GEEN MARIONETTEN MEER IN DE KELDER VAN STADHUIS Valse aangifte ten laste gelegd Hel verhaal van een jongetje met een pistool Politiebureau komt aan de Raaks Piano-recital door Paul Loeb St. Nicolaas in Haarlem-Noord Een bril natuurlijk; Gemeenteraad vergaderde van 2 tot IVi uur Haarlems Gezondheidscentrum aan de Nieuwe Gracht Gecompliceerde zaak voor Haarlemse rechtbank R.K. Huishoudschool kan ei, bouwen aan Garenkokerskade Veel enthousiasme (iEEN NACHT ZONDEK MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHIIIS IEHERMANN Handschoenen SCHINDELER KAAN's WOL DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Buitengewoon Navorderingsbesluit „Rondreis voor Naastenliefde" in Haarlem Verkeersongeval in KIND UIT RAAM GEVALLEN EN GEDOOD Slachtoffer van ongeval op spoorbaan over leden Motorrijder ernstig gewond S. Kuiper 25 jaar koor zanger Nieuwe voorzitter bij Geel-Wit KLAVERJASSEN MARS verliest van T.H.B. Waterpoloprogramma too>„ Inbraak aan Frederikspark Kamermuziekavond BASKETBALL Stedenontmoeting HaarlemRotterdam Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Biljarten Biljarten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Nadat de gemeenteraad van Haarlem ongeveer vier uur vergaderd had en de etensbel reeds klonk, vroeg de voorzitter, burgemeester Cremers, wat de dames en heren prefereerden: verder vergaderen tot het bittere eind van de agenda of om acht uur terug komen, volgens voorschrift van het reglement. De vroedschap koos het laatste met het gevolg, dat de klok half acht sloeg, toen we het donkere Prinsenhof verlieten. De resultaten: het marionettenthea ter in de kelder van het stadhuis komt niet terug (de stemmen staakten weer en dus was het voorstel verworpen): het nieuwe hoofdbureau van politie ver rijst op de Raaks, de R.K. Huishoudschool kreeg het terrein aan de Garenko- kerskade definitief toegewezen en ten aanzien van de dreigende catastrophe bij de Holland Nautic doet het college van B. en W; alles wat in zijn vermogen is. Misschien vindt u het prettig om te vernemen, dat de winkels Zaterdag 28 No vember tot 9 uur open mogen blijven en dat het gebouw van de Geneeskun dige Dienst een vleugel krijgt als gezondheidscentrum. Men zal zich de uitgebreide debatten nog wel herinneren, die clrie weken ge leden gehouden werden ten aanzien van bet voorstel om garant te blijven voor een eventueel tekort, dat een hernieuw de exploitatie van het marionettenthe ater in de kelder van het stadhuis zou kunen opleveren. Die garantie vroes het bestuur der Stichting Haarlems Bloei en nu meenden vele leden, dat deze Stichting buiten de schreef zou gaan door een theater te exploiteren. De stemmen staakten met 17-17 en du» moest gisteren herstemming plaats vin den. De heer de Landmeter (CH) stelde vooraf de vraag of de raad toestemming zou moeten geven om de beraadslagin gen over dit onderwerp te heropenen. De voqrzitter wilde die beslissing in eigen handen houden en vroeg wie het woord wenste, mede naar aanleiding van nieuwe stukken in het dossier. De heer van Velsen (KVP) uitte zijn liefde voor het marionettentheater, dat van zeer oude datum is en in de mid deleeuwen als hofkunst diende. In West- Europa wordt deze kunst weer in ere hersteld eh in Den Haag zijn enkele jonge kunstenaars voor ons land de pio- ners. In, Haarlem, artistiek* centrum, hebben zij goed werk laten zien en Am sterdam is de loef afgestoken. Daarom betreurde spr. het, dat deze eenvoudige zaak in de vorige zitting in de politieke sfeer is getrokken, waardoor hij ver plicht was zich van stemming te ont houden, zoals ook nu weer. Maakt U los van de persoonlijke stor men, die 3 weken geleden in deze zaal gewoed hebben, vermaande de voorzit ter, die er bijvoegde, dat men de schade aan de gevoelens van persoonlijke waar dering diende te herstellen. Mevrouw Scheltema-Conradi (VVD) die de vorige maal niet aanwezig was, meende, dat de garantie een enorm precedent zou scheppen. De zomer-ex- ploitatie leverde een tekort van 844.— op, maar de poppenspeler kreeg een salaris van 3380.Spr. had altijd in cle overtuiging geleefd, dat de kelder gehuurd was. Zij had alle waardering voor het enthousiasme van het bestuur van Haarlems Bloei, maar wilde stren gere controle, o.a. via de raadscommis sies. Er is een cultuurcentrum „De Vleeshal" gevormd, maar daar weet de raad formeel niets van af. Gaat dat alle maal maai zo? De heer Mensink (Arh.) betreurde het. dat c(e heer v. Velsen de kunst het slachtoffer laat worden van de politiek. Wethouder Geluk (Arb) stelde nog eens vast, dat de opvatting van het be stuur van Haarlems Bloei gedeeld! wordt Aavertenne Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers f 15.