in 1960 voorbij zijn? Tweede Kamer vindt minister Witte te optimistisch Vrijheid met consequenties Theo Rector bouwde de eerste electrische mandoline Wat is het BESTE voor BABY? D v__ Tegen stationsambtenaar vier weken voorwaardelijk geëist f SMEPVAARTBERIdlEN r Pleidooien voor particuliere bouwers m Een flits van inspiratie Kind doodgereden TREINONGELUK Bil WEESP BERECHT Forensentrein was hem ontgaan J ER GAAT NIETS BOVEN BORSTVOEDING ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 PAGINA 9 FR/C VE NOOR Tevreden over beleid Dr. J. Hulsker benoemd bij O., K. en W. Na elf jaren experimenteren Chauffeur zonder rijbewijs N «réSWS ENGELAND BBC. Liturgische weekkalender (Van onze parlementaire redacteur) Nu de maatregelen op het gebied van de huren nog lang niet de problemen Van de huizenmarkt hebben weggevaagd, heeft de Tweede Kamer zich Vrijdag bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting wederom verdiept in de mogelijkheden om langs andere wegen 'ut een oplossing van de problemen te komen. Daarbij kwam het socialisti sche standpunt, dat door de heer Ten Hagen werd verdedigd, af en toe scherp tegenover dat van de andere sprekers te staan. Dit was o.m. het geval, toen de vraag naar voren kwam, of er reden is nog langer een toestand te bestendigen, waarbij de subsidie aan woningwetbouw Veel verder gaat dan de premieregeling voor de particuliere bouw. De heer Van Vliet (K.V.P.), baron van der Feltz (C.H.) en de heer Stapelkamp (A.R.) vonden, dat de particuliere bouwondernemers niet langer achterge steld dienen te blijven. De heer Van Vliet gaf toe, dat het een moeilijk pro bleem is en dat de minister gelijk heeft als hij zegt, dat hij niet zo maar tot verhoging van de premies kan overgaan. Dit zou geen financiële gelijkstel- 'ing worden, maar inderdaad een bevoorrechting van de particuliere bouwers. .Hij had echter een ander plan, spe ciaal voor degenen die huizen bouwen biet 'het doel ze te verhuren. Daarbij zou het Rijk eén flink bedrag a fonds Perdu moeten, storten als premie op basis van een huurwaarde van 200 Pet. van de vooroorlogse huur. Daar- Pa zou de onrendabele top kunnen borden gedekt door een bijdrage die Zou verminderen naarmate de huren gaan stijgen. Men bereikt daar boven dien mede, dat het Rijk van toekom stige huren nog gaat profiteren ook. Dan worden immers de bijdragen au tomatisch minder. Ook de heer Van der Feltz (CHU) had te dien aanzien een soortgelijk plan. Zij waren het er beiden over eens, dat de particuliere bouwer geenszins verdient te worden uitgesloten van de bouw en exploitatie van volkswoningen. Het wordt wel eens voorgesteld, alsof de particuliere bouwer zich voor de oorlog niet inte resseerde voor de bouw van deze wo ningen. maar de cijfers die de heer Van Vliet noemde bewezen het tegen deel. Niet gebrek aan interesse van die zijde, maar de te lage huren zijn de oorzaak van de moeilijkheden. Dodelijk gevaar Daar stelde de heer Ten Hagen tegenover, dat hij de gelijkheid van de particuliere bouwers een dodelijk gevaar acht voor de woningwetbouw en dat deze laatste alleen in staat is om de zekerheid te geven, dat de arbeiders niet in oude afgeschreven huizen terecht komen. Hij meende, dat al te zeer de geneigdheid bestaat om in aanbidding voor het particu lier initiatief te staan en dat men daarbij het algemeen welzijn niet voldoende in acht neemt. Nu zou men wel toezicht kunnen gaan uit oefenen op de premiebouw, om te voorkomen, dat mèn van die zijde Zich te veel op het bouwen van mid denstandswoningen gaat toeleggen, maar hij wil- het probleem liever h® e®n andere kant aanpakken, n.l. de markt in voldoende mate te voorzien van arbeiderswoningen, die een redelijke huur doen. Wanneer het evenwicht op die manier wordt gevonden, dan wordt volgens hem wel voorkomen, dat verouderde mid denstandswoningen als arbeiderswo ningen worden „uitgemolken". Over het algemeen, was men na het afgelopen jaar, over de resultaten van het beleid van minister Witte wel te vreden, maar men vond hem veel te op timistisch, wanneer hij meent, dat inder daad in 1960 aan de woningnood een eind zal kunnen komen. De heer Beer- nink (C.H.) veronderstelde, dat daarvoor nog wel vijftien jaar nodig