Drie-jarenplan van de regering 5 MILLIARD VOOR DEFENSIE 1955 tot 1958 voor de jaren Eind1955zal het leger belangrijk zijn versterkt Statiebanket voor Prins Bernhard in Addis Abeba Bidault plotseling onwel Indonesië in Bermuda slechts zijdelings ter sprake MacDonald in Djacarta Heerlense politie ontdekt een grote deviezenzwendel Joegoslavië gaat naar de ,5stembus" Federatie van de ^ana's? drie Guy; V uurwerkf abriek totaal afgebrand Ambtenaarpleegt oplichting en smokkelt deviezen op grote schaal 2 zwaargewonden bij autobotsing Vertegenwoordiging weer Wraakgierige tijger doodt leeuwin Nadat deze temmer beschermd had Tot hoofd en hart ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25844 De oppositie mag niet meedoen, zodat succes bij voorbaat is verzekerd Eisenhower stemt toe: UITWISSELING VAN ATOOMGEGEVENS I^antservesten voor het Nederlandse leger? In Emmen Tijdens rede in Franse Nationale Vergadering Aan verwondingen overleden Knaapje verongelukt ST. NICOLAAS-GESCHENKEN ïelof SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM oon: Redactie 21544, Advertenties 21545 8iik»n?enen'en 20800 Postgiro 143480 Biit» Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 ntoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 p»i,„ Telefoon 5790 c e: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 'n de jaren 1955, 1956 en 1957 zullen de kasuitgaven ten behoeve van de JJwensie maximaal gesteld moeten worden op vijf milliard gulden, aldus "eelt minister Staf in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer •hetle. De nieuwe fondsen, die in deze drie jaar voor de defensie beschikbaar Roeten worden gesteld, belopen in totaal 4.050 millioen, d.i. 450 millioen of T50 millioen per jaar minder dan in de voorgaande jaren nodig was. Dit kon "e regering bereiken door een grote overlooppost van 1350 millioen gulden haar het begrotingsjaar 1955, welk bedrag nog niet is uitgegeven, doch dat el een bestemming heeft. Er zijn voorts nog enkele andere verschuivingen, daardoor de regering in totaal komt op een post van 5 milliard voor de jaren 1955 tot 1958. Voor 1955 zal nog gerekend kunnen worden op de toezeggingen van de Ame rikaanse regering met betrekking tot verdere hulpverlening. De regering meent, dat de Nederlandse bijdrage voor de defensie voor de dan volgende «vee jaar voldoende moet worden geacht. Daarbij kan het thans vigerende stelsel voor opleiding en legeropbouw gehandhaafd blijven. Morgen gaan de Joegoslaven naar de stembus. De regering van president Tito ««eft er voor gezorgd, dat het resultaat hooit iets anders kan worden dan een klinkende motie van vertrouwen. De nieuwe grondwet verbiedt namelijk het optreden van oppositie-candidaten. De ■Verkiezingsstrijd, als men daarvan nog hiag spreken, speelt zich af tussen de leden van „de socialistische alliantie van het werkende volk". De Joegoslaven krij gen aldus geen schijn van kans om zich uit te laten over de kerkvervolging, die n het land nog onverminderd woedt, h r "Je slechte woningtoestand en de arde positie van de boeren. onderdrukken van critiek houdt ®r tevens in, dat er geen enkele a9dmeter bestaat om na te gaan, in ceverre de positie van Tito wellicht inzakeStTrUSstd00r het geschil met De stemming is geheim. De kiezer bllJet..en gaat in een af schut hokje om zijn stem uit te brengen Hij kan ook een streep halen cjoor dé hamen van alle candidaten om zijn mis- hoegen over de regering te kennen te geven. Voor hen die lezen noch schrij ven is een speciale bepaling. Zij kunnen een „vertrouwde vriend" meebrengen oie hen helpen zal. Joegoslavië zal in totaal 353 leden Van de federale raad kiezen (vergelijken hiet onze Tweede Kamer). Er zijn slechts 10 of 12 candidaten méér dan er zetels Zijn. De voormalige minister van Sociale Zaken van BritsGuyana, Jai Narine Singh, is naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela, vertrokken, waar hij op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de LatijnsAmerikaanse lan den een plan wil ontvouwen voor een federatie van Brits-Guyana, Suriname en Frans-Guyana tot een onafhankelijke staat. Hoewel de oud-minister lid is van de vooruitstrevende Volkspartij in Brits- Guyana, staat hij bekend om zijn anti communistische gevoelens. Naar verluidt heeft de Venezolaanse hiinister van Buitenlandse Zaken ver klaard „zeer veel belangstelling" voor bet plan van Singh te hebben. Laatst genoemde zal ook talrijke andere Zuid- Amerikaanse landen bezoeken. Vóór zijn vertrek uit Georgetown zou hij contact hebben gehad met zekere krin gen in Paramaribo en Cayenne, die be reid zouden zijn hem te steunen. Vol gens Singh zal door de vorming van de Voorgestelde unie, die een rijk gebied biet ongeveer 500.000 inwoners zou om- Vatten, de levensstandaard van alle in woners kunnen worden verhoogd en bet betrokken gebied binnen vijf jaar 'ot welvaart worden gebracht. Waarschijnlijk zal begin 1954 te Washington een bijeenkomst plaats vin yen van Britse, Canadese en Ameri kaanse atoomdeskundigen om de ge volgen en de mogelijkheden van atoom explosies te bespreken. President Eisen hower heeft toestemming gegeven om Amerikaanse gegevens op dit gebied ült te wisselen met deze landen. De conferentie wordt gehouden op initia- J'ef van de voorzitter der Amerikaanse kommissie voor atoomenergie, Lewis htr; j Tot dusverre heeft het Nederlandse eger nog niet de beschikking gehad hier kogelvrije vesten voor de troepen. die eventueel in de frontlijn komen te 1 ^Sgen. Wel hebben misschien enkele Nederlandse soldaten deze vesten ge lagen, maar zij zouden deze dan in jv°rea hebben gekregen uit de kleine "orraad die de Amerikanen daar, min Kt iaeer als experiment, ter beschikking A Kr r>n' "Thans is er, zo verneemt het te ook ky Nederlandse autoritei- j,'h interesse gerezen voor deze vesten. 1)1 Z°u hen kleine proeforder zijn ge- aatst bij een Nederlandse firma/ die j r' geleden met de vervaardiging van Ze vesten., is begonnen. Nu aan de regering door de betrok ken Amerikaanse autoriteiten materieel voor de in 1955 op te bouwen eenheden in het vooruitzicht is gesteld, staat zjj op het standpunt, dat in ieder geval de verdere vorming van mobilisabele een heden dient te geschieden. Het zal im mers betekenen, dat eind 1955 het leger belangrijk zal zijn versterkt. Teneinde in de eerste plaats de directe gevechtskracht te versterken, is in de plannen niet het vormen van een twee de Nederlandse legerkorps en verdere hogere staforganen opgenomen. Thans telt ons legerkorps één parate divisie en twee mobilisabele divisies. 1 Januari 1955 zal ons leger tellen één pa rate divisie, twee mobilisabele divisies en de herrezen 7 December-divisie. Per 1 Januari 1956 zal het leger tellen, één pa rate divisie, drie mobilisabele divisies en de 7 December-divisie. De mansterkte van de luchtafweer wordt opgevoerd van 68.000 tot 80.000 man. De eskaders van de luchtmacht wor den niet gewijzigd. Het aantal operati onele vliegvelden zal worden gebracht van tien op dertien. Einde 1955 zal onze vloot o.a. elf on derzeebootjagers tellen, zeven fregatten en vijfenzestig mijnenvegers, benevens twee eskaders Neptunes. In de loop van het volgend jaar zal een aantal pantserwageneenheden voor de territoriale verdediging beschikbaar komen. Tanks worden door de Verenig de Staten slechts geleverd voor de NATO-strijdkrachten. Het ligt niet in het voornemen van de minister een wijziging in de opbouw van het leger aan te brengen in dier voege, dat „een kleine, doch zeer be weeglijke en dus sterk gemeehaniseercfe troepenmacht, in hoofdzaak bestaande uit beroepsmilitairen met daarnaast reserve-eenheden", wordt gevormd. Het is zeker niet de bedoeling der regering om geheimzinnig