Gaston Dominici bekent moord op de Drnmmonds Geen oorlog om Triest .JS A TOUSEUL Zaterdag in Aken gearresteerd Zelfbeschikking in gedrang T Tot hoofd en hart Jarige mgr. Huibers Willi brorduskapel Bisschop bespreekt kern vorming in de bedrijven aanvaardt van K.A.B. de I Familieleden trachten confrontatie van vader en beide zoons met stokken en stenen te beletten Twee arbeiders onder zand bedolven en gestikt Ernstig ongeluk te Schoorl Vliegtuigpropeller boort zich in auto Paus 28 November terug naar Rome Aanvaring in het Kanaal: 4 doden De zesde van de zeven ontsnapten uit gevangenis te Breda Het weer Stijlvolle bijeen komst NA TWISTGESPREK MET KARABIJN NEERGESCHOTEN de fraude te beverwijk Teddy gevoerde Windjackets maandag i6 november 1953 77ste JAARGANG No. 25839 bureau smedestraat s - haarlem Koreaanse gevangenen Uiteenzettingen worden vandaag hervat Kort voor sportwagenraces 55 TITO IN REDE TE BELGRADO 55 i Het proces-Mossadeq Militair tribunaal verklaart zich bevoegd Basiscommando Kon. Landmacht Italiaans vrachtschip bij Dungeness gezonken II lip* Drie verdrinkings- gevallen Motorrijder geslipt, later overleden Man van stoep gevallen en overleden Ned Gezant in Ethiopië ziek in ons land Credo Pugno-werk Samenwerking O •eietoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «öonnementen 20800 Postgiro 143480 J<ant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'I antoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 p.. Telefoon 5790 rectie: j, \fj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. ha. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENHETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIIS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 77-jarige boer Gaston Dominici, die Vrijdagnacht door zijn beide zoons tvas aangewezen als de moordenaar van sir Jack Drummond en diens vrouw *n kind, heeft gisteren een bekentenis afgelegd. Hij zou sir Jack na een twist gesprek met zijn karabijn hebben neergeschoten en daarna lady Ann, die *as beginnen te schreeuwen. Het 10-jarige dochtertje der Drummonds was Schreiend naar de rivier gerend, waar de oude Gaston Dominici het met de kolf van zijn geweer op het hoofd had geslagen. De politieautoriteiten be twijfelen echter of dit verhaal een juiste weergave van de feiten is, aange ven men aanwijzingen heeft in andere richting. Tot gistermorgen had de oude man hardnekkig geweigerd zijn misdaad te bekennen. Tijdens de verhoren had hij op gezinspeeld, dat mogelijk zijn zoon Gustave die lange tijd onder verden- Jl'hg is geweest de moord had gepleegd. r°en de openbare aanklager, Sebatier, eindelijk in geslaagd was de boer te Qoen bekennen, zei Gaston Dominici: 'p- hebt gewonnen, jongeman." Onmid dellijk na zijn bekentenis is de man voor de rechter-commissaris, Roger Peries, Beleid. De beide zoons van de moorde naar konden gisteravond naar huis te rugkeren. Zaterdagochtend werd Gaston Domi- Pici teruggebracht naar zijn hoeve te Uurs, waar hij met zijn beide zoons zou Worden geconfronteerd. Vijftien leden van de familie Dominici verschenen echter met stokken op het erf en be- Sonnen de politie met stenen te bekoge len. Een van de dochters schreeuwde: ••Mijn vader is niet de moordenaar. Jul- 'c proberen hem een bekentenis af te dwingen. Het geweer is nooit van hem geweest." De 75-jarige echtgenote van de moordenaar riep huilend: „Wat heb- P®n jullie met mijn man gedaan. Waar hebben jullie hem gelaten?" Gaston Dominici zelf ontkende toen hog, dat hij de moord had gepleegd. Commissaris Sébeille van de Süreté Nationale te Marseille, die