>URNEE VAN BIJNA ZES MAANDEN gels Koningspaar voor ereldreis vertrokken r grote mensenmenigte doet het uitgeleide Tot hoofd en hart Communistisch China neemt Noord-Korea onder zijn hoede Hardleers D P 18 HUURSOM: WITTE ROOS OF SNEEUWBAL s? Fabrieksgeheim uitgeleverd Losgeld van Bobby Greenlease vermist Vergane glorie Modelvliegtuigje vliegt tegen kabel Tito kent zichzelf de overwinning toe Koning Winter maakt zijn entree Mossadeq wil geen ongelovige heten Plannen voor een anti-Amerikaans Vredesblok in Z.O.-Azië? Het weer Tilburgse fabrikant veroordeeld tot staking van de productie EERSTE REISDOEL V „VERDRAG VAN SAMENWERKING" lC 24 NOVEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 2584* Britse motie over Kardinaal Wyszynski USA JAMAICA Hall verzekert dat hij niets begraven heeft Jonge bouwer vrijwel op slag gedood Selwyn Lloyd in de V.N. Bermuda-conferentie tegen niemand gericht Toch nog onverwacht: Vijf a zes graden vorst in Limburg en Brabant „Stichting kruideniers examen" opgericht Handschoenen met Lamsvacht Film over Hitier mag niet worden gedraaid Cees Laseur in ziekenhuis SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Redactie 21544, Advertenties 21545 tenten 20800 Postgiro 143480 ïeverwijk: Breestraat 171, telef 4790 Jr en Red llmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 7. J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen, factie: Drs. H. v. Run en W Severin. sfdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ziet het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. pfonisch van onze Londense corresponde' t). LONDEN, hedenmorgen. avond om negen uur vertrok Elizabeth II, vergezeld van de tan Edinburgh, van het Londense op weg naar Bermuda, de plaats welke de Koningin zal op haar uitgestrekte reis door |tse Gemenebest, Van de Britse de Bermuda Eilanden, gaat de eveneens per vliegtuig, naar |ie Jamaica, en vervolgens per het Panamakanaal naar de landen, Tonga, Nieuw-Zéeland, en Ceylon. De terugreis ge- la Aden en Tobroek. Van laatst- plaats zullen de Koningin en aal in het nieuwe koninklijke (terugreis naar Engeland be ar zjj worden terugverwacht 1954, bijna zes maanden na van de toumée. re menigten deden het konink- J.paar gisteren uitgeleide. De ge- hite vanaf het Buckinghampaleis Jhet vliegveld, gelegen ten Westen jonden, leidde langs juichende len. Veertien politie-agenten op fietsen baanden een weg, doch zo fis drongen de menigten vanaf de Jirs de rijweg op dat de auto met Joninklijk echtpaar twintig minuten fat op het Londense vliegveld arri- de. Op het vliegveld bevonden zich Koningin-Moeder Elizabeth en Jtises Margaret, benevens talrijk» listers en ambassadeurs, om afscheid i nemen. Een menigte van ongeveer fjfduizend personen verdrong zich nabij et vliegtuig, de Canopus, dat verlicht l/as met schijnwerpers ten behoeve van He film- en televisiecamera's. Om een (minuut na negen verhief zich het vlieg- Ituig in de lucht. Het gehele afscheid |werd uitgezonden via de televisie, en aen schat dat twaalf millioen Engelsen lop deze wijze gisteren het afscheid f hebben gevolgd. Gisterochtend werden aan de Koningin len de Hertog van Edinburgh in het I Buckinghampalpis boodschappen over- Ihandigd van het Hoger- en het Lager- Ihuis, waarin Hare Majesteit en haar (gemaal een goede reis werd toegewenst. |De officiële koninklijke dank voor de |goede wensen werd gistermiddag voor gelezen in het Lagerhuis en met luid gejuich ontvangen door alle leden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren is een motie ondertekend |oor twaalf Lagerhuisleden behorend ot alle drie partijen voorgelegd aan het Lagerhuis, waarin in krachtige termen pordt geprotesteerd tegen de hernieuw- vervolging van de Katholieke terk in Polen. I De ondertekenaars eisen vrijlating van lardinaal Wyszynski en van een andere pvangen genomen katholieke bisschop. Iidiening van deze motie betekent even- fel niet noodzakelijk dat er gelegen- eid zal zijn haar in discussie te nemen. Lnthony Eden heeft reeds eerder in