zullen zijn. Vele tienduizenden woningen, die nu nog bewoonbaar zijn, zijn dat over tien jaar immers beslist niet meer en met deze afval wordt in de cijfers maar geen rekening gehouden. De heer Sta pelkamp had soms het gevoel, dat wij voor de nood van het jonge geslacht, dat maar geen huis kan vinden, langza merhand ongevoelig beginnen te worden. Stelt men de vraag, of wij het bouwpro- gram nog verder op kunnen voeren, dan moeten wij constateren, dat schaarste aan materiaal thans geen factor meer is, Ook de financiering is geen onover komelijk probleem. Wel echter het aan tal beschikbare bouwarbeiders. Wan neer wij dit aantal niet uitbreiden, zui len de klachten over een „overspannen markt" met zwarte lonen enz. zeker nog toenemen als het bouwvolume wordt op gevoerd. Men moet zich echter afvragen, of het uit een oogpunt van werkgelegen- heidspolitiek verstandig is om door scho ling dit aantal thans op te gaan voeren. Daaruit kunnen later moeilijkheden op de arbeidsmarkt ontstaan. De heer Sta pelkamp had daarvoor een oplossing. Hij wil het aantal woningen en zelfs de in dustriële bouw uitbreiden, maar de vele gebouwen voor de overheid, die best een paar jaar kunnen wachten, uit het pro gramma schrappen. Hoe is het mogelijk, zei hij, dat een stadsbestuur paleizen sticht voor zijn gemeentelijke diensten, terwijl er nog zoveel woningellende heerst? Komt er straks een omslag in de conjunctuur, dan kunnen wij een tekort aan over heidsgebouwen prachtig gebruiken om de arbeiders aan het werk te houden. Er is ook nog over de woningen voor bejaarden gesproken. De heer Bommer (PvdA) wees op wat in Denemarken geschiedt, waar men huisvesting als een onderdeel van de verzorging ziet. Ou den van dagen betalen daar niet een vast bedrag aan huur, maar 12 pet van hun ouderdomspensioen. Hij vroeg de minister om ook voor ons land dit Deense voorbeeld tijdig in studie te ne men. De heer Beernink vroeg de minister om toe te zien, dat krotten niet licht vaardig worden hersteld. Als middel daartoe gaf hij aan, zoveel mogelijk krotten in eigendom van gemeenten over te brengen. Grote gezinnen De heer van Vliet bracht de woning nood van grote gezinnen ter sprake. Nu de minister niets voelt voor een huur- toeslag, zou hij toch een onderzoek kun nen instellen naar de vraag, of de jaarlijkse bijdragen in het exploitatie tekort voor woningwetwoningen niet ongunstiger uitvallen voor grote wo ningen dan voor de kleine. Ook vroeg hij om een grotere woonruimte dan 501' kub. meter voor gezinnen van acht of meer personen. Een hogere premie be hoeft een en ander niet te kosten. Hij vroeg ook om spoedige indiening van een nieuwe Woningwet en een Ruimtewet. Wat de arbeidsmarkt be treft was zijn advies om voor metse laars en stucadoors hogere lonen toe te laten. Dan zullen de bouwkosten wel stijgen, maar die stijgen anders ook, omdat de bouwtijden worden verlengd door het gebrek aan goede vakmensen Een ander idee van de heer van Vliet was, om bij de verdeling der contin genten van het bouwvolume forensen plaatsen te bevoordelen, met het doel de ophoping van massa's in de grote steden tegen te gaan. Een minder prettig politiek geluid kwam van de zijde van de heer Ten Hagen, de enige die zijn waardering voor minister Witte afdempte met de opmerking, dat hem een vals aureool om de slapen was gelegd door degenen die hem geprezen hadden. De bewinds man had immers op zijn departement een apparaat gevonden, door socialis tische voorgangers opgebouwd, dat hij maar over hoefde te nemen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot administrateur in vaste dienst bij het Ministerie van Onderwijs, K. es, W., dr. J. Hulsker, thans hoofd der afdeling kunsten van de ge meentesecretarie van 's-Gravenhage. (Vervolg van pap. 1) Nu moeten we oppassen dat we bij „vrijheidsmisbruik" niet uitslui tend denken aan die boze kapita listen; andere groepen, waaronder óók de arbeiders kunnen zich wel degelijk hier aan schuldig maken. De laatste maanden evenwel is bij talrijke arbeiders sterk de indruk gewekt dat het maar goed is dat vriJ'e loonvorming was. Maar indrukt et bevestigen van zulk een de gehele0,6 n we wichtig zijn. Wie maatregelen r,e Va1 aangekondigde loon- opende mooonnZiet en vooral de ge- v.