Bedrag scholenbouw dit jaar verhoogd weer Minister Witte: 1960 is geen streefdatum Onafhankelijkheid van de rechterlijke macht Overheid moet de benoemingen niet in handen krijgen CHIEF WHIP STEEDS VERDERE UITBREIDING EN VERNIEUWING BIJ DE KOLENMIJNEN beton Paleis van Staatsmijn VONDEL'S leven wordt verfilmd Rederijkersvergadering in Delft D en glas op Hendrik Geschenk Half en Half Onderwijs in het Fries Wynand Fockink 7.75 Prof. Oud pleit in Tweede Kamer voor: Chemische neven industrie groeit Vondel's winkel Edam Nijhoff posthuum bekroond Voortvarendheid in West. samenwerking Wetsontwerp ingediend Sabena bekroont zes beeldhouwers Nood in Het befaamde apéritief DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Outlaws Gouden Slagers Ring voor F. Vink Recept voor nieuw vleesproduct E.D.G. vóór Kerstmis in Eerste Kamer Rector Doesburg assessor van mgr. Van Schaik En tóen al - 30 December 19331 - rookte wie verstand had van zuivere, 100'/, Virginia: CHIEF WHIP Duizenden merken komen en gaan - maar CHIEF WHIP is al 32 jaar de beste sigaret voor Uw gezondheid! a/ 32 Jaar op ledorm Upt Resolutie A.M.P. en onrust onder gepensionneerden Staatsmijn „Emma" Constantijn Huygensprijs A.R. vrouwen in de politiek Geen bezwaar meer tegen candidaatstelling Amerikaan en Spanjaard delen eerste prijs (Vervolg van pag. 1) Het cijfer voor aanbouw van scholen ?at dit jaar weer verhoogd is tot '114.000.000, is volgens de minister reëel. ^et bedrag zou ook zeker gehaald kun nen worden, maar zo nodig zou van dit Scholenprogram iets kunnen worden af genomen, ten behoeve van de woning bouw. De minister achtte het niet ge wenst het aantal bouwvakarbeiders ex cessief hoog op te voeren. Enige propa ganda echter vond hij wel nodig. De ^'raag die de heer Van Vliet hem had Besteld. of de regering de belangstelling v?or het vak van stucadoor en metselaar jhet beter kon aanmoedigen door wat "Ogere lonen te laten betalen, zal met de •hinister van Sociale Zaken worden be sroken. Ten aanzien van het opheffen van het Woningtekort blijft minister Witte op jhjn standpunt staan: in 1960 zal het te kort vermoedelijk verdwenen zijn. Dit ja Been streefdatum, zo bevestigde hij de neer Stapelkamp, maar wel degelijk een ai.lum die berekend is. De woning nood echter eerst verdwenen zijn. als alle kfotten en herbouwgevallen in orde zVn. Het waagstuk om de particuliere bouw Beheel vrij te laten met het doel de W oningnood te overwinnen kwam hem onjuist voor. Immers het totale bouw- aPparaat is vol belast. Meer arbeiders om te bouwen zijn er toch niet te vin den. Hij was het eens met de heer Van Vliet, die tegen de heer Ten Hagen in «ad betoogd, dat de particuliere bouw *el degelijk ook volkswoningen heeft gebouwd. De minister maakte echter een onderscheid tussen „eigen bouw" en par- hculiere bouw. De eerste, die meer met speculatieve doeleinden in de grote ste den werkt, heeft zich inderdaad vooral voor middenstandswoningen geïnteres seerd. Er is geen enkele aanleiding om op het standpunt te staan, dat de heer Ten Hagen innam, dat de particuliere bouw van de arbeiderswoningen af moet blijven. Van de andere kant zal de over heid moeten ingrijpen als het particulier initiatief de bouw van arbeiderswonin gen niet op zich neemt De grote moei lijkheid is thans dat de te lage huren de markt voor deze particuliere bouwers bederven. Om te kunnen concurreren zoeken zij het dan in te kleine woning ruimte en zo blijven wij in een vicieuze cirkel ronddraaien. Alleen