Tweede Kamer bespreekt het probleem der jeugdvorming Er wordt vaak met ijver en intelligentie gewerktdoch ook met dilettantisme Linkse koers Britse anijsballen saaiden verderf onder Duitse vloot Tot hoofd en hart Protest tegen arrestatie van Kardinaal Wyszynski Het verschil Yelser politiemannen gaven namen van illegalen door Een der verdachten: Op advies van illegale chefs „AAN HET ZIEKBED STAAN VEEL TE VEEL DOKTOREN" STAATSSECRETARIS PLEIT VOOR JEUGDZAKEN IN INDONESIË f 710.- voor een prentenboek Pius XII_ otüvangl diplomaten Het weer WERELDREIS VAN ENGELSE KONINGSPAAR 2? I J VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 o 77sfe JAARGANG No. 25843 bureau smedestraat 5 - haarlem Ongerustheid in Amerika en Engeland Punt van bespreking op Bermuda-conferentie Kinderen met honderden guldens op sak Doodstraf voor moor denaars van Bobby Greenlease Executie op 18 December Handgranaatoefening eist vier gewonden Tienduizend gulden gestolen Ouvreuse veroordeeld HitwKk ■mm,:,.. Kinderen in Bedford kampten met ernstig tekort aan snoepgoed Tegen balk gestoten en gedood GABARDINE REGENJASSEN VIJF VERZETSMENSEN GF.FTTSTTI.F.FRD Van 23 November 1953 tot 15 Mei 1954 (S) elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 bonnementen 20800 Postgiro 143480 iJkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 f.. Telefoon 5790 'sctie: 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. °ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wr>d. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Dit is de eerste maal sinds de oorlog, dat zich in de Volksvertegenwoordiging de gelegenheid voordoet de taak van de overheid ten opzichte van de jeugd te bespreken zo zag gisteren de heer Stufkens (P.v.d.A.) de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming en hij greep deze gelegenheid aan te pleiten voor een her leving van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband op het departement van O., K. en W. tot een directoraat-generaal; voor een aparte staatssecre taris voor Jeugdzaken en voor een Jeugdstatuut. Van verschillende andere kanten werd de instelling van de genoemde raad niet een gebeurtenis met zo verstrekkende betekenis geacht; men zag het belang van het verlenen van een wettelijke status aan de reeds bestaande adviescol leges, doch met name mevr. Fortanier de Wit meende niet, dat men met de discussie herover een historische dag be leefde. Zij vroeg of de aandrang van de tijde der jeugdorganisaties om tot op lichting van een Raad voor de Jeugd vorming over te gaan wel zo groot was geweest. De heer Tilanus verdedigde tegenover de heer Stufkens het werk van de in 1920 gevormde Centrale Jeugdraad. Wat bet Jeugdstatuut voor een constructie Hoest zijn was hem niet duidelijk; de gedachte aan een aparte staatssecretaris Wees hij van de hand, omdat een staats secretaris benoemd wordt voor één de partement en volgens het idee van de socialistische woordvoerder een derge lijke staatssecretaris alle jeugdzaken, ook die welke onder andere departementen ressorteren, onder zijn hoede zou moe ten nemen. De heer Stufkens had hier het tegenargument*voor, dat men toch ook de figuur van een staatssecretaris voor de Middenstand kent. Ds. Fokkema (A.R.) maakte het be- r, dat de leden voor de Raad wor den voorgedragen door de Kroon; in Zijn ogen werd de Raad hierdoor een adviescollege met het karakter van een overheidsorgaan. Terloops zij uit de re devoering van de A.R.