-eegt, komt totH, den daarbij over- bij elkaar en ovOT%°ntdekking dat alles men, de totale belast,%?hele linie geno- fonds de 6 pet. aardir? van bet loon- schrijden. an gaan over- Enkele belangrijke onderdeien van r, loonvraagstuk zijn met name te rege"6 overgelaten aan het overleg bedrijfstaks" gewijze. We denken hierbij aan een ho gere beloning voor de geschoolde ar beidskrachten en aan de aangekondigde vermindering van de zo grievende en schrijnende gemeenteklassificatie. Eén zaak is in het gehele debat niet genoemd en daar moet noodzakelijker wijze de aandacht op worden gevestigd dat is n.l. de kwestie v.an de minimum ionen. Of eigenlijk is het wel genoemd, maar zo vaag dat het niet tot het pu bliek is doorgedrongen, In het overleg m.et de regering is de mogelijkheid opengelaten om t.a.v. de minimumlonen, voorzover de bedrijfssituatie dit toe mat, incidentele verbeteringen aan te brengen. Welnu, we zijn er van over bad dat van deze mogelijkheid gebruik moet worden gemaakt om onze „mini mumlijders" te helpen. Weet Nederland wel dat er nog niet onbelangrijke groe- Peb zijn van volwaardige arbeidskrach- ,eri (A.V.O. en daarmee gelijk te stellen h.'^htenlaten we hier nadrukkelijk pmten beschouwing) die eén weekloon ebben waardoor deze mensen veroor- ?eeld zijn beslist beneden een zedelijk bestaansminimum te leven? De minister jm sociale zaken heeft het zelfs nood- ®kelijk gevonden te bepalen dat, indien •^uitkering ontvangen krachtens de a '••-wet, hun uitkering kan worden fa.."gevuld tot die krachtens de sociale Jstandsregeling. Met name in de 5e ge- 1 oenteklasse komen nog herhaaldelijk "hen voor van f 38, f 40 en f 42 per seh i Goed' bet betreft hier dan onge looide arbeidskrachten, maar ze zijn lana onv?lwaardig. Het gaat hier om "hbbeiders, transportarbeiders, losse dj „beden. Als deze mensen 'n volwaar- n ge hbbeidsprestatie leveren hebben ze h ar onze mening recht op een redelijk j ®ïaan- Dient hun inkomen, voldoende v "a va voor een redelijk en zedelijk »jj„^htwoord bestaan niet de maatstaf te riif, U voor het inkomen van de ove- dat ^'.idsgroeperingen, n.l. in deze zin scherf n van een geoefend, ge- bnvJ a gespecialiseerd vakman stijgt cesrh!, m zedelijk minimum van de on- vakrr,„°\ naar de mate waarin hij (de ze rn=Iv veer Posteert. We zijn in on- danh?^, 6 Ppelijke verhoudingen zo- gen m|eev0 erd dat we geen genoé- dat ei mogen nemen met het feit terend or, Sr°jP vohvaardige arbeid pres- ethisoh gedwongen wordt onder het beerin aansmlnimum te leven. Hier te .schoMU°r te wehken hieraan aandacht Van dat zal een taak ZIJn voor en dat vrijere overleg. *BTIN tOONOCR STUDIO 30. In een oogwenk is de verveling van Svitjold geweken. Hoop licht op in de ogen, waarmee hij gespannen- naar het zeil in de verte kijkt. Ook de andere opva renden hebben het nu gezien en praten druk met elkaar, terwijl zij opgewonden naar de witte vlek wijzen. Hun opwinding is helaas van korte duur, want enkele ogenblikken later is.het zeil verdwenen en is de zee weer leeg als voorheen. Dagenlang dobberen zij zo rond zonder dat iets de eenzaamheid verbreekt. De gedwongen werkloosheid knaagt aan Svitjolds zenuwen. Vaak staat hij met gebalde vuisten somber voor zich uit te staren. Hij knarsetandt van woede als hij bedenkt, dat intussen de voorsprong van Sörli en zijn trawanten steeds groter wordt. „Wie weet, zijn- zij reeds in Bohuslan aangekomen," denkt hij. „En wat dan?" Zijn enige hoop is, dat Eric hen op de hielen zit, maar dat is toch slechts een schrale troost. Want hij wil er zelf bij zijn, zelf handelen. Heeft hij zich met voorge nomen zijn verdere leven te wijden aan de bescherming van de vrouw en het kind. Het kind nog steeds bekruipt hem een gevoel van vage verwondering, als hy aan de kleine Hrulf denkt en aan de glorierijke toekomst, die hem. voorspeld werd. Er is een gespannen stemming aan boord gekomen. De verveling maakt de mannen prikkelbaar en hoofdman Jorg heeft dagelijkshandenvol werk om vechtpartijen te voorkomen. Het vergroot Svitjolds bezorgdheid. Kuiam er maar een einde aan dit wachten," verzucht hij, terwijl hij zonder veel hóóp de einder afspiedt. „Gebeurde er maar iets." Opeens