- H. DE GRAAFF GE. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 GEBOREN: C. Chr. Hartgring Heünsdijk, z; M. M. StevensVan Moor- selaar, d; B. M. VerhagenRozenhart, 2 d: J, M. GodschalkWormsb'echer, d. ONDERTROUWD: J. J. Deuss en E. G. J. Lucassen, J. P. van Rijn en A. G. C. Kaiik, H. J. Teeuwen en A. Vrijburg, H. Rotteveel en G. C. Meiring, J. A. Janssen en H. Wesseling, J, A. Koek en H. M. Droog, C. A. van Eijsden en J. C. P. Benema, J. N. Hasenpflug en H. C. Postma, F. van Schoor en A. Chr. van Balen, J. Krikke en M. C. Ran, J. H. L. Jambroes en M. K. Vergaij. GETROUWD: L. Schotanus en A. Glazemaker, G. L. J. Handgraaf en M. W. Th. Franse, P A. Smits en E. M. Driessen, H. N. A. Roelofs en W. C. van der Aar, Th S. op 't Veld en J. Koelemij, F. J. Jansen en A. B. Mon- tung, J. B. Groenendijk en N. Óosten- broek, D. Durieux en M. Dekker, J. G. van Kessel en A. M. van de Pas, A. G. Somers en A. Wassenaar, J. F. Hagen en J. F. van der Splinter, B. Lubert en H. G. Snellenberg, A. Koning en M. van der Vijgh, J Dekker en J. M. Hogeweij, P. Pfersich en J. J. Kater, J. N. Hek- huijsens en N. J. L. Markmann, D. van 't Zand en J. van der Veen, G. Beket en M. J. Linthorst. OVERLEDEN: A. A. Davans., 66 j., Hazepaterslaan; J. M. van Bakel, 73 j., Van Wassenaerstraat: J. F. Stienstra Luick, 91 j., Zocherstraat; J. W. H. Prins, 74 j.. Van Wickevoort Cromme- linstraat; H. M. C. van RoodenTus- huizen, 59 j., Kamperlaan. door het gemeentebestuur. In de post van 3380.zijn de honoraria, de in richting en de investeringskosten van de poppenspelers inbegrepen. Bij herstemming staakten de stemmen opnieuw, nu met 19-19 (de heer van Veisen had de zaal verlaten). Vóór: alle leden der PvdA en de communisten Vervolgens werd ae raad verzocht zich accoord te verklaren met het schema plan tot uitbreiding van het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige dienst en geld! te voteren voor de voorberei dende werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling naar het westen een vleugel aan te bouwen. De heer Schippers (KVP) kon zich met het voorstel volledig vei enigen. De fractie wenst zich echter cfc vrijheid te behouclen bij eventuele nadere uit werking van het schema de merites te toetsen vooraleer beslissingen te nemen. De huizen in de bocht van het Kenau park hoeven niet verder aangekocht te worden, volgens spr. Een nauwkeurig beraad over de centralisatie van de ge meentelijke diensten dlient eerst ter tafel te komen. Mevrouw Scheltema-Conradi zou op het prachtige punt een zeer mooi gebouw willen zien en vroeg om inschakeling van een particulier architect. Wethouder Bakker (AR) sprak reeds van een Haarlems Gezondheidscentrum.' waarin alle takken, die op dit terrein in onze stad bestaan een onderdak zul len vinden. Ten aanzien van de aan koop van panden is voorzichtigheid naar vele kanten geboden. Ook B. en W. willen zich de vrijheid voorbehouden t.a.v. het schemaplan, ver klaarde wethouder Happé (Arb.). Elke volgende stap zal de raad meedoen. De gemeenschap mag er verheugend over zijn, dat de gemeente verschillende grote panden in haar bezit heeft want hoe dikwijls zijn zeer nuttige organisa ties daardoor al niet geholpen? Ook spr. achtte de hoek bij de Ma- négebrug van grote architectonische waarde. Bij inschakeling van een parti culier architect zal nauwe samenwerking met Openbare Werken echter eis zijn. Het voorstel werd met algemene stem men aangenomen. Vervolgens ontspon zich een discussie over het voorstel tot het maken van oen aansluiting aan het electrische net ten behoeve van de ligplaats voor woon schepen bij de ingang van de Jan Gii- zenvaart. De heer Goedee (Art)) was niet zo enthousiast Als over enkele jaren de woningvoorziening verbeterd is en cle bewoners van woonschepen hun bezit aan minder maatschappelijke gezinnen overdoen, moet de overheid kunnen in grijpen. Er mag dus géén consolidatie van dit haventje in het voornemen lig gen. De heer Balm (KVP) wees er op, dat het geöleelte Spaarndamseweg in de zo mer recreatie-gebied is voor velen. De woonschuiten zullen het uitzicht belem meren, maar anderzijds kon hij begrip hebben voor de uitweg die woningzoe kenden in de woonschuit vinden. Laat men de omgeving echter een prettiger aanzicht geven. Ook B en W hebben ó|e bezwaren overwogen, antwoordde wethouder An- genent (KVP). Zij