Sint Nicolaas in Haarlem-Oost .Dagboek van een deugniet „Bij stadsuitbreiding geen schadeloos stelling, wel compensatie voor gronden Plechtige dodenherdenking in Hoofddorp Handel s Israël in Egyptvoor de Uitvoering onder leiding van George Robert Voortreffelijke voorstelling van „Nederlandse Comedie" Grotere vrijheid bij teeltvergun ningen dringend gewenst Verhoging der minimumprijzen eerste maal in Haarl Begint Tour 1954 in Amsterdam? DE NIEUWE KATH. SCHOOL IN OOST licht voor de brandweer MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN Moet groter worden voor 181 leerlingen KORDATE SOLDAAT REDDE EEN KIND Zaterdag 28 November ZAKEN OPEN TOT 21 UUR Jongen aangereden Concert voor scholieren Burgerlijke Stand 53 Vakgroep Tuinders L.T.B. in Haarlem bijeen Edel gebaar van Engelse dame Het Koninklijk Huis en Pro Juventute Stelende expeditieknecht Biljarten F.B.H.O.-competitie HAARLEMMERLJEDE Kleuteronderwijs Biljarten SANTPOORT Kerkorgel in revisie ENMODE HANDSCHOENEN en SHAWLS Twee koren HEEMSTEDE Dubbele rol St. Nicolaas komt Gemeenteraad R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand ni vS BEGRAFENIS C. H. VOGELZANG Aether jagers voor de rechter Schaakclub Haarlem Beurs van Amsterdam Honderden kinderen uit Haarlem-Oost hebben Zaterdagmiddag met veel enthousiasme St. Nicolaas begroet. Gezeten in een prachtig opgesierd rijtuig en vergezeld van zijn trouwe knechten, verscheen de Sint stipt 3 uur uit richting Schiphol aan de Zomerkade, alwaar Hij werd verwelkomd door het bestuur van de Amsterdamstraat Winkeliers Vereniging. In een kort woord dankte de Sint voor de uitnodiging en liet duidelijk blijken, dat ook Hij zijn inkopen gaarne doet in de vele prettige zaken in de Amsterdamstraat. Na de officiële ontvangst volgde, voorafgegaan door „De Spaarnebazuin", een rondgang door de omgeving. Langs de gehele route werd de goede kindervriend luid toegejuicht en ook de gul-strooiende Pieterbazen bleken op goede voet te staan met het jonge publiek. Laat in de middag heerste in dat gehele stadsdeel nog een gezellige St. Nico- laassfeer. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin Rouge". Boven 18 j. Tijeten 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Storm over Haiti". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Tita nic". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.J5 u. Lido: „De koningin van Saba". "Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Boven 18 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: tot en met Donderdag: „Gefolterde mensen". Boven 18 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City". Boven 18 jaar. Tij den tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Mandy". Boven 14 jaar. Tijden: Maandag 8.15 uur. Dinsdag: „Paljas". Boven 18 jaar, 8.15 uur. Maandag 16 November Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die in: „Het dagboek van een deugniet", 20 uur. Dinsdag 17 November Concertgebouw: N. Ph. O., 3e Concertse rie. Solist: Cor de Groot, piano, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (tot 18 Nov.), Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Advertentie AM STEK IIA M S ÉV A ART 20 TK L. 110153 BINNEN 3 DAGEN RETOUR September 1952 verleende de raad medewerking voor de stichting van een R.K. school voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs in de omgeving van de Zomervaart. Het gebouw zou ruimte moeten bieden voor tenminste 151 leer lingen, onder te brengen in 6 klassen. Het schoolbestuur heeft thans mede gedeeld, dat de ruimte te klein is en dat er 7 klassen moeten komen voor tenminste 181 leerlingen. Bij de ope ning van de school moet namelijk ge rekend worden op een groter aantal leerlingen, dan aanvankelijk verwacht werd. B. en W. willen hieraan voldoen en zullen straks nadere voorstellen omtrent de beschikbaarstelling van grond en de vaststelling van het cre- diet indienen. De vier-jarige Marianne B., wonende aan de Bakenessergracht, liep Zondag middag omstreeks kwart voor twee zo dicht langs de waterkant van de gracht, dat zij in het water terecht kwam. De 21-jarige militair Jan de Haan, wonen de in de Lange Wijngaardstraat, hoor de een plons en bedacht zich geen ogenblik toen hij het kind in het water zag. Hij sprong in de gracht en slaagde erin het kind op de wal te brengen. Het slachtoffer had kennelijk geen na delige gevolgen van dit onvrijwillige bad. Het groot winkelbedrijf heeft B. en W. van Haarlem verzocht de zaken op 28 November