Truman weerlegt de tegen hem geuite beschuldiging De affaire-White Optreden van de huidige regering scha demagogie genoemd 8 December in Kathedrale Basiliek van Haarlem: München en Neurenberg slaags om een „Dürer Franse ratten krijgen het hard te verduren Tot hoofd en hart 14 leden van de Klu Klux Klan in arrest Pontificale Avondmis Ier opening Mariale jaar Maximiliaan I in Beierse Landdag uitgemaakt voor barbaar Manus Oly doet weer een poging Blauwe mazelen in Leeuwarden Het geheim van de Maastrichtse familie Olischlager Het weer DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 o 77ste JAARGANG No. 25840 bureau smedestraat 5 - haarlem SHAWLS - HANDSCHOENEN «VEILIGHEID DOOR GENOMEN MAATREGELEN BESCHERMD" Drie gezinnen dakloos door felle brand Stoffelijke resten van Brits echtpaar gevonden Een maand na geheim zinnige verdwijning dag, dat zij Xt °Ud^ de tion had gereden "aar het S,ta" Russische boot ver leent geen hulp Britse mariniers bij Plymouth verdronken Wegens ontvoering en mishandeling Wordt Figl opvolger van dr. Karl Gruber? MAN VERDRONKEN TE LEIDEN Prins bezoekt militaire vliegschool Verstoppertje in de boerenkool „St. Christoffel" voor de K.R.O. Staatsloterij eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'JKant. Beverwijk: Breestraat 171, teief. 4790 'ikantoor en Red. Pmuiden: Leeuweriklaan 30 h. Telefoon 5790 lr6ctie: 3 w Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen, redactie: prs v (jun en Severin. nd- hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In de Amerikaanse verkiezingscam pagne van vorig jaar heeft de af- faire-Alger Hiss een grote rol ge speeld. De voormalige vooraanstaande Amerikaanse regeringsfunctionaris die bevriend was met Acheson. zat al ge ruime tijd, wegens spionnage. in de ge vangenis toen de Republikeinen nog politieke munt uit het lang te voren gevoerde proces trachtten, te slaan. De zaak-Dexter White schijnt nu echter zo mogelijk nog meer stof te doen opwaaien. White was een veel belangrijker J*13® dan Hiss eneen voormalig president van de Verenigde Staten zou hem de hand boven het hoofd hebben ge* houden, aldus werd door de hui dige Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, onlangs geïnsinu eerd. Dexter Whité, die tot be gin 1946 Amerikaans onder-minister van Financiën is geweest, werd door Truman tot directeur van de Amerikaan se afdeling van het Internationaal Mone tair Fonds benoemd Volgens Brownell was dit gebeurd nadat de president van het Federale Inlichtingen Bureau infor maties had ontvangen dat White een spion was. De Commissie voor On Amerikaanse Activiteiten van het Huis van Afgevaardigden, die vijf jaar gele den White zelf ook ondervraagd heeft drie dagen na dit verhoor is de man aan een hartaanval overleden zond dezer dagen een uitnodiging aan Tru man om voor de commissie te verschij nen, waardoor een wel heel uitzonder lijke situatie werd geschapen. Behalve Truman werden ook diens voormalige minister van Justitie, Clark, en diens voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, nu Gouverneur van de staat Zuid-Carolina, verzocht voor de commissie te getuigen. (Byrnes, eens Truman's rechterhand, is nu een gezwo ren vijand van de ex-president). De Gouverneur heeft bekend gemaakt dat hij, uit hoofde van zijn ambt, niet naar Washington kon komen, maar dat hij de commissie-leden gaarne in zijn eigen staat wilde ontvangen, een voorstel waar mee de betrokkenen onmiddellijk ac- coord zijn gegaan. Truman heeft de in vitatie van de commissie naast zich neer gelegd, en president Eisenhower liet weten dat hij zich