St. Paulusgroep-Overveen verkende twintig jaar Gerestaureerd orgel Spaarne- kerk in gebruik genomen Onverschilligheid godsdienst onder Zucht naar comfort en luxe voor de de jeugd Alle katholieken in een standsorganisatie Gevarieerde collectie op tentoonstelling K.A.B. KRING-OOST HULDIGT KAPELAAN VAN DER PLAS Spaanse Katholieke Actie constateert: Economische problematiek In vuurlinie van soc.-econ. leven HAARLEMSE MANEGE HIELD AFSCHEIDSAVOND De kamer waarin wij leven FEEST IN EIGEN STIJL Wollen herenoesten SCHINDELER V.J Werknemende Middenstand-Haarlem Huiselijke sfeer geprezen Beklemmende zuivere voorstelling in Stads schouwburg BONEWIT PH. BONEWIT MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 JUBILEUM A. S. MULDER De tentoonstelling Feestviering WASSERIJ DUYN Nog één week: „holtus Anjerrrus" Natuurhistorische Vereniging De moeilijkheden bij de Holland Nautic Twee bewindvoerders benoemd Aanbesteding „Trou moet blijeken" 450 jaar Waterstanden ENMODE VOLDOENING- GEVENDE GESCHENKEN K.N.V.B.-discussie-avond voor jeugdleiders BLOEMENDAAL Geen spreekuur ZANDVOORT St. Nicolaas ingehaald Rijtoer door het dorp DOOP VAN KLOKKEN „DE TILTENBERG" Visserij-laboratorium Beurs van Amsterdam zzz nü Het clubhuis van de Sint Paulusgroep in Overveen moge gewoonlijk slechts voor ingewijden vindbaar zijn, Zaterdag en Zondag werden al degenen, die zich op enigerlei wijze voortbewogen over de Zijlweg, tegen de grens van Overveen, niet lang omtrent zijn ligging in het ongewisse gelaten. Langs de weg was een erehaag opgesteld, vanwaar een rij van bonte vlaggetjes over het toegangspad was gehangen. Op de vierkante ruimte voor het troep huis was een geweldige houten molen geconstrueerd van eenzelfde model, als waarvan Baden Powell op de jamboree 1937 in Vogelenzang bewonde rend had gezegd: „Thats a very fine windmill!", en met die woorden de leden der St. Paulusgroep, die de molen hadden ontworpen, een onvergete lijk compliment maakte. Bezoekers aan de tentoonstelling in het troeplokaal hebben deze weder waardigheden kunnen lezen en zien in de logboeken van de vroegere St. Pau- lus-stam, de voortrekkersgroep, die thans met de voortrekkers van de An- tonius- en H. Hartparochie de „il Po- verellostam" vormt. De feestelijke tooi van het domein der St. Paulusgroep vond zijn oorzaak in het 4e lustrum, dat de groep het verstreken weekeinde heeft gevierd. De welpen, verkenners en voortrek kers met hun leiders en leidsters, ga degeslagen door vele belangstellenden, vormden een vierkante haag, toen, na een gebed en voorlezing van de pad- vinderswet op uitnodiging van hopman J. van Zandvoort, pastoor J. Th. van Galen Zaterdagmiddag de herdenkings feestelijkheden opende. Dat gebeurde door het in werking stellen van de mo len. hetgeen met enige moeite en assis tentie van een verkenner gelukte. Na het lijflied der padvinders: „hoort, zegt het voort" en een raadselachtige yell, was thans, na de daad, het woord aan de pastoor, die in herinnering bracht, hoe hij 30 jaar geleden in Am sterdam een verkenersgroep had opge richt. Hij bracht zijn diepe vreugde tot uiting over een zo degelijke verkennersploeg als de St. Paulusgroep en feliciteerde de leden van ganser harte Na pastoor Van Galen richtte ook rector D. de Wit, districts-aalmoezenier van de jeugd, zijn gelukwensen tot de jubilerende Paulusgroep. Hij toonde zich erover verheugd, dat de parochie Over veen zo'n mooie verkennerij bezat al tobde men wat met een onvoldoende aantal leiders en leidsters. Rector de Wit sprak de hoop uit, dat de festivi teiten er toe zouden bijdragen het deel De afdeling Monotype van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad vierde feest in verband met het vijfentwintig-jarig jubileum van de heer A. S. Mulder, die op deze afdeling de functie van voor man van de Gieterij bekleedt. De heer Mulder werd 's ochtends te kwart voor elf ontvangen door de Direc tie, die te kennen had gegeven, prijs op te stellen hem persoonlijk geluk te wensen en hem een stoffelijk blijk van waardering ter hand te stellen In de cantine, waar de jubilaris even later arriveerde, gaf ceremoniemeester Gorter het eerst het woord aan de be drijfsleider, de heer L.. Herber. Deze vertelde in zijn zowel ernstige als gees tige speech, dat men op de Spaarnestad het woord monotype bijna niet kan uit spreken zonder direct aan Mulder te denken, omdat deze zich door zijn grote ijver en zijn