het lagerhuis geprotesteerd tegen de Kerk |ervolging in Polen namens de Britse egering. Afscheid voor zes maanden (Telefoto) BCfiMl/JT% ATLANTISCHE^ OCEAAN BAHAMAS Golf won M«xJC0 CUBA MEXICO s fz HONDURAS rCo,-1 bl»ch e HONDURAS A Te MALA V IC A HAG ZUID AMERIKA *AHAMA GROTE COSTA N/CA OCEAAN 100km FALMOUTH LUCE A Corn**!! SAVANNA HIGHGAT ANTOIN MI (3d19 sb X Surrey STON XJit zijn cel in Kansas City heeft Carl Austin Hall, de man, die de kleine Bobby Greenlease ontvoerde en van het leven beroofde, een brief geschre ven aan de vader van zijn slachtoffer. Hij heeft hem verzekerd, dat het me rendeel van het losgeld van 600.000 dollar aanwezig was in zijn hotelkamer te St. Louis, toen hij daar werd ge arresteerd. Greenlease heeft verklaard, dat hij geen reden heeft om aan te ne men, dat iemand, die een zekere te rechtstelling voor de boeg heeft, iets anders spreekt dan de waarheid. Aan de veronderstelling, dat Hall het vermiste deel van het losgeld (300.000 dollar) ergens zou hebben begraven, hecht Greenlease geen geloof meer. De beide politiemannen, die Hall hebben gearresteerd, ontkennen, dat zij iets van het vermiste geld weten. De commissaris van politie in St. Louis, Jeremiah O'Connell, is van plan toestemming te vragen, om Hall te mogen verhoren, teneinde te trachten het vermiste geld op te sporen. I Liefde en begrip kunti itse l mooi maken, ook de ii kunnen alles inwoning. Uit de blauw-met-gouden tapij ten, die bij de kroning van konin gin Elizabeth van Engeland de Abdij van Westminster hebben ge tooid, zijn ruim 150 kleine tapijten gesneden, die nu door het Britse ministerie van Openbare Werken worden verdeeld. Binnenkort zul len ze hun weg vinden naar ker ken en militaire kapellen in Groot-Brittannië en in de landen van het Gemenebest. Enkele tapij ten gaan naar kerken in de Ver enigde Staten. Ook naar Nigeria, Kenya, Tanganyika en Oeganda gaat een deel. De verkoop van de kleden brengt omstreeks 90.000 gulden ox>. In het Britse graafschap Essex is gis teren een vijftienjarige jongen omge komen tengevolge van een ongeluk met een model-vliegtuigje. Christopher Robin Porter experimenteerde in de buurt van het dorpje Terling met een toestelletje, dat was voorzien van een kleine Diesel-motor.. Christopher had voorheen ook al model-vliegtuigen ge bouwd, maar dit was zijn eerste Diesel vliegtuigje. Hij startte de machine en met een snelheid van ruim 70 km. per uur schoot het rood-met-gele toestel de lucht in. Christopher had het beves tigd aan een dubbele metalen draad, waarmee hij de bewegingen van zijn model kon controleren. Andere model bouwers, die in diezelfde omgeving aan het experimenteren waren, zagen, dat Christopher klaarblijkelijk enigszins verrast was door het geweld en de snelheid, die de Diesel-motor ontwik kelde. Het toestelletje had juist vier rondjes gemaakt, toen Christopher en kele passen achteruit liep. Het minia tuur-vliegtuig raakte een hoogspannings kabel, er klonk een luide explosie en binnen enkele ogenblikken overleed de jeugdige bouwer. Alleen zijn handen vertoonden brandwonden. Het vlieg tuigje was nauwelijks beschadigd. Blijkens de voorlopige uitslagen van de Zondag in Joegoslavië gehouden ver kiezingen hebben president Tito en zijn medestanders ruim 90% van de stem men gekregen. De uitslagen zijn nog zeer onvolledig. Uit meer dan de helft van de districten, waar de naar schatting 10,5 millioen kiezers van Joegoslavië gestemd hebben, zijn nog geen uitslagen binnen. De opkomst blijkt tot nu toe aanzien lijk kleiner te zijn geweest, dan bij de verkiezingen van 1950 Het Witte Huis heeft gisteren mee gedeeld, dat president Eisenhower van plan is in de ochtend van 4 December op Bermuda aan te komen voor zijn conferentie mét de Britse premier, Sir Winston Churchill, en de Franse pre mier Joseph Laniel. Laniel wordt één en Churchill één of twee dagen eer der verwacht. Waarschijnlijk zullen de staatslieden alle drie per vliegtuig reizen. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, heeft er in de politieke commis sie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties nog eens de nadruk op gelegd, dat de conferentie op Ber muda een „gewone vriendschappelijke ontmoeting" is tussen de leiders van bevriende staten en niet tegen enig land gericht is. Hij zei dit in antwoord op de Russische afgevaardigde Vis- hinsky, die van de conferentie een „toeneming van de internationale span ningen" zeide te vrezen. (Van onze weerkundige medewerker) De wijze, waarop Koning Winter in de afgelopen nacht zijn entrée in ons land maakte, was nog vrij onverwacht. Vooral in Limburg en Brabant kreeg men bij 5 a 6 graden vorst al een aardig voorproefje van zijn regime. In het Westen, waar nog veel vochtige lucht aanwezig was, ontstond een dikke mist, die later op de dag vrijwel overal op loste. Voor de naaste toekomst richten wij voor ,een weersverwachting onze blik naar het Oosten. Daar treffen wij het centrum van een groot en sterk hogedrukgebied aan. Temperat. van min 15 tot 20 gr. C. zijn in de laatste nachten in Rusland, Finland en Noord-Zweden al geen bijzonderheid meer. Vooral tij dens heldere nachten moet ook in ons land op lichte en in de Oostelijke helft van het land zelfs op matige vorst (dit is van 510 gr.) worden gerekend. Over dag kan het daarbij mooi weer zijn, zo dra de mist is opgetrokken en de zon doorbreekt Eerste slachtoffers Niet alleen in Europa, ook in het Mid den-Oosten is het kwik plotseling onder het nulpunt gedaald. In Midden-Ana- tolië heeft de onverwachts ingetreden vorst zijn eerste slachtoffers reeds ge- eist. Nabij Kayseri raakte een herder met een kudde van duizend schapen in een hevige sneeuwstorm. Hij en alle dieren kwamen om het leven en van een reddingsploeg van twaalf man zijn min stens zes man om het leven gekomen. In West-Frankrijk is een zware mist, die het verkeer op de Neder-Loire al sinds een week bemoeilijkt, vannacht nog dichter geworden, zodat vanmorgen tien vrachtschepen in de monding van de rivier bij Nantes voor anker zijn gegaan. De voormalige Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft gisteren tot tweemaal toe getracht uit de rechtszaal weg te lopen, omdat de openbare aanklager een aanval deed op zijn godsdienstige overtuiging. De in de rechtszaal aanwezige boden en Mossadeq's advocaat, kolonel Bo- zorgmehr, hielden de ex-premier tegen, die uitriep: „Ik wens niet langer hier te blijven als die man mij een onge lovige noemt". Na een lange woordenwisseling met de aanklager, brigade-generaal Azemodeh, verkreeg Mossadeq van de president van de rechtbank een uitspraak in zijn voordeel: de aan klager mag de ex-premier niet voor ongelovige uitmaken. Met behulp van een zware stalen balk trachten jonge werklozen in Triest de pakhuizen van de Stedelijke Centrale Keukens binnen te dringen. Op de tweede dag van de „honger-demonstraties" heeft een aantal werklozen de magazijnen opengebroken en leeggeplunderd. Naar radio Peking heeft bekend gemaakt, hebben de Chinese communistische premier TSjou En Lai en Kim II Soeng, de premier van Noord-Korea, gis teren een overeenkomst van samenwerking op economisch en cultureel ge bied getekend. Communistisch China zal Noord-Korea 8.000 milliard com- munistisch-Chinese dollars (ruim 116 millioen gulden) schenken over de periode van 1954 tot 1957. Bovendien heeft de Chinese regering besloten, dat alle materiële bijstand, die aan Noord-Korea is gegeven en alle kosten voor transport van 25 Juni 1950 tot 31 December 1953 zullen worden afgeschreven als geschenk. Het bedrag in geld zal gebruikt wor den voor de economische rehabilitatie van Noord-Korea. De Chinese regering zal Noord-Korea het spoorwegnet helpen herbouwen en locomotieven, passagiers- en goederenwagons leveren. In het officiële communiqué wordt ver der verklaard, dat de Chinese regering heeft ingestemd met een Noord-Kore- aans voorstel om gezamenlijk geëxploi teerde luchtlijnen tussen Rusland en Noord-Korea, via Mantsjoerije, zo spoe dig mogelijk aan de burgerluchtvaart over te dragen. Noord-Korea