Geen specifieke belastingfaciliteiten ter stimulering van de export CIRCUS VAN BEVER DOOR BRAND GETEISTERD MR. BURGER TEGEN HET „CONSERVATISME" Richtlijnen van H. Vader voor de Kerkmuziek HENRI THEUNISSE wint de Lichte Musiek-prij Nieuwe ambassadeur van de V.S. in ons land r PHJUS HAVE Werkgelegenheid op korte termijn ziet er niet ongunstig uit Alle dieren gered Euvelen van particulier bezit moeten worden opgeheven Motie-Romme een vierkante cirkel Eredoctoraten van Pauselijke Hoge Muziekschool uitgereikt m Hoe is het mogelijk? In het zand van MARS Steeds meer in de arbeiderskringen MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Begroting Economische Zaken en P.B.O. Huishoudelijke vergadering der P.v.d.A. Prof. mr. F. de Vries Eredoctor van Tilburgse Hogeschool Speciaal gebed voor het Mariaal jaar Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Lof voor pater Jos. Smits van Waesberghe WC Directorium voor de kath. kleermakers Ter oplossing van de moeilijkheden PHILIPS Gasvergiftiging Nieuw afwasmiddel koestert de handen door ARTHUR C. CLARKE Priesterroepingen Kerstgeschenken voor zieke Ambonezen Het ligt niet in de bedoeling de export ®ade door specifieke belastingfaciliteiten ,e helpen stimuleren. De vroeger voorgestelde belastingfa- Cl'iteiten beogen n.l. tevens de richting de exportstroom te beïnvloeden. Met j^t intrekken der specifieke exportbe- 'astingfaciliteiten is dit vraagstuk ech ter zeer zeker niet aan onze aandacht "htsnapt, aicvus de memorie van ant woord Van de begroting 1954 van het Ministerie van Economische Zaken. Met betrekking tot het stand komen *an diverse wettelijke voorzieningen deelt de minister mede, dat thans naar ZlJn mening een aanvaarcjbare vorm is gevonden voor het wetsontwerp inzake de instelling van een garantiefonds (in ^rband met de transformatie van risi colijdend in risicodragend! kapitaal). f*li stelt zich voor op korte termijn de 'odiening van het wetsontwerp te be- v°rderen Deviezenreserve Enige verdere stijging van ons devie- C'ibezit zou volgens de minister zeker te juichen zijn, maar deze stijging "tag in geen geval ten koste van de in vesteringen gaan .Een verdere vergroting t'an de deviezenreserve is geen autonome doelstelling van onze economische poli tiek. De Minister, meent, dat het perspec tief der werkgelegenheid op korte ter mijn er zeker niet ongunstig uitziet. Wat oetreft de bestrijding van een eventueel optredende werkloosheid kan hij mede delen, dat het Coördinatie-college Open bare Werken over een „voorraad" projec ten voor openbare werken beschikt, met de uitvoering waarvan, incfien nodig. °P zeer korte termijn kan worden aan gevangen. Met betrekking tot de regionale aspec ten van de industralisatie, merkt de biinister op c|at het beleid er op ge acht is een niet te groot aantal indus trialisatiekernen naast elkaar te laten bestaan Het gevolg van een zeer ruime esnwijzing van kernen zou zijn, dat Mbreuk zou worcien gedaan aan de doeltreffendheid van de stimulerende hiaatregelen. Buitenlandse handel Volgens de mening van de Minister hiag het op zichzelf betreurenswaardige *eit. dat sommige aan de O.E.E.S. deel nemende landen nog niet tot het in- z-cht zijn gekomen dat een vrij inter nationaal handelsverkeer voor het wel pijn van alle betrokken landen van groot belang is, niet leiden tot het wijzigen Van c|e tot dusver te lande gevolgde libe- realisatiepolitiek. Geconstateerd kan worden, dat in de laatste jaren in steeds sterkere mate bij industrieën het inzicht doorbreekt. dat langs cla weg van exportcombinaties, belangrijke resultaten kunnen worden bereikt. Daar gebleken is, dat met de thans bestaande faciliteit van financiële steun bij de aanvang der combinatie voldoende resultaten kunnen worden be reikt. acht de Minister speciale maat regelen in de vorm van afzonderlijke credieten en credietsverzekeringen op dit moment niet noodzakelijk. Aahpassing kolenprijzen Betreffende de toekomstige kolenprij zen kan voor huisbrandkolen worden gewezen op de gunstige invloed, die kan uitgaan van de omzetting van het huidige min of meer kunstmatige sche ma 'van de prijzen in een schema waar in deze zijn afgestemd op de commer