-spreker nog ver meld, dat hij de voorstelling van zaken betreffende de toestand, waarin ae jeugd volgens het bekende „Bronnen boek" zou verkeren, overdreven en on tvaar noemde. Over deze publicatie en over het rap port van het mgr. Hoogveld-Instituut bad de heer Peters (K.V.P.) een ander oordeel: hij sprak van een sirene, die gilt door Nederland. Naar zijn opvatting Vas de instelling van de Raad zeer wen selijk, omdat zij de kans geeft tot een Hationale conceptie bij de jeugdvorming te komen, welke conceptie thans nog ontbreekt. De huidige situatie maakt een buiten gewoon onbevredigende indruk: aan het ziekbed staan veel te veel doktoren. Ter illustratie van deze bewering gaf de katholieke woordvoerder een lange, zeer lange opsomming van de diverse instan ties, welke zich op de departementen van O., K. en W. Sociale Zaken, Maat schappelijk Werk' Binnenlandse Zaken, Landbouw en Justitie met Jeugdzaken bezighouden. Het wemelde in dit over zicht van de bureaux, instellingen en commissies voor sociale jeugdzorg, so ciale labielen, sociaal-paedagogische op leidingen, baldadige jongens, jeugdbe scherming in buitengewone omstandig heden buurthuiswerk, huishoudelijke Voorlichting, volksontwikkeling, minder Valide jeugdigen. Rijks tucht- en opvoe dingswezen enz. enz. Er wordt, aldus spreker, vaak met gr le ijver en intelligentie, maar ook me een grote dosis dilettantisme gewerkt. Deze moeilijkheden zijn inmiddels biet met de instelling van een nieuw yRet schijnt dat Engeland en Amerika hiJi ernstig ongerust beginnen te maken ,per de snel-verslechlerende toestand in jpdonesië. Volgens sommige zegslieden p Londen en Washington zouden zowel t nHeland ai$ Amerika van plan zijn deze estand te bespreken tijdens de Ber- uda-conferentie van de Grote Drie. 1 Diehard Nixon, vice-president der V.S., J kortelings teruggekeerd van een reis "°?r het Verre Oosten en Zuid-Oost- waarbij hij ook Indonesië heeft Vg 0^bb Aan de hand van het rapport Joh XOn over zijn bevindingen, zal Sct-r-1 Foster Dulles te Bermuda waar- '?mUik jjg Indonesische kwestie ter Ma,6 hengen, bi li MacDonald directeur van het tniowU Zuid-Oost-Azië van het Britse e van Buitenlandse Zaken brengt hij 'Jteel een bezoek aan Djakarta. Ook de een rapport samenstellen over vjvJ? and aldaar. Men is tot de be joeg'115 gekomen, dat Indonesië steeds ae een linlfse koers is gaan varen ten- toesta^frf v|Sn de Precaire economische bister zijo enige tijd geleden mi- genom ln bet Indonesische kabinet op dichtv?1 ,wier politieke opvattingen zeer biUniwK1' ve communistische liggen. Com- groot ViS„ opstandelingen houden een tröjg deel van Noord-Java onder con- slaatssecretariaat af te doen. Spreker was het met minister Cals eens, dat men niet tot benoeming van zeer jeugdigen in de Raad moet over gaan opdat ons het beeld van de blozende doctorandus in korte broek be spaard blijve; voor dit werk is levens ervaring nodig. De heer Peters heeft overigens wel, evenals de heren Tilanus en Fokkema, enige amendementen inge diend ter verbetering van het wetsont werp. Aan beantwoording van de sprekers is minister Cais gisteravond nog niet toegekomen. (Van onze correspondent) Toen een onderwijzeres op een van de Apeldoornse lagere scholen onlangs be merkte dat de tien-jarige leerling B. H. in het bezit was van een bankbiljet van twintig gulden, trok zij verwonderd haar wenkbrauwen op. Bij onderzoek naar de herkomst van het geld kwam men terecht bij de veertienjarige leerling A. R. W„ die uitvoerig aan de tand ge voeld werd. Hij bleek de afgelopen zo mer bij een oom in Noord-Brabant te hebben gelogeerd en daar het geld te hebben weggenomen. De oom had van de diefstal niets ge merkt, doch toen hij zijn bezit ging na tellen, bleek een bedrag van ongeveer elfhonderd gulden verdwenen te zijn. De veertienjarige had van het geld een bedrag van achthonderd