het onder- Zoek in deze affaire heeft geleid, liet Politieversterkingen aanrukken om de familieleden van de moordenaar tot kalmte te brengen. Na ongeveer drie kwartier werd de vader met zijn bei de zoons geconfronteerd. Deze ont moeting had een schokkend verloop. De politie wilóte slechts in het uiter ste geval tot confrontatie overgaan, omdat zij wist dat de zoons heel sterk onder de invloed van hun vader stonden. Zo is bijvoorbeeld beken o!, dat de beide zoons, die toch reeds lang volwassen zijn, aan tafel niet mochten spreken zonder toestemming van hun vader. De politie was bang, dlat de mannen hun, getuigenis dat hun vader de moord had gepleegd onder invloed van aliens aanwezigheid weer zouden herroepen. In de middaguren van Zaterölag bracht de zoon Gustave commissaris Sébeille naar een schuurtje op het erf van de boerderij en toonde hem de plek, waar zijn vader het moorölwapen, een Ame rikaanse legerkarabijn, sinds 1944 had verstopt. De andere zoon, Clovis, die later naar het schuurtje werd gebracht, wees dezelfde plek aan. De commissaris heeft zijn oorspronkelijke plan om de misdaad ter plaatse te reconstrueren la ten varen en is diezelfde middag met de beide zoons Dominici en de vrouw van Gustave teruggereden naar het gerechts gebouw te Digne waar de verhoren plaats vinden De mannen deelden later nog mee, dat hun vader na het plegen van de moord zonder een woord te zeg gen naar bed is gegaan en hun de vol gende ochtend! van zijn misdaad had verteld en hun het zwijgen had opgelegd. Gaston Dominici, de moordenaar van de familie Drummond, heeft vandaag, terwijl zijn misdaad gereconstrueerd werd, geprobeerd, zelfmoord te plegen. De bejaarde boer probeerde van een brug te springen. De politie wist dit te beletten. Gaston Dominici By de zandafgraving in de duinen te Vgen, gemeente Schoorl, heeft zich aterdagmorgen omstreeks half elf een *eer ernstig ongeval voorgedaan, waar bij twee arbeiders om het leven zijn ge- omen. Het ongeval geschiedde toen men _T? v^as bet by het afgraven ontstane gat in de vor*f ken. De 59 een e ma~ Groet en aGi^- werkbaas A- Delver uit Vet Uit Warmensenarbe!der N' J" het neerstortende zann u daarbiJ d°°r •tikt. bedolven en ge- De communisten hebben in de Boreaanse repatriëringscommissie hun e's laten vallen om te spreken met de gevangenen uit een groep, waaraan eeds voor een deel „uitleg" was gege- eb, maar die geweigerd hebben nog erder voor de commissie te verschij- ^b. Vandaag zal de gewone uitleg weer v°rden hervat en zullen er 500 Noord- °reaanse krijgsgevangenen worden °0rgeleid. De Vet snelde te hulp, toen hij zag hoe Delver onder het zand werd be dolven. Helaas moest De Vet zijn hulp vaardigheid met de dood bekopen. Hij werd door een tweede zandlawine eveneens bedolven. Terstond begonnen de overigen, hier werkzame arbeiders reddingspogingen in het werk te stellen. Het duurde geruime tijd eer de werkbaas uit het zand kon worden bevrijd. De jonge arbeider was spoediger gevonden. Op beiden werd kunstmatige ademhaling toegepast, ech ter tevergeefs. (Van onze verslaggever) Kort voor de sportwagenraces op het vliegveld Welschap, Zaterdag, zouden be ginnen, heeft een taxiënde Harvard een personenauto aan de achterzijde geheel open gescheurd. De personenwagen, be stuurd door de heer W, Couteaux uit Eind hoven, was per abuis de verkeerde kant opgegaan. Eén der militairen hield de wa gen aan, maar bemerkte, evenals de be stuurder, een naderbij komend vliegtuig te laat. De heer Couteaux startte zo snel hij kon en heeft op deze wijze zijn leven ge red. De propeller van het