ciële en stooktechnische waarde van de kolen. De thans aanwezige vraag naar de eerste soorten anthraciet Is onge twijfeld opgeschroefd, doordat de prijs van deze hoogwaardige brandstof in het huidige schema eigenlijk te laag ligt. Het is in dit verband tekenend, dat eierbriketten steeds moeilijker verkoop baar zijn. Het is dan ook uitgesloten te achten, dat bij het opheffen van de ega lisatie de prijs van deze huisbrandsoort Advertentie schaafwonden, schrammen, ontvellingen een verhoging van enige betekenis zou ondergaan. De alarmerende berichten aangaande bepaalde moeilijkheden, die in de winter zouden optreden in verband met de an- thracietvoorziening acht de Minister niet in overeenstemming met de werkelijkheid en hij wijst er op, dat tegenover een aanvoer van anthraciet in de maanden Mei t/m September 1952 van 595.000 ton een aanvoer staat in dezelfde periode van dit jaar van bijna 672.000 ton. Opvoering productiviteit tegengevallen De Minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie acht het nilet ver antwoord om voor de komende periode nog op een stijging der productiviteit van 4H% te rekenen. Zijns inziens doet men verstandig de normale stijging niet hoger te ramen dan zij voor de oorlog was, n.l. voor de industrie rond 2%. Het vorig jaar heeft de minister voor P.B.O. bij de begrotingsbehandeling de hoop niet ongegrond verklaard om in de huidige parlementaire periode van vier jaren tot realisatie van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor een belap,grijk deel van het bedrijfsleven te komen. Thans zijn naar zijn mening de vooruitzichten gunstiger geWörden. Na de vele besprekingen, die min. de Bruijn heeft gevoerd, is hij van mening dat realisatie van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie voor een zeer be langrijk deel van de industrie in de huidig parlementaire periode mogelijk moet wezen. Voor de landbouw en de bosbouw zijn ontwerp-instellingsbeslui- ten bij de ministerraad aanhangig. Een wetsvoorstel tot instelling van een be drijfschap voor de mijnindustrie is reeds bij de ministerraad aanhangig en zal naar de verwachting van de Minister van P.B.O. op korte termijn bij de Twee de Kamer kunnen worden ingediend. De ontwerpen van wet tot instelling van een hoofdproductschap en een aantal productschappen voor de voedselvoor ziening zijn eveneens bij de ministerraad aanhangig. In het winterverblijf van het circus Van Bever is Zondagavond brand uit gebroken. Het gehele circusmateriaal be halve het grote tentdoek, dat in repara tie was, is een prooi van het vuur ge worden. De dieren konden worden gered. Direct na het ontdekken van de brand rukte de Bredase brandweer met drie motorspuiten uit naar de gemeente Ter- heyden, waar het circus zijn verblijf plaats had. De materialenschuur brandde geheel uit, daar het vuur gretig voedsel in het materiaal had gevonden. Het ge- (Van onze parlementaire redacteur) De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. Burger, heeft Zaterdag aan het slot *an een huishoudelijke vergadering van lijn partij in Utrecht een rede gehouden, Waarin hij eenzelfde geluid heeft laten horen als dat wat tijdens het debat over de begroting van Justitie van zijn zijde Werd vernomen. „Het conservatisme jhoet gebroken worden," aldus de heer "Urger. Wat het conservatisme in zijn 'gen is, bleek uit wat voorafging. Ach tereenvolgens heeft mr. Burger de Mv.D. en de K.V.P. op de politieke ont- 'eedtafel gelegd en gespleten in een „re- ®ctionnair" en een „progressief ge deelte. Naarmate de P.v.d.A. groeit, zal Jelgens hem ook de K.V.P. zich meer hewust worden van haar „progressieve "degelijkheden". Eerst dan ziet mr. Bur ger stabiele politieke verhoudingen boeien. Concreet het conservatisme aanduiden de wees mr Burger op wat prof. Gielen dp het K.V.P. -congres heeft gezegd, op de 400 millioen die aan prof. Lieftinck destijds zijn onthouden bij het indienen JJan zijn belastingplannen, aan de rem d'e aan minister Donker bij zijn her- flening van het arbeidsrecht is opgelegd. °g vager bleef hij in zijn aanduidin- (Van onze correspondent) Sc?e met V<tlmen versierde Metropole dhoiiwburg te Tilburg bood Zaterdag- jjj "dojf