hebben echter het vaste voornemen om een ongezonde toe stand t.z.t. te voorkomen. Er wordt ver gunning verleend aan een bepaalde per soon voor een bepaalde tij cl. Het talud ter plaatse zal worden opgeknapt. Aan de bezwaren van de mensen in de haven zal zoveel mogelijk tegemoet gekomen worden. De dienst van de pont zal ook in de avonduren worden voortgezet. He* voorstel werd goedgekeurd. Het inkopen van electriciteit van het P. E N. en het plan tot reorganisatie en restauratie van het Frans Halsmuseum, met beschikbaarstelling van een cre- diet voor herstel van de Goudleerzaal, ondervonden geen tegenkanting. De heer van Velsen maakte echter van cle gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan de directeur van het museum, de heer Baard, waarbij de wet houder zich gaarne aansloot. De laatste deelde nog mede, ólat drie cursussen van de heer Baard voor de leerkrachten van alle scholen gehouden zullen worden, op dat zij propagandisten voor het museum zullen zijn. Het is moeilijk de ouderen te vatten, maar de jeugd is gewonnen. Goedgekeurd werden de voorstellen om die winkels gelegenheid tot avond verkoop te geven op Zaterdag 28 Nev. (tot 9 uur) en de opticiens en hande laren in kleine dieren een vrije middag in de week te verschaffen. De heer Adelaar (KVP) vroeg waarom de economische commissie in dieze kwes tie niet was ingeschakeld. Hij hoopte, dat de betrokken winkeliers genotvolle middagen zouden mogen hebben en dat daaraan niet door enkelingen, zoals in andere branches, zou worden getornd. Wethouder Happé zou de commissie voortaan inschakelen Hij luchtte ver der zijn hart over cie onrust in de mid denstand sinds de winkelsluitingswet een feit werd. De overige punten werden goedge keurd. Voor enkele belangrijke discus sies verwijzen wij naar elders. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin Rouge". Boven 18 j. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Storm over Haiti". Boven 18 Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Tita nic". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. Lido: „De koningin van Saba". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge". Boven 18 jaar Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: tot en met Donderdag: „Gefolterde mensen". Boven 18 jaar. Tijden 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City". Boven 18 jaar. Tij den tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Donderdag 19 November Concertgebouw: Chr. Oratorium vereni ging met „Israel in Egypt", 8 uur. Frans Halsmuseum: Comité voor jonge toonkunstenaars, 20 uur. Restaurant Brinkmann: Lezing over mo derne beeldhouwkunst door P. Reyne (H. K. G.), 20.15 uur. Vrijdag 20 November Concertgebouw: Pianorecital door Clara Haskil, 20 uur. Concertgebouw: Voorlichtingsavond over: Emigreren naar Canada, 19.30 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie in: „Een moeilijk mens" (voor leden G. en W.) 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". (Van onze verslaggever) Het was een uitermate gecompliceer de zaak die de Haarlemse rechtbank vanmorgen te behandelen kreeg. Te recht stoyden de beide Haarlemse bloe- menkwekers de 54-jarige M. B. en zijn 46-jarige broer J. B. Aan M. B., direc teur ener N.V. die een handelskwekerij drijft, werd o.m. ten laste gelegd opzet telijk valse aangifte voor de heffing in gevolge het buitgewoon navorderings besluit in 1945, onjuiste opgaven op de aangifte van de vennootschaps-, onder- nemings- en omzetbelasting der N.V. in de oorlogsjaren, voorts het opmaken van valse kwitanties voor leveringen aan zijn bedrijf die nooit zouden hebben plaats gevonden, zulks om de onkosten- rekening groter te doen schijnen, ten slotte verduistering van geld uit het vermogen der N.V., hetgeen stilzwij gend onder de broers-deelgenoten zou zijn verdeeld. Dit alles zou mede zijn geschied om een bedrag van in totaal 230.000, dat hi) in de oorlogsjaren te veel had ontvangen, vergeleken met fac turen van een Duitse afnemer Falz Schaufel weg tP werken. Er liep een klein jongetje eer. eind- weegs met de kapelwagen mee. Hij was gekleed als een (film)-Indiaan en in zijn kleine vuistje klemde hij een pistool, dat er uitzag als een vroegtij dig Sinterklaascadeau. De geluiden en de beweging in en om de kapelwagen brachten hem in een vrolijke krijgs- stemming. Telkens rende hij vooruit, verschool zich achter een lantaarnpaal of in een portiek, strekte zijn arm, richtte, en schoot. Als kleine mannen ernstig doen als grote mannen is