zal technici naar China sturen, waar zij in Chinese industrieën X.y Prins Bernhard, die, op de terugreis uit Ethiopië naar Nederland, enige dagen heeft doorgebracht in Athene, heeft de kans waargenomen om een bezoek te brengen aan de Acropolis, de oude burcht van Athene. De foto toont hem voor de beroemde Cariathiden. ie een huis van koningin Elizabeth II heeft gehuurd, kan wel eens lelijk met de handen in het haar komen te zitten als de dag aanbreekt, waarop de huur moet worden betaald. Want die huur kan bestaan in een witte roos in de winter of een sneeuwbal midden in de zomer. De hertogen van Marlborough en Wellington moeten de 'sou- verein elk jaar een vlag „betalen". De koninklijke „huur penningen" in juridische kringen bekend als „quit rents" (kleine huur, die niet altijd in geld bestaat) dateren uit de tijden, toen monarchen met gevoel voor humor, lieden, die hen goed hadden gediend, de beschikking over onroe rende goederen gaven. Monarchen hebben niet altijd be hoefte aan geld, maar zij houden er toch ook niet van, iets zonder meer weg te geven en zo is de traditie gegroeid, dat iemand, die de beschikking over zo'n onroerend goed had gekregen, de monarch een of andere dienst zonder zin moest bewijzen alleen maar om aan te duiden, dat het goed slechts „gehuurd" was. De hertog van Marlborough betaalt elk jaar zijn huur voor Blenheim palace, de prach tige residentie, die 250 jaar geleden door een dankbaar vaderland ter beschikking van zijn voorvader, de beroemde generaal, is gesteld, in de vorm van een kleine satijnen vlag. Toen voor het eerst koningin Anne had voorgeschre ven, dat de huur moest worden betaald in de vorm van een vlag, placht de hertog haar die elk jaar te brengen en met 18e-eeuwse hoofsheid aan te bieden. De tegenwoordige hertog stuurt de vlag op elke 2de Augustus de verjaar dag van de slag bij Blenheim per post naar Windsor Castle. Ook de hertog van Wellington stuurt zijn vlag een kleine blauwe lelievlag op de verjaardag van de slag van Waterloo, die door zijn voorvader, de ijzeren her tog, gewonnen werd, per post. Beide vlaggen worden een jaar lang opgehangen in het wachtlokaal van Windsor Castle. Op papier moet kapitein Patrick Mumro, de „huur der" van Foulis Castle, in het woeste gedeelte van de Schotse hooglanden, een huur betalen, waar hij meer dan alle anderen pijn in zijn hoofd over zou kunnen krijgen; de dag, waarop hij zijn huur moet betalen, valt n.i. midden in de zomer en de „huurprijs" is.... een sneeuwbal. Ge lukkig voor hem woont hij dicht bij de Ben Wyvis, een meer dan 1140 meter hoge berg, waar altijd sneeuw te vinden is, zelfs in de heetste zomer. Maar monarchen kun nen niet veel met een sneeuwbal aanvangen, zelfs in de zomer, en daarom hebben de Mumro's al eeuwen geleden de boodschap gekregen, dat ze er maar niet meer aan moesten denken. Verschillende andere huren behoeven alleen te worden betaald, als de monarch eens langs komt. Zo moet b.v. de kleine gemeente Hungerford telkens als de monarch er doorheen komt een rode roos betalen voor de vis- en weiderechten, die haar eeuwen geleden zijn ge schonken. De hertog van Atholi moet, telkens als de vorst hem een bezoek brengt op Blair-Atholl Estate in Schot land, een overeenkomstige huur een witte roos be talen. Do laatste keer, dat dit gebeurd is, was tijdens de regering van koningin Victoria en het was midden in de winter. Gelukkig wist de vindingrijke edelman al weken van tevoren dat zij komen zou en kon hij zich tijdig een witte roos uit de Franse Rivièra laten sturen. Als koningin Elizabeth II in de buurt van Kidwelly Castle in Wales zou komen, zou de „huurder in theorie" voor een lijfwacht in volle wapenrusting moeten zorgen. Gelukkig is al eeuwen lang geen enkele monarch in de buurt gekomen en het kasteel is trouwens een ruïne. kunnen studeren, terwijl China technici naar Noord-Korea zal zenden om bij het wederopbouwwerk te helpen. Naar in het communiqué wordt ge zegd, hebben de beide regeringen van gedachten gewisseld over het