te doen In het kader van de EDG zijn nog geen beslissingen genomen omtrent de organisatie van de strijdkrachten en de plaatsen, waar de Nederlandse onder delen zullen worden gelegerd. Er kan echter wel op worden gerekend, dat niet alleen onze parate divisie onder Ne derlands commando zal blijven, maar ook dat een Nederlands opperofficier als commandant van een legerkorps zal optreden. De vuurwerkfabriek „Pyro" te Kla- zinaveen is gisteren tot de grond toe afgebrand. Persoonlijke ongevallen heb ben zich hierbij niet voorgedaan. De brand ontstond in de fabriekshal, terwjjl al het personeel aanwezig was. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat door zware explosies het dak reeds van de fabriek was afgeslagen, toen de brandweer arriveerde. De vrijwillige brandweer van Klazi- naveen en het regionale corps van Emmen hebben het vuur met levensge vaar bestreden. Op aanwijzingen van het personeel trachtte men de plaatsen, waar explosieve stoffen opgestapeld lagen, van vuur vrij te houden. Door het bespuiten van de kokend hete muren is het gelukt een aangrenzend gebouw, waarin explosieve stoffen op geslagen waren, te bewaren. Ook twee geheel gevulde houten kruithuisjes, die los van de fabriek stonden, zijn ge spaard gebleven. Van de fabriekshal zijn slechts enkele muren en een ge raamte van ijzeren binten overeind blijven staan. Over de oorzaak van de brand is op het ogenblik nog niets bekend. De fabriekshal was het eigendom van de gemeente Emmen en zij was in het voorjaar van 1953 gebouwd. De direc teur-eigenaar van het bedrijf was de heer C. L. van der Kwaak te Emmen. Als een Gulliver, die slechts met moeite wordt vastgehouden door de Lilli putters 40 sterke mannen, die hem door middel van touwen beletten het luchtruim te kiezen zweeft deze „ruimteman" door de lucht. Deze ruimte man 18 meter groot en met een „taillewijdte" van 12 meter is een van de zes mammoet-ballons, gemaakt door een grote Amerikaanse rubberfabriek, die zullen worden meegevoerd in de grote jaarlijkse .optocht voor Thanks giving Day in New York. PARIJS, hedenmorgen. De beraadslagingen ovér het lot van Europa in de Franse Nationale Ver gadering zijn gistermiddag plotseling onderbroken tengevolge van het feit, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, zich niet wel voelde. In- plaats van een minister in topvorm, zoals men gehoopt had, kwam een door dagen en nachten lange ingespannen arbeid uitgeputte minister een poging doen met inspanning van al zijn krachten het debat naar een hoogtepunt te voeren. Lijkbleek doch nadrukkelijk, al te nadrukkelijk, en met gedwongen overtuiging sprak de heer Bidault het eerste deel van zijn rede uit. Er was een sfeer van angstige en ingehouden spanning in de vergadering, waaruit tenslotte het voorstel kwam de beraadslagingen te schorsen met het oog op de grote vermoeidheid van de Kamer. De president vroeg of de minister zich daarmede kon verenigen, waarop de heer Bidault ja antwoordde. De heer Bidault werd aan zijn arts toevertrouwd en de rest van zijn rede werd gelezen na een korte onderbreking, door zijn staatssecretaris Maurice Schu mann. Daar men het niet denkbaar acht, dat de beraadslagingen verder zonder de minister van Buitenlandse Zaken kunnen worden voortgezet, is het einddebat tot Dinsdag a.s. uitgesteld. De keizer van Ethiopië, Haïle Selassie, heeft ter ere van Prins Bernhard in het keizerlijk paleis te Addis Abeba een galabanket gegeven. De prins was tussen de keizer en de kroonprinses gezeten, de kroonprins zat tegenover hem. Voordat het banket gehouden werd, was de prins de orde van Salomon uitgereikt. Naar de Indiase radio-omroep mede deelt, heeft de Nieuw-Zeelandse alpen- elub van de regeringen van Pakistan en Nepal toestemming gekregen om een nieuwe expeditie te organiseren naar de Himalaya. De expeditie, die in Maart