Gedach ten wisseling tussen DUITSERS en ENGELSEN Stroef Westers antwoord aan de Sovjet-Unie Regering heeft slechte adviseurs gehad Watersnood ontbossing Sanering op Europees niveau gewenst in Italië door veroorzaakt VALDA Tussen neus en lippen v€ Het nuttige werk van „Wilton Park" Moskou wenst blijkbaar onverdedigd Europa als prijs voor deelname aan viermogendheden-conferentie Gevangen in een kooi met tijgers en giftige slangen Britse dienstplicht blijft twee jaar DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 In Finland Zakenkabinet tot aan de verkiezingen Thorngren blijft aan Buitenl. Zaken Melkcontrólestation te Arnhem geopend Positie Indische Nederlanders O Eens een berg woestijn? tegen hoest PASTI lles Tïïiïn VALDAMILD Drs. Bolten lid Monumentenzorg Nachtmis voor niet- Katholieken Stelt u zich voor, indien uw fantasie daarvoor toereikend is, dat ge argeloos oopt te dwalen door die verrukkelijke landstreek van Zuid-Engeland, die Sussex heet, en dat ge op de „eigen weg" van een feodaal buiten een aantal uk gebarende Duitsers zoudt tegenkomen: het zou op zijn minst uw nieuws gierigheid wekken. u zulk een mogelijke ontmoeting te verklaren, dienen de volgende ge- pvens te worden onthuld. Vrij spoedig na het einde van de oorlog heeft men 11 Engeland een instituut opgericht, dat zo effectief mogelijk een herstel "er Engels-Duitse betrekkingen wilde helpen bevorderen. Niet langs de van officiële contacten, maar door middel van het individuele, open gesprek over staatkundige, sociale en economische problemen in de beide ancien. Het organiserende instituut heet „Wilton Park" en heeft, na in de Nabijheid van Londen gestart te zijn, een definitieve behuizing gekregen in ®en enorm buitengoed, dat met slechts lichte schroom een kasteel mag wor- Oen genoemd. Het heet „Wilton House" is gebouwd in statige Tudor-stijl en in Sussex, niet ver van de badplaats Brighton. Zo grauw en versleten als bet er van buiten uitziet, zo welonderhouden is het van binnen ja zelfs °y*npathiek pronkerig in enige representatieve afdelingen. t*et geheel staat onder leiding van een directeur, een historicus met een o: torstitel van Oxford, die in zijn werk wordt bijgestaan door een vijftal "ekwame assistenten van grote eruditie. De financiën komen van het Fo- *eign Office. Aha, zal men zeggen: staatsinvloed. maar dan toch alleen in gunstige «n. Want behalve de aanduiding „go- ]\®>'nment-property" nauwkeurig op j papiertje van de rol in de kleine •pcaliteiten, waar het menselijk en nut- is soms te verwijlen, bemerkt men weinig van de geldschieter op de ach tergrond. „He is paying the piper but n°t calling the tune", zeggen de Engel sen heel aardig, maar zonder dat het e vertalen is. Voor politieke onafhankelijkheid, gepaard aan wetenschappelijke objec tiviteit, staat bovendien borg een aca demische raad, waartoe mensen van 5-Ulk een geleerdheid en voornaamheid behoren, dat het volledige alphabet Nauwelijks toereikend is om daarvan getuigen door middel van cryptische «kortingen. Prof. G. R. Potter gaat bij- Voorbeeld met de volgende nasleep "oor het leven: M. A., Ph. D., F. R. ■Hist. S., F. S. A. De werkmethode van „Wilton Park" lijkt op die van een volks hogeschool. Telkens wordt voor een Verblijf van enkele weken een groep Duitsers uitgenodigd, met wie een „gesprek" gevoerd wordt over: de mocratie, Frans-Duitse betrekkingen, E. D. G., Britse politiek, enzovoorts, enzovoorts. Dat „gesprek" is geen ge praat in het wilde weg, maar bestaat Uit een reeks voordrachten en me- hingspeilingen, waarbij men poogt het zwaartepunt te leggen in de daarop volgende vrije