lesvliegtuig boorde zich nu in het achterste gedeelte van de wagen ongeveer vijftig centi meter vanaf de bestuurder sneed de carrosserie open en versplinterde dat deel volkomen. De heer Couteaux liep geen en kele verwonding op. Het vliegtuig werd slechts licht beschadigd. Z.H. de Paus zal Zaterdag 28 Novem ber uit zyn zomerverblijf te Castel Gandolfo naar Rome terugkeren. Die zelfde avond nog gaat hü tezamen met de in Rome verbiyvende kardinalen en met de leden van de Pauseiyke hofhou ding gedurende een week op retraite. Er worden die week geen audiënties verleend. i ne een rede *e Belgrado heeft President Tito voor een gehoor van 20.000 vanS'rlei1 verk'aard, dat een overdracht van de zone A van het vrije gebied verschM?St aan Balië de oorzaak zou kunnen worden tot ernstige menings- ling en z** fussen Italië en Joegoslavië. Hij hoopte op een vreedzame rege- r «liferent?» toe' zijn land deel zou nemen aan een vijfmogendheden- iptiviteif „,,,?ye]r Triëst. Er heeft de laatste dagen een drukke diplomatieke activiteit over deze kwestie plaats gevonden. Tito verklaarde in, zijn rede goslavie met ten oorlog zai trékken om het bezit van Triest. Joegoslavië bliift echter zijn rechtmatig deel opeisen Hii stelde voor die stad Triest zelf te inter nationaliseren, desnoods onder Italiaanse souvereiniteit. Joegoslavië diende dan echter het recht te krijgen om de rest van het gebied te annexeren. "SersagliJtffiVai} de britse Middellandse Zeevloot liggen gemeerd bij het ?0riogsscher>P„ lT5n haven van Triëst. Dit is het eerste bezoek van Britse *ven kioamor, a^U TrJfst na f?e bloedige onlustenwaarbij zes personen om het De schepen zijn de Mermaiden Magpie(op voorgrond) en „Peacock". Het Perzische militaire gerechtshof, „Zlch-bezig h°udt met de zaak tegen f*™1- Mossadeq, heeft zich be- to ifomo6 aard kennis van deze zaak i een vonnis uit te spreken. De openbare aanklager heeft daarop de doodstraf geeist tegen Mossadeq, indien hij schuldig wordt bevonden. De krijgsraad trok zich bijna vijf uur lang in de raadkamer terug eer hij zijn besluit bekend maakte. Daarna las de President de beslissing voor en mo tiveerde deze uitspraak, waarbij hij alle door Mossadeq aangevoerde tegenwer pingen ontzenuwde. De Sjah heeft grondwettelijk het recht om een pre mier te ontslaan, maar hiervan bestaan ook precedenten. Mossadeq beschouwde zichzelf overigens ontslagen toen hij het decreet van de Sjah had ontvangen, want in een verklaring die hij de dag, volgende op zijn ontslag, publiceerde, laat hij de toevoeging „eerste minister" weg achter zijn naam. Als onderdeel van de Koninklijke Lucht macht is opgericht het basiscommando met de bedoeling om te geraken tot een zo veel mogelijk gelijkvormige vredes- en oor- logsverzorgingsprocedure voor de Konink lijke Landmacht. Het basiscommando staat onder bevel van de basiscommandant, die in vredestijd is belast met de uitvoering van de materiële verzorging van de Koninklijke Landmacht, alsmede met de voorbereiding van deze taak in oorlogstijd. Hij staat rechtstreeks onder de bevelen van de chef van de gene rale staf. 1 Vanmorgen vroeg is het Franse motor schip „Perou" ruim twee mijl ten Zuid- Oosten van kaap Dungeness in het Ka naal in aanvaring gekomen met het 2.745 ton metende Italiaanse vrachtschip „Vittoria Claudia". Het was mistig in het Kanaal, maar de zee was kalm. Het Italiaanse schip is na de aanvaring ge zonken. De loodskotter van Dungeness is terstond uitgevaren en heeft vijf over levenden en drie doden van de uit 25 koppen bestaande bemanning van het Italiaanse schip aan boord genomen. De