Alweer een fabeltje minder. Zuid-Nederland verliest van snelle Luxemburgers Oninteressante wedstrijd met zeer matig spel HHYC en BMHC spelen gelijk Be Fair en HTCC verliezen Venlo weer op de eerste plaats Antwerpse keurturnploeg te sterk voor St. Mauritius BONDSELFTAL BEHAALT EEN GELIJK SPEL (3-3) Sportwagenraces op Welschap: geslaagd experiment Federatie wendt zich met schrijven tot ministerraad bij SNELSCHAKEN staat en valt met de sensatie ssss Ronde van Europa? Regering wijzigt standpunt niet „Ontstellend gebrek aan kennis regeringsinstanties55 Reeds bij eerste zet in tijdnood Peters wint cross te Niel MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 PAGINA 4 Twee doelpunten in laatste minuten Eerste besprekingen te Straatsburg E. Kuypers sabelkampioen van Nederland Om Gouden Onafhankelijkheidsbeker N.B.V.L.O. kan verlangde verklaring alsnog inzenden Het conflict in de wandelsport Uitstekend debuut van de N.A.V. Van EstWagtmans derde te Brussel Slijkhuis vóór v. Zeeland op vierde plaats (Van onze sportredacteur) KAALHEIDE, Zondagmiddag. Het Zuid-Nederlands elftal, voor het grootste deel bestaande uit spelers van het Nederlands elftal, dat onlangs van België heeft gewonnen, is met liefst 30 verslagen door Luxemburg. En daarmee is dan meteen weer het fabel tje de wereld uit, dat „we'' er zijnVerliezen van Luxemburg en met cijfers, die voor zich spreken, is op zichzelf reeds een bedenkelijk verschijn sel. Als zo'n nederlaag echter geïncasseerd wordt, omdat zulk een slecht spelletje wordt vertoond, gaat men zich afvragen of aan een redelijk opti misme voor de toekomst kan worden gedacht. De Zuidelijke ploeg heeft de traditionele wedstrijd tegen de Luxemburgers zeker niet verloren, omdat zij de mindere was. Eigenlijk is het Nederlandse team vrijwel voortdurend in de meerderheid geweest. Om twee redenen. Het was namelijk iets sterker, maar ook en vooral omdat de Luxemburgers vijf man in de verdediging hadden en de tegenstander dus uitnodigden om van deze defensieve grendel de schuif af te halen. De Luxemburgers wilden in de eerste plaats doelpunten voorkomen. In deze opzet zijn ze geslaagd. De voorhoede van drie man moest met snelle acties doelpunten maken. Ook dat is gelukt. De Zuidelijke ploeg heeft zijn tegen stander wel heel erg in de kaart ge speeld. Men kon na enige tijd toch wel weten, dat het al te dwaas was om bij voortcturing in het offensief te zijn. Steeds weer zou men te pletter lopen op de muur van verdedigers, die was opgetrokken voor het Luxemburgse doel. Zeker zou dat het geval zijn als boven dien aanvallen door het centrum wer den geleid, waar van Melis steeds twee tegenstanders tegenover zich vond. Bén van die twee, Wagner, was bovendien in uitstekende vorm. Doch ziet, men bleef tot het einde toe volharden in dit spelletje. Het heeft geen succes ge- braoht. zelfs niet met de hulp van cie weer matig leidende scheidsrech ter Harzic Positieve feiten waren twee schoten tegen de lat. De eerste keer door van Melis, daarna door Overbeeke. En daar zijn die verdiensten van de Zuidelijke (Nederlandse!) voorhoede volledig mee weergegeven. Het zou ge tuigen van te veel optimisme als men nog rekening hield met de enige vlotte aanval, een voortreffelijke combinatie tussen Klaassens, van Beurden en Over beeke, uit die gehele wedstrijd. Vooral Bennaars heeft een zwakke indruk ge maakt. Van de aanvallers was van Me lis in zoverre de beste, dat, moesten wij een notitie maken over een aanval, waar bij de kans op een doelpunt aanwezig was, zijn naam in elk geval moest wor den genoemd. Klaassens was wel de meest opval lende figuur van de ploeg. Hij be schikt over bepaalde kwaliteiten, die hem stempelen tot een voetballer met bijzondere aanleg. Hij is echter zo zwak op één onderdeel, het plaatsen van de bal, dat van „klasse" niet ge sproken mag worden. Deze onzuiver heid vond men overigens in de gehele ploeg terug. In de voorhoede, in de middenlinie en ook bij de verdedigers. Het moge vreemd klinken, maar de achterhoede van de Zuidelijken heeft het allesbehalve gemakkelijk gehad. En dat tegen een voorhoede van