discussies. Men wil beslist vermijden, dat een aantal Engelse inleiders zich uitleven in monologen tegenover een groep Duit sers, die zich dit alleen laten welgeval len met de troostende gedachte, dat er een eind aan komt en dat het ver blijf in „Wilton Park" gratis is. Om de gedachtenwisseling veelzijdiger te maken dan door een Brits-Duits ge sprek wordt gegarandeerd, plegen ook van andere nationaliteiten enige vertegenwoordigers te worden ge vraagd, bij voorkeur Fransen, No: en, witsers en Nederlanders. Kt,^r^angs 's een bijzonder interessante ucüeweek gehouden, die was gewijd "r -'de grondslagen van het Britse eid WiJ kunnen onmogelijk vei siag doen van alles wat daarbij is overhoop gehaald. Het reikte van de StaatJgezondheidsdienst tot de Britse koloniale politiek en van de Engels- Duitse betrekkingen tot de Europese federatie. Maar het vernuft, de goede Wil en de eerlijkheid van de organisa toren èn de inleiders verdienen in ieder geval de hoogste lof. Toen de assistenten van „Wilton Park" de eerste de beste avond een „fo rum" vormden teneinde iedere vraag, Van de zijde der Duitse gasten gesteld, 'e beantwoorden, gaven zij blijk van toveel intelligente en -ondeugende vrij moedigheid, dat daardoor ineens de *üig goede sfeer geschapen was voor Hn vruchtbare gedachtenwisseling. En ®r waren heel wat gedachten te wisse len bijvoorbeeld na de inleiding van Hugh Gaitskell (minister van Financiën onder het Labour-bewind) over de oinnenlandse politiek der oppositie, inleidende gesprek tussen na een het Duitse oud-hoofdig radiocommentator en de over Duits-Er, van de „sPectator" de discussie vlnSe betrekkingen, een afgevaardigde e„n Labour-man en over het Britse buitSta„H°nsT?*lVen na de causerie van en oud-minister Walter °nservatieve binnenlandse partij Walter Elliht nnlitiek iq ov.er de politiek der regerings- Voor Nederlandse oren was daarbii opvallend hoe conservatieven en so cialisten elkaar bijna hartelijk vonden in een gemeenschappelijke, typisch Angelsaksische, afkeer van leerstellige beginselen. Naar Duitse opposanten, die wijsgerig groeven tot de diepste gronden, werd soms lang glazig ge staard alvorens begrepen werd in welke duistere droomwereld deze con tinentalen rondwaarden. De voordelen Van de Britse zin voor nuchterheid en empirie bleken bij iedere zakelijke discussie nochtans ruimschoots tegen de nadelen op te wegen. Bezorgdheid De regeringspersonen en de overige conservatieven die het woord voerden, bleken sterk geporteerd te zijn voor He directeur-yeneraal van de Fir :e Qhfc heeft een zakenkabinet gefor ceerd, .dat tot de verkiezingen in Juli Oh het komende jaar aan het bewind °°Pt te blijven. Voor het eerst sinds e oorlog zijn leden van de conserva- leue rjartij in het kabinet opgenomen. y zullen echter niet optreden als ver- L',enwoordigers van hun partij, even- P1 als de andere ministers. nalf Thorngren blijft minister van kj'1. "landse Zaken. President Paasi- dat u d bierom speciaal verzocht, om zie n*et de indruk gevestigd wilde liit ?at Omland zijn vriendschappe- JKe houding tegenover Rusland zou ,n;S?en'. waarvan Thorngren de per- a) heatie is. De Russen zullen toch de "t bijzonder ingenomen zijn met ru8keer van de Conservatieve Party in de regering. bom!, dire?ieur-generaal van de Land- an de Plassche, heeft Maan- •tation' ri S te Arnhem het melkcontröle- OosfJii-, Vereniging voor melkcontröle, bffiofi i recht 1 Westeiijk-Gelderland, *<-ieei geopend Duitslands opname in de Europese De fensie Gemeenschap en beloofden gou den bergen voor Engelands nauwste samenwerking daarmee, evenwel zonder dat er van