kapitein van de „Perou" seinde nog, dat bij hem aan boord eenopvaren- de van de „Vittoria Claudia" is overle den, zodat het aantal doden zeker vier bedraagt. Bij het aanbreken van de dag werd een hef schroef vliegtuig ingeschakeld bij het zoeken naar schipbreukelingen. Te voren wierp een Engels vliegtuig boven de plaats van de aanvaring lichtfakkels uit. Tal van schepen, waaronder de red dingsboten van Dover, Dungeness en Hastings, nemen aan het reddingswerk deel. "i'lll. Ti', "V Een eenmotorig vliegtuig van de Amerikaanse marine is Zaterdag neergestort in een van de nauwe straten van Napels, waardoor de bovenste verdieping van een van de huizen zwaar werd beschadigd. De piloot en twee passagiers van het vliegtuig kwamen om het leven, evenals een burger in het vernielde woon huis. Het ongeluk gebeurde in de nabijheid van het vliegveld van Napels, Capodichina. Matrozen van de Amerikaanse Marine doorzoeken de wrakstukken. Da zesde van de zeven vorig jaar Kerstmis uit de Bredase strafgevange nis ontvluchte oorlogsmisdadigers, To:i- seul, is in Aken gearresteerd. Hij is Zondagochtend voor het Amtsgerecht in Aken gevoerd, dat een bevel tot voor lopige uitleveringshechtenis tegen hem heeft uitgevaardigd. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft namens de Nederlandse regering de uitlevering van Touseul gevraagd, die als tuindersknecht in Aken bleek te zijn ondergedoken. Touseul was de man, die kort na de ontsnapping opzien ver wekte, door in het gebouw van de West- duitse Bondsdag te verschijnen. Hy werd daar ontvangen door het liberale Bondsdaglid Mende, een voormalige Duitse officier, die zich vooral met eer herstel van veroordeelde Duitse solda ten bezig houdt. Na de arrestatie van Touseul is thans nog slechts één van de vluchtelingen» Borgers, niet in handen van de politie. Slechts één van de gearresteerden is tot dusverre door het ingrijpen van de Britse bezettingsautoriteiten naar Ne derland teruggevoerd. De overigen blij ven in voorlopige uitleveringshechtenis, doch de bevoegde gerechten hebben nog niet beslist of zij volgens de Duitse wet recht op asyl als politieke vluchteling kunnen doen gelden. Touseul werd herkend door een Ne derlander, toen hij met andere arbeiders bezig was een vrachtauto te lossen. De ze Nederlander waarschuwde de Duitse Te Buitenpost werd Zaterdagmorgen de directeur van de Centrale Bakkerij, de heer J. Vlieg, oud 39 jaar en va der van vier kinderen, vermist. Het bleek dat de man de avond te voren, toen hij van zijn werk kwam, te wa ter is geraakt en verdronken. Te Sloch teren is het anderhalf-jarig zoontje van de familie H. de Vries in de Molenwijk geraakt en verdronken. Waarschijnlijk getroffen door een hartaanval, is de 50-jarige P. Slinger land, gewoond hebbende in Lekker- kerk, terechtgekomen in een sloot langs de IJsselmondselaan te Rotterdam en verdronken. Een wielrijder zag de man gisteroch tend liggen en bracht hem op het dro ge. Direct werd hij naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bleek, dat hij was overleden. Omtrent de fraude in de emballage- afdeling van de veiling Kennemerland te Beverwijk vernemen wij nader dat het aantal kisten door de 35-jarige expeditieknecht J. D. uit Beverwijk in de loop van één jaar verduisterd, tus sen de 2600 en 2700 blykt te liggen. Voor een bedrag van f 8.000 werd de veiling benadeeld. J- D. is ingesloten en zal voor de officier van Justitie te Haarlem worden geleid. De 32-jarige expediteur C. B. uit Heiloo is na ver hoor op vrije voeten gesteld, nadat hij zijn aandeel in de zaak bekend had en de