R.K. Y r ouwendis puut problemen rond het gezin belicht vele offer Van Australische damesploeg in de laatste minuten productief Be Fair wint van HHYC (3—0) N. York Times: Na Nederland is Amerika nu de zondenbok Politie-agent doodgereden c f SCHEEPVAART BERICHTEN Vertechniserende wereld de schuld van het generatie-conflict Uit de practij van een arts Jk Indonesië en rubber BREDA BEHAALT MET ZEGE VAN 3-4 EERSTE PUNTEN Positie van BMHC verbeterd Vervest kampioen van België 47/2 ERICDE NOOR MAN Tweemaal Nederlandse nederlaag Sportflitsen SPOORBOMEN NIET GESLOTEN Haringuitvoer gestegen Militair hockey-elftal voor België "Y J MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 PAGINA Aanrander gearresteerd? 521ste STAATSLOTERIJ 4e kios s* MARKTBERICHTEN (Van onze verslaggeefster) Het afgelopen weekeinde hield het R.K. Vrouwendispuutzoals gewoonlijk op de Pietersberg te Oosterbeek, zijn herfstbijeenkomst, gewijd aan de gezins problemen. Dat voor dit vijftiende weekend de opkomst, van meer dan hon derd belangstellenden, groter was dan ooit, bewijst, hoezeer dit instituut, wel eens de braintrust der katholieke vrouwen genoemd, een eigen plaats in neemt. Uit het Vrouwendispuut zijn ook de twee katholieke vrouwen voort gekomen, die thans de hoogste functies, ooit door een vrouw waargenomen, aan de ministeries bekleden, dr. Anna de Waal, de staatssecretaris vaiï O., K, en W., en mej. W. Hillen, pas benoemd op de hoge post als raadsadviseur van de minister van Maatschappelijk Werk. Mej. de Waal, voorzitster van het Dispuut, leidde de bijeenkomst Zaterdag avond en herdacht in haar openingswoord zuster Christiana, de rectrix van het Meisjeslyceum te Amsterdam, een trouwe en graag geziene deelneemster aan deze bijeenkomsten, die ons zo onverwacht ontvallen is. Als inleider voor de theoretische kant van het vraagstuk trad op prof. dr. A. Oldendorff, hoogleraar in de Sociologie te Nijmegen en directeur van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag. Uit zijn geladen betoog bleek weer eens, hoe onmisbaar de wetenschap is om van zoiets gewoons als het daagse gezinsleven de problematiek uit de doeken te doen. Het is onzin, aldus spr., om te zeggen, gezond gezin, gezonde maatschappij, want zeer veel moeilijkheden, waarmee het gezin te kampen heeft, komen voort uit de dis harmonie tussen gezin en maatschappij. En allerlei feilen van de maatschappij Worden maar voorbarig aan de verzwakking van het gezin toegeschreven. De eerste kennismaking van de mens met de wereld geschiedt in het gezin, maar groeiend naar zijn volwassenheid vindt hij de gezinsverhoudingen niet terug in zijn werkkring, zoals dat in de tijd van de gilden het geval was. Het gezinsleven is niet meer de natuurlijke voorbereiding op de maatschappij die hoge eisen stelt. Ook daarmee hangt het tegenwoordige functieverlies van het ge zin samen. Wat de procreatieve functie van het gezin betreft, merkte spr. op dat de discussies over de teruggang van het geboortecijfer uitsluitend op het ni veau van de moraal worden gevoerd. Het grote gezin, dat veel meer kans heeft dan vroeger, toen de kindersterfte het kindertal docimeerde, is in een cul tureel gezin een psychologisch zware belasting, vooral voor de moeder. De noodzakelijke beperking van het kindertal om economische rede nen, gebrek aan woonruimte of wel ke eigentijdse omstandigheid ook, is een zéér groot probleem dat de meest wanhopige conflicten, ook ge wetensconflicten schept. In West- Duitsland is het de grootste oorzaak van de afval. Wij hebben de plicht dit probleem te stellen en niet het ta bedekken, aldus spr. T.a.v. de economische functie van het gezin bracht prof. Oldendorff naar vo ren, hoe door de technische evolutie steeds meer huishoudelijke taken wor- Dank zij een overwinning op de laatste Gah °P, tonlanger, terwijl Van Hassel van verloor,, is Vervest als eerste ge- aiSd in het tournooi om het kampioen- tnap van Bgigjg 47/g. Gabriëls werd wijs dat hij de- kunst nog'niet verleerd is. den afgestoten, en er een verzwakking is ontstaan van de samenwerkingsband tussen moeder en dochter. Werkwereld en gezinswereld kunnen zeer verschil lend zijn, men denke bijv. aan de va- der-werkman wiens zoon studeert en wiens dochter op kantoor is. Om de verschillende denkwerelden in één ge zin tot elkaar te brengen, is het toe te juichen dat sommige bedrijven af en toe de vrouw in de gelegenheid stellen de werkwereld van de man te leren kennen. De vertechniseerde wereld is ook de schuld van het tegenwoordige generatie-conflict. De zoon die door zijn technische opleiding de vader overvleu gelt, kijkt niet meer naar hem, als ou dere op. De kinderen streven de ouders voorbij. Het is de tijd van de jeugd. Niet langer