spoedig bijeenroepen van een Koreaanse poli tieke conferentie. Het tekenen van. de Koreaanse wa penstilstandsovereenkomst en de volle dige uitvoering daarvan hebben, naar in het communiqué wordt verklaard, gun stige omstandigheden geschapen voor de vreedzame regeling van de gehele Ko reaanse kwestie. Het nationalistisch Chinese ministerie, van Binnenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Chinese com munisten pogingen doen een vriend schapsverdrag tot stand te brengen tus sen communistisch China, India, Birma, Noord-Korea en de Vietminhrebellen in Indochina, teneinde eemeenschapoeliik het Amerikaanse streven in het Verre Oosten te bestrijden. Gezegd wordt, dat gepoogd wordt in December in Peking een conferentie te beleggen over dit plan. Premier Nehroe van India heeft in een vraaggesprek met. een correspondent van „France Soir" verklaard, dat India be reid is te bemiddelen in het Indo-Chi nese geschil, als hiertoe een verzoek zou worden gedaan. Hij voegde hier ech ter aan toe, dat India slechts behulp zaam zal kunnen zijn bij het vinden van een regeling, als het ervan overtuigd is, dat die hulp nuttig kan zijn. „Deze over tuiging bezitten wii echter op dit mo ment niet", zo zei hij. Dezer dagen is te 's-Gravenhage op gericht de „Stichting kruideniersexa men", die tot taak heeft het organiseren en het afnemen van de examens voor vakbekwaamheid ingevolge het vesti- gingsbesluit kruideniersbedrijf. In de stichting zijn vertegenwoordigd de drie organisaties der werkgevers (Chr„ R.K. en neutrale) alsmede de coöperaties en het grootwinkelbedrijf, en de drie orga nisaties van de werknemers. e Opmars, het propagandablad der K.V.P., heeft de loffelijke gewoon te, in beknopt bestek enkele pers stemmen te doen horen over zaken, de katholieke politiek en de partij betref fende. zoals het ook uitgebreider en met treffende objectiviteit gebeurt in het wekelijkse Persoverzicht dat door het bureau der K.V.P. wordt verspreid. In de laatste Opmars trof het ons ech ter. dat de aanhalingen uit de pers waren opgevrolijkt met polemiserende vertoogjes en nauwelijks verdekte te rechtwijzingenNa te hebben geconsta teerd. dat de socialistische pers prof. Romme's toelichting op het intrekken zijner motie uiteraard had uitgelegd als een poging om een „nederlaag'' goed te praten, schrijft het blad, dat van de katholieke bladen alleen ons blad „had gemeend deze opvatting te moeten steu nen". Wij begrijpen hieruit, dat wij maar lelijk in de socialistische hoek ge zeten hebben en dat dit volgens De Op mars meer te denken geeft dan dat die dag ook ons weerbericht nagenoeg ge lijkluidend was met dat van Het Vrije Volk. Bij onze kwalificatie van „vermoeien de subtiliteit van (prof, Romme'srede rnering'' tekent De Opmars aan. dat het congres zich toch allerminst vermoeid heeft getoond. Het zij ons vergund De Opmars te verschrikken met de pedante belijdenis, dat wij. onze persoonlijke visie gevend, datgene vermoe.end noe men wat wij zelf vermoeiend vinden. Inderdaad: het Congres heeft luid ge klapt en de rede van de heer Romme vtas waarachtig veel applaus waard, maar laten wij toch oog houden voor de men selijke hebbelijkheid om, zodra men in vergadering bijeen is, op grond van be minnelijke vooringesteldheden zijn ener gie eerder te ontladen in onbekommerd coöperatief handgeklap dan in particu liere critische overpeinzingen. rof. Romme's motie was geen „schijnmanoeuvre", noch een „pet vergissing gedane uiting van on toereikende moed" laat De Opmars voorts w.eten. Het blad behoudt nog een sprankje hoop in ops bevattingsvermo gen, ondanks ons onvermogen om prof Romme's toelichting niet als een ver helderende verklaring te kunnen zien. en leert dan, dat de schijnmanoeuvre toch maar een discussie heeft losge maakt in de Tweede Kamer, waarbij een meerderheid duidelijk getuigde van het heersende loonsysteem af te willen, en dat van „ontoereikende moed" al even min sprake kan zijn, omdat het erom ging duidelijk te zeggen, dat de K.V.P. een vrijere loonvorming