slechts drie spelers. Cools speelde echter, ge hinderd door een blessure, voor het grootste deel op halve kracht en kwam toen evenals spil Wouters en Tebak snelheid te kort tegen deze snelle Lu xemburgers. Opmerkelijk is het, dat de directe tegenstanders van Cools, Wouters en Tebak, een doelpunt heb ben gemaakt. Achttien minuten zijn er in de eerste helft verstreken zonder dat er ook maar iets gebeurde, wat enige opwinding kon veroorzaken. De eerste positieve daad werd gesteld door Overbeeke met een schot van vrij grote afstand. Doelman Steffen had er echter weinig moeite mee. Weer tien minuten later kwam het tweede feit, dat aan de vergetel heid dient te worden onttrokken Toen openden de Luxemburgers namelijk de score. Wouters en middenvoor Kohn hadden een vruchteloos duel om de bal gevoerd, waarna Kemp van dichtbij in schoot, 01. Dertien minuten voor het einde scoorden de Luxemburgers weer, maar ten onrechte. Een van de verdedi gers was ongeoorloofd aangevallen. Een schot van Van Melis, één minuut voor de rust. ging rakelings langs de paal. Na de hervatting heeft het geruime tijd geduurd eer de Luxemburgers weer eens gevaarlijk werden. In die tussentijd hebben Bennaars en Klaassens naast geschoten, miste Van Melis een fraaie kans en kogelde Gruizen eens over de lat. Van Melis kwam dicht bij een doel punt toen hij de bal tegen de onderkant Vijf verdedigers. Dat was het ge bruikelijke beeld in de buurt van het Luxemburgse doel. Ook hier wordt het de gasten wel heel ge- mo.kkelijk gemaakt, want alles heeft zich op het centrum gecon centreerd. van de lat schoot. Zes minuten voor het einde kwam definitief de beslissing. Rechtsbuiten Meurisse kreeg de bal vlak voor het doel toegespeeld en schoot prompt raak, 02. Vele toeschouwers hebben het daarna niet de moeite waard gevonden om nog het derde doelpunt, gemaakt door middenvoor Kohn, af te wachten. Het kwam twee minuten voor het einde tot stand. De groep particulieren, die bezig is plannen te ontwerpen voor een wieler ronde van Europa, heeft een eerste con tact gehad met het gemeentebestuur van Straatsburg en met de Raad van Europa. Na de gevoerde besprekingen werd besloten Straatsburg als eindpunt van de ronde te kiezen. In een van de eerstvolgende zittingen van de gemeen teraad zal deze kwestie ter sprake komen. Van Parijs, de startplaats, zou het parcours door België, Nederland, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Ita lië en Zwitserland voeren naar het eindpunt Straatsburg. Volgens geruch ten zou de opzet o.m. voorzien in een rit AmsterdamLuik, gesplitst in twee halve etappes: AmsterdamGeleen met massa-start en GeleenLuik tegen het uurwerk. In het Bossche sportpark „De Vliert" is een wedstrijd om het sabeikampioen- schap van Nederland gehouden, welke werd gewonnen door E. L. Kuypers van „Parade et Riposte" uit Den Haag. De vorige week hebben wij uitvoerig nagegaan, welk een merkwaardig ver loop de hockeycompetitie heeft. De wedstrijden, die gisteren zijn gespeeld, maken er geen uitzondering op. HHYC bijvoorbeeld heeft zich nu weer laten verrassen door Kampong en BMHC is ook van het rechte pad afgeweken. Het speelde gelijk tegen Hilversum. En daar komt dan nog de grote neder laag van Be Fair tegen Amsterdam bij. In het Zuiden een magere overwin ning van landskampioen Venlo en tot veler verrassing de eerste nederlaag van lijstaanvoerder HTCC tegen Tilburg. Hetgeen betekent, dat Venlo nu weer de leiding heeft. In het Oosten verliepen de zaken normaler. DKS zegevierde en het gelijke spel tussen Zwolle en Union mag men geen opzienbarend feit noemen. Het verloop van de competitie in het Westen is aantrekkelijker dan in jaren het geval is geweest. BMHC heeft vele minuten lang tevergeefs storm gelopen op het doel van Hilversum, maar wat men ook probeerde, doelpunten vielen er niet te noteren. BMHC miste zelfs een (Van onze turnmedewerker) Van de talrijke bezoekers van de gis teren door de R.K. Rotterdamse Turn kring georganiseerde interdiocesane wedstrijden, zullen weinigen vooraf vermoed hebben, dat hun gang naar de Rivière-hal met zulk een spannend slot van deze massale turnwedstrijd beloond zou worden. In een aantrekkelijke, strijd hebben de heren-ploegen van St. Mauritius, uit Volcndam, Antverpia uit Antwerpen en St. Dionisius uit Tilburg elkaar de eerste plaats betwist. De Bel gen gingen tenslotte met de eer strij ken. Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt medegedeeld, dat de door de mi nister van O. K. en W. aangekondigde maatregelen t.a.v. de wandelsport geen reactie zijn op een aan de minister door het bestuur van de N.B.V.L.O. gerichte brief. De aangekondigde maatregelen zijn getroffen, nadat de door de minister gestelde termijn, waarbinnen antwoord werd gevraagd, verstreken was. Een brief van het bestuur van de N.B.V.L.O., d.d. 12 Nov. werd eerst daarna door de minister ontvangen. De inhoud van deze brief geeft de regering overi gens geen aanleiding baar standpunt te wjjzigen. De regering blijft bereid haar standpunt opnieuw te bepalen, indien haar de verlangde verklaring alsnog zou worden toegezonden. (Van onze sportcorrespondent) De belangstelling voor deze traditio nele wedstrijd bleek nog niets te. heb ben ingeboet. Het terrein van Sparta was wederom geheel bezet en de tal rijke toeschouwers hebben zich over het vertoonde spel niet te beklagen ge had. Het Bondselftal, dat er op papier minder aantrekkelijk uitzag, heeft goed voldaan en in het bijzonder in de voor hoede werd herhaaldelijk snel en door tastend opgetreden. In deze aanvalsü- nie toonde middenvoor Bleyenberg zich een goed doorzetter en ondervond goe de steun van W. v. d. Gijp. Visser van Ü.O.S., die Ummels van M.V.V verving, sloot zich daarbij goed aan; dit trio heeft het spil Terlouw en zijn mannen erg lastig gemaakt. Bovendien waren de heide vleugelspelers Schmidt (Eindho ven) en Trooster (Rigtersbleek) snel en verschaften de binnenspelers vele kan sen. Ondanks het sterke overwicht van Rotterdam in het begin, waarbij de dik wijls goed opgezette aanvallen dcor te weinig variatie steeds vastliepen op de verdediging van de Bondsploeg, waarin linksachter Peggeman van de Kenne- mers opviel door zijn rustig ingrijpen, bracht de verrassender speelwijze van de rode aanval het eerst succes. Een dekkingsfout stelde v. d. Gijp na 24 mi nuten in staat de bal in het net te schie ten (01) en een kwartier later plaats te Bleyenberg een teruggespeelde bal langs de onthutste Mühring in het doel (02). De jeugdige doelman Feyt (Woerdenj had het in deze helft zeer rustig; slechts in het laatste kwartier kreeg hij een harde schuiver van J. Heyster te verwerken nadat even tevo- ven de lat hem te hulp was gekopren. De tweede helft kreeg een levendiger karakter doordat de Rotterdamse ploeg dadelijk energieke pogingen in het wetk stelde om de achterstand in te lopen. Zij slaagde daarin reeds na 10 minuten, toen van Pelt doorbrak en Feyt pas seerde (12). De gelijkmaker, die in de lucht zat, liet zich echter wachten. Aan de andere kant zorgden de bondsmensen na een snelle doorbraak voor 13, thans door een, doelpunt van Bleyen berg (13). De Rotterdamse aanval liet echter niet af en goed gesteund door de middenlinie, waarin v. d. Hoek door zijn zuiver plaatsen opviel, verkleinde Benningshof na tien minuten de achter stand tot 23 en na een half uur werd het door van Pelt met een felle schui ver 33. Door de spanning om de over winning werd het tot het einde een enerverende strijd, die echter, ondanks fraaie kansen aan weerszijden, uitbleef. Na afloop heeft de burgemeester van Rotterdam de beker aan de aanvoerder I strijd een fraai en spannend slot laten van de Rotterdamse ploeg, die het be- zijn, waaruit de Belgen tenslotte als zit van de beker verdedige, uitgereikt, overwinnaars te voorschijn kwamen. Reeds in de voormiddag hadden acht honderd turnsters en turners uit alle delen van het land een smakelijk voor proefje voorgeschoteld van dat wat de genoemde keurploegen ter tafel zouden brengen. De dames mocnten dan wel niet een grootse indruk maken, daar voor was de voorgeschreven oefenstof aan brug, ringen, vrije oefeningen en evenwichtsbalk ook niet eenvoudig ge noeg. Toch mocht menig turnster