geopend te mogen hou den tot des avonds 10 uur. Aanvanke lijk heeft het college een afwijzend standpunt ingenomen, omdat de wet later openstelling der winkels slechts toelaat van 29 November tot en met 4 December. Daar echter dit jaar geen Zaterdagavond bij de koopavonden is inbegrepen, die aan het Sinterklaas feest voorafgaan, hebben B. en W. be sloten de toestemming te geven tot 21 uur. Van personeelszijde kunnen geen gegronde bezwaren worden gemaakt, omdat tijdens de Flora en Lichtstad is gebleken, dat een bevredigende oplos sing tussen werkgever en werknemer mogelijk was. De opticiens en de han delaren in dieren en dierenbenodigd heden hebben gevraagd een verplichte namiddagsluiting vast te stellen, res pectievelijk voor de Dinsdag en de Woensdag. Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. Doordat de 14-jarige H. R. Zondag morgen op de Rijksstraatweg ter hoog te van de Korteweg niet op het ver keer iette en plotseling de rijbaan over stak werd hij aangereden door een personenauto, bestuurd door de 42-ja- rige R. W„ wonende te Beverwijk. On danks zeer krachtig remmen kon de bestuurder van de auto niet meer voor komen, dat de jongen werd geraakt. Een juist passerende arts constateerde dat de jongen een beenbreuk had opge lopen. Hij is in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo opgenomen. Het tweede van de serie schoolconcer ten. welke in dit winterseizoen worden gegeven door het Noordh. Philharmonisch Orkest, wordt gegeven Maandag 23 No vember in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van de dirigent Marinus Adam, die tevens de werken inleidt De schoolconcerten verheugen zicli in een ongekende belangstelling. Was het verleden jaar zo, dat alleen de avond voor de uitvoering voldoende was. thans moet het concert op dezelfde dag her' haald worden. De leerlingen van een gedeelte van de scholen bezoeken de concerten 's middags, aansluitend aan de schooltijd. Het grootste gedeelte woont echter het avondconcert bij. Dan is de Concertzaal geheel uitverkocht. Het voordeel van de middaguitvoering is, dat alle leerlingen een goede plaats in de zaal hebben. Het programma voor het eerstvolgend concert luidt: 1. Dubbelconcert voor viool en violon cel in A kl. terts. Op. 102 van Johannes Brahms (1833—1897). 2. yariatievorm. De aankondigingen geschieden door de dirigent-inleider tij dens het concert. De hoofden van de scholen en de schooladministraties geven nadere inlich tingen. GEBOREN: G. Kostervan Steen, z; A. Schoonderwoerd—van Gaal, z; G VennikerKleijhorst, d; Th. van Leeu wen—van der Zwet, d; A. 't Hart—Luit d. GETROUWD: P. van der Pol en M. Roest, A. Zijta en B. de Crauw, G. Gor ter en S. Hin, P. Kloos en I. Prins. OVERLEDEN: A. van Zwijndregt, 76 j.. Mamixstraat; D. Broekman, 67 j., Pe perstraat; J. van Lith, 67 j., Adriaan Loosjesstraat; G. Watzema, 59 j., God fried van Bouillonstraat; J. Weijer—Ve- nix, 84 j.. Kamperlaan; H. Houtsma, 1 mnd., Welgelegenstraat; C. van Ingen, 47 j., Gasthuisvest; A. Scheeffer, 78 j., Kamperlaan. De belangstelling voor de opvoering van „Het dagboek van een deugniet" door de Ned. Commedie was Zondag avond zó groot, dat velen teleurgesteld buiten de Stadsschouwburg moestan blijven. Wellicht komt dit door Peter Scharoff geregisseerde spel, dat de Russische schrijver Ostrowsky omstreeks 1870 schreef, nog eens terug in Haarlem en dan, moet men niet verzuimen het te gaan zien. Het stuk is gebouwd om de figuur van Yegor Dmitritch Giumov, een jongeman, die tot aan het begin van het eerste be drijf een moeizaam bestaan putte uit het schrijven van hekeldichten op de on deugden van het destijdse Moskou. De armoe beu, besluit hij zich vleiend en intrigerend hypocriet oncjer de hypo crieten langs de invloedrijkste mensen uit zijn omgeving een weg te banen naar een blinkende toekomst. Het hekelen zet hij daarbij heimelijk voort in een dag boek, dat dan uiteinctelijk weer de oor zaak wordt van zijn ontmaskering. De gelegenheid die het stuk hem daar toe biedt, heeft Ostrowsky (1823—1886) dankbaar aangegrepen om in voortref felijke dfialogen de domheid, de ijdelheid, de hebzucht, de tyrannie en zulke zaken meer, genadeloos aan de kaak te stellen. Aan het eind, als die deugniet verdwe nen is laat die schrijver zijn karikaturen opmerken, dat ze veel cjommer zijn dan de man, die hun, bedroog en daarom wordt besloten hem maar weer in de kring op te nemen. De regie van Scharoff was duidelijk merkbaar tot in de details. De