is de volwassenheid (lange broek, baard en horloge) oriënteringspunt. In tegendeel, grootvader wil jong doen en draagt een korte broek. Die verschijn selen zijn alleen mogelijk in een tijd waarin de jeugd iets te zeggen heeft. Wat tenslotte de socio-culturele func tie van hei gezin betreft, is niet alleen d- opleiding aan het gezin onttrokken, maar ook de opvoeding die school en kerk zoveel mogelijk in handen nemen. Deze instanties vertrouwen het gezin niets meer toe, want het falen van het gezin beschouwen zij eenvoudig als fait accompli. Na het zeer inhoudrijke betoog dat een reeks van blitzlichten richtte op de gecompliceerde vervlochtenheid van ge zin en maatschappij, kwam in de boeien de discussie de evoluërende gezinstaak van de vrouw ter sprake. Wij leven in een overgangstijd waarin de traditie moet groeien dat de vrouw geestelijk op niveau moet blijven. Nu de technische gemakken haar van veel huishoudelijk werk ontslaat, moet ze haar aanpassing nog zoeken. Des Zondags sprak mevrouw E. G. M. A. Kreyns—ten Braak, presidente van de Meisjesbescherming, huisarts te Hil versum, over de gezinsproblemen zoals zij die kent uit haar daagse aanraking met de praktijd, en haar werk aan het katholiek huwelijksadviesbureau. Aller eerst ging zij in op het woonprobleem dat in zijn ontwrichtende werking diep doordringt, daardat het reeds tot veel tea lange verlovingen, dwingt, waardoor verloofden op de tijd vooruitlopen, zonder de consequenties te kunnen aanvaar den. Zij vormen de gezinnen van straks in reeds verwrongen verhoudingen. Na van de schrijnende situaties ken nis genomen te hebben, ontstaan door de enge behuizing, was het benau wend de hoge percentages te horen van de nieuwgebouwde woningen, die maar één slaapkamer bevatten. Veel ellende ziet deze arts ook door het afbetalings-systeem, gevolg van het scheppen van luxe-behoeften. Daardoor, alsmede door de te hoge huurprijzen als het gezin de twee kinderwoning is uitgegroeid, gaat de vrouw buitenshuis werken. Het komt voor dat deze vrouwelijke arts met vijf huissleutels, die haar des ochtends gebracht zijn, op zie kenbezoek gaat en binnenkomt bij doodzieke kinderen, die onverzorgd liggen, omdat de moeder uit werken is. Met veel nadruk wees zij o.m. ook op de volstrekt onvoldoende hulp die de gezinsverzorging kan bie den als de huisvrouw ziek is. De leiding was Zondag in handen van Mej. Jo Bos. Een groot aantal huismoe ders onder wie met een groot gezin woonden de bijeenkomst bij, waar de oplossing der opgeworpen problemen niet aan de orde kwam. Daaraan zal het eerstvolgend weekend in Juni 1954 gewijd zijn. OOR HARTEnA 37. Ragnar kijkt wantrouwig om zich heen. Er loopt echter nietnand in de buurt. „Het is verbeelding," zegt zijn metgezel ongeduldig. „Ik heb niets gehoord en trouwens, wie had het kunnen zijn? Ge denkt toch niet, dat onze eigen mensen ons bespieden?" „Neen, het kan ook niets zijn," antwoordt Ragnar aarzelend. „En toch had ik even de indruk, dat er iets of iemand was Hij schudt zijn schouders als om de ge dachte van zich af te zetten en zegt: „Zullen wij maar verder gaan?" Zonder te spreken lopen de mannen door, tot zij bij de verblijfplaats der ge vangenen komen. De cellen zijn, evenals het verblijf van Ragar, in de krijtrots uit gehouwen. Kleine vierkante gaten in de wand zorgen voor licht en lucht. Voor de eerste opening blijven zij staan. „Hoe gaat het?" roept Ragnar niet onvriendelijk naar binnen. Eric en Erwin kijken hem somber aan, zonder te antwoorden. „Het spijt mij, dat ik u dit ongemak moet aandoen," vervolgt hij. „Maar ik ver wacht. dat ge niet al te lang meer hoeft te wachten. Mijn boodschappers zullen weldra terug zijn met het losgeld. Tot zolang zult gij geduld moeten hebben." Voor het andere gat in de muur staat Sörli. Hebt gij soms iets te vragen?" vraagt Ragnar nors. Voor het ogenblik niet," antwoordt de hoofdman langzaam, terwijl hij hem met ogen vol haat aankijkt. „Misschien later," voegt hij er dreigend aan toe. „Zo," bromt Ragnar, verachtelijk op de grond spuwend, en loopt door zonder de man nog een blik waardig te keuren. „Wijs de mannen aan, die de wacht moeten betrekken en laat ze bij mij komen," draagt hij zijn metgezel op. Deze loopt vooruit en komt terug met een -aantal woest uitziende kerels. „Betrekt de wachtposten aan weerszijden van de baai," beveelt Ragnar. „Zodra ge een schip ziet aankomen, moet ik onmiddellijk gewaarschuwd worden. En zeg de andere man nen, dat de vuren moeten, blijven branden.". De mannen verdwijnen in het duister. Ragnar en zijn metgezel voegen zich DU de krijgers om het vuur. Uit de struiken hebben twee ogen in een bol hoofd alles nauwlettend gadege slagen Als Ragnar en zijn mahr.en geheel uit. het gezicht verdwenen zijn, maakt zich een kleine gestalte los van de schaduwen en holt, zo snel zijn kromme beentjes hem dragen kunnen, de rotswoning van Ragnar binnen. (Van onze sportcorrespondent) Met de ploegen van Engeland en Zuid-Afrika behoorde Australië tot de sterkste teams, die in het wereldtour- nooi in Folkestone hebben gespeeld. Zaterdag waren de Australische dames op KJlein Zwitserland om de sticks te kruisen met het Nederlandse dames team. Een zeer verzwakt Nederlands elftal, want door het ontbreken van To BlomGoeting en mej. Heirsch werd niet alleen de voorhoede danig ver- 5? 