gulden aan een vriendje gegeven. Deze jongen, de veer tienjarige L. T„ had het aan zijn moeder laten zien, doch deze meende dat het bankpapier al lang verlopen was. Het kleine broertje van L. T., kreeg vervol gens het geld en ruilde een bedrag van twintig gulden voor knikkers en een be drag van zevenhonderdtien gulden voor een prentenboekje met het vriendje B. H. Van het ontvreemde geld is ten slotte nog een bedrag van achthonderd dertig gulden achterhaald. Een Federale Jury te Kansas City in de V.S. heeft gisteren de rechter gead viseerd om aan Carl Hall en Bonnie Headyde ontvoerders en moordenaars van het 6-jarige millionnairszoontje Bobby Greenlease, de doodstraf op te leggen. Rechter Reeves heeft daarop de doodstraf uitgesproken en bepaalddat de beide schuldigen op 18 December in ac gaskamer van de Missouri-gevange- nis zullen worden gevonnist. De jury had 67 minuten nodig om tot een beslissing te komen. Tevoren had rechter Reeves vastgesteld, dat er geen verzachtende omstandigheden waren. Een kwartier daarna sprak hij het von nis uit. Toen het vonnis bekend was ge worden, verklaarde Robert Greenlease, de vader van het vermoorde jongetje: „Het is nog veel te goed voor ze. maar het is het uiterste wat de wet toestaat". De verdedigers der schuldigen zullen waarschijnlijk niet in beroep gaan tegen het vonnis, tenzij de constitutionele rech ten hunner cliënten zijn aangetast. Tijdens een oefening met handgrana ten, gistermiddag op de schietbanen van het garnizoen Nijmegen gehouden, zijn vier militairen gewond geraakt. Een handgranaat ontglipte een soldaat op het moment dat hij de granaat zou gooien. Kapitein Van Veen sprong toe en gooide de soldaat opzij, waardoor de officier echter de rondvliegende scher ven in zijn benen kreeg. Hij werd vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis in. Arnhem vervoerd. Ook een luitenant ter zee derde klasse en een vaandrig werden gewond. De soldaat liep onbe tekenende blessures op. De rechtbank te Zwolle heeft giste ren de twintigjarige ouvreuse H. S., uit Zwolle, veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Zy had in ruim één jaar ongeveer f 10.000 weggenomen uit een kast in een kantoor van een bioscoop te Zwolle. Deze straf betekent, dat zy op vrije voeten is gesteld. Hm m mmmmm mm** Koningin Frederika van Griekenland, die met haar echtgenoot een bezoek brengt aan de V. S., heeft, door haar levendig en expressief gelaatde dankbare belang stelling van de persfotografen, die haar gezicht, waarop men haar reacties kan aflezen, dikwijls onder „spervuur" nemen. Tijdens de afgelopen oorlog moet er onder de kinderen in de Engelse stad Bedford een ernstig tekort aan anijsballen hebben bestaan. Er waren toen tenminste twee Britse officieren, die alle beschikbare voorraden van dit schijnbaar zo onschuldige snoepgoed opkochten. Gisteren verschenen zjj voor de Koninklijke Commissie voor het toekennen van Onderscheidingen aan Uitvinders om te vertellen, wat het motief tot hun aankopen is geweest. Kolonel R. S. Macrae en majoor C. V. Clarke experimenteerden boven een garage in Bedford met een magnetische aantrekkingsmijn. Zij vroegen scheikundigen om voor hen kleine bollen te fabriceren van een substantie, die, na een bepaalde tijd aan zout of zoet water te zijn blootgesteld, volledig zou smelten. De scheikundigen probeerden allerlei substanties en talrijke mengsels, maar tot een bevredigende oplossing kwam het niet. De bol was bedoeld om de slagpin in de mijn op zyn plaats te houden. Smolt de bol te vroeg, dan ont plofte de mijn ergens in open water, en smolt ze helemaal niet, dan kwam er van de hele operatie niets