vertoning was zeer dynamisch en zo levendig, dat de satye van het begin tot het eind in een feestelijk kader kwam te staan. Daartoe werkten ook bijzonder mee de zeer goede ruimtelijke décors van Friso Wiegersma. Guus Oster speelde de deugniet met charme en fsrfcasie en wist de knappe, intelligente en zelfs sympathieke hoog vlieger een zeer aantrekkelijk reliëf te geven. Maar wat een types hadden John Gobau en Paul Huf gemaakt van de rijke oom en de intrigerende excellentie, door grime, gebaar, houding en intona tie. Mimi Boesnach was in de rol van Kleopatra even geraffineerd' als inn,e mend. Het is helaas op Maandag niet mogelijk dieper op spel en prestaties in te gaan. Wij willen echter nog een com pliment maken aan Fons Rademakers, die Hans Kaart verving en 'n dwaze goedlachse rijkaard voorstelde en aan Pierre Myin voor zijn kostelijke be diende. Een voortreffelijke opvoering, welke een langdurig, bijna stormachtig applaus oogstte. v. W. Tijdens de Zaterdag in Haarlem gehouden algemene jaarvergadering van de vakgroep Tuinders van de L.T.B., onder voorzitterschap van de heer Jac. Groen Azn., Js een groot aantal ingediende voorstellen, door het bestuur van prae-adviezen voorzien, behandeld en in debat gebracht. Enige der be langrijkste voorstellen betroffen de schadeloosstellingen in verband met de onteigening van pachtgronden wegens stadsuitbreiding of anderszins. De kringen Veenstreek, Westland en Delfland uitten hun ontstemming over het feit, dat weinig of geen schadevergoeding wordt uitgekeerd aan tuinders, die in de bedrijfsuitvoering belemmerd worden door een bouwverbod, dat is uit gevaardigd wegens uitbreidingsplannen van de gemeente. De kring Delfland had er vooral bezwaar tegen, dat pachters, die een huurcontract hebben, hoegenaamd geen schadeloosstelling krijgen uitgekeerd. In het prae-advies wees het bestuur op de meerdere invloed, die de L.T.B. in dit verband weet aan te wenden, dan de afdelingsbesturen op eigen houtje. Men was het ove rigens geheel eens met de meningen van de afdelingen. De heer Duijvestein van Kring Westland achtte het van de gemeente een morele verplichting om de pachters bij onteigening schadeloos te stellen. Hij laakte sommige praktijken van gemeenten om aan een vergoeding te ontkomen. de bondsvergadering de gevoelens der tuinders in de vorm van een mo tie aan de regering ter kennis te brengen. Een luid applaus liet over de uitspraak van de vergadering wei nig twijfel bestaan. De heer Groen sprak ten zeerste de veronderstelling tegen, als zou de L.T.B. In het alge meen tegen stadsuitbreiding zijn. Wel hebben wij, aldus de voorzitter, be zwaar tegen de wijze, waarop men soms dienaangaande te werk gaat. Men stelt dikwijls al te gigantische prognoses over een veel te lange tijdsduur, waardoor vele tuindersbe- drijven gedeeltelijk lam gelegd wor den. Minimumprijzen Een andere belangrijke wens, die onder veel kringen leefde, was de ver hoging van de minimumprijzen. Het voorstel was gebaseerd op de op han- ,den zijnde loonsverhoging en de stijgen- Mr. G. J. Vermeulen, de secretaris van de vakgroep, verklaarde dat ook prof. Thurlings uit Wageningen een schadeloosstelling, behalve aan ver pachters, ook aan pachters noodzakelijk achtte. De heer Vermeulen deelde de vergadering mede dat in de wet Ver vreemding Landbouwgronden, die de beide kamers al was gepasseerd, een clausule was opgenomen, die bij ver koop van gronden de pachter het voor keursrecht toekende. De heer Rood wees in dit verband op het gevaar, dat binnenkort misschien de Staat en de gemeenten de grootste grondbezitters zouden worden. In fijn repliek stelde de heer Vermeulen vast'dat de*Overheid en de gemeenten nu eenmaal grond voor bebouwing en industrievestiging nodig hadden. Iets anders ligt de zaak, wanneer de aangekochte grond agra risch gebied blijft. De heer Vermeulen bracht ook naar voren, dat compensatie van de gronden verre de voorkeur verdient boven een schadeloosstelling. Zo stelde hij voor een belangrijk gedeelte van de polder- gronden ter beschikking te stellen van die tuinders, wier landerijen aan de stadsuitbreiding ten offer waren geval len. De voorzitter, de heer Jac. Groen, verklaarde omtrent dit probleem een uitspraak van de vergadering te wil len uitlokken teneinde op de komen- Onze Koningin blijkt een goed hart toe te dragen aan de groep kinderen van haar volk, waar Pro Juventute zich mee bezighoudt: „het kind, dat moeilijkheden geeft en moeilijkheden heeft." Reeds