met het optreden van de commissie tegenover Truman niet ge heel kon verenigen, en dat de beschul digingen van minister Brownell op diens eigen initiatief op een dergelijke wijze wereldkundig waren gemaakt, ofschoon Eisenhower wel op de hoogte was van Brownell's bevindingen. Het is betreu renswaardig dat de president zijn minis ter de beschuldigingen heeft laten uiten, alvorens eerst een nader justitieel onder zoek te doen instellen. Gisteravond heeft Truman het Ameri kaanse volk verteld wat hij van de be schuldigingen van Brownell dacht. De ex"P*esident legde uit waarom hij in dertijd Dexter White niet had ontslagen en in felle bewoordingen veroordeelde hij het optreden van de minister van Justitie, die uit partij-politieke motie ven gehandeld zou hebben. De Republikeinse partij, die nu in Amerika met een kleine meerderheid aan het bewind is, heeft kort geleden een gevoelig prestige-verlies geleden by enige burgemeesters-, gouverneurs- en Congresverkiezingen.. De Democraten hebben in de beide Huizen van de Volks vertegenwoordiging niet veel minder zetels dan de Republikeinen. Stond de Amerikaanse regeringspartij er dus al niet erg gunstig voor, de door minister Brownell ontketende actie tegen de Democraat Truman zal de positie van de Republikeinen waarschijnlijk weinig goed doen. Nu de regering zelf ook al de methoden gaat toepassen van de beruchte „spyhunter" McCarthy zullen de min der extremistisch-denkende Amerikaanse burgers sceptischer worden dan ooit ten aanzien van het beleid van Washing ton. Onder de Democratisch-gezinde kiezers heeft Eisenhower vorig jaar vele aanhangers gehad, maar als er geen verandering komt in de houding van de president ten aanzien van de extremis tische politiek van bepaalde Republi keinen in het Congres en de regering, zal hij de steun van deze kiezers niet blijven behouden. Eisenhower zal de wetten, die hy' op zijn programma heeft staan; overigens nooit van kracht kun nen laten worden, als hem buiten de eigen partij alle aanhang zou ontvallen. Volgend jaar zullen er weer verkie zingen worden gehouden voor het Con gres. Eisenhower heeft onlangs duide lijk te kennen gegeven, dat hij „presi dent van het gehele volk" wilde zijn en dat hij een „vooruitstrevend pro gramma" ten uitvoer wilde brengen, dat alle Amerikanen ten goede zou komen. Eisenhower wil dus niet zo zeer Repu blikeins president, als wel presi dent zijn, voor alle burgers van de Verenigde Staten. De affaire-White brengt grote gevaren met zich mee voor een verscherping van het conflict tussen de beide leiden de Amerikaanse politieke partijen. De verbreding van deze kloof zou de bin nenlandse politiek van het land niet ten goede komen, maar een dergelijke verwijdering zou vooral gevaren met zich meebrengen voor de buitenlandse politiek. De hele vrije Westerse wereld is er bij gebaat als Amerika zo veel mogelijk een „bipartisan foreign policy" dus een gezamenlijk buitenlands beleid van de twee partijen voert. Een felle uitslaande brand in de Nieuwstad te Groningen, heeft drie ge zinnen met 21 kinderen binnen een uur dakloos gemaakt. De brandweer van Groningen heeft een verwoede strijd ge voerd tegen de felle vuurzee, die een gevaar opleverde voor de belendende percelen. Men zag geen kans de inboe del te redden. De talrijke bewoners moesten bij buren worden onderge bracht. De brand is ontstaan doordat een zoontje van één der families met lucifers speelde bij een kast, waarin een fles petroleum stond. Oud-President Truman van de Verenigde Staten heeft gisteravond in een floor nagenoeg alle Amerikaanse radio- en