echte deelneming sprake zou zijn. Maar een representatief geluid uit de Labour-hoek gaf met zoveel woorden uiting aan de angst, dat een petite Europe wel eens een Groszes Deutschland kon worden en dat het toch maar veiliger ware West-Duits- land rechtstreeks in de NATO te stop pen. Een even belangrijke Franse stem (van de Sorbonne) had tevoren al getuigd weinig gesteld te zijn op de integratie van Frankrijk tezamen met West-Duits- land in de EDG of hoe dan ook in een federaal Europa, omdat Frankrijks handen gebonden waren in de Unión Frangaise. Maar als wij ons niet heb ben vergist hoorden wij bij voortdu ring de ondertoon van de hereditaire beduchtheid voor een tot macht komend Duitsland. Eenzelfde bezorgdheid, maar dan meer mercantiel gericht, werd soms ook van Engelse zijde getoond, wanneer met feiten en al (de levering van locomotieven aan India) de groeien de concurrentie van West-Duitsland op de wereldmarkt ter sprake kwam. En het was vooral na de Duits-Engels- Franse opening van een discussie over de betrekkingen dezer volken onderling, dat het woord wantrouwen niet van de lucht was. De Duitse deelnemers vroe gen aandacht en begrip voor de ge scheidenheid van hun land en voor het probleem der Oder-Neisse grens; zij bleken er geen van allen behoefte aan te hebben de verklaarbaarheid van het ter sprake gekomen wantrouwen te betwisten, maar op ethische en zakelijke gronden drongen zij vurig aan op her stel van vertrouwen. Dit laatste deed ook dr. Koeppler, de directeur van „Wilton Park", in een uitstekende rede, waarin hij terecht de gemeenschappe lijkheid benadrukte van Engeland en Duitsland ten opzichte van die geeste lijke goederen, die symbolisch worden aangeduid met de stedenamen Athene, Rome en Jeruzalem. Het waren deze zelfde waarden die terugkeerden in een jegens de katholieken irenische inleiding van de Anglikaanse bisschop van Chi chester, een bekende figuur in de We reldraad der Kerken, over de rol van de Kerk in de internationale betrekkin gen. Ziehier enkele lang niet alle hoofdthema's van de jongste studie week, in „Wilton Park" gehouden. Zij werd bijgewoond door een 30-tal Duit se gasten, allen behorend tot de lei dinggevende kringen op maatschappe lijk, ambtelijk of cultureel gebied. Om gevoelsredenen zij slechts vermeid mevrouw Christine Teusch, „Kultus- minister" van Nordrhein-Westfalen, een vrouw zó innemend en zorgzaam dat zij door een hoge Engelse ambte naar in Duitsland bij voortduring „die Kultusmutter" genoemd werd. De Duitse deelnemers, die en passant ook nog een en ander van Engelands maatschappelijk en staatkundig leven te zien kregen, zijn in hun land terug gekeerd als mensen die althans meer weten en beter begrijpen. Zij zullen on willekeurig daarvan uitdragen ten dien ste van de groei van vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide landen. En dat is nu juist de bedoeling van het on der voortreffelijke leiding voortreffelijk werkende „Wilton Park". v. R. Voorgevel van Wilton Housein Sussex, waarin het vruchtbaar werkende instituut Wilton Park" zijn definitieve behuizing heeft gevonden. In de gisteren te Moskou overhandigde geallieerde antwoordnota's stellen Frankrijk, Engeland en Amerika vast, dat blijkens de Russische nota van 3 November Rusland blijkbaar een „West-Europa zonder verdediging" wenst als prijs voor de Russische deelname aan een viermogendhedenconferentie. De jongste geallieerde nota is bijzonder kort. Zij telt slechts 58 regels. Men neemt aan, dat dit het einde is van de nota wisseling tussen het Westen en Rusland over de mogelijkheid van een vierministerconferentie. Er