voor de zevende maal stelde zij een dertiental foto's van het dagelijks leven van onze Prinsessen ter beschik king van Pro Juventute, die deze bun delde tot een kalender en ten bate van haar werk wil verkopen. De opnamen zijn speciaal voor dit doel gemaakt en zijn verder niet verschenen of verkrijg baar. Een groot aantal dames en winkeliers waren zo vriendelijk zich belangeloos met de verkoop te belasten, zodat iedereen in de gelegenheid is om te voldoen aan de wens van Hare Majes teit: „In ieder Nederlands gezin een kalender van Pro Juventute." De kalender kost f 2.75 en is o.a. ver krijgbaar bij: Ver. Pro Juventute, Mo- rinnesteeg 7 en U.V.V. Stadhuis te Haarlem; Mevr. van Rappard, Molen laan 4 en Mevr. Leffelaar, Tooropkade 12 te Heemstede; mevr. Siersma, Sparre- laan 5, Bennebroek; boekh. De Wit en boekhandel Vernout tq Bloemendaal; boekhandel Vernout te Overveen; mevr. Sanders, Kerkweg 122 te Santpoort; mevr. Stapel, Pol 46 te Spaarndam; si- garenmag. de Ruyter, Driehuizerkerk- weg te Driehuis; mevr. Stuut, Jac. v. Heemskerckstraat te IJmuiden. De 28-jarige expeditieknecht B. J. uit Haarlem is door de Haarlemse re cherche in verzekerde bewaring ge steld. De man heeft bekend gedurende de jaren 1952 en 1953 in het Krelage- huis verschillende malen geld te heb ben gestolen ten nadele van bezoekers en sportlieden. A-klas: SWGCentrum 44, KR I Duvelshoek 26, ZandvoortH. West 62, TelescoopKR II 26. B-klas: DWO IBW 44. Oosten I Centrum 2—6, H. West—DWO II 5—3. KennemerlandKampervest I 44, Kampervest IIOosten II 26. C-klas: ZandvoortDWO 44, Oosten H. West I 26, CentrumKR I 4—4, KR IIKennemerland 44, H. West II Telescoop 62. D-klas: ZandvoortH. West I 26, H. West II—KR 4—4, DWO—Kamper vest I 62, TelescoopKennemerland 80, Kampervest IISEG 26. B. en W. van Haarlemmerliede stel len voet afwijzend te beschikken op het verzoek van de vereniging „Mar griet Kleuterschool" om uit de gemeen tekas een renteloos voorschot van f 4000.te mogen ontvangen. Genoem de vereniging heeft geen rechtsper soonlijkheid en er is niet voldoende onderpand, terwijl moet worden afge wacht of deze school in de toekomst voldoende levensvatbaarheid zal bezit ten. Wel kan een lokaal der Margriet- school voor het geven van kleuteron derwijs tegen een jaarlijkse vergoe ding van f 150.worden afgestaan. Zaterdag had in de Haarlemmermeer de plechtige herdenking plaats van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Nederlande en geallieerde militairen, verzetsstrijders en burgers, op de nieu we Algemene Begraafplaats bij Hoofd dorp. De belangstelling voor deze her denking was overweldigend. De ere wacht werd betrokken door een batal jon van het regiment A.A.T. uit Haar lem, onder commando van vaandrig J. W. Bloem. Onder meer waren aanwezig de luit.-kol. Joh. S. Flink, garnizoens commandant van Haarlem, de burge meester van Haarlemmermeer J. F. Jansonius en de wethouders Van Oud- Heusden en Beem. Namens de Nat. Fed. Raad van het Voormalig Verzet Nederland woonde de heer P. Klaassen het gebeuren bij. Het polderbestuur was vertegenwoordigd door de heer P. Kistemaker. Terwijl men de dodenakker betrad, speelde de fanfare uit Hoofddorp de Marche Funèbre van Fr. Chopin. Als eerste spreker voerde het woord pater Beijersbergen van Henegouwen S.J., prefect van het St. Ignatiusscollege te Amsterdam. Hij betoogde, dat men zich nu niet op de borst moest slaan omdat men hier stond. Zij, die hier liggen be graven, hebben door het hoogste te ge ven, het mogelijk gemaakt, dat wij hier st^an, zo zeide hij. Na de uitvoering van „Wilt heden nu treden" bracht dr. A. J. van Leusden in herinnering, dat verdriet wel slijt, maar nimmer verge ten kan en mag worden. Het fanfare corps voerde daarna uit „Blijf bij mij, Heer", en toen klonk daar het aangrij pend trompetsignaal „The Last Post", meegevoerd door de wind over de ijle verten van het polderland. Tijdens de twee minuten stilte scheerde een straal jager gierend over de rouwenden. Na het Onze Vader en het hijsen der vlag gen werd het trompetsignaal „Réveille" geblazen. Namens mevrouw Stevens uit Engeland plaatste de padvindersgroep ,,De Meervogels" uit Hoofddorp op het graf van sergeant Stevens en ale ande re graven een zelfgemaakt kruisje met daaraan een klaproos gehecht. Na deze ontroerende geste van een eenvoudige Engelse vrouw klonken het „God save the Queen" en het „Wilhelmus" als af scheid aan hen, die hier liggen begra ven. En met de bede: „Heer, geef hun de eeuwige rust", verliet het gezelschap diep onder de indruk het kerkhof, waar de graven aohterbleven, overdekt met bloemen en kransen, die daar waren neergelegd door vele officiële instan ties, verenigingen en familieleden, in oprechte piëteit. Hof van Holland vervolgde gisteren avond de wedstrijden tegen Ben. Hetey uit Amsterdam. De uitslagen zi.in: 60— 60—36— 6—1.66 60— 47—36— 6—1.30 80— 73_35_ 9—2.08 80— 80—35— 9—2.28 200—200—30—38—6.RG 200—109—30—19—3.63 85— 85—31—10—2.74 80— 60—31—11—1.93 60— 60—32— 8—1.87 60— 33—32— 7—1.03 20O—200—20—48—10.