televisiestations uitgezonden rede Verklaard, dat hij destijds in Februari 1946, Harry Dexter White niet heeft Ontslagen uit zijn hoge regeringsfunctie, ondanks het feit, dat hij van ontrouw ®an zijn vaderland was beschuldigd, omdat een dergelijk ontslag een uit gebreid onderzoek van het Federale Opsporingsbureau, waarbij ook tal van andere personen betrokken waren, zou hebben geschaad. Ex-President Tru man deed een scherpe aanval op de huidige Procureur-Generaal, Herbert Brownell Jr., die hij ervan beschuldigde zijn hoge ambt terwille van het Partijbelang door het slijk te halen. de President behoren tijdens zijn ambts periode niet door het Congres te wor den onderzocht, maar ook niet daarna. Intussen is bekend geworden dat de vroegere onder-min. van Justitie van Truman, Bergson, Maandag in staat van beschuldiging is gesteld omdat hij bin nen twee jaar na zyn ontslag als rege- rings-functionaris, particuliere belangen zou hebben verdedigd in een proces te gen de regering. Bergson heeft zichzelf onschuldig verklaard. Hij zou tydens zijn ambsperiode een pypleidingsmaat- schappjj een anti-trust verklaring heb ben geweigerd en later deze maatschap pij hebben vertegenwoordigd om van de regering een dergelijke verklaring los te krijgen. De maximumstraf is een jaar en 1C.000 dollars boet, Bergson is te gen borgtocht in vrijheid gesteld. Advertentie Dexter White, de onder-minister van Financiën onder Truman's bewind, die van spionnage werd verdacht. White die in 194S overleed is nu plotse ling het middelpunt geworden van een heftig conflict tussen Truman en de Amerikaanse minister van Justitie. het vertrouwen op elk niveau van onze samenleving. Zijn weigering om voor de congres commissie te getuigen verklaarde Tru man door uiteen te zetten, dat indien hij dit niet gedaan had hij partij ge weest zou zijn in een actie waardoor de grondwettelijke positie van de Pre sident der V.S. in gevaar gebracht zou zijn geworden. De regering is onafhan kelijk, aldus Truman. De besluiten van De Britse politie heeft gisteren de stoffelijke resten gevonden van het echtpaar Harries, dat sinds een maand werd vermist te Carmarthen. De lijken werden gevonden nabij de boerderij van hun neef. Deze is samen met zijn vrouw door de politie verhoord. verteld' deze neef aan de politie geweest naar Londen Wetzen^Befden waren nog nooit ,aen boerderij weg geweest. Meerman 500 boeren Uit de omgeving hebben de no litie geholpen by het zoeken naar dë stoffelijke resten. Men is van mening dat John Lloyd Harries en zijn vrouw meer dan 10.000 pond spaarduitjes in hun boerderij opgepot hadden. Een Russische sleepboot, die haar zoeklicht gericht had op zeven Britse mariniers, die in de nacht van Donder dag op Vrijdag j.l. om hun leven wor stelden, nadat hun landingsvaartuig ter hoogte van Plymouth was omgeslagen, heeft geen boot uitgezet om hen te hel pen. De marinier Thomas Lyons verklaarde, dat hij bij een nachtoefening het bevel voerde over het landingsvaartuig. Door de ruwe zee begaf de motor het en de boot liep vol water door een zware golf. Het enige antwoord op het hulpge roep der inzittenden kwam van een Russische sleepboot die haar zoeklicht aanflitste, doch geen boot uitzette. „Ik ben er vrijwel zeker van, dat zij ons in het water kon zien, want zij had haar zoeklicht gericht op de plaats, waar wij zonken", verklaarde Lyons. Met uzelf strijden brengt vaak innerlijke rust, met een ander strijden schept verwijdering en oorlogj In Noord- en Zuid-Carolina heeft het Amerikaanse Federale Opsporings bureau gisteren veertien voormalige