wordt echter op gewezen, dat de deur voor Rusland openblijft om alsnog deel te nemen aan een dergelijke conferentie. De toon van de Westerse nota's is vrij stroef. Men heeft kennelijk genoeg van che ontwijkingen. In korte zin- ,^ordt bet oude standpunt herhaald: het Westen stelt geen voorwaarden aan Y""rni7isterc°nferentie. Het wil eerst een oplossing voor enkele bijzon der actuele vraagstukken. Rusland stelt voorwaarden waarvan het weet dat ze voor het Westen onaanvaardbaar zijn. Het wil bovendien nog een conferentie met communistisch China. Een dergelij ke bijeenkomst zou echter slechts uitlo pen op een futiel en eindeloos gedebat- teer. In de nota wordt meegedeeld, dat het antwoord is opgesteld in nauw overleg tussen Frankrijk, Engeland en Amerika terwijl de regering van de West- Duitse Bondsrepubliek is geraadpleegd. In Bonn toonde men zich bijzonder tevreden ov dit antwoord. De regering meent, aai de Westelijke mogendheden duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat zij hun Europese integratie-politiek zullen voortzetten. De socialisten zijn vooral content omdat de deur voor onderhan delingen is opengelaten. De Westelijke nota's vormen een antwoord op de Russische nota van 3 November, waarin de Sovjet-Unie het geallieerde voorstel van 18 Octo ber om op 9 November te Lugano een ministerconferentie te doen plaatsvin den over de Duitse eenheid en het Oostenrijkse staatsverdrag volkomen heeft genegeerd. In deze nota stelde Rusland voor een viermogendheden conferentie over Duitsland te doen houden, nadat een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, Communistisch China, Frank rijk, Engeland en Amerika zou zijn gehouden over alle internationale spanningen. De Oostenrijkse kwestie diende volgens de Russische nota, via de normale diplomatieke kanalen te worden afgehandeld. Tegenover de Russische visie, dat eerst een algemene conferentie dient te worden gehouden om de internationale spanningen te bespreken, staat het Westerse denkbeeld, dat eerst een aan tal kwesties dient te worden opgelost, die ernstige internationale spanningen veroorzaken. Men is in Westelijke diplo matieke ervan overtuigd, dat Rusland opnieuw een rechtstreeks antwoord zal ontwijken. Men is van mening dat Rus land geen bijeenkomst wil, ondanks de verklaringen van minister Molotov van verleden week. De nota is tevoren opge steld en houdt geen rekening met de woorden van Molotov. Uit het feit, dat de redactie van de Westelijke nota hier door niet gewijzigd is, kan men aflezen, dat de verklaring van Molotov slechts een verdediging probeerde te zijn van het Russische standpunt, dat reeds be kend was. In Londen is men dan ook van oor deel, dat deze nota de laatste is, al zal men natuurlijk formeel antwoorden wanneer Rusland opnieuw zjjn vroegere standpunt handhaaft in een nieuwe no ta. „De impasse is volkomen" verklaar de men in London, „Zij zal het blijven, tenzij Rusland een ander standpunt in gaat nemen." De Amerikaanse vice-president Richard Nixon is dezer dagen op Formosa aan gekomen, waar hij op het vliegveld door een lachende Tsjang Kai Sjek (links) werd verwelkomd. Rechts van Nixon: generaal Chou Chik You, chef van de staf van het Chinese Nationalistische leger. Tussen Tsjang en Nixon ziet men Sampson Shen, Tsjang's secretaris. (Van onze Haagse redactie) Het hoofdbestuur der vereniging Indische Nederlanders, die zich zoals te begrijpen is sterk interesseert voor de behandeling van de moties van prof. Lemaire en de heer De Graaf, heden in de Tweede Kamer, heeft de pers zijn standpunt uiteengezet over de houding welke de Nederlandse