- 200—163—20—29—8.15 Stand is nu 3630 voor de thuisclub. Woensdagavond worden de wedstrijden vervolgd. De finales om het pers. kampioenschap 3e klasse libre, district Haarlem, worden gespeeld in café de Louw, Spelcstraat 6, Haarlem. Deelnemers zijn: Bangma. v. Goorberg, v. Lint, Mulder, Nijssen, Schreuder, v. Veen en Winnubst. De wedstrijden vangen aan 16 Novem ber om 7.30 uur 's avonds Hurkmans Bleeker Loerakker Teyena V. d. Berg Stevens Duinker Teyena Hurkmans De Kleyn Koster Ravesloot Het orgel in de kerk van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand te Santpoort is, na 21 jaar trouwe dienst, in revisie gegaan. Daarbij is tevens de verouderde regis tratie onder handen genomen. De firma Vernïeulen te Alkmaar heeft er toen meteen maar een aantal nieuwe regis ters bijgeleverd en ook werd een nieu we windlade aangebracht. Het orgel telt thans 606 pijpen en zal Zondag 22 No vember het feest van St. Caecilia, des avondsom 7 uur worden ingespeeld door de toonkunstenaar H. van Eeuwijk uit Haarlem. Advertentie BARTEUORISSTR 24 HAARLEM IEL. 20420 Dirigent George Robert voert met de Christelijke Oratoriumverenigingen van Haarlem en Heemstede herhaaldelijk onbekende, belangrijke werken uit. Werken, die zelden tot uitvoering komen door de daaraan zeer zwaar gestelde eisen Dat George's Robert niet tegen moeilijkheden opziet, bewezen vooral zijn uitvoeringen van Bach's Hohe Mes- se en Honegger's Jeanne d'Arc. Ditmaal is zijn keuze gevallen op Handel's „Israël in Egypt", tot nu toe slechts 6 maal in ons land uitgevoerde Te Rotterdam in 1854 en Amsterdam in 1898, door koren van Toonkunst-afdelingen, te Hengelo in 1948 door Twentse Christelijke Ora torium-Vereniging, te NaardenUtrecht en Amsterdam eveneens in 1948 door het koor van de Handel-veremging. De uitvoering te Rotterdam kan men eigenlijk buiten beschouwing laten, daar deze geschiedde in een romantische be werking. Verhulst had namelijk de or gelpartij uitgeschakeld en deze verwerkt in een nieuwe, zeer uitgebreide orkestra tie, waarin hij o.m. een 4-tal clarinetten aanwendde, instrumenten, die eerst ten tüde van Mozart in gebruik kwamen. Handel wendde slechts strijkorkest, hobo's, fagotten, trompetten, trombones, pauken, orgel en cembalo aan. Dat romantiseren van een oud werk was destijds een algemene eis, men vond die muziek niet gevoelvol klinken. Zelfs een componist als Mozart „bewerkte" oude werken, zoals de Mattheus-Passie van Bach's grote voorloper Schütz. Men zou bovendien een dergelijke uitvoering niet meer wensen vanwege de enorm grote koor- en orkestbezetting, die er bij werd gebruikt: 590 koristen en 174 instrumentalisten. De polyphoon ge schreven onderdelen kunnen door zo een overtollig bezet orkest nooit tot hun recht komen. Of men in 1894 te Amster dam de juiste orkestratie gebruikte is niet zeker te bepalen, wel dat de uitvoe ring in de Duitse taal plaats vond. Bij de later plaats gevonden uitvoeringen is de Engelse taal gebezigd. Men huldigt het standpunt, dat de klank van ,de muziek in nauw verband staat met die van het woord, de componist intuïtief de klankkleuren van muziek en woord doet versmelten Ook George Robert wendt daarom de Engelse taal aan. De moeilijkheden, die Israël in Egypt biedt ligt hoofdzakelijk op koor- gebied. Het werk stelt aan het koor zeer hoge eisen. De hoofd-, de helden rol van het Israëlitische Volk is aan het koor toebedeeld. Daaraan is dan ook het grote aantal koornummers m dit werk toe te schrijven. Van de 30 nummers zijn er 19 voor koor, tegen over 11 voor de solisten. Die voor koor zijn er 6 voor enkel en niet minder dan 13 voor dubbel koor geschreven, die voor solisten bestaan uit 4 kleine recitatieven voor tenor. 