leden van de Klu Klux Klan gear resteerd, die twee jaar geleden twee personen hebben ontvoerd en mishan deld. In 1951 waren leden van het gehei me genootschap in hun traditionele witte gewaden en met hun witte punt mutsen op de woning van mevrouw Christine Rogers en haar broer binnen gedrongen. Zij hadden beide personen gedwongen plaats te nemen in een auto en overgebracht naar Noord-Ca- rolina. Daar waren zij gegeseld, terwijl enige leden van de Klan gebeden zei den. Edgar Hoover, de directeur van het Federale Opsporingsbureau, heeft mee gedeeld, dat er in het afgelopen ander half jaar reeds 29 leden van het ge nootschap in beide staten zijn gear resteerd. Naar gewoonlijk betrouwbare kringen te Wenen hebben medegedeeld, zal de voormalige Oostenrijkse kanselier, Leo pold Figl, benoemd worden tot minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van dr. Karl Gruber. die Vrijdag jongstleden ontslag genomen heeft na een conflict over de door hem gepubliceerde memoi res Wie de bijzondere Maria verering van Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem, kent zal begrijpen, dat het inlui den van het door Z.H. de Paus vastge stelde Mariale jaar met bijzondere luis ter in het bisdom geopend zal worden. Het ligt in het voornemen van de Bisschop om op Dinsdag 8 December, de feestdag van Maria Geboorte, in de Kathedrale Basiliek Sint Bavo een avondmis te pontificeren. Om acht uur zal monseigneur een toespraak houden over de betekenis van het Mariale jaar en daarna de H. Mis opdragen. Het ka thedrale koor zal onder leiding van dr. A. Kat bijzonder mooie Marialiederen en motetten ten gehore brengen; de ge lovigen zullen de volksmis zingen. Aan deze plechtigheid zal bijzondere luister worden bijgezet en verschillende autoriteiten op wereldlijk en geestelijk gebied, zullen een uitnodiging tot bij- Bij de geweldige afmetingen van de deuren van een enorm transportvliegtuig, waarmee deze helicopter zal worden vervoerd van Fort Sill (Oklahoma) naar New York, lijkt de „Eierenklopper" een mugje. De foto werd genomen uit het binnenste van het vliegtuig. Er moet veel gebeuren vooraleer in het monarchale Beieren een keurvorst een barbaar genoemd wordt. In Mün chen is dat gebeurd en nog wel op het parlementaire toneel van de Beierse landdag. Nochtans stelde de meerder heid van de landdag zich achter de „bar baar", vorst Maximiliaan I, blijkbaar niet zozeer vanwege monarchale gevoe lens dan wel vanwege het nuchtere feit, dat München in het landelijke parle ment wat meer gewicht in de schaal kan leggen dan Neurenberg. Want het ging om een plaatselijke strijd over Dürers schilderij „De vier Apostelen". In het jaar 1627 sloot Maximiliaan een overeenkomst met de stad Neuren berg, waarbij deze het schilderij afstond aan München. Daar is het sedertdien een der waardevolste bezittingen van de pinakotheek. Neurenberg stelt nu pogingen in het werk om het schilderij terug te krijgen en het beschuldigt daarbij Maximiliaan ervan, dat hij ter verkrijging van het werk de onderhan delingen onder militaire bedreiging had doen plaats vinden. Dat was het echter nog niet, wat de keurvorst tot barbaar maakte. Maar hij had een bijbeltekst van het schil derij laten wegkrabben, die wel in het protestantse Neurenberg, doch niet in het katholieke München paste „Had Dürer kunnen vermoeden, dat een zo ruwe hand zijn werk zou be schadigen, dan zou hij het zelf waar schijnlijk hebben vernietigd", zo dacht een der afgevaardigden. Natuurlijk hebben de Neurenbergers in de lange strijd, die om het schilde rij heeft gewoed veel gebruik gemaakt