een verdere huurverhoging kan hier t.z.t. uitkomst brengen. Met de huren staat of valt de hele volkshuisvesting, zei de minister. Hij heeft contact opgenomen met de federaties van woningbouwverenigingen om gezamenlijk te trachten deze weer tot reële positief werkende organen te herscheppen. Van hun activiteit en le venskracht hangt veel af. Bij de replieken verzette de heer Ten Hagen zich tegen het principe van de minister, dat de gemeenten primair de verantwoordelijkheid moeten dragen bij de kwestie wie arbeiderswoningen moet bouwen. Het gaat bovendien niet alleen om het bouwen. Dan zou men de minis ter om practische redenen gelijk moe ten geven. Ook de exploitatie is nog een punt van grote zorg. Men denke slechts aan de afschrijvingen die niet geschie den. Minister Witte antwoordde, dat dit geen probleem kan zijn. Iemand die niet afschrijft krijgt de rekening bij verkoop wel thuis. De minister moest toegeven dat de afwikkeling van de materiële oorlogs schade in vele gevallen veel te wensen overlaat De wettelijke rompslomp die moet worden verzet is inderdaad zeer groot. De minister zal dit hele apparaat nog eens onder handen nemen. Wat hem tot dusver eigenlijk hoofdzakelijk had bezig gehouden was te zorgen dat er zoveel mogelijk gebouwd wordt. De ad ministratieve hinderpalen daarvoor had hij wel weggenomen. De begroting werd z.h.s. aangenomen. De communisten lieten aantekenen dat ze tegen waren. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie. De eer ste spreker was prof. Oud, die zijn Waardering uitsprak over de werk kracht van minister Donker, die vooral gebleken bij .de codificatie van het burgerlijk Recht in een nieuw B.W. Hij *Prak daarna over de opleiding en re entering van de rechterlijk macht, daaraan de minister een uitvoerige hota heeft gewijd. Deze nota zal de Vsis vormen voor een aantal wetsont werpen. Prof. Oud wilde voor alles de onaf hankelijkheid van de rechterlijke macht steUen. Hij noemde dit een van weet jlan8rijkste pijlers van de Grond- gane v=„ ^fantwoordelijkheid voor de moet volgenset\,bij de rechterlijke macht hpm niet in handen van "fn, al heeft deze wel de overheid Svhein niet in handen van de verantwoordSijkh heeft deze wel lopen van organism!? voor het 5°ed Daarom moet ook het hefn aPParatuur- opleiding dat in de mt?'ste™ van Wordt ontwikkeld niet onderi u"0]3 Van het departement van JustftL Van de rechterlijke macht zelve komen Wanneer de overheid behalve de be noemingen ook nog de opleiding in handen krijgt, dan komt de onafhanke lijkheid op tweeërlei wijze in het ge drang. Wel kon hij zich verenigen met het prijsgeven van het systeem van een Vaste ambtelijke opleiding. De beste 'echter zal ook volgens prof. Oud vaak lh het maatschappelijk leven worden Bevonden en lang niet altijd onder de- Benen die via de griffies carrière maken. Prof. Oud waarschuwde echter tegen het toekennen van te grote waarde aan efficiëncy, wanneer deze bereikt wordt door alles bij de overheid te cen- raliserenHet gaat niet op de eerste maats om efficiëncy maar om het recht. p moeten volgens hem ook de griffies sch* onafhankelijke diensten kunnen be- rchikkenDe benoemingen daarvan ho- bij de zittende magistratuur thuis. anneer tot een ander systeem van re- i 'dering wordt besloten, dan moet in der geval rekening worden gehouden e£ de huidige functionarissen. ,^6 heer v. d. Feltz (C.If.i vondt dat ten»bet n'et moet voorstellen alsof bui- *üh aanders nu ineens rechters bij uitstek te!,®n zijn en