4 aria's, waar van 2 voor alt, 1 voor tenor en 1 voor sopraan, 3 duetten, voor 2 sopranen, voor 2 bassen en voor alt cn tenor. Ondanks het betrekkelijk klein aantal solo-nummers bieden deze toch een grote verscheidenheid. Doordat George Robert de beschikking heeft over twee koren, die beide onder zijn leiding staan, is het hem mogelijk dit grootse werk uit te voeren, elk koor goed te bezetten en voor te bereiden. Bracht hij meerdere malen de eveneens veeleisende „Hohe Messe" van Bach op artistieke wijze tot uitvoering, nu kan men zeker een minstens even hoogstaan de uitvoering van „Israël in Egypt" ver wachten. Het z.g. Koor-oratorium, nadere be naming Vanwege de belangrijkheid van de koorzang, bestaat uit twee delen. In het eerste deel. dat zonder voorspel met een kort recitatief aanvangt, wordt de de bedrijfsuitgaven. Ook de kring Kennemerland steunde dit voorstel. Het bestuur gaf aan de vergadering ter overweging, dat een doorvoering van een verhoging der minimumprijzen tevens een verhoging van heffingen met zich mee zou brengen. De heer Groen verklaarde, dat de L.T.B. in deze weinig invloed kon uitoefenen, daar deze kwestie voornamelijk in handen ligt van het Centrale Bureau voor de Veiling. Spreker gaf als zijn indruk van verschillende kringvergaderingen weer, dat bij een verhoging der minimum prijzen de verkoop gedeeltelijk buiten de veiling om zou gaan. Hoewel het de veiling niet aan het recht tot sanctie bepalingen ontbreekt, komt hier in de praktijk toch weinig van terecht, daar buurtveilingen zich weer niet aan de uitgesproken straffen houden. De heer Groen constateerde bij deze instanties een gebrek aan solidarisme. Ook exportproblemen kwamen ter sprake. Uit de vergadering werd de op merking gemaakt, dat wellicht tegen een verhoogde invoerprijs een grotere invoer mogelijk was. Ten aanzien van het vervoer der producten moeten enige concrete voorstellen gedaan wor den. Zo moet bijvoorbeeld de koel ruimte in schepen verbeterd worden; verpakkingsinrichtingen moeten gereor ganiseerd worden en de vervoerstarie- ven moeten herzien worden. Alleen op deze wijze kan de achterstand, vooral ten opzichte van Engeland, worden in gehaald. Uit de vergadering werd het voorstel gedaan om te komen tot de instelling van een studiecommissie, die het pro bleem van de teeltvergunning onder de loupe zou moeten nemen. Het bestuur verklaarde bij monde van de heer Groen, dat de regeling van 1933 niet eeuwig kon blijven voortbestaan. Al toonde het zich niet onverdeeld als voorstander van een algehele afschaf fing van de tuinbouwteeltvergunningen, niettemin achtte het 'n grotere vrijheid in dit opzicht gewenst. Vakbekwaam heid is natuurlijk een eis, waar nooit van kan worden afgeweken. Een en an der overwegende besloot het bestuur alle medewerking te verlenen om met inschakeling van de Tuinbouwbond van de K.N.B.T.B. tot de vorming van een studiecommissie te geraken. Vrij uitvoerig wer ingegaan op het onderwerp van borg- en weerstands fonds. Over het borgstellingsfonds werd de opmerking gemaakt, dat deze in stelling aan de meest kapitaalkrachti gen ook het meeste voordeel brengt. De bedoeling is juist om de economisch zwakkeren steun te bezorgen. Ook de plaatselijke waarborginstituten helpen mede dit doel te verwezenlijken. De heer Duijvestein hield nog een verhelderend betoog over het weer standsfonds, dat in oprichting is, dank zij een vruchtbaar contact tussen de regering en de Hoofdafdeling Tuin bouw in de Stichting voor de Land- bouw. Tot dat doel moest de liquiditeitsposi tie van de tuinbouw bezien worden en vooral ook de vermogenspositie, die veel wisselvalligheid vertoont en daarom door het Departement over het verloop van een aantal jaren beschouwd zou worden. Het rapport, dat zou uitgege ven worden, is nog niet verschenen. De bedoeling is vooral om de tuinbouw zelfgezond te maken zonder geldelijke bijdrage van de regering. Sprekend over het borgstellingsfonds verklaarde de heer Groen nog, dat het bestuur bij deregering zou aandringen op hulp in bedrijfsnood. De Overheid kon, indien zij wilde, haar toezeggingen veel beter verwezenlijken dan tot nog toe gebeurde. De bestuursverkiezing bracht de af tredende heren J. Groen, P. P. Schipper en J. Th. Volgering weer op hun oude plaats en bénoemde de heer Jac. Groen opnieuw tot voorzitter. De heer Schip per werd met de heer Groen wederom hoofdbestuurslid. In plaats van het af tredende bestuurslid, de heer Bijvoet, werd gekozen de heer A. N. Jong u Lutjebroek. onderdrukking, het lijden en de strijd van het Joodse Volk, de door God op de Egyptenaren toegepaste straffen de vorm van de bekende tien Plafel\ .fn en de uittocht verklankt. Dit heeft dik werf in de zang