aanstaande in India zal aankomen, zal onder leiding staan van sir Edmund Hillary, die teza men met de sherpa Tensing, de Mount Everest heeft overwonnen. De directeur van het Zuid-Oost-Azii bureau van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren tij dens een persconferentie te Djacarta verklaard, dat tijdens de Bermuda-con ferentie hoogstwaarschijnlijk niet zal worden gesproken over de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië, maar enkel de algemene politieke gedragslijn der Westelijke drie tegenover de lan den in Zuid-Oost-Azië. De directeur, de heer MacDonald verklaarde, dat hij naar Indonesië was gekomen om nieuwe contacten te leg gen en inlichtingen uit te wisselen over kwesties die zowel Indonesië ais Ma- lakka betreffen. In het bijzonder dacht hij met de Indonesische autoriteiten van gedachten te wisselen over de moeilijk heden in de rubbercultuur. Over pro ductievermindering zal zeker niet wor den gesproken, deelde hij mee, omdat wij altijd nog hepen op een internati onale overeenkomst inzake de prijsvast stelling van dit product. De linkse pers in Indonesië heeft ln- (Van onze correspondent) de Heerlense politie heeft één dezer dagen aannemer H. uit Heerlen aangifte gedaan van oplichting van een bedrag van 850, gepleegd door ambte naar V., werkzaam op het Gew, Arbeids bureau te Heerlen. Een onderzoek van de recherche bracht niet alleen deze op lichtingszaak tot klaarheid maar bracht tevens een uitgebreide deviezenzwendel aan het licht. Tegenover de Heerlense politie ver klaarde V. dat hij deze 850 verduisterd1 had om een schuld af te lossen bij de Heerlense firma W„ die mijnschachten bouwt. Deze laatste firma haól door mid del van het Gew. Arbeidsbureau te Heer len Duitse werklieden aangeworven om in de mijnstreek schachten te komen bouwen. Bij informatie van deze firma naar de wijze waarop men deze Duitse werkkrachten zou kunnen betalen hadl de ambtenaar V. verklaard hiervoor een legale weg te weten. Firma W ver trouwde wekelijks de aan de Duitse arbeiders uit te betalen gelden aan V. toe. Geruime tijd is dflt goed gegaan, doch op zekere dag verklaarde ambtenaar V. dat de Duitse douane de gelden in be slag genomen hadl. Navraag bij de Duitse douane leverde echter tot resultaat op dat het verhaal over de in beslag geno men gelden op fantasie berustte van V. In werkelijkheid hadi V. goede sier ge maakt van deze gelden Om de firma W. hiervoor schadeloos 'te stellen heeft V. zich een dezer dagen laten verleiden cle Heerlense aannemer H. op te lich ten voor een bedrag van 850. Hier door heeft deze ambtenaar zich schuldig gemaakt aan twee strafbare feiten, n.l. oplichting en deviezensmokkel. Dit laatste strafbare feit is voor verder on derzoek door cie Heerlense recherche overgedragen aan de ambulante dienst van de fiscale recherche te Maastricht. Deze is tot de bevinding gekomen dat de Heerlense mijnbouwfirma W. prac- tisch te goeder trouw beeft gehandeld, daar men meende dat V. de gelden op volkomen legale wijze aar Duitsland bracht. Voor een 'weetal andere firma - uit Heerlen, die wél op de hoogte waren van de illegale praktijken van V., trad deze ambtenaar event ens als deviezen- smokkelaar op. Vast is komen te staan dat V. in deze iunctie minstens voor honderdduizend gulden aan deviezen gesmokkeld hoeft. De fiscale recherche stelt in deze ingewikkelde zaak nog een uitgebreid onderzoek in. (Van onze correspondent) Door eigen onachtzaamheid werd Donderdagmorgen te Oude Pekela de 76-jarige schipper J. Kleinman door een biomfietsriider aangereden. De oude man, die een ernstige schedelbasisfrac- tuur opliep en in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Winscho ten werd vervoerd, is Vrijdagmiddag aan de gevolgen overleden. tussen de heer MacDonald beticht van inmenging in interne zaken van Indo nesië. Het bezoek van