regering ten aan zien van het probleem inneemt. Dit standpunt komt in het kort hierop neer dat de Nederlandse regering slechte ad viseurs heeft gehad. Er werd mededeling gedaan van cij fers en uitlatingen in rapporten die een geheel ander beeld geven van de situa tie dan dat wat de Nederl. regering in de Kamer heeft gegeven. Als deskundi gen waren daarbij aanwezig twee Ne derlanders, die de laatste jaren in Indo nesië onder deze groep veel ervaringen hebben opgedaan, namelijk ds. J. E. J. van Iterson, van 1949 tot 1952 predikant te Bandoeng, en mr. K. Raue, die 28 jaar B.B.-ambtenaar is geweest en na de oorlog vier jaar hoofd van het kan toor der Indische pensioenfondsen en lid van de adviesraad voor sociale aan- —j (Van onze Romeinse correspondent) inds vele dagen is de hemel van een bewegend grijs, waarachter het perspectief van wisselend licht. De regen valt loodrecht. Niet in de zware donder achter een donkere dijk of in het opslaan van witte zeeën tegen basalten weringen klinkt hier de stem van het water. Het is een monotoon niet aflatend gedruis, waarvan de grond lijkt te trillen, soms min derend, soms aanzwellend. In de nacht wordt men er wakker van. Eind Octo ber is het ineens gekomen; vroeg voor de normale tijd der winterregens. Bijna geheel Italië, van de Alpen tot Zuid-Sicilië, leeft onder de dreiging van alsmaar neerkomende regen. In het Noorden traden de rivieren buiten hun oevers en de trieste evacuatie van verdrinkend land vindt weer plaats. Het zwaarst getroffen gebied ligt in de Zuidpunt van Italië: Calabrië, het land van de dorst en van een „verdrogend volk". Een waren de Apennijnen groen berg land, overdekt met wuivende wouden. Watersnood was nauwelijks bekend, want mèt de bodem hield het bos het water vast. Lang geleden heeft Italië zijn bosbestand verwaarloosd en voor de aanleg van spoorwegen werd er maar gekapt. Onoordeelkundig rooien en roof bouw staken de wouden aan. Vooral on der de laatste oorlog^ heeft er een ont stellende ontbossing Tplaats gevonden, toen honderdduizenden bomen door de geallieerde legers geveld werden voor oorlogsdoeleinden. Waar het water vat kreeg op de hu- muslaag, spoelde het in bandjirs de hel lingen kaal. Zo zijn sinds enkele jaren ganse streken in het Zuiden weerloos overgeleverd aan de gril der natuur krachten. Na iedere forse regen is het arme land armer. Wanneer het erg te genloopt en de moesson voortduurt, dan veroorzaakt hij een ramp, zoals in 1951 gebeurde en zoals ook heden is geschied. De mens is al even trefbaar als de grond. De boeren wonen niet verspreid in de dalen, maar huizen samen in kleine dorpen, die aan de bergflanken hangen. (Destijds maakte de malaria het de mens onmogelijk om beneden te wonen). Het zijn deze armoedige dorpen, die de berg stroom te vaak in zijn greep krijgt. In de droge stenige bedding zoekt zich het eerste regenwater zijn weg, na een half uur is het gewassen tot 'n beek en spoedig komt de angst, wanneer de bruine rivier een waterval wordt, die bodem, bos en boerderij loswrikt en meesleurt. Of als een lawine van wild water van de bergtoppen af komt zet ten en zich een nieuw bed graaft door cultuurgrond en steile landwegen, dwars door de bebouwing. Klaart het weer voorgoed op, dan kan men de rekening afsluiten; zoveel bos, zoveel teeltgrond, zoveel huizen (of dorpen), zoveel mensen minder en het land blijft droger achter, dan ooit tevo ren. De volgende zomer zal de prijs van een liter water nog wel stijgen. Zuid-Italië is op weg om een berg- woestijn te worden en het gaat snel. Advertentie Van verband tot verband De 47-jarige Oberly te