wordt zijn aandacht gevestigd op iets, dat in zee drijft. Het is nog te ver af om te onderscheiden wat het precies is. Een vlot, een bootje? Hen hevigebrand heeft Vrijdagochtend gewoed in een autosloperij in de gemeente Maartensdijk, nabij Utrecht. Vele auto-onderdelen werden een prooi van de vlammen. Er zijn echter geen auto's verbrand. Wel werd een groot aantal fietsen een prooi der vlammen. Elf jaren heeft Theo Rector uit Bus- sum gewerkt aan zijn electrische man doline. In die tijd heeft hij tientallen plannen in de prullenmand gegooid en een ontelbaar aantal uren met gerim peld voorhoofd in de ruimte gestaard om de oplossing te vinden van de vele technische problemen, die de man te overwinnen krijgt die op zekere dag tot zichzelf heeft gezegd: „Het moet toch best mogelijk zijn om een electrische mandoline te maken." Rector heeft al die uren voor dit karwei over gehad, omdat de mandoline hem zeer na aan het hart ligt. Als jon gen moest hij piano leren spelen, maar in zijn vrije uren tokkelde hij op de mandoline. Al spoedig was hij een vaste verschijning bij de radio als er in een ensemble behoefte was aan een mandoline. „En dan dat resultaat te moeten horen", zegt hij droevig, „met de beste wil van de wereld was het ijle geluid van mijn mandoline er niet uit te halen. Als ze de microphoon te dicht bij mij zetten, hoorde je alleen maar het getik van het plectrum (het kleine plaatje waarmee op de snaren ge tokkeld wordt). „Prikkeldraad" noemen de radiomusici mandolinemuziek. Toen Rector de triomftocht van de electrische Hawaiianguitaar zag, zag hij in een electrische mandoline de moge lijkheid tot eerherstel voor de radio van zijn geliefd instrument. Zijn eigen lijke vak. tuinarchitect, liet hij varen en hij werd'beroepsmandolinist. Zijn knut- selvaardigheid stelde hem in staat om de instrumenten zelf te vervaardigen en uit boeken en gesprekken met vaklieden diepte hij alle nodige technische kennis op. Maar de jaren verstreken en de de finitieve oplossing kwam niet. Totdat in een gezegend moment de flits van de inspiratie kwam. Plotseling zag hij de oplossing voor zich. Hoe die is vertelt hij niet, al ligt de patentaanvrage al in Den Haag. Hij heeft inmiddels twee electrische mandolines en een electrische mandola (de cello van de mandolines) gemaakt en de unanieme lof geoogst van alle critische musici en technici. Er zijn reeds vele pogingen gedaan om de man doline te „electrificeren", doch alle zijn ze mislukt, omdat geen der uitvinders er in slaagde het hinderlijke geluid van het plectrum weg te werken. „Ik zou niet weten wat ik er nu nog aan zou moeten verbeteren", zegt Theo tevreden. „Maar nu komt het belang rijkste werk. Mijn mandoline heeft eigenlijk evenmin iets met het oorspron kelijke instrument te maken, als een Hammondorgel met een pijporgel. Er zitten tientallen mogelijkheden in, die de gewone mandoline niet kent. Ik heb er een demonstratie van gegeven in Theo Rector met zijn electrische man doline, die hij na elf jaren experimen teren heeft vervaardigd. kleine kring. De mensen waren enthou- slast". Hij'heeft nu een eigen ensemble ge vormd van drie electrische mandolines, een guitaar en een strijkbas. Onder de rtaam „The electric mandoline serena- ders" komt dit over enige tijd in het programma van de K.R.O. Let U er maar eens op. want Theo Rector heeft heel wat in zijn mars en hij is heel wat van plan. Het zou ons niet verwonde ren als Amerika over een tijdje ook eens komt informeren. Zondagavond kunt U zijn mandoline in de „Melody Cocktail" van de K.R.O. horen, maar daar komt zij nog onvol doende tot haar recht (Van onze correspondent) „Iemand, die gezakt is voor een rij examen en dan in een rijdende dood kist gaat zitten en daardoor een kind doodrijdt, kunnen we gerust een moor denaar noemen", aldus de officier van Justitie, te Zutphen, in de zaak tegen de Apeldoornse bouwvakarbeider B. B. stond terecht, omdat hij op de Ek- sterweg te Apeldoorn een spelend kind had gedood met een vrachtwagen, zon der behoorlijke remmen, zonder rich tingaanwijzers. zonder reflectoren en zonder spiegels en tenslottezonder rijbewijs. „Bij dit droevig ongeluk schieten woorden tekort", zo sprak mr. Donker en de president