MacDonald dient, aldus „Berita Indonesia" om de oppervlakkige gegevens aan te vullen die vice-president Nixon van de VS hier heeft verzameld. MacDonald gast daarom niet met de regering, maar met de leiders van de oppositie praten ten einde de hier gevestigde democratie uit te roeien. Een automobilist en zijn medepassa gier, beiden afkomstig uit het Zuiden des lands, zijn Donderdagavond zeer ern stig gewond bij een gecompliceerde au tobotsing in de gemeente Havelte. Wegens een defect had een chauffeur zijn, uit Zwijndrecht afkomstige, vracht wagen, geladen met grote vaten wijn, aan de rechterkant van de rijksomweg HavelteStaphorst geparkeerd. Kort daarop kwamen uit de tegenovergestel de richtingen twee personenauto's aan gereden, die elkaar juist naast de vracht wagen passeerden. Zij kwamen met el kaar in botsing doch gelukkig bleven de gevolgen hiervan tot wat lichte ma teriële schade beperkt. Terwijl de po litie nog bezig was de auto's weg te rijden, naderde uit Zuidelijke richting een personenauto, die door tot nu toe cnbekende oorzaak, in volle vaart op de vrachtw. reed. De bestuurder van de ze luxe auto, de heer J. F. de W. uit Bergen op Zoom, alsmede zijn medepas sagier, de heer C. A. G. M. v. d. H. uit Dinteloord liepen beiden een schedel- basisfractuur op. In zorgwekkende toe stand verblijven zij thans in het zieken huis te Meppel. Vrijdagmiddag heeft te Jipsingboer- tange onder de gemeente Vlagtwedde een verkeersongeval het vijfjarig jonge tje H. Potze het leven gekost. Spelen derwijs liep het knaapje de hoofdweg op en werd aangereden door een juist passerende vrachtauto met aanhangwa gen van de firma T. uit Drachten. Het jongetje werd tegen het wegdek geslin gerd en was vrijwel op slag dood. (Van een bijzondere medewerker) Als een van de redenen waarom de arbeiders zich maar matig interes seren voor hun K.A.B. wordt dik wijls de steeds groter wordende afstand genoemd tussen leiders en leden. En deze groter wordende afstand krijgt op een typische wijze vorm in het taalge bruik van de arbeiders-leiders. Reeds meerdere keren maakten we het mee, dat collega's van vakbonden of diocesane bonden, die uitleg trachtten te geven over aangelegenheden die spelen in de S.E.R., in de Stichting van de Arbeid of in het overleg met de Departementen, zich van termen bedienen waarvan het zonder meer duidelijk was, dat deze door geen mens in de zaal konden wor den begrepen. Nu zullen wij het nog niet hebben over buitenlandse uitdruk kingen als Merit-Training, Arbeids- Efficiency en andere als wetenschappe lijke tijdmeting en werkklassificatie, maar vooral over termen die recht streeks met de organisatie zelf verband houden. Dezer dagen verscheen in ons blad een mededeling over de „represen tativiteit" van de vakbonden en vakcen trales. We hebben eens een poging on dernomen gewaar te worden of onze mensen begrepen waar het in dit geval om gaat. Het resultaat beantwoordde geheel aan onze verwachting: er was voor deze tot probleem geworden moei lijkheid geen belangstelling, eenvoudig omdat men niet begreep waar het om gaat. Toch is de aangelegenheid van de re presentatie van de arbeiders, d.w.z. het vertegenwoordigen van arbeiders bij personen en instanties waar iets voor hen moet worden bereikt, zo oud als de geschiedenis van de beweging zelf. Niet zodra de eerste Arbeiders-Vereniging was gesticht met het doel zowel de godsdienstig-zedelijke als de materiële belangen van haar leden te behartigen of er moest iemand naar een patroon of naar 'n plaatselijke autoriteit worden gezonden om namens de georganiseerde arbeiders, een of andere wens kenbaar tc maken. Toen dr. Ariëns in 1889 in Enschede zijn eerste Arbeiders-Vereniging had ge grondvest, stond hij al vrij spoedig voor deze moeilijkheid. En het was inderdaad een moeilijkheid. Wie moest hij naar de firma Morsman en ter