het feestelijke decor voor de e°htige viering van de dies natalis van Katholieke Economische Hogeschool bïj'00r een nieuw hoogtepunt in haar ïoi n; ereProm°tie van mr. Fran- fh* de Vries, voorzitter van de Sociaal °nomische Raad. Waren de beide eer- 'ch ere"d°ctoren der Tilburgse hoge- S°°l, wijlen dr. Poels en Robert se dman, oud-minister van Buitenland- hej dken van Frankrijk, voorvechters op V>out-rre^n van de sociale en wereld- heetlek!. d-e der.de doctor honoris causa bJor grote verdiensten vooral ver- theJieV-. "iet het stille dienen van de "tisnh lsc>le wetenschap en het econo- 'h hoger onderwijs. Promotor was prof. dr. M. J. H. Cob- Vpdhagen. Uitvoerig schetste hij de j diensten van mr. De Vries, die dit veertig jaar aan het eco- misch onderwijs in Nederland p_ Verbonden. Eerst als lector j. /"Pogleraar aan de Nederlandse en "°mj;sche Hogeschool te Rotterdam, G da de oorlog overgegaan naar de s meentelijke Universiteit van Am- als hoogleraar van de econo- hiie Drof. in de juridische faculteit. acart \J- M- Pieters, secretaris van 6redoct jlsc^e senaat overhandigde de heiri 0r de kentekenen zijner waardig- Vah mr Pn°^' '-•db^ohagen, oud-leerling pJ', e Vries, kon zijn leermeester eerste gelukwensen. gen Van wat de V.V.D. aan conservatis me ten toon spreidt. Maar wel is het de heer Burger duidelijk, dat wij met de groep-Oud slechts zullen bereiken, dat crisis na crisis onze maatschappij gaat treffen. In de confessionele partijen kon de heer Burger wel iets goeds ontdek ken, maar dan alleen in wat zij zeggen. Het doen geschiedt door de P.v.d.A.. Deze wil het gemeen schapsgezag toezicht laten uitoefe nen. Nationalisatie van de voor naamste productiemiddelen is nodig en voor het overige beperking van de beschikkingsmacht om de euve len van het particulier bezit op te heffen. De motie-Romme was volgens de heer Burger iets als een vierkante cirkel, waarmede veel te veel op het spel wordt gezet. Door de motie zouden bovendien werkgevers en -nemers door het parle ment worden gedicteerd welk loonbeleid moet worden gevolgd. Prof. Romme is een man, die bereid zou zijn desnoods alle belangen op te offeren voor het ene doel: de katholieke eenheid en dat doel zat volgens mr. Burger ook achter de motie. Komende tot een overzicht van wat de regeringen na de oorlog hebben be reikt, stelde de heej* Burger de werk gelegenheids-politiek voorop. Hij herin nerde eraan, dat de werkloosheid ge durende de gehele zomer geschommeld heeft tussen de 60.000, zijnde ongeveer 2 pet van de beroepsbevolking. Volgens internationale normen wordt van prak tisch volledige werkgelegenheid reeds gesproken bij een werkloosheidspercen tage van 3. Wij zijn dus aan de gunsti ge kant in Nederland. Bovendien staan tegenover elke stakingsdag in Nederland er in België 25. in Canada 90. Het to taal aantal stakingsdagen heeft in Ne derland in 1952 een laagterecord bereikt van 31000. De helft daarvan komt nog voor rekening van de staking bij „De Ommelanden." De P.v.d.A. hoopt ook bij de behande ling van de begroting van Sociale Za ken op de belangen van de midden groepen in te gaan. Trots is de partij op de loonsverhoging van 5 pet, op de ver betering van de pensioenwet en de wets ontwerpen van minister Donker, waar onder er een is, dat „recht voor allen" biedt, door aan on- en minvermogen den op bevredigende wijze rechtsvoor- ziening te verschaffen. in een specaai voor het Mariaal jaar opgesteld gebed, roept Paus Pius XII de bescherming van Maria in voor de Ka tholieke Kerk en vraagt, dat alle men sen mogen erkennen, dat zij broeders en zusters zijn en dat de volkeren leden zijn van één familie. Het gebed, waarvan de tekst Zater dag werd bekend gemaak, zal voor het eerst op de middag van de achtste December door de Paus zelf en de kin deren van Rome jn de basiliek van Santa Maria Maggiore worden gezegd, nadat de Paus het Mariaal jaar zal heb ben geopend. Burgemeester Martens van Ermelo is door de sous-chef van de luchtmacht staf gemachtigd mede te delen, dat de geruchten, als zou op de Noord-Veluwe een straaljagervliegveld worden aange legd, van elke grond ontbloot zijn. lukte evenwel de stal en de oefenpiste te behouden. De