het genoegen van een applausje smaken, na een gewaagd hoog gezwaaide ringoefe- ning of vlekkeloos brugwerlc. De heren daarentegen verrasten met de vrije oefenstof meer dan eens. Het wachten was echter op de strijd tussen de keur ploegen. Want daar was Dionisius, met de nationale kampioen Staps. Maar deze vaardige turner heeft met zijn vijf clubgenoten weinig kunnen inbrengen tegen de homogene ploeg van de Vo- lendammers en de Belgen, De strijd heeft zich alleen tussen deze twee teams afgespeeld en het leek er aan vankelijk op, dat onze landgenoten de baas 'zouden zijn. Weliswaar was hun werk aan paard-voltige wat aarzelend, maar met vrije oefeningen gaven zij beste staaltjes van keurturnen weg. Ook het paardspringen mocht er zijn. De Belgen hadden voldoende in hun mars, dat bleek later wel, maar in het begin bleef hun werk toch wel wat onder de maat. Totdat hoogrek en hoge brug aan de beurt waren. Aan deze toestellen toonden drie van de zes Belgen zich ware meesters. Muur vaste handstanden op één legger waren geen zeldzaamheid, de een na de ander zweefde in volledig beheerste salto's boven de barren en aan het rek, wekten zij spontane ovaties op met fraaie greep- wisselingen in allerlei reuzenzwaaien, gevolgd door rugwaartse salto's Mauri tius werd daarentegen door pech achter volgd. Jo de Boer kon van zijn rek- virtuositeit slechts enkele glimpen laten zien, maar moest na een moeizaam gewrochte salto het rek en met een blessure tevens het strijdperk verlaten. Aan de brug kwam Theo Bos, na een keurige rekoefening, tot een vloeiende en pakkende oefening. De overigen de den hun naam als keurturners wej eer aan mei verschillende mappen, maar de goede combinaties wilden maar niet' lukken. Dat is echter bijzaak; juist die kleine mislukkingen hebben de wed- strafbully! Esser heeft de Amsterdamse ploeg tegen Be Fair dusdanig geïnspi reerd, dat Be Fair een volkomen onver wachte nederlaag werd bezorgd. Esser zelf, meer dan zestig maal international, scoorde slechts éénmaal, maar had een groot aandeel in de andere doelpunten. BMHC HHYC TOGO Be Fair 7 11 7 10 6 9 7 8 Amsterdam Hilversum Kampong Groen Geel Venlo leidt In een Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering heeft de Nederland se Federatie van Wandelsportorganisa ties, waarbij, met uitzondering van de N.W.B., alle wandelbonden zjjn aange sloten, besloten zich met een schrijven tot de ministerraad, de fractievoorzitters van de Tweede Kamer en het Neder lands Olympisch Comité te wenden. Dit besluit werd genomen, omdat naar opge- meikt is gebleken, dat bij de regerings instanties een „ontstellend gebrek aan kennis over de organisatie van de wan delsport in Nederland" bestaat. Als ge volg hiervan, meent de Federatie, is de regeringseis gesteld. Zouden de bewinds lieden geheel op de hoogte zijn van de ware toedracht, dan zou deze ongeluk kige beslissing nimmer zijn genomen, zo is men in Federatiekringen van oor deel. Men grondt zich hierbij op het feit. dat de regering van mening is, dat de Ned. Bond Voor Lichamelijke Opvoe ding betrokken is bij de organisatie van avondvierdaagsen. Vandaar dat de eis aan deze organisatie werd gezonden. De geheel zelfstandige bij deze bond aan gesloten kringen verzorgen echter de avondvierdaagsen, zodat de op zichzelf ai onbillijke eis aan deze kringen zou moeten worden gesteld. In regerings kringen is men, zo werd ter vergadering opgemerkt, blijkbaar van oordeel, dat de Ned. Bond Voor Lichamelijke Opvoe ding de alléén-zeggenschap inzake de wandelsport in Nederland heeft. Men is nog steeds niet op de hoogte van het feit, dat de N.B.V.L.O. uitsluitend de Vierdaagse in Nijmegen organiseert en geen invloed uitoefent, noch zeggenschap heeft over welke andere wandelsportge- beürtenis ook. De Federatie meent voorts stelling te moeten nemen tegen het feit, dat door de uitgebrachte regeringseis, die een gevolg is van een controver se tussen N.B.V.L.O. en N.W.B., drie andere wandelsportorganisaties, die aan geen van deze beide bonden enige binding hebben, worden gedu peerd. Deze bonden, de Ned. Chr. Wandelsport bond, de Noord-Neder