dat vermake lijk, maar dit kleine mannetje deed ons toch ook een beetje pijn. Wij moesten denken aan de vele grot| mannen in de wereld, die zo verschrikkelijk serieus met echte pistolen spelen en met din gen die nog gevaarlijker zijn dan een millioen pistolen. Wij hebben het kleine jongetje later nog één keer gezien, in Ind'ianenpak, zonder pistool, met in zijn handen een groot en een klein pak. Het grote pak was van Moeder, zei hij (zij had er ken nelijk de linnen- en provisiekast voor aangeslagen). Het kleine pak was van Jan zelf. „En wat zit er in, Jan?" vroe gen wij. „Maak het maar open," zei hij op losse mannen-toon Wij wikkel den het papier er af. Een chocoladelet- Het was te verwachten, dat alle fracties zich zouden uitspreken over het voorstel van B. en W. om een nieuw hoofdbureau van politie aan de Raaks te bouwen. Met de verwerving van de daartoe noodzakelijke panden, inclu sief uitkering van bedrijfsschade, zou naar globale raming een bedrag van f 1.800.000 gemoeid zijn. Daar komen dan de bouwkosten bij, welke nog niet geschat kunnen worden. Intussen ligt het in de bedoeling het bureau over vijf jaar te openen. Aan dit voorstel was gekoppeld de verkoop van 3425 m2. grond tegen f 22 per 2m. aan de Garenkokerskade, alwaar de nieuwe R.K. Industrie- en Huishoudschool zal verrijzen. De heer Bettink (V.V.D.) had graag gezien, dat het nieuwe bureau op het Stationsplein was verrezen, omdat dit nu ontsierd wordt door de oude gebou wen van Beynes. Hij zou zich echter niet tegen de Raaks verzetten. De heer Spek (A.R.) juichte een mo numentaal gebouw in het centrum toe. Aan de Garenkokerskade kan onmiddel lijk gebouwd worden, op de Raaks eerst na onteigening en slopen der panden. De Raaks is echter beter gelegen, maar dan moet ook met spoed gehandeld worden. De communisten verzetten zich tegen het plan en verkozen de Garenkokers kade; de huishoudschool verwezen zii naar de Zijlweg. Natuurlijk kwam de heer Van Velsen (K.V.P.) met zijn stokpaardje: een structuurplan voor de binnenstad op de proppen. Hij bepleitte een groot plein voor het hoofdbureau en wees op het belang van winkels aan de zijde van de Ged. Oude Gracht. Verder zou het goed zijn een programmacommissie te benoe men, die bij het verdelen van ruimten de touwtjes vast in handen houdt. Ieder wil graag zo ruim en vorstelijk mogelijk 4 avertevtie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Haarlems Cultureel Centrum „De Vleeshal", gesticht onder auspiciën van „Haarlems Bloei", had, al moest de of ficiële opening nog plaats vinden, haar „hal" disponibel gesteld aan de jonge Haarlemse pianist Paul Loeb voor het geven van een recital. Dit recital was tevens het crebuut van deze pianist, die aan het Amsterdams Conservatorium zijn opleiding bij Jan Odé genoot en daarna zijn studie vol tooide aan de „Ecole Normale de Mu- sique" volgens de methode-Alfred Cor- tot Het was een zeer zware opgave voor Paul Loeb, om in de oude Vleeshal, een wel fraai architectonisch gebouw, doch zonder goede acoustiek, te debuteren. Deze hal is tegenover de oppervlakte te laag, bovendien in twee afdelingen gescheiden gelijkend: op twee naast elkander gebouwde kerkbeuken waardoor van een ruimtewerking voor de klank weinig sprake is. Of het goed gezien is, aldaar het grootste model vleugel te plaatsen, be twijfelen wij. Deze vleugel klinkt ln deze hal bij het forte-spel tamelijk droog en bezit een zo sterk resonerende bas, dat de discant veelal werd overstemd. Dit alles met het gevolg: onevenwichti ge klankontwikkeling en geen voldoen de mogelijkheid om de muzikale waarde van een werk aan te tonen. Bach's „Fantasia con fuga" in D en „Tre preludi" van Malipiera kwamen daardoor niet tot hun recht, wel Paul Loeb's niet geringe technische eigen schappen. Hierbij dient te worden opge merkt. dat de pianist de fuga-thema's duidelijk liet uitkomen en in de prelu di zoveel mogelijk stemming aanbracht. Geheel anders deed het spel in Brahms' „Intermezzi" aan. Zolang de dynamische schakeringen niet boven hst mezzo-forte uitkwamen, was de klank nobel, menigmaal ook gevoelvol. Hierin kon men eerst de muzikaliteit van de speler naar waarde schatten. Na de pauze kreeg men eerst een vol ledige kijk op Loeb's goede pianistische eigenschappen. Gabriël Fauré's hoogst aantrekkelijke werk „Thème et Varia tions" boeide in sterke mate. Of deze muziek de pianist gunstiger ligt of de bij dit werk niet meer geheel geopende, maar grotendeels gesloten vleugel van invloed was, laten wi; buiten beschouwing. Men hoorde prach tige muziek, zo klankrijk mogelijk uit gebeeld (die zware baspartij scheen enkele malen onvermijdelijk) en bo venal intens muzikaal voorgedragen. Wij hopen Paul Loeb nog eens in een voor pianospel betere zaal te horen Over belangstelling en waardering had de debutant niet te klagen, de hal was geheel bezet met een aandachtig luiste rende schare kunstminners! O. K. zitten, riep spr. uit, maar de teugels dienen ingehouden te worden. De par ticuliere architect achtte spr. bij dit object onmisbaar. Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik in het politiebureau aan de Smedestraat een kijkje ging ne- ;men, deelde de heer Blokdijk (Arb.) mee. Had men maar voor de oorlog be ter begrip gehad, dan zou er nu een goed nieuw bureau van 1% millioen to taal staan. Spr. meende, dat de Garen kokerskade niet verknoeid mag worden door een te dominerend gebouw en ver koos daarom de huishoudschool ter plaatse. De heer De Landmeter (V.V.D.) wens te zijn stem niet aan de huishoudschool te geven, zolang niet alle instanties de bouw van het politiebureau aan de Raaks hebben goedgekeurd. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) verge leek het nieuwe bureau en de huis houdschool met een Siamese tweeling. Eindelijk zal deze nu gelegenheid krij gen tot zelfstandig leven. Na hetgeen er allemaal gebeurd is, mag nu een zucht van verlichting geslaakt worden, met de uitroep: eindelijk dan toch. Er is totaal 53 maal contact met de over heid geweest over deze kwesties, drie foliovellen vol data. De trage gang van zaken was in de geschiedenis der school een grote teleurstelling. De onbruik baarheid en de ondoelmatigheid van 't gebouw ging boven die van het onder dak der politie. Als het voorstel wordt aangenomen, besloot de spreekster, zal deze dag met gouden letters in de an nalen worden opgetekend. De heer Goedee (Arb.) wenste een onderzoek naar de al of niet noodzake lijkheid van winkels aan de Gedempte Oude Gracht. Zijn ze wel te prefereren op dit drukke verkeerspunt? Spr.'s frac tie wil het belang van de huishoud school ook in deze zitting afdoend be hartigen. Hij zou echter gewenst heb ben, dat de grond aan de kade in erf pacht werd uitgegeven. De heer Wensing (C.H.) kon er niet over heen komen, dat ruim anderhalf millioen wordt uitgegeven om de Raaks vrij te maken. Laat de huishoudschool maar bij de Regentesselaan bouwen, meende hij. Bovendien vond spr. de oplossing van de architect een ma gere bouw over het water niet aan trekkelijk. zal bij de Overheid in Den. Haag ge pleit warden voor een zó groot mogelij ke bijdrage in de kosten.- De. wethouder zou het niet tactisch vinden om de Ga renkokerskade in reserve te houden; de knoop moet worden doorgehakt. Als troost gaf hij aan mej. Bolsius de ver zekering, dat de hoofdcommissaris van politie nog méér bezoeken heeft afge legd. Terugkomend op de Siamese tweeling, zei spr., dat de levensvatbaar heid van een gescheiden tweeling slechts zwakjes is. B. en W. hopen ech ter dat de beide helften goed in leven zullen blijven. Het is zeker goed dat de gemeente kan meepraten over grond op belang rijke punten (erfpacht). Maar er zijn ten opzichte van de huishoudschool ministeriële subsidiebepalingen, die de nodige garantie geven dat de overheid rechten heeft als de school mocht wor den opgeheven. De raad besloot daarna met 36 tegen 2 stemmen (2 communisten) het politie bureau aan de Raaks te bouwen. De grond aan de Garenkokerskade .werd met dezelfde stemmen verkocht aan de R. K. Huishoudschool, met dien ver stande dat nu de heren Wensing en De Landmeter (beide C.H.) tegen waren. Als eerste daad voor de sanering rond om de Raaks kocht de raad vervolgens perceel Zuiderstraat 57 voor f 8000. ter Sjors van Rebellenclub vijf grote glazen knikkers en het pistool, ge laden en schietklaar met reserve-klap pers. Wij keken bewonderend. Jan keek met strak gezicht naar zijn pistool. „Jan, kun je dit allemaal missen?" „Ja," zei hij, en keek naar zijn pistool. „Dit ook?" en wij hielden het „kinderwapen" in enze hand. „Neem het ook maar mee", klonk het onbewogen, „ik speel geen oo:rlog meer! Het is zo knikker- Ujd!" O, als alle mensen in de wereld nu, nu de dagen zo donker geworden zijn en de beambten van Augustus de pa pieren klaar maken voor de volkstel ling en Maria het Kind verwacht en ieder hunkert haar Vrede, als alle men sen nü eens hun haat en wraak, hun begeerte en egoïsme zouden begraven! Dan zouden de grote gevaarlüke man nen hun wapens terzijde leggen én ver