dieren wist men te redden door de touwen door te snijden, waarmede zij waren vastgebonden in de stal, die slechts door een éénsteensmuurtje van de afgebrande materialenschuur is ge scheiden. Geruime tijd na Het begin van de brand waren nog verscheidene paarden zoek. De olifanten en de kamelen heeft men op de verkeersweg BredaTerhey- den kunnen opvangen. Voordien was een der opgejaagde olifanten echter ge struikeld en in een sloot terecht geko men. Het dier wist zich op eigen kracht uit het water te redden. Het is toen doorgelopen en heeft zich daarna met zijn kop door de achterdeur van een boerderij gewrongen. In de keuken heeft het dier met zijn slurf een grote ravage, vooral onder de potten en pannen aan gericht, voordat men hem uit zijn be narde positie heeft kunnen bevrijden. Noch de schade, noch de oorzaak van de brand is bekend. Advertentie Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook Z. H. de Paus heeft vorige week het Corps Diplomatique te Castelgandolfo ontvangen. De vertegenwoordigers bij de Heilige Stoel protesteerden tegen de gevangenneming van de Poolse Primaat. Het protest werd voorgelezen door de Ierse gezant bij de Heilige Stoel. De Pauselijke Academie voor de Kerkmuziek heeft Zondag ter gelegen heid van de plechtige herdenking van de uitvaardiging voor vijftig jaren van het Motu Proprio over de kerk muziek vier ere-doctoraten verleend. Onder de ere-doctores bevindt zich de Nederlandse muzicoloog dr. Jos Smits van Waesberghe S.J. Kardinaal G. Pizzardo, prefect van de Congregatie der Universiteiten en Studiën, reikte de doctorsbullen uit aan dr. Jos Smits van Waesberghe en de andere ere-doctoren, Marcel (Van onze verslaggever) De in Londen geboren Nederlandse componist en tekstdichter in het lich tere genre, Henri Theunisse, wiens eerste liedje „Als de zon schijnt door de ruiten", jaren voor de oorlog, al meteen een groot succes werd, 20.000 exemplaren bladmuziek en 40.000 gramofoonplaten, is winnaar ge worden van de „Onze Lichte Muziek prijs 1952". De in opdracht van de Stichting „Onze Lichte Muziek" samengestelde commissie ter beoordeling van de In 1952 verschenen nummers, bestaande uit Anton Kersjes, Leo Ott en Evert Siderius, was ten zeerste gefrappeerd door „een onmiskenbare spontaneïteit, door de muzikaliteit, door het volko men logisch samengaan van tekst en melodie in het refrein" van het wals- lied „Maar ik hou van jou" van Henri Theunisse, zodat zij de Stich ting heeft geadviseerd deze „in h<»t vak vergrijsde figuur" de gemelde prijs toe te kennen. Zaterdagmiddag heeft Han Dunk, voorzitter van de Stichting, in het I. C. C. in het Amsterdamse Von delpark Theunisse de prijs overhan digd. Er kwamen deze middag overigens nog meer beoefenaars der lichte muze voor het voetlicht. Driemaal werd n.l. de onderscheiding „O. L. M.-viool- sleutel" in zilver uitgereikt; aan Jos Cleber en Stan Haag voor hun walslied „Kleine gouden ster", aan Pi Veriss en Wim Poppink voor de foxtrot „Die zon ben jij" en aan A. Malando voor zijn tango „Vida". Dat alles gebeurde in het bijzijn van een schare genodigden, die allen wel op de een of andere manier met de lichte muze in contact staan. Zo zagen we vele dragers van namen, die in het bij zonder voor het radioluisterend publiek geen onbekenden zijn: Annie de Reu ver, Guus Jansen, Bernard Drukker, Jan Koster, Geza Fred, Theo Uden Masman, Schutte en De Raaff, Han Sodekamp, Eddy Christiani, Martin Bo mers. En toch hebben we er beslist nog enigen over het hoofd gezien. Maar ook andere functionarissen uil de radio-, de televisie- en de gramo foonwereld, uit de muziekuitgeverij en van het BUMA waren in het I.C.C. te zamen gekomen. Het was ook tot hen dat Han Dunk zich in zijn openings woord met een dringende oproep richtte. Een oproep om toch vooral het Neder landse liedje dezelfde kansen te bieden als de reeds gevestigde buitenlandse „hits" en „schlagers." „Het is betrekkelijk eenvoudiig", aldus Hans Dunk, „Uw pro gramma's met buitenlandse „topsongs" te ,.y. In Soerabaja heeft een herdenking plaats gehad van de strijd om de onaf hankelijkheid van Indonesië en in het bijzonder van het verzet tegen de Britse en Nederlandse