Berlijn had bij de dokter zijn gewonde linkerarm laten verbinden. Hij had nogal pijn en om dat wa,t te vergeten stak hij bui ten gekomen met zijn aansteker een sigaret op. Het met ether doordrenk te verband vloog daarbij in brand. Enkele minuten later bracht de brandweer de kreunende Oberly naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis, waar men hem dit keer helemaal in ver band stopte. Bar fn een chic hotel in In dianapolis is een bar voor dames geopend. Heren worden er slechts toege laten, wanneer zij een da me begeleiden. Niet verzekerd Bij een botsing werd re chercheur FuTts te Hous ton in Texas uit een poli- tie-auto geslingerd en kwam daarbij zodanig op zijn zitvlak terecht, dat - «k? zijn broek ter plaatse een James C. Houk, voorzitter ontstellend gapende won de vertoonde. Hij eiste van de stad 15 dollar schadevergoeding. De rechter wees de eis echter niet toe „aangezien de gemeente de kleding van haar rechercheurs niet tegen ongevallen ver zekert, ook niet die ge deelten, waarvan meer dan gewone slijtage te verwachten is." Op grotere voet De voeten van de meis jes worden groter. De heer van de Bond van Schoen handelaren in Michigan, heeft dit wereldkundig gemaakt en medegedeeld, dat de gemiddelde maal van de damesschoenen in de laatste tien jaar van 6op 7Vz is gekomen. Hij schrijft dit toe aan het veelvuldig dragen van mocassins en schoeisel met platte hakken door de meisjes tussen tien en twintig jaar. Dit schoeisel maakt n.l. een normale groei van de voet moge lijk. Voor de oorlog is men met de her bebossing begonnen maar eerst de regering van na de oorlog heeft een waarlijk groots plan opgezet ter sa nering en redding van het Zuiden. Reeds getuigen machtige werken van aanplant, van aanleg van aquaducten, stuwdammen en irrigatiewerken, bo demverdeling en bouw van wegen, en niet minder van boerderijen, scho len, verenigingsgebouwen en kerken, en van de modernisering van de land bouw, dat de vele plannen naar beste kunnen verwezenlijkt worden. In het kader van de hulp aan Europa ont vangt men van Amerika belangrijke steun hiervoor. Maar in verhouding tot de nood en de voortvretende ver woesting is het tempo langzaam en de vrees, dat Italië op den duur moeilijk heden zal krijgen in het opbrengen der benodigde sommen, is niet onge rechtvaardigd. Het gezond maken van Beneden-Ita- lië betekent twintig mïllioen mensen le vensmogelijkheden geven in de ruimste zin, een essentiële welvaartsvergroting dus van dit land en van ons continent. Het betekent bovendien het scheppen van een stabilisering in Italië en dus mede in Europa op politiek terrein. Want hij een voortduren van de we' zeer hachelijke toestanden daar in de Mezzogiorno, in het „middagland" van Italiëvalt het doodarme en ongeletter de, maar nijvere en beminnelijke volk welhaast zeker ten prooi aan het extre misme van rechts of van links en zeer waarschijnlijk aan dat van links. De Italianen herinneren zich nog zeer wel de hulp. die Nederland indertijd bij de grote overstromingen in de Po-vlakte geboden heeft. Toen het water ons trof leefde men in Italië mede, als ging het om eigen familie. Africo is een dorpje in het Zuiden. In 1951 werd het weggespoeld, huizen, kerk en land. De Zweden bouwden het elders op. Dat dorp allen waren nog werk loos schonk bij de Februari-ramp de opbrengst van een dag werken aan onze getroffenen. Het wordt tijd, dat Europa zich gaat bezinnen op de noodzaak van de geza menlijke sanering van noodgebieden, van het gezamenlijk wegruimen van noodtoestanden, wanneer een der part ners dit met eigen krachten niet vermag. De accidentele