terecht. Door zuiver toeval kwamen Macrae en Clarke op de gedachte om anysballen te proberen. Dit nederige snoepgoed had twee grote voordelen. In de eerste plaats smolt het pas na geruime tyd en in de tweede plaats legden de fabri kanten er zich blijkbaar op toe om al hun anijsballen mathematisch dezelfde vorm te geven. Zo kwam het, dat alle beschikbare anijsballen in Bedford wer den opgekocht. Ze vormden een vol maakte tijdbuis. Generaal-majoor Sir Colin Gubbins, die tydens de oorlog werkzaam was op het bureau Bijzondere Operaties, dat zich speciaal bezig hield met sabotage en ondergrondse activiteit, trad voor de Commissie op als getuige. HU verklaar de, dat de magnetische mijn, voorzien van anijsballen, overal in de wereld tal van schepen tot zinken heeft gebracht. Duitse schepen, die in hun eigen havens voor anker lagen, andere die in volle zee voeren werden met succes uitge- Kunst, die niet uit het leven ontspringt, is slechts kunstvaardigheid schakeld. Van één Duits schip, dat ge laden was met 1500 man troepen, paar den en voertuigen, bleef na een aanval met een „anijsmijn" alleen de boeg boven water steken. Kolonel Macrae is een van de twee mannen, die de uitvinding op hun naam hebben gebracht van een anti-tank projectiel, dat zich alvorens te explo deren op de pantserplaat van de tank vasthecht. De H. Vader heeft gisteren op Zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo de di plomatieke vertegenwoordigers ontvangen van bijna vijftig landen, die vriendschappelijke betrekkingen met de H. Stoel onderhouden. Namens hét Corps Diplomatique heeft de Ierse Ambassadeur, Joseph Patrick Walshe, zijn deelneming betuigd met de arrestatie van de Primaat van Polen, Z.Em. kardinaal Wyszynski. De H. Vader, die erg bleek zag en er bezorgd en ver moeid uitzag, heeft dit adres in een korte toespraak in het Frans beantwoord. Om half tien gisterochtendl verzamel den zich de hoofden der diplomatieke missies bij de H. Stoel in de Consistorie zaal van de Pauselijke zomerresidentie. Kort daarop trad de H. Vader binnen vergezeld van zyn beide pro-staatssecre tarissen, de mgrs Montini en Tardini, en de beide substituten voor buitengewoon kerkelijke aangelegenheden, de mgrs Dell'Acqua en Grano. De ambassadeur van Ierland, Joseph Patrick Walshe, nam daarop als waar nemend deken van het bij de H. Stoel geaccredliteerde Corps Diplomatique het woord en sprak namens zijn col lega's zijn deelneming uit in verband met het lijden, dat de Kerk de laatste jaren te doorstaan heeft gehad en vooral met cte arrestatie van kardinaal Wyszynski. De ambassadeur betreur de de beledigingen die de men selijke waardigheid en rechten worölen aangedaan en sprak de hoop uit, dat de verantwoordelijke staatslieden hun atwaling zullen inzien en terug zullen keren tot die eerbied voor de mense lijke persoon, en dat zij mede zullen werken aan de totstandkoming van een dlaadwerkelyke vrede onder de men sen. De H. Vader richtte zich daarop in een korte toespraak in het Frans tot de aanwezigen. Hij verzekerde, dat de ar- De 45-jarige chauffeur P. Visser, uit Delden, schrok hevig toen by het op pompen een reserveband uit een klem- ring sprong. Hij richtte zich met een ruk op, waardoor hij het hoofd zo hevig tegen een balk van een oplegger stiet, dat een splinter van de schedel in de hersenen drong. V. werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hy is over leden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. restatie van de Poolse Primaat een nieuwe wonde had toegebracht aan het hart van de vader der Christenheid en zette uiteen, dat de liefde voor het Chris tendom en de liefde voor het vaderland