liefde voor zijn beroep een vakmanschap heeft verworven, dat voor zijn afdeling van zeer grote waar de is. De heer Herber zei, er dankbaar voor te zijn, dat de heer Mulder on danks zijn kwaliteiten niet de allures van een streber heeft gekregen, maar een prettig, bescheiden mens is geble ven. Hij eindigde met de wens uit te spreken, dat de jubilaris nog vele jaren voor zijn gezin en de Spaarnestad ge spaard moge blijven. De heer Loog. chef van de monotype, die hierna het woord verkreeg, weidde voornamelijk uit over de grote techni sche kwaliteiten van de zilverling; in zijn dank voor de prettige, collegiale houding die de jubilaris altijd had aan genomen, betrok hij ook mevrouw Mul der, omdat deze door haar gastvrijheid menigmaal blijk had gegeven de mono type een goed hart toe te dragen. De heer Gorter, voorman van de Tikkerij, zette zijn speech kracht bij door de ju bilaris namens de Jubileumvereniging een enveloppe-met-inhoud te overhan digen. Nadat ook nog de heren Bertram, Zandbergen en Hoogveld in proza en poëzie het woord hadden gevoerd, be klom de heer Mulder zelf het spreek gestoelte om alle aanwezigen zijn dank te betuigen en te verklaren, dat de her innering aan deze dag hem in de toe komst altijd een stimulans zal zijn. van de padvindersbeweging wat meer bekendheid te geven. Hopman van Zand voort nodigde toen alle aanwezigen uit om de tentoonstelling te bezichtigen en daarmee was het officiële gedeelte af gelopen. De tentoonstelling bestond uit twee afdelingen. Het tweede vertrek diende tevens als restaurant. In de eerste loka liteit hadden voortrekkers, verkenners en welpen tézamen gezorgd voor een boeiend overzicht van de wederwaardig heden tijdens de afgelopen 20 jaar van het bestaan der St. Paulusgroep, van de oprichtingsacte af tot de laatste hiketochten. De drie „standen" van de groep had den elk hun eigen hoekje. Eén hoekje was gereserveerd voor de verkenner Kees Blaas, die blijkens zijn gevarieerde collectie van planten- en dierenspecimina een groot natuurliefhebber is en waar mee hij zich zeker de lof heeft geoogst van Ir. C. M. Roderkerk, de directeur van de Stichting „De Kennemerduinen", die ook bij de opening aanwezig was. Onder de heer Roderkerk's persoon lijke leiding was in het achterste ver trek een voortreffelijk duindiorama ge creëerd, aangevuld met vogels van di verse pluimage, dat alleszins de moeite van het bezichtigen loonde. In het eerste lokaal waren verder al lerhande logboeken uitgestald, ook van tijdens de bezetting, foto's die herinner den aan vroegere kampen; de welpen hadden een der rimboeverhalen van Kipling in beeld gebracht en een der interessantste documenten toonde de vervalste handtekening van de vroege re commissaris van de Katholieke Ver kennersbeweging onder de acte van op heffing in het begin van de tweede wereldoorlog. Gisteren werd de viering voortgezet met een gezongen H. Mis in de paro chiekerk, waarna leden en oud-leden van St. Paulus aan een feestontbijt in „Domi" aanzaten, 's Middags werd de jeugd van Overveen op een poppenkast voorstelling vergast, verzorgd dqor de voortrekkersstam „II Poverello", en enkele films, waaronder een over de jamboree in 1937. De feestavond in „Domi" werd ge opend door de heer B. Dechesne, des tijds de eerste welp van de St. Paulus groep, die een lint doorknipte en daar mee een sein gaf tot een confettire- gen. Een aantal vlotte sketches wer den opgevoerd en de welpenhorde ver zorgde sprookjes in pantomime. Na de pauze werd de film „Ridders zonder harnas" ver toond. een rolprent, die de deugd „rid derlijkheid" propa geerde. Het publiek dat bestond uit tal rijke leden en oud leden van de St. Paulusgroep met hun ouders, liet zich niet onbetuigd en onderstreepte met applaus het jubileum-program ma, dat zo enthou siast door de Over- veense verkenners was uitgevoerd. Xn een. feestelijk versierde St. Bavo-zaal is de geestelijke adviseur van de kring Oost der K.A.B., kapelaan H. v. d. Plas, gister avond gehuldigd bij gelegenheid van zijn koperen priesterfeest. Tot de genodigden be hoorden pastoor Jongejan, de broeder over ste en de hoofden van de katholieke scholen in het Amsterdamse kwartier en het ander onderwijzend personeel. Verder het dagelijk se bestuur van de K.A.B., de kringbesturen en anderen. De voorzitter, de heer B. Reijnders, wees o.a. in zijn openingswoord op de spreek beurt van de heer Van der Veldt, die op 10 December het loon en huurprobleem zal bespreken. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm voerde vervolgens op het toneelstuk ..Schijn en Werkelijkheid" onder regie van Ton van Otterloo. Óp deze zeer goede ver toning, waaruit weer eens bleek tot welke hoogte deze toneelvereniging zich kan ver heffen, komt onze recensent bij een opvoe ring in de Stadsschouwburg terug. In de pauze huldigde de voorzitter de geestelijk adviseur. „Gij gaat in onze paro chie rond", aldus spreker, „als een andere Christus. Daarvan plukt de kring Oost van onze Arbeidersbeweging rijke vruchten, waarbij wij niet minder denken aan het moderatorschap van de Credo Pugno club. De wijze, waarop u ieder jaar jonge mensen vormt tot strijdbare katholieken heeft ieders bewondering, waarvoor wij u vandaag spe ciaal willen danken". Nadat spr. zijn gro te waardering had uitgesproken voor de be langstelling voor en de hulp aan de K.A.B. gegeven, overhandigde hij een enveloppe Advertentie v.mstkki>.vmskva\rt20 th..1105J BINNEN 3 DAGEN RETOUR 22 November 1953 is voor de Spaarne- kerk een belangrijke datum geworden Het grondig gerestaureerde orgel werd op „Caecilia," dag van de patrones der kerkmuziek, wederom in gebruik geno men, na verschillende maanden gezwe gen te hebben. Nu wij toch iets schrijven over de 22e November „St. Caecilia," is het mis schien goed in verband hiermede nog een ander belangrijk feit aan te halen. Het was gisteren precies vijftig jaar ge leden, dat Z.H. Paus Pius X z. g„ in het eerste jaar van zijn pontificaat, een brief het licht deed zien, geheel gewijd aan de kerkmuziek. Deze is getiteld „Motu Proprioover de gewijde muziek. Ook het orgel komt hierin uitvoerig ter spra ke. Paus Pius X zegt hierover het vol gende: „Ofschoon de eigenlijke muziek der kerk de loutere vocaal-zang is, is toch ook de muziek met orgelbegelei ding geoorloofd. Daar de zang echter steeds overheersend moet zijn behoort het orgel die slechts te ondersteunen, nooit te onderdrukken. Het is niet ge oorloofd lange voorspelen aan de zang te deen voorafgaan, of die met tussen spelen te onderbreken. Het orgelspel, moet bij begeleiding van de zang, bij vóór- en tussenspelen overeenstemmen met de eigen aard van het instrument en alle eigenschappen der ware gewijde muziek bezitten." In 1928 schrijft Z. H. Paus Pius XI in de „Constitutio Apostolica" o.m. het volgende: „In de kerkgebouwen weer- kinke slechts die orgelmuziek, die be antwoordt aan c'ts verhevenheid der plaats en aan de heiligheid der plechtig heden; want op deze voorwaarde zal de kunrt zowel van de orgelbouwers, als van hen cfce het orgel bespelen, herle ven tot een werkzaam hulpmiddel der heilige Liturgie". Ofschoon het Zondagavond in dp Spaarnekerk een buiten-liturgische plechtigheid betrof (Lof met muzikale omlijsting van zang en orgelmuziek), menen wij in deze goede geest te han delen door hierover geen muzikaal ver slag te geven. Wat het orgel zelf betreft, kunnen wij in aansluiting met wat wij in ons blad van Zaterdag schreven nog het volgende melden: Van de gelegen heid der restauratie werd gebruik ge maakt om in ó|e dispositie enige wijzi gingen aan te brengen, zonder dat hier mede het Franse karakter gschaad is. Typisch op ó|it orgel is het exclusief violenkoor. Enkele trilstemmen zijn er bij gekomen en oude frontpijpen zijn be nut voor een nieuwe Openbas 8 voet en Openfluit 4 voet van het pedaal. Hier door kwamen twee plaatsen vrij voor twee nieuwe registers: wijclgedekt 8 voet en de trilstem Ruispijp 2 sterk. Hierdoor heeft de pedaal meer zelfstandig karak ter gekregen. Een verdere theoretische opsomming der dispositie zullen wij U sparen. In totaal kan men zeggen dat het timbre van het orgel helderder en glansrijker geworden is. Albert de Klerk liet de verscheidene mogelijkheden in een omvangrijk pro gramma met o.m. werken van Bach, Da- quin. Franck en eigen improvisatie dui- dblijk aan het licht komen. Han ie Fèvre werd op het nieuwe instrument begeleid in werken van Diepenbrock, Andriessen en Nieland Onder leiding van André Kaart zong het parochiaal zangkoor mo tetten van Palestina, Pierre de la Rue en Josquin des Prèz. De pastoor ó|er paro chie, de zeereerw. Heer W. v. Gastele v/ees in een korte toespraak op de be tenis van het orgel. Tevens bracht hij dank aan alle parochianen als medewer kers aan de tot standkoming dezer res tauratie. Orgelbouwer Hub Schreurs en beicb muzikale