en bijzonder in het orkestspel op illustratieve wijze plaats. Van de dramatische scènes gaat een grote suggestieve kracht uit. De hande ling wordt de hoorder als het ware voor ögen getoverd Het tweede deel is meer beschouwend van aard. Imposant doen de onderdelen aan, waarin de grote leider van het volk Mozes optreedt. De meeste onderdelen, aria's en koren, zijn verheven van aard. Die met Mozes, de door God ge schonken leider stralen daar nog boven uit. Het is dan ook een onderwerp bij uitstek, geschikt voor een meester— componist zoals Handel, die in zo hoge mate bij machte is Bijbelse episodes magistraal en toch voor een ieder be grijpelijk te verklanken. Ook voor de vocalist en instrumen talist bevat een Handel-werk geen ge heimen, alles is gemakkelijk te door gronden en aan te voelen. De moei lijkheid van het nu uit te voeren werk zit hoofdzakelijk in de omvangrijkheid en veelal dubbele bezetting van de rol, die aan het koor is toegewezen. Deze vergt van de koristen veel uithoudings vermogen, goede technische stembe- heersing, een sterke tekstverdieping en het vermogen zich op elk onderdeel tot in zijn finesses volkomen te kun nen concentreren. Daartoe bleek het koor van de C. O. V. bij bovengenoemde, veeleisende werken van Bach en Honegger in staat te zijn. Wij mogen dus een in elk op zicht beheerste uitvoering van Israel in Egypte verwachten. De uitvoering heeft plaats op Don derdag 19 November a.s. in het Ge meentelijk Concertgebouw. Als solisten werken mede: Mea Boon—Naberman, sopraan, Elsa van Bueren, sopraan Aafje Heynes, alt, Han le Fèvre, tenor. Peter de Vos, bas, en Arie de Rijk, bas. Het instrumentale deel is in handen van Piet Halsema, orgel, Hans Brandts Buys, clavecimbel en het Noord-Hol lands Philharmonisch Orkest. Het ge heel onder leiding van George Robert. De grote kindervriend g Heemstede Zaterdag 28^ov moer, ües eren^en hoogst" waarschijnlijk officieel op het Raadhuis worden ontvangen. Bij de brand, welke onlangs aan de Glippel'weg woedde, bleek, dat de arbeid van de brandweerlieden ten zeerste werd bemoeilijkt door het ontbreken van een behoorlijke verlichting. In de regel zijn bij een brand van enige omvang de electrische leidingen gestoord, zodat dan van zaklantaarns en dergelijke gebruik gemaakt moet worden. Deze hulpmidde len zijn te gebrekkig en daarom stellen B. en W. van Heemstede voor een cre- diet van f2500 te verlenen voor aan schaffing van een verplaatsbaar licht- aggregaat met drie schijnwerpers De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag 19 November, des miü- dags om vier uur, bijeen. Als eerste punt staat op de agenda de benoeming van de gemeentesecretaris, daar de heer Vos de 65-jarige leeftijd bereikt heeft. Voorgesteld wordt een besluit in te trekken van 27 Maart 1999 lening aan te gaan van f 100.000. de 4% pet. per jaar, met een levensver zekeringsmaatschappij- Aan dit besluit is geen uitvoering gegeven en het zal ock niet meer worden opgenomen. Een crediet van f15000 is nodig voor de aanschaffing van een 5 tons vracht auto met driezijdige kipinstallatie voor Openbare Werken. Maandag. 8 uur Ledenvergadering H.B.C., 8 uur repetitie toneelgroep „Berkenrode", 8 uur. Bestuur K.A.B.O. '('waterleiding). Dinsdag. 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor, 8 uur repetitie R.K. Har monie „St. Michaël", 8 uur repetitie „Laudate Dominum". Woensdag. 8 uur godsdienstcursus 18-jarigen (jongelieden), 7.30 uur Dam club St. Bavo. Donderdag. 8 uur St. Vincentius. Vrijdag. 8 uur godsdienstcursus jarigen (meisjesL GEBOREN: J. Kapiteijn—Jansen, G. van DuijnNahuysen, HeemskerkKrul, z.; M. Griekspoor, d. ONDERTROUWD: C. L. F. H. TUI- mans en A. Hellendoorn; F. W. A. Croese en E. E. van Heeteren Wedding; J. G. Kuiper en L. de Groot. GETROUWD: E. A. M. Santen en B. M. Schemkes; J. H. 8 poelstra en A. C. M. Duiven; G. L. J. Loogman en B. Willemse. OVERLEDEN: G. Bolmeijer. 