landse Wandelsport Bond en de Nieuwe Unie voor de Wandelsport worden mede door de regeringsmaat regelen getroffen, zonder dat hun enige mededeling dienaangaande van regeringszijde heeft bereikt. In het schrijven aan de ministerraad en de fractievoorzitters van de Tweede Kamer zal uitvoerig worden uiteengezet, op welke wijze de wandelsport in Ne derland is georganiseerd en welke be zwaren er bestaan tegen de tegenwoor dige gang van zaken. Aan het Nederlands Olympisch Comité zal meegedeeld wor den dat de N.W.B. thans niet meer, zo als in de bezettingstijd, de representant is van wandelend Nederland; dit zal met cijfers worden aangetoond. (Van onze sportredacteur). Welschap, Zaterdagmiddag. De Nederlandse Autoren- sport Vereniging, enkele maanden geleden opgericht, heeft op de militaire vlieg basis Welschap een uitste kend debuut gemaakt. Sport wagens van de meest uit eenlopende soorten, eigen dom van sportieve Neder landse automobilisten, zijn op het bijna vijf kilometer lan ge circuit getest op snelheid en betrouwbaarheid. Daar het circuit van Zandvoort nog steeds niet in orde was bevonden er komt nu, zo vertelde de directeur, de heer Hugenholtz, een nieu we slijtlaag heeft de N.A.V. voor de jaarlijkse na tionale sportwagenraces zijn heil elders gezocht. En met succes. Het parcours bleek geschikt te zijn voor een dergelijke sportieve kracht meting. Een select gezel schap publiek werd, ook al m verband met het expe rimentele karakter van deze races, niet toegelaten heeft kunnen zien hoe de be stuurders van deze op snel heid afgestemde automobie len een levendige strijd heb ben gevoerd voor de bezet ting van een eervolle plaats in het klassement. Het organiseren van auto races op een vliegveld is een minder ongewone zaak dan men waarschijnlijk veronder stelt De jaarlijkse races op Silverstone, een wedstrijd' met een internationale repu tatie, bewijzen dat reeds. Na vandaag rijst dan ook de vraag of het niet een over weging waard is races op het circuit van Welschap een vaste plaats te geven op de nationale kalender. Naast Zandvoort uiteraard. Men bereikt er mee, dat de toch kostbare voertuigen van de Nederlanders vaker op de baan komen. Wellicht is er zelfs een derde plaats te vinden, waar men dergelijke races kan organiseren om zo een lang gekoesterde wens in vervulling te laten gaan. Want allen, die voortdurend' en met veel enthousiasme „sleutelen" aan hun sport wagens konden hiervan tot dusverre één- of tweemaal per jaar sportief genoegen beleven. De N.A.V. heeft, wij komen weer terug op de wedstrijden van vandaag, na het definitieve uitvallen van Zandvoort juist om zijn le den de teleurstelling van een geheel verlopen seizoen te besparen, gezocht naar de mogelijkheid om althans één race te organiseren. Nu het experiment-Welschap is ge slaagd, bestaat dus de moge lijkheid om méér te doen. De races zelf hebben niet onmiddellijk uitgemunt door een enerverende strijd om de eerste plaats. Tenminste in enkele van de zes klassen niet. Daartegenover stond echter een aantrekkelijk duel om de onderlinge rang schikking en ook tussen de uitblinkers in de verschillen de klassen. Het waren name lijk gecombineerde races. Zo heeft zich een aantrekkelijk gevecht afgespeeld tussen P. Bos Eyssen in een 748 cc Re- Gedrang in de voorlaatste bocht. De Jaguar van mej. Maasland is geslipt, maar blijft in het goede spoor. ding om zich daarna nog een vrij duidelijke voorsprong te verschaffen. komst was het verschil tus sen Hezemans en de Pesters reeds zeer gering geworden nault, Henk Hoogeveen in een Minor, die in dezelfde klasse (tot 1000 cc) hoorde en J. Heydendahl in een meer dan lichtelijk bewerkte Peugeot 203, 1289 cc. Hey dendahl heeft aanvankelijk de leiding gehad, maar moest tenslotte toch èn Bos Eyssen èn Hoogeveen laten gaan. Hoogeveen op zijn beurt heeft uiteindelijk in Bos Eyssen's ruwgeschuurde Re nault zijn meerdere moeten erkennen. Fel is ook de strijd geweest tussen D. Acker- mans met Peugeot en mevr. Huurdeman in een 1250 cc VtG. Ackermans heeft uitein delijk het duel om de twee de plaats, na Heydendahl, ge