begeert en wat zij daaronder verstaat. Wanneer de motie inderdaad geen ander doel had dan de aanloop te vor men tot een opiniepeiling, dan blijven wij de motie als motie a fortiori een schijnmanoeuvre vinden want dan werd zij niet aangewend tot het haar geëigen de doel. Een getuigenis over de opvat tingen der partijen betreffende ons loon systeem was er heus toch wel gekomen. En wanneer De Opmars daaraan toe voegt, dat het er alleen maar om ging, het begeren der K.V.P. duidelijk naar voren te brengen, dan blijkt opnieuw dat wij ons in de staatsrechtelijke natuur van een motie hebben vergist: blijkbaar is z\j slechts een mededeling, zij het een vet gedrukte. In ieder geval zijn wij nu met de wetenschap verrijkt, dat een motie niet wordt ingediend om aangenomen, doch om gehoord te worden en hoog stens om een discussie uit te lokken. Ho, zal De Opmars zeggen, wij hebben ook nog gesteld, dat de motie aan het kabinet de toezegging ontlokte, dat een wijziging binnen het kabinet onderwerp van beraad blijft. Maar dan begrijpen wij weer niet, waarom prof. Romme geen moties heeft ingediend over alle punten die reeds in de termen ener vage belofte in de Troonrede lagen opgesloten. Wij blijven in raadselen wandelen. Wij vleien ons alleen met de hoop. aan De Opmars, die ons in bedekte termen hard leersheid verweet, een nader inzicht te hebben gegeven in de grenzen van ons begripsvermogen. Advertentie (Tot Woensdagavond) Mistig of nevelig overwegend droog weer met plaatselijke opklaringen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.16-16.37. Maan: 21.14-12.22. De president van de rechtbank te 's- Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat de heer K. directeur van een machinefabriek te So meren, had aanhangig gemaakt tegen de heer O., eigenaar van een machinefa briek te Tilburg. K„ die een petroleum vergasser heeft geconstrueerd waarop auto's kunnen rijden, beschuldigde zijn Tilburgse collega van oneerlijke concur rentie. Zijn els staking van de pro ductie en een dwangsom van 750. voor elke overtreding is toegewezen. De door de heer K. geconstrueerde petroleumvergasser, waarop auto's kun nen lopen, levert volgens K. een bespa ring op van netto vijftig procent. K. heeft op zijn vinding octrooi aange vraagd en is reeds enige tijd bezig met de productie. Hij exporteert al naar en kele landen. Enige tijd geleden ontdek.te de heer K., dat een aantal bouwtekeningen van de petroleumvergasser, modellen en an dere geheime voorwerpen, die betrek king hadden op zijn uitvinding, uit de fabriek waren verdwenen. De productie liep achteruit en er waren ook andere aanwijzingen, die K. aan sabotage de den denken. Zijn indruk werd bevestigd toen hij in een vakblad een artikel las over een „nieuwe uitvinding." Het bleek de door hem geconstrueerde petroleum vergasser te zijn. K. schakelde onmid dellijk de politie in. Er werd een inval gedaan in een machinefabriek te Tilburg waarin deze apparaten werden vervaar digd. Men legde beslag op enkele teke ningen en modellen, die afkomstig wa ren van K. Zekere S. uit Tilburg, die als bedrijfsleider bij K. in dienst was geweest, doch plotseling ontslag had ge nomen, werd bij deze inval gearresteerd Het bleek, dat S. in samenwerking met twee bij K. in dienst zijnde vertegen woordigers, T. W. L. uit Utrecht en B. uit Rotterdam, bijzonderheden over de uitvinding in handen had gespeeld van de machinefabriek in Tilburg. Uit dit korte geding zal nog een om vangrijke strafzaak tegen de bedrijfs leider S„ die nog steeds in voorarrest zit, en de vertegenwoordigers L. en B. voortvloeien. Voorts zal K. een aanzien lijke schadevergoeding eisen. De Westduitse regering heeft Vrijdag de vertoning van de film „tot vijf minu ten over twaalf" over het leven van Hitier verboden. De film zou Vrijdag avond voor het eerst in Westduitse bio scopen worden gedraaid. Cees Laseur is Zaterdag in een zieken huis opgenomen. Hij heeft een zweertje aai de twaalfvingerige darm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1