stelde de vraag, of ver dachte sinds het ongeluk nog wel een nacht rustig had kunnen slapen. Het was een droevige zaak, die hier behandeld werd. Bij de stukken bevond zich een foto. die vlak na het ongeval (Van °nze medische medewerker) a."1? ziJ de goede zorgen van htaSÏÏS/* °P™aker kunt u ren waarvan s flesjes bewonde- tief is doorgestrepjrt^ we^daamaast'tn kloeke letter de uitroep: Wat is hot beste voor baby?" Ik fem'het u kwalijk nemen als blijkt, dat ik u daarmee tot de wel zeer voor de hand liggende conclusie verleid heb, dat alles in orde is, als baby maar een wijdmonds flesje krijgt met een brede speen. Helaas is dat mijn bedoeling hele maal niet geweest. Ik haast mij dan ook u thans uitdrukkelijk te verzeke ren, dat er niets boven borstvoeding gaat. De meeste moeders zijn daar tegenwoordig ook wel van overtuigd. Voor hen die het nog niet mochten zijn, de volgende argumenten: Moe dermelk bevat niet alleen vetten, koolhydraten, eiwitten, zouten en vitaminen in de juiste verhouding en in gemakkelijk verteerbare toestand, maar ook allerlei andere stoffen, die wij in flesjesvoeding tevergeefs zul len zoeken en die baby een zekere weerstand tegen vele ziekten ver schaffen. Moedermelk is bovendien altijd zuiver en kan dus nooit een darminfectie veroorzaken. De bijkom stige voordelen, dat borstvoeding minder tijd en minder geld kost, zijn ook zeker van gewicht. Rest mij thans nog een bezwaar uit de weg te ruimen, dat men vaak tegen borst voeding hoort maken, Men zegt het vaak niet met evenveel woorden, maar het komt toch hierop neer, dat vele moeders bevreesd zijn hun slank figuur te verliezen. Dat is alleszins begrijpelijk, maar het is ook niet no dig. De moeder, die haar kindje zelf voedt, hoeft slechts zoveel te eten, dat zij niet in gewicht achteruit gaat, meer is absoluut niet nodig. Extra vocht is zeer gewenst, maar dat hoeft niet uitsluitend melk en room te zijn, ook vruchtensappen of thee zijn uitstekend. Een goede bustehouder zorgt verder voor de rest. In een oud, maar nog altijd bekend handboek voor de ziekenverpleging staat ergens, dat flesvoeding altijd een slecht surrogaat is. Dat is natuurlijk wel waar, maar gelukkig voor de arme moeders, die in de onmogelijk heid verkeren hun baby zelf te voe den, is flesjesvoeding tegenwoordig, ook alweer dank zij de vooruitgang van de wetenschap en de techniek, van een dergelijke kwaliteit, dat de uitdrukking „slecht surrogaat" ons thans wel zeer overdreven in de oren klinkt. Let wel, dit doet niets af aan mijn bekering, dat borstvoeding beter zou zijn, ik wil alleen maar laten uit komen, dat kundig en met zorg toebe reide flesvoeding ook goed is. Dit kundig en met zorg toebereiden ZONDAG MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.15 orgel, 8.30 prot. pr., 9.15 nieuws, 7.10 gram., 7.13 muz., 7.45 prot. koorzang. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., pr.. 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 9.55 pontificale Hoogmis. 11.30 vragen- 8.30 Tot uw dienst. 8.35 gram., 9.00 zie- beantw., 11.45 kamerork. en solist, 12.20 ken, 9.30 vrouw, 9.40 luisterwedstr., 10.10 Apologie, 12.40 gram., 12.55 thuisfront, gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.45 13.00 nieuws, 13.10 gram., 13,40 boek, 13.55 lichte muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 gram., 14.00 kinderen, 14.30 Concertgeb.- gram.. 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws. 13.15 ork., in de pauze klankbeeld, 16.40 muz. vocaal ens., 14.30 Marinierskapel, 14.00 IKOR: 17.00 prot. pr., 18.45 vragenbe- schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, antw. NCRV: 19.00 prot. pr„ 19.30 caus. 15.15 gram., 15.20 mezzo-sopr. en piano, KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de 16.00 prot. pr., 16.30 piano. 17.00 kleuters, gewone man, 20.30 gevar. muz., 20.55 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regerings hoorspel, 21.45 amus.muz„ 22.35 act., 22.45 uitz., 18.00 gemengde zangvereniging. Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. 18.20 sport, 18.30 gram., 18.45 Engelse les, •19 00 nieuws, 19.10 gram., 19.30 parlem. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 comm., 19.45 orgel, 20.00 radiokrant, 20.20 nieuws, 8.18 gram., 8.45 sport, 8.50 plat- lichte muz., 20.50 hoorspel, 21.40 gram., teland, 9.00 gram., 9.45 caus. VPRO: 10.00 22.15 geestel. liederen, 22.45 prot. pr., jeugd. IKOR: 10.30 prot. pr., 11.30 repor- 23.00 nieuws, 23.15 omr.ork. en solist. tage. AVRO: 12.00 sport, 12.05 Ham- lrvr 2g8 AVRO' 7 00 mondork., 12.35 Even afrekenen, heren!. ÏHLVERSUM II, 298 m. avku. tvu 12.45 gevar. muz., 13.00 nieuws, 13.05 nieuws, 7.10 gram., 715 gym„ 7.30 gram., iram., 13.10 kinderkoor, 13.30 verz.progr., 8.00 "leu»'s' 8'15 -.Ttrauw 9 35 gram" 14.00 boek, 14.20 strijkkwartet, 14.55 to- koorzang 9.30 vrouw, 9^35 gram., neel, 15.10 Discocaus., 16.00 dansmuz.. 1100 tumbouwpraaUe, 11.15 kamerork 16 30 sport. VPRO: 17.00 gesprekken met 12.00 lichte muz., 12-33 In t spionne ie. luisteraars 17 20 caus VARA' 17 30 12.38 gram.. 13.00 nieuws, 13.15 gram., eugd 17 50 sport 1815 nieuws 18.30 13.30 amus.muz., 14.00 caus., 14.20 gram Hammondorgel l8.45 RadMyrnpus, 19.15 14.30 voordr 1MBi vioo en gram., 19.40 klankbeeld. AVRO: 20.00 vrouw. 16.15 gram.,17.30padvinders nieuws, 20.05 gevar. muz., 21.10 act., 21.25 17.45 gram.. 17.50 militair comm., 18. twee piano's. 21.35 Metropole-ork., 22.00 nieuws, 18.15 muz. catis„ J"? hoorspel, 22.35 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 deonmuz., 19.00 Jeugd, 19.25 cabaret, MA» regeringsuitz.. 20.00 nieuws, 20.05 omr.-. ork., groot koor en sol.. 21.15 strijkork., ENGELAND, BBC home service, 330 21.45 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 film. m.: 15.50 Schots ork., 16.50 Schots ork., 23.45 gram. 19.03 ork.conc. ENGELAND. BBC home service, 330 BBC, -ight progr., 1500 en 247 m.: m,; 13.30 gevar. muz., 16.10 ork.conc., 14.15 gevar. muz., 15.15 ork.conc., 20.30 21.00 ork.conc., 22.15 ork.conc. gevar .muz., 23.15 piano en harp. 0.30 BBC, light progr., 1500 en 247 m.: saxophoonkwartet en piano. 12.30 dansmuz., 13.15 gevar. muz., 13.45 ork.conc., 16.00 gevar. muz., 16.45 ac- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, cord.ork., 21.00 gevar. muz., 0.20 lichte 309 m.: 13.10 lichte muz., 16.45 viool en mUziek. piano. 18.00 or.conc., 18.45 bas-bariton NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, sn piano, 20.00 ork.conc., 22.30 ork.conc.. 3og m J2 00 iichte rouz., 13.20 ork.conc., ge~ 16.00 strijkkwartet. 16.15 lichte muz.. 17.45 gev. muz., 19.30 ork.conc., 0.30 23.15 kamermuz., 0.15 ork.conc., var. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: dansmuz., 1.15 gevar. muz. 12.00 gevar. muz., 15.30 Le diable Pa- FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.. ris, operette, 17.45 ork.conc.. 20.00 lichte 12.15 pianorecital, 12.30 ork.conc, 13.40 tmiz., 22.05 gevar. muz., 22.50 kamer muziek. Tsjechische muz, 14.05 vioolrecital, 16.00 vioolrecital, 16.50 kamermuz, 19.01 ge var. muz, 20.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 pianomuz, 13.45 pianomuz., 16.16 ork.conc, 18.00 Franse les, 20.00 Die Schöpfung, orato rium. 484 m.: 12.00 ork.conc, 14.15 Euryanthe, BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz, 14.00 opera- en Bel-Cantoconc, 20.15 symph.ork. 484 m.: 15.00 ork.conc, 17.05 Zuid- Amerikaanse muz., 21.00 ork.conc, 22.30 dansmuz, 23.00 lichte muz, 23.30 dans- opera, 16.15 lichte muz, 17.30 viool en muziek. piano, 18.30 chansons, 21.10 viool en 8 09 Engelse les. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Uitz. voor Nederland. 464. 76 en Engelse les. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. 8.00 Engelse les De Engelse graafschappen. 224 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Bezienswaardigheid v. d. week. Het treinongeluk bij Weesp op 19 Juni is Vrijdag uitvoerig in een pro ces voor de Amsterdamse rechtbank behandeld. Naar men zich zal herin was genomen Kond de vrachtauto ston- neren boorde de expresse van 7.30 uur j xici cn uuuiuv uv wou»- den vgcI verschrikte mensen en in de Amsterdam naar Enschede zich om* goot lag bet poppenwagentje, waarmee streeks kwart voor negen in de ach- het kind even tevoren nog gelukkig aan terste wager van een lege forensen- begint met de aankoop van het flesje en de speen. Een wijdmondse fles kan beter schoongemaakt worden en ver