van het argument, dat zovele oude rijk dommen uit. ue schatkamer van net Duitse rijk zijn verloren gegaan door oorlogsgeweld. Zij vonden daarom, dat het veel genadiger behandelde Mün chen wel eens een groot gebaar kon maken door het Germaanse Nationale Museum van de Dürerstad weer aan een groot werk van de meester te hel pen. De Noordelijke Beieren hebben de Münchenaars ongezouten beschuldigd van „cultureel centralisme", waarbij de „provincie" volkomen verwaarloosd zou worden. Zij moesten het echter afleg gen tegen de meerderheid, die de be faamde pinakotheek ongeschonden wenste te houden. wonen van deze pontificale avondmis ontvangen. De Bisschop en de plebaan verwachten, dat de kathedraal die avond stampvol zal zijn. Omtrentde regeling van het communiceren en het nuchter blijven zal een nadere aankondiging volgen. (Van onze correspondent) Maandagmorgen werd op het terrein van de gemeentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst te Leiden de 44-jarige werkman P.C. vermist. Na enige uren zoeken werd 's middags het stoffelijk overschot opgehaald uit de Maresingel. Men vermoedt dat de man onwel ge worden is en van een vuilnisschuit in het water is gegleden. Prins Bernhard heeft gisteren een militaire vliegschool bezocht, een vijf tigtal km. buiten Addis Abeba. Be halve de reeds vermelde onderschei dingen heeft de Prins aan de adjudant van keizer Selassie, kolonel Makonnen Deneke, het commandeurskruis in de orde van Oranje-Nassöu met de zwaar den overhandigd. De uitgebreide opnamen, die Piet Buis, de chef-cameraman van Poly- goon/Profilti in Addis Abeba heeft vervaardigd van het officiële bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard aan de Keizer van Ethiopië brengt, zijn giste ren in Haarlem aangekomen. Deze reportage is vandaag in het journaal gebracht. Prins Bernhard, die op het ogen blik in Ethiopië verblijft, heeft dezer dagen de paleiswacht in Ad dis Abeba geïnspecteerd. De prins wisselt enkele woorden met de commandant, terwijl hij voor het front van de troep passeert. (Van onze correspondent) De beruchte in- en uitbreker Manus Oly, die momenteel in de Groninger gevangenis gedetineerd zit, heeft Zater dag tegen de avond wederom een ont vluchtingspoging ondernomen. Dank zij de waakzaamheid van het gevangenis personeel is het bij een poging geble ven. Het was Manus' bedoeling teza men met twee medegevangenen, bij het werken in de gevangenistuin zich te verstoppen tot de avond gevallen was. Dan zou de bewaker neergeslagen wor den en zou men over de muur probe ren te klimmen. De gevangenen werden echter al vermist toen de heren goed en wel onder de boerenkool verstopt zaten en hier werden ze spoedig gevon den. Ze zitten thans in een straf cel. (Van onze correspondent) Een openbare kleuterschool in Leeu warden-Zuid is voor de tijd van veer tien dagen gesloten. Op die school zijn namelijk vele gevallen van mazelen ge constateerd, waaronder één van z.g. zwarte mazelen. Een vier-jarig jongetje is hieraan overleden. Deze ernstige vorm van mazelen, die meestal blauwe mazelen wordt genoemd, is vrij zeld zaam. In Friesland zijn momenteel zeer veel mazelen-patiëntjes en bij een gro ter aantal dan normaal treden compli caties op. Het grote aantal dankbrieven een paar kisten vol welke de heer J. Olischlager uit Maastricht mocht ontvangen voor zijn succes vol optreden als rattenvanger, is thans met een tiental brieven uit Frankrijk vermeerderd. Sinds korte tijd heeft de Maas trichtse rattenvanger zijn operatie gebied, dat voorheen beperkt was tot Nederland, België en Duitsland, uitgebreid