituut aan een strenger toezicht worden onderworpen in de hoop, dat wat in vele opzichten onge woon succesrijk is gebleken van blijvende waarde zal blijken te zijn. Volgens dezelfde kringen in Rome zou het instituut, wanneer deze blijvende waarde niet zou blijken, definitief worden opgeheven, zo meldt het K.N.P. Philippijnse legereenheden zijn giste ren per vliegtuig overgebracht naar de provincie Negros, om in Bacolod de daar heersende onlusten, ontstaan na de verkiezingen, te beteugelen.- In de pro vincie Cavité, waar communistische ter roristen optreden, zijn tanks uitgerukt. In drie districten werd de plattelands bevolking geëvacueerd naar de steden, nadat berichten waren binnengekomen, dat meer dan 200 zwaar gewapende ter roristen overvallen beraamden. Magsay- say, de nieuwe president van de Philip pijnen, heeft indertijd de communisti sche guerillatroepen verslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7