alsof daardoor de rech- hr hjke macht op peil moet worden ge- - - griffies zien zich hun kansen ont nomen en de belangstelling voor de magistratuur zou daardoor wel eens in het gedrang kunnen komen, zoals dat ook bij de politie het geval is. Hij verweet de minister dat deze wel degelijk het echtscheidingsvraagstuk uit de weg gaat, al ontkent hij dat in de stukken. De „grote leugen" die in onze wetgeving is ingevoerd strookt niet met de rechtsovertuiging van ons volk. De debatten worden vandaag voortgezet. Bij de aanvang van de vergadering heeft de Tweede Kamer zich even ver diept in een kwestie van orde, die ver band hield met de laatste wijziging van de Grondwet. Gebruik makende van de nieuwe mogelijkheden die daarbij zijn ingevoerd, had de heer Burger voorge steld dat geen uitspraak van de Kamer zou worden verlangd over nota's, die zijn gewisseld tussen Nederland en Duitsland over de afschaffing van visa voor wederzijdse onderdanen. Omdat de regering echter bij monde van minister Luns niet kon verklaren dat het een dringende kwestie was die geen uitstel kon lijden, kon deze procedure toch niet worden gevolgd en moest het voorstel gewoon in stemming worden gebracht. Het werd aangenomen met 35 tegen 21 stemmen. Tegen waren de V.V.D., A.R., C.H. behalve de heer Kikkert, Staatkun dig Gereformeerden en K.N.P. Op voor stel van de heer Oud namens de vaste commissie van Justitie heeft de Tweede Kamer wel zonder hoofdelijke stemming besloten het statuut der Haagse confe rentie voor internationaal privaatrecht in de Kamer te behandelen. Op de Woensdag te Utreciit gehouden vergadering van de Federatie van Slagers- patroons, werd de Gouden Slagers Ring 1953 uitgereikt aan de heer Frans J. Vink uit Sittard. De ring die vergezeld ging van een oorkonde en een enveloppe met inhoud was door de Federatie in samenwerking met het vakblad „De Slager" uitgeloofd voor het recept van het beste nieuwe vlees product dat tevens door zijn prijs, een goe de kans zou hebben op populariteit. Deze wedstrijd waaraan 40 slagers deelnamen, werd door de heer F. J. Vink gewonnen met „pressed filet". Nadat de voorzitter van de Federatie de situatie van het slagersbedrijf in Neder land had geschilderd, hield de heer G. S. Scheltema, directeur van het econo misch instituut voor de middenstand een lezing over zijn bevindingen in Amerika. t De „supermarket" het' „alles onder één dak systeem geniet in Amerika een grote po pulariteit, enerzijds omdat het publiek het wenst, anderzijds omdat het de enige mo gelijkheid is om de omzetkosten te druk ken. Met losse krachten (getrouwde vrou wen, studenten) en enkele hoog gespeciali seerde krachten, kan men de steeds duur der wordende factor arbeid uitschakelen. Ook de zelfbedieningswinkel tracht de grote personeelsmeesleep uit te schakelen. Voor Nederland achtte spreker de bestu dering van het probleem zelfbediening een uiterste noodzaak gezien de situatie waar in de kleine bedrijven zich bevinden. Hoe groter het bedrijf, hoe kleiner verhou dingsgewijs de omzetkosten. Iedere loon- rcnde in Nederland zal de omzet vermin deren óf de ondernemer pressen tot ver laging van de exploitatiekosten. Naast de grote (zelfbedienings) slagerijen zouden in Nederland een groep slagerijen kunnen blijven bestaan die gespecialiseerd zijn in exquise producten en die de klanten die dit wensen een persoonlijke bediening kun nen geven. Hierna sprak de heer J. W. Boon over de nieuwe verpakkingsmogelijkheden. Men moet klanten trekken met service, altijd moeten de omstandigheden het „hoe bepalen van de veranderingen en moderni seringen. Cijfers tonen aan. dat een fraaier verpak king niet meer kost dan 1 gulden per f 1000 omzet. Deze stimulering tot kopen werd ®ve2," eens sterk benadrukt door de heer C. F. G. van der Veen die sprak over de win- kelinrichitng. Opnieuw kwam hier de zelfbediening tersprake. Het is duidelijk gebleken dat een toonbank waarop alles geëtaleerd staat de kopers aanmoedigt. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamei is de laatste we ken onder enige hoogspanning gewerkt aan het voorlopig verslag over het EDG-verdrag, dat vermoedelijk de vol gende week zal verschijnen. De senato ren hebben daarin, naar wij vernemen, een groot aantal vragen aan de rege ring gesteld, zodat een uitvoerige schriftelijke en openbare discussie te wachten staat. Het streven blijft er op gericht dat het wetsontwerp nog vóór Kerstmis zal worden afgedaan. De kaarten liggen, zoals thans valt te overzien, zo. dat het verdrag ook in de Eerste Kamer wel zal worden aangeno men. Met ingang van Maandag a.s. is de zeereerw. heer rector J. Doesburg, Bondsadviseur van de K.A.B., tot op volger van mgr. Van Schaik, de Ver- bondsadviseur. benoemd. Voorlopig zal mgr. Van Schaik zijn functie nog blijven vervullen, zodat rector Doesburg in het Huis van de Arbeid zitting zal nemen als assenssor van de Verbondsadviseur. Advertentie Hoewel de productie van de twaalf Nederlandse steenkolenmijnen met een cijfer van ruim 12 millioen ton een paar millioen beneden de vooroorlogse topjaren wel op een stabiel niveau zal zijn gekomen, gaan uitbreidingen en vernieuwingen in een vlot tempo voort. Het meest by de Staatsmijnen, die, of schoon over slechts vier van de twaalf kolenwinningen beschikkend, niettemin bijna één derde van de opbrengst van het Geleenbekken voor hun rekening nemen. Toch mene men niet, dat alleen maar de Staatsmijnen aan expansie doen; wie ziet wat er vanwege de Oranje-Nassau mijn I te Heerlen naar de hemelen streeft (Lange Lies van 155 m, naast Lange Jan van 130 m hoogte, afgezien van enkele reuzen-koeltorens) weet wel beter. Het Staatsmijnbedrijf met zijn mach tige chemische industrie, geconcen treerd in Lutterade, heeft echter de grootste behoefte aan vernieuwing en uitbreiding; vooral laatstgenoemde nijverheid dient „bij" te blijven. De vernieuwing voltrekt zich over de gehele linie Zo is men met het boren in schacht IV van de Stm. Hendrik be gonnen. Hier zullen binnen een half jaar 40 berriesgaten ontstaan, die aanleg der schacht door waterhoudend dekterrein mogelijk moeten maken'. Dezelfde mijn krijgt binnen een paar jaar de beschik king over een moderne zware-vloeistof- wasserij. Met de bouw is men reeds begonnen. Dat de algehele voltooiing tot Een muziekavond op het Muider- slot. Dirck Sweelinck (Arie Ver haar) speelt zijn compositie voor clavecimbel voor Maria Tessel- schade (J. v. Wacham) en Eleonora Hellemans (mej. Bijpost). ®cht. Er zijn ook practische nadelen dit systeem verbonden. De juristen de ti,?leenover een toename van het index- sioen Van 168 procent, zijn op de pen- t0e,g®n van overheidsdienaren slechts ij™ ®en toegekend van ongeveer twin- hood veertig procent, waardoor er heerst Rro*e onrust en ontevredenheid WpHi,!. onder alle gepensionneerden en alaep^v.11' Ondanks de verleende toe- Pen V, bes£aat er bij verschillende groe- aan u„angepensionneerden een tekort f 90o° Iacht> dat ligt tussen f 300 en Voor a61 •'aar' Een huurcompensatie hogirn? p,ensi°nneerden, zonder de ver- toeslaf Va,n de Pensioenen met een de ni'j geen oplossing brengen in *Praken Van de betrokkenen. Deze uit- lutie d- Wa'en neergelegd in een reso- lïien' n Bistermiddag werd aangeno- "ÈmnrT,? ce.n °Penbare vergadering ln de Au!um £e Rotterdam, belegd door «n die .mene Militaire Pensioenbond, »an j kennis zal worden gebracht Van h a ministerraad en de voorzitters ue Eerste en Tweede Kamer. e „Ned. Onderwijsfilm", die o.a. reeds instructieve documentaires gemaakt heeft op het gebied van de landbouw en industrie, is, zoals reeds werd bericht, bezig aan de vervaardi ging van een historische film over het leven van Joost van den Vondel. Achter de antieke bierpullen het bier schijnt toentertijd ook al best ge weest te zijn koutten de statige Hooft, de felle gedrongen Breero, de rustige, ingetogen Vondel, met hun andere vrienden van de dichter bent, zoals Sa muel Koster, Fonteyn en Laurens Re aal. Allen gepruikt, gegrimeerd en aan gedaan met zorg, alsof ze zo levend uit schilderijlijsten waren gestapt. Coba Keiling, die met de spelleiding „Onderwijsfilm" beschikt zoetjesaan belast is, was druk en bedrijvig bezig over een staf van technici, die hun spo- het gezelschap de vlotte toon en de los- ren in het vak verdiend hebben en se zwier der ware rederijkers bij te daarom achtte men het verantwoord brengen. een speelfilm van 40 a 50 minuten over in hetzelfde vertrek zal straks ook Vondel op 83-jarige leeftijd. de prins onzer dichters op stapel te zet ten. Het leven van Joost van den Vondel biedt daartoe zowel uit litterair-his- torisch als uit spectaculair oogpunt vol doende stof. Jan Lanen heeft het land afgereisd om de plaatsen te bepalen, waar zich het spel van Vondels leven zal afspelen. Naast Amsterdam met z'n Warmoes- straat, de Bank van Lening, het Athe neum Illustre en z'n schouwburg aan de Prinsengracht, neemt Delft een belangrijke plaats in bij de opnamen. Derhalve togen wij door de stille, ne velige avondschemer langs het Oude Delft, waar de melancholie van het wegstervende jaar zich zo mild ver weeft met de verweerde en vergrijsde schoonheid der nog behouden koopmans huizen uit de 17e eeuw. In een der schoonste, het huis „Lam bert van Meerten", troffen wij be halve een wirwar van kabels, rails en allerlei apparaten, die het maken van een film nu eenmaal plegen te verge zellen een illuster gezelschap bijeen tussen de hoog betimmerde wanden van de voorzaal, waar een bijeenkomst van de roemruchte Amsterdamse rederij kerskamer „De Eglantier" werd gehou den. nog een voordrachtsavond ten huize van Roemer Visscher worden opgenomen, terwijl het hoogtepunt, een maaltijd ter ere van Vondel, waarbij negentien schilders zullen aanzitten, in de histo rische zaal van Het Prinsenhof verfilmd zal worden. Ook Sandrart, die Vondel op 40-jarige leeftijd schilderde, komt daaraan te pas. Een scène tus sen deze twee vrienden is reaas in het museum Te- tar van Elven ge maakt. Blijft tenslotte nog te vermelden dat het kleine mu seum van Edam omgebouwd zal worden tot de winkel met opkamer in de zelfde trant als die, waarin Maaike Wolf haar kousen nering gedreven heeft. Productieleider H. J. L. Jongbloed heeft zich in het hoofd gezet om het scenario van dr. J. M. Peters volledig De schilder reliëf te geven. eind 1955 zal duren, bewijst wel, dat men met een indrukwekkend bouwwerk te doen krijgt. Hiermede wordt de was- apparatuur van de mijn aanzienlijk ver beterd en de