5? Onder de titel „Indonesië en rubber" verklaart de New York Times in een hoofdartikel, naar aanleiding van de Plannen van Indonesië om onderhande lingen te voeren over de verkoop van rubber aan communistische China, o.a. het volgende: „Reeds eerder hebben de V.S. aange boden volgens een lang-termijn-con tract Indonesische rubber te kopen te gen een voordelige prijs. Dit aanbod werd afgeslagen. Thans heeft Indonesië te lijden van de prijsdaling over de ge hele wereld. En de V. S. kunnen dus werkelijk niet aansprakelijk worden ge steld voor Indonesië's werkelijke eco nomische moeilijkheden." „Dat deze toestand de grondslag is geworden voor een anti-Amerikaanse Perscampagne in Indonesië, weerspiegelt in feite de onevenwichtige politieke toe stand. Er zijn sedert 1949 vijf regerin gen geweest. De Nederlandse zondenbok is van het toneel verdwenen en er moest een plaatsvervanger worden ge vonden. Op het ogenblik is dit kenne lijk de V. S. en het pak slaag aan de V. S. in verband met de kwestie van hulpverlening heeft reeds tot de val van één kabinet geleid. De onevenwichtigheid en de zwak heid vloeien niet voort uit enigerlei poging tot buitenlandse inmenging of dwang, doch uit het niet-representa- tieve karakter van de Indonesische re gering zelf. Er zijn geen verkiezin gen gehouden. Het beste wat tot dus ver is gesuggereerd, is de mogelijk heid van verkiezingen in 1955. .Intussen is de grootste politieke par- ÖJ, de Masjumi, zelfs niet vertegen woordigd in het kabinet. Dat er ern stige verstoringen der openbare orde ?'Jn, zoals de opstand der Atjehers of ?et voortdurend verzet op de Moluk- *en, is zelfs van minder betekenis dan Pat de regering niet gegrondvest is op een brede basis van instemming van ?®t volk. Onder die omstandigheden W°rden onverantwoordelijke pogingen |edaan om de aandacht af te leiden, zo ts de jongste aanval op de politiek en tr= m°tieven van Amerika. Een rubber- niotLSactie met Pehing zal dit probleem et oplossen. De V. S'. rfvoi„ïot Riet Zal represailles, dreigen niet doch de wereldopinie sis er n°ta van nemen, indien Indone- e met de V. N. spot." Indonesisch commentaar leS.K V0i0rzitter van de Indonesische de- heeft de Ver" Naties, Abuhanifah, hlaard r aanleiding hiervan ver- schp waar Indonesië's economi- te cno?]esl?ci .op het ogenblik „niet al tracht t„1S ,dit ian(t ziin producten van h»t i open tegen prijzen, waar in staat 1Ï1 bestaan en die het land lijke trmW"1 stellen de huidige moei- het biizrwis11® Je hoven te komen, in ^velke op economisch gebied, hunnen .mterne moeilijkheden zou ervan Abuhanifah verklaarde de duUr hpmgd te z«n- dat de V. S. op lpoeiliikhes„np zul.len krijgen voor deze sië ..juist en de situatie in Indone- d'en zii i, ,n gean beoordelen". „In- J.r°Rlpt hanHni °en' zullen zij mogelijk "te's econnm'; met hulp aan Indone- economie, croor het kopen van onze Opvallend, hoe snel de verhoudingen in de Westelijke eerste klasse zijn gewijzigd. Het vorig seizoen nog, zoals dat al vele jaren het geval was, een duel om het kampioenschap tussen slechts twee ploegen, HHYC en TOGO, en nu een geheel ander beeld. Niet alleen heeft BMHC zich aangemeld als een serieus gegadigde voor de eerste plaats, HHYC en TOGO hebben in de eerste helft van deze competitie meer punten verspeeld dan gewoonlijk. HHYC ging gisteren roemloos ten ónder tegen Be Fair, dat zich kranig weet te handhaven in de hoogste regionen. TOGO speelde gelijk tegen stadgenoot en hekkensluiter Groen Geel. In het Zuiden heeft HTCC de leiding heroverd. Dat kwam hoofdzakelijk, omdat Venlo niet speelde. Opmerkelijker is dan ook de eerste overwinning van Breda. In het Noorden heeft Meppel zich hersteld van de nederlaagdie het vorige week moest incasseren. Het handhaafde zich op de eerste plaats. Het verstoorde eveneens de laatste illusies, die Groningen nog zou kunnen koeste ren. BMHC kan niet zonder reden in zijn vuistje lachen. Zelf speelde het niet, althans niet voor de competitie, terwijl en TOGO en HHYC een of meer pun ten verspeelden. BMHC heeft nu een waardevolle voorsprong van één punt op TOGO en in theorie zelfs drie op HHYC. Zonder