met Frankrijk. Na twee jaar in Frankrijk geëxperimen teerd te hebben, is de heer Olischla ger thans teruggekeerd uit de Franse stad Argenteuil, waar hij op verzoek van het gemeentebestuur officieel als rattenverdelger is op getreden. Het resultaat van zijn eerste optreden in Frankrijk spreekt het sterkst uit een dankschrijven van de burgemeester van Argen teuil, gericht aan monsieur dérati- seur J. Olischlager. Deze Franse burgemeester verklaart in zijn brief, dat Argenteuil van de vroe ger heersende rattenplaag volka men is verlost. De actie heeft aan meer dan 15.000 ratten het leven gekost. Een dergelijk geval rekent de heer Olischlager nog maar tot de categorie van de middelgrote gevallen. In Maastricht was de rattenvanger inder tijd maar liefst 720.000 ratten te slim af. Als zeven tien-jarige jongen kreeg Olischlager van zijn vader verlof zijn eerste zelfstandige „ratten-operatie" uit te "voeren. Dit eerste optreden was niet succesvol en maakte meer studie 'en lessen noodzakelijk. Leermeester was niemand anders dan de vader van rattenverdelger Olischlager, die op zijn beurt de knepen van het vak weer van zijn vader had geleerd. In de Maastrichtse familie Olischlager is het rattenverdelgersvak van vader op zoon overgegaan. Reeds vijftien jaar zit de Maas trichtse rattenverdelger in het vak. Practisch alle steden en dorpen in Limburg, en vele steden in Brabant, Holland, Zeeland en Friesland, in heel België en, in het Rijnland van Duitsland hebben kennis gemaakt met zijn doel treffende rattenbestrijding. Iedereen kan waarnemen, dat de heer Olischlager meestal brood, be strooid met tal van vergiftigde stoffen, als bestrijdingsmiddel gebruikt. Welke echter deze vergiftigde stoffen zijn en hoe het mengsel van vergiften is sa mengesteld, dat vormt het geheim van de familie Olischlager. Toch vereist het vak van de heer Olischlager aanhoudende studie. Uren lang bestudeert hij de reacties van de ratten, die verschillen naar de jaarge tijden. Jarenlang is deze beroepsratten vanger op zoek naar een rattenkoning. Een rattenkoning bestaat uit een groep ratten, die met hun staarten in elkaar gestrengeld zitten en niet los kunnen. Deze rattenkoning zit heel zijn rat- tenleven, ongeveer anderhalf jaar, ge kluisterd aan de plaats van zijn ge boorte, overgeleverd aan de goedgeefs heid van de overige leden van de fa milie, welke de koning van voedsel voorzien. Hoewel zulk een rattenko ning meestal op onbereikbare plaatsen is gehuisvest, stelt de heer Olischla ger alles in het werk om een ratten koning liefst levend in zijn bezit te krijgen. Op een drietal plaatsen, o.a. te Straatsburg, Altenburg en Chateau- dun wordt een opgezet exemplaar van een rattenkoning bewaard. Binnen enkele weken vertrekt Olischlager opnieuw naar Frankrijk, om een eind te maken aan de plagen in Rive de Gier en Bonnières sur Sei ne. Vrijdag 20 Nov. om 18.52 uur, wordt door de K.R.O. een interview uitgezonden met de Ned. Kath. Vereniging van handelsver tegenwoordigers. handelsagenten en verze keringsinspecteurs „St. Christoffel". In de 521e Staatsloterij, vierde klasse, tweedfe lijst is de prijs van 25.000 ge vallen op lot nummer: 9662. (Tot Woensdagavond) Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. Matige tot zwakke wind, hoofd zakelijke uit Zuidelijke richtingen. Zon: 8.05—16.45. Maan: 1457—4.15. Truman zette uiteen, dat een onge bruikelijke maatregel als het ontslag Van White het succes van het onder soek in gevaar zou kunnen hebben ge bracht. „Dit was in 's lands belang en de openbare veiligheid werd door de door ons