hulp is treffend en voor beeldig. De hulp, die een causale thera pie beoogt, is groots. SM Als in het verleden in Italië niet vaak zo onoordeelkundig gekapt was, zou de recente watersnood het land niet zo geteisterd hebben. Sinds enige tijd is men begonnen met herbebossing. Op bovenstaande foto ziet men arbeiders boompjes planten tegen een berghelling. (Van onze Londense correspondent) Labour heeft indertijd aan het Lager huis een motie voorgelegd waarin zjj eiste, dat de lengte van de nationale dienstplicht ieder jaar opnieuw een punt van bespreking zou vormen in het par lement. Gisteren kwam deze motie in debat, en de regering won. De motie werd verworpen met 304 tegen 261 stemmen. Het debat was gematigd. Attlee verklaarde dat het niet ging om het principe van de dienstplicht, doch om de tijdsduur. die heden 24 maanden bedraagt. Churchill had ge makkelijk spel. Hij behoefde er slechts aan te herinneren, dat het een socialis tische regering geweest was, die, alle socialistische beginselen ten spijt, zich ge dwongen had gezien de dienstplicht in te voeren en nog wel in vredestijd en voor de duur van twee jaren. Churchill achtte het gevaarlijk bij de Westerse bondgenoten de indruk te wekken, dat Brittannië het principe van vrede door kracht wilde vervangen door dat van verzoening door zwakte. Hij meende dat er moeilijk een minder geschikt ogen blik had kunnen worden gekozen om in krimping van de diensttijd voor te stel len dan heden. Eén ölezer dagen heeft de K.L.M. de drieduizendste chartervlucht sinds haar oprichting in 1919 uitgevoerd. Het be trof hier een chartervlucht van New York naar Hamburg met zes-en-dertig zeelieden. Drs. D. H. G. Bolten, directeur van „Het Prinsenhof" en het „Huis Lam bert van Meerten" te Delft, is benoemd tot lid van de rijkscommissie voor Mo numentenzorg. gelegenheden bij het Hoge Comsjissa- riaat in Djakarta. Ej. Van Iterson ci teerde passages uit rapporten van deze raad aan de Hoge Commissaris, waaruit een geheel andere conclusie viel te trekken dan die waartoe de minister van Maatschappelijk Werk is gekomen na advies te hebben ingewonnen van de huidige Hoge Commissaris voor Indone sië, die thans in Nederland vertoeft. In deze citaten werd reeds in 1951 gespro ken van morele ontwrichting, ziekte, stijgende criminaliteit, prostitutie, toe nemen van haat en ressentimenten, waaraan de Indische Nederlanders ten prooi zijn. In April 1952 werd gerap porteerd dat de verpaupering nog toe nam en dat de steunnormen ten enen male onvoldoende waren— De toestand onder de "eugd had ds. v. Iterson persoonlijk zeer aangegrepen. Toekomst voor deze jeugd zag hij in Indonesië niet meer. Evacuatie lijkt hem de enige oplossing. De Hoge Commissaris, die de mi nister heeft geadviseerd, heeft vol gens hem zijn inlichtingen uit de tweede of de derde hand. Ofwel hij wil de waarheid niet vertellen, ofwel hij is misleid. Bij de Nederlandse ambtenaren, die terzake rapport heb ben uitgebracht, had ds. Van Iterson een ontstellend gemis aan kennis en belangstelling voor de Indische Ne derlanders waargenomen. Het rapport van de secretaris-generaal van Maat schappelijk Werk, de heer Werner, noemde hij volkomen onuitvoerbaar. De heer Werner heeft zich in Indone sië alleen in hotels opgehouden en zich niet begeven onder de groep waar het om ging, hoewel ds. v. Iter son hem daartoe de gelegenheid had willen bieden. Dat de Indische Nederlanders niet in onze maatschappij passen omdat zij ge worteld zijn in het Oosten, noemde hij juist, maar dat is nu juist de tragiek van het geval. Met dit goedkope argu ment mag de Nederlandse regering