70 jr.; ,P. W. Mazurel, 57 jr.; J. Oud, 83 jr. 18- d.; z.; N. C. Kooren De R.K. Redekamer „Alberdingk Thijm" zal het toneelspel „Schijn en werklijkheid" voor de K.A.B., kriiré* Oost. opvoeren op 22 November in gc' bouw Sint Bavo. De geestelijk adviseur* kapelaan H. van der Plas, zal dan teven' gehuldigd worden bij gelegenheid van ïijn koperen priesterfeest. Men zal plaat sen moeten reserveren op Zomervaaft 134 en 234, en Emostraat 16. De samenwerkende handelaren in gas- en electra-artikelen uit Haarlem en Heemstede zullen cp 17 November in de Kroonzaal van Brinkmann wederom wasdemonstraties geven, en w-1 om half drie en om acht uur. Er wordt ook een film gedraaid en een thee aangeboden. Ten bate van de kinderbewaarplaatsen in Haarlem-Noord en Zuid is een loterij georganiseerd met als hoofdprijs een volledig ingericht poppenhuis, dat bij de firma Gerzon ten toon wordt gesteld. De trekking heeft plaats op 15 December en iedere winnaar krijgt een prijs toe gestuurd. Mevr. Cremers is ere-presidente van deze vereniging, welke de crèches in stand houdt voor kinderen tot 6 jaar, die van 9 tot 5 uur volledige verzorging kunnen krijgen, zodat de moeders uit werken kunnen gaan. De loterij is be dacht omdat de kas er niet zo florissant uitziet. De katholieken kunnen gerust een handje helpen. De K.R.O.-revue „Tijd voor Jolijt" komt Woensdag 18 November in Heem stede. Wij zijn van mening, dat iedereen onderhand wel weet, welke attracties er zoal geboden worden. Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonk komen Dins dag 24 November in het Minerva-theater te Heemstede, onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring. Om nog even in Heemstede te blijven: op 16 Novem ber zal in het gebouw van de Protestan tenbond een orgélrecital gegeven wor den door Charlotte Hulshoff. Declama ties worden verzorgd door Maria Slot boomVan Royen. De organisatie van opkopers „Oud maakt nieuw" houdt haar jaarvergade ring op 18 November in gebouw Sint Bavo. Er zullen o.a. inleidingen worden gehouden door drs. P. van Hegelsom ei^ D. Swagerman, lid van de S.E.R. In de parochiekerk van de H. Joseph is hedenmorgen de plechtige Requiem mis opgedragen voor de zielerust van dé heer C. H. Vogelzaiig, dié dezer dagen in de ouderdom van 68 jaar is overleden. Bij de plechtigheid en op het R.K. Kerkhof St. Barbara waren vele personen uit ae zakenwereld aanwe zig, o.a. het personeel van het bedrijf in Haarlem en Amsterdam, het bestuur van de sociëteit „Vereniging" en de Grote Houtstraatvereniging. Vanmorgen stond voor de Haarlemse politierechter een drietal jongelieden uit Bloemendaal terecht, die in de ?y®anden September en October met behulp van een clandestiene zender radio-uitzendingen hadden verzorgd vanuit een huis aan de Bloemendaalse- weg. De officier van Justitie eiste te gen de 19-jarige scholier j. w. ujt Overveen, eigenaar van het toestel, ee" voorwaardelijke gevangenisstraf Vah twee maanden en f 50 boete met ver beurdverklaring van de hem toebeho rende apparatuur. De politierechter schrapte de gevangenisstraf, maar handhaafde de boete. De twee handlan gers werden, dank zij een gedegen pleitrede van mr. Bijvoet, ontslagen van rechtsvervolging. Wij komen mor gen uitgebreider op deze affaire terug. Haarlem ITuindorp: A. HaitsmaDrs. Th. C. L. Kok 01, A. M. SchneidersDrs. J. v. d. Brink afgebroken, E. J. de Ree— Drs. P. de Haan 10, J. WijkerA. Ro- schar 0—1, G. B. v. d. Velde—H. C. Th. Baljet 10, H. SchmitzH. I. R. Losscher 1—0, P. E. Brommer—J. Kramer 1—0, J. Blokker—H. W. J. Groenenberg 1—0, J. E. Strengers—J. v. Boggelen 1—0, J. J. H. BauerA. Leipold 10. Voorlopige eind stand 7—2. Over de Tour de France zegt France Soir het volgende: „De organisatoren van de Tour de France hebben nog niet bekend gemaakt, waar in 1954 zal worden gestart. Het is niet onmo gelijk, dat dit in het buitenland zal zijn. Amsterdam staat op de nominatie om het startsignaal te geven. Toen wij kolonel Beau- puis hiernaar hebben gevraagd, verheelde hij niet dat de Nederlandse stad genoemd wordt in de plannen voor de route van de ko mende Tour de France. Het plan om in Amsterdam te starten is moeilijk uitvoer baar, maar Amsterdam zou zeer wel het einde kunnen zijn van een étappe. Wij mogen hieraan toevoegen, dat ver scheidene Franse steden, o.a. Nancy. Bor deaux en Rouen, dingen naar de eer om de startplaats te zijn." Bovenstaand bericht is verschenen in de France Soir van Zaterdag. (Niet officiëJ» koersem Vorig slot 31,4 Ned 1953 3% Ned 1953 3)4 Nederl 1948 34 pCt Ned L950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Grtb '4(i 3 pCt Ned. Handel Mi) cgrt A.K.U. Van Berkels Latent Ualvé-Delït eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber rtoll Amerika Hm oon N Stoomb. M Ned Seheepv. Unie H.VJV Deil Mijcert. .02AS-V 1044 99% 99 f, 99 A 101 98% 163 176 Va 117% 131§ 173% 170% 214%-5* 2284 183 y4-Va 342%-% 90 >4 1411/4 S 134%* 134%-%* 1114-4 944-54 Opening 16/11 102 991V 177 215% 184 343-Ü 137 1364 1124 95%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2