wonnen, maar met minimaal verschil. In klasse B (1000 1100 cc) was Dooyes met zijn Fiat geen partij voor zijn tegenstanders. Hij was veruit de snelste. Reys (Skoda) en Van Pelt (Fiat) hebben ech ter een verwoed gevecht ge leverd om de tweede plaats. Na ruim een half uur elke race duurde circa vijftig mi nuten slaagde Van Pelt er eindelijk in zijn tegenstander te passeren. Korte tijd later heroverde Reys echter de lei- De Rotterdammer Van den e.n een ronde later lag Ouden in zijn oranjekleurige, weer aan de kop. Snel zelfgebouwde Cidoro heeft met zijn Jaguar, m de - T-i Ir 1 o oor» i-onnf nPr in klasse E (15002400 cc) lange tijd de beste kansen op de zege gehad. Hij lag welis- zwaarste klasse, vanaf het begin de leiding gehad. Hij werd weliswaar geruime tijd waar ook toen op de tweede ®rnsti.g bedreigd door Mar- plaats met enkele meters en ens F1 Aston Martin, maar SSe rondïn vin ten hem Van Dieten in "DT\/i"\U J-GUlotC i UI 1 VA Uil V Cl 11 rooric del ij ke voorsprong. Klasse A; aangetoond sneller te zijn. Van den Ouden heeft pech sen, Renault, gehad. Toen de helft van de 94.74 km/h; tijd was verstreken, slipte hij 1. P. Bos Eys- gem. snelh. 2. Hoogeveen, Minor, 93,94; 3 H. Kreissel, in de voorlaatste bocht, ging Renault, 89,67. B: 1. R. Dooyer, eenmaal om zijn as, bleef Fiat, 99,16 km/h; 2. G. T. H. even staan en ging vervol- Reys, Skoda, 97,62; 3. van gens de inmiddels met nog meer enthousiasme wegge snelde Van Dieten achterna. Pelt, Fiat, 93,32. C: J. A. J. Heydendahl, Peugeot, 92,23 2. D. Ackermans, Peugeot, Het verschil was echter al 87,77; 3. Mevr. M. Huurde- te groot geworden. Jonk- manWolff Metternich, MG, heer de Pesters heeft met 87,63. D: 1. Jhr. C de Pesters, zijn 1465 cc MG zijn rivaal MG, 106,65 km/h; 2. M. H. M. Hezemans, in een 1488 cc Porsche, royaal verslagen. Hezemans, Porsche, 106,12; 3. H. L. M. v. d. Meulen, Por- Slechts één ronde heeft He- sche, 100,52. E: 1. J. L. van zemans de leiding gehad. Dat Dieten, BMW, 105,13; 2. C. J. kwam, omdat de Pesters even van den stopte voor het tijdwaarne- 103,95; 3. Ouden, Cidoro, H. M. H. Heze- mershuis. Hezemans, die mans, Lancia Aurelia, 95.56. Venlo is van slag af. Dat is opnieuw gebleken in de wedstrijd tegen Eindho ven. Maar onmiddellijk moet hieraan worden toegevoegd, dat de Brabantse gasten de Venlonaren waarachtig geen moment de kans hebben gegeven hun eigen spel te ontplooien. Fel zat Eind hoven op de bal, fel bleef Eindhoven, ook toen het na twintig minuten een achterstand had opgelopen. Anderzijds zou de kampioen van Nederland, spe lende in normale vorm, zeker de stoot kracht hebben gevonden om zijn meer derheid zwaarder te accentueren, dan thans met deze magere zege van 1—0 is geschied. Want Venlo was de betere ploeg. Van stonde af hadden de Limburgers een overwicht, doch het spel werd steeds te kort gehouden, een kolfje naar de hand van de stickvaste backs der Eindhove- naren. Toch moesten de gasten zwich ten. Dat geschiedde na twintig minuten, toen Reyntjes uit een strafcorner kon doelpunten. Maar Eindhoven gaf zich Het Belgische koppel Van Steenber gen—Ockers heeft in het Sportpaleis te Brussel een koppelwedstrijd over hon derd km. gewonnen in de tijd van 2 uur 2 min. en 50 sec. Tweede werd de Zwitserse ploeg Kubler—Plattner, derde onze landgenoten Van Est en Wagtmans en vierde ImpanisDe Beukelaere (Belg.). De vijfde plaats werd bezet door het Belgisch—Nederlandse koppel GosselinHaan op één ronde. allerminst gewonnen, ook na de rust niet. Doelman Jacobs van Venlo had OU tijd en wijle al zijn talenten nodig, maar hij hield stand. Gaandeweg namen de Venlonaren het initiatief weer over en vooral tegen het einde kwam de Eindhovense veste onder zware druk te staan. Ook nu volhardden de landskam pioenen in te kort spel, waarbij vleugels en vooral de rechtervleugel met Nefkens wel heel erg verwaar loosd werden. Het einde kwam- derhalve met een moeizaam bevochten doch te vens verdiende zege van Venlo. Venlo heeft echter de leiding her overd, dank zij de reeds gememoreerde nederlaag van HTCC. Liefst zeven maa' werd er gedoelpunt in Tilburg. Opmer* kelijk