zich volgens hem niet van de zaak afmaken. De Indische Nederlanders zitten in een kooi gevangen, die volgens onze des kundigen bovendien gevuld is met tij gers en giftige slangen. Mr. Raue stond op het standpunt dat de heer Werner, die destijds heeft ge zegd dat hij een oplossing zocht om de Indische Nederlanders gelukkig te ma ken, zijn doel nooit meer zal kunnen bereiken, noch in Indonesië, noch in Nederland. Wanneer mer echter dege nen onder hen die hier in de kou staan zou vragen wat zij liever willen, terug keren of in Nederland blijven, dan zou den zij unaniem het laatste verkiezen. De voorzitter van de vereniging, de heer C. E. Barre, vond dt motie van de heer De Graaf in theorie niet slecht, maar in de praktijk ïiets waard. De heer De Rosario, lid van het hoofdbestuur der vereniging, en voor zitter van de kring Leidschendam van de K.N.P., deelde nog mede, dat hij des tijds als toegevoegde aan de Nederland se delegatie ter R.T.C. reeds op de mo gelijkheid had gewezen dat de toestand zich zou ontwikkelen zoals zij nu is ge worden. Op zijn verzoek om de positie van de Indische Nederlanders te rege len, is men toen niet in willen gaan. Op een vraag hoe de vereniging qyer de cijfers denkt die door minister Van Thiel in de Kamer zijn genoemd. (125.000 Nederlanders in Indonesië, waarvan 90.000 „Indische Nederlan ders"), deelde mr. Raue mede dat vol gens zijn gegevens er inderdaad onge veer 100.000 Nederlanders nog in Indo nesiërs vertoeven. Hiervan kunnen er ongeveer 56.000, ambtenaren zowel als particulieren, op grond van hun eigen contracten en overeenkomsten, zonder moeite naar Nederland terug. Let gaat dus slechts om een restant van 44.000 mensen. Ook de vereniging zou voor velen van hen, zoals ouden van dagen en weduwen, de overtocht zeker niet gewenst vinden, daar zij te zeer met In donesië vergroeid zijn. Evenals vorige jaren zal er voor niet- Katholieken in verschillende plaatsen van Nederland gelegenheid zijn de Nachtmis bij te wonen. Ter voorberei ding hierop worden enkele cursussen georganiseerd!; en wel te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden Utrecht en Bilthoven. De cursus data zijn: Am sterdam; Reinilda-Huis, Marnixstraat 285, tel. 30285. Donderdag 10 en 17 Dec. en Dinsdag 22 Dec. 8 uur. Rotterdam: „De Haven" Ranölweg 45, tel. 74408, Maandag 7, 14 en 21 Dec. Den Haag: „Al- den-Eyck" Elandstraat 128, tel. 334593, Dinsdag 8, 15 en 22 Dec. 8 uur en Zon dag 13 en 20 en Woensdag 23 Dec. 8 uur. Leiden: „Verbum Dei" Plantage 16, tel 21988, Woensdag 9, 16 en 23 Dec. 8 uur en Zondag 13 en 20 Dec. 4.30 en Dinsdag 22 Dec. 8 uur. Utrecht: „De Beiaard" Rijnkade 5, tel. 20792. Donderdag 10 en 17 Dec en Maandag 22 Dec .8.15 onder leiding van prof. F. Haarsma; Dinsdag 8.15 en 22 Dec. 8.15 ondier leiding van pater Ruberg O. P Bilthoven: „Zonne huis" Sweelincklaan 12, tel. K. 3042-2321, Donderdag 23 Dec. 7.30 uur. Gemeen schappelijke viering van de Nachtmis in de parochiekerk', waarna Kerstontbijt in het Zonnehuis. Maandagochtend heeft H. M. Koningin Juliana in Den Haag het Wereldvetera- nencongres geopend. Drie van de afgevaardigden met elkaar in gesprek. Van links naar rechtsKolonel Lima, Braziliëde heer A. J. Wickens, voorzitter Ca nadese delegatie en Prins Emmanuel Yao Boateng, hoofd van de delegatie van de Goudkust. Deze laatste vocht in de oorlog in het eerste bataljon van het Goudkust Regiment, dat in Oost-Afrika en Ethiopië was gestationneerd. De Prins die 39 jaar is is sinds 1945 tweede secretaris van de Vereniging van Gekleurde Volken in Engeland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5