af te dingen aan de waar de van Be Fair's overwinning is het ge lijke spel dat Groen Geel tegen TOGO uit het vuur heeft gesleept toch wel de grootste verrassing. De spanning in de onderste regionen is er aanmerkelijk door vergroot. BeFair heeft zich aanstonds hersteld van de grote nederlaag tegen Amster dam geleden. De gastheren speelden een goede wed strijd en vooral verdedigend vlotte het uitstekend. En zo kon de gerenommeerde voorhoede van de kampioenen, die ove rigens wel zeer tegenviel, geen enkel succes boeken. Uit een lange corner bracht Gielen de stand op 10. Dezelf de speler benutte daarna een goede voorzet, en passeerde de Haagse doel man uit een scherpe hoek voor de twee de maal (20). Wel kwamen ook de Hagenaars diver se malen in de buurt van het doel van BeFair, doch de fel attaquerende gast heren konden telkens succesvol ingrij pen. Ook in de tweede helft was de thuisclub het meest in de aanval. De Hagenaars kwamen er nu zelfs weinig aan te pas. Een kwartier voor het einde werd nog maals een lange corner de kampioenen noodlottig, want hieruit scoorde Hans v. Putten het derde en laatste doel punt (30). producten in hoeveelheden, die werke lijk hulp betekenen." Sidik Djojosukarto, voorzitter van de PNI, noemde de Britse en Amerikaanse vrees voor een communistische dreiging in Indonesië geheel ongegrond en in strijd met de werkelijkheid in dit land. „Hun vrees is echter begrijpelijk, omdat hun ideologie zowel als hun belangen in strijd zijn met het communisme". Sidik zei tenslotte, dat de beschuldiging, als zou Indonesië nu reeds door het com munisme zijn beïnvloed, door de Britten en Amerikanen is geuit in hun pogingen om Indonesië aan huil zijde te krijgen. Een soortgelijk commentaar had de voorzitter van de parlementsfractie der Partai Buruh, Asrarudin, die zei, dat de Engels-Amerikaanse vrees tot grondslag heeft, dat zij een andere interpretatie hebben van de term „linkse groeperin gen". Voor hen zijn alle socialistische organisaties communistisch. Een socialist is nog geen communist, zo voegde hij hieraan toe. „Voor ons vormt het com munisme geen probleem, omdat de werk wijze der communisten hier te lande volkomen legaal is." Sutarto Hadisudidyo, van de Partai Katholik, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de PKI thans meer gelegenheid heeft dan in voorgaande jaren om haar ideo logie te verspreiden en politiek te voe ren. De oorzaak daarvan zou kunnen liggen in het feit, dat de huidige rege ring de steun van de PKI nodig heeft, aldus deze zegsman. Ook in kringen van de Masjumi is men de mening toegedaan, dat de hui dige regering de steun van de PKI nodig heeft. Hoofdartikel van „Le Monde" Naar aanleiding van de berichten vol gens welke de toestand in Indonesië een der belangrijkste punten van bespreking op de conferentie der Grote Drie op Bermuda zou vormen, wijdt het Parijse dagblad „Le Monde" een hoofdartikel aan deze kwestie. Washington, gealarmeerd door de be richten van vice-president Nixon over zijn te Djakarta opgedane indrukken, acht het, aldus het blad, niet uitgesloten, dat de communistische mogendheden in Indonesië een nieuw front zouden ope nen om daar belangrijke Westelijke strijdkrachten vast te houden. Hierom trent merkt „Le Monde" op, dat de Indonesische Archipel weliswaar door zijn ligging beschermd is tegen een in vasie van buitenaf, althans in de onmid dellijke toekomst, doch dat omtrent de mogelijkheden, die de binnenlandse com munisten hebben, weinig bekend is. Maar, zo vervolgt „Le Monde", aange nomen, dat de Indonesische communis ten in staat zouden zijn, een „nieuw front" te openen, dan zou een ingrijpen door Westelijke strijdkrachten slechts denkbaar zijn in het hypothetische geval, waarin de Indonesische regering daarom zou vragen. En, tenzij Nixon in het ge heim door Soekarno in deze zin zou zijn benaderd, wijst niets er op, dat Djakarta in die richting denkt. Soekarno en zijn successieve premiers hebben altijd de nadruk gelegd op een vastberaden neu- -tralistische houding in een lijn met die van Nehroe. En het kabinet van Sastro- amidjojo schijnt nog meer neutralistische ideeën te hebben dan zijn voorganger. BMHC TOGO HHYC Be Fair 7 11 7 10 8 10 8 10 Amsterdam Hilversum Kampong Groen Geel Breda's eerste zege De oude Bredase, die zes competitie wedstrijden achter elkaar heeft verlo ren,. steeds met gering verschil, heeft de eerste helft van de competitie toch nog met een overwinning afgesloten. De uitwedstrijd tegen Eindhoven, een na laatst op de ranglijst, werd gewonnen. De positie van Breda is meteen minder hopeloos geworden. Ook EMHC en Zwart-Wit zijn binnen het bereik van de Bredanaars gekomen. EMHC verloor van Tilburg, dat nu op de derde plaats