voor de Polen nooit tegengestelde be grippen zijn geweest, maar in tegendeel een krachtige aanvulling voor elkaar betekenden De Paus stond vervolgens een ogen blik stil bij de blijken van trouw en aanhankelijkheid aan de H. Stoel, waar van de Poolse katholieken bij voortdu ring hadden getuigd. Door de Primaat van Polen te arresteren, menen een aan tal personen die trouw van het Poolse volk te kunnen breken. De H. Vader dankte de diplomaten tenslotte voor hun deelneming en hun protest tegen de arrestatie van cle kar- dlinaal. Met de woorden dat niemand het vertrouwen in de toekomst mag verliezen, omdat deze ligt in Gocls hand, die de verdediger is van gerechtigheid en liefde, besloot de Paus: „Moge die Almachtige God geven, dat gij de dag aanschouwt dat de vrede hersteld! zal zijn". Advertentie (tot Zaterdagavond) Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk mist. Iets lagere temperaturen. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind tussen West en Zuidwest. Elders weinig wind. Zon: 8.10-16.42. Maan: 16.35-9.09. /n de ogen van ons, Nederlanders, zijn het vreemde en weinig verheffende tonelen die zich in Amerika hebben afgespeeld rondom de dagvaarding van oud-president Truman om te getuigen in de zaak White. Het heeft allemaal eerder iets ergerlijks dan iets vermakelijks. Dag aan dag zijn er nieuwe opzienbarende ontwikkelingen te melden geweest, en de naam „White" is tot een zo vertrouwde lettercombinatie in de koppen op de voorpagina geworden, dat menige lezer zich met moeite zal hebben gerealiseerd, dat het eindelijk niet White, maar ge woon Witte, onze minister Witte, was die gisteren in een opvallende kop figu reerde. Na de affaire-White zitten we nu alweer in de affaire-Glasser. En wie weet mat er nog komen gaat zolang de Republikeinen iedere verdenking van Democraten uitbuiten en zolang het McCarthyïsme hoogtij viert. Laten wij vooropstellen, dat men er verkeerd aan doet. alles wat zich elders afspeelt zonder meer met Nederlandse maat te meten. Enige kennis van de Amerikaanse verhoudingen en de Amerikaanse mentaliteit zou tot die milde vorm van begrijpen kunnen lei den die ten dele vergeven doet. Maar president Eisenhower en vele an deren hebben intussen ernstige overwe gingen in het geding gebracht. De pre sident gaf vorige week als zijn persoon lijke mening te kennen, dat men welis waar op zijn hoede moet zijn voor de krachten, die het land willen ondermij nen, maar dat men ervoor moet waken, niet tegelijkertijd te vernietigen wat men tracht te verdedigen. /nderdaadDaar kan men volledig mee instemmen. Men hoort echter ook al het minder genuanceerde en minder juiste geluid, dat Amerika door zijn ket terjacht en de onophoudelijke verdacht makingen in verband met communisti sche activiteiten geen haar beter is dan de communistische landen zelf, waar de processen over spionnage en landverraad, schering en inslag zijn. Jawel, maar wie zo oordeelt ziet in zijn anti-americanistische of pro-com munistische bevooroordeeldheid toch één belangrijk verschil over het hoofd. Als in Rusland een man als Beria beschul digd wordt verdwijnt hij geruisloos van het toneel Alle kranten zeggen dat hij een deugniet was en geen sterveling in de Sovjet Unie durft iets anders (hard op) te denken. Maar als in Amerika de oud-president Truman gedagvaard wordt weigert hij niet alleen te komen, maar hij houdt ook felle redevoeringen voor radio en televisie tegen zijn aanklagers, en. olie kranten en alle mensen zeggen vrijelijk wat zij ervan denken. Kijk, dat is een verschil dat tot nadenken moet stemmen: het is namelijk een van de wezenlijke verschillen tussen democratie