troepen. De plechtigheid werd bijgewoond door de gouverneur van Oost-Java en mevrouw Samadikun (voorste rij derde en vierde van rechts). vullen. Maar een Nederlands succes kan meestal alleen gemaakt worden door eendrachtig samenwerken van allen die op dit gebied werkzaam zijn." Een zeer goede gedachte was deze middag als „extra-attractie" mr. Stanley Rothenberg een rede te laten houden over het copy-right in de Verenigde Staten. Mr. Rothenberg, die in het ka der van de Fulbright-overeenkomst tus sen Nederland en de V. S. naar ons land is uitgezonden om het muziek-auteurs- recht in Nederland en andere Europese landen te bestuderen, heeft met zijn zakelijke, heldere uiteenzetting zeer zeker alle twijfels, die er rondom de kwestie van het copy-right in Amerika zouden kunnen bestaan, uit de weg geruimd. Teneinde op korte termijn te komen tot een bevredigende oplossing van de moeilijkheden, waarmee de R.K. Bond voor Kleermakerspatroons in Nederland „St. Martinus" sedert enige tijd te ma ken heeft, werd tijdens een gezamen lijke vergadering van het dagelijks be stuur van de N.R.K.M. en het oude en nieuwe hoofdbestuur te Venlo een in grijpend voorstel aanvaard. Met aller instemming werd overeengekomen, dat het huidige hoofdbestuur in zijn geheel aftreedt. Ter vervanging wordt binnen kort een directorium of voorlopig be stuur geformeerd, dat de bond zal be sturen voor de tijd van één jaar. Het directorium zal zijn taak 1 Januari 1954 aanvangen. Nog door de katholieke kleermakers van Nederland te kiezen vertegenwoordigers, die buiten bepaalde conflicten staan en onbevooroordeeld een leiding gevend team kunnen vor men, zullen er zitting in nemen. Voor gesteld wordt, dat, mede om de conti nuïteit te waarborgen, enkel de voor zitter van het afgetreden hoofdbestuur naar het nieuwe directorium overgaat. Verder wordt dit directorium terzijde gestaan door een drietal commissies, met name voor financiën, federatie- en P.B.O.-aangelegenheden en voor vak technische aangelegenheden. De com- rnissies hebben een adviserende taak er werken mee bij het uitvoeren van be sluiten. Na één jaar van bestuur door dit directorium zouden dan, op grond van inmiddels aan te nemen statuten, nieuwebestuursverkiezingen dienen plaats te vinden. De moeilijkheden, die in de R.K. Kleermakerspatroonsbcnd „St. Marti nus" gegroeid zijn, hebben een funeste invloed op de samenwerking in en de werkwijze van de bond. Op de jaarver gadering te Valkenburg leidde dit zelfs tot een gang van zaken, die van een impasse deed spreken. Onder meer heerst er enige onenigheid over de ver tegenwoordiging van de bisdommen m het bestuur. Na rijp beraad werd ge concludeerd, dat het instellen van een directorium een aanvaardbare oplossing van het ongenoegen kan bieden. Advertentie ELECÏRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT Dupré, organist van de Notre Dame te Parijs, Auguste le Guennant, mu- ziekpaedagoog te Parijs, en de com ponist Joseph Haas uit München. De plechtigheid werd bijgewoond door kardinaal Innitzer uit Wenen en jhr. mr. M. van Weede, Nederlands gezant bij de H. Stoel, alsmede de Franse gezant bij het Vaticaan. Kardinaal Pizzardo heeft een brief van mgr. Montini voorgelezen, waarin de H. Vader richtlijnen geeft ten aanzien van het onderricht in de kerkmuziek. Volgens deze richtlijnen zullen de be doelingen welke Pius X in het Motu Proprio heeft weergegeven verder ver wezenlijkt kunnen worden. De brief stelt vast dat eerstens spe ciale leergangen in de gewijde muziek zullen worden gegeven aan de semi naries, tweedens dat elke Zondag een H. Mis zal worden gezongen door de seminaristen in de kathedraal of in het seminarie, ten derde vraagt de Paus dat muzikale priesterstudenten naar Rome zullen worden gezonden om zich daar verder in de kerkmuziek te bekwamen, ten vierde moeten zoveel mogelijk overal jongenskoren worden gevormd en ten vijfde dient te worden bevorderd dat nationale muziekscholen voor gewijde muziek worden opge richt, die verwant en verbonden zijn met de Hoge School te Rome. Bij het overreiken van de bul prees de Kardinaal pater Smits van Waesberghe om zijn voortreffelijk werk voor de kerkmuziek en noemde