beslag heeft gelegd. Ook al, omdat MOP de race naar de hogere regiönen niet heeft kunnen volhouden. Het verloor namelijk van de nieuwe leider, HTCC. HTCC 7 11 I Zwart Wit 8 5 Venlo 6 10 EMHC 7 5 Tilburg 7 9 Eindhoven 7 4 MOP 7 8 I Breda 7 2 Groningen verliest Het heeft er naar uitgezien, dat de spanning in de Noordelijke eerste klas se zou toenemen. Meppeï, dat ongenaak baar scheen, kreeg zijn eerste nederlaag te incasseren. Juist in de wedstrijd, die de strijd nog meer open had kunnen maken, die tegen de oude rivaal Gro ningen, zegevierden de Drenten. Het heeft nu zijn voorsprong van twee pun ten behouden. Alleen Daring is nu over gebleven als gevaarlijke belager. Het versloeg namelijk LHC, dat evenveel punten had verzameld. Dat GHBS de Studenten versloeg was in zoverre van betekenis, dat voor Dash alle hoop op behoud van het eerste klasserschap nog niet verloren is. Meppel Daring LHC GHBS 7 12 7 10 7 8 7 8 Groningen HVA Gron. Stud. Dash In de Westfalen Hal te Dortmund hebben Coppi en Schils Zondagavond een uit drie manches bestaande ploeg- omniumwedstrijd gewonnen. Vooral in de achtervolging over 5.000 meter toon de de Italiaan zijn grote klasse. Het Zwitsers B-elftal heeft in een wed strijd, welke te Gent werd gespeeld, met 2—0 gewonnen van de Belgische B-ploeg. Een selectie hockeywedstrijd tussen het voorlopig Nederlands militair elftal en een Westelijke ploeg is door de Westelijken met 5—1 gewonnen. Het ligt in de bedoeling, dat de landen- athletiekwedstrijd Duitsland—Nederland, da mes en heren, in het volgend seizoen 14 en 15 Augustus te Hamm (Westfalen) wordt gehouden. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is een agent van politie door een trein doodgereden op een overweg aan de rand van de stad Utrecht. De bomen van de overweg waren niet neergelaten. De twee Utrechtse politie-agenten M. de Kogel en J. van der Lingen, die tot 12 uur hadden dienst gedaan op de politiepost aan de Groeneweg, fietsten, op weg naar huis, over de weg door de Lage Weide in de richting van de Am sterdamse Straatweg. Bij het passeren van de spoorwegovergang bij de Con- cordiastraat, waarvan de afsluitbomen waren geopend, reed een trein uit de richting -Amsterdam op beide agenten in. Deze personentrein, die om drie minu ten over twaalf het station Utrecht had moeten binnenkomen, was ongeveer een kwartier te laat en passeerde om 0 uur 24 de overweg bij de spoorwegwerk- plaatsen aan de rand van de stad. Agent Kogel werd door de trein ge grepen én meegesleurd. Zijn collega werd niet geraakt, doch was door een shock niet in staat te vertellen door welke omstandigheid hij de dans is ont sprongen. De trein kwam 600 meter voorbij de overweg tot stilstand. Het verminkte lichaam van het slachtoffer is geborgen. Het politie-onderzoek heeft uitgewe zen, dat da overwegwachter door de post Maarssen wel gewaarschuwd ls, dat de trein in aantocht was. Voorts zou uit dit onderzoek gebleken zijn, dat door eenzelfde verzuim van de zelfde overwegwachter, deze overweg niet was gesloten toen kortgeleden een wielrijdster door een passerende trein is aangereden. Alleen de fiets werd toen vernield. In het derde kwartaal van dit jaar bedroeg de Nederl. uitvoer van pekel en steurharing 14.663.736 kg. netto ter waarde van f 8.280.844 tegen ruim 8 millioen kg. ter waarde van ruim 5 millioen gulden in het derde kwartaal van 1952. De voornaamste afnemers zijn in het derde kwartaal geweest België, Duitsland en de Sow jet-Unie. Uitgevoerd werd voor een bedrag aan f 8.280.844. Op aanwijzingen van een slachtoffer heeft de politie te Nijmegen een 23-ja- rige arbeider aangehouden, die er van wordt verdacht bij avond en in de vroege morgenuren meisjes in de om geving van Nijmegen te hebben aange rand en bestolen. De gearresteerde, die volledig zou hebben bekend, is naar Arnhem overgebracht. zwakt, maar moesten ook enige wijzi gingen in de andere linies worden aan gebracht. De nederlaag van de Oranje- ploeg, (30), en nog wel pas in de tweede helft opgelopen, mag dus geens zins te zwaar worden genomen. Invalster mej. Hogesteijn (Be Fair) was als linksachter opgesteld, waardoor mej. Diemer Kool als spil kon gaan ope reren en spil mej. Wolterbeek de open gevallen linksbinnenplaats van To Blom kon overnemen. Ans Rouwenhorst (To go), de tweede invalster, stond midden voor. Het was de gehele wedstrijd duidelijk, dat de aanvalslinie te weinig stootkracht had en bovendien snelheid te kort kwam tegen de felle en snelle Australische dames. Daarentegen dien den de gewijzigde achterhoede en mid denlinie danig van repliek. Zo zelfs, dat Australië, ondanks een regelmatig overwicht, in de eerste helft niet tot scoren kon komen. Nederland kreeg uit uitvallen enige fraaie