veiling schadeloos stelde. De 62-ja rige P. de V. uit Heemskerk, groente boer, die in de eerste periode met D. samenwerkte, wordt voor nader onder zoek te Beverwijk vastgehouden. Zaterdagmiddag is de 50-jarige Am sterdammer J. Geerlings met zijn mo torrijwiel over de tramrails op de hoek van de Jan Evertsenstraat en de Ad- miralengracht te Amsterdam geslipt, waardoor hij kwam te vallen. De man is vermoedelijk met een hersenschud ding naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, waar hij later is overleden. Zondagavond is de tachtigjarige bewoner J. E. van een perceel aan de Eerste Jan van der Heij denstraat te Amsterdam van een vijftien treden tellende stoep gevallen. De man is door de G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. autoriteiten, waarop Tousseul ingevolge een eerder door de Westduitse federale uitgevaardigd arrestatiebevel werd aan gehouden. Touseul is afkomstig uit .Breda. In 1949 werd hij door het bijzondere ge rechtshof te Arnhem tot de doodstraf veroordeeld. Hij heeft in de oorlogs jaren dienst gedaan bij de „Waffen S.S.". Hij is ook lid geweest van de S.D. Touseul heeft meegewerkt aan verscheidene arrestaties. Vele der ge arresteerden vonden later de dood in de concentratiekampen of op de fusii- ladeplaats. In Putten en vele andere plaatsen in Gelderland heeft Touseul vele personen mishandelingen toege diend. Sander Borgers. de enige vluchteling uit Breda, die thans nog in vrijheid is, heeft in 1944 meegewerkt aan Silber- tanne-moorden in Purfnerend en Gro ningen. Hij was veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. In Januari 195i werd een cassatieberoep van Borgers verworpen. Zondag is per vliegtuig uit Londen cp Schiphol aangekomen jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein, Nederlands gezant in Ethiopië. Jhr. Bosch van Drakestein is in Addis Abeba ziek geworden en is na een aldaar voorlopig ingesteld onderzoek voor verdere behandeling naar Nederland ver voerd. Zijn rechterbeen was in gips gevat. Hij werd vergezeld door een verpleegster en werd van Schiphol door een ziekenauto di rect overgebracht naar de Boerhaavekliniek in Amsterdam, waar hij ter verpleging is opgenomen. V.S. Ex-president Truman van de V.S. zal vandaag voor radio-Kansas City alles vertellen wat hij weet over zijn betrekkingen met Harry Dexter White. Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Óverwegend droog. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lager. Weinig wind. Zon: 8.03—16.47 Maan: 14.38—8.17 71 /T or?en za^ de Tweede Kamer be lt/! slissen over de motie van het l'-L K.N.P.-lid prof. Lemaire en die van de K. V. P.-er mr. De Graaf aan gaande de Indische Nederlanders in Indonesië. In de motie van prof. Le maire wordt vastgelegd, dat aan be hoeftige Indische Nederlanders voor schotten moeten worden gegeven, wan neer zij zelf van oordeel zijn, dat zij naar Nederland moeten vertrekken. Minister Van Thiel was het hiermee niet eens. Hij stond op het standpunt, dat niet de betrokkenen zelf hierover te oordelen hebben, doch dat van over heidswege van geval tot geval moet worden bezien of het belang van be. trokkenen bij vestiging in Nederland gediend is. Mr. De Graaf, de Indone- sië-specialist van de K. V. P., voegde daaraan toe, dat de Indische Nederlan ders zo weinig tot een juist oordeel omtrent wat het best voor hen is in staat zouden zijn, dat zij tegen zich zelf beschermd moesten worden. Nu wil het er bij ons niet in, dat de overheid het recht en de plicht zou hebbenvrije staatsburgers in be scherming te nemen tegen hun eigen inzicht omtrent