in het bijzonder zijn Muziekgeschiedenis der Middel eeuwen, welke in 1936 is verschenen en zijn Monografie over Guido van Arezzo, welke in 1950 het licht zag. In zijn in het Frans gesproken dank woord heeft pater Smits van Waesberghe erop gewezen dat het onmogelijk ge weest zou zijn en nog is de doeleinden van het Motu Proprio van Pius X te verwezenlijken indien de musicologen niet hun zo noodzakelijke naspeuringen deden en hun krachten wijdden aan de verspreiding der juiste beginselen en practijken. Vrijdagochtend trof de politie in haar woning in het park Rodichem te Huis ter Heide (Gem. Zeist) de 61-jarige al leenwonende mevrouw C. G. Beutler in levenloze toestand aan. Het bleek dat zij in de nacht van Donderdag op Vrijdag het slachtoffer was geworden van gas vergiftiging. Advertentie „Hoe Is het mogelijk?" Zo is de eerste reactie van de huisvrouw op het nieuwe, fantastische afwasmiddel: Castella Vaat- was. Verlost is zij van die nare, ruwe „afwashanden".Castella Vaatwas geeft fluweelzachte handen! U kunt zo van de afwas naar de schouwburg gaan. Ook al, omdat de grootste afwas zonder moeite in een ommezien aan kant is. Een lepeltje Castella Vaatwas (25 ct. per pak) geeft meer dan voldoende Actief Schuim om de grootste afwas vliegensvlug aan kant te hebben! De onlangs benoemde Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Harrison Freeman Matthews, is Zondagmorgen met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland'Amerika Lijn in Nederland gearriveerd. De heer Matthews, die vele jaren voor de oorlog eenmaal als tourist ons land heeft bezocht, ver klaarde zeer veel van zijn ambtsperio de in Nederland te verwachten. Door veel te reizen hoopt hij ons land te leren kennen, zodat hij op de juiste wijze in staat zal zijn, de gevoelens der Amerikanen kenbaar te maken aan de regering en aan het volk. De 54 jaar oude heer Matthews heeft reeds belangrijke diplomatieke functies in Europa bekleed. Van 1937 tot 1943 was hij werkzaam op de Amerikaanse ambassades in Madrid, Parijs, Vichy en Londen. Van 1943 tot 1947 was de heer Matthews op het ministerie van Buiten landse Zaken werkzaam als plaatsver vangend directeur en daarna als direc teur van het Bureau voor Eur. aangele genheden. Hierna vervulde de nieuwe ambassadeur eenzelfde functie in Zwe den. In 1950 werd hij tot plaatsvervan gend onder-minister van Buitenlandse Zaken benoemd, welke functie hij tot op heden heeft vervuld. De heer Matthews is getrouwd en heeft twee zoons. Een hiervan is werkzaam op een regeringsbureau in Washington, de ander is in militaire dienst bij de Marine en vervult deze dienst momen teel op een schip in de Middellandse Zee. Evenals de vorige Amerikaanse ambas sadeur in Nederland houdt de heer Mat thews zeer veel van zeilen Hij sprak de hoop uit. dat hij spoedig de hand zou weten te leggen op een prima zeilboot. Hiernaast is de heer Matthews een zeer intensief beoefenaar van de tennissport. Conducteur van „Dijktrein" Met hetzelfde schip reisde voorts de assistent-conducteur van een New Yorkse spoorwegmaatschappij, Fred Hotchkiss met zijn echtgenote. De heer Hotchkiss zal gedurende enkele dagen de gast zijn van de Nederlandse Spoor wegen. die hem voor dit bezoek aan Nederland hebben uitgenodigd. Deze in- (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) de reisgezel, maar dat had niet lang geduurd. Men moest het Gibson nage- dat dit allesbehalve het geval was. Gib son werd door een bijna aandoenlijk ven, dat hij vrij was van verwaand- verlangen bezeten om de duisterste ge heid en nimmer een onredelijk gebruik heimen dier wetenschap te achterhalen mnnLf/t imn niin liotmnrronVitft aia:i. t maakte van zijn bevoorrechte positie aan boord van de Ares. Aldus was hij van Jimmy's standpunt uit gezien toe gankelijker dan de rest der schepelin gen die allen in zekere zin zijn meer deren waren. Toen Gibson begonnen was met zich en vroeg om mathematische bewijzen welke Jimmy soms slechts met de groot ste moeite kon leveren. Gibson moest vroeger over een tamelijk uitgebreide technische kennis hebben beschikt, waarvan fragmentarisch nog zo het een en ander was blijven hangen. Hoe hij ernstig voor