dient daarom de voorkeur. Hoe min der kans op verontreiniging van de melk, des te minder kans op darm infecties. Bovendien past op zo'n wijdmondse fles alleen een brede speen, die het drinken zeer verge makkelijkt, het meest de natuurlijke omstandigheden nabootst en nooit tot achter in de keel kan komen,' dus nooit daardoor braakreflexen op kan wekken. Er zijn thans flesjes in de handel van dik glas, die niet zo gauw breken en toch tegen plotselinge ver warming bestand zijn, waarbij de speen met een bakelieten schroefslui- ting op de fles bevestigd wordt. Door deze schroefsluiting niet al te vast aan te schroeven garandeert men een voldoende toetreden van lucht in de fles, langs de schroefsluiting, zodat baby door kan drinken zonder dat er een onderdruk in het flesje ontstaat. Eenvoudig door de speen omgekeerd op het flesje te schroeven, kan het flesje op een hygiënische manier ge sloten worden en makkelijk meege nomen worden naar Oma of naar Tante. Een goede speen drijft op water. Zinkt hij, dan is dat het bewijs, dat het rubber zware metaalzouten bevat, die voor baby zeer schadelijk zijn. Men koopt een speen zonder gaatje. Dat prikt men er zelf met behulp van een op een kurk gestoken en gloeiend gemaakte naald in. Niet precies op de top, maar een of twee millimeter er naast, zodat de melk niet recht in het keeltje van de baby spuit, maar de kans krijgt om met het voor een goede vertering zeer belangrijke speeksel vermengd te worden. Na ge bruik wordt de speen altijd vijf minu ten in kokend water meegekookt en dan zorgvuldig tegen verdere besmet ting beschermd. De samenstelling van de kunstma tige voeding die men zal gebruiken hangt van zeer vele omstandigheden af, die door een leek niet of zeer moeilijk beoordeeld kunnen worden. Wat dit aangaat verlate men zich dus rustig op de aanwijzingen, die het consultatiebureau of de huisarts geeft. Baby is daar in goede handen. De Nederlandse zuigelingensterfte is niet voor niets de kleinste van de ge hele wereld! VAN S. het spelen was geweest, B. verklaarde, dat de auto gewoonlijk alleen op het bouwwerk werd gebruikt en dat het daarom niet zo erg was, dat de remmen slecht werkten. Als er gestopt moest worden schakelde men gewoon het gas uit en dan kwam de auto vanzelf in het mulle zand tot stil stand. De officier vorderde een maand ge vangenisstraf met drie jaar ontzegging van het recht een motorrijtuig te bestu ren voor het geval B. nog ooit een rij bewijs z:ou halen. Bovendien toewijzing van een civiele vordering van f 147.83, subs, zes maanden, waarvan vijf voor waardelijk met een jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat bet bedrag binnen zes maanden zal zijn vergoed. trein, die 13 minuten eerder uit Am sterdam was vertrokken en bij post 1 vlak voor het station Weesp tegen ge houden werd door een onveilig sig naal. Bii het ongeluk kwamen twee mensen om het leven, de 27-jarige con ducteur W. 3. Hoefsloot uit Amersfoort, die zich in de achterste, geheel ver splinterde, wagen van de forensentrein bevond en de 56-jarige Amsterdamse koopman G. van der Meulen, die tus sen twee in elkaar geschoven balcons van de expressetrein de dood vond. Terecht stond de 56-jarige eerste stationsambtenaar van Weesp G. S., een man, die reeds 34 dienstjaren bij de N.S. heeft, bekend staat als een plichtsgetrouw ambtenaar, doch die door zijn directie in verband met zijn ABBEKERK 13 te Aden. AGATHA 14 te Surabaja. ALDERAMIN 14 te Aden. ANTONIO 13 van Pladju n. Surabaja. BOSCHFONTEIN 14 te Genua. ELMINA 13 van Freetown n. Monrovia. EESO DEN HAAG p. 13 Malta n. Antw. GAASTERLAND p. 13 Kp. Verd. EU. naar Las Palmas. GROOTE BEER 13 van Le Havre n. Quebec. HEELSUM p. 13 Ouessant n. Houston. HEEMSKERK 13 te Antwerpen. JAGERSFONTEIN 13 te Antwerpen. KARIMUN 13 te Genua. KOTA BAROE p. 13 Sabang n. Port Said. KOTA INTEN p. 13 Ouessant n. Rotterd. LAURENSKERK 14 te Suez. LA WAK 13 van Bombay n. Cochin. LEKKERKERK 14 te Karachi. MAASDAM p. 13 Lands End n. Halifax. MANOERAN 13 te Hamburg. MAPIA 13 van Surabaja n. Makassar. MELISKERK 14 te Cebu. ONDINA 14 te Pladju. PHRONTIS 13 te Antwerpen. RADJA p. 13 Kp. Bon n. Beyrouth. RIJNDAM 12 van St. Thomas n. N. Y. SAPAROEA 12 te Colombo. SCHIE p. 