is de opmars van MOP. Nu is de zege van 01 op het nog geheel punt loze Breda geen wapenfeit van de eerste orde, maar het betekent toch, dat MO? slechts twee punten achterstand heeft op Venlo. De positie van Breda is er, ook al door de overwinning van Zwart Wit op EMHC, niet beter op geworden. Venlo HTCC MOP Tlburg 6 10 6 9 6 8 6 7 EMHC Zwart Wit Eindhoven Breda Nijmegen-Wageningen 3-2 Belangrijker dan welke wedstrijd ook in het Oosten was die tussen Nijmegen en Wageningen, de laagstgeplaatsten. Het was een aantrekkelijk duel. „De beste wedstrijd die ik deze competitie in het Oosten heb gefloten", zo karakteriseerde de scheidsrechter na afloop zelfs de ont moeting. Een karakteristiek die we qua spel en qua spanning van harte kunnen beamen. Beide teams probeerden elkaar van den beginne af reeds in tempo te overtreffen en de Nijmegenaren, die een opvallend goede wedstijd speelden, schenen daarbij het duel te winnen. Zij wisten in ieder geval voor de rust voor een vrij veilig schijnende 30 voor sprong te zorgen. Het laatste doelpunt was prachtig werk van Wagenmaker, die een voorzet zonder bedenken op zijn stick nam en de Wageningse keeper het nakijken gaf. Na de thee voerde Wageningen het hoge tempo nog een beetje op en het initiatief ging voor een goed deel over in handen van de bergbewoners. De Nijmegenaren hielden met veel animo en flitsende uitvallen stand, maar zij konden niet verhinderen dat Wageningen twee doelpunten wist in te lopen. Dat de Wageningers tenslotte toch niet met een gelijk spel uit de strijd konden komen was in eerste instantie te danken aan het voorbeeldige werk van keeper Gouka en rechtsback Beek. De positie van DKS is overigens wel fraaier geworden door de overwinning te gen Arnhem en het gelijke spel tussen Zwolle en Union. Hengelo is door de nederlaag tegen PW in de hoek geko men waar oppassen de boodschap is. DKS Union PW Zwolle 7 13 7 11 7 8 7 7 Arnhem Nijmegen Hengelo Wageningen (Van onze speciale verslaggever) Schaken, dat weet een ieder, is een spel van moeizame concentratie en van of nauwelijks ingewijde toe- ael geen sensatie. Immers, dt ontgaat hem ten enenmale. Sterker: hoe listi- oorM. ,,ee» K" •'•'"kuur- ger de valstrik is, des te meern dan QOk een toppunt van vervenng nooi van grootmeesters moet voo er bij het snej schaken, een vorm van zijn. Heel anders liggen e sensatie, net als voetballen en rugby. Al sportbeoefening, die staat en valt mei u. u gaat het er dam iets ™™deJh™ende schaker een verrukking meesters of zelfs prootm^sters V°hert spel zich «2 Al is het maar, omdat hij kan zien schieten. En preci grootmeesters m - met grote overgilve de meest éclatante bokken tl ^ifJt'en En vricies die bokken nog wel, die hij als hem heel ver kan zien schieten. t. Er is voor de beginneling weinig aan, om dr. Euw' trouwde bees te zien speie7lt maar het moet hem, dunkt ons, buiten meesteruj o, j.i..-^ de oud-wereldkampioen duidelijk. steeds vlak achter zijn ri vaal had gelegen, hoopte de beslissende slag te kunnen slaan. Bij de volgende door- F: 1. B. Snel, Jaguar, 104,08; 2. J. Martens, Aston Martin, 103,36; 3. Mej. M. Maasland, Jaguar, 95,40. zichzelf van vreugde brengen wanneer hij en voor elkeen waarneembaar ziet blunderen. Euwe deed alhoewel de aankondi gingen anders luidden-niet mee op het snelschaaktournooi dat het Leidsch Stu denten Schaakgenootschap „Morphy" dit weekend ter gelegenheid van zijn acht tiende lustrum in de Stadsgehoorzaal had georganiseerd. Maar er waren ge noeg andere bekende meesters ter plaat se aanwezig om het talrijke publiek met hun uit duizelingwekkende haast gebo ren schaakkunstige misgrepen te ver heugen. Aan de eregroep namen im mers deel: v. d. Berg, dr. Bernstein, dr. Christoffel, Cortlever, Doerner, Donner, Dunkelblum, Enevoldsen, Golombek, O'Kelly de Galway, Muhring, v. Schel- tir.ga, Bouwmeester, Barcndregt, Popel en ir. van Stcenis. Hoe snel het allemaal wel ging in Lei den kunt u bevroeden, wanneer u weet dat volgens het reglement elke speler zijn partij in tien (10) minuten moest hebben beëindigd. Bleef hij niet binnen die krap gestelde