wat hun belang is. Zo iets kan alleen nuttig en nodig zijn, wanneer men met geestelijk onvol- waardigen te doen heeft. En ook al moge het waar zijn, dat de Indische Nederlanders van wie velen Neder land nog nooit gezien hebben soms een minder goede kijk hebben op de mogelijkheden en onmogelijkheden, die hun hier te lande wachten, zij hebben zoals de heer Weiter terecht opmerkte, ongetwijfeld een betere kijk op wat hun in Indonesië te wachten staat dan de Nederlandse overheid! Het beginsel, waar het hier om gaat, is tenslotte, dat het zelfbeschikkings recht in persoonlijke aangelegenheden niet ten offer mag vallen aan buiten sporige bevoegdheden van de overheid. oen de motie van prof. Lemaire aanmerkelijke steun in de Ka mer dreigde te krijgen, heeft mr. De Graaf zich gehaast ook een motie in te dienen, waarin bij de regering wordt aangedrongen cp de spoedige vorming van een organisatie, die met het maatschappelijk werk voor Neder landers in Indonesië zal worden be last en welker organen er over te oor delen zullen krijgen of iemands belang al dan niet gebaat is met een voortge zet verblijf in Indonesië. Welnu, hoe gewetensvol zulk een inderdaad nog steeds niet bestaande) organisatie ook te werk zou gaan, wij menen, dat het zelfbeschikkingsrecht van de betrok kenen ook dan, zij het op vriendelij ker manier, in het gedrang zou ko men. Laten wij het toch over één ding eens zijn, n.l. dat de omstandigheden, welke de Indische Nederlanders even tueel zouden nopen Indonesië te verla ten, mede ter verantwoording komen van de staat der Nederlanden. Voor de staat geldt hetzelfde als voor het individu: ook hij heeft de consequen ties van zijn daden te aanvaarden, af gezien van het feit of deze consequen ties plezierig zijn of niet. Wie zelf niet geleden heeft, kan nooit iets zijn voor hen, die lijden Haarlems bisschop mgr. J. P. Huibers heeft gisteren de gelegenheid, dat hij de gast was van de diocesane K.A.B. in zijn bisdom, benut om in een uit voerige en gedegen rede zijn visie te geven op de verschillende problemen, die zowel in het maatschappelijk als het godsdienstig vlak liggen. In het Concertgebouw te Haarlem hield de K.A.B. een feestelijke bijeenkomst als besluit van haar jaarlijks congres om de eigen Willibrorduskapel in de kathe drale basiliek officieel aan de bisschop over te dragen. Mgr. Huibers, die gisteren tevens zijn 78ste verjaardag vierde, werd met een „Lang zal hij leven" in de grote concertzaal ontvangen en het was de diocesaan voorzitter, de heer J. Kortink, die de bisschop met een hartelijk woord welkom heette. Onder de vele gasten bevonden zich ook Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, diens echtgenote, en Deken J. J. A. Kuilman van Haarlem. De heer A. van der Veldt, voorzitter van de kapelcommissie, gaf een uitvoe rige toelichting op de kapel en liet wel duidelqk uitkomen, hoe de leden van de K.A.B. in het bisdom ware kapelbou wers waren geweest. Om de aanbieding van de kapel een bepaalde vorm te ge ven, had Jan Muller een opdracht in versvorm geschreven, welke hij, al vorens deze aan de~~bisschop overhan digd werd, voordroeg. Niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen van de K.A.V. lieten zich niet onbetuigd. Enkele leden van de K.A.V. boden de bisschop paramenten aan, die in de gezinnen vervaardigd waren. On der luide bijval uit de zaal nam mgr. Huibers al die geschenken in ontvangst, en uit zijn dankwoord bleek wel, dat hij zeer verrast was door de spontane giften, die hem geworden waren. Het had hem grote vreudg gegeven, Mgr. Huibers neemt de oorkonde