13 Ouessant n. Rotterdam. STAD DORD'RECHT 13 te Barcelona. STAD MAASSLUIS 13 van Narvik naar Middlesbro. SUNETTA 13 van Hongkong n. Miri. TABINTA 13 van Surabaja n. Semarang. TALISSE 13 te Amsterdam. WINSUM 12 te Muni. ALDABI 14 te Buenos Aires. ALHENA 13 van R'dam n. B. Aires, ALNATI 14 te Bahia. BONAIRE 17 te Barbados verw. BOSCHFONTEIN 14 te Genua. BOSKOOP 13 te Laguaira. COTTICA 17 te Plymouth verw. GROOTE BEER 20 te Quebec verw. MAASDAM 19 te Halifax verw. NIEUW AMSTERDAM 14 v. N. Y. n. R'd. ORANJE 20 van A'dam n. Tj. Priok. ORANJEFONTEIN 16 East London verw. RIJNDAM 16 te New York verw. SIBAJAK 17 te Colombo verw. WATERMAN 17 te A'dam verw. WESTERDAM 14 van N. Y. n. R'd. WILLEM RUYS 18 van Tj. Priok n. R'd WILLEMSTAD 17 te Plymouth verw. ZUIDERKRUIS 20 te Las Palmas verw. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 14 te Buenos Aires verw ALHENA 13 van R'dam n. B. Aires. ALNATI 14 te Bahia. BLOEMFONTEIN 26 te A'dam verw. BONAIRE 17 te Barbad. verw. BOSKOOP 13 te Laguaira. COTTICA 19 te A'dam verw. GROOTE BEER 20 te Quebec verw. INDRAPOERA 1 Dec. van Djak. n. R'd. JAGERSFONTEIN 19 van A'dam n. Oost- JOH. V. OLDENB. 26 te Aden verw. MAASDAM 21 te New York verw. NIEUW AMSTERDAM 14 van N. York n. Rotterdam. NOORDAM 21 van R'cïam n. N. York. ORANJE 20 van A'dam n. Tj. Priok. ORANJEFONTEIN 16 te East London \V. ORANJESTAD 22 te Cristobal verw. RIJNDAM 16 te N. York verw, WATERMAN 17 te A'dam verw. WESTERDAM vertr. 14 van N. York n. Rotterdam. WILLEM RUYS 18 van Tj, Priok n. R'd. WILLEMSTAD 20 te A'dam verw. ZUIDERKRUIS 20 te Las Palmas verw. onachtzaamheid, waaraan het ongeluk deels te wijten is, disciplinair gestraft is. Tegen hem eiste de officier van Justitie, vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar. Verdachte erkende zijn fout. Er was tussen hem en de blokwachter vlak voor het station van post 1 een mis verstand gerezen over een kleine me chanische storing, die zich bij de sei nen van de blokwachter voordeden. Uit het telefoongesprek maakte hij op, dat de post stroomloos stond. Zonder er verder bij na te denken nam hij aan, dat de stroom pas was uitgevallen, na dat de forensentrein was gepasseerd. Die stond er echter nog, omdat de blok wachter zijn sein niet veilig kon stel len De automatische beveiliging, die de spoorwegen toepassen bij het sein- wezen, verhinderde hem echter het blok tussen station Weesp en de Muiderstraatweg open te stellen. Ge zien het telefoongesprek met de wachter bij post 1 meende hij, dat hij het recht had deze automatische beveiliging te ontzegelen en met de hand te regelen. Hij deed dit en gaf de wachter bij de Muiderstraatweg opdracht de expresse door te laten. „Weliswaar had ik de forensentrein niet door het station zien komen", ver telde hU vanochtend, „doch aangezien ik het erg druk had met een trein, die juist uit Amersfoort was gearriveerd, heb ik aangenomen, dat de forensen trein mij was ontgaan". Nog een tweede ambtenaar van de N.S. is in verband met dit ongeluk dis ciplinair gestraft. Dat is de blokwach ter vlak voor het station van Weesp, die post 1 bediende. Hij wordt echter niet vervolgd. Uitspraak 27 November. ZONDAG 15 November: 25e Zondag na Pinksteren: (d. i. de zesde Zondag na Driekoningen); eigen mis; 2 geb. H. Al- bertus de Grote; Credo: prefatie van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H. Gertrudis, maagd; mis Di- lexisti; wit. Haarlem: H. Lebuinus, belijder; mis Os justi; 2 geb. H. Gertru dis; wit. DINSDAG: H. Gregorius de Wonderdoener, bisschop-belijder; mis Statuit; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; wit. WOENSDAG: Kerkwijding van de basilie ken van St. Pieter en St. Paulus te Ro me; mis Terribilis; Credo; wit. DONDERDAG: H. Elisabeth, weduwe; mis Cognovi; 2 geb. H. Pontianus (uit de mis Si diligis); prefatie van de aposte len; wit. VRIJDAG: H. Felix van Valois, belijder; mis Justus; wit. ZATERDAG: O. L. Vrouw Presentatie: mis van het gemeenschappelijke; eigen geb.: credo; prefatie van Maria; wit. ZONDAG 22 November: 26e Zondag na Pinksteren: (d. i. de 24e Zondag na Pink steren); eigen mis; 2 geb. H. Cecilia; credo: prefatie van de H. Driëenheid: groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9