geten. Wij allen zouden zeggen: „Het wordt geen oorlog meer! De Liefde wint!" Het is hoog tijd! Vanavond van 6 tot 9 uur staat de kapelwagen op de Botermarkt. Mor gen van 12 tot 1 op het Teylerplein, van 6 tot 9 op het Drilmaplein. Het programma ..Verjaagde' Kudde" gaat vanavond in Rosenhagbe, morgen avond in het Parochiehuis St. Jan. Mededelingen betreffende op te halen liefdegaven telefonisch aan nummer 38496, of schriftelijk aan Joh. Verhulst- laan 10, Heemstede. Op het kruispunt Zaridvóortselaan- Leidsevaartweg botste gistermorgen om streeks 9 uur een luxe-auto, die uit de richting Zandvoort de Zafldvoortselaan bereed, tegen een bromfiets, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende wa gen. De bromfietsbestuurder, de 44-jarige J. de N. uit Den Haag, liep bij de val een hoofdwonde op en klaagde over pijn in de rug. Hij is ter observatie opgeno men in het Grote Gasthuis. De brom fiets werd vrij ernstig beschadigd. Advertentie met een prettige pasvorm, gemaakt van prima leder en geheel met tricot -| <y q/v gevoerd L&.PSJ 14.90 en hoger. lb^telefooi^^604^ Met veel enthousiasme hebben di Haarlemmers ten Noorden van het sta- Nadrukkelijk stelde de heer Albrecht "S (Arb.) vast, dat de raad niet gebonden is aan een afspraak met de R. K. Huis houdschool. Het college echter wel. In zijn beslissing kan de raad echter deze binding laten meespreken. Wethouder Happé deelde mede dat met voortvarendheid gewerkt wordt aan een structuurplan voor de binnen stad. Een van de beste architecten in het land zal het politiebureau moeten ontwerpen. Onteigening en schadeloos stelling zullen kapitalen vragen, maar dat offer is het grote doel waard. Spr. s er voorstander van dat de oude stadskern tevens centrum voor gemeen tediensten blijft. De Raaks voldoet aan alle te stellen eisen. Over het winkelvraagstuk moet men eerst praten als het structuur- en verkeersplan gereed is. Een kleine commissie zal zich met de voorbereiding moeten belasten. Te eigener tijd en plaats die aan dit uitgebreide gebied van Haarlem een bezoek kwam brengen. Om precies twee uur kwam de Sint, ver gezeld van vier Pietermannen, uit het station aan het Kennemerplein, waarbij de militaire drumband van „Ypenburg" hem meteen een muzikale ontvangst be reidde. In rijtuigen ging het daarop naar de Gen. Cronjéstraat en omgeving, waar duizenden kinderen de Sint, die uiteraard ook begeleid werd docr de bestuursleden van de winkeliersvereni ging „Gen. Cronjé," toejuichten. De Pietermannen strooiden er lustig op los en dank zij de behulpzame hand van de politie kon het wcelige volkje én de niet minder woelige volwassenen in het „gareel" worden gehouden. Ook Oud Schoten werd niet vergeten en daar was het de winkeliersvereniging „Jan Gijzen Noord," die voor een pret tige ontvangst zergde. Ook daar was de drukte enorm. Via de Rivierenbuurt trok de stoet naar het Haarlem terrein om wat op adem te komen en vandaar ging men naar het Kleverpark en ten slotte over de Schotersingel terug naar de i de Crcnjéstraat. Daar stonden intussen al weer dui zenden mensen te wachten op de Sint. omdat deze de verlichting officieel zou ontsteken. In een der winkelpanden sprak de voorzitter, de heer A. v. d. Borg. een woord van welke m en nadat ook de Sint een kort woord had ge sproken haalde hij in eigen persoon de handle over en meteen stund de Gen. Cronjéstraat weer in het volle licht. Natuurlijk duurde de drukte nog lang door, want inderdaad was het de moei te waard om een wandeling te makeii door de grootste winkelstraat van Haar lem-Noord. Gistermorgen is de 1</,-jarige M. Th. uit het raam van een woning aan de Timorstraat gevallen en op slag gedood. Vermoedelijk is het knaapje tevoren op een stoel geklommen en heeft daarna even uit het raam geleund met het noodlottige gevolg Het voorlezen van de ten laste leg ging alleen nam reeds tien minuten in beslag. De behandeling van de zaak te gen de broer J. B., die eveneens valse aangifte terzake van het buitengewoon navorderingsbesluit ten laste werd ge legd, werd geschortst tot na de behan deling van de zaak tegen M. B. In 1951 ontdekte de fiscale recherche dat verdachte in 1943 vele malen hoge geldbedragen van de rekening der N.V. bij de Coöp. Tuinbouwbank had opgc nomen. Deze bedragen, die een totaal van 80.000 uitmaken, waren niet in de boeken der N.V. verantwoord. Ver dachte heeft toen enige tijd in voorar rest gezeten, maar is ten slotte bij uit spraak van het gerechtshof te Amster dam daaruit ontslagen. Een nader on derzoek