medewerkers op deze avond werden eveneens in het dankwoord betrokken. Moge dit orgel strekken tot zegening van ons allen, zo besloot pastoor v. Gastele zijn toespraak. met Inhoud, opdat de aanstaande jubilaris naar eigen goeddunken het geld zou kun nen besteden. De heer Reijnders wees er op, dat de K.A.B. momenteel 1200 priesterstudenten in haar zorgen heeft betrokken, hetgeen jaar lijks ongeveer een bijdrage van f 100.000 be tekent. Mede door het huldigen van de priester hoopt men, dat meer roepingen vol tooid kunnen worden. Kapelaan van der Plas' toonde in een pit tige speech zijn dank voor gebed en ge schenk. Na de opvoering van het toneelstuk huldigde de heer Reijnders de dames en heren van Alberdingk Thijm en verklaarde, dat de oude roem gehandhaafd is en ver eerde de dames met een doos bonbons. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Moulin rouge". Boven 18 j. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin rouge". Boven 18 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat". Bo ven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs". Volwasse nen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een". Boven 18 jaar. Tijden: Maandag tot en met Donder dag 2.30 en 8 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten". Boven 14 jaar (tot en met Maandag). Tijden: Maandag 8.15 uur. Maandag 23 November Concertgebouw: N. Ph. O. met jeugd- concert, 16 en 19.30 uur. Concertgebouw: Pianoavond door Henk Bijvanck, 8 uur. Dinsdag 24 November Minerva: Georgette Hagedoorn (H.K.G.), 8.15 uur. Concertgebouw: Lezing Wim Kan, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 1316 uur. Huis Van Looy: „Toegepaste Kunst", expositie door leden van „Kunst zij ons Doel". Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". Advertentie met lange mouwen van de fijnste Australische wol in 14 verschillende kleuren- nn rn combinaties 24.00 en hoger. Gen. Cronjéstraat lalb, telefoon 16045 (Van onze correspondent in Spanje) edurende vijf dagen hebben onlangs te Madrid de diocesane voorzitters van de Spaanse Katholieke Actie vergaderd in een studiebijeenkomst die gewijd was aan de situatie van de huidige Spaanse jeugdaan de oorzaken van deze situatie en aan de factorendie mogelijk in staat zijn in deze jeugd een vermogen tot geestdrift wakker te maken volgens de termen van een samenvattend verslag in het katholieke dagblad „Ya". Termen, die niet bepaald voorbereiden op het vernemen van erg opwekkende conclusies Maar de bijeenkomst was dan ook gesteld onder het motto: „vóór alles: oprechtheid". Men heeft er de situatie bestudeerd onder vier van haar meest fundamentele aspecten: het godsdienstige, het zedelijke, het beroepsmatige en het sociale en zulks bij de vier grote sectoren van de jeugd: die van de universiteiten, van' het landbouwmïlieu, van de arbeidersklasse en van het kantoormilieu. zich nog veelal gelden; onder het jeug dig kantoorpersoneel der steden treft men daarentegen minoritaire kernen aan met een intens, waarachtig godsdienstig leven. Voor wat het aspect der moraal be treft zijn, volgens de conclusies van de bijeenkomst, de verschillen, die men van de ene tot de andere jeugd- sector kan waarnemen, zuiver gra dueel. De situatie wordt hier geken merkt door een sterke zucht naar ge not, een „gevaarlijk ontwikkelde" hang naar comfort en luxe (zaken, waarmede de Spanjaarden doorgaans niet erg verwend zijn corr.) en een uitgesproken neiging tot egoïsme, de welke de vergaderde diocesane voorzitters te meer ontstelt, waar zij zich voordoet in een bevolkingssector - de jeugd - die van nature geldt als de belichaming van edelmoedigheid en onthechting. Als gemeenschappelijke karaktertrek van de Spaanse jeugd, die boven alles de aandacht trekt, concludeerde de bijeen komst tot een algemeen verbreide gods dienstige onverschilligheid, die in de meeste gevallen gepaard gaat met een aanzienlijke mate van onwetendheid in godsdienstzaken en het ontbreken van leerstellige vorming, inclusief bij de de universiteiten bezoekende jeugd, In het geval van deze laatste is de afwezig heid van godsdienstpraktijk terug te voeren op oorzaken van intellectuele aard; bij de arbeidersjeugd speelt voor al bet sterk sociaal en economisch ge bonden klassebewustzijn een rol; in de landbouwmilieux doet ancestrale routine (Van onze correspondent) De diocesane voorzitter van de Ka tholieke Werknemende Middenstand in het