en dictatuur. Een sinds de bezettingsjaren slepende zaak, die thuis hoort onder de rubriek „Velser affaire", kwam vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank aan de orde, uiteraard onder grote belangstelling van pers en publiek. In de ver- dachtenbank verschenen de 40-jarige A. J. W. uit Velsen en de 45-jarige C. J. B. uit Delft, die ten laste werd gelegd, dat zij als leden van het Velser politiecorps in 1945 de namen van leden van een illegale groep hadden door gegeven na een overval, tengevolge waarvan vijf mensen op 7 Maart 1945 werden gefusilleerd. De officier van Justitie, mr. W. H. v. Overbeek, had zijn dagvaarding kort maar krachtig opgesteld en de presi dent, mr. J. P. Petersen, leidde het ver hoor op uiterst rustige en zakelijke toon. Op uitnodiging van de president deed verdachte W. een gedetailleerd relaas, waaruit bleek, dat 16 Januari 1945 een overval werd gepleegd op de boerderij van v. d. Zon in de Velserpolder. Be trekkelijk kort daarop kwam W. op de boerderij, om een onderzoek in te stel len en daarbij was gebleken, dat gemas kerde mannen de boerderij waren bin nengedrongen. De bewoners moesten tegen de muur gaan staan, maar toen men v. d. Zon wilde binden, kwam de vrouw des huizes, die in een andere kamer ziek te bed lag, binnen en greep een der overvallers vast. Daarop ont stond een worsteling, waarbij de over vallers (althans een van hen) v. d. Zon neerschoot. De man werd door vier schoten dodelijk getroffen. W. stond aanvankelijk voor een raad sel, want v. d. Zon stond bekend als een voortreffelijk vaderlander, die ook on derduikers herbergde en steeds maaltij den gereed liet maken om voorbytrek- kende mensen te helpen. In opdracht van zyn N.S.B.-supe- rieuren B. Spannenburg, de corpschef, en Ch. Noorman, de chef van de re cherche te Velsen, moest W. een on derzoek instellen. Hy nam echter eerst contact op met zijn illegale chef, de heer Kuntkes en met mr. Engels, de chef van de vesting IJmuiden, om te informeren, of de overvallers tot een illegale groep behoorden. Meestal was men van te voren ingelicht, maar ditmaal ver keerde men in onzekerheid. Later had Kuntkes vernomen, dat het hier geen bonafide illegale groep betrof. Er werd zelfs gezegd, dat de over vallers gekleed waren in Duitse uniformen. Op een desbetreffende vraag van do president verklaarde W., dat er reeds meermalen een overval was gepleegd en dat er steeds contact was opgenomen met Kuntkes in Heemstede; een enkele maal werden de besprekingen gevoerd in ,,'t Heerenhek" te Haarlem, In dit geval werd besloten „uit te zien" naar een diefstal, welke als kap stok zou kunnen dienen om de over vallers vast te zetten tot na de bevrij ding, waarna zij berecht zouden kun nen worden. De betrokken illegale groep werkte namelijk in het wilde weg en de gevolgen waren soms ver schrikkelijk. Als repressaille fusilleer den de Duitsers pa aar liefst acht gijze laars. Dat kon zo niet doorgaan. Er werd spoedig een belangrijke dief stal gepleegd in Santpoort en die had NOORD- 15 Mei Terugkeer in Londen A Z E - I37APRIL 24 NOVEMBER GROTE OCEAAN 23 Nov Vertrek ton Londen 10.21 APRIL certON JTi mei: q Gibraltar 25NOVEMBEA JAMAICA ATLANTISCHE OCEAAN^ 3-7 MEI MALTA 17 DECEMBER TUI ULANOCN 1-3 MEI INDISCHE roeeore AFRIKA 29 NOVEMBER CNRISTOBAL 2 8- 30 APRIL OZGANOA AUSTRALIË, AFRIKA 19 DECEMBER TONGA 3 APRIL ID AMER/K cocos til oe cijtzrs van t-1« gij Ol AANDUIO/NGTN GTVTN oe volgoroz waarin oe- ze GZLeeeN oizncn re WORDZN 23 DECEMBER 13 FEBR-1 APRIL pee vliegtuig, iRel» net der Gothic AReie per Kon. Jochr Nieuw zeeLANO VERBLUF VAN VIJF WEKEN Maandag zal het Engelse Koningspaar de wereldreis gaan