astronautische problemen daaraan kwam vertelde hij nooit, even- 24 te interesseren, had Jimmy hem een of min als waarom hij zo wanhopig pro- twee keer per week van dichtbij mee- beerde om technische problemen op te De taaiste sensatie voor Gibson was gemaakt en verschillende pogingen ge- lossen, welke veel en veel te moeilijk de morgen geweest, toen hij tenslotte de daan om uit te maken, wat hij nu eigen- voor hem waren dan dat hij ze beheer- aarde uit het gezicht verloor. Dag na lijk waard was. Dit was niet zo gemak- sen kon. Gibson's teleurstelling na der dag was zij Qicftter bij de uitgestrekte, kelijk geweest, want Gibson scheen nooit gelijke vergeefse pogingen was zo on- parelkleurige vleugels van de corona lang achtereen dezelfde te zijn. Er wa- -■ T: miskenbaar dat Jimmy medelijden met hem kreeg behalve wanneer zijn leer ling zijn goed humeur verloor en nei- gekomen, als was ze van plan om al ren tijden, dat hij gezellig, attent en haar millioenen te offeren op de hoog voorkomend was. Maar bij andere ge- <,ljn ópvlammende brandstapel van de zon. legenheden was hij gemelijk en zó prik- ging vertoonde om zijn leraar de schuld Op een avond was zij nog steeds door kelbaar dat iedereen op de Ares hem te geven. Dan had er een korte uitwis- de verrekijker zichtbaar geweest een liefst uit de weg ging. nietige vonk, dapper flonkerend zich Wat Gibson dacht over hèm, Jimmy, handhavend tegen de grandioze licht- was allesbehalve duidelijk. Hij had soms gloed, welke haar spoedig overweldigen het onprettige gevoel, dat de schrijver zou. Gibson had gedacht dat zij des hem louter als onbewerkt materiaal be- morgens nog zichtbaai zou zijn, maar schouwde, waar nog alles of niets van schappelijke ontoereikendheid humoris- des nachts had de een of andere ge- te maken was. De meeste mensen, die tisch op en veranderde eenvoudig van weldige explosie de corona een vijfhon- Gibson slechts oppervlakkig kenden - TT:: - derdduizend kilometer verder in het hadden die indruk, en de meesten hun seling van onhoffelijkheden plaats, waarna Jimmy zijn boeken pakte en de lessen onderbroken werden, totdat Gib son zijn excuses gemaakt had. Soms echter nam Gibson zijn weten- onderwerp. Hij placht dan te spreken over zijn ervaringen in de vreemde, lit- wereldruim geworpen, en de aarde was ner hadden gelijk. Daar hij echter nooit teraire wildernis, waarin hij leefde verdwenen tegen dat witgloeiende gor- geprobeerd had om Jimmy direct uit te een wereld van zonderlinge en vaak vermoeden te bestaan. Een ander raadsel leverde Gibson's beslist fascinerend vond. Gibson was een goed verteller, met een speciale technische achtergrond op. Toen Jimmy flair voor het verzamelen van schan- dijn. Het zou een week duren voordat vragen, scheen er geen grond voor dit vleesetende dieren wier gedrag Jimmy zij weer verscheen, en tegen die tijd - - zou Gibson's wereld sterker veranderd zijn dan hij in zo korte tijd voor moge lijk gehouden had. Had iemand aan Jimmy Spencer ge vraagd, wat hij van Gibson dacht, dan zou die jongeman tamelijk verschillende antwoorden op de verschillende momen ten van de reis gegeven hebben. Aan met zijn avondschooltje begonnen was, zoals iedereen het noemde, had hij ver ondersteld, dat Gibson er slechts op uit daaltjes en het ondermijnen van repu taties. Hij scheen dit te doen zonder de minste kwaadaardigheid, en enkele was om grove flaters te vermijden in van de verhalen, welke hij Jimmy ver- de artikelen, welke hij naar de aarde telde over de vooraanstaande figuren seinde en verder geen echte diepgaande van de dag gaven deze enigszins burger lijk rechtschapen jongeling een hele vankelijk was hij diep onder de indruk belangstelling in astronautische kwes- van de belangrijkheid van zijn beroem- ties bezat. Het werd al gauw duidelijk, schok. Het merkwaardige was, dat de mensen, die Gibson zo gretig onder het ontleedmes nam, vaak zijn beste vrien den schenen te zijn. Dit was iets, dat Jimmy maar moeilijk begrijpen kon. Toch was Jimmy ondanks die waar schuwende ervaringen maar al te be reid om over zichzelf te praten, wan neer de gelegenheid zich daartoe voor deed. Een van hun lessen was gestrand op de klip der