kansen, maar zo wel rechtsbuiten, mej. Bleekemolen, els linksbinnen, mej. Wolterbeek, faalden voor het doel. Als Australië tot de Ne derlandse slagcirkel was doorgedron gen, stond Jo Jurissen zo voortreffelijk te verdedigen in haar doel, dat succes uit bleef. Dat kwam in de tweede helft toen het tempo de Oranje-dames te machtig werd. Een fout in de achter hoede gaf mej. Hutchinson de gelegen heid de score te openen., Mej. Wynne vergrootte de voorsprong en een golf van aanvallen stelde mej. Hutchinson (strafcorner) in staat de eindstand op 3_0 te brengen. Een laatste poging van Nederland om althans eenmaal tegen te scoren, ,werd resoluut door de Austra lische verdediging afgeslagen. Zoals te verwachten was heeft ook het Zuid-Nederlands dames-hockeyteam, dat te Venlo tegen Australië speelde, een gevoelige nederlaag geleden. Niet temin hebben de toeschouwers een in vele opzichten boeiende wedstrijd ge zien. Aan tempo, reactiesnelheid en techniek viel er bij de Australische meisjes heel wat te bewonderen. De Zuid-Nederlandse ploeg heeft dapper tegenstand geboden tot de laatste 20 minuten. Toen vielen de meeste doel punten. Van een voorsprong van 4—2 verhoogden de buitenlandse gasten de stand tot 82. Het Nederlands militair hockey-elftal is voor de wedstrijd tegen België. Woensdag 25 November- te Brussel te spelen, als volgt samengesteld: Doel: Brouwer (H.T.C.C.). Achter: Pollen (Breda) en Tiel Jr. (H.H.Y.C.). Midden: Lingbeek (S.C.H.C.), Terlin- gen Jr. (Be Fair) en Tolhoek (Meppel). Voor: Teelen (H.M.H.C.), Rensen (H.D.M.), Bunge (B.M.H.C.), Bleekemo len (Be Fair) en Kist (Togo), aanvoer der. lichte muz., 21.40 lichte muz.. 21.50 Ti- roler muz., 22.30 buitenl. overz., 22.45 gram., 23.00 nieuws. 23.15 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m 16 45 lichte muz., 23.10 strijkkwartet BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 1215 dansmuz., 13.15 ork.conc., 16.00 ork conc., 16.45 instr. septet, 17.30 gevar muz., 18.30 lichte muz., 21.00 lichte mu ziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m 12.00 amus.muz., 13.20 omr.koor en -ork. en sol., 16.00 lichte muz., 16.20 kamermuz., 17.45 amus.muz., 19.30 gevar. muz.. 22.10 ork.conc., 22.30 jazzmuz., 23.00 gevar. muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.05 zangrecital, 20.00 kamerork. en sol. BRUSSEL, 324 m.: 15.30 fragm.t Boris prot. pr. AVRO 8:00 nieuws, 8.15 gram., Godounov, opera, 21.00 ork.conc. 9.00. prot. pr., 9.15 geestel.- liederen, 9.30 m:12.00 omr.ork.. 16.05 lichte mu- huisvr., 9.35 gram., 10.50 kleuters. 11,00 zielt 30 oude muz., 22.15 viool, cello zieken, 11.30 sopr. en piano, 12.00 gtam., en j^arp. 12.33 platteland, 12.40 gevar. muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 gevar. muz.. ENGELAND, BBC, European Service. 14.00 Amërik. muziekkaleidoscoop, 14.30 -jjitz;. voor Nederland. 224 en 42 m.: 22.00 gram.', 14:40 schoolradio, 15.00 gram., nieuws. Vraaggespr. m. onze luisteraars DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.0o vrouw, 9,40 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 school radio, 10.35. gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 Als de ziele lustert, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.55 zonnewijzer, 13.00. nieuws, 13.20 lunch conc., 14.00 gevar. progr., 14.50 omr.ork. en solist. 15.30 Ben je zestig!, 16.00 zie ken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties jeugd. 17.45 regeringsuitz.. 18.00 rhythm, muz., 18.20 sport, 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der Boeken. 19.30 gram., 20.25. de gewone man, 20.30 hoor spel met muz., 22.15 kamerork. en so liste. 22.40 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Residentie-ork. en solist. 23.55 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 15.15 vrouw. 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.45 gram., 17.50 mil. caus., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 gevar. muz., 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10.mil. ork., -19.35 piano, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.15 Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE AVRO: 20.15 Televizier. Glückliches Ende am See, film. Rond het Rem- brandtplein. AAGTEKERK 22 te. Marseille. AALSDIJK p. 23. Wight n. N. York. ABBEDIJK- p. 23 Sable-eil. n. Rott. ABBEKERK p. 23 Messina n. Genua. ALDERAMIN p. 23 Cyprus n. Genua. ALKAID 21 te Rotterdam, ALMKERK 22 te Adelaire. ALTAIR p. 23 Ouessant n. Zd. Am. ALWAKI 22 te Santos. AMERSKERK 23 te Aden. ANDIJK 23 nm.