wasverliezen verminderd. Dit gebouw zal, van buiten gezien, eerder aan een groot warenhuis doen denken, een soort glazen paleis. Het komt te rusten op 68 betonnen kolom men, krijgt een fengte van 70 m, een breedte van 22 m en een hoogte van 42 m. Beton en glas zjjn de voornaamste materialen waarin het wordt opgetrok ken. Niet minder dan 1800 vierk. meter glas zullen in 3500 ruiten worden ver werkt. Deze zware-vloeistofwassery ver krijgt een capaciteit van 200 ton per uur. Dezelfde myn gaat ook een nieuwe slikvijver, de laatste put van de bruin koolwinning Bergerade in de Brunsum- merheide, in gebruik nemen. Het complex Centraal Laboratorium te Lutterade is ook alweer een nieuw gebouw rijker geworden, een instrumen ten-makerij. Men vervaardigt daar fijne en gevoelige instrumenten voor de research-afdelingen, zoals de proefin stallatie voor de bereiding van Enkaion, de Nederlandse nylon. Hoezeer de expansie zich hier vol trekt, blijkt wel uit het feit, dat de chemische sector in 1952 een tiental nieuwe fabrieken in bedrijf nam. Bij zondere vermelding verdient hiervan het nieuwe gaswassysteem, dat toe gepast gaat worden op het Stikstof- bindingsbedrijf der Stm. Maurits. Het gas, afkomstig van de cokesfabriek in de nabijheid, wordt door een 2300 m lange leiding naar het S.B.B. gevoerd, aldaar bewerkt en maakt dan een even lange weg terug. Deze bewerking ge schiedt in een 18 m hoge toren. De Jan-Campertstichting te 's-Graven- hage heeft de Constantyn-Huygensprys, de meesterprys, waarmee een geheel oeuvre wordt geëerd, voor 1953 pos thuum toegekend aan de dichter Marti- nus Nühoff, jarenlang bestuurslid en laatstelijk voorzitter van de Jan-Cam pertstichting. De erven Nyhoff hebben zich bereid verklaard het aan deze be kroning verbonden bedrag van f2000 weer ter beschikking van het stichtings bestuur te stellen. Dit zal deze gelden besteden voor de opdracht aan een let terkundige tot het schrijven van een boek over Nyhoff. De Vijverbergprijs voor een in 1952 verschenen roman (f 1500) is toegekend aan Albert Helman voor zijn boek „De Laaiende Stilte". Met de essayprijs, een prijs van f500 voor een in 1952 verschenen bundel essays, is bekroond het boek „Essays in duodecimo" van Simon Vestdijk. Albert Besnard verwierf met zijn bun del „Doem en Dorst" de Jan-Campert- prijs. een prijs van f 500 voor een in 1952 verschenen dichtbundel. Een extra-bekroning van f 1000 ver wierf het boek „Volg het spoor terug" van J. B. Charles. Tenslotte werd een extra-prijs van f500 toegekend aan Simon Carmiggelt voor zijn bundel humoristische schetsen „Poespas". Al deze prijzen zullen op Woensdag 25 November tijdens een ontvangst in het stadhuis, Groenmarkt, door de bur gemeester van 's-Gravenhage worden uitgereikt De A.R.-partij kan in het vervolg vrou wen plaatsen op de candidatenlijsten bij de verkiezingen voor gemeenteraden en Provinciale Staten. Hiertoe is in prin cipe besloten op de buitengewone depu tatievergadering van de A.R.