voortzetten, die destijds door de dood van Koning George werd onderbroken. De reis wordt afwisselend per boot of vliegtuig gemaakt mpt korte onderbrekingen, o.a. op Tonga, waar een bezoek wordt gebracht aan Koningin Salote. Hierna volgt Nieuw Zeeland, waar een verblijf van vijf weken op het programma staat, en vervolgens een verblijf van anderhalve maand op Australië. De reis wordt dan weer sprongsgewijze voortgezet naar Tobroek. Het laatste deel van de tocht wordt afgelegd aan boord van het konink lijk jacht. De kaart geeft een overzicht van deze reis over de wereld. kunnen dienen als camouflage. Noorman en Spannenburg, de chefs van verdachte, gaven echter te kennen, dat zij van de overval een Nederlandse zaak wilden maken, waarop W. weer contact opnam met zijn illegale chef Kuntkes en mr. Engels. Deze adviseerden toen, aldus verdachte, de overvallers dan ook maar als zodanig uit te leveren en ze niet aan te dienen als de dieven van Santpoort. Dit is toen gebeurd en W. maakte pro ces-verbaal op. President: Waarom zette u in het ver baal er dan bij, dat het illegale werkers waren? Verdachte: Dat hadden ze zelf al ver klaard bij hun aanhouding door de Haarlemse politie. W. voerde nog aan dat hij de stukken verborgen had gehouden en pas aan zijn superieuren had gegeven twee da gen na de fusillade van de overvallers, dus 9 Maart 1945. Ten bewijze daarvan overhandigde hij aan de president een fotocopie van de stukken, welke door Spannenburg op die datum voor ontvangst en gezien ge tekend waren. Dat bleek een sterk ar gument voor verdachte, maar de presi dent merkte op, dat de originele stuk ken nog steeds zoek zijn. De verdediger ging nog even in op de diefstal in Santpoort, die inderdaad door andere mensen was gepleegd dan die bij de overval waren betrokken. Het verhoor van verdachte B„ die met W. het onderzoek had ingesteld, kon met enkele opmerkingen worden afgedaan. Belangrijk was echter B.'s medede ling, dat hy twee dagen na de arres tatie van de overvallers by mr. Sikkel was geroepen, toen de hoogste chef van de illegaliteit in Noord-Holland. B. had tegen mr. Sikkel gezegd: dat zou ik nooit zo gedaan hebben. Maar mr. Sikkel zou hebben geantwoord: waar om niet? Het zyn toch schoften! Fnuikend voor illegaliteit Tijdens het getuigenverhoor zei de nu 30-jarige mevr. T. M.O., dat zij destijds verschillende be sprekingen over dit geval bij Kunt kes had bijgewoond. Op een vraag van de president antwoordde zij, dat de werkzaamheden van de overvallers fnuikend waren voor de illegaliteit. Hun activiteit moest ge stuit worden, maar nadrukkelijk werd gesteld dat het een Neder landse zaak moest worden. Dan zouden de namen van de overval lers doorgegeven kunnen worden. Het verhoor van de toenmalige NSB- corpschef Spannenburg, die sedert veertien dagen in vrijheid is, leverde geen bijzonderheden op. Deze getuige kon zich bij de belangrijkste punten niets herinneren. De president ver zuchtte tenslotte; „U weet niet veel meer'" Ook de chef van de Velser recherche destijds, thans nog verblijvend in een Rijkswerkinrichting, werd gehoord en deze verklaarde vanmorgen, dat hij wist dat het ging om een illegale groep. Dat had hij uit mededelingen van verdach ten kunnen opmaken Hij had toen W. en B. gelegenheid gegeven zich terug te trekken. President tot verdachte: Is dat waar? Verdachte: Als dat zo was geweest, dan zouden wij hier niet meer zitten. N.: De andere dag zijn zy in ieder geval by mij gekomen met twee lysten, een met namen van de Santpoortse dief stal, de «nder met namen van. de over vallers in de polder. I l! flTl V 1" 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1