—24 te Vera Cruz. APPINGEDIJK 22 nm. te Tampico. ARGOS 23 te Oran. ARNEDIJK p. 23 Keywest n. Savannah. ALGENIB 23 te Santos. ALPHACCA 22 te Paranagua, ALPHERAT 23 te Votiria. AMPENAN 22 te Padang. AMSTELBRUG 24 te Montevideo verw. ADINDO p. 22 Mona Pass n. Cristob. BANKA 23 te Surabajn. BILLITON 21 te Isabella. BLITAR p. 23 Texel n. Havre. BLOEMFONTEIN 23 van Southampt. -24 te Amsterdam. BLIJDENDIJK 22 te New York. BORNEO 22 nm. te Singapore. BOSCHFONTEIN 23 te Antwerpen. BOSKOOP 22 van Catagêha n. Cuba. BREDA 23 te San Antonio. CALLISTO 22 van Hamburg n. Amerika. CALTEX UTRECHT 23 te Rotterdam. CLEODORA 23 te Curasao. DELFSHAV. 22 van St. Laurens n. R d. DELFT 23 te Chimbote. DONGEDIJK 23 nm. te Cristobal. ENGGANO p. 23 Gibr. n. Genua. EOS 23 te Beyrouth. FRIESLAND KRL. 21 te Baltimore. GROOTEKERK 2 nm. te Bremen. HAULERWIJK p. 23 St. Pauls R. n. La Plata. HERSILIA 23 van Amst. ri. Barbados. HELENA 22 te Amsterdam. gECTOR 22 te Amsterdam. ATHOR 22 te Amsterdam. HILVERSUM p." 23 Kp. de Gata n. Fahah. HELDER 23 te San Juan. HERMES 22 te Ciudad Bolivar. ILOS 23 te Napels. INDRAPOERA 22 te Surabaja. IVOORKUST -23 te Freetown. JAGERSFONT. p. 23 Finist. n. Kaapst, HOGE PRIJZEN 2000 9777 12296 1500 14947 1000 4628 4836 7634 9631 12403 12855 17345 17660 18561 18579 400 2524 3506 4274 6696 7792 8023 12095 12492 16170 21582 f 200 1233 2083 2570 2908 3100 3584 5246 5513 5624 5749 7514 8096 9574 10497 11569 13924 13935 14117 14308-15591 17632 18232 18459 18905 19378 19851 20379 PrUzen van 80. 1164 287 290 308 383 472 509 566 587 662 669 713 2164 531 535 571 630 641 674 3063 142 211 239 329 427 489 606 886 907 H.V-1 940 4080 098 113 167 218 448 476 627 632 856 959 6012 101 124 319 466 491 524 537 598 685 Q^7 QQ^ 6089 107 217 417 424 664 804 7080 240 277 391 451 622 696 712 763 789 950 983 8003 054 062 304 309 821 826 986 9160 296 318 544 667 727 863 10182 231 337 340 437 563 609 630 771 862 871 947 950 11241 319 350 502 562 586 650 670 797 831 873 887 931 12017 018 049 083 101 198 247 440 650 704 758 R59 907 911 13155 255 301 394 405 511 711 723 816 910 972 14201 219 245 275 286 439 537 539 571 600 621 740 752 898 988 15065 229 269 323 370 682 819 852 853 869 927 936 961 16025 072 166 186 212 268 275 468 534 651 709 770 797 860 934 17020 043 080 144 159 193 204 381 389 443 460 479 546 746 765 783 836 876 886 974 18064 095 181 234 256 289 566 567 572 581 628 632 793 866 19044 052 090.197 246 376 397 449 567 642 780 809 823 850 954 956 20005 015 028 124 225 231 250 350 365 448 516 524 678 780 827 976 997 21013 096 181 245 319 423 572 539 681 717 817 952 1021 047 079 100 112 149 153 162 196 203 221 232 238 247 251 312 316 324 334 352 366 409 427 437 481 518 522 609 617 629 660 736 849 869 870 895 904 941 970 2021 046 064 081 112 122 139 145 168 183 215 218 249 256 274 276 291 295 347 349 374 388 436 448 493 509 511 515 528 610 644 663 690 714 790 809 826 877 880 926 951 962 983 989 8028 029 045 066 135 168 184 266 268 271 294 308 326 327 336 359 387 415 443 446 468 524 532 540 542 559 571 598 626 666 699 700 754 786 816 857 859 885 947 4018 029 057 187 235 262 306 314 409 411 428 447 450 471 551 610 679 706 734 743 762 829 847 879 956 971 5004 049 065 066 081 141 283 287 335 375 459 530 543 594 620 639 647 648 654 657 665 675 694 763 774 777 787 829 839 846 893 932 959 6013 019 058 082 091 096 102 187 228 235 237 258 280 288 318 339 367 421 545 669 708 740 912 964 7007 069 073 086 103 114 121 206 227 233 262 278 329 379 399 422 430 447 46S 480 518 546 550 563 575 589 594 605 623 637 684 702 705 741 762 766 777 847 898 938 963 985 8010 014 020 037 059 141 202 207 218 236 286 289 324 353 420 424 514-529 531 546 573 583 631 673 788 791 801 860 864 869 893 894 919 924 935 953 956 960 993 8004 130 132 143 210 237 262 276 315 336 367 385 389 474 479 527 537 549 598 602 649 652 664 696 712 742 779 797 804 825 830 872 907 909 941 10006 026 056 074 176 177 181 217 226 230 271 291 292.304 306 341 405 ,531 556 633 637 693 763 880 896 922 11054 056 058 075 082 085 167 216 233 266 275 288 330 345 348 361 373 374 381 523 621 627 669 694 697 743 748 775 785 822 835 842 846 850 876 896 910 929936 990 12020 028 034 046 079 087 106 111 134 137 NIETEN 140 141 238 273 301 324 327 343 356 357 361 393 394 400 409 448 483 516 522 574 629 645 654 738 754 761 887 921 962 988 13023 048 052 058 094 157 192 193 224 234 266 316 333 353 370 385 390 398 455 458 473 497 506 516 521 522 554 606 623 628 630 650 712 726 733 742 751 791 827 853 873 876 893 942 960 14017 063 089 118 246 338 372 386 387 409 437 447 472 494-520 531 563-575 634 '679 699 705 711 743 803 822 866 872 881 894 965 976 15031 051 111 117 138 150 151 190 232 235 261 349 375 391 410 426 452 468 500 529 595 683 684 688 700 709 713 758 761 768 780 822 831 848 873 879 923 935 970 982 986 16021 037 039 050 055 108 129 176 195 270 288 296 300,379 380 391 4Ö7 496 499 528 547 555 591 