der fiscale recherche bracht aan het licht, dat verdachte eveneens herhaalde malen bij het bijkantoor der Twentsche Bank te Aalsmeer geld had Opgenomen zonder dit in zijn boekhou ding te vermelden. Deze nieuwe ont dekking bracht het totaal der aldus op- gen: men en niet verantwoorde bedra gen op 230.000. Verdachte, die ten tweede male in voorlopige hechtenis ge nomen werd en daarin nu een jaar door gebracht heeft, bracht als verklaring naar voren, dat het geld van de Duitse firma bestemd was voor Hugo Falz, een zcon van de directeur, die als Duits sol daat in Nederland verbleef. De bedra gen die hij van de bank opnam heeft hij, volgens zijn zeggen, aan Hugo uit betaald. Ze hadden immers, aldus ver dachte, niets met de transacties der N V. te maken. De inspecteur der fiscale recherche die ais getuige-deskundige gehoord werd, had verdachte na de otdekking der niet- verantwoorde bedragen bij de bank ge vraagd wat hiervan te denken. Ver dachte heeft toen aanvankelijk ver klaard dat dit een fout van de bank meest zijn. Later gaf hij als verklaring de uitbetalingen aan Hugo. Een extra verwikkeling deed zich nog op de terechtzitting voor, doordat een deel der boekhouding der N.V., dat bU het recherche-onderzoek niet aanwezig was geweest, nu door de verdediging, die waargenomen werd door prof, mr. U. M. G. C. Russel en mr. A. D. P. V, van Löben Seis, werd overgelegd. Deze blijken eerst kortgelegen door de ver dedigers ontdekt te zijn. De rechtbank schortste de zitting voor een korte tijd om deze nieuwe stukken te onderzoe ken. (Ongecorrigeerd) In de loop van gistermiddag is de 43- jarige betonwerker T. S. J. uit Amster dam, die tijdens werkzaamheden op de spoorbaan nabij de brug over het Spaar- ne tegen een passerende trein was ge vallen, aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind. Hedenmorgen 7 uur is op de rijksweg voorbij de Hofgeest een motorrijder, de 33-jarige R. E. uit Haarlem, op een driewielige bakfiets gereden. Hij is in bewusteloze toestand met een zware her senschudding in het St. Antonius zieken huis te IJmuiden-O. opgenomen. De be stuurder van de bakfiets bleef ongedeerd. Beide voertuigen liepen zware schade op. Zondag 22 November hoopt de heer Sam Kuiper zijn zilveren feest te vie ren als koorzanger van de Kathedraal. De heer Kuiper, die als cantor van „Cantemus Domino" een der trouwste zangers van de Kathedraal genoemd mag worden, is ook bij de andere kerkzan gers van Haarlem geen onbekende. Me nigmaal weet Sam Kuiper in de ochtend een uurtje vrij te maken om ook in andere kerken van Haarlem by een rouw- of trouwdienst assistentie te ver lenen. Zondagmorgen zal het feest gevierd worden met een plechtige H. Mis in de Kathedraal, waarna een ontbijt en hul diging van de i11*3' 's, za^ plaats vin den. In de middag houdt de heer Kuiper receptie in zijn woning. Bij de RKSV „Geel-Wit" heeft een mutatie plaats gehad in het bestuur. De heer Jac. Boot, die dertig jaar als voor zitter van deze bekende Haarlemse Ka- tholieke^ voetbalclub was opgetreden, stelde z'n functie voor de jongeren ter beschikking. Op de dezer dagen gehou den algemene vergadering werd de heer mr. J. v. d. Bosch als voorzitter geko zen. De heer Boot werd tijdens de ver gadering dank gebracht voor het vele werk dat hij voor Geel Wit had gedaan. Geel Wit verliest in hem een bekwaam voorzitter die ook buiten zijn club een zeer geziene en gewaardeerde figuur was in diverse bonden en commissies. Voor de katholieke sportbeweging is het gelukkig te vernemen dat hij als zo danig nog volop actief blijft. Trouwens, ook nog in Geel Wit, waar hij voorlopig nog de functie van vice-voorzitter blijft vervullen om de jeugdige nieuwe voor zitter in zijn taak als het ware op tP leiden. Mars, de klaverjasclub van de KAB afd. Overveen verloor in het nedërlagen- tournooi van THB. Laatstgenoemde be haalde 24689 punten, Mars 23703 punten. Hoogst aantal punten behaalde J. Ken- sen van THB, n.l. 4766. Zaterdagavond worden in het Sport- fondSenbad Haarlem de volgende water- polocompetitie-wedstrijden gespeeld: Promotie competitie dames: DWT 2 HDZ 2. Dames bekercompetitie: DWT 1 - Neptunus 1 (Amersfoort): HVGB 1 Waterlelie 1. Heien centrale wintercom petitie en eerste klass: HPC 1HVGB 1. Derde klasse: HVGB 3—HPC 3. Voor Dinsdagavond 24 November zijn vastgesteld: dames: derde klasse: DWR 3 —HVGB 3. Tweede klasse: DWR 2- HVGB 2. Advertentie LAAT ZE MAAR RAVOTTEN. HUN kleding is gebreid van Patronen gratis Gen. Cronjéstraat 129 - Telef. 