-kiesvereni- gingen. Woensdag te Utrecht gehouden. Besloten is n.l. het in 1921 genomen be sluit waarbij de vrouwen van het pas sief kiesrecht werden uitgesloten in te trekken. Het besluit werd genomen met grote meerderheid van stemmen; 1675 tegen 125. Ook op de Stm. Emma te Hoensbroek zien we voortdurende bedrijvigheid. Daar is een nieuw opslagterrein in wor ding. Van welke afmetingen dit wordt, begrijpt men, wanneer men in aanmer king neemt dat de werkzaamheden hier nog wel tot ver in 1954 zullen voortdu ren. In de afgelopen zomermaanden zijn, met meer dan 15000 Talbotwagens, 450.000 schacht- en wasserijstenen der mijn gestort en gespreid. Eerlang gaat men hier mijnhout en andere materialen opslaan; alreeds zijn hoofdsporen en hoofdwegen aangelegd. Verhogingen worden ook, met afvalgesteenten, door gevoerd op een aangrenzend terrein. Hier pakt men het probleem der steen bergen op minder opvallende wijze aan. Geen zwarte bergen in het landschap door horizontale spreiding. Op deze ste riele gronden stort men een laag teelt- aarde, die een voedingsbodem biedt voor beplanting o.a. met berken en accacia's. De Staatsmijn Emma die vermoe- deiyk straks met een productie van 3 mill, ton per jaar de Maurits en de andere Europese mynen overtreft, ondergaat nog an dere uitbreidingen. Men bouwt er een modem bad voor 800 bovengrondse arbeiders. Er brok kelt echter ook wel eens iets af; zo gaan 4 benzolreser voirs van de cokes- fabriek Emma 1 naar elders. In de omgeving van Beek zien we immers een ontzagiyke cokesfa briek in wording. Wel zal deze straks haar bijpro ducten naar het chemische centrum Lutterade afvoeren, doch niettemin ope nen zich ook daar mogelijkheden. Een bevriende relatie heeft mij een Uil cadea»» gedaan. Een Uil van cho cola. Het is overigens eqn heel kleurig beest, want het is verpakt in een goud groen-rood gevlekt papie» Op het moment dat ik dit schrijf staat hij, de Uil. mij hooghartig aan te staren en ik heb de indruk dat hij inwendig, in zijn chocoladen ziel. protest aantekent. Waartegen weet ik niet precies. Wel licht tegen zijn zoetig bestaan of mis schien wel tegen het feit dat ik over hem schrijf. Maar in ieder geval is het een Uil met een troebel innerlijk; een echte Uilebalk. Maar inmiddels sta ik voor een pijn lijk dilemma. Wat doe ik met deze Uil? Zijn voortdurende, ioerend-achterdoch- tige aanwezigheid hindert mii bij het samenstellen van dit dagelijkse hapje humor. Ik kan hem opeten, dat is waar. Maar ik ben bevreesd dat ik, hem ver slindende. de griezelige indruk zou hebben, verslonden te wórden. Ik kan hem weggeven, maar weet zeker dat hij in immateriële toestand immer om mij heen zal fladderen. Want het is naar alle waarschijnlijkheid een Uil met het boze oog. Van je vrienden moet je het maar hebben. Veel Tweede Kamerleden dringen in het voorlopig verslag op de begroting van Buitenlandse Zaken met kracht aan op voortvarendheid in het voortzetten van en vorm geven aan de Westelijke samenwerking, zowel in Atlantisch als Europees verband. Van vele zijden is men van oordeel, dat het streven naar integratie van Europa met kracht behoort te worden voortgezet. Zeer vele leden delen vol komen het standpunt der regering, dat zij. in strijd met een besluit van de V. N., weigert inlichtingen te verschaf fen over Suriname en de Ned. Antillen. Het zou een stap terug zijn. als Neder land over de toestanden in deze gebieds delen bleef rapporteren alsof het nog niet-autonome gebieden waren. Vele leden achten de ontwikkeling in Indonesië in vele opzichten zorgbarend. De welvaart van het land blijft zien derogen achteruit gaan. terwijl tegelij kertijd de binnenlandse twisten toe nemen. Verscheidene leden maken zich be zorgd over vervolgingen van christenen in midden-Celebes. Zij vragen of de re gering terzake geen protest moet laten horen. De nieuwe de zware-vloeistofwasserij („glazen paleisop Staatsmijn „Hendrik" in aanbouw. Advertentie Sandrart (Lex Stok) van Vondel. schildert een