621 640 649 668 685 687 707 734 796 835 844 864 907 908 917 924 966 986 17006 062 101 119 181 147 175 202 225 247 301 358 384 391 445 450 484 494 506 507 542 554 605 608 614 619 631 637 689 710 724' 747 751 762 779 877 892 912 937 954 964 967,- 18008 010 084 116 172 175 178 208 307 312 318 386436 461 521 527 578 648 662 714 729 743 833 834 864 892 904 90S 960 964 19006 045 048 050 074 091 110 127 133 173 174 235 270 320 342 375 399 402 428 435 490 501 531 582 607 676 678 679 699 727 - 745 792 806 808 -824 830 863 870 886 888 967 974 987-991 994 999 20002 012 019 044 118 129 159 163 229 246 271 272 274 275 304 321 366 367 399 443 444 456 518 530 537 5S2 622 758 793 796 826 830 885 894-9Ó6 921 977 21020 063 071 112 16.3 176 187 190 .192 195 247 257 258 366 388 390 427 440. 448 498 532 567 577 583 5S4 585 593 602 613 616 661 731 807 .860 87-6 882 886 896 905 918 926 937 951 970 976 9S8 993 JAVA 22 te Belawan. KARIMATA 22 van Djeddah, 24 te Suez. KERTOSONO p. 21 Midway n. Manilla. KIELDRECHT 23 v'. Aden n. Rott. KOTA AGOENG 23 van Pt. Said n. Rott. KARIMUN 22 te Bilbao. KEDOE 23 te Tj. Priok. KOTA BAROE p. Aden n. R'dam. LAERTËS 23 .te Prt. Swettenh. LINGE p. 23 Ouess. n. Havre". A LAAGKERK 23"te Madras. LANGKOEAS p. 23 Perim n. Diedda. LARENBERG 23 nm. te Bordeaux. LAURENSKERK 23 te Genua. LA WAK p. 23 Kp. Dondra n. Penang. LEERSUM 23 te Jacksonville. LEMSTERKERK 23 te Antwerpen. LEOPOLDSKERK 22 te Basrah. LEUVEKERK 23 te Rotterdam. LINDEKERK 22 te Harthapoint. LISSEKERK p. 23 Massawa n. Suez. MAAS 23 te Kiuluk. MACUBA p. 23 Ouessant n. Singapore. MATARAM 22 te Suez. MARIEKERK 23 van Suez n. Calcutta. MARKEN 23 te Hamburg. NIEUW AMSTERDAM 2 te Rotterdam. NIGERSTROOM 22 te Takoradi. NOORDAM 23 van Cohb n. N. York. OMALA p. 23 Denemarken n. Stavanger. ONDINA 22 van Surab. n. Singap. ORANJE p. 23 Oporto n. Port Said. ORANJESTAD 23 te Cristobal. OVULA 21 van Fortaleza n. Curasao. PEPERKUST 22 te Freetown. PR. FRED. HENDR. 23 te Toronto. PR. FRED. WILL. 22 te Antw. PR. PHIL. WILL, 22 te Antwerpen. PR. WILL. IV 23 te Valencia. PR. WILL. v. ORANJE 21 te Rotterdam. FOELAU LAUT p. 23 Algiers n. A'dam. POLYDORUS 23 te Penang. ROTTI 23 te Suez. RUYS 23 te Prt, Elizabeth. RAKI 22 te Belawan. RIDDERKERK 21, Van Teneriffe n. Kpst ROEB1AH 23 van Prt. Sudan n. Rott. ROEPAT 23 nm. van Suez n. Indon. SALAWATI 23 te Djedda. SAPAROEA 23—24 te Calcutta. SAROENA 23 te Saigon. SCHERPENDRECHT 23 te Paranagua. SC.HIEDIJK 2 2te Djibouti, 23 n. R'd. SIBAJAK p. 21 Cocos-eil. n. Frem'le, SIRRAH 22 te Balboa. SLAMAT p. 23 Houston, 24 te Vera Cr. ST. DORD, p. 23 Finisterre n. Rotterd. STR. SOENDA 22 te Pt. Elizab. STRAAT MaLAKKA p. 23 Santos n. Kpst STRAAT,BANKA 22 te Penang. SCHIE 23 te Rotterdam. TAMO p. 23 Bahia n. Rio Jan. TARA 23 ie Montevideo. TABINTA 23" te Singapore. TAWALI 23 te Semarang. TEGELBERG' 23 te Santos. TERNATE p. 23 Kreta n. R'dam. TERO 22 te Rotterdam. TITUS p. 23 Algiers n. Lissabon. TOMINI p. 22 Guardafui n. Singapore. UTRECHT 23 te Rotterdam. VAN LINSCHOTEN 23 te Amsterdam. VAN SPILBERGEN p. 21 Kp. Palm. n. Abidj. WATERLAND 22 te Hamburg. WESTERDAM 23 te Southampton. WILLEM RUYS 23 te Colombo. WINTERSWIJK 22 te La Romana. WOENSDRECHT 23 te Rotterdam. WAAL p. 23 Ouess. n. Algiers. WESTLAND 23 van Las Palmas n. A'dam. WONOGIRI 23 v. Southampton n. Ind. IJSSEL 22 te Bremen. ZONNEWIJK 21 van Lor. Marq. n. Baltim. ZUIDERKR. p. 23 Oüessant, 25 te Amsterd. ZEELAND K.R.L. p. 23 Daedalus n. Aden. CACAOMARKT A'DAM 20 Nov. Accr&t Oct.-Dec. 290 sh., Nov.-Jan. 287-6 sh., Dec.- Febr. 296-9 sh., Jan.-Mrt. 285 sh., Febr.» April 282-6 sh., Mrt.-Mei 282-6 sh. Veemarkt Utrecht, 21 Nov. Aanvoer 3612 st. Prijzen: Stieren f 280480, kalf- vaarzen f 700975, pinken f 350475, melkkoeien f 7501050, kalfkoeien f 750 1080, vare koeien f 400700, graskal veren f 200325, nuchtere kalveren f 38 55, schapen f 90115, lammeren f 75 lOO.zeugen f 230325, biggen f 3042, varkens f 6590, bokken en geiten f 10 —40. Groenten- en fruitmarkten. 20 Nov. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen deelt over de periode van 13—20 Nov. mede: Het weer is zacht voor de tijd van het jaar, tot nu toe kwam. nog geen nachtvorst voor. De aanvoer op de vei lingen loopt sterk terug. Bloemkool A f 0.42—0.50. B f 0.34—0.42, C f 0.22—0.30 p. st., vrij veel export. Weinig belang stelling voor sluitkool. Gele savoye- kool A f 79.10, B f 4.506, rode kool A f 4.608.60, B f 35, succes witte kool f 44.30, Deense witte f 4.204.40 en herfstwitte f3.50 per 100 kg. Breekpeen f 55.90, ronde kroten f 56.30, uien f 2.50—5 per 100 kg., waspeen f 0.080.09 per kg., aanvoer vrij groot. Witlof goed gevraagd: A f 0.44—0.53, B f 0.320.38,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7