genomen maatregelen be schermd", aldus Truman. De resultaten Van dit onderzoek werden in 1947 aan ®en Grand Jury voorgelegd. White werd als getuige gehoord, maar niet als ver dachte beschuldigd, hoewel het dezelf de Grand Jury was die twaalf vooraan staande communisten in staat van be schuldiging heeft gesteld. In April 1947 had White „om gezond heidsredenen" ontslag genomen. Het al gemene onderzoek van de FBI was toen geëindigd. Truman antwoordde in zijn rede op de beschuldigingen, die de Pro cureur-Generaal der V.S., Herbert Brownell op 6 November had uitge sproken tegen de voormalige regering Truman, als zou deze Harry Dexter 'White, die blijkens rapporten van het FBI een Russisch spion was, in de be langrijke functie van onder-minister Van Financiën hebben gehandhaafd en zelfs hebben aangesteld tot Amerikaans Vertegenwoordiger bij het Internationale Monetaire Fonds. Truman noemde het optreden van de huidige regering „schaamteloze dema- Sogie." In bijzonder scherpe termen richtte Harry S. Truman zich tegen Her- bert Brownell, die als minister van Ju- ït„ Vei"enigde Staten „dei hoog ste functie van de regering, het spreken van recht, verlaagd heeft tot een pu blieke bedriegerij." Brownell heeft niet alleen zijn ambt verlaagd, maar ook zijn chef misleid. Hij heeft aldus Truman gelogen toen hij het Amerikaanse volk vertelde, dat de mensen die White benoemden wisten dat hij een commu nistisch spion was. Toen hij later op zijn beschuldigingen terugkrabbelde door te verklaren, dat hij niet de be doeling had om de vorige regering de loyaal te verklaren, loog hij opnieuw. Truman wees er voorts op, dat er één aspect is, dat in heel deze sma keloze affaire bijzonder duidelijk naar voren komt: de duidelijk politieke mo tivering van de beschuldiging van zyn persoon. De republikeinse procu reur generaal heeft in deze kwestie hand in hand samengewerkt met het republikeinse nationaal comité. De ~}an»er waarop dit is gebeurd, even- Bro\vn'eiit^dstip niaken duidelijk, dat heeft eeha Zidn hoge ambt omlaag uit te Slaan er P°Utieke munt is zoveel waaïo ®en enkele verkiezing Het is duidelHi?Us Truman- vroegere President a verklaarde de gering het McCahhvLde 1PldAge re* helsd. Het gaat niet „m® heeft om" seph McCarthy zelf. HiiSe?ator„ J°" maar belangrijk omdat 2yn ^aa'Ie<:" alle encyclopedieën ter wereld komt. „Het is de corruptie van de waarheid, het prijsgeven van onze historische toewijding aan fair play, het prijsgeven van de gepaste rechts procedure, het gebruik van de grote leugen en de ongegronde beschuldi ging tegen een burger in naam van vaderlandsliefde of veiligheid. Het is de opkomst van de demagogie die op onwaarheid is gebouwd, de versprei ding van vrees en de vernietiging van "on Strand uit Boston heeft dit zee"raat- nntworPen voor mensenlie rirfti-we^n^a tüd beschikbaar en lang- wnn!9e klanten hebben. Zij hoeven len 'let Besprek hen gaat verve- dit' ft de beleefdheid vereist, dat zij nipt* het einde toe voortzetten van i?'\ rs te doen dan de luisterkop vonr 1 telef°°ntoestel op het daar- handvntfem-d <>zadel" te leggen. Het fcnon i' komt te rusten op een druk- ais J ,aut°matisch wordt ingedrukt Plaatst11 n teieJoonhoorn er overheen verstarv eze drukknop schakelt een de inn„f l,n' zodat rnen datgene, wal len klant heeft te vertel- UJoórrtpi kan v°l9en: ook ant- het „lu W-,op deze wijze mogelijk. Bij rnen de t- van dit aPParaat houdt herkiest jnden dus vrij om andere het 'J® doen, of om er wanneer den j keel vervelend mocht mor de oren mee dicht te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1