Kuyle sturen om een poging te wagen verbetering te brengen in de daar bestaande zeer on rechtvaardige arbeidsverhoudingen? Zo er al een arbeider te vinden zou zijn ge weest, voldoende van de tongriem ge sneden om zakelijk het recht van de arbeiders te verdedigen, dan zou hij zulk een figuur toch nog niet er aan kunnen wagen, want een dergelijke bru taliteit zou zeker beloond worden met ontslag. En dus was Ariëns zelf de aan gewezen man. Het haalde hem welis waar de minachting op de hals van meerdere werkgevers, het bezorgde hem de haat van de toenmaals zeer anti papistische socialisten, maar het kon niet anders en dus zette hij door. Dr. Schaepman zou enkele jaren later de ar beiders zeer krachtdadig voorhouden: „Al hou je een potlood nog zo krom in je vingers vast, als je het maar zelf doet". Afgezien van de andere talrijke overwegingen, die pleiten voor verstan delijke ontwikkeling, werd hiermede de aangelegenheid van de vertegenwoordi ging van bijzondere actualiteit. Een ac tualiteit die de plaatselijke krachten voor een grote verantwoordelijkheid plaatste. Zij konden geen beroep doen op een bondsbestuur maar moesten zelf aan de baas gaan vertellen waarom zij een verkorting van de werkweek met enkele uren, of een verhoging van het uurloon, soms met één cent, een billijke eis vonden. Van handels- of betalings balans, van blijvende werkgelegenheid en nationale welvaart hadden deze men sen zeker nog geen kaas gegeten. Het mag niet verbazen dat wij in oude verslagen als enige motivering voor hun optreden vaak aantreffen: Baas, deze verbetering moet tot stand komen en anders gaan wij staken". Na tuurlijk waren er toen ook wel enkele scherpzinnige koppen, die een verstan delijk heel wat beter beredeneerd be toog konden opzetten, maar meestentijds moesten zij toch hun redeneervermogen leren ontwikkelen aan de hand van een dagblad-artikel of een beschouwing in De Katholieke Werkman, en dan nog onder leiding van hun geestelijk advi seur of een door deze gecharterde kracht. Zowel het terrein van de belangen behartiging als de groep mensen waar over het ging waren beperkt. Plaatse lijk sterk uiteenlopende loonverschil- len en verschillen in de overige arbeids voorwaarden waren een volkomen nor maal verschijnsel, verklaarbaar onder meer uit de pleitende kracht van de plaatselijke of regionale arbeidersver tegenwoordigers en uit de kracht van mach drie der de achter hen staande georganiseerde arbeidersgroepering. (Vervolg pag. 7) Advertentie (tot Zondagavond) Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met on vele plaatsen ne vel of mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Iets lagere temperaturen. Zondag: Zon: 8.11—16.41. Maan:17.31 -10.20. Maandag: Zon: 8.1316.39. Maan: 18.41—11.15. Om te gehoorzamen en te bevelen is zelftucht nodigj Een circusleeuwin, die vier dagen ge leden een Italiaanse temmer tegen een tijger beschermde, is gisteravond na een hevige strijd door de tijger gedood. Maandag trad de dertigjarige leeu wentemmer Leonida Casagelli, van het Italiaanse circus Aurora, op met drie leeuwinnen en drie tijgers. Op een ge geven ogenblik gleed de man uit en viel. Rager, een twee jaar oude tijger, wilde zich op hem storten, doch vond de leeuwin Sultana, die beschermend boven de temmer stond, op zijn weg. Toen Rager aarzelde, besprong Sul tana hem waardoor de tijger tegen de grond gesmakt werd. Inmiddels was de dompteur overeind gesprongen i en bedwong met zijn zweep de tijger. Gisteravond nu werd de circusbevol king gewekt door vervaarlijk gegrom uit de kooi %van de leeuwen en tijgers. Men repte zich naar de kooi en trof Sultana aan, die zich nog zwakjes ver weerde tegen woedende aanvallen van de tijger Rager. Toen Casagelli de tijger tot bedaren had gebracht, was Sultana reeds gestorven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1