hogere wiskunde en er zat niets anders op dan zich gewonnen te geven. Gibson was in een van zijn beminnelijke buien en toen hij zijn boeken met een zucht sloot, wendde hij zich tot Jimmy en merkte terloops op: „Je hebt me nog nooit lets over je zelf verteld, Jimmy. Uit welk deel van Engeland kom je eigenlijk?" „Cambridge daar werd ik tenminste geboren." „Daar was ik goed bekend, twintig jaar geleden. Maar daar woon ik niet meer?" „Neen; toen ik zgs jaar was, verhuis de mijn familie naar Leeds. Daar ben ik sindsdien altijd gebleven." .Waarom heb je de astronautica ge kozen?" „Dat is niet zo gemakkelijk te zeg gen. Ik heb altijd belangstelling voor de wetenschap gehad, en het interplanetair verkeer was natuurlijk de grote mode, toen ik een jongen was. Dus was het eigenlijk heel natuurlijk geloof ik, dat ik juist dat vak koos. Was ik vijftig jaar eerder geboren, dan zou ik waarschijn lijk vliegenier geworden zijn." „Dus je interesseert je uitsluitend voor de sterrenvaart als technisch pro bleem, en niet als laten we zeggen iets, dat een omwenteling zou kunnen bren gen in de menselijke gedachte, nieuwe planeten opent, en al dat soort dingen?" Jimmy grinnikte. (Wordt vervolgd). vitatie heeft het echtpaar te danken aan de schitterende idee van Fred Hotchkiss, om ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp een speciale trein door Amerika te laten rijden. De directie van de maatschappij stemde van harte met deze gedachte in en zo heeft Fred Hotchkiss met zijn trein veertien dagen lang de weg gereden, die vele jaren ge leden de oude Nederlandse pioniers door de States hebben gevolgd. Meer dan vijftig steden werden in deze periode bezocht en overal werd geld opgehaald voor de rampslachtoffers. Met zijn „Dijk trein" heeft Fred Hotchkiss het bedrag van 10.000 dollar bij elkaar weten te rijden. Als tegenprestatie werd het echtpaar Hotchkiss nu een trip naar Europa aan geboden door de Nederlandse Spoorwe gen. Tot Vriidag zullen de heer en me vrouw Hotchkiss in ons land blijven. Hier zullen zij o.a. een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. Vrijdag ver trekt het echtpaar naar Parijs, waar het tot 4 December zal verblijven. Hierna wordt de terugreis naar Amerika aan vaard met de „Liberté" Het Kanunnik J. G. van Schaikfonds, de instelling van de K.A.B., die be doeld is om leden, wier zoon voor het priesterschap wordt opgeleid, finan cieel tegemoet te komen, ontwikkelt de laatste jaren een steeds stijgende acti viteit. Was Ret fonds in 1951 bij machte 894 K.A.B.-leden te helpen, in 1952 werd de opleiding van 1003 leden ge subsidieerd, terwijl men dit jaar on geveer 1200 aanvragen hoopt te kun nen voldoen. De opbrengst van de z.g. thermcmeteractie voor dit doei be draagt de laatste jaren gemiddeld f 75.000. Om aan het stijgende aantal aanvragen te kunnen blijven voldoen, zal deze opbrengst in 1954 moeten wor den opgevoerd tot f 100.000, aldus „Ruimzicht", het kaderblad van de K.A.B. Opmerkelijk is, dat bij de z.g. ther mometer-actie de plattelandsgemeenten relatief de grootste opbrengst noteren, soms wel een bedrag van acht a negen honderd gulden per ongeveer 500 K.A.B.- ers. De activiteiten van het Kanunnik J. G. van Schaikfonds zijn des te noodzakelij ker, daar o.a. volgens prof. Dellepoort van het seminarie de „Ypelaar" in het bisdom Breda, die belangrijk statistisch materiaal, omtrent de priesterroepingen in Nederland heeft verzameld het aantal priesterroepingen uit arbeiders kringen steeds toeneemt. Ditzelfde con stateert men ook op de bisschoppelijke seminaria. De Stichting particulier initiatief tot hulp aan Ambonezen in Nederland (F.I.H.A.N. secr. Leuvensestraat 84, Scheveningen) is voornemens haar tra ditie om tegen Kerstmis/Nieuwjaar zieke Ambonezen met een geschenk te bedenken, ook dit jaar voort te zetten. Het betreft hier ongeveer tweehonderd patiënten, die in sanatoria en andere ziekeninrichtingen, gewoonlijk voor lan gere tijd, worden verpleegd. Daar de kas nagenoeg leeg is hoopt de Stichting door gaven op korte termijn in staat te worden gesteld ook dit jaar de zieke Ambonezen met een geschenk te verblijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3