in ontvangst ter gelegenheid van de over dracht van de S. Willibrordus-kapel. N dat de hele beweging aan dat alles had medegewerkt, waardoor zo'n prachtig symbool van apostolaatswerk was ont staan. De bisschop herinnerde er aan, hoe de arbeidrs in de oorlog schouder aan schouder hadden gestaan achter hun bisschoppen, maar hij wees er op, dat zij in deze tijd een minstens even grote taak hadden. „De arbeiders" aldus mgr. Huibers „komen in een milieu, waar anderen moeilijk kunnen komen. Zij hebben daar een taak tot steun van hun zwakke broeders. Het woord van de priester is hier niet altijd even vruchtbaar als het voorbeeld van de makker." Sprekend over het apostalaat van de arbeider, drong de bisschop er op aan, dat er geschoolde mensen moesten zijn om dat apostolaat te vervullen. Het Credo Pugno-werk mag daarom niet verslappen; dat moet vooral de aan dacht hebben van de jonge mensen, die maar al te gauw denken, dat dit werk een bijkomstigheid is. Uitvoerig besprak de bisschop de kernvorming in de bedrijven en hy sprak zqn erkenning er over uit, dat de directies van de grote industrieën in vele gevallen zo enorm veel doen voor hun arbeiders. Maar hij uitte zijn grote bezorgdheid er over, dat men vanwege het arbeidsmilieu zich te indringend bemoeit met de culturele vorming van de werknemer. Mgr. was van mening, dat de directies het zonder twijfel goed bedoelen, maar zij mogen niet te ver gaan. Vele landmensen worden tegenwoor dig naar de fabriek getrokken en zij beschikken niet allen over een zuiver vermogen des onderscheids. De zwakke broeders worden dan de dupe van het arbeidsmilieu en daarom moeten er ker nen van apostolaat gevormd worden. Dan zullen ook de directies daarmede rekening dienen te houden. Met nadruk wees mgr Huibers er op, dat de K.A.B. in het maatschappeiyk leven niet alleen kan staan. Het ver heugde hem, dat de samenwerking op sommige terreinen reeds een feit is. „Er is veel te doen gweest en deze op merking maakte hij als „particulier" over huurverhoging en loonsverhoging, maar het is toch altijd zo, dat waar de een meer kry'gt, de ander meer moet betalen." In dit verband duidde mgr. op de toestand van de middenstand, waarvan zo enorm veel geëist wordt. En hü zeide: „Onder hoevelen van u leeft, diep verscholen, het verlangen om zelfstandig te zijn, maar wanneer die zelfstandigheid wordt aangetast, dan dooft ook dat verlangen. Daarom is die samenwerking nu van zo'n groot belang." Ook de Kajotters werden in deze rede onder de loupe genomen en de bisschop was er van overtuigd, dat er onder de jeugd, hoeveel kwaad er ook van ver teld wordt, nog de geest leeft om het geloof te kennen en te beleven, De ka jotters moeten er zijn, zo betoogde hij, want zij kunnen prachtig werk doen bij het kernwerk. De bisschop besloot zijn rede tenslotte met de verwachting uit te spreken, dat de katholieke arbeiders in zijn bisdom ook door zouden gaan met de bouw van een machtige geestelijke kathedraal, zo als zij nu hun krachten hadden gegeven aan zijn kathedraal-in-steen Later op de middag sprak de dioce sane adviseur, rector Kraakman, de feestrede, die een klinkend besluit vormde van dit K.A.B-congres. De ver zorging van deze bijeenkomst in het Concertgebouw was overigens voor een groot deel toevertrouwd aan het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Toon Verhey enkele klassieke werken uitvoerde, waarvoor het steeds een enthousiast applaus oogst te. Mede door dit optreden kreeg het congres van de K.A.B. een zeer stylvol en waardig karakter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1