portret Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „regeling van het on derwijs in de Friese taal en het ge bruik van die taal of van een streek taal als voertaal bij het lager onder wijs." In de memorie van toelichting wordt o.m. gezegd, dat blijkens de ervaring de meeste kinderen in de Fries sprekende gebieden, als zij op de lagere school komen, alleen Fries spreken en denken. Daarnaast kennen zij in de regel, maar niet eens altijd, enig Nederlands, doch slechts zo weinig, dat zij zich in deze taal niet anders dan zeer gebrekkig kunnen uitdrukken. Van deze situatie kan licht het gevolg zijn, dat deze kin deren in hun intellectuele en geeste lijke ontwikkeling worden geremd, wan neer zij plotseling worden gedwongen zich uit te drukken in een taal, die hun niet voldoende bekend is. Het is daar om op paedagogisch-didactische gron den wenselijk, dat in de lagere leer jaren het Fries als voertaal bij het on derwijs Wordt gebezigd. Naarmate de kennis van het Nederlands van deze kinderen zich uitbreidt kan in de ho gere klassen geleidelijk op het Neder lands als voertaal worden overgescha keld. De minister heeft zich over deze aangelegenheid beraden en acht het wenselijk aan de op dit gebied leven de verlangens tegemoet te komen. Hij is voorts van mening, dat dit in de huidige situatie op de juiste wijze zou kunnen geschieden door aan de ge meente- en schoolbesturen de be voegdheid te geven het Fries als leervak op hun scholen in te voeren en het onderwijs in de aanvangsklas- sen in de Friese taal te doen geven. In verband hiermede wordt in het wetsontwerp de mogelijkheid geopend, dat de Friese taal als facultatief leervak aan het leerplan voor scholen en voor G.L.O., V.G.L.O. en U.L.O. wordt toege voegd, terwijl voorts wordt bepaald, dat daar, waar naast de Nederlandse taal de Friese taal of een streektaal in levend gebruik is, het leerplan kan be palen, dat het Fries of die streektaal ten hoogste tot in het derde leerjaar mede als voertaal by het onderwijs kan worden gebezigd. Deze formulering werd gekozen om een geleidelijke overgang mogelijk te maken van het gebruik van de Friese taal of van de streektaal naar het Ne derlands. De eerste prijs van 2000 dollar van de beeldhouwwedstrijd 1953 van de Sabena wordt verdeeld tussen een Amerikaanse en een Spaanse beeldhou wer, aldus deelt de Sabena mee. De winnaars ex aequo zijn Robert B. Decker, 29 jaar, uit New York, en de 39-jarige Ramon Isern Sole, uit Bar celona. Andere prijswinnaars waren: 3. Jac ques Vierset, België (compositie); 4. Messina Salvatore, Venetië (wind); 5. Henri Poot, België (ruimte); 6. Helen Beling, Amerika (halve maan). Een van de werken op deze wed strijd, die open stond voor alle beeld houwers onder de 40 jaar uit alle 81 landen, die door de Sabena bediend worden, kon gekozen worden om de gevel te versieren van het nieuwe ge bouw van de Sabena, dat nu in het centrum van Brussel voltooid wordt. Twintig landen met 332 inschrijvers hebben er aan deelgenomen. De wed strijd werd uitgeschreven by het 30- jarig bestaan van de Sabena. De jury stond onder leiding van Paul Fierens, chef conservator van het Kon. Belgisch Museum voor Schone Kunsten. De inzendingen zullen voor het publiek tentoongesteld worden in het nieuwe gebouw van de Sabena tot 6 September. Korea De communisten hebben voorgesteld de politieke conferentie te laten beginnen vier weken nfedat over eenstemming zal zijn bereikt over de plaats van samenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3