limiet, dan viel onhei- roepelijk het rode vlaggetje in zijn klok. En zuiks had uiteraard verlies van ae partij tengevolge. Men mag dus wel zeg gen dat een snel-schaker reeds wanneer hij zijn eerste zet doet in barre tijdnooa verkeert. Om elke, ook onopzettelijke fraude in de kiem te smoren, was m het reglement ook een bepaling opgenomen krachtens welke de speIers de 1klok moesten bedienen met dezelfde hand, waarmee de zet was gedaan. Maar al te nauw nam men het toch met dit voor schrift niet; want wij hebben sommige schakers op kritieke momenten hun klok waarlijk met hoofd, handen en voe ten zien bedienen, zonder dat iemand daar aanmerking op maakte. Maar elke partij begon dan zoals een serieuze partij nogal eens wil eindigen: met een wederzijds benauwd op de klok kijken. En naarmate de schaars toege meten tijd verstreek steeg de spanning tot een nauwelijks meer verantwoorde hoogte. De laatste minuten was het meestal zo, dat de meesters nauwelijks meer hun stukken zagen en slechts met ongekende frequentie een tik op hun klok gaven. Zo kon men het dus zien gebeuren dat niemand minder dan Donner in de allerlaatste minuut door zijn tegenstander met een dame vóór werd mat gezet. Precies op de manier zo als wij in het prille verleden door een vriendje op het schaakbord bij on ze kraag werden gegrepen. Een prach tig moment. Werkelijk, een snel-schaker is een verschrikkelijk opgejaagd mens. En dat maakt hem er, wij mochten het in Lei den constateren, niet bepaald vriende lijker op. Tegen het einde van elke partij was er geen meester, die niet met grimmig op elkaar geklemde kaken het schaken en het leven in het alge meen scheen te zitten haten. Wij heb ben ergens het zij zonder enige over drijving gezegd de stukken over de vloer zien rollen. En wij zijn er getuige van geweest hoe twee van de meesters in de in ijzingwekkend tempo opgelegde eindspurt van hun partij bij het zetten met hun armen bijna in de knoop kwa men te zitten. Geen wonder dat deze manier van schaken een ietwat rancu neuze stemming onder de deelnemers veroorzaakt. Een snel-schaakpartij ein digt nimmer met het gebruikelijk pro tocolair van het gelukwensend handen schudden. De verliezer staat eenvoudig op en verwijdert zich zo snel mogelijk. De winnaar zet inmiddels de stukken op voor de volgende partij; want er is, zoals gezegd, haast bij. Neen, het snel schaken bevordert niet de onderlinge hartelijkheid. Gelukkig bloeide zij weer op aan het slotdiner, waaraan alle deelnemers zich Zondagavond in de Sociëteit, na de prijs uitreiking, verenigden. De einduitslag van de eregroep is als volgt: 1. A. O'Kelly de Galway (Belg.) 11 pnt; 2. C. B van den Berg (Ned.) 10% pnt; 3. dr. O. Bernstein (Frankrijk) 10 pnt; 4. W. J. Muhring (Ned.) 9% pnt; 5, 6, 7. N. Cortlever (Ned.), J. Enevold sen (Denemarken) en J. Barendregt (Ned.) ieder 8% pnt; 8. H. Golombek (Eng.) 8 pnt; 9. Ch. Doerner (Lux.) 7 pnt; 10. H. Bouwmeester (Ned.) 614 pnt; 11 èn 12. ir. H. J. van Steenis (Ned.) en T. D. van Scheltinga (Ned.) ieder 6 pnt; 13. S. Popel (Frankrijk) 5Va pnt; 14. A. Dunkelblum (België) 5% pnt; 15. J. H. Donner (Ned.) 5 pnt; 16. dl'. M. Chris toffel (Zwitserland) 4 pnt. Peters, die in September te Enschede op zulk 'een fraaie wijze de vierde in ternationale Marathon won, heeft d« traditionele internationale cross te Niel in België beter bekend als de jaarmarktcross overtuigend op zijn naam gebracht. Het 7100 meter lange parcours legde hij in 22 min. 36 sec- af daarbij de sterke Belgische loper Van de Wattyne, die 23 min. 2 sec- noteerde, naar de tweede plaats ver wijzend. Derde werd Smith (België) in 23 min. 7 sec. Wim Slijkhuis boekte van de Ne derlandse deelnemers het beste resui - taat. Tevens nam de Trekvogels-atnie revanche op de AAC-er Van Zeela in wie hij eerst te Breda en vorige wee in het Belgische plaatsje Stabroek Z'J meerdere had moeten erkennen. In min. 13 sec. eindigde Slijkhuis als Vj= de, in 23 min. 18 sec. ging Van Zee»» als zesde over de streep, terwijl J' van der Zande in 23 min. 27 sec. tiende werd afgevlagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4