1138' In de nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in een woning aan het Frederikspark. Men heeft zich ver moedelijk toegang verschaft via een openstaand raam, ongeveer 2 meter boven de begane grond. Vermist wordt een bedrag van ruim f 500. Voorts heeft men uit een vitrine verschillende hor loges weggenomen. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. Vanavond organiseert het Comité voor Jónge Toonkunstenaars, om 8 uur een Kamermuziekavond, welke in de met kaarsen verlichte Renaissance van het Frans Halsmuseum zal worden gehou den. De pianist, Henk Brièr, speelt wer ken van Bach, Mendelssohn en Chopin. De sopraan Annie van Setten zingt met begeleiding van de guitarist, Dik Vis ser, volksliederen uit Engeland, Frank rijk, Spanje, Finland, Duitsland en Italië. De afdeling Haarlem van de Ned. Bas- ketballbond zal Zaterdag 21 November a.s. des avond 8 uur een stedenontmoe ting organiseren tussen dames en heren teams van de afdelingen Haarlem en Rotterdam in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem. Het vertegenwoordigende Haarlemse herenteam is er nog nooit in geslaagd de Rotterdammers een nederlaag te be zorgen. Ook in deze wedstrijd zien wij niet veel winst voor het Haarlemse team. Geheel anders is het met de Haar lemse damesploeg, want reeds werd enige keren gewonnen. Zoals al tijd zal het krachtsverschil ook nu niet groot zijn, maar de Haarlemse dames hebben een kans op de volle winst. Aan deze wedstrijden zal reeds om 19 uur een wedstrijd van twee Haar lemse juniorenteams vooraf gaan. Door de opname van reeds in de eerste klas se spelende heren zal dit ongetwijfeld een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd worden. De teams zijn als volgt samengesteld: Dames: J. Koblens (HGA aanv.); J. Hui gen, C. Kors, T. Snel, H. Pompe (allen. H.O.C.); M. Schrama, C. van Groningen, A. Medenblik, T. van Deursen (allen Antilopen). Heren: H. Argeloo (aanv.); J. Mansvelder, M. Dinkelberg, F. Hooij- veld (allen Oosterkwartier): C. Hip. p Molenkamp (H.G.A.)J. Meenhor«t (Schoten); P. Soomer (Harlem Tigers); J. Swart (Antilopen), J. Bruijs (P.S.V.H.) Junioren (blauw): K. Dings- hof (aanv.), H. Biesbrouck, R. van Bo- degom (allen Antilopen); J. 'Musch (I.H.J.);J. Samson, W. Hennis (Z.B.V.S.) T. Struwer (I.H.J.). Jun. (rood): F. v. d. Waals (aanv.), H. Dinkelberg, L. Vree ken, H. van Elk (allen Oosterkwartier); B. Uljee, W. Jansma (Sportclub Haar lem); J. Kaart (Schoten). Als scheids rechters zullen bij de dames en heren wedstrijden Haarlem tegen Rotterdam fungeren de heren Hamel en Renout uit Amsterdam- Albe (R. A. Joostens): Engracia Maria Alcaraz. C. Baardman: in de gre«P van de waterwolf. S. Carmiggelt: Aj" lemaal onzin. W. H. van Eemlafdt'- Arabeske in purper; Weer verdwijnt eeh atoomgeleerde. F. B. Gilbreth: Ik ben een boffer. J. P. Leynse: Vrouwen zijn als bladeren.... J. Mens: Elisa beth. H. J. van Nijnatten-Doffegnies: 't Hemeltje. A. M. G. Schmidt: Im pressies van een simpele ziel 3. W. A. Wagener: Cheerio. Hof van Holland heeft van B.V. Ben. Het IJ weten te winnen met 4435 en kwam daardoor in het bezit van de fraaie beker. v. Lint Schreuder Nijssen v. Veen v. Veen v. Lint Sehreurder Winnubst Hedenavond wordt de wedstrijd voort gezet 100 42 14 2.38 98 42 8 2.33 100 33 11 3.03 95 33 17 2.87 100 36 18 2.77 83 36 15 2.30 89 31 11 2.93 100 31 17 3.22 Advertentie FALCON REGENJASSEN blauw-grljze kleuren, ingezette mouw f model Marconie 69.50 a GABARDINE, model Philip 125.— J Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. - Tel. 15438 (Niet ofliciël» Koerseni 3)4 Ned. 1953 3% Ned 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned 1950 3-3Nederland 194? 3 Ned. 62-64 bel.-fac. inschr Grtb '46 3 pCt. Ned. Handel Mil eert A.K.Ü. Van Berkels Patent Jalvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Hnll Amerika IJln Kon N Stoomb M Ned Scheepv Unie H.V-A Dell Mij eert. Vorig Opfening slot 19/11 10118 104 101 99 h 99% 99 tV 101 9811 167% 177% 176% 116 130% 173 165 214% 215% 227 184% 184(4 341% 343(4 90% 142% 138% 138 136 V2 136',4 111% 111(4 96 17/11 18/tt Anaconda Copper 31% Bethlehem Steel 49'4 Chrysler Corp 63s/. General Electric. 80% General Motors 57% Hudson Motors 10% Kennecott Copper 66(2 Montgomery Ward 56(4 North American Can 21% radio Corp 21% Iteuubllc Steel 49 Shell Oil '1)4 Southern Pacific 38% om hern Railway 39% "IrleWHtet 20 '4 U. S. Steel 3?* 31% 49% 63 Va 80% 57% 10% 66% 57 21 21% 49% 72% 38% 40% 20(4 37%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2