bisdom Haarlem, de heer P. G. Tel, maakte er Zaterdag in zijn openingsrede van het congres te Lei den geen geheim van, dat het feit, dat het aantal van 3.422 leden een zekere stabiliteit ten opzichte van verleden jaar vertoont, hem geens zins bevredigt. Aan een directe le denwerving valt niet te ontkomen, hoewel hieraan moeilijkheden ver bonden zijn, omdat er tussen K.A.B. en W.M. een overeenkomst bestaat, welke de W.M. verbiedt leden op te nemen, die reeds lid zijn van een katholieke vakorganisatie. De voorzitter schatte het aantal werk nemende katholieke middenstanders in het bisdom Haarlem op 25.000. Hiervan zijn er ongeveer 2.500 standsorganisato- risch verenigd in de K.A.B. Samen met de 3.422 W.M.-ers zijn er dus 6.000 standsorganisatorisch verenigde katho lieke werknemende middenstanders; van de overblijvende 19.000 is bijna de helft georganiseerd in een katholieke vak- of beroepsorganisatie. Nu met de W. M. de rij der stands organisaties volledig is. vervalt de vrij stelling van standsorganisatie, die vroe- Zoals ieder afscheidsfeest uiteraard een triestig karakter draagt, zo werd ook Zaterdagavond de vrolijkheid tij dens de bijeenkemst van leerlingen en oud-leerlingen aan de Haarlemse Mane ge, georganiseerd ter gelegenheid van de spoedige opheffing dezer aloude instel ling, merkbaar getemperd. Zoals men weet, ligt het in de bedoeling het ge bouw begin December af te breken en er voor in de plaats een transformator huis te bouwen. Toen het publiek op de tribune had plaatsgenomen leidde pikeur H. Hofsté zes fraaie rossen de piste binnen, waar onder de schrikachtige Spunkie, die ook nu de berijdsters het niet gemakkelijk maakte. De amazones en ruiters stegen te paard en daar kloften de dieren, in toom gehouden door bekwame handen, door de rechthoekige ruimte. Opnieuw klonk het „holtusanjerrrus" of „overgaan in de andere hand" of „teu gels op maat maken" en al hie andere vertrouwde vaktermen, sinds jaar *n dag in de ruiterwereld gebezigd. Na afloop van de demonstraties begaven allen zich naar de „filmzaal", waar één van de oudste Westerns werd vertoond met held haftige cowboys, een schurkachtige bende leider en een zéér kwijnende Mexicaanse, welke laatste het dan ook waarlijk niet pret tig verloopt. Maar voor alle aanwezigen speelde de prachtige schimmel toch de hoofdrol. Vóór het vijfde deel, dat de ont knoping van het d'rama zou brengen, werd nog een concours hippique in zakformaat vertoond door leerlingen van de manege. Niet alles ging vlekkeloos, maar uiteindelijk wisten alle deelnemers hun paarden tot de sprong over de obstakels te bewegen. Het meer officiële gedeelte vond vóór de filmvoorstelling plaats, waar de heer Hof sté, mevrouw v. d. Meer, en de heer J. Liefjes door verschillende sprekers werden gehuldigd1, onder meer door de heer D. de Klerk, die voorzitter zou worden van de Haarlemse Ruitersportclub, welke aan een definitieve oprichting niet meer toege komen is. Allen prezen de gezellige, huise lijke sfeer, die steeds hun manege geken merkt had. De afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging heeft voor haar leden een drietal interes sante avonden ontworpen. Dinsdagavond 24 November zullen in het schoolge bouw, Zijlvest 27, de heren P. Cornet en Th. Belterman iets vertellen over hun belevenissen met vogels. In restaurant Brinkmann zal op 10 De cember de heer P. Brander een film vertonen over het Amsterdamse Bos, Tenslotte is voor 8 Januari 1954 de heer E. Sipkes uitgenodigd te komen spreken over zijn autotocht naar het Nationale Park in Italië. Speciaal de heer Hofsté moest woorden van lof ondergaan wegens zijn grote be kwaamheid en nimmer aflatend enthou siasme. De pikeur was oprecht ontroerd, ook door het cadeau, een tafelaansteker, en hij dankte allen voor hun opkomst en be langstelling. De heer Liefjes, die een kistje sigaren rijker was geworden, verklaarde, dat de jeugd van Haarlem in de paardensport ver uitstak boven die van andere gemeenten. Aan mevr. v. d. Meer was een fraai wand bord overhandigd. Tijdens het definitieve afscheid mocht vooral de heer Hofsté vele uitnodigingen ontvangen om eens bij zijn leerlingen en oud-leerlingen aan te komen... Zoals bekend, heeft de directie der Holland Nautic N.V. te Haarlem de vo rige week surséance van betaling aan gevraagd. De Haarlemse Rechtbank heeft thans als bewindvoerders benoemd mr. P. J. Lambers te Haarlem en ir. A. J. J. de Bruyne, raadgevend ingenieur te Haarlem. Het verhoor heeft de rechtbank be paald op 1 Februari 1954, des middags om 2 uur. In het stadhuis is vanmorgen aanbe steed het maken van een terreinopho ging tussen de Richard Holstraat en de Diepenbrockstraat. Van de tien binnen gekomen inschrijvingen werd als laag ste genoteerd de N.V. voorheen P. J. Huijbens te Haarlem voor f77.250, als hoogste Dirk Ruurd de Jong Co. te Haarlem voor f 88.350. De gunning is aangehouden. Ter gelegenheid van haar 450-jarig bestaan hield de sociëteit „Trou moet blijeken" in het sociëteitsgebouw aan de Grote Houtstraat een feestelijke recep tie, waarbij velen, onder wie burgemees ter Cremers, van hun belangstelling ge tuigden. Vertegenwoordigers van zuster- sociëteiten in Haarlem („De Vereniging" en „Teisterbant") gaven acte de pre sence, evenals leden van studentenver enigingen uit Leiden en Utrecht. Het feest werd 's avonds besloten met een cabaret-voorstelling door Utrechtse dokters. Maandag 23 November Hoog water: 4.54 u. ert 17.10 u. Laag water: 0.34 u. en 12.52 u. Dinsdag 24 November Hoog water: 5.39 u. en 17.57 u. Laag water: 1.17 u. en 13.37 u. ger aan sommige groepen is verleend. Vooral onder de alleen vakorganisato- risch verenigden moet propaganda ge voerd worden. Het argument van deze personen, dat hun vakbondshoofdbestu ren ten aanzien hiervan nog geen stand punt hebben ingenomen, moet wijken voor het vurig verlangen van de Bis schop, dat alle katholieken standsorga nisatorisch verenigd dienen te zijn. In Beverwijk is een nieuwe afdeling Opgericht, Leiden is startklaar en Voor burg. Delft. Vlissingen, Zaandam en Hoorn zijn bezig aan de voorbereidingen. Sprekend over de plaats en taak van de W. M„ vandaag en morgen, wees de voorzitter er op in afwachting van een uitspraak van het Episcopaat, dat de commissie-Beaufort in het leven heeft geroepen dat de W. M. een grote en zware taak te vervullen heeft. Juist in deze tijd moet de W. M. doordringen tot de vuurlinie van het sociaal-economisch leven, zonder iets los te laten van het geen de W. M. in de afgelopen twintig jpar op godsdienstig-zedelijk en cultu reel terrein gedaan heeft. Een actueel probleem is ook de ho norering van- de werknemende mid denstander, die nogal te wensen over laat. Zeer veel werknemende midden standers hebben, vooral sedert de oor log. hun mediaal verantwoordelijke taak vervuld tegen een minimale hono rering. Hier is correctie noodzakelijk, niet door dreiging, maar door overtui ging te brengen waar gezond verstand verwacht mag worden. Bij de verkiezing van een voorzitter steeg de spanning aanzienlijk. De afde ling Alkmaar had namelijk de heer C. Verweij uit Den Haag candidaat ge steld, welke candidatuur gemotiveerd werd door de candidaat zelf, die - hoe wel hij geen persoonlijke ambities ten aanzien van het diocesane voorzitter schap zei te hebben meende, dat de voorzitter meer representatieve gaven diende te hebben dan de heer Tel, voor wiens persoon en activiteit hij gëns de grootste lof had. De schrifte lijke stemming leverde 19 stemmen op voor de heer Tel en 18 voor de heer Verweij, zodat de zittende voorzitter gehandhaafd bleef, Door beperking, dat meesterschap ver- onderstelt, door ingehouden spanning en beheerst gevoel, dat veel meer uitdrukt dan uitbundigheid (en veel moeilijk is), werd de ouverture van „De kamer waarin wij leven" van Graham Greene, waarvan Haarlem Zaterdagavond ken nis kon maken, een stuk zuiver comedie- soelen van superieure orde. Andrea Domburg en Ko v. Dijk boden ons een scène van een soort dwingende schoon heid Vrijwel zonder uiterlijke midde len bracht v. Dijk de beklemming van zijn eigen situatie en van het sinistere huis-met-levende-doden over op de zaal. Aanvankelijk zwijgend, lief en ontroe rend stond Andrea Domburg tegenover hem: haar gaaf spel, méér dan alleen maar knap, hing een krans van naïef, opgetogen geluk rondom haar hoofd een onervaren meisje in de ban van de liefde, waarvan zij de harde consequen ties niet kent; een meisje dat vrouw ge worden is, en het zelf niet weet. Door dit prachtige duo, de zielige Teresa (Lize Servaes), de harde, maar goedwillende Helen (Magda Janssens), de beklagens waardige figuur van Ellen de Thouars en de ondanks alles nog wijze en niet ver bitterde priester van Ko Arnoldi, kwam er in de sterfkamer-druk van dat vrese lijke huis een gave sfeer, al wordt het stuk dan beheerst door zoiets alledaags en banaals als een verhouding. Bepalen wij ons verder tot de raad (niet aan kinderen gericht) om deze be langrijke en gave voorstelling bij te wonen, wanneer het Rotterdams Toneel er mede naar Haarlem terugkomt. Ge kunt dan bijvoorbeeld het verschil zien met het celebrale hersenwerk van iemand als Sartre. Ook het toneel van Greene is meer dialoog dan actie, ook zijn drama kenmerkt zich niet bepaald door blijmoedigheid: in tegenstelling tot Sartre dwingt Greene ons echter tot onafgebroken aandacht door felle inner lijke dramatische spanning, en laat hij achter alle menselijke onmacht, vretend verdriet en jammerlijk falende goede trouw het zachte licht schijnen van be grip en mededogen. Hk. A. Het wijkcomité „Oud Schoten" houdt Donderdag 26 November de jaarvergade ring in de kleuterschool Tesselschadlestr. Aanvang 8 uur. Beroepsmatig bevindt zich - aldus de conclusies - de Spaanse jeugd tegenover een problematiek met verreikende so ciale repercussies. Elementen van deze problematiek: de veel grotere moeilijk heid dan voorheen het geval was, om zich een weg te banen in het leven; af wezigheid van roeping voor het beroep, waarin men terecht is gekomen; de economische noodzaak om meer dan èèn betrekking te vervullen, met ge volg, dat het werk in alle betrekkingen eronder lijdt, en dat men heden ten da ge zo veelvuldig op het ontbreken van Advertentie BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 De commissie voor Jeugdvoetbal van de afd. Haarlem van de KNVB organi seert Donderdag 26 November een jeugdl- leider-discussieavond. Als leider zal op treden de heer S. van Gelderen met het onderwerp „de verhouding van de jeugd leider tot zijn jongens". Aanvang '8 uur. Mr. J. C .C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting te Bloemendaal is morgen verhinderd spreekuur te houden. Sint Nicolaas heeft Zaterdagmiddag zijn intocht in Zandvoort gehouden. Toen de Sint, gezeten in een open rij tuig, omstreeks twee uur aan „de Tol" arriveerde, werd hij verwelkomd door de heren C. Siegers en M. Weber, resp. voorzitter van „De Hanze" en de Handelsvereniging. In stemmig zwart gekleed en met hoge hoed namen deze heren in het rijtuig van de Sint plaats. Bij het raadhuis hadden zich honderden kinderen en volwassenen opgesteld. Zij waren er getuigen van, hoe de burgemeester de hoge gast bij diens rijtuig begroette en vervolgens naar het bordes geleidde. De burge meester heette Sint Nicolaas welkom in Zandvoort en verzekerde hem, dat er in Zandvoort geen stoute kin deren waren; misschien wel een en kele ongehoorzame volwassene. Sint Nicolaas hield toen een toespraak tot de kinderen en vertelde van zijn avontuurlijke zeereis. In de Golf van Biscaje werd het schip door een he vige storm overvallen, zodat de Sint zich aan zijn staf moest vasthouden! Een grote lading geschenken was toen overboord geslagen. Aldus in grote moeilijkheden geraakt, had Sin Nico laas de Zandvoortse winkeliers telegra fisch om hulp gevraagd en spontaan ten antwoord gekregen: wij helpen u! Vandaar het bezoek aan Zandvoort. Nadat de zwarte pieten met gulle hand pepernoten hadden uitgedeeld, vertrok de Sint van het raadhuis voor een lange tocht door Zandvoort. beroepsverantwoordelijkheid stuit. Be halve deze algemene factoren vermelden de conclusies - die overigens wei ge®" uitsluitend voor Spanje geldende situ atie in het licht stellen - voor de ar- ■eidersjeugd een tekort aan vakopi - ding en de onmogelijkheid om zich to® gang te verschaffen tot hogere studie voor de jeugd in de agrarische jecto de trek van het land naar de steden. Het sociaal aspect zien de conclusie' eensdeels als een gevolg van de eF ,gci misehe problematiek, waarmee de 1 worstelt, voor het andere deel als e gevolg van haar geestelijke en natuu lijke situatie. Onder de universum jeugd treft men een minderheid, voor het sociale vraagstuk gevoel he® rI de meerderheid blijft er echter onve schillig bij. Onder de arbeidersjeUo wordt het sociale vraagstuk werke«E „geleefd", maar vanuit een diep zlttÊ"n klassebewustzijn; het heeft daar overwegend recriminatoir karakter. het land: daar heersen vooral stilzwijg® routine en individualisme. Onder jeugd op de kantoren doet zich het so ciale vraagstuk vooral voor als een hou ding van onvoldaanheid en van insolide riteit met de overige klassen. Psycho logisch speelt een belangrijke rol, da men er naar buiten een schijn moet op houden, die de werkelijke middelen niet toelaten. Tegenover deze negatieve kant van de balans stellen de conclusies de volgen" positieve noten, die liet fundament hun* nen bieden voor een mogelijk werk va® algehele vernieuwing. Het zijn: de op rechtheid in het stellen van de kwestie® van alle aard - godsdienstig, zedelijk, s°* ciaal en politiek; de daadwerkelijke be kommernis en het intense verlangen va® zekere minderheidskernen, om tot een diep ingrijpende geestelijke en maat schappelijke vernieuwing te komen' waarbij deze zich voor het eigen leven de eis stellen van grotere volmaaktheid' als basis voor de begeerde algemen® vernieuwing „die - aldus de conclusies in alle opzichten noodzakelijk is en drin gend". Onder zeer grote belangstelling, vooral va" de zijde der parochianen van Vogelenzang eI De Zilk, werden Zaterdagmiddag in de no* gloednieuwe kapél van het moederhuis d Vrouwen van Nazareth, beter bekend als „u° Tiltenberg", door de vicaris-generaal vb» het bisdom, mgr. Groot, de nieuwe klos ken gewijd en gedoopt. De drie nieuwe bellen, ten dele gescho» ken door de parochianen van beide genoem de parochies, stonden opgesteld voor n koor van de kapel, hangende in met blo® men versierde jukken, terwijl buiten vei wapperende vlaggen, gehesen aan hog masten, staande bij het nieuwe ope» klokkentorentje, een fleurig-feestelijke aa» blik boden. ,j Bij de liturgische plechtigheden wer» mgr. Groot geassisteerd door de weleervj heer v. Duin. leraar aan het seminarie .J1®, geveld" te Heemstede, en de zereerw. he®' v. d. Burg, pastoor van Vogelenzang. Na de zegening van de klokken, de a' wassing met het door de celebrant ge_wt)Q zout en water en de zalving met olie el chrisma door het tekenen van 12 kruisen aan buiten- en binnenzijde van elke klok. vond cïe eigenlijke doopplechtigheid plaa*5 en werden de bellen geplaatst- onder ffi bijzondere bescherming van Maria Assurop- ta, Johannes de Apostel en Jacobus d® Meerdere, welke namen aan de drie klok ken gegeven zijn. De penetrant geurende rook van a wierook, gemengd met thijm en inyrrn kringelde uit het onder de klokken g plaatste wierookvat terwijl een *°°r Uw beginverzen zong van Psalm 76. V ai, weg is heilig; wie is een god zo S Groot een afriep onze God?" Na de plechtigheid hield Mgr. amcp korte toespraak waarin hij Gods zes®,"-,,wen over het apostolaatswerk van de vro"„e_ van Nazareth en gaf tenslotte alle aanw zigen en weldoeners zijn zegen. Enkele uren later klonken voor de eersiv maal dé heldere klanken der dopelingen over d'e stille omgeving uit. Zaterdag is bij de bouw van het C?"* traal Visserij-laboratorium te IJmuid® een mijlpaal bereikt. De eerste spant is op de laagbouw geplaatst vandaag zouden er nog zes volgen.. den wordt vandaag en morgen laatste deel van de betonnen zoldervlo van de laagbouw gestort en daarme zal het, indien het gunstige weer a®" houdt, mogelijk zijn de laagbou spoedig onder de kap te krijgen. 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 SV4 Nederl. 1948 Si pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Insehr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel MtJ. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika H1n Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mijcert. Koersen-) Vorig Opening slot 23/11 IO31/4 *6 103% %ott 99% 9EX 99% QQiii, tUEt 78 loots 99% 9SS 167 3U8t 175b 117 132 174 168% 200 Va 229% 9LI 186% 341% 90 1421/2 ¥66 138 135% 111% 95 TER ERE VAN ST. NICOLAAS GEEFT 1 ANTIMAGNETISCH HORLOGE (met 1 jaar garantie) vanaf 10. SHOCKPROOF HORLOGES met centrale secondenwijzer (met 1 jaar garantie) vanaf 12.50 DAMESHORLOGES (met 1 jaar garantie) vanaf 14.75 „ROGIA" dames en heren 15-steens blocancres, antimagnetisch, in alle luxe uitvoeringen, met 2 jaar garantie en 2 jaar gratis verzekering 30. Ook levering van DUIZENDEN en DUIZENDEN le klas ZWITSERSE MERKHORLOGES tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN. U ontvangt van St. Nicolaas, die persoonlijk in onze zaak aanwezig is, tevens een aardige verrassing voor Uw kinderen. (Kinderen zonder begeleiding worden niet toegelaten). Tegen bovenstaande prijzen wordt alles geheel kosteloos door héél Nederland verzonden. Het stelt U nooit